SM Medeldistans Kval

2006-09-15

Arrangör: Härlövs IF

Nivå:
Nationell
Anmälda:
772
Form:
Individuell
Startande:
724
Distans:
Medel
Fullföljande:
716
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Heat B 4230 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
26:566:220:00Guld
2
Lina Persson
OK Skogsfalken
27:506:350:54Guld
3
Lina Bäckström
OK Linné
28:016:371:05Guld
4
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
28:106:401:14Guld
5
Maria Magnusson
FK Friskus-Varberg
28:406:471:44Guld
6
Jenny Eriksson
IF Thor
28:496:491:53Guld
7
Emma Andersson
Sävedalens AIK
29:336:592:37Guld
8
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
29:357:002:39Guld
9
Johanna Svensson
OK Hällen
29:447:022:48Guld
10
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
29:487:032:52Guld
11
Jenny Håkansson
OK Orion
30:037:063:07Silver
12
Fanny Fredriksson
Täby OK
30:347:143:38Silver
12
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
30:347:143:38Silver
14
Hanna Svensson
Ulricehamns OK
31:517:324:55Silver
15
Petra Olander
Långhundra IF
31:597:345:03Silver
16
Karin Elgh
Köping-Kolsva OK
32:337:425:37Silver
17
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
32:357:425:39Silver
18
Annika Björk
OK Linné
32:487:455:52Silver
19
Johanna Lindberg
OK Denseln
33:137:516:17Silver
20
Sara Lundblad
Tullinge SK
33:177:526:21Silver
21
Hanna Rangert
Sävedalens AIK
33:207:536:24Silver
22
Elisabet Larsson
Göteborg-Majorna OK
34:118:057:15Silver
23
Annika Ridell
IF Thor
34:138:057:17Silver
24
Lina Nero
Ronneby OK
34:168:067:20Silver
25
Emma Andersson
Ärla IF
34:178:067:21Silver
26
Lina Palmér
Ulricehamns OK
34:408:127:44Silver
27
Emma Johansson
Kristinehamns OK
35:578:309:01Silver
28
Camilla Sjöberg
Skogslöparna
36:118:339:15Silver
29
Karolina Norin
IFK Göteborg
37:298:5210:33Silver
30
Sofia Persson
Snättringe SK
37:428:5510:46Silver
31
Anna-Karin Dovåker-Liss
Leksands OK
38:419:0911:45Brons
32
Lotta Nilsson
OK Alehof
39:319:2112:35Brons
33
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
39:569:2613:00Brons
34
Helena Lindén
Växjö OK
40:019:2813:05Brons
Malin Björkqvist
Söders-Tyresö
Ej godkänd
 
D21 Heat C 4140 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carina Svensson
Eksjö SOK
27:076:330:00Guld
2
Helena Jansson
IF Hagen
27:106:340:03Guld
3
Gunilla Svärd
IF Thor
28:076:471:00Guld
4
Anna Mårsell
Stora Tuna IK
28:416:561:34Guld
5
Anna Lampinen
IFK Umeå
28:506:581:43Guld
6
Emelie Eklöf
Stora Tuna IK
29:217:052:14Guld
7
Britta Backlund
Stora Tuna IK
29:597:152:52Guld
8
Eva Nordkvist
Leksands OK
30:217:203:14Guld
9
Jenny Bagge Johansson
Halmstad OK
31:037:303:56Silver
10
Pia Johansson
OK Landehof
31:167:334:09Silver
11
Helen Bridle
Göteborg-Majorna OK
31:287:364:21Silver
12
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
31:457:404:38Silver
13
Helena Nordin
Skogslöparna
31:577:434:50Silver
14
Ida Wikström Holmgren
IFK Lidingös Skid o OK
32:007:444:53Silver
15
Sofia Karlsson
Tullinge SK
32:037:444:56Silver
16
Erika Christensson
IFK Lidingös Skid o OK
32:097:465:02Silver
17
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
32:117:465:04Silver
18
Eva Öhlund
Ulricehamns OK
32:487:555:41Silver
19
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
33:108:016:03Silver
20
Åsa Lindqvist
Umeå OK
33:428:086:35Silver
21
Kristin Jacobson
KFUM Örebro OK
34:098:157:02Silver
22
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
34:148:167:07Silver
23
Louise Göthfors
Järfälla OK
34:288:207:21Silver
24
Johanna Maxén
Stora Tuna IK
35:008:277:53Silver
25
Ingela Kälvedal
Umeå OK
35:348:358:27Silver
26
Sofia Andersson
OK Hällen
35:478:398:40Silver
27
Malin Danielsson
IF Hagen
37:028:579:55Silver
28
Sara Johansson
Kristinehamns OK
37:369:0510:29Silver
29
Lotta Lewis-Jonsson
Helsingborgs SOK
38:019:1110:54Silver
30
Petra Halvarsson
IF Thor
38:509:2311:43Silver
31
Elisabeth Fries
Umeå OK
39:309:3212:23Silver
 
D21 Heat D 4220 meter35 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
27:056:250:00Guld
2
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
28:116:411:06Guld
3
Sofia Holmgård
Kils OK
29:056:542:00Guld
4
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
29:216:572:16Guld
5
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
29:226:582:17Guld
6
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
30:017:072:56Guld
7
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
30:507:183:45Guld
8
Lena Gillgren
Stora Tuna IK
30:597:213:54Guld
9
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
31:067:224:01Silver
10
Linda Byström
IF Thor
31:337:294:28Silver
11
Anna Ställberg
Tullinge SK
31:387:304:33Silver
12
Lina Åkesson
OK Linné
31:397:304:34Silver
13
Linda Ericsson
Haninge SOK
31:407:304:35Silver
14
Helena Andersson
OK Tisaren
31:427:314:37Silver
15
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
31:567:344:51Silver
16
Karin Noborn
IFK Göteborg
31:577:344:52Silver
17
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
32:307:425:25Silver
18
Susanne Rutqvist
IFK Umeå
32:337:435:28Silver
18
Maria Holmstrand
IFK Göteborg
32:337:435:28Silver
20
Petra Thomasson
Leksands OK
33:247:556:19Silver
21
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
33:478:006:42Silver
22
Karin Boström
Järfälla OK
34:118:067:06Silver
23
Susanna Mårtensson
Stora Tuna IK
34:408:137:35Silver
24
Johanna Ring
IFK Lidingös Skid o OK
35:558:318:50Silver
25
Linda Nordin
Sundbybergs IK
36:498:439:44Silver
26
Sarah Olofsson
Ronneby OK
36:588:469:53Silver
27
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
37:078:4810:02Silver
28
Sara Gustavsson
Växjö OK
37:358:5410:30Silver
29
Lisa Palm
Lessebo OK
37:368:5510:31Silver
30
Stina Banck
IF Hagen
38:479:1111:42Silver
31
Malin Andersson
Sundsvalls OK
39:209:1912:15Silver
32
Eva-Lotta Bengtsson
Rävetofta OK
40:239:3413:18Brons
33
Karin Janerås
OK Linné
42:2610:0315:21Brons
34
Anna Olsson
Lunds OK
43:2010:1616:15
35
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
45:1310:4318:08
 
