Skogslöparnas Nordiska

2003-05-31

Arrangör: Skogslöparna

Nivå:
Nationell
Anmälda:
1393
Form:
Individuell
Startande:
1267
Distans:
Okänd
Fullföljande:
1185
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 E2 8930 meter32 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Kjellman
Sundsvalls OK
82:269:140:00Guld
2
Jenny Karlsson
OK Linné
84:089:251:42Guld
3
Jenny Eriksson
IF Thor
85:009:312:34Guld
4
Pia Birkebæk
Stora Tuna IK
85:039:312:37Guld
5
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
85:119:322:45Guld
6
Juliette Soulard
Södertälje-Nykvarn Orientering
87:029:454:36Guld
7
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
87:309:485:04Guld
8
Jo Allison
Göteborg-Majorna OK
89:4210:037:16Guld
9
Anna Haglund
OK Hedströmmen
90:1010:067:44Guld
10
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
90:1310:067:47Guld
11
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
90:2710:088:01Guld
12
Anna Danielsson
Sundsvalls OK
92:3810:2210:12Silver
13
Annika Ridell
IF Thor
95:5810:4513:32Silver
14
Eva Nordkvist
Leksands OK
97:4810:5715:22Silver
15
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
98:4511:0316:19Silver
16
Annika Påhlstorp
Stora Tuna IK
99:2411:0816:58Silver
17
Ylva Ericson
Alfta-Ösa OK
100:1111:1317:45Silver
18
Helena Svensson
OK Tyr
100:5711:1818:31Silver
19
Anneli Carlsson
Umeå OK
102:5311:3120:27Silver
20
Pernilla Karlsson
OK Ravinen
109:1612:1426:50Silver
21
Petra Halvarsson
IF Thor
109:1712:1426:51Silver
22
Diana Sarmiala
Tumba-Mälarhöjden OK
110:2512:2227:59Silver
23
Helena Lindén
Växjö OK
121:0113:3338:35Brons
Pernilla Eriksson
OK Ravinen
Ej godkänd
Susanne Olsson
OK Denseln
Ej godkänd
Sofie Petersson
Helsingborgs SOK
Ej godkänd
Elin Sjölander
OK Rodhen
Ej godkänd
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
Katarina Lindén
Linköpings OK
Ej godkänd
Linda Wennerlund
Helsingborgs SOK
Ej godkänd
Therese Persson
OK Tyr
Ej godkänd
Anna Windevall
FK Friskus-Varberg
Diskvalificerad
 
D21 Elit 9980 meter38 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karolina Arewång
Domnarvets GOIF
72:327:160:00Guld
2
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
75:267:342:54Guld
3
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
75:367:353:04Guld
4
Gunilla Svärd
IF Thor
77:037:434:31Guld
5
Lina Bäckström
OK Linné
78:367:536:04Guld
6
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
80:098:027:37Guld
7
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
81:558:129:23Silver
8
Tina Junegard
Tullinge SK
82:548:1810:22Silver
9
Karin Noborn
Sundsvalls OK
83:158:2110:43Silver
10
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
84:078:2611:35Silver
11
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
84:298:2811:57Silver
12
Annika Billstam
OK Linné
84:508:3012:18Silver
13
Sofia Holmgård
Kils OK
85:158:3312:43Silver
14
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
87:048:4314:32Silver
15
Katarina Smith
Sundsvalls OK
87:078:4414:35Silver
16
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
87:088:4414:36Silver
17
Malin Sand
Uddevalla OK
87:128:4414:40Silver
18
Lina Persson
OK Skogsfalken
87:518:4815:19Silver
19
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
88:118:5015:39Silver
20
Lina Karlberg
Tullinge SK
88:408:5316:08Silver
21
Stina Grenholm
Ulricehamns OK
89:028:5516:30Silver
22
Louise Göthfors
Järfälla OK
91:099:0818:37Silver
23
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
91:339:1019:01Silver
24
Emma Johansson
Kristinehamns OK
92:159:1519:43Silver
25
Yvonne Andersson
Tullinge SK
92:289:1619:56Silver
26
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
93:009:1920:28Silver
27
Rebecka Österberg
OK Linné
93:349:2321:02Silver
28
Charlotta Blom
Linköpings OK
94:059:2621:33Silver
29
Camilla Sjöberg
Skogslöparna
94:399:2922:07Silver
30
Annika Lundström
Sundbybergs IK
94:429:2922:10Silver
31
Anna Zetterberg
IF Thor
94:499:3022:17Silver
32
Anna Rosjö
IK Hakarpspojkarna
96:239:3923:51Silver
33
Malin Jonsson
Linköpings OK
97:429:4725:10Silver
34
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
101:0310:0828:31Silver
35
Johanna Maxén
Stora Tuna IK
101:1510:0928:43Silver
36
Johanna Svensson
IF Thor
101:5610:1329:24Silver
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
Diskvalificerad
 
H21 E2 13360 meter44 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Röjgård
OK Kolmården
91:016:490:00Guld
1
Jörgen Ohlin
OK Linné
91:016:490:00Guld
3
Greger Tysk
Leksands OK
92:166:541:15Guld
4
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
92:206:551:19Guld
5
Per Ek
Söders-Tyresö
92:226:551:21Guld
6
Björn Ljunggren
Söders-Tyresö
92:286:551:27Guld
6
Johan Höij
Leksands OK
92:286:551:27Guld
8
David Shepherd
Göteborg-Majorna OK
94:147:033:13Guld
9
Ivar Haugen
Ås-umb Orientering
95:007:073:59Guld
10
Per Lenander
Linköpings OK
95:337:094:32Guld
11
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
96:017:115:00Guld
12
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
96:037:115:02Guld
13
Jan Johansson
IFK Umeå
96:127:125:11Guld
14
Hans Brolund
OK Denseln
96:317:135:30Guld
15
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
96:357:145:34Guld
16
Björn Karlsson
OK Denseln
96:397:145:38Guld
17
Markus Frödin
Sundsvalls OK
97:107:166:09Guld
18
Tomas Jonsson
Järfälla OK
98:297:227:28Guld
19
Ali Kuosku
Järfälla OK
98:407:237:39Guld
20
Fredrik Pettersson
Linköpings OK
99:237:268:22Guld
21
Sven Lundbäck
Stora Tuna IK
100:097:309:08Guld
22
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
100:547:339:53Guld
23
Per-Åke Olsson
OK Ravinen
101:167:3510:15Guld
24
Tom Quayle
Sundsvalls OK
101:247:3510:23Guld
25
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
102:037:3811:02Silver
26
Martin Ivarsson
Kils OK
102:437:4111:42Silver
27
Johan Israelsson
IFK Moras OK
102:487:4211:47Silver
28
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
104:537:5113:52Silver
29
Martin Andersson
OK Ravinen
105:257:5314:24Silver
30
Magnus Palm
OK Skogsfalken
105:567:5614:55Silver
31
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
106:217:5815:20Silver
32
Olov Vikström
Sundsvalls OK
110:428:1719:41Silver
33
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
112:518:2721:50Silver
34
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
112:588:2721:57Silver
35
Göran Thimberg
Söders-Tyresö
113:138:2822:12Silver
36
Erik Engstrand
IFK Göteborg
125:069:2234:05Silver
Ulf Bergqvist
Linköpings OK
Ej godkänd
Johan Sundén
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
Daniel Wernersson
OK Orinto
Ej godkänd
Edvin Karlsson
OK Denseln
Ej godkänd
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
Nils Olsson
Stora Tuna IK
Ej godkänd
Per Brolund
OK Denseln
Ej godkänd
Anders Hedman
OK Hällen
Diskvalificerad
 
