Kort-SM Kval

2004-08-20

Arrangör: Skogslöparna

Nivå:
Nationell
Anmälda:
829
Form:
Individuell
Startande:
779
Distans:
Medel
Fullföljande:
762
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21-1 3920 meter37 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:068:110:00Guld
2
Simone Niggli-Luder
Ulricehamns OK
32:368:190:30Guld
3
Bodil Holmström
IFK Göteborg
32:448:210:38Guld
4
Helena Sönsteröd
IK Hakarpspojkarna
32:548:240:48Guld
5
Emma Andersson
Sävedalens AIK
33:048:260:58Guld
6
Lina Bäckström
OK Linné
33:368:341:30Guld
7
Charlotta Blom
Linköpings OK
33:468:371:40Guld
8
Anna Envall
IK Hakarpspojkarna
33:518:381:45Guld
9
Britta Backlund
Stora Tuna IK
34:288:482:22Guld
10
Madelene Allmungs
Leksands OK
34:368:502:30Guld
11
Ida Hördegård
IFK Göteborg
34:458:522:39Guld
12
Eva Nordkvist
Leksands OK
35:399:063:33Guld
13
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
35:469:073:40Guld
14
Marie Lund
Östersunds OK
36:239:174:17Guld
15
Therese Bergqvist
Leksands OK
36:479:234:41Guld
16
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
36:599:264:53Guld
17
Ylva Ericson
Alfta-Ösa OK
37:009:264:54Guld
18
Linda Take
OK Djerf
37:049:274:58Silver
19
Maria Junevik
Leksands OK
37:199:315:13Silver
20
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
37:339:355:27Silver
21
Lina Palmér
Ulricehamns OK
37:419:375:35Silver
22
Jenny Johansson
IK Hakarpspojkarna
37:559:405:49Silver
23
Lena Gillgren
Stora Tuna IK
38:139:456:07Silver
24
Anette Carlsson
KFUM Örebro OK
38:309:496:24Silver
25
Helena Svensson
OK Tyr
38:479:546:41Silver
26
Jenny Nyman
Vänersborgs SK
39:089:597:02Silver
27
Laila B Höglund
FK Herkules
39:5210:107:46Silver
28
Iva Navratilova
Hagaby GOIF
39:5510:117:49Silver
29
Ida Mattsson
Västerbergslagens OL
41:1410:319:08Silver
30
Linda Byström
Alfta-Ösa OK
41:2510:349:19Silver
31
Elin Wallquist
OK Tyr
43:4911:1111:43Silver
32
Linn Robertsson
Almby IK
44:0811:1612:02Silver
33
Lisa Sjölander
OK Hällen
44:2511:2012:19Silver
34
Malin Wiklund
Almby IK
46:2111:4914:15Silver
35
Anna Olsson
Lunds OK
47:5112:1215:45Brons
36
Marie Fransson
Lunds OK
52:2213:2220:16
Eva Hallsten
IFK Lidingös Skid o OK
Diskvalificerad
 
D21-2 3830 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
28:587:340:00Guld
2
Cecilia Bratt
OK Orion
30:408:001:42Guld
3
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
31:218:112:23Guld
4
Karin Noborn
Sundsvalls OK
31:398:162:41Guld
5
Stina Grenholm
Ulricehamns OK
32:188:263:20Silver
6
Rose-Marie Forslund
IFK Moras OK
32:228:273:24Silver
7
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
32:538:353:55Silver
8
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
33:278:444:29Silver
9
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
33:338:464:35Silver
10
Marie Ohlin
OK Linné
33:508:504:52Silver
11
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
33:588:525:00Silver
12
Pernilla Eriksson
OK Ravinen
34:068:545:08Silver
13
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
34:248:595:26Silver
14
Stina Granefelt
OK Tyr
34:389:035:40Silver
15
Annika Östman
Sävedalens AIK
34:509:065:52Silver
16
Maria Holmstrand
IFK Göteborg
34:579:085:59Silver
17
Inga Kazlauskaite
SOIK Hellas
35:029:096:04Silver
18
Alexandra Vejedal
Ulricehamns OK
35:409:196:42Silver
19
Karin Kjellman
Sundsvalls OK
36:019:247:03Silver
20
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
36:139:277:15Silver
21
Malin Sand
Uddevalla OK
36:249:307:26Silver
22
Emelie Eklöf
Stora Tuna IK
36:279:317:29Silver
23
Maria Nilsson
Domnarvets GOIF
36:289:317:30Silver
24
Linda Håkansson
IFK Hedemora OK
37:119:438:13Silver
25
Karolina Samuelsson
Sundbybergs IK
37:229:458:24Silver
26
Ellinor Fransson
Ärla IF
38:159:599:17Silver
27
Hanna Svensson
Ulricehamns OK
38:2910:039:31Silver
28
Linda Ryen
OK Djerf
38:3710:059:39Silver
29
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
38:5310:099:55Silver
30
Johanna Ring
IFK Lidingös Skid o OK
40:3410:3611:36Silver
31
Emelie Holmström
OK Ravinen
41:0610:4412:08Brons
32
Jo Stevenson
Södertälje-Nykvarn Orientering
41:3410:5112:36Brons
33
Elin Svensson
OK Pan-Kristianstad
42:0611:0013:08Brons
34
Linda Sjögren
IFK Hedemora OK
45:3911:5516:41
35
Anna Andréasson
Köping-Kolsva OK
51:2113:2422:23
36
Therese Gustavsson
Ronneby OK
54:0114:0625:03
 
D21-3 3890 meter36 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
27:187:010:00Guld
2
Jenny Borgström
IFK Göteborg
31:438:094:25Silver
3
Anna Mårsell
Linköpings OK
32:078:154:49Silver
4
Helena Nordin
Skogslöparna
32:088:164:50Silver
5
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
32:358:235:17Silver
6
Anna Zetterberg
IF Thor
32:498:265:31Silver
7
Katarina Smith
Sundsvalls OK
32:518:275:33Silver
8
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
33:068:315:48Silver
9
Emma Johansson
Kristinehamns OK
33:208:346:02Silver
10
Hanna Palm
IK Hakarpspojkarna
33:308:376:12Silver
11
Malin Jonsson
OK Tyr
33:578:446:39Silver
12
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
34:388:547:20Silver
13
Katrin Hallsten
Söders-Tyresö
35:009:007:42Silver
14
Anna Danielsson
Sundsvalls OK
35:389:108:20Silver
15
Linn Nilsson
OK Tyr
35:549:148:36Silver
16
Johanna Maxén
Stora Tuna IK
36:399:259:21Silver
17
Anna Haglund
OK Hedströmmen
36:489:289:30Silver
18
Ida Svensson
Sjövalla FK
37:149:349:56Silver
19
Linda Ericsson
Sundbybergs IK
37:199:3610:01Silver
20
Emelie Svalin
Vänersborgs SK
37:319:3910:13Silver
21
Maria Magnusson
FK Friskus-Varberg
37:439:4210:25Silver
22
Susanne Rutqvist
Vittjärvs IK
37:499:4310:31Silver
23
Pia Birkebæk
Stora Tuna IK
37:559:4510:37Silver
24
Rebecka Österberg
OK Linné
38:109:4910:52Silver
25
Sara Svensson
Göteborg-Majorna OK
38:139:4910:55Silver
26
Lina Gustafsson
Vittjärvs IK
38:149:5010:56Silver
27
Jenny Christensson
IFK Göteborg
38:5810:0111:40Silver
28
Sofia Pålsson
Järfälla OK
39:4110:1212:23Silver
29
Karin Arvidsson
Skogslöparna
41:2310:3814:05Brons
30
Johanna Bygdell
Halmstad OK
41:3210:4114:14Brons
31
Anna Rosjö
IK Hakarpspojkarna
42:5011:0115:32Brons
32
Sara Johansson
Kristinehamns OK
43:5311:1716:35
33
Lisa Johansson
OK Tyr
48:2112:2621:03
Frida Nero
Ronneby OK
Ej godkänd
Anna Nygård
Västerås SOK
Ej godkänd
Erika Svennberg
IF Hagen
Diskvalificerad
 