H21 Heat A 4730 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Löwegren
IFK Göteborg
25:335:240:00Guld
2
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
26:335:371:00Guld
3
Yuri Omelchenko
OK Orion
26:365:371:03Guld
4
Per Öberg
OK Hällen
26:395:381:06Guld
5
Damien Renard
OK Denseln
26:485:401:15Guld
6
Daniel Kaipe
Leksands OK
26:495:401:16Guld
7
Fredrik Persson
OK Pan-Kristianstad
26:515:411:18Guld
8
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
27:095:441:36Guld
9
Christian Håkansson
Ronneby OK
27:115:451:38Guld
10
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
27:155:461:42Guld
11
Johan Höij
Leksands OK
27:415:512:08Guld
12
Truls Persson
OK Alehof
27:475:522:14Guld
13
Peter Hemmyr
IFK Umeå
27:585:552:25Guld
14
Crister Nygren
IF Thor
28:095:572:36Guld
14
Viktor Funcke
Norbergs OK
28:095:572:36Guld
16
Anders Österlund
Västerås SOK
28:316:022:58Guld
17
Matt Speake
OK Tisaren
28:336:023:00Guld
18
Erik Engstrand
IFK Göteborg
28:396:033:06Guld
19
Nils Olsson
Stora Tuna IK
28:496:063:16Guld
20
Martin Johnsson
IFK Lidingös Skid o OK
29:026:083:29Silver
21
Per Carlborg
Nyköpings OK
29:036:083:30Silver
21
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
29:036:083:30Silver
23
Henrik Olsson
Täby OK
29:066:093:33Silver
24
Mikael Andersson
IK Hakarpspojkarna
29:086:103:35Silver
25
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
29:196:123:46Silver
26
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
29:256:133:52Silver
27
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
29:276:143:54Silver
28
Kalle Wrane
Sävedalens AIK
29:386:164:05Silver
29
Stefan Sjölund
Skogslöparna
29:466:184:13Silver
30
Anders Bennitz
OK Renen
30:056:224:32Silver
31
Per-Anders Eggertsen
IFK Göteborg
30:216:254:48Silver
32
Daniel Grahn
IFK Göteborg
30:316:274:58Silver
33
Johan Alfredsson
Stora Tuna IK
31:056:345:32Silver
34
Lasse Jansson
Gävle OK
31:066:355:33Silver
35
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
31:366:416:03Silver
36
Jon Engkvist
Ronneby OK
31:506:446:17Silver
 
H21 Heat B 4710 meter37 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
David Andersson
IK Hakarpspojkarna
25:345:260:00Guld
2
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
26:275:370:53Guld
3
Peter Öberg
OK Hällen
26:335:380:59Guld
4
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
26:485:411:14Guld
5
William Lind
Sävedalens AIK
26:585:441:24Guld
6
Henrik Jansson
OK Tisaren
27:045:451:30Guld
7
Kalle Dalin
Leksands OK
27:055:451:31Guld
8
Isak Bergman
Södertälje-Nykvarn Orientering
27:215:481:47Guld
9
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
27:295:501:55Guld
10
Johan Lindahl
Täby OK
27:425:532:08Guld
11
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
28:025:572:28Guld
11
Robbin Kantarp
OK Hällen
28:025:572:28Guld
13
Tomas Hallmén
OK Tisaren
28:166:002:42Guld
14
Johan Håkansson
Ronneby OK
28:196:012:45Guld
15
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
28:366:043:02Guld
16
Tommy Lindberg
OK Roslagen
28:406:053:06Guld
17
Petter Haraldsson
IFK Lidingös Skid o OK
28:536:083:19Guld
18
Fredrik Pettersson
Linköpings OK
29:046:103:30Silver
19
Kalle Larsson
OK Linné
29:226:143:48Silver
20
Rickard Ekman
OK Roslagen
29:286:153:54Silver
21
Martin Ivarsson
Kils OK
29:336:163:59Silver
22
Staffan Eriksson
Stora Tuna IK
29:356:174:01Silver
23
Markus Adolfsson
Linköpings OK
29:406:184:06Silver
24
Hans Brolund
OK Denseln
29:466:194:12Silver
25
Jan Johansson
IFK Umeå
29:586:224:24Silver
26
Petter Jönsson
Järla IF OK
30:046:234:30Silver
27
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
30:116:254:37Silver
28
Martin Claesson
IFK Göteborg
30:146:254:40Silver
29
Lars-Håkan Bengtsson
Gävle OK
30:196:264:45Silver
30
Andreas Johansson
Ulricehamns OK
30:576:345:23Silver
31
Martin Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
31:096:375:35Silver
32
Jonas Hogedal
Vänersborgs SK
31:246:405:50Silver
33
Jonas Engström
OK Hällen
31:526:466:18Silver
34
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
31:586:476:24Silver
35
Johan Israelsson
IFK Moras OK
32:096:506:35Silver
36
Rickard Holmqvist
Hestra IF
32:236:536:49Silver
37
Peter Löfås
Stora Tuna IK
35:207:309:46Silver
 