H21 Elit 16000 meter41 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
100:486:180:00Guld
2
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
102:556:262:07Guld
3
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
104:016:303:13Guld
4
Mikhail Mamleev
OK Orion
107:096:426:21Guld
5
Klas Dalberg
Södertälje-Nykvarn Orientering
108:486:488:00Guld
6
Kim Fagerudd
IFK Göteborg
109:336:518:45Guld
7
Johan Nordlund
Leksands OK
109:486:529:00Guld
8
Jonas Haraldsson
IFK Lidingös Skid o OK
110:076:539:19Guld
9
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
110:086:539:20Guld
10
Björn Widén
Linköpings OK
110:286:549:40Guld
11
Hans Mård
Järfälla OK
111:456:5910:57Guld
12
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
111:486:5911:00Guld
13
Fredrik Norman
Tullinge SK
112:087:0111:20Silver
14
Daniel Blohm
Södertälje-Nykvarn Orientering
112:307:0211:42Silver
15
Peter Hemmyr
Södertälje-Nykvarn Orientering
112:327:0211:44Silver
16
Henrik Tryggesson
FK Friskus-Varberg
112:487:0312:00Silver
17
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
112:537:0312:05Silver
18
Jan Troeng
OK Linné
112:567:0412:08Silver
19
Magnus Johansson
OK Ravinen
113:027:0412:14Silver
19
Erik Andersson
OK Denseln
113:027:0412:14Silver
21
Tobias Andersson
OK Orion
113:107:0412:22Silver
22
David Andersson
Västerbergslagens OL
113:527:0713:04Silver
23
Rikard Claesson
IFK Göteborg
115:057:1214:17Silver
24
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
115:117:1214:23Silver
25
Anders Dalin
Leksands OK
115:477:1414:59Silver
26
Peter Jacobsson
OK Ravinen
118:137:2317:25Silver
27
Fredrik Sturesson
Göteborg-Majorna OK
118:197:2417:31Silver
28
Niklas Lindberg
Malungs OK Skogsmårdarna
118:417:2517:53Silver
29
Pål Skogtjärn
OK Linné
118:427:2517:54Silver
30
Jonn Are Myhren
Södertälje-Nykvarn Orientering
119:027:2618:14Silver
31
Jens Molin
SOIK Hellas
119:067:2718:18Silver
32
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
119:357:2818:47Silver
33
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
121:297:3620:41Silver
34
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
124:027:4523:14Silver
35
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
124:347:4723:46Silver
36
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
128:488:0328:00Silver
37
Per Öberg
OK Hällen
133:338:2132:45Silver
38
Isak Bergman
Bredaryds SOK
133:568:2233:08Silver
Thomas Asp
IFK Göteborg
Ej godkänd
Fredrik Noborn
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Anders Kleist
OK Denseln
Ej godkänd
 
D20 Elit 4990 meter33 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
48:029:380:00Guld
2
Elin Wallquist
OK Tyr
48:309:430:28Guld
3
Zoe Radford
OK Linné
49:149:521:12Guld
4
Linda Byström
Alfta-Ösa OK
49:369:561:34Guld
5
Marie Ohlin
OK Linné
49:509:591:48Guld
6
Sofia Andersson
OK Hällen
50:3410:082:32Guld
7
Marie Andersson
OK Stigen
50:4510:102:43Guld
8
Hanna Aludden
Gävle OK
51:0710:153:05Guld
9
Martina Johansson
Halmstad OK
51:1610:163:14Guld
10
Natalie Egli
Söders-Tyresö
51:3010:193:28Guld
11
Emma Öberg
OK Hällen
51:3410:203:32Guld
12
Kristina Roberto
OK Linné
52:0010:253:58Guld
13
Caroline Wilbois
Tullinge SK
52:1310:284:11Guld
14
Therese Gustavsson
Ronneby OK
53:1310:405:11Guld
15
Hanna Mattsson
IK Uven
53:3310:445:31Guld
16
Linn Axelsson
Domnarvets GOIF
53:3710:455:35Guld
17
Elin Hjertson
OK Linné
54:0010:495:58Guld
18
Linda Håkansson
IFK Hedemora OK
54:1610:536:14Silver
19
Camilla Bohman
FK Boken
57:3911:339:37Silver
20
Marielle Larsson
OK Södertörn
57:4111:349:39Silver
21
Madelene Lööf
Mariestads FK
58:2811:4310:26Silver
22
Irina Kamenarova
Stora Tuna IK
58:4011:4510:38Silver
23
Malin Videhall
Gammelstads IF
59:0111:5010:59Silver
24
Josefin Norell
Söders-Tyresö
62:5212:3614:50Silver
25
Elin Hultman
OK Hällen
63:3112:4415:29Silver
26
Åsa Nordlander
OK Linné
65:2913:0717:27Silver
27
Sigrid Larsson
Leksands OK
66:5913:2518:57Silver
28
Katarina Alm
Järfälla OK
67:4713:3519:45Silver
29
Emma Pihl Skoog
OK Linné
71:2114:1823:19Brons
30
Therese Persson
Snättringe SK
73:0414:3925:02Brons
Emelie Agnedal
OK Linné
Ej godkänd
Johanna Pettersson
OK Denseln
Ej godkänd
Katarina Bergander
OK Linné
Ej godkänd
 
H20 Elit 6530 meter36 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Saager
Ronneby OK
45:056:540:00Guld
2
Kalle Larsson
OK Klemmingen
45:236:570:18Guld
3
Oskar Carlborg
Nyköpings OK
46:127:051:07Guld
4
Oskar Strindhagen
Ronneby OK
46:547:111:49Guld
5
Jonas Engström
OK Hällen
48:207:243:15Guld
6
Karl Tiselius
Dalaportens OL
49:207:334:15Guld
7
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
50:117:415:06Guld
8
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
50:297:445:24Guld
9
Christofer Fogel
SOK Viljan
50:447:465:39Guld
10
Olle Winroth
FK Friskus-Varberg
51:547:576:49Silver
11
Robbin Kantarp
OK Hällen
52:087:597:03Silver
12
Sven Larsson
Leksands OK
52:148:007:09Silver
13
Daniel Gunnarsson
SOK Viljan
52:408:047:35Silver
14
Rickard Holmqvist
Hestra IF
53:208:108:15Silver
15
Johan Häll
IF Thor
53:368:128:31Silver
16
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
54:108:189:05Silver
17
Sebastian Wiman
Täby OK
54:238:209:18Silver
18
Ulf Troeng
Dalaportens OL
54:438:239:38Silver
19
Erik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
55:038:269:58Silver
20
Assar Lindström
Västerbergslagens OL
56:298:3911:24Silver
21
Martin Hultman
OK Hällen
56:408:4111:35Silver
22
Erik Waldemarsson
Köping-Kolsva OK
57:428:5012:37Silver
23
Jonas Karlsson
Dalaportens OL
58:348:5813:29Silver
24
Johan Jarnestedt
Söders-Tyresö
58:449:0013:39Silver
25
Lauri Nurmela
OK Södertörn
62:099:3117:04Silver
26
Petter Hallerby
IFK Lidingös Skid o OK
63:029:3917:57Silver
27
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
63:519:4718:46Silver
28
Daniel Liljedahl
OK Pan-Kristianstad
64:189:5119:13Silver
29
Andreas Maxén
Midälva OK
65:2210:0120:17Brons
30
Andreas Skymberg
OK Grane
66:3110:1121:26Brons
31
Henrik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
79:0512:0734:00
32
Fredrik Setterqvist
OK Södertörn
101:1115:3056:06
Per Carlborg
Nyköpings OK
Ej godkänd
Stefan Karlsson
Växjö OK
Ej godkänd
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
Ej godkänd
Mattias Nylund
OK Södertörn
Ej godkänd
 