D21-4 3880 meter34 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tanja Ryabkina
SOIK Hellas
30:167:480:00Guld
2
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
32:118:181:55Guld
3
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
32:268:222:10Guld
4
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
32:368:242:20Guld
5
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
32:398:252:23Guld
6
Gunilla Svärd
IF Thor
33:098:332:53Guld
7
Sofia Karlsson
Tullinge SK
33:298:383:13Guld
8
Annika Björk
OK Linné
33:438:413:27Guld
9
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
33:478:423:31Guld
10
Jenny Eriksson
IF Thor
33:498:433:33Guld
11
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
34:118:493:55Guld
12
Marika Nylund Ek
Söders-Tyresö
34:458:574:29Guld
13
Maria Sandström
OK Ravinen
34:599:014:43Guld
14
Petra Halvarsson
IF Thor
35:079:034:51Silver
15
Louise Göthfors
Järfälla OK
35:359:105:19Silver
16
Johanna Svensson
IF Thor
35:519:145:35Silver
17
Anna Falk
Sundbybergs IK
36:089:195:52Silver
18
Sofia Holmgård
Kils OK
36:409:276:24Silver
19
Elin Hjertson
OK Linné
37:129:356:56Silver
19
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
37:129:356:56Silver
21
Sara Öberg
KFUM Örebro OK
37:249:387:08Silver
22
Cecilia Einarsson
OK Hedströmmen
37:259:397:09Silver
23
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
37:489:457:32Silver
24
Sarah Olofsson
Ronneby OK
37:579:477:41Silver
25
Camilla Sjöberg
Skogslöparna
38:209:538:04Silver
26
Anna-Karin Dovåker-Liss
Leksands OK
39:3010:119:14Silver
27
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
39:4610:159:30Silver
28
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
39:5010:169:34Silver
29
Lena Nilsson
Leksands OK
40:3310:2710:17Silver
30
Sara Timner
Sundsvalls OK
41:0510:3510:49Silver
31
Karolina Karlsson
Almby IK
42:2810:5712:12Silver
32
Jenny Sander
Leksands OK
43:5911:2013:43Silver
33
Charlotte Wahlström
Almby IK
45:2811:4315:12Brons
Jenny Erlandsson
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
H21-1 4720 meter37 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
29:436:180:00Guld
2
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
29:496:190:06Guld
3
Fredrik Löwegren
IFK Göteborg
30:256:270:42Guld
4
Casper Giding
IFK Lidingös Skid o OK
30:276:270:44Guld
5
Johan Greger Larsson
IFK Göteborg
31:036:351:20Guld
6
Börje Pauler
Skogslöparna
31:096:361:26Guld
7
Thomas Asp
IFK Göteborg
31:166:371:33Guld
8
Damien Renard
OK Denseln
31:196:381:36Guld
9
Nils Olsson
Stora Tuna IK
31:396:421:56Guld
10
Tomas Hallmén
OK Tisaren
31:466:442:03Guld
11
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
31:486:442:05Guld
12
Martin Claesson
IFK Göteborg
32:086:482:25Guld
12
Magnus Palm
OK Skogsfalken
32:086:482:25Guld
14
Johan Alfredsson
Stora Tuna IK
32:286:532:45Guld
15
Lasse Jansson
Gävle OK
32:356:542:52Guld
16
Mikael Andersson
IK Hakarpspojkarna
32:376:552:54Guld
17
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
32:496:573:06Guld
18
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
33:177:033:34Silver
19
Jonas Haraldsson
IFK Lidingös Skid o OK
33:447:094:01Silver
20
Tomas Jonsson
Järfälla OK
33:507:104:07Silver
21
Martin Ivarsson
Kils OK
33:597:124:16Silver
22
Anders Hedman
OK Hällen
34:027:134:19Silver
23
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
34:097:144:26Silver
24
Sven Lundbäck
Stora Tuna IK
34:177:164:34Silver
25
Martin Hogedal
OK Orion
34:267:184:43Silver
26
Mattias Niggli
Ulricehamns OK
34:337:194:50Silver
27
Rikard Claesson
Stora Tuna IK
34:547:245:11Silver
28
Rikard Wass
IF Hagen
35:087:275:25Silver
29
Rickard Ekman
OK Roslagen
35:157:285:32Silver
30
Sven Olsson
Leksands OK
35:227:305:39Silver
31
Patrik Blom
Rehns BK
35:357:325:52Silver
32
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
37:067:527:23Silver
33
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
37:107:527:27Silver
34
Håkan Gunnarsson
OK Orion
37:247:557:41Silver
35
Niklas Lindberg
Malungs OK Skogsmårdarna
38:048:048:21Silver
36
Magnus Johansson
Rydboholms SK
40:068:3010:23Silver
37
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
40:218:3310:38Silver
 
H21-2 4720 meter37 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Hemmyr
Södertälje-Nykvarn Orientering
29:546:200:00Guld
2
Mats Troeng
OK Linné
29:576:210:03Guld
3
Oskar Malmberg
IFK Umeå
31:496:441:55Guld
4
Rikard Gunnarsson
OK Orion
31:506:451:56Guld
4
Johan Håkansson
Ronneby OK
31:506:451:56Guld
6
Isak Bergman
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:016:472:07Guld
7
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
32:096:492:15Guld
8
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
32:436:562:49Guld
9
Jan Troeng
OK Linné
32:506:572:56Guld
10
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
32:516:582:57Guld
11
Emil Lauri
OK Tisaren
33:167:033:22Silver
12
Ulf Bergqvist
Linköpings OK
33:427:083:48Silver
13
Martin Lindskog
OK Ravinen
33:437:093:49Silver
14
Erik Engstrand
IFK Göteborg
33:477:093:53Silver
15
Fredrik Sturesson
Göteborg-Majorna OK
34:057:134:11Silver
16
Tomas Stenström
OK Linné
34:197:164:25Silver
17
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
34:447:224:50Silver
18
Peter Löfås
Stora Tuna IK
34:457:224:51Silver
19
Per Andréasson
OK Skogsfalken
35:037:265:09Silver
20
Lars Magnusson
OK Linné
35:117:275:17Silver
21
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
35:187:295:24Silver
22
Jon Engkvist
Ronneby OK
35:197:295:25Silver
23
Jens Molin
SOIK Hellas
35:327:325:38Silver
24
Christian Håkansson
Ronneby OK
35:337:325:39Silver
25
Henrik Tryggesson
FK Friskus-Varberg
35:547:366:00Silver
26
Johan Granath
IFK Lidingös Skid o OK
35:577:376:03Silver
27
Per-Åke Olsson
OK Ravinen
36:107:406:16Silver
28
Thomas Persson
OK Denseln
36:217:426:27Silver
29
Elis Bengtsson
Malungs OK Skogsmårdarna
37:057:517:11Silver
30
Per-Anders Eggertsen
IF Hagen
37:137:537:19Silver
31
Fredrik Åhman
IFK Umeå
37:307:577:36Silver
32
Per Öberg
OK Hällen
37:437:597:49Silver
33
Anders Kleist
OK Denseln
38:128:068:18Silver
34
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
39:068:179:12Silver
35
Ulrik Imberg
OK Linné
40:048:2910:10Silver
36
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
44:199:2314:25Brons
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
Ej godkänd
 