H21 Heat C 4790 meter37 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Troeng
OK Linné
26:115:280:00Guld
1
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
26:115:280:00Guld
3
Jan Troeng
OK Linné
26:255:310:14Guld
4
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
26:295:320:18Guld
5
Henrik Tryggesson
FK Friskus-Varberg
26:475:350:36Guld
5
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
26:475:350:36Guld
7
Martin Larsson
IFK Göteborg
27:145:411:03Guld
8
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
27:355:461:24Guld
9
Tomas Stenström
OK Linné
27:425:471:31Guld
10
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
27:475:481:36Guld
11
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
27:595:511:48Guld
12
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
28:015:511:50Guld
13
Ulf Troeng
OK Linné
28:195:552:08Guld
14
Thomas Asp
IFK Göteborg
28:225:552:11Guld
15
Martin Hogedal
OK Orion
28:265:562:15Guld
16
Håkan Öhlund
IK Hakarpspojkarna
28:295:572:18Guld
17
Jan Olm
Kils OK
29:026:042:51Guld
17
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
29:026:042:51Guld
17
Fredrik Noborn
OK Linné
29:026:042:51Guld
20
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
29:196:073:08Guld
21
Erik Rost
Malungs OK Skogsmårdarna
29:256:083:14Guld
22
Magnus Saager
OK Orion
29:386:113:27Guld
23
Emil Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
30:236:214:12Silver
24
Andreas Ferm
OK Skogsfalken
30:436:254:32Silver
25
Lars Magnusson
OK Linné
30:556:274:44Silver
26
Jens Molin
Södertälje-Nykvarn Orientering
31:066:304:55Silver
27
Mattias Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
31:076:304:56Silver
28
Martin Hammarberg
Malungs OK Skogsmårdarna
31:286:345:17Silver
29
Elis Bengtsson
Malungs OK Skogsmårdarna
31:446:375:33Silver
30
Henrik Eriksson
Sävedalens AIK
31:586:405:47Silver
31
Dan Wester
Järla IF OK
32:326:486:21Silver
32
Robert Johansson
Täby OK
33:276:597:16Silver
33
Ulrik Imberg
OK Linné
33:407:027:29Silver
34
Martin Asp
Täby OK
34:177:098:06Silver
35
Patrik Svedberg
IFK Umeå
34:467:158:35Silver
36
Daniel Wernersson
Göteborg-Majorna OK
35:147:219:03Silver
Per Brolund
OK Denseln
Ej godkänd
 
H21 Heat D 4750 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Andersson
OK Denseln
25:335:230:00Guld
2
Pål Skogtjärn
Södertälje-Nykvarn Orientering
25:385:240:05Guld
3
Pavlo Ushkvarok
Stora Tuna IK
25:545:270:21Guld
4
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
26:345:361:01Guld
5
Mattias Millinger
Västerås SOK
26:415:371:08Guld
6
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
26:455:381:12Guld
7
Håkan Petersson
IFK Göteborg
27:045:421:31Guld
8
Daniel Nilsson
OK Skogsfalken
27:095:431:36Guld
9
Johan Nordlund
Leksands OK
27:125:441:39Guld
10
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
27:305:471:57Guld
11
Jakob Svensson
OK Pan-Kristianstad
27:395:492:06Guld
12
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
27:425:502:09Guld
13
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
27:505:522:17Guld
14
Anders Holmberg
Järla IF OK
28:045:552:31Guld
15
Mikael Nordström
OK Linné
28:055:552:32Guld
16
Anders Kleist
OK Denseln
28:286:002:55Guld
17
Gustaf Granath
Västerås SOK
28:376:013:04Guld
18
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
28:406:023:07Guld
19
Harri Karlsson
OK Denseln
28:586:063:25Guld
20
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
29:016:073:28Silver
21
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
29:076:083:34Silver
22
Jakob Jansson
Järla IF OK
29:246:113:51Silver
23
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
29:386:144:05Silver
24
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
29:406:154:07Silver
25
Jonathan Gunnarsson
Ringsjö OK
29:436:154:10Silver
26
Björn Ljunggren
OK Hammaren
29:546:184:21Silver
27
Mårten Frendelius
IFK Lidingös Skid o OK
30:026:194:29Silver
28
Joakim Hederskog
IK Hakarpspojkarna
30:136:224:40Silver
29
Anders Boström
Järfälla OK
30:166:224:43Silver
30
Rikard Pentonen
Hestra IF
30:486:295:15Silver
31
Johan Granath
Leksands OK
31:116:345:38Silver
32
Jan Johansson
KFUM Örebro OK
31:146:355:41Silver
33
Tomas Unander
Sundsvalls OK
32:066:456:33Silver
34
Erik Jonsson
OK Linné
33:167:007:43Silver
35
Johan Ingemarsson
FK Friskus-Varberg
35:427:3110:09Silver
36
Mattias Mårts
Stora Tuna IK
38:358:0713:02Brons
 
D20 Heat A 3360 meter24 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Holmgren
Vittjärvs IK
23:106:540:00Guld
2
Elin A Skantze
Järla IF OK
24:047:100:54Guld
3
Malin Sand
OK Tisaren
25:437:392:33Guld
4
Johanna Jonsson
IK Hakarpspojkarna
26:177:493:07Guld
5
Anna-Karin Claesson
IK Hakarpspojkarna
26:588:023:48Guld
6
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
27:108:054:00Silver
7
Lovisa Berg
OK Milan
27:478:164:37Silver
8
Matilda Andersson
Västerbergslagens OL
27:588:194:48Silver
9
Fredrika Vångell
Linköpings OK
28:198:265:09Silver
10
Cecilia Bergander
Eksjö SOK
28:348:305:24Silver
11
Maria Schmiterlöw
Hjobygdens OK
29:448:516:34Silver
12
Linnea Kjell
Linköpings OK
29:538:546:43Silver
13
Emma Isaksson
Skogslöparna
30:529:117:42Silver
14
Linn Pettersson
Tullinge SK
30:539:117:43Silver
15
Sara Rapp
IFK Moras OK
30:599:137:49Silver
16
Jonna Engström
Lerums SOK
31:519:298:41Silver
17
Amie Samuelsson
OK 64 Torpa
32:399:439:29Silver
18
Elin Hamrefors
OK Landehof
33:219:5610:11Silver
19
Maria Brodin
OK Djerf
34:5910:2511:49Brons
20
Desirée Segerslätt
Rävetofta OK
37:4111:1314:31
21
Ingela Smedenmark
Ronneby OK
38:2111:2515:11
22
Cecilia Olsson
Rävetofta OK
41:0012:1217:50
23
Therese Alfredsson
Uddevalla OK
41:4812:2618:38
24
Liza Pettersson
OK Tisaren
44:4513:1921:35
 