D18 Elit 4710 meter52 startande, 48 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linda Berg
Bromma-Vällingby SOK
45:159:360:00Guld
2
Hanna Brus
Västerbergslagens OL
45:269:390:11Guld
3
Mari Troeng
Storviks IF
46:129:490:57Guld
4
Fanny Fredriksson
Täby OK
46:329:531:17Guld
5
Johanna Östlin
Linköpings OK
46:479:561:32Guld
6
Caroline Tollstadius
Bromma-Vällingby SOK
47:0410:001:49Guld
7
Kristina Gatel
IF Thor
48:4510:213:30Guld
8
Ida Pettersson
Täby OK
48:5910:243:44Guld
9
Sofia Persson
Snättringe SK
49:2610:304:11Guld
10
Maria Gustafsson
OK Älme
49:4610:344:31Guld
11
Lisa Palm
Lessebo OK
50:0210:374:47Guld
12
Frida Bakkman
Lessebo OK
50:4410:465:29Guld
13
Sofie Larsson
Boxholm-Mjölby OL
50:5310:485:38Guld
14
Stina Edejern
Alfta-Ösa OK
52:0111:036:46Silver
15
Ellen Ericson
Alfta-Ösa OK
52:4311:127:28Silver
16
Mirja Andersson
Söders-Tyresö
52:5711:157:42Silver
17
Linda Johansson
OK Hällen
53:0111:157:46Silver
18
Caroline Larsson
OK Södertörn
54:0711:298:52Silver
19
Malin Vedin
Midälva OK
54:1211:308:57Silver
20
Ida Hamelius
Säterbygdens OK
54:2011:329:05Silver
21
Gabriella Lundholm
Söders-Tyresö
55:5911:5310:44Silver
22
Marie Therese Persson
Södertälje-Nykvarn Orientering
56:1411:5610:59Silver
23
Camilla Sigbo
FK Boken
56:2011:5811:05Silver
24
Monika Lund
Litsbygdens SK
56:2912:0011:14Silver
25
Anna-Karin Jonasson
Härnösands OK
56:4112:0211:26Silver
26
Anna Holmgren
Vittjärvs IK
56:4812:0411:33Silver
27
Emma Olofsson
Litsbygdens SK
57:2812:1212:13Silver
28
Anna Lövkvist
Midälva OK
57:4012:1512:25Silver
29
Josefine Lindström
Linköpings OK
57:5112:1712:36Silver
30
Elin Björkman
Täby OK
57:5412:1812:39Silver
31
Sara Bengtsson
Årsunda IF
58:0012:1912:45Silver
32
Lina Berglund
Järfälla OK
58:4912:2913:34Silver
33
Carin Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
59:1612:3514:01Silver
34
Jenny Windling
Härnösands OK
59:3112:3814:16Silver
35
Frida Engqvist-Norman
Södertälje-Nykvarn Orientering
61:3313:0416:18Silver
36
Cecilia Stenfalk
Täby OK
61:3913:0516:24Silver
36
Sofia Prieditis
OK Tyr
61:3913:0516:24Silver
38
Nina Tunander
Säterbygdens OK
62:3413:1717:19Silver
39
Malin Bohm
IFK Moras OK
62:4213:1917:27Silver
40
Linda Ahlsén-Seirup
Södertälje-Nykvarn Orientering
63:3713:3018:22Silver
41
Virginia Wiman
Täby OK
64:4213:4419:27Silver
42
Linnea Kjell
Linköpings OK
65:0213:4819:47Brons
43
Therese Johansson
FK Finn
65:5914:0120:44Brons
44
Märta Mollén
OK Denseln
66:4714:1121:32Brons
45
Evelin Gustafsson
Vittjärvs IK
68:0214:2722:47Brons
46
Malin Nygren
FK Boken
79:5916:5934:44
47
Charlott Bygdell
Njurunda OK
84:3617:5839:21
48
Eleonore Sahlin
Midälva OK
85:5318:1440:38
Linn Olsson
OK Orion
Ej godkänd
Cajsa Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
Ej godkänd
Maria Nymark
Söders-Tyresö
Ej godkänd
Sofia Thorsson
Halmstad OK
Ej godkänd
 
H18 Elit 5540 meter49 startande, 47 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Jansson
OK Älme
37:276:460:00Guld
2
Mikael Kristensson
OK Torfinn
38:076:530:40Guld
3
Erik Söderhjelm
Vittjärvs IK
39:047:031:37Guld
4
Tobias Öström
OK Tyr
39:337:082:06Guld
5
Johan Fries
Umeå OK
39:457:112:18Guld
6
Johan Edin
Midälva OK
39:507:112:23Guld
7
Joakim Berglund
Sävedalens AIK
40:007:132:33Guld
8
Gustav Hall
Dalaportens OL
40:037:142:36Guld
9
John Fredriksson
Täby OK
40:297:183:02Guld
10
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
40:487:223:21Guld
11
Patrik Berglund
Sävedalens AIK
41:347:304:07Guld
12
David Runemalm
Nybro OK
41:397:314:12Guld
13
Henrik Wiklund
Bromma-Vällingby SOK
42:377:425:10Silver
14
Joel Sjölander
Härnösands OK
42:587:455:31Silver
15
Magnus Strand
OK Landehof
43:067:475:39Silver
16
Joel Schleeh
Kils OK
43:237:505:56Silver
16
Daniel Attås
OK Tisaren
43:237:505:56Silver
18
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
43:367:526:09Silver
19
Nicklas Wargbo
IFK Hedemora OK
44:097:586:42Silver
20
Anton Lif
Gävle OK
44:408:047:13Silver
21
Martin Barrefalk
Härnösands OK
44:458:057:18Silver
22
Mattias Ericsson
OK Denseln
45:238:127:56Silver
23
Henrik Lundgren
Kils OK
45:258:127:58Silver
24
Christian Holmqvist
Hestra IF
45:378:148:10Silver
25
Otto Lundman
OK Roslagen
45:448:158:17Silver
26
Nils Björke
Söders-Tyresö
45:568:178:29Silver
27
Gustav Strindhagen
FK Vittus
46:048:198:37Silver
28
Anders Håkansson
IFK Hedemora OK
47:348:3510:07Silver
29
Jens Grevillius
OK Grane
48:288:4511:01Silver
30
William Lind
OK Landehof
49:188:5411:51Silver
31
Anton Blomgren
Hagaby GOIF
50:309:0713:03Silver
32
Johan Ryno
OK Tisaren
50:339:0713:06Silver
33
Oscar Borg
FK Åsen
51:059:1313:38Silver
34
Jonas Bäckström
Sundsvalls OK
51:159:1513:48Silver
35
Martin Wendt
FK Boken
51:219:1613:54Silver
36
Fredrik Rosenqvist
SOK Viljan
52:069:2414:39Silver
37
Linus Larsson
FK Göingarna
52:399:3015:12Silver
38
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
53:499:4316:22Silver
39
Martin Svenson
SOK Viljan
54:569:5517:29Brons
40
Andreas Kristensson
OK Torfinn
57:0210:1819:35Brons
41
Emanuel Gahlin
Härnösands OK
57:3110:2320:04Brons
42
Anders Einum
SPK Freidig
57:4110:2520:14Brons
43
Rickard Nilsson
Markaryds FK
59:3710:4622:10
44
Ivan Forsgren
OK Tisaren
61:4211:0824:15
45
Robert Karlsson
Bredaryds SOK
62:0611:1324:39
46
Erik Edespong
FK Friskus-Varberg
64:1011:3526:43
47
Joel Bergkvist
Ringsjö OK
69:4912:3632:22
Niklas Wansölin
OK Ravinen
Ej godkänd
Emil Ingvarsson
OK Vilse 87
Ej godkänd
 
D21 Lång 7060 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elisabeth Fries
Umeå OK
64:599:120:00Guld
2
Maria Nilsson
Domnarvets GOIF
65:489:190:49Guld
3
Anna Imberg
OK Linné
67:009:292:01Guld
4
Martina Gustavsson
Köping-Kolsva OK
69:079:474:08Guld
5
Marie Lund
Östersunds OK
70:129:575:13Guld
6
Anna Hammarberg
Sundsvalls OK
72:5310:197:54Silver
7
Jenny Sallkvist
Bergnäsets AIK
73:0910:228:10Silver
8
Ylva Sunesson
Haninge SOK
73:1210:228:13Silver
9
Eva Dahl
Sundbybergs IK
73:3910:268:40Silver
10
Anna-Karin Sundqvist
Tullinge SK
74:5810:379:59Silver
11
Annica Jansson
IFK Lidingös Skid o OK
75:0310:3810:04Silver
12
Maria von Schmalensé
Täby OK
78:3511:0813:36Silver
13
Anna Falk
Sundbybergs IK
79:1311:1314:14Silver
14
Sara Timner
Sundsvalls OK
81:1711:3116:18Silver
15
Sara Johansson
Kristinehamns OK
85:3312:0720:34Silver
16
Maria Mikaelsson
Tumba-Mälarhöjden OK
96:4413:4231:45Brons
Kyoko Ito
Kvillebyns SK
Ej godkänd
 