H21-3 4700 meter34 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jimmy Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
29:596:230:00Guld
2
Grant Bluett
Malungs OK Skogsmårdarna
30:486:330:49Guld
3
Tobias Noborn
OK Orion
30:576:350:58Guld
4
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
31:106:381:11Guld
4
Mats Röjgård
OK Kolmården
31:106:381:11Guld
6
David Andersson
IK Hakarpspojkarna
31:116:381:12Guld
7
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
32:146:512:15Guld
8
Pål Skogtjärn
OK Linné
32:276:542:28Guld
9
Erik Andersson
OK Denseln
32:286:542:29Guld
10
Per Ek
Söders-Tyresö
32:527:002:53Guld
11
Johan Israelsson
IFK Moras OK
32:587:012:59Guld
12
Pontus Halldin
KFUM Örebro OK
33:167:053:17Silver
13
Hans Brolund
OK Denseln
33:177:053:18Silver
14
Daniel Grahn
IFK Göteborg
33:227:063:23Silver
15
Peter Öberg
OK Hällen
33:377:093:38Silver
16
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
34:087:164:09Silver
17
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
34:097:164:10Silver
18
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
34:557:264:56Silver
19
Mattias Edström
Midälva OK
34:597:275:00Silver
20
Gustaf Granath
Västerås SOK
35:017:275:02Silver
21
Daniel Kaipe
Leksands OK
35:257:325:26Silver
22
Fredrik Persson
OK Pan-Kristianstad
35:507:375:51Silver
23
Liutauras Bilevicius
SOIK Hellas
35:577:395:58Silver
24
Richard Hejdenberg
Gävle OK
36:057:416:06Silver
25
Greger Berglund
IFK Lidingös Skid o OK
36:127:426:13Silver
26
Michal Horacek
Hagaby GOIF
37:107:547:11Silver
27
Anders Boström
Järfälla OK
37:227:577:23Silver
28
Mårten Martinsson
Kils OK
37:237:577:24Silver
29
Olov Vikström
Sundsvalls OK
37:277:587:28Silver
30
Mårten Frendelius
IFK Lidingös Skid o OK
37:468:027:47Silver
31
Dan Larsson
OK Tisaren
39:268:239:27Silver
32
Jonas Engström
OK Hällen
40:488:4110:49Silver
33
Mattias Mårts
Stora Tuna IK
43:599:2114:00Brons
34
Kiril Nikolov
Stora Tuna IK
45:489:4515:49Brons
 
H21-4 4670 meter37 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Niclas Jonasson
Södertälje-Nykvarn Orientering
29:096:150:00Guld
2
Peter Jacobsson
OK Ravinen
29:366:200:27Guld
3
Hans Mård
OK Ravinen
30:076:270:58Guld
4
Martin Larsson
IFK Göteborg
30:476:361:38Guld
5
Kalle Dalin
Leksands OK
31:046:391:55Guld
6
Robbin Kantarp
OK Hällen
31:106:402:01Guld
7
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
31:206:432:11Guld
8
Jan Johansson
IFK Umeå
31:306:452:21Guld
9
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
31:366:462:27Guld
10
Allan Mogensen
OK Ravinen
32:026:522:53Guld
11
Oskar Håkansson
Ronneby OK
32:046:522:55Guld
12
Henric Brohede
Kils OK
32:557:033:46Guld
13
Niklas Eriksson
Västerbergslagens OL
33:057:053:56Silver
14
Greger Tysk
Leksands OK
33:077:053:58Silver
15
Ali Kuosku
Järfälla OK
33:097:064:00Silver
16
Christer Ivarsson
Söders-Tyresö
33:137:074:04Silver
17
Stefan Hellberg
Sundbybergs IK
33:187:084:09Silver
18
Magnus Nordström
Kils OK
33:277:104:18Silver
19
Jonas Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
33:347:114:25Silver
20
Stefan Karlsson
OK Denseln
33:447:134:35Silver
21
Lars-Håkan Bengtsson
Gävle OK
34:147:205:05Silver
22
Fredrik Norman
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:167:205:07Silver
23
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
35:017:305:52Silver
24
Robert Wallsten
Leksands OK
35:027:305:53Silver
25
Anders Dalin
Leksands OK
35:217:346:12Silver
26
Jakob Svensson
OK Pan-Kristianstad
36:037:436:54Silver
27
Fredrik Pettersson
Linköpings OK
36:227:477:13Silver
28
Edvin Karlsson
OK Denseln
36:307:497:21Silver
29
Johan Ingemarsson
Hestra IF
37:177:598:08Silver
29
Jonas Vestbom
OK Hammaren
37:177:598:08Silver
31
Tommy Lindberg
OK Roslagen
38:218:139:12Silver
32
Anders Lidman
Umeå OK
39:188:2510:09Silver
33
Jon Petersson
IK Hakarpspojkarna
42:139:0213:04Silver
Johan Nordlund
Leksands OK
Ej godkänd
Björn Widén
Linköpings OK
Ej godkänd
Martin Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
Ej godkänd
 
D20-1 3370 meter30 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Jansson
IF Hagen
29:048:380:00Guld
2
Natalie Egli
Söders-Tyresö
30:389:051:34Guld
3
Karin Elgh
Köping-Kolsva OK
31:189:172:14Guld
4
Anna Runesson
OK Vivill
31:329:212:28Guld
5
Helena Andersson
OK Tisaren
31:579:292:53Guld
6
Annika Hofling
Dalaportens OL
32:379:413:33Guld
7
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
32:469:433:42Guld
8
Erika Nilsson
FK Göingarna
33:149:524:10Silver
9
Lisa Palm
Lessebo OK
34:0210:064:58Silver
10
Lina Lindberg
Dalaportens OL
34:1610:105:12Silver
11
Martina Johansson
Halmstad OK
34:4210:185:38Silver
12
Petra Olander
Långhundra IF
35:0110:235:57Silver
13
Elin Hultman
OK Hällen
35:0510:256:01Silver
14
Susanna Mårtensson
Stora Tuna IK
35:1510:286:11Silver
15
Charlotte Gustafsson
OK Hällen
36:3710:527:33Silver
16
Caroline Larsson
OK Södertörn
37:0311:007:59Silver
17
Sofia Andersson
OK Hällen
38:0011:178:56Silver
18
Mirja Andersson
Söders-Tyresö
38:0211:178:58Silver
19
Ann-Charlotte Sander
Leksands OK
38:0911:199:05Silver
20
Karin Janerås
OK Linné
38:1711:229:13Silver
21
Helena Lydell
OK Rodhen
40:2111:5811:17Silver
22
Nadia Larsson
Tullinge SK
40:2211:5911:18Silver
23
Sofia Thorsson
Järla IF OK
40:2812:0011:24Silver
24
Elin Gustafsson
Köping-Kolsva OK
44:0013:0314:56Brons
25
Janna Grevillius
OK Grane
44:2613:1115:22Brons
26
Linnea Ryman
Leksands OK
44:4113:1615:37Brons
27
Jenny Larsson
OK Skogshjortarna
46:4213:5117:38
28
Emelie Svensson
OK Tyr
51:2615:1622:22
29
Catharina Alm
IF Thor
52:0115:2622:57
Lina Berglund
Järfälla OK
Ej godkänd
 