D20 Heat B 3370 meter25 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna (Humlaröd) Persson
FK Göingarna
24:327:170:00Guld
2
Linnea Lidström
OK Landehof
26:337:532:01Guld
3
Frida Bakkman
SOK Viljan
26:357:532:03Guld
4
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
26:557:592:23Guld
5
Anastasiia Danylova
Stora Tuna IK
27:068:022:34Guld
6
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
27:148:052:42Guld
7
Frida Andersson
Falkenbergs OK
27:288:092:56Guld
8
Sofia Törnqvist
Storviks IF
27:548:173:22Guld
9
Elin Kristoffersson
Litsbygdens SK
28:138:223:41Silver
10
Maria Arvidsson
Kalmar OK
28:358:294:03Silver
11
Carin Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
29:208:424:48Silver
12
Eva Tiselius
OK Kåre
29:408:485:08Silver
13
Terese Herlin
Turebergs IF
30:108:575:38Silver
14
Josefin Dahlsten
Eksjö SOK
30:419:066:09Silver
15
Elin Winblad
Hagaby GOIF
31:329:217:00Silver
16
Sonja Feer
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:059:317:33Silver
17
Anna-Lotta Irevall
Tjällmo-Godegårds OK
32:389:418:06Silver
18
Lisa Persson
IFK Lidingös Skid o OK
32:399:418:07Silver
19
Linda Nilsson
Kristinehamns OK
32:429:428:10Silver
20
Sandra Wassblad
Uddevalla OK
33:039:488:31Silver
21
Helena Strand
OK Landehof
34:0210:069:30Silver
22
Sandra Kreuzer-Boberg
Ärla IF
35:1310:2710:41Silver
23
Emelie Bengtsson
Tormestorps IF
36:0710:4311:35Brons
24
Julia Torstensson
OK Landehof
36:5310:5712:21Brons
25
Maria Eriksson
Västvärmlands OK
40:2211:5915:50
 
D20 Heat C 3390 meter24 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jennie Runesson
OK Vivill
25:127:260:00Guld
2
Sara Eskilsson
Haninge SOK
25:577:390:45Guld
3
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
26:217:461:09Guld
4
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
26:447:531:32Guld
5
Sofia Adolfsson
OK Kåre
27:448:112:32Guld
6
Jana Macinská
OK Orion
27:478:122:35Guld
7
Eva Svensson
IFK Moras OK
28:048:172:52Guld
8
Johanna Hallberg
IFK Hedemora OK
28:118:192:59Guld
9
Ida Johansson
IFK Moras OK
28:288:243:16Guld
10
Josefine Carlsson
SOK Viljan
28:398:273:27Guld
11
Sanna Eriksson
IF Rigor
28:428:283:30Guld
12
Helene Söderlund
IFK Moras OK
29:088:363:56Silver
13
Linn Olsson
OK Orion
29:368:444:24Silver
14
Helena Lidhage
Ulricehamns OK
29:438:464:31Silver
15
Josefin Persson
Tullinge SK
30:088:534:56Silver
16
Amélie Wallenhammar
Hagaby GOIF
30:178:565:05Silver
17
Astrid Thelin
Sidensjö IK
32:099:296:57Silver
18
Stina Edejern
Alfta-Ösa OK
33:019:447:49Silver
19
Kristina Andersson
Jönköpings OK
34:0910:048:57Silver
20
Matilda Österberg
Linköpings OK
36:1110:4010:59Silver
21
Kristin Kensby
OK Tyr
41:0812:0815:56
22
Karna Thorsson
OK Vilse 87
42:3412:3317:22
23
Sofie Pettersson
Ulricehamns OK
47:3214:0122:20
Elin Karlsson
Turebergs IF
Ej godkänd
 
D21 Heat A 4160 meter34 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annika Billstam
OK Linné
29:016:590:00Guld
2
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
29:397:080:38Guld
3
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
29:597:120:58Guld
4
Pia Birkebæk
Stora Tuna IK
30:277:191:26Guld
5
Alexandra Vejedal
Ulricehamns OK
30:307:201:29Guld
6
Lotta Saetre
OK Orinto
30:457:241:44Guld
7
Linda Take
OK Djerf
30:587:271:57Guld
8
Maria Andersson
Järla IF OK
31:037:282:02Guld
9
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
31:087:292:07Guld
10
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
31:227:322:21Guld
11
Nina Karlsson
OK Denseln
31:237:332:22Guld
12
Annica Påhlstorp
IFK Göteborg
32:027:423:01Guld
13
Anette Carlsson
KFUM Örebro OK
32:277:483:26Guld
14
Anna Elffors
OK Orion
33:007:563:59Guld
15
Stina Grenholm
IFK Umeå
33:458:074:44Silver
16
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
33:478:074:46Silver
16
Pia Olsson
OK Pan-Kristianstad
33:478:074:46Silver
18
Anna Andréasson
OK Skogsfalken
33:508:084:49Silver
19
Ingela Alvmyren
Halmstad OK
34:108:135:09Silver
20
Emma Öberg
OK Hällen
34:178:145:16Silver
21
Johanna Asp
IFK Göteborg
34:298:175:28Silver
22
Stina Jansson
Främmestads IK
34:338:185:32Silver
23
Lina Svensson
OK Skogsfalken
34:428:205:41Silver
24
Ellinor Fransson
Ärla IF
36:038:407:02Silver
25
Frida Nero
Ronneby OK
36:078:417:06Silver
26
Lisa Sjölander
OK Hällen
36:338:477:32Silver
27
Katarina Lindén
OK Gynge
37:309:018:29Silver
28
Malin Nilsson
IFK Lidingös Skid o OK
40:179:4111:16Silver
29
Marie Fransson
Lunds OK
40:199:4111:18Silver
30
Laila B Höglund
FK Herkules
40:229:4211:21Silver
31
Sara Helander
Domnarvets GOIF
41:019:5212:00Silver
32
Åsa Wadensjö Leo
OK Stigen
41:269:5812:25Silver
33
Johanna Bygdell
Halmstad OK
44:5110:4715:50Brons
Sofie Johansson
OK Linné
Ej godkänd
 