H21 Lång-1 10610 meter50 startande, 44 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Granath
IFK Lidingös Skid o OK
73:316:560:00Guld
2
Johnny Junegard
Tullinge SK
74:487:031:17Guld
3
Björn Rundlöf
Väsby OK
76:297:132:58Guld
4
Rikard Imark
Tullinge SK
77:077:163:36Guld
5
Kristofer Isacsson
IFK Umeå
77:307:183:59Guld
6
Thomas Persson
OK Denseln
77:357:194:04Guld
7
Arto Rautiainen
IFK Göteborg
78:087:224:37Guld
8
Johan Hellman
OK Tyr
79:297:295:58Guld
9
Johan Otterström
OK Hällen
79:307:305:59Guld
10
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
79:537:326:22Guld
11
Gustaf Granath
Västerås SOK
80:227:346:51Guld
12
Jan Lundbäck
Järfälla OK
81:227:407:51Guld
13
Erik Jonsson
OK Linné
81:597:448:28Guld
14
Lars Sjöberg
Tullinge SK
82:507:489:19Silver
15
Erik Pettersson
Stora Tuna IK
83:227:519:51Silver
16
Henrik Persson
Tullinge SK
83:467:5410:15Silver
17
Ulrik Imberg
OK Linné
83:537:5410:22Silver
18
Martin Asp
Täby OK
84:027:5510:31Silver
19
Henrik Göhl
OK Linné
84:568:0011:25Silver
20
Patrik Svedberg
IFK Umeå
86:418:1013:10Silver
21
Robert Johansson
Täby OK
86:568:1213:25Silver
22
Anders Eriksson
OK Hällen
86:578:1213:26Silver
23
Lars Jonsson
Midälva OK
88:228:2014:51Silver
24
Erik Sundberg
Stora Tuna IK
88:538:2315:22Silver
25
Björn Arvidsson
Stora Tuna IK
91:088:3517:37Silver
26
Willy Gahlin
Härnösands OK
91:178:3617:46Silver
27
David Hedberg
Järfälla OK
95:148:5921:43Silver
28
Mats Fröberg
OK Linné
95:329:0022:01Silver
29
Mattias Nilsson
OK Linné
96:089:0422:37Silver
30
Joakim Gunnarsson
Ringsjö OK
96:159:0422:44Silver
31
Tomas Henriksson
Linköpings OK
96:209:0522:49Silver
32
Mikael Jansson
IFK Lidingös Skid o OK
99:109:2125:39Silver
33
Anders Karlsson
OK Hällen
101:279:3427:56Silver
34
Henrik Mårts
Säterbygdens OK
102:439:4129:12Silver
35
Per-Ove Kivisäkk
Tullinge SK
103:089:4329:37Silver
36
Björn Olovsson
OK Linné
103:099:4329:38Silver
37
Anders Jansson
Täby OK
105:019:5431:30Brons
38
Per Edström
Härnösands OK
106:0810:0032:37Brons
39
Håkan Andersson
Västerås SOK
106:2510:0232:54Brons
40
Johan Westerbergh
OK Linné
108:5810:1635:27Brons
41
Mattias Mårts
Säterbygdens OK
109:4010:2036:09Brons
42
Conny Rantzow
Hestra IF
111:2310:3037:52Brons
43
Per Svantesson
IK Ymer
112:2910:3638:58
44
Mattias Karlsson
OK Alehof
114:5910:5041:28
Martin Terry
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
Mårten Frendelius
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
Magnus Karlsson
OK Hällen
Ej godkänd
Håkan Nyberg
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
Andreas Gällerspång
Umeå OK
Ej godkänd
Lars Lindbom
OK Linné
Ej godkänd
 
H21 Lång-2 10770 meter52 startande, 45 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Eriksson
Gävle OK
76:277:060:00Guld
1
Magnus Persson
OK Tisaren
76:277:060:00Guld
3
Tomas Unander
Sundsvalls OK
77:257:110:58Guld
4
Martin Lundgren
Sundsvalls OK
80:187:273:51Guld
5
Per Mårtensson
OK Ravinen
80:377:294:10Guld
6
Magnus Nordström
Kils OK
81:067:324:39Guld
7
Per-Olov Wedin
IF Thor
82:087:385:41Guld
8
Christian Hansen
OK Ravinen
82:327:406:05Guld
9
Olof Smitt
Sundsvalls OK
83:027:436:35Guld
10
Martin Norling
Söders-Tyresö
83:167:446:49Guld
11
Kjell Almgren
OK Ravinen
83:317:457:04Guld
11
Lars Håkan Sandvik
OK Ravinen
83:317:457:04Guld
13
NiklasÅ Wrane
Söders-Tyresö
84:147:497:47Guld
14
Stefan Thyr
Söders-Tyresö
84:317:518:04Guld
15
Patrik Eklund
IF Thor
84:547:538:27Guld
16
Tomas Håkansson
Södertälje-Nykvarn Orientering
85:057:548:38Silver
17
Jon Larsson
OK Kullingshof
85:087:548:41Silver
18
Anders Lindkvist
Södertälje-Nykvarn Orientering
85:317:569:04Silver
19
Björnar Lynum
SPK Freidig
86:518:0410:24Silver
19
Aaron Prince
Söders-Tyresö
86:518:0410:24Silver
21
Stephen Craig
OK Ravinen
86:568:0410:29Silver
22
Tobias Eliasson
Sundsvalls OK
87:038:0510:36Silver
23
Peter Westerberg
Vänersborgs SK
87:188:0610:51Silver
24
Erik Engvall
OK Kolmården
87:288:0711:01Silver
25
Bo Söderqvist
SOK Viljan
88:538:1512:26Silver
26
Magnus Johansson
Rydboholms SK
88:548:1512:27Silver
27
Nick Barrable
OK Ravinen
89:298:1913:02Silver
28
Robert Enbom
Vänersborgs SK
90:228:2313:55Silver
29
Niclas Hällström
IF Thor
91:008:2714:33Silver
30
Anders Sandblad
Växjö OK
91:148:2814:47Silver
31
Anders Axling
Södertälje-Nykvarn Orientering
91:368:3015:09Silver
32
Daniel Lind
Tumba-Mälarhöjden OK
91:598:3215:32Silver
33
Håkan Stolt
Sundsvalls OK
92:028:3315:35Silver
34
Richard Johansson
Härlövs IF
93:398:4217:12Silver
35
Gustav Hedin
Södertälje-Nykvarn Orientering
93:538:4317:26Silver
36
Henrik Persson
Sundbybergs IK
94:348:4718:07Silver
37
Henrik Hellman
OK Södertörn
95:468:5419:19Silver
38
Per Samuelsson
Tumba-Mälarhöjden OK
97:129:0220:45Silver
39
Pär Svensson
Söders-Tyresö
98:239:0821:56Silver
40
Frans Svensson
FK Finn
100:209:1923:53Silver
41
Stefan Hellberg
Sundbybergs IK
100:249:1923:57Silver
42
Mathias Wilhelmsson
Forsa OK
102:129:2925:45Silver
43
Klas Grönqvist
Jönköpings OK
105:269:4728:59Silver
44
Håkan Karlsson
FK Finn
107:229:5830:55Silver
45
Dennis Persson
Växjö OK
108:4310:0632:16Brons
Lars Strid
Tumba-Mälarhöjden OK
Ej godkänd
Lars Nordin
Bækkelagets SK
Ej godkänd
Henrik Carlsson
FK Finn
Ej godkänd
Erik Johansson
Växjö OK
Ej godkänd
Stefan Jonsson
OK Ravinen
Ej godkänd
Per-Anders Eggertsen
IF Hagen
Ej godkänd
Ronny Falk
Sundbybergs IK
Ej godkänd
 
D21 4820 meter30 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Susanne Petersson
Sundsvalls OK
45:049:210:00Guld
2
Kerstin Imark
Tullinge SK
48:3010:043:26Guld
3
Linda Sundin
Sundsvalls OK
49:1410:134:10Guld
4
Lisa Johansson
OK Tyr
49:2110:144:17Guld
5
Marie Svensson
OK Pan-Kristianstad
50:3710:305:33Guld
6
Malin Lindskog
OK Ravinen
51:2910:416:25Silver
7
Annika Bengtsson
OK Alehof
51:4910:456:45Silver
8
Johanna Asp
IFK Göteborg
51:5410:466:50Silver
9
Eva-Lotta Bengtsson
Rävetofta OK
52:4610:577:42Silver
10
Linda Hultgren
Linköpings OK
53:0911:028:05Silver
11
Camilla Sjödin
Järfälla OK
53:5911:128:55Silver
12
Malin Ersare
Stora Tuna IK
54:5611:249:52Silver
13
Ann Hyvönen
Skattkärrs IF
55:2611:3010:22Silver
14
Lotta Johansson
Sundsvalls OK
55:4411:3410:40Silver
15
Caroline Johansson
Täby OK
55:5711:3610:53Silver
16
Linn Robertsson
Almby IK
56:1711:4111:13Silver
17
Lisa Sjölander
Härnösands OK
56:2011:4111:16Silver
18
Anna Nordin
Sundsvalls OK
59:2912:2014:25Silver
19
Anna Holmström
Sundbybergs IK
59:3612:2214:32Silver
20
Maria Kleist
Tullinge SK
61:5712:5116:53Silver
21
Lina Åkesson
OK Linné
62:5213:0317:48Silver
22
Ida Pihl Skoog
Enköpings AIF
63:3913:1218:35Silver
23
Marika Henrysson
OK Ravinen
63:5513:1618:51Silver
24
Anna-Karin Petersson
Värend GN OL
68:3014:1323:26Brons
25
Malin Petersson
OK Denseln
71:5714:5626:53
26
Ulrika Aspnäs
Sidensjö IK
74:5215:3229:48
27
Kicki Josefsson
Skarpnäcks OL
74:5315:3229:49
28
Jennie Karlsson
Sävedalens AIK
78:5516:2233:51
29
Linda Ruthström
Tumba-Mälarhöjden OK
84:0417:2639:00
Sofia Persson
OK Ravinen
Ej godkänd
 