D20-2 3430 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristina Roberto
OK Linné
31:479:160:00Guld
2
Johanna Berggren
Ljungskile FK
31:559:180:08Guld
3
Johanna Edin
Midälva OK
32:139:240:26Guld
4
Fanny Fredriksson
Täby OK
32:229:260:35Guld
5
Sofie Johansson
Tierps SOK
32:369:300:49Guld
6
Hanna Aludden
Gävle OK
33:279:451:40Guld
7
Sara Lundblad
Tullinge SK
33:379:481:50Guld
8
Malin Lönnqvist
Skarpnäcks OL
34:2910:032:42Guld
9
Maria Tuomi
OK Kolmården
35:4010:243:53Guld
9
Sofia Persson
Snättringe SK
35:4010:243:53Guld
11
Emma Eriksson
OK Linné
35:4810:264:01Guld
12
Helen Walfridsson
Gävle OK
35:5110:274:04Guld
13
Hanna Brus
Västerbergslagens OL
37:1710:525:30Silver
14
Katarina Alm
Järfälla OK
37:4010:595:53Silver
15
Anna Edenbrandt
Lunds OK
37:5411:036:07Silver
16
Johanna Selling
Härnösands OK
38:0211:056:15Silver
17
Lotta Nilsson
OK Alehof
38:4311:176:56Silver
18
Jenny Karlsson
Uddevalla OK
39:3211:327:45Silver
19
Anna Niklasson
Göteborg-Majorna OK
40:1211:438:25Silver
20
Mari Troeng
Storviks IF
40:4611:538:59Silver
21
Jenny Windling
Härnösands OK
40:5011:549:03Silver
22
Pernilla Nilsson
Halmstad OK
41:0611:599:19Silver
23
Emma Dahlskog
OK Djerf
43:2212:3911:35Silver
24
Cajsa Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
44:1312:5312:26Silver
25
Emmy Ivarsson
Gävle OK
45:2113:1313:34Brons
26
Virginia Wiman
Täby OK
48:1114:0316:24Brons
27
Linda Klasson
Ulricehamns OK
51:3315:0219:46
28
Karin Sörensen
Järla IF OK
53:4715:4122:00
29
Elin Lundgren
Härnösands OK
54:3215:5422:45
 
D20-3 3420 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Katarina Bergander
OK Linné
30:328:560:00Guld
2
Stina Jansson
Främmestads IK
31:379:151:05Guld
3
Emma Öberg
OK Hällen
31:499:181:17Guld
4
Johanna Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
31:549:201:22Guld
5
Sofia Börjeskog
OK Tor
32:369:322:04Guld
6
Lin Eriksson
Linköpings OK
33:339:493:01Guld
6
Lisa Sundin
Skogslöparna
33:339:493:01Guld
8
Stina Andreasson
Gustavsbergs IF
33:399:503:07Guld
9
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
33:499:533:17Guld
10
Stina Banck
IF Hagen
33:529:543:20Guld
10
Lina Nero
Ronneby OK
33:529:543:20Guld
12
Sigrid Larsson
Leksands OK
34:099:593:37Guld
13
Sanna Öhman
Tumba-Mälarhöjden OK
35:2610:224:54Silver
14
Karin Boström
Järfälla OK
35:3410:245:02Silver
15
Susanne Sjöö
Eksjö SOK
35:5810:315:26Silver
16
Charlotta Nilsson
FK Göingarna
36:0810:345:36Silver
17
Jenny Bagge-Johansson
OK Skärmen
36:2910:405:57Silver
18
Maria Gustafsson
OK Älme
37:1210:536:40Silver
19
Caroline Wilbois
Tullinge SK
37:5511:057:23Silver
20
Julia Dalgren
OK Ravinen
38:0111:077:29Silver
21
Hanna Johansson
OK Skogshjortarna
38:2911:157:57Silver
22
Marie Rönnestrand
Frösö IF
38:5311:228:21Silver
23
Sofi Rönnestrand
Alfta-Ösa OK
38:5911:248:27Silver
24
Andrea Westerdahl
Gävle OK
40:0611:449:34Silver
25
Madelene Rystedt
Stora Tuna IK
40:3911:5310:07Silver
26
Emilia Nilsson
FK Göingarna
41:0312:0010:31Silver
27
Anna-Karin Jonasson
Härnösands OK
42:1712:2211:45Silver
28
Elin Falk
IF Thor
42:5912:3412:27Silver
29
Johanna Pettersson
OK Denseln
43:3412:4413:02Silver
30
Sophia Galle
Bromma-Vällingby SOK
51:3715:0621:05
31
Karin Holm
Istrums SK
56:5716:3926:25
 
H20-1 4210 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henric Carlsson
SOK Viljan
28:116:420:00Guld
2
Anders Holmberg
Järla IF OK
28:316:460:20Guld
3
Andreas Johansson
Rydboholms SK
31:227:273:11Guld
4
Kristofer Skog
Halmstad OK
31:297:293:18Guld
5
Johan Lindahl
Täby OK
31:447:323:33Guld
6
Oskar Carlborg
Nyköpings OK
31:557:353:44Guld
7
Anders Hansson
Alfta-Ösa OK
32:087:383:57Silver
8
Joakim Werme
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:217:414:10Silver
9
Erik Blomdal
IK Hakarpspojkarna
33:167:545:05Silver
10
Ola Stenbeck
Halmstad OK
33:247:565:13Silver
11
Johan Fries
Umeå OK
33:277:575:16Silver
12
Mikael Nordström
Rånäs OK
33:488:025:37Silver
13
Linus Larsson
FK Göingarna
34:118:076:00Silver
14
Henrik Olsson
Täby OK
34:148:086:03Silver
15
Gustaf Carlson
IFK Hedemora OK
34:278:116:16Silver
16
Johannes Svensson
OK Tyr
34:328:126:21Silver
17
Nils Björke
Söders-Tyresö
35:198:237:08Silver
18
David Engström
Linköpings OK
36:018:337:50Silver
19
Fajer Wennerberg
OK Klyftamo
36:098:357:58Silver
20
Martin Fredriksson
OK Skogshjortarna
36:288:408:17Silver
21
Ola Carlsson
OK Motala
36:298:408:18Silver
22
Jens Grevillius
OK Grane
36:548:468:43Silver
23
Pelle Åkerberg
OK Tisaren
36:558:468:44Silver
24
Olof Halvarson
OK Kåre
36:578:478:46Silver
25
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
37:178:519:06Silver
26
Gustav Östling
OK Skogshjortarna
38:249:0710:13Silver
27
Jonas Nyberg
OK Pan-Kristianstad
38:309:0910:19Silver
28
Joel Sjölander
Härnösands OK
38:569:1510:45Silver
29
Fredrik Bölske
Rotebro IS
39:149:1911:03Silver
30
Emil Ingvarsson
OK Vilse 87
40:299:3712:18Silver
31
Björn Arnesson
Ulricehamns OK
41:229:5013:11Brons
32
Gustav Hall
Dalaportens OL
42:2510:0514:14Brons
33
Janis Peilans
OK Klemmingen
42:4110:0814:30Brons
34
Johan Persson
Hagaby GOIF
43:1110:1515:00Brons
35
Philip von Rosen
Bromma-Vällingby SOK
43:2810:1915:17Brons
36
Tomas Johnsson
Sundsvalls OK
48:4011:3420:29
 