H20 Heat A 3870 meter30 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mikael Kristensson
OK Torfinn
23:186:010:00Guld
2
Markus Svensson
OK Pan-Kristianstad
23:526:100:34Guld
3
Daniel Attås
OK Tisaren
24:066:140:48Guld
4
Henrik Lundgren
Kils OK
24:166:160:58Guld
5
David Bejbom
Uddevalla OK
25:126:311:54Guld
6
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
25:356:372:17Guld
7
Erik Lind
Säterbygdens OK
25:446:392:26Guld
8
Ivan Forsgren
OK Tisaren
25:556:422:37Guld
9
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
26:296:513:11Guld
10
Patrik Lind
OK Tor
27:137:023:55Silver
11
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
27:167:033:58Silver
12
Karl Levin
OK Tyr
27:237:054:05Silver
13
Lukas Peterson
IFK Umeå
27:587:144:40Silver
14
Anders Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
28:197:195:01Silver
15
Pär L. Olofsson
Rehns BK
28:237:205:05Silver
16
Olle Karlsson
Tullinge SK
28:277:215:09Silver
17
Cristian Larsson
Köping-Kolsva OK
28:337:235:15Silver
18
Daniel Johannesson
Västerås SOK
28:587:295:40Silver
19
Daniel Persson
Skogslöparna
29:207:356:02Silver
20
Niclas Tjernlund
OK Vilse 87
29:447:416:26Silver
21
David Runemalm
Nybro OK
30:187:507:00Silver
22
Johannes Eklund
Rånäs OK
30:277:527:09Silver
23
Linus Pilblad
OK Skogsfalken
31:278:088:09Silver
24
Thomas Eek
Köping-Kolsva OK
31:578:158:39Silver
25
Fredrik Holgersson
Snättringe SK
32:168:208:58Silver
26
Martin Palm
IFK Moras OK
32:288:239:10Silver
27
Victor Axbom
OK Landehof
32:418:279:23Silver
28
Anders Ohlsson
Tullinge SK
35:219:0812:03Brons
29
Ruben Svartholm
Gammelstads IF
39:2310:1116:05
30
Johan Näsholm
Ärla IF
52:2013:3129:02
 
H20 Heat B 3840 meter30 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
John Fredriksson
Täby OK
21:395:380:00Guld
2
Patrik Karlsson
Växjö OK
22:495:571:10Guld
3
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
24:166:192:37Guld
4
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
24:256:222:46Guld
5
Tobias Öström
OK Tyr
24:326:232:53Guld
6
Mattias Jonsson
Nybro OK
24:366:242:57Guld
7
Johan Eriksson
Gävle OK
24:426:263:03Guld
8
Jonathan Rosendahl
Västerås SOK
24:546:293:15Guld
9
Tomas Reibring
Nyköpings OK
25:076:323:28Silver
10
Anton Blomgren
Hagaby GOIF
25:186:353:39Silver
11
Michal Krajcik
OK Orion
25:236:373:44Silver
12
Jon Gustafsson
IK Hakarpspojkarna
25:276:383:48Silver
13
Gustaf Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
25:296:383:50Silver
14
Simon Jakobson
Tibro OK
26:126:494:33Silver
15
Tobias Wahlgren
IK Hakarpspojkarna
26:146:504:35Silver
16
Robert Karlsson
Bredaryds SOK
26:246:534:45Silver
17
Erik Mattsson
Järla IF OK
26:256:534:46Silver
18
Lars Ericsson
OK Tyr
26:446:585:05Silver
19
Håkan Pettersson
OK Djerf
27:177:065:38Silver
20
Ola Nyberg
OK Pan-Kristianstad
27:187:075:39Silver
21
Pär Hansson
OK Tyr
27:347:115:55Silver
22
Martin Sundlöf
Gävle OK
27:537:166:14Silver
23
Thomas Lilja
OK Denseln
28:047:196:25Silver
24
Johan Lidström
IFK Lidingös Skid o OK
28:447:297:05Silver
25
Niklas Olsson
Täby OK
30:317:578:52Silver
26
Peter Edlund
IFK Lidingös Skid o OK
33:358:4511:56Brons
27
Simon Larsson
Markbygdens OK
33:448:4712:05Brons
28
Magnus Johnsson
FK Göingarna
35:229:1313:43
29
Erik Blomberg
Nyköpings OK
37:219:4415:42
30
Erik Amberg
Järla IF OK
45:1311:4723:34
 
H20 Heat C 3890 meter28 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jan Benes
Rehns BK
22:405:500:00Guld
2
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
23:436:061:03Guld
3
Erik Pettersson
Visborgs OK
23:496:071:09Guld
4
Daniel Erlandsson
OK Vilse 87
23:566:091:16Guld
5
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
24:086:121:28Guld
6
Anton Lif
Gävle OK
24:186:151:38Guld
7
Thomas Carlsson
Rehns BK
24:296:181:49Guld
8
Fredrik Johansson
Ulricehamns OK
25:196:302:39Guld
9
Andreas Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
25:336:342:53Guld
10
Erik Dahlqvist
Storviks IF
25:546:393:14Guld
11
Mattias Ericsson
OK Denseln
25:596:413:19Guld
12
Daniel Hjortvall
Hestra IF
26:086:433:28Silver
13
Johan Olsson
Hjobygdens OK
26:476:534:07Silver
14
Simon Lindberg
Västerås SOK
27:177:014:37Silver
15
Jonatan Francén
Tjällmo-Godegårds OK
27:197:014:39Silver
16
Johan Olausson
OK Orion
28:147:155:34Silver
17
Andreas Lundblad
OK Nackhe
30:007:437:20Silver
18
Markus Nilsson
OK Nackhe
30:047:447:24Silver
19
Emanuel Winblad
Uddevalla OK
31:278:058:47Silver
20
Oskar Jacobson
OK Milan
32:008:149:20Silver
21
Tim Björkman
OK Vilse 87
32:088:169:28Silver
22
Joakim Millegård
Sävedalens AIK
33:448:4011:04Brons
23
Erik Edespong
FK Friskus-Varberg
34:098:4711:29Brons
24
Oscar Borg
FK Åsen
35:479:1213:07
25
David Holmström
OK Roslagen
36:169:1913:36
26
Niclas Lindblom
Stigmännen Karlshamns OK
38:319:5415:51
27
Henrik Grawé
Ärla IF
42:1110:5119:31
Markus Johansson
Rydboholms SK
Ej godkänd
 