H21 7060 meter24 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thomas Rex
Sundsvalls OK
52:287:260:00Guld
2
Jörgen Nylén
OK Nolaskogsarna
57:368:105:08Guld
3
Per Erik Jönsson
OK Torfinn
58:358:186:07Guld
4
Håkan Nilsson
OK Nolaskogsarna
58:588:216:30Guld
5
Lennart Hamberg
Järfälla OK
59:518:297:23Silver
6
Mats Åberg
OK Linné
61:258:428:57Silver
7
Niclas Sieppi
Täby OK
61:598:479:31Silver
8
Oskar Forsberg
Turebergs IF
62:008:479:32Silver
9
Björn Lovang
IFK Lidingös Skid o OK
62:178:499:49Silver
10
Torbjörn Olsson
Sundbybergs IK
62:208:509:52Silver
11
Per-Johan Josefsson
Skarpnäcks OL
66:079:2213:39Silver
12
Fabian Ljungqvist
FK Boken
67:139:3114:45Silver
13
Andreas Claesson
OK Kullingshof
70:5710:0318:29Silver
14
Robert Tellvik
Tumba-Mälarhöjden OK
71:1810:0618:50Silver
15
Jan Johansson
OK Denseln
79:0211:1226:34Brons
16
Magnus Johansson
OK Tisaren
86:4412:1734:16
17
Magnus Asplund
Sundbybergs IK
87:5612:2735:28
18
Willie Kantarp
OK Hällen
88:1312:3035:45
19
Mats Gustafsson
FK Friskus-Varberg
90:4412:5138:16
20
Erik Melin
OK Linné
93:1913:1340:51
21
Ulf Kivisäkk
OK Hammaren
93:4713:1741:19
22
Mats Adolfsson
Tumba-Mälarhöjden OK
100:2114:1347:53
23
Tomas Byström
Umeå OK
121:4817:1569:20
Fredrik Huldt
Tumba-Mälarhöjden OK
Ej godkänd
 
H20 6410 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tomas Karlsson
OK Klemmingen
64:1710:020:00Guld
2
Ove Eriksson
OK Klemmingen
68:5610:454:39Guld
3
Joachim Wansölin
OK Ravinen
84:1913:0920:02Silver
 
D18 4420 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linda Blomberg
Gammelstads IF
48:0510:530:00Guld
2
Emelie Axelsson
Tumba-Mälarhöjden OK
52:5911:594:54Guld
3
Astrid Thelin
Sidensjö IK
59:4113:3011:36Silver
4
Ida Eklind
Skellefteå OK
61:1713:5213:12Silver
5
Linda Jonsson
IFK Moras OK
61:4213:5813:37Silver
6
Amie Samuelsson
OK 64 Torpa
68:2615:2920:21Silver
7
Johanna Svensson
Växjö OK
69:4615:4721:41Brons
8
Louise Klingstedt
OK Södertörn
72:5316:2924:48Brons
9
Paola Novello
Växjö OK
74:2016:4926:15
10
Anna Nykvist
Södertälje-Nykvarn Orientering
75:3017:0527:25
11
Maja Myrén
Säterbygdens OK
81:4318:2933:38
12
Cissi Skoog
Tumba-Mälarhöjden OK
85:1719:1837:12
Lisa Walther
OK Hällen
Ej godkänd
 
H18 5520 meter32 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Borg
OK Tisaren
46:528:290:00Guld
2
Thomas Lilja
OK Denseln
47:458:390:53Guld
3
Gustaf Carlson
IFK Hedemora OK
48:098:431:17Guld
4
Johan Persson
Hagaby GOIF
48:498:511:57Guld
5
Erik Mellerstedt
Midälva OK
48:538:512:01Guld
6
Jerk Rönnols
Säterbygdens OK
49:318:582:39Guld
7
Jakob Vall
Vittjärvs IK
49:489:012:56Guld
8
Christoffer Lilja
Jönköpings OK
50:059:043:13Guld
9
Joakim Lindholm
OK Hällen
50:399:113:47Guld
10
Fredrik Svensson
OK Torfinn
51:009:144:08Guld
11
Einari Nurmela
OK Södertörn
51:499:234:57Guld
12
Trond Fröding-Hatlen
OK Klemmingen
52:449:335:52Silver
13
Jonas Åkerdahl
Sundsvalls OK
54:529:568:00Silver
14
Robert Isaksson
Gammelstads IF
55:1510:018:23Silver
15
Tobias Gunnarsson
SOK Viljan
56:1210:119:20Silver
16
Fredrik Hansen
FK Boken
57:0010:2010:08Silver
17
Jan Fjällstedt
Umeå OK
57:4110:2710:49Silver
18
Linus Bohman
Hjärnarps GH OL
58:1910:3411:27Silver
18
Johannes Svensson
OK Tyr
58:1910:3411:27Silver
20
Joel Stenfalk
Täby OK
58:5910:4112:07Silver
21
Per Ferm
Jönköpings OK
59:1310:4412:21Silver
22
Tomas Johnsson
Sundsvalls OK
60:1410:5513:22Silver
23
Anders Dahlin
Domnarvets GOIF
63:0111:2516:09Silver
24
Robert Carlsson
OK Hällen
63:3911:3216:47Silver
25
Niklas Norberg
Gammelstads IF
64:5011:4517:58Silver
26
Joel Säll
Växjö OK
66:0611:5819:14Brons
27
Nils Roubert
FK Finn
68:4012:2621:48Brons
28
Per Andersson
Midälva OK
81:5714:5135:05
29
Johan Alenius
Sävedalens AIK
86:0915:3639:17
30
Olle Sjölander
OK Rodhen
93:0216:5146:10
Joel Engström
Vittjärvs IK
Ej godkänd
Anders Kvarnström
Jönköpings OK
Ej godkänd
 
D16 4080 meter30 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Josefine Carlsson
SOK Viljan
37:019:040:00Mästare
2
Malin Sand
OK Tisaren
38:089:211:07Mästare
3
Elin Kristoffersson
Litsbygdens SK
41:0810:054:07Mästare
4
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
46:5211:299:51Guld
5
Therese Sahlin
Midälva OK
47:4311:4210:42Guld
6
Kristin Boman
SOK Viljan
47:5711:4510:56Guld
7
Josefine Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
49:2212:0612:21Guld
8
Emma Englid
Tumba-Mälarhöjden OK
50:2612:2213:25Silver
9
Johanna Hallberg
IFK Hedemora OK
50:3512:2413:34Silver
10
Ingrid Mattsson
Sundsvalls OK
50:5312:2813:52Silver
11
Elin Östlund
Härnösands OK
52:0812:4715:07Silver
12
Linn Pettersson
Tullinge SK
55:3713:3818:36Silver
13
Anna Nilsson
Boxholm-Mjölby OL
55:5813:4318:57Silver
14
Karin Sandström
Umeå OK
57:3014:0620:29Silver
15
Elin Pettersson
Täby OK
57:4514:0920:44Silver
16
Ida Åhlin
OK Hällen
58:0014:1320:59Silver
17
Elin Vedin
Midälva OK
58:0614:1421:05Brons
18
Jessica Bäckström
Sundsvalls OK
58:5414:2621:53Brons
19
Josefin Persson
Tullinge SK
60:0714:4423:06Brons
20
Åsa Lundmark
Bromma-Vällingby SOK
62:0915:1425:08Brons
21
Emelie Bengtsson
Tormestorps IF
62:1015:1425:09Brons
22
Maria Olofsson
Litsbygdens SK
64:1615:4527:15Brons
23
Karin Johansson
Hjobygdens OK
64:5215:5427:51Brons
24
Elina Hannus
Sundsvalls OK
67:3416:3430:33Järn
25
Emma Wretman
Sundsvalls OK
69:2717:0132:26Järn
26
Linnéa Nordin
Sidensjö IK
70:5717:2333:56Järn
27
Jonna Samuelsson
OK 64 Torpa
75:0218:2338:01Järn
28
Malin Sundqvist
Tullinge SK
76:1018:4039:09Järn
29
Ulrika Nygren
FK Boken
82:2320:1245:22Järn
30
Malin Lagerqvist
Ystads OK
88:0921:3651:08Järn
 