H20-2 4130 meter34 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Johansson
IFK Moras OK
29:277:080:00Guld
2
David A Skantze
Järla IF OK
30:067:170:39Guld
3
Pontus Karlsson
Rotebro IS
30:187:200:51Guld
4
Magnus Saager
OK Orion
30:507:281:23Guld
5
Martin Härberg
Järla IF OK
30:537:291:26Guld
6
William Lind
Sävedalens AIK
31:187:351:51Guld
7
Per Carlborg
Nyköpings OK
31:537:432:26Guld
8
Anders Trolin
Forsa OK
32:187:492:51Guld
9
Marcus Lundagårds
Alfta-Ösa OK
32:277:513:00Guld
10
Mattias Karlsson
OK Linné
32:407:553:13Guld
11
Anders Håkansson
IFK Hedemora OK
33:018:003:34Silver
12
Johan Strandberg
Järla IF OK
33:368:084:09Silver
13
Erik Lundh
OK Pan-Kristianstad
33:458:104:18Silver
14
Henrik Wiklund
Bromma-Vällingby SOK
33:558:134:28Silver
15
Tobias Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:058:154:38Silver
16
Björn Pramlid
OK Klemmingen
34:388:235:11Silver
17
Brent Godman
Gotlands Bro OK
34:558:275:28Silver
18
Markus Enberg
SOK Viljan
35:018:295:34Silver
19
Petter Jönsson
Halmstad OK
35:068:305:39Silver
20
Christian Holmqvist
Hestra IF
35:358:376:08Silver
21
Henrik Jansson
OK Tisaren
35:468:406:19Silver
22
Thomas Ohlin
Rånäs OK
36:218:486:54Silver
23
Markus Hellström
Forsa OK
37:179:027:50Silver
24
Johan Irwe
OK Pan-Kristianstad
38:239:188:56Silver
25
Klas Englund
Järfälla OK
40:069:4310:39Silver
26
Håkan Persson
Skogslöparna
40:159:4510:48Silver
27
Tomas Karlsson
OK Klemmingen
41:4810:0712:21Silver
28
Fredrik Svensson
OK Torfinn
42:1510:1412:48Silver
29
Per Wirehn
Dalaportens OL
43:4010:3414:13Brons
30
Christofer Fogel
SOK Viljan
44:4910:5115:22Brons
31
Andreas Kristensson
OK Torfinn
44:5810:5315:31Brons
32
Erik Söderhjelm
Vittjärvs IK
49:3712:0120:10
33
Per Henriksson
Eksjö SOK
49:4512:0320:18
34
Christian Pettersson
Kristinehamns OK
51:3612:3022:09
 
H20-3 4130 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulf Troeng
Dalaportens OL
27:386:410:00Guld
2
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
29:487:132:10Guld
3
Erik Rost
Alfta-Ösa OK
30:157:192:37Guld
4
Josef Nordlund
OK Linné
31:567:444:18Silver
5
Erik Thorsson
Tullinge SK
32:107:474:32Silver
6
Oskar Lund
IK Hakarpspojkarna
32:117:484:33Silver
7
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
32:127:484:34Silver
8
Jonas Bäckström
Sundsvalls OK
32:187:494:40Silver
9
Joakim Berglund
Sävedalens AIK
32:317:524:53Silver
10
Henrik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
32:407:555:02Silver
11
Magnus Strand
OK Landehof
32:507:575:12Silver
12
Jens Caap-Hällgren
Härnösands OK
32:527:575:14Silver
13
Karl Tiselius
Dalaportens OL
33:198:045:41Silver
14
Mattias Millinger
Västerås SOK
33:318:075:53Silver
15
Erik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
34:078:166:29Silver
16
Isak Jakobsson
Tibro OK
34:308:216:52Silver
17
Fredrik Rosenqvist
SOK Viljan
34:548:277:16Silver
18
Emil Svensson
Motala AIF OL
35:108:317:32Silver
19
Mattias Eriksson
Rånäs OK
35:208:337:42Silver
20
Eriks Lebedoks
OK Roslagen
35:578:428:19Silver
21
Oskar Funcke
Dalaportens OL
36:008:438:22Silver
22
Johan Levin
OK Tyr
37:189:029:40Silver
23
Magnus Karlsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
37:269:049:48Silver
24
Henrik Trolin
Forsa OK
37:429:0810:04Silver
25
Robert Grann
Köping-Kolsva OK
37:439:0810:05Silver
26
Marcus Andersson
Västerbergslagens OL
39:289:3311:50Silver
27
Gustav Enander
Vänersborgs SK
39:449:3712:06Silver
28
Olof Bengtsson
FK Åsen
41:5810:1014:20Brons
29
Kjell Winblad
Rehns BK
42:5710:2415:19Brons
30
Magnus Ohlin
Rånäs OK
43:5010:3716:12
31
Karl Larsson
Uddevalla OK
45:1710:5817:39
32
Björn Larsson
Järla IF OK
53:3612:5925:58
33
Jan Fjällstedt
Umeå OK
54:4313:1527:05
34
Martin Hultman
OK Hällen
58:1514:0630:37
Fredrik Retelius
OK Tisaren
Ej godkänd
 