D18 Heat A 3240 meter30 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
24:407:370:00Guld
2
Caroline Gustavsson
Istrums SK
25:047:440:24Guld
3
Ida Lindkvist
OK Denseln
25:387:550:58Guld
4
Johanna Lännevall
OK Roslagen
25:427:561:02Guld
5
Karin Persson
Hagaby GOIF
26:188:071:38Guld
6
Elin Ström
Tullinge SK
26:218:081:41Guld
7
Agnes Söderlund
Tormestorps IF
27:138:242:33Guld
8
Eva Englid
Tumba-Mälarhöjden OK
27:518:363:11Guld
9
Erica Ek
Lunds OK
29:239:044:43Silver
10
Linda Nilsson
Andrarums IF
29:409:095:00Silver
11
Elin Pramlid
OK Klemmingen
29:449:115:04Silver
12
Camilla Lundgren
Kils OK
30:009:165:20Silver
13
Matilda Olsson
Ringsjö OK
30:019:165:21Silver
14
Kristin Jansson
Västvärmlands OK
30:299:255:49Silver
15
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
30:369:275:56Silver
16
Elisabeth Åhman
Rånäs OK
30:459:296:05Silver
17
Malin Johansson
Stigmännen Karlshamns OK
31:269:426:46Silver
18
Janie Nyström
Rånäs OK
31:429:477:02Silver
18
Malin Williamsson
Rånäs OK
31:429:477:02Silver
20
Lina Persson
Hagaby GOIF
31:509:507:10Silver
21
Agnes Abrahamsson
Främmestads IK
31:529:507:12Silver
22
Stina Öst
KFUM Örebro OK
32:079:557:27Silver
23
Johanna Svensson
Bredaryds SOK
32:179:587:37Silver
24
Anna Ordqvist
Kils OK
32:209:597:40Silver
25
Siri Engberg
Järla IF OK
34:2110:369:41Silver
26
Therese Rapp
IFK Moras OK
36:2511:1411:45Brons
27
Caroline Ivarsson
Lunds OK
38:4711:5814:07
28
Charlotte Ihrfors
IFK Lidingös Skid o OK
48:4315:0224:03
29
Josefine Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
49:3115:1724:51
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
Ej godkänd
 
D18 Heat B 3320 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Forsberg
OK Kolmården
23:046:570:00Guld
2
Alva Olsson
Västerås SOK
25:477:462:43Guld
3
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
25:517:472:47Guld
4
Jonna Samuelsson
OK 64 Torpa
26:247:573:20Guld
5
Linnea Längberg
Järla IF OK
26:267:583:22Guld
6
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
26:538:063:49Guld
7
Julia Davidsson
OK Klemmingen
27:128:124:08Silver
8
Hanna Axelsson
OK Skogshjortarna
27:298:174:25Silver
9
Kristin Boman
SOK Viljan
28:048:275:00Silver
10
Sara Profors
Köping-Kolsva OK
29:539:006:49Silver
11
Therese Sahlin
Midälva OK
30:149:067:10Silver
12
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
30:259:107:21Silver
13
Lina Lindqvist
FK Herkules
30:529:187:48Silver
14
Josefin Bertilsson
FK Herkules
31:489:358:44Silver
15
Martina Petersson
Burseryds IF
32:079:409:03Silver
16
Malin Winblad
Rehns BK
32:119:429:07Silver
17
Emmie Christoferson
Tormestorps IF
32:279:469:23Silver
18
Linnéa Kvick
Forsa OK
32:339:489:29Silver
19
Malin Eriksson
Umeå OK
33:5410:1310:50Silver
20
Lovisa Nilsson
Stora Tuna IK
33:5810:1410:54Silver
21
Lisa Johannesson
Trollhättans SOK
34:4510:2811:41Brons
22
Linnéa Hoffman
IF Hagen
35:2210:3912:18Brons
23
Emma Englid
Tumba-Mälarhöjden OK
35:5310:4812:49Brons
24
Cecilia Frenell Staaf
Forsa OK
36:2610:5813:22Brons
25
Elin Eriksson
Västvärmlands OK
37:4011:2114:36
26
Emma Backteman
Linköpings OK
38:0411:2815:00
27
Hanna Sunnerheim Sjöberg
OK Linné
40:0912:0617:05
28
Martina Morell
OK Kåre
40:1212:0717:08
29
Susanne De Bourg
Ronneby OK
40:4112:1517:37
30
Therese Rosendahl
Västerås SOK
42:0612:4119:02
31
Sofia Carlsson
Västerås SOK
43:2213:0420:18
32
Ida Engström
Lerums SOK
48:3714:3925:33
33
Maria Lingfors
IF Hallby
50:3815:1527:34
 
D18 Heat C 3220 meter30 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Sundqvist
OK Kåre
25:177:510:00Guld
2
Malin Sandström
Järla IF OK
25:217:520:04Guld
3
Anna Bachman
Täby OK
25:237:530:06Guld
4
Elsa Jansson
Främmestads IK
26:028:050:45Guld
5
Mathilda Carlsson
OK Stigen
26:518:201:34Guld
6
Ellen Jansson
Järla IF OK
26:548:211:37Guld
7
Helena Lindqvist
Västerås SOK
26:588:221:41Guld
8
Ylva Kindlundh
Alfta-Ösa OK
27:108:261:53Guld
9
Karin Hedberg
OK Linné
27:178:282:00Guld
10
Sara Garpenlund
KFUM Örebro OK
27:338:332:16Guld
11
Lisa Larsen
Täby OK
27:378:352:20Guld
12
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
27:498:382:32Guld
13
Anna Månsson
OK Löftan
28:298:513:12Guld
14
Sofia Larsson
Hestra IF
29:169:053:59Silver
15
Elin Vedin
Midälva OK
29:179:064:00Silver
16
Kristin Skaar
Ryda SK
29:209:074:03Silver
17
Åsa Söderblom
Falkenbergs OK
29:279:094:10Silver
18
Rebecka Siebers
IK Hakarpspojkarna
29:509:164:33Silver
19
Elin Svensson
Hjärnarps GH OL
31:099:405:52Silver
20
Rebecka Nylin
OK Tisaren
31:139:425:56Silver
21
Mathilda Jägryd
Lunds OK
31:339:486:16Silver
22
Kristina Aspvall
Ronneby OK
31:459:526:28Silver
23
Linn Bylars
Forsa OK
32:1410:016:57Silver
24
Emelie Unosson
Bredareds IF
33:3210:258:15Silver
25
Klara Hall
Järla IF OK
34:4710:489:30Silver
26
Alma Buer
IF Hallby
34:5810:529:41Silver
27
Ylva Fonselius
FK Herkules
34:5910:529:42Silver
28
Sarah Hoof
Alfta-Ösa OK
36:5211:2711:35Silver
29
Amanda Almén
Linköpings OK
38:2611:5613:09Brons
30
Felicia Alsén
OK Roslagen
41:1612:4915:59
 