H16 4830 meter49 startande, 46 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Karlsson
Tullinge SK
38:097:540:00Mästare
2
Niclas Tjernlund
OK Vilse 87
38:127:550:03Mästare
3
Erik Blomberg
Nyköpings OK
38:478:020:38Mästare
4
Oscar Henriksson
Jönköpings OK
39:128:071:03Mästare
5
Emil Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
40:368:242:27Mästare
6
Petter Eriksson
OK Rodhen
40:438:262:34Mästare
7
Tomas Reibring
Nyköpings OK
41:168:333:07Mästare
8
Dominique Egli
Söders-Tyresö
41:528:403:43Mästare
9
Anders Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
42:278:474:18Mästare
10
Martin Fredlund
Umeå OK
43:108:565:01Elit
11
Anders Ohlsson
Tullinge SK
44:089:085:59Elit
12
Olof Sundin
Skogslöparna
44:199:116:10Elit
13
Ruben Svartholm
Gammelstads IF
44:579:186:48Elit
14
Niklas Profors
Köping-Kolsva OK
45:469:297:37Elit
15
Filip Johansson
OK Tyr
46:189:358:09Elit
16
Fredrik Nilsson
OK Torfinn
47:069:458:57Guld
17
Daniel Persson
Skogslöparna
48:009:569:51Guld
18
Johan Hamelius
Säterbygdens OK
48:3410:0310:25Guld
19
Mikael Norberg
Gammelstads IF
49:1110:1111:02Guld
20
Martin Nyström
Tullinge SK
49:1210:1111:03Guld
21
Göran Karlsson
Umeå OK
50:0010:2111:51Guld
22
Teodor Peterson
IFK Umeå
50:2410:2612:15Guld
23
Mattias Andersson
Boxholm-Mjölby OL
50:3110:2812:22Guld
24
Björn Andersson
Midälva OK
51:0010:3412:51Guld
25
Robert Forsstedt
Söders-Tyresö
51:1710:3713:08Silver
26
Erik Levander
Täby OK
51:3910:4213:30Silver
27
Linus Lauri
OK Tisaren
51:5610:4513:47Silver
28
Henrik Brus
Västerbergslagens OL
51:5710:4513:48Silver
29
Pär Westerlund
Midälva OK
52:2910:5214:20Silver
30
Björn Owren
SPK Freidig
52:4910:5614:40Silver
31
Erik Pettersson
Jönköpings OK
53:0410:5914:55Silver
32
Peter Edlund
IFK Lidingös Skid o OK
53:1311:0115:04Silver
33
Mattias Nilsson
Midälva OK
53:1511:0115:06Silver
34
David Levander
Täby OK
55:5111:3417:42Silver
35
Johan Lidström
IFK Lidingös Skid o OK
59:2012:1721:11Brons
36
Emil Hägglund
OK Nolaskogsarna
61:1112:4023:02Brons
37
Patrik Lindeberg
Ringsjö OK
61:5012:4823:41Brons
38
Andreas Johansson
OK Tisaren
62:4212:5924:33Brons
39
Carl Edin
Boxholm-Mjölby OL
63:1213:0525:03Brons
40
Fredrik Larsson
Söders-Tyresö
63:4813:1325:39Brons
41
Simon Hannus
Midälva OK
63:5913:1525:50Brons
42
Jimmy Andersson
OK Kullingshof
69:3514:2431:26Järn
43
Mats Johnsson
Sundsvalls OK
73:4315:1635:34Järn
44
Daniel Edlund
OK Nolaskogsarna
76:3315:5138:24Järn
45
Anton Thorsson
Tullinge SK
83:4017:1945:31Järn
46
Edvin Lindmark
Skarpnäcks OL
84:5417:3546:45Järn
Emil Edin
Sidensjö IK
Ej godkänd
Viktor Norell
Söders-Tyresö
Ej godkänd
Jonas Johansson
Tibro AIK SOK
Ej godkänd
 
D14 3540 meter30 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
31:529:000:00Elit
2
Ida Hedman
OK Hällen
34:119:392:19Elit
3
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
34:139:402:21Elit
4
Britta Norén
Boxholm-Mjölby OL
36:0310:114:11Guld
5
Anna Bachman
Täby OK
38:4810:586:56Guld
6
Sara Profors
Köping-Kolsva OK
40:0911:218:17Silver
7
Eva Englid
Tumba-Mälarhöjden OK
41:3511:459:43Silver
8
Amanda Mattsson
Sundsvalls OK
42:1211:5510:20Silver
9
Julia Edström
Sundsvalls OK
42:1511:5610:23Silver
10
Elin Ström
Tullinge SK
42:3212:0110:40Silver
11
Lisa Larsen
Täby OK
43:4712:2211:55Silver
12
Emma Lövkvist
Midälva OK
43:5612:2512:04Silver
13
Lisa Rönnols
Täby OK
45:5012:5713:58Silver
14
Bianca Eriksson
Växjö OK
48:2913:4216:37Silver
15
Maja Nordstrand
Sundsvalls OK
48:4313:4616:51Silver
16
Sofia Larsson
Tullinge SK
49:3914:0217:47Brons
17
Johanna Minde
Gammelstads IF
49:4614:0417:54Brons
18
Camilla Johansson
OK Hällen
50:1414:1118:22Brons
19
Emelie Westin
Sidensjö IK
50:4114:1918:49Brons
20
Therese Carlsson
OK Hällen
51:5214:3920:00Brons
21
Marie Wiberg
Härnösands OK
60:0616:5928:14Järn
22
Sofia Ek-Larsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
60:3217:0628:40Järn
23
Malin Lindeborg
Täby OK
60:4217:0928:50Järn
24
Johanna Einarsson
Tullinge SK
61:4917:2829:57Järn
25
Jenny Asztalos
Tumba-Mälarhöjden OK
63:0317:4931:11Järn
26
Josefin Ohlsson
Tullinge SK
65:0418:2333:12Järn
27
Anna Forsberg
Umedalens IF
70:0419:4838:12Järn
28
Lisa Westman
Härnösands OK
82:0823:1250:16Järn
29
Karin Korsman
Umeå OK
88:1724:5656:25Järn
Sofia Andremo
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
H14 4020 meter36 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Niklas Westblad
OK Ravinen
36:439:080:00Elit
2
Jesper Eriksson
OK Ravinen
36:469:090:03Elit
3
Oskar Sjöberg
Täby OK
36:479:090:04Elit
4
Marcus Andersson
Andrarums IF
38:069:291:23Elit
5
Tommy Svensson
Växjö OK
40:1510:013:32Elit
6
Johan Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
40:4410:084:01Elit
7
Martin Lindeberg
Ringsjö OK
41:2310:184:40Guld
8
Hans Persson
Skogslöparna
41:5510:265:12Guld
9
Simon Mattus
IFK Lidingös Skid o OK
43:0110:426:18Guld
10
Simon Andersson
OK Kullingshof
43:1710:466:34Guld
11
Martin Gammelsaeter
SPK Freidig
43:5310:557:10Guld
12
Richard Sjöholm
Ringsjö OK
44:1411:007:31Guld
13
Jostein Kvakland
SPK Freidig
44:3611:067:53Guld
14
Mattias Johansson
FK Boken
44:5711:118:14Guld
15
Per Olsson
Skogslöparna
44:5911:118:16Guld
16
Martin Lundholm
Söders-Tyresö
46:4811:3910:05Silver
17
Björn Öhrstrand
Ystads OK
47:0511:4310:22Silver
18
Henrik Johansson
Umeå OK
47:4811:5311:05Silver
19
Joakim Kristoffersson
Härnösands OK
48:1512:0011:32Silver
20
Johan Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
49:0712:1312:24Silver
21
Mats Ernfridsson
OK 64 Torpa
49:1012:1412:27Silver
22
Jakob Lindeborg
Täby OK
49:3812:2112:55Silver
23
Johan Kärrström
Tullinge SK
53:0413:1216:21Silver
24
Sebastian Andersson
Sundsvalls OK
54:5313:3918:10Silver
25
Benjamin Selling
Härnösands OK
55:1813:4518:35Silver
26
Gustav Larsson
Boxholm-Mjölby OL
60:0314:5623:20Brons
27
Jonas Fryksten
Härnösands OK
61:1115:1324:28Brons
28
Johan Norberg
Skogslöparna
63:5715:5427:14Brons
29
Sven Norén
Boxholm-Mjölby OL
66:4816:3730:05Järn
30
Jonny Näsström
Skogslöparna
77:1019:1240:27Järn
31
Jonas Kärrström
Tullinge SK
78:5319:3742:10Järn
32
Ludvig Persson
Södertälje-Nykvarn Orientering
92:1722:5755:34Järn
Emil Nilsson
OK Linné
Ej godkänd
Jesper Dalgren
OK Ravinen
Ej godkänd
Henning Säll
Växjö OK
Ej godkänd
Niklas Göransson
Midälva OK
Diskvalificerad
 