D18-1 3230 meter35 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna (Humlaröd) Persson
FK Göingarna
28:258:480:00Guld
2
Sofia Adolfsson
Västerbergslagens OL
29:229:060:57Guld
3
Johanna Jonsson
OK Tisaren
29:599:171:34Guld
4
Frida Bakkman
Lessebo OK
30:099:201:44Guld
5
Hanna Gustavsson
OK Skogsstjärnan
31:249:432:59Guld
6
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
31:519:523:26Guld
7
Therese Rosendahl
Västerås SOK
32:049:563:39Silver
8
Eva Tiselius
OK Kåre
32:2610:024:01Silver
9
Maria Schmiterlöw
Hjobygdens OK
32:4510:084:20Silver
10
Teresé Korkeakoski
OK Milan
32:5510:114:30Silver
11
Anna Holmgren
Vittjärvs IK
33:2710:215:02Silver
12
Johanna Hallberg
IFK Hedemora OK
33:3810:255:13Silver
13
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
33:3910:255:14Silver
14
Therese Sahlin
Midälva OK
34:0110:325:36Silver
15
Stina Edejern
Alfta-Ösa OK
34:2310:395:58Silver
16
Linnea Börjars
Kils OK
34:2910:416:04Silver
17
Linn Olsson
OK Orion
35:5711:087:32Silver
18
Lisa Persson
IFK Lidingös Skid o OK
36:0411:107:39Silver
19
Jessica Bäckström
Sundsvalls OK
36:2511:168:00Silver
20
Linnea Kjell
Linköpings OK
36:2811:178:03Silver
21
Elsa Jansson
Främmestads IK
36:5011:248:25Silver
22
Malin Winblad
Rehns BK
37:4411:419:19Silver
23
Elin Hamrefors
OK Landehof
37:5311:449:28Silver
24
Ida Pettersson
Täby OK
38:0211:479:37Silver
24
Ida Johansson
IFK Moras OK
38:0211:479:37Silver
26
Maria Forsberg
Köping-Kolsva OK
38:0411:479:39Silver
27
Helene Söderlund
IFK Moras OK
38:0611:489:41Silver
28
Ingrid Mattsson
Sundsvalls OK
38:2511:5410:00Silver
29
Sanna Lovén
Halmstad OK
39:0212:0510:37Silver
30
Elin Dölerud
Kils OK
39:1112:0810:46Silver
31
Anna Tiderman
Snättringe SK
40:2812:3212:03Silver
32
Maria Brodin
OK Djerf
40:3412:3412:09Silver
33
Elin Östlund
Härnösands OK
48:0214:5219:37
34
Marie Madsen
Ronneby OK
48:1814:5719:53
35
Matilda Österberg
Linköpings OK
51:3015:5723:05
 
D18-2 3230 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Eskilsson
Haninge SOK
28:308:490:00Guld
2
Elin Pettersson
Täby OK
28:318:500:01Guld
3
Linnea Lidström
OK Landehof
28:408:530:10Guld
4
Caroline Gustavsson
Istrums SK
28:538:570:23Guld
5
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
29:319:081:01Guld
6
Linda Berg
Bromma-Vällingby SOK
29:589:171:28Guld
7
Elin Kristoffersson
Litsbygdens SK
30:269:251:56Guld
8
Anna-Karin Claesson
OK Kullingshof
30:469:322:16Guld
9
Anna-Lotta Irevall
Tjällmo-Godegårds OK
32:079:573:37Silver
10
Kristin Boman
SOK Viljan
32:2710:033:57Silver
11
Jennie Nilsson
IF Hagen
32:5210:114:22Silver
12
Hanna Jonsson
Midälva OK
33:0910:164:39Silver
13
Helena Strand
OK Landehof
33:2410:204:54Silver
14
Josefine Carlsson
SOK Viljan
33:2610:214:56Silver
15
Josefin Dahlsten
Eksjö SOK
33:2810:224:58Silver
16
Lina Karlsson
Uddevalla OK
34:0110:325:31Silver
17
Ellen Ericson
Alfta-Ösa OK
34:1710:375:47Silver
18
Julia Torstensson
OK Landehof
34:3610:436:06Silver
19
Sofie Sihver
IFK Lidingös Skid o OK
36:1611:147:46Silver
20
Christine Litzell
OK Kullingshof
36:4711:238:17Silver
21
Stina Häggström
Litsbygdens SK
36:4911:248:19Silver
22
Åsa Lundmark
Bromma-Vällingby SOK
37:2011:338:50Silver
23
Tina Eriksson
Järfälla OK
37:4311:419:13Silver
24
Linda Vesterlund
Robertsfors IK
37:5211:439:22Silver
25
Kajsa Falkman
Kils OK
38:1511:519:45Silver
26
Hanna Hultman
Sävedalens AIK
38:2511:549:55Silver
27
Sara Rapp
IFK Moras OK
39:0112:0510:31Silver
28
Petra Kopp
Söders-Tyresö
39:2412:1210:54Silver
29
Stina Walheim
Robertsfors IK
43:0813:2114:38Brons
30
Ida Eklind
Skellefteå OK
43:5313:3515:23Brons
31
Sofie Ahlin
Hjobygdens OK
44:0413:3915:34
32
Linnea Krylén
Litsbygdens SK
44:4013:5016:10
33
Anna Brammås
Västerås SOK
45:4514:1017:15
 
D18-3 3300 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin A Skantze
Järla IF OK
29:148:520:00Guld
2
Matilda Davidsson
OK Klemmingen
29:408:590:26Guld
3
Jennie Runesson
OK Vivill
30:519:211:37Guld
4
Malin Sand
OK Tisaren
31:279:322:13Guld
5
Amélie Wallenhammar
Hagaby GOIF
31:309:332:16Guld
6
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
32:399:543:25Guld
7
Karin Persson
Hagaby GOIF
33:3010:094:16Silver
8
Emma Isaksson
Skogslöparna
34:0910:214:55Silver
9
Malin Carlsson
Linköpings OK
34:4810:335:34Silver
10
Madeleine Gustavsson
Istrums SK
34:5310:345:39Silver
11
Lina Wibron
Midälva OK
35:3010:456:16Silver
12
Carolina Klasson
Ulricehamns OK
35:5110:526:37Silver
13
Carin Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
36:1210:586:58Silver
14
Sandra Löfgren
Leksands OK
36:2511:027:11Silver
15
Lovisa Berg
OK Milan
37:2611:218:12Silver
16
Frida Hjertson
OK Linné
38:2411:389:10Silver
17
Hanna Falk
IF Thor
38:4111:439:27Silver
18
Marie Therese Persson
Södertälje-Nykvarn Orientering
38:5311:479:39Silver
19
Fredrika Vångell
Linköpings OK
39:0111:499:47Silver
19
Elin Karlsson
Turebergs IF
39:0111:499:47Silver
21
Sandra Kreuzer-Boberg
Ärla IF
40:4412:2111:30Silver
22
Malin Gustafsson
Eksjö SOK
41:5312:4212:39Silver
23
Kristina Eriksson
OK Milan
42:2812:5213:14Silver
24
Monika Lund
Litsbygdens SK
43:3013:1114:16Brons
25
Erika Bäck
OK Djerf
44:0213:2114:48Brons
26
Elin Häggström
Vittjärvs IK
44:0813:2214:54Brons
27
Linnea Ewö
OK Orion
44:5613:3715:42Brons
28
Kajsa Axin
Hagaby GOIF
45:0213:3915:48Brons
29
Maria Dovåker-Liss
Leksands OK
45:5013:5316:36Brons
30
Caroline Tollstadius
Bromma-Vällingby SOK
46:5314:1217:39
31
Ida Åhlin
OK Hällen
49:5315:0720:39
32
Moa Breivik
Litsbygdens SK
62:3618:5833:22
Cecilia Bergander
Eksjö SOK
Diskvalificerad
 