D18 Heat D 3200 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
24:447:440:00Guld
2
Ida-Maria Svensson
Lidköpings VSK
24:507:460:06Guld
3
Marie Pettersson
OK Djerf
25:047:500:20Guld
4
Josefin Aronsson
OK Tisaren
25:167:540:32Guld
5
Kristin Löfgren
Järfälla OK
25:207:550:36Guld
6
Julia Thorén
Eksjö SOK
25:217:550:37Guld
7
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
26:058:091:21Guld
8
Emma Carlsson
Skarpnäcks OL
26:458:222:01Guld
9
Sanna Svensson
Främmestads IK
26:468:222:02Guld
10
Maria Jonsson
Midälva OK
26:558:252:11Guld
11
Linnea Börjars
Kils OK
27:248:342:40Guld
12
Beata Falk
Hagaby GOIF
27:408:392:56Guld
13
Åsa Axén
Motala AIF OL
27:448:403:00Guld
14
Mia Kaisajuntti
OK Skogsfalken
28:048:463:20Silver
15
Marie Jacobsson
OK Rodhen
28:418:583:57Silver
16
Julia Frisk
OK Orion
28:589:034:14Silver
17
Louise Fridholm
Ringsjö OK
29:039:054:19Silver
18
Lilian Forsgren
OK Tisaren
29:069:064:22Silver
19
Johanna Lidström
OK Landehof
29:429:174:58Silver
20
Pernilla Olsson
Rävetofta OK
30:299:325:45Silver
21
Kristina Moberg
Tumba-Mälarhöjden OK
30:559:406:11Silver
22
Isabell Ring
OK Tyr
31:239:486:39Silver
23
Kristin Ander
OK Landehof
31:299:506:45Silver
24
Angelica Rask
OK Enen
31:319:516:47Silver
25
Charlotte Agrell
OK Löftan
32:3010:097:46Silver
26
Anna Movin
Snättringe SK
35:2111:0310:37Silver
27
Emma Lindgren
Visborgs OK
35:5311:1311:09Silver
28
Johanna Estving
Lerums SOK
36:5911:3312:15Brons
29
Josefine Ahlbäck
OK Torfinn
37:0311:3512:19Brons
30
Jennifer Jönsson
OK Skogsfalken
37:1611:3912:32Brons
31
Charlotte Olsson
OK Denseln
38:1311:5713:29
32
Linnea Lindström
Linköpings OK
39:2612:1914:42
33
Frida Nilsson
FK Åsen
45:0514:0520:21
 
H18 Heat A 3550 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Leandersson
OK Tyr
20:225:440:00Guld
2
Rickard Rosgren
OK Njudung
20:345:480:12Guld
3
Johan Aronsson
OK Tisaren
20:415:500:19Guld
4
Mattias Nilsson
OK Alehof
21:176:000:55Guld
5
Emil Jönsson
Halmstad OK
21:236:011:01Guld
6
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
21:276:031:05Guld
7
Martin Axeen
Linköpings OK
21:346:051:12Guld
8
Simon Hollbeck
Bromma-Vällingby SOK
21:526:101:30Guld
9
Jonas Wallin
Uddevalla OK
21:546:101:32Guld
10
Johan Lindberg
OK Denseln
22:016:121:39Guld
11
Linus Karlsson Mood
Rehns BK
22:026:121:40Guld
12
Hampus Olesund
OK Landehof
22:366:222:14Guld
13
Jesper Lysell
Rehns BK
22:446:242:22Guld
14
Jonas Lundgren
Stora Tuna IK
23:166:332:54Guld
15
Nicolas Simonin
OK Tisaren
23:456:413:23Guld
16
Erik Pettersson
Nyköpings OK
24:166:503:54Silver
17
Olof Nilsson
Ronneby OK
24:256:534:03Silver
18
Simon Christoferson
Tormestorps IF
24:336:554:11Silver
19
Patrik Lindeberg
Hjärnarps GH OL
24:496:594:27Silver
20
Benjamin Edlund
IK Ymer
24:557:014:33Silver
21
Oskar Eklöf
IK Ymer
25:017:034:39Silver
22
Johan Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
25:037:034:41Silver
23
Niclas Sahlin
Vänersborgs SK
25:077:054:45Silver
24
Andreas Peterson
Hagaby GOIF
25:187:084:56Silver
25
Emil Svensson
Hjärnarps GH OL
25:257:105:03Silver
26
Karl Jansson
Främmestads IK
25:547:185:32Silver
27
Fabian Wennerberg
OK Klyftamo
26:087:225:46Silver
28
Petter Irewall
Tjällmo-Godegårds OK
26:217:255:59Silver
29
Olof Krantz
IK Gandvik
26:237:266:01Silver
30
Charley Ziegler
Lerums SOK
26:487:336:26Silver
31
Johannes Nyberg
OK Pan-Kristianstad
27:067:386:44Silver
32
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
27:397:477:17Silver
33
Jakob Wallenhammar
Hagaby GOIF
27:537:517:31Silver
34
Anton Udd
Markbygdens OK
28:528:088:30Silver
35
Stefan Karlsson
Hjobygdens OK
31:208:5010:58Brons
36
Carl Axelsson
Sol Tranås
32:309:0912:08
37
Linus Trygg
Lidköpings VSK
33:549:3313:32
38
Göran Grevillius
OK Tyr
35:019:5214:39
39
Anders Bergman
IK Uven
39:3411:0919:12
Sebastian Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
Ej godkänd
 