D12 2690 meter26 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lovisa Adolfsson
Tullinge SK
23:088:360:00Guld
2
Caroline Edlund
OK Nolaskogsarna
23:318:450:23Guld
3
Christina Løvald Hellberg
Täby OK
24:118:591:03Guld
4
Linda Edström
Sundsvalls OK
24:249:041:16Guld
5
Ida Lindkvist
OK Denseln
25:569:382:48Guld
6
Maria Häggström
Litsbygdens SK
26:189:473:10Guld
7
Karolin Ohlsson
Tullinge SK
26:429:563:34Guld
8
Malin Andersson
OK Nolaskogsarna
28:0110:254:53Silver
9
Elin Sundqvist
Tullinge SK
28:1410:305:06Silver
10
Johanna Persson
Tullinge SK
29:2310:556:15Silver
11
Sara Willner
Sundsvalls OK
30:5111:287:43Silver
12
Linnea Nilsson
OK Linné
31:3611:458:28Silver
13
Anette Nyström
OK Nolaskogsarna
31:4211:478:34Silver
14
Beatrice Köhler
Tullinge SK
34:0112:3910:53Brons
15
Annett Persson
Skogslöparna
35:4713:1812:39Brons
16
Sofie Johansson
Midälva OK
36:2513:3213:17Brons
17
Frida Olofsson
Litsbygdens SK
37:0013:4513:52Brons
18
Olivia Lundström
Sundsvalls OK
38:5314:2715:45Järn
19
Amanda Gustafsson
Säterbygdens OK
39:1814:3716:10Järn
20
Anna Segersson
OK 64 Torpa
40:1414:5717:06Järn
21
Elin Andremo
Sundsvalls OK
40:2115:0017:13Järn
22
Ida Forsén
Tullinge SK
42:5715:5819:49Järn
23
Malin Backman
Tullinge SK
45:5517:0422:47Järn
24
Sara Hansson
Sundsvalls OK
47:2717:3824:19Järn
25
Ana Matkovic
Hägglunds IoFK
49:0318:1425:55Järn
26
Frida Byström
Skogslöparna
63:5923:4740:51Järn
 
H12 2690 meter35 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Sand
OK Tisaren
17:576:400:00Guld
2
Jacob Nilsson
Stora Tuna IK
19:257:131:28Guld
3
Björn Tomas Minde
Gammelstads IF
22:088:144:11Silver
4
John Eriksson
Växjö OK
23:078:365:10Silver
5
Fredrik Carlsson
OK Hällen
23:168:395:19Silver
6
Albin Andersson
Sundsvalls OK
24:118:596:14Brons
7
Petter Samuelsson
OK 64 Torpa
25:489:357:51Brons
8
Johan Kristensson
OK Torfinn
25:569:387:59Brons
8
Björn Jonasson
Härnösands OK
25:569:387:59Brons
10
Martin Larsson
Tullinge SK
26:209:478:23Brons
11
Sergey Forsberg
Umedalens IF
27:0910:069:12Brons
12
Fredrik Forsberg
Tullinge SK
28:3410:3710:37Järn
13
Anton Backlund
Säterbygdens OK
29:0110:4711:04Järn
14
Emil Nylander
Växjö OK
29:0810:5011:11Järn
15
Joel Östlund
Härnösands OK
29:0910:5011:12Järn
16
Niklas Fries
Umeå OK
29:1810:5411:21Järn
17
Joakim Berg
Bromma-Vällingby SOK
29:2210:5511:25Järn
18
Rasmus Samuelsson
OK 64 Torpa
30:0111:1012:04Järn
19
Emil Åström
Sundsvalls OK
32:0011:5414:03Järn
20
Erik Toomingas
Sundsvalls OK
32:1812:0014:21Järn
21
Patrik Axelsson
Tumba-Mälarhöjden OK
32:4112:0914:44Järn
22
David Porle
Växjö OK
32:5712:1515:00Järn
23
Tim Bjärengren
OK Hällen
34:4312:5416:46Järn
24
Johan Korsman
Umeå OK
35:1913:0817:22Järn
25
Jakob Säll
Växjö OK
35:2913:1117:32Järn
26
Tobias Lindström
OK Nolaskogsarna
35:5713:2218:00Järn
27
Tomas Kristoffersson
Härnösands OK
40:2115:0022:24Järn
28
Manne Norman
Tullinge SK
41:4715:3223:50Järn
29
Marcus Eriksson
OK Nolaskogsarna
45:3116:5527:34Järn
30
Pawel Wieczorek
Sundsvalls OK
48:3818:0530:41Järn
31
Rickard Burland
Sundsvalls OK
51:0819:0133:11Järn
32
Axel Torshage
OK Nolaskogsarna
51:3019:0933:33Järn
33
David Karlsson
OK 64 Torpa
53:3919:5735:42Järn
34
Rickard Häggström
Skogslöparna
59:0421:5741:07Järn
35
Gustav Ågren
Tullinge SK
63:4023:4045:43Järn
 
D10 2090 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annika Nilsson
Sundsvalls OK
15:227:210:00Brons
2
Linda Lindkvist
OK Denseln
15:357:270:13Brons
3
Elina Gustafsson
Säterbygdens OK
17:298:222:07Brons
4
Linnea Adolfsson
Tullinge SK
18:238:483:01Brons
5
Emma Backlund
Säterbygdens OK
18:398:553:17Brons
6
Maja Olsson
Skogslöparna
20:209:444:58Brons
7
Alice Hugosson
Sundsvalls OK
24:3711:479:15Brons
8
Elin Sjödin
Skogslöparna
24:5211:549:30Brons
9
Sofie Sjöström
Sundsvalls OK
26:2112:3610:59Järn
10
Lovisa Nilsson
OK Linné
36:0917:1820:47Järn
 
H10 2090 meter22 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gustaf Nilsson
Stora Tuna IK
13:276:260:00Brons
2
Martin Løvald Hellberg
Täby OK
14:266:540:59Brons
3
Markus Westblad
OK Ravinen
15:297:242:02Brons
4
Oskar Ek-Larsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
16:067:422:39Brons
5
Oskar Åström
Sundsvalls OK
16:237:502:56Brons
6
Erik Magnusson
OK Nolaskogsarna
16:468:013:19Brons
7
Gustav Lindeborg
Täby OK
18:499:005:22Brons
7
Jens Rönnols
Täby OK
18:499:005:22Brons
9
Marcus Andersson
OK Nolaskogsarna
18:589:045:31Brons
10
Tobias Forsén
Tullinge SK
19:159:135:48Brons
11
Elias Hannus
Midälva OK
19:199:155:52Brons
12
Peter Holmquist
Sundsvalls OK
19:579:336:30Brons
13
Adam Larsson
Boxholm-Mjölby OL
20:069:376:39Brons
14
Tintin Karlberg
Snättringe SK
20:259:466:58Brons
15
Joakim Nordling
Sundsvalls OK
21:1810:117:51Brons
16
Jesper Norberg
Skogslöparna
21:4310:238:16Brons
17
Anders Vedin
Midälva OK
22:4410:539:17Järn
18
Arvid Strandberg
Skogslöparna
23:0411:029:37Järn
19
Linus Lindberg
Skogslöparna
25:1712:0611:50Järn
20
Hampus Ramström
Sundsvalls OK
27:5013:1914:23Järn
21
Nils Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
29:5014:1616:23Järn
22
Emil Lindström
Hägglunds IoFK
31:2215:0017:55Järn
 
D35 4420 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mia Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
43:429:530:00Guld
2
Maria Edin
Sidensjö IK
47:4510:484:03Guld
3
Anna Ek
Södertälje-Nykvarn Orientering
47:5810:514:16Guld
4
Anna Sand
OK Tisaren
53:2712:069:45Silver
5
Karin Nordling
Sundsvalls OK
53:4212:0910:00Silver
6
Cecilia Edström
Sundsvalls OK
55:4912:3812:07Silver
7
Ingrid Sjölander
OK Rodhen
57:2312:5913:41Silver
8
Anna-Lena Lindström
Sundsvalls OK
59:0113:2115:19Silver
Anna Sander
IF Thor
Ej godkänd
 