D18-4 3280 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
28:128:360:00Guld
2
Emma Johansson
Filipstadsbygdens OK
28:528:480:40Guld
3
Frida Andersson
Falkenbergs OK
29:258:581:13Guld
4
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
29:268:581:14Guld
5
Eva Svensson
IFK Moras OK
30:089:111:56Guld
6
Malin Hultqvist
IF Hagen
30:339:192:21Guld
7
Terese Herlin
Turebergs IF
30:379:202:25Guld
8
Sofie Pettersson
Ulricehamns OK
31:369:383:24Guld
9
Johanna Lännevall
OK Roslagen
32:099:483:57Silver
10
Maria Jonsson
Midälva OK
32:379:574:25Silver
11
Sofia Törnqvist
Storviks IF
32:4810:004:36Silver
12
Sara Bengtsson
Årsunda IF
33:0110:044:49Silver
13
Helena Lidhage
IK Ymer
33:2110:105:09Silver
14
Josefine Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
34:3410:326:22Silver
15
Matilda Andersson
Västerbergslagens OL
34:4210:356:30Silver
16
Linn Pettersson
Tullinge SK
35:1710:457:05Silver
17
Evelin Gustafsson
Vittjärvs IK
35:3610:517:24Silver
18
Sanna Svensson
Främmestads IK
36:2311:068:11Silver
19
Linda Jonsson
IFK Moras OK
36:5711:168:45Silver
20
Camilla Sjökvist
Norbergs OK
37:1111:208:59Silver
21
Karin Johansson
Hjobygdens OK
37:2011:239:08Silver
22
Ingrid Blombäck
Långhundra IF
38:3911:4710:27Silver
23
Linda Ahlsén-Seirup
Södertälje-Nykvarn Orientering
38:4411:4910:32Silver
24
Frida Engqvist-Norman
Södertälje-Nykvarn Orientering
38:5511:5210:43Silver
25
Helena Eriksson
OK Milan
39:1011:5610:58Silver
26
Josefin Karlsson
OK Linné
39:1311:5711:01Silver
27
Linnéa Nordin
Sidensjö IK
40:2812:2012:16Silver
28
Astrid Thelin
Sidensjö IK
41:0012:3012:48Silver
29
Sara Bergström
IFK Umeå
41:4012:4213:28Brons
30
Janni Axelsson
Sävedalens AIK
42:4013:0014:28Brons
31
Linda Johansson
OK Hällen
43:4113:1915:29Brons
32
Elin Törnroth
Hjobygdens OK
44:1713:3016:05
33
Lisa Skullman
Linköpings OK
44:2113:3116:09
34
Josefin Persson
Tullinge SK
44:4813:4016:36
Julia Thorén
Vänersborgs SK
Ej godkänd
 
H18-1 4050 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mikael Kristensson
OK Torfinn
28:207:000:00Guld
2
Lars Johansson
IFK Moras OK
29:567:231:36Guld
3
Lukas Peterson
IFK Umeå
30:177:291:57Guld
4
Daniel Attås
OK Tisaren
30:287:312:08Guld
5
Mattias Ericsson
OK Denseln
30:357:332:15Guld
6
Gustaf Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
31:467:513:26Guld
7
Stefan Jonsson
OK Klyftamo
31:567:533:36Guld
8
Patrik Lind
OK Tor
31:597:543:39Guld
9
Jesper Lysell
Rehns BK
32:268:004:06Silver
10
Peter Edlund
IFK Lidingös Skid o OK
33:188:134:58Silver
11
Joel Lännevall
OK Roslagen
33:278:165:07Silver
12
Simon Elgsten
Eksjö SOK
33:368:185:16Silver
13
Jakob Vall
Vittjärvs IK
33:418:195:21Silver
14
Simon Andersson
Forsa OK
34:278:306:07Silver
15
Linus Bohman
Hjärnarps GH OL
34:298:316:09Silver
16
Joel Bergkvist
Ringsjö OK
34:338:326:13Silver
17
Oscar Arman
Nyköpings OK
34:548:376:34Silver
18
Carl-Johan Hoel
Tibro AIK SOK
35:338:477:13Silver
19
Daniel Johannesson
Västerås SOK
35:598:537:39Silver
20
Ruben Svartholm
Gammelstads IF
37:059:098:45Silver
21
Thomas Lilja
OK Denseln
37:189:138:58Silver
21
Björn Löfroth
Eskilstunafors OL
37:189:138:58Silver
23
David Runemalm
Nybro OK
37:229:149:02Silver
24
Erik Pettersson
Nyköpings OK
37:319:169:11Silver
25
Emil Edin
Sidensjö IK
37:419:189:21Silver
26
Erik Backteman
Linköpings OK
38:169:279:56Silver
27
Lars Ericsson
OK Tyr
38:249:2910:04Silver
28
Karl Lemoine
Gävle OK
38:379:3210:17Silver
29
Johan Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
39:529:5111:32Silver
30
Joel Ericsson
Haninge SOK
40:4310:0312:23Silver
31
Niklas Olsson
Täby OK
41:0510:0912:45Brons
32
Joakim Millegård
Sävedalens AIK
41:2610:1413:06Brons
33
Erik Lind
Säterbygdens OK
41:5110:2013:31Brons
34
Ola Nilsson
OK Gisle
42:0410:2313:44Brons
35
Pär Olofsson
Rehns BK
42:4110:3214:21Brons
36
Cristian Larsson
Köping-Kolsva OK
44:0910:5415:49
37
Erik Edespong
FK Friskus-Varberg
44:2210:5716:02
38
Kristoffer Eklund
Rånäs OK
45:2511:1317:05
39
Teodor Peterson
IFK Umeå
46:2811:2818:08
40
Emil Fager
FK Vittus
48:2411:5720:04
 
H18-2 4070 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
John Fredriksson
Täby OK
29:037:080:00Guld
2
Patrik Berglund
Sävedalens AIK
30:437:331:40Guld
3
Anton Lif
Gävle OK
30:587:371:55Guld
4
Henrik Lundgren
Kils OK
31:317:452:28Guld
5
Tomas Reibring
Nyköpings OK
32:067:533:03Guld
6
Pelle Engstrand
Rehns BK
32:137:553:10Guld
7
Mattias Jonsson
Nybro OK
32:207:573:17Guld
8
Emanuel Winblad
Uddevalla OK
33:218:124:18Silver
9
Mikael Eliasson
OK Alehof
33:288:134:25Silver
10
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
33:428:174:39Silver
11
Johan Andersson
Järla IF OK
33:598:214:56Silver
12
Andreas Eriksson
Umeå OK
34:108:245:07Silver
13
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:558:355:52Silver
14
Erik Amberg
Järla IF OK
34:588:355:55Silver
15
Håkan Pettersson
OK Djerf
35:038:376:00Silver
16
Daniel Persson
Skogslöparna
35:138:396:10Silver
17
Markus Svensson
OK Pan-Kristianstad
35:208:416:17Silver
18
Markus Johansson
Rydboholms SK
36:569:047:53Silver
19
Jerker Lysell
Rehns BK
37:329:138:29Silver
20
Oskar Larsson
Eskilstunafors OL
38:069:229:03Silver
21
Pär Westerlund
Midälva OK
38:289:279:25Silver
22
Daniel Hjortvall
Hestra IF
39:119:3810:08Silver
23
Anders Ohlsson
Tullinge SK
39:249:4110:21Silver
24
Olof Sandgren
OK Orion
39:289:4210:25Silver
25
Tim Björkman
OK Vilse 87
41:1910:0912:16Silver
26
Andreas Lundblad
OK Nackhe
42:2110:2413:18Silver
27
Thomas Eek
Köping-Kolsva OK
42:3510:2813:32Silver
28
Erik Pettersson
Visborgs OK
42:3610:2813:33Silver
29
Erik Mellerstedt
Midälva OK
43:1210:3714:09Brons
30
Jon Gustafsson
IK Hakarpspojkarna
43:3510:4314:32Brons
31
Joakim Lindholm
OK Hällen
44:1110:5115:08Brons
32
Peter Stenbeck
Halmstad OK
45:2011:0816:17Brons
33
Henric Fröberg
GOIF Tjalve
47:1411:3618:11
34
Niklas Skyttner
Forsa OK
47:4611:4418:43
35
Johan Lagerstrand
Rotebro IS
49:2412:0820:21
36
Mattias Ohlsson
FK Vittus
49:3112:1020:28
37
Linus Pilblad
OK Skogsfalken
50:4712:2921:44
38
Henrik Svilling
FK Vittus
54:2213:2125:19
39
Andreas Johansson
OK Tisaren
59:3514:3830:32
Erik Lindström
Västerås SOK
Ej godkänd
 