H35 7060 meter28 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thomas Höjsgaard
Leksands OK
50:037:050:00Guld
2
Arvid Mölnvik
SPK Freidig
50:277:090:24Guld
3
Jonas Giding
IFK Lidingös Skid o OK
52:527:292:49Guld
4
Staffan Kjellman
OK Ravinen
53:057:313:02Guld
5
Magnus Bergman
OK Kåre
53:147:323:11Guld
6
Per Nordling
Sundsvalls OK
54:387:444:35Guld
7
Urban Larsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
55:427:535:39Guld
8
Sven-Erik Samuelsson
Boxholm-Mjölby OL
57:078:057:04Silver
9
Jörgen Westman
OK Nolaskogsarna
59:448:289:41Silver
10
Björn Axelsson
Tullinge SK
59:568:299:53Silver
11
Petter Ranefall
IF Thor
60:298:3410:26Silver
12
Johan Ohlström
IF Thor
62:018:4711:58Silver
13
Ulf Lindqvist
Östersunds OK
63:579:0313:54Silver
14
Anders Larsson
Vänersborgs SK
65:039:1315:00Silver
15
Stefan Carlsson
OK Klemmingen
65:249:1615:21Silver
16
Thord Andersson
Andrarums IF
65:279:1615:24Silver
17
Anders Eriksson
OK Linné
66:349:2616:31Silver
18
Magnus Backlund
Säterbygdens OK
66:549:2916:51Silver
19
Rolf Johansson
Sundsvalls OK
67:149:3117:11Silver
20
Anders Jonsson
OK Grane
67:469:3617:43Silver
21
Tommy Fröjd
Sundsvalls OK
69:059:4719:02Silver
22
Hans Jonsson
Väsby OK
69:279:5019:24Silver
23
Peter Brämerson
Tibro OK
69:389:5219:35Silver
24
Christer Nilsson
OK Denseln
71:5510:1121:52Silver
25
Magnus Porle
Växjö OK
79:0111:1228:58
26
Staffan Magnusson
OK Nolaskogsarna
80:1911:2330:16
27
Torbjörn Westman
Härnösands OK
113:5516:0863:52
28
Stefan Edvardsson
OK Torfinn
129:4518:2379:42
 
D40 4060 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anne Cecilie Løvald
Täby OK
32:027:530:00Guld
2
Barbro Lönnkvist
Tullinge SK
33:378:171:35Guld
3
Inger Vikström
Täby OK
42:3510:2910:33Silver
4
Karin Forsberg
Tullinge SK
42:5310:3410:51Silver
5
Silke Klick
IK Stern
43:3210:4311:30Silver
6
Annika Dalgren
OK Ravinen
44:2910:5712:27Silver
7
Anna Nieminen
OK Nipan
45:5011:1713:48Silver
8
Lena Nilsson
OK Linné
48:0811:5116:06Brons
9
Rose-Marie Hamelius
Säterbygdens OK
48:2411:5516:22Brons
10
Karin Profors
Köping-Kolsva OK
51:0212:3419:00
11
Tina Peterson
IFK Umeå
58:5114:3026:49
 
H40 6410 meter34 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kent Åström
Sundsvalls OK
49:287:430:00Guld
2
Marcus Eriksson
Midälva OK
50:187:510:50Guld
3
Sören Sand
OK Tisaren
51:228:011:54Guld
4
Roger Hugosson
Sundsvalls OK
53:028:163:34Guld
5
Erik Gyllenstierna
IFK Lidingös Skid o OK
53:298:214:01Guld
6
Stefan Karlsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
54:338:315:05Guld
7
Tomas Edström
Sundsvalls OK
55:318:406:03Guld
8
Pär Westblad
OK Ravinen
55:358:406:07Guld
9
Lennart Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
56:128:466:44Silver
10
Hans-Erik Carlborg
IFK Umeå
59:369:1810:08Silver
11
Per Inge Sundell
OK Branten
60:029:2210:34Silver
12
Hans Vedin
Söders-Tyresö
60:209:2510:52Silver
13
Tony Gustafsson
OK Nipan
60:599:3111:31Silver
14
Tom Korsman
Umeå OK
63:179:5213:49Silver
15
Roland Hellberg
Täby OK
64:0610:0014:38Silver
16
Leif Skymberg
OK Grane
64:2210:0214:54Silver
17
Per Engman
Umeå OK
64:3610:0515:08Silver
18
Anders Nilsson
Sundsvalls OK
65:3910:1516:11Silver
19
John Eriksson
Växjö OK
65:4110:1516:13Silver
20
Per-Arne Forsberg
Tullinge SK
68:5610:4519:28Silver
21
Christer Karlsson
Boxholm-Mjölby OL
73:3611:2924:08Brons
22
Peter Hansson
Sundsvalls OK
75:4211:4926:14Brons
23
Ronny Nordgren
Sundbybergs IK
75:5011:5026:22Brons
24
Johan Hallberg
IFK Hedemora OK
80:5512:3731:27
25
Peter Larsson
FK Boken
81:2612:4231:58
26
Ulf Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
81:5912:4732:31
27
Lennart Ström
Tullinge SK
86:2413:2936:56
28
Peter Karlberg
Snättringe SK
87:2013:3737:52
29
Werner Köhler
Tullinge SK
89:4013:5940:12
30
Anders Åberg
OK Torfinn
93:5014:3844:22
31
Anders Lilja
OK Denseln
102:3416:0053:06
Mats Larsson
IFK Enskede
Ej godkänd
Johan Lindgren
Tullinge SK
Ej godkänd
Jan Lindström
Hägglunds IoFK
Diskvalificerad
 
D45 4060 meter18 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Håkansson
IFK Hedemora OK
35:488:490:00Guld
2
Anna-Lena Andersson
Västerbergslagens OL
36:268:580:38Guld
3
My Rönnols
Täby OK
37:219:121:33Guld
4
Pia-Lena Putkonen
Tullinge SK
37:469:181:58Guld
5
Marie Berglind
Täby OK
39:309:443:42Guld
6
Inger Edin
Sidensjö IK
39:419:463:53Guld
7
Helena Bachman
Täby OK
42:1610:256:28Silver
8
Ann-Kristin Vedin
Midälva OK
47:3711:4411:49Silver
9
Britt-Marie Carlsson
SOK Viljan
49:3212:1213:44Silver
10
Marianne Ericson
Alfta-Ösa OK
49:4912:1614:01Silver
11
Anita Gahlin
Härnösands OK
49:5812:1814:10Silver
12
Åsa Svensson
OK Pan-Kristianstad
50:3212:2714:44Silver
13
Inga-Lill Andersson
Midälva OK
51:0512:3515:17Brons
14
Eva Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
52:2412:5416:36Brons
15
Inger Schwartz
OK Södertörn
52:4713:0016:59Brons
16
Marianne Thorsson
IK Trenne Ullared
53:3613:1217:48Brons
17
Birgitta Hammarberg
Sundsvalls OK
69:0917:0233:21
Gunilla Rohdén
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
H45 5870 meter41 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tore Tjernlund
OK Vilse 87
46:387:570:00Guld
2
Jörgen Edin
Sidensjö IK
47:448:081:06Guld
3
Clas Fries
Umeå OK
48:118:131:33Guld
4
Göran Lind
Säterbygdens OK
49:548:303:16Guld
5
Christer Nilsson
Stora Tuna IK
50:298:363:51Guld
6
Bo Mellerstedt
Midälva OK
52:358:575:57Silver
7
Lars Rönnols
Täby OK
53:529:117:14Silver
8
Roland Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
54:059:137:27Silver
9
Staffan Runtegen
Boxholm-Mjölby OL
54:409:198:02Silver
10
Carl Andersin
Umeå OK
56:049:339:26Silver
11
Anders Fries
Umeå OK
56:349:389:56Silver
12
Bengt Hamelius
Säterbygdens OK
57:149:4510:36Silver
13
Roland Norell
Söders-Tyresö
57:229:4610:44Silver
14
Sven-Åke Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
57:379:4910:59Silver
15
Jan Svensson
OK Tyr
59:0410:0412:26Silver
16
Stefan Persson
Södertälje-Nykvarn Orientering
59:2710:0812:49Silver
17
Leif Gustafsson
Säterbygdens OK
60:1810:1613:40Silver
18
Ingmar Andersson
OK Nolaskogsarna
60:2710:1813:49Silver
19
Lars Lönnkvist
Tullinge SK
61:1210:2614:34Silver
20
Tjelvar Otterbjörk