H18-3 4060 meter38 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gustav Strindhagen
FK Vittus
27:336:470:00Guld
2
Johan Aronsson
OK Tisaren
30:007:232:27Guld
3
Ola Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
30:347:323:01Guld
4
Joel Schleeh
Kils OK
30:577:373:24Guld
4
Mattias Nilsson
OK Alehof
30:577:373:24Guld
6
Viktor Hedlöf
Rånäs OK
31:287:453:55Silver
7
Erik Blomberg
Nyköpings OK
32:107:554:37Silver
8
David Bejbom
Uddevalla OK
32:157:574:42Silver
9
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
33:008:085:27Silver
10
Niklas Wansölin
OK Ravinen
33:088:105:35Silver
11
Johan Edin
Midälva OK
34:068:246:33Silver
12
Jonatan Francén
Tjällmo-Godegårds OK
34:248:286:51Silver
13
Martin Barrefalk
Härnösands OK
34:408:327:07Silver
14
Simon Jakobson
Tibro OK
35:068:397:33Silver
15
Ivan Forsgren
OK Tisaren
35:168:417:43Silver
16
Johan Eriksson
Gävle OK
35:228:437:49Silver
17
Simon Jacobsson
Långhundra IF
36:058:538:32Silver
18
Olle Berglund
Forsa OK
36:258:588:52Silver
19
Andreas Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
37:039:089:30Silver
20
Martin Sundlöf
Gävle OK
38:109:2410:37Silver
21
Jon Eklund
IK Jarl Rättvik
38:419:3211:08Silver
22
Oscar Borg
FK Åsen
40:249:5712:51Brons
23
Emanuel Gahlin
Härnösands OK
40:289:5812:55Brons
24
Anders Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
40:3510:0013:02Brons
25
Olof Sundin
Skogslöparna
42:1710:2514:44Brons
26
Markus Nilsson
OK Nackhe
42:2310:2614:50Brons
27
Johan Lidström
IFK Lidingös Skid o OK
43:3210:4315:59
28
David Modig
OK Alehof
44:1110:5316:38
29
Robert Karlsson
Bredaryds SOK
44:3911:0017:06
30
Joakim Järphag
Sävedalens AIK
44:5011:0317:17
31
Victor Axbom
OK Landehof
45:1211:0817:39
32
David Holmström
OK Roslagen
45:5311:1818:20
33
Jesper Tiberg
Hjobygdens OK
46:0311:2118:30
34
Niclas Tjernlund
OK Vilse 87
46:4811:3219:15
35
Tobias Johansson
OK Skogshjortarna
48:4212:0021:09
36
Lars Axelsson
Hjobygdens OK
50:5412:3223:21
Daniel Eriksson
OK Grane
Ej godkänd
Niklas Hallebro
OK Klemmingen
Diskvalificerad
 
H18-4 4060 meter42 startande, 42 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tobias Öström
OK Tyr
27:156:430:00Guld
2
Fredrik Johansson
OK Kullingshof
29:057:101:50Guld
3
Thomas Carlsson
Alfta-Ösa OK
30:017:242:46Guld
4
Pär Hansson
Alfta-Ösa OK
30:507:363:35Guld
5
Fredrik Björklund
KFUM Örebro OK
31:047:393:49Silver
6
Tobias Wahlgren
OK Gisle
31:277:454:12Silver
7
Joel Engström
Vittjärvs IK
31:317:464:16Silver
8
Daniel Erlandsson
OK Vilse 87
31:457:494:30Silver
9
Niki Preisig
Eksjö SOK
32:217:585:06Silver
10
Emil Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
32:328:015:17Silver
11
Jonas Allared
Hagaby GOIF
33:218:136:06Silver
12
Patrik Karlsson
Växjö OK
33:318:156:16Silver
13
Johan Olsson
Hjobygdens OK
33:358:166:20Silver
13
Karl Levin
OK Tyr
33:358:166:20Silver
15
Olle Karlsson
Tullinge SK
33:418:186:26Silver
16
Erik Mattsson
Järla IF OK
33:598:226:44Silver
17
Fredrik Holgersson
Snättringe SK
34:158:267:00Silver
18
Olle Olofsson
Rehns BK
34:208:277:05Silver
19
Erik Boström
Järla IF OK
34:268:297:11Silver
20
Anton Blomgren
Hagaby GOIF
34:288:297:13Silver
21
Jonatan Westlund
OK Tyr
34:298:307:14Silver
22
David Lingfors
IF Hallby
35:228:438:07Silver
23
Johan Hamelius
Säterbygdens OK
35:288:448:13Silver
24
Johan Alenius
Sävedalens AIK
35:398:478:24Silver
25
Jonas Törnå
Västerås SOK
35:508:508:35Silver
26
Martin Palm
IFK Moras OK
36:068:538:51Silver
27
Martin Fredlund
Umeå OK
36:308:599:15Silver
28
Johan Silvemark
Dalaportens OL
36:319:009:16Silver
29
Simon Lindberg
Västerås SOK
37:029:079:47Silver
30
Ola Nyberg
OK Pan-Kristianstad
37:129:109:57Silver
31
Erik Johansson
Falköpings AIK
37:219:1210:06Silver
32
Johan Olausson
OK Orion
38:199:2611:04Silver
33
Johan Egneblad
Eskilstunafors OL
39:479:4812:32Silver
34
Göran Karlsson
Umeå OK
40:5610:0513:41Brons
35
Erik Söderholm
Litsbygdens SK
41:1710:1014:02Brons
36
Hans Persson
Skogslöparna
41:5010:1814:35Brons
37
Robin Westerlund
Täby OK
42:5110:3315:36Brons
38
Gustav Groth
KFUM Örebro OK
44:0010:5016:45
39
Jonathan Rosendahl
Västerås SOK
45:3211:1318:17
40
Peter Öhlén
Midälva OK
48:5012:0221:35
41
Anders Olby
Västerås SOK
49:0912:0621:54
42
Jesper Falk
Haninge SOK
61:2315:0734:08