H18 Heat B 3520 meter39 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Liljequist
OK Älme
19:065:260:00Guld
2
Erik Holmberg
Uddevalla OK
19:355:340:29Guld
3
Erik Johansson
Halmstad OK
19:455:370:39Guld
4
Petter Eriksson
OK Rodhen
20:495:551:43Guld
5
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
21:256:052:19Guld
6
Jacopo Benini
Eksjö SOK
21:376:082:31Guld
7
Rassmus Andersson
Stora Tuna IK
21:456:112:39Guld
8
Simon Sanderi
Lidköpings VSK
21:466:112:40Guld
9
Robin Johansson
OK Skogsfalken
21:486:122:42Guld
9
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
21:486:122:42Guld
11
Martin Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
21:506:122:44Guld
12
Samuel Andersson
IK Gandvik
22:046:162:58Silver
13
Emil Backlund
Dalaportens OL
22:236:223:17Silver
14
Oscar Vångell
Linköpings OK
22:426:273:36Silver
15
Fredrik Larsson
Hagaby GOIF
23:016:323:55Silver
16
Jonathan Svensson
Växjö OK
23:046:333:58Silver
17
Hans Persson
Skogslöparna
23:126:354:06Silver
18
Johan Hamelius
Säterbygdens OK
23:136:364:07Silver
19
Mikael Andersson
OK Skogshjortarna
23:276:404:21Silver
20
Tommy Svensson
Växjö OK
23:426:444:36Silver
21
Daniel Edlund
OK Nolaskogsarna
23:506:464:44Silver
22
Jesper Wassblad
Uddevalla OK
23:536:474:47Silver
23
Fredric Gustafsson
Jönköpings OK
23:566:484:50Silver
24
Daniel Örn
IK Hakarpspojkarna
24:036:504:57Silver
25
Erik Nyström
OK Tyr
24:166:545:10Silver
26
Tobias Keitsch
IK Hakarpspojkarna
24:296:575:23Silver
27
Erik Memmi
Halmstad OK
24:336:585:27Silver
28
Mårten Sundh
Sundbybergs IK
24:377:005:31Silver
29
Linus Bohman
Hjärnarps GH OL
24:547:045:48Silver
29
Gustav Blomgren
Hagaby GOIF
24:547:045:48Silver
31
Petter Mattsson
IK Uven
25:077:086:01Silver
32
Jesper Eriksson
OK Ravinen
26:017:236:55Silver
33
Daniel Steen
Haninge SOK
27:377:518:31Silver
34
Anton Hemlin
IK Uven
27:397:518:33Silver
35
Fredrik Lind
Säterbygdens OK
28:027:588:56Silver
36
Andreas Liljegren
Gotlands Bro OK
28:408:099:34Silver
37
Stefan Bjursäter
Snättringe SK
29:258:2110:19Brons
38
Emil Hägglund
OK Nolaskogsarna
31:158:5312:09
39
Oskar Krantz
IK Gandvik
34:159:4415:09
 
H18 Heat C 3530 meter39 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Ridefelt
OK Linné
19:545:380:00Guld
2
Kalle Johansson
Halmstad OK
20:235:460:29Guld
3
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
21:346:071:40Guld
4
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
21:476:101:53Guld
5
Emil Andersson
Ärla IF
21:526:121:58Guld
6
Olle Boström
Järla IF OK
21:556:132:01Guld
7
Kent Ohlsson
Haninge SOK
21:586:132:04Guld
8
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
22:086:162:14Silver
9
Pelle Engstrand
Rehns BK
22:136:182:19Silver
10
Henrik Berg
Bromma-Vällingby SOK
22:186:192:24Silver
11
Olle Olofsson
Rehns BK
22:276:222:33Silver
12
Carl Magnusson
IF Hagen
22:296:222:35Silver
13
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
22:506:282:56Silver
14
Marcus Andersson
OK Pan-Kristianstad
23:036:323:09Silver
15
Eric Rosander
Finspångs SOK
23:236:373:29Silver
16
Emil Johansson
OK Tisaren
23:406:423:46Silver
17
Gabriel Ireståhl
Sol Tranås
23:436:433:49Silver
18
Thom Barbus
OK Dacke
23:506:453:56Silver
19
Patrik Karlsson
OK Skogsmunken
24:046:494:10Silver
20
Simon Andersson
Forsa OK
24:346:584:40Silver
21
David Eriksson
Hagaby GOIF
24:386:594:44Silver
22
Mattias Andersson
IF Thor
24:406:594:46Silver
23
Emil Tengvall
Hagaby GOIF
24:517:024:57Silver
24
Axel Mattsson
Järla IF OK
25:017:055:07Silver
25
Joel Francén
Tjällmo-Godegårds OK
26:017:226:07Silver
26
Pär Josefsson
Kalmar OK
26:227:286:28Silver
27
Tom Olausson
OK Orion
26:507:366:56Silver
28
Johan Winterås
Västerbergslagens OL
27:047:407:10Silver
29
Jens Dahlstrand
Lerums SOK
27:057:407:11Silver
30
Björn Öhrstrand
Ystads OK
27:367:497:42Silver
31
Jonas Larsson
Tolered-Utby Ol-klubb
28:568:129:02Silver
32
Mattias Lundberg
Hagaby GOIF
29:178:189:23Brons
33
Vidar Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
30:348:4010:40Brons
34
Jakob Lindeborg
Täby OK
30:588:4611:04Brons
35
Mikael Nilsson
Snättringe SK
31:138:5111:19
36
Kristian Dahlström
Åmåls OK
31:388:5811:44
37
Jens Kvarnström
OK Landehof
31:469:0011:52
38
Daniel Larsson
Vänersborgs SK
31:499:0111:55
39
Sebastian Jogby
OK Pan-Kristianstad
32:599:2113:05
 
H18 Heat D 3510 meter38 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anton Östlin
Linköpings OK
20:325:510:00Guld
2
Victor Silvemark
Dalaportens OL
21:176:040:45Guld
3
Jerker Lysell
Rehns BK
21:186:040:46Guld
4
Mattias Andersson
OK Tisaren
21:316:080:59Guld
5
Anders Carlsson
Halmstad OK
21:336:081:01Guld
6
Erik Folkesson Blom
OK Älme
21:366:091:04Guld
7
Jonas Sandström
Järla IF OK
22:106:191:38Guld
8
Niklas Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
22:336:252:01Guld
9
Erik Melén
Motala AIF OL
22:446:292:12Guld
10
Anton Tynong
Gävle OK
22:506:302:18Guld
11
Joel Lännevall
OK Roslagen
22:596:332:27Guld
12
Jimmy Larsson
Malungs OK Skogsmårdarna
23:116:362:39Guld
13
Olle Kalered
Skogspojkarnas OK
23:146:372:42Guld
14
Gustav Nordström
Gävle OK
23:166:382:44Guld
15
Oskar Sjöberg
Täby OK
23:186:382:46Guld
16
Mikael Andersson
Korsnäs IF OK
23:356:433:03Guld
17
Rasmus Leo
OK Stigen
23:406:453:08Guld
17
Johan Wikström
OK Tyr
23:406:453:08Guld
19
Lukas Petersson
Ronneby OK
23:526:483:20Guld
20
Peter Eriksson
Linköpings OK
24:136:543:41Silver
21
Magnus Yngvesson
Robertsfors IK
24:256:573:53Silver
22
Fredrik Johansson
Bredaryds SOK
24:417:024:09Silver
23
Björn Norman
KFUM Örebro OK
25:167:124:44Silver
24
Rickard Ericsson
Kristinehamns OK
25:197:134:47Silver
25
Oskar Pettersson
Jönköpings OK
25:277:154:55Silver
26
Oscar Ivarsson
Hestra IF
25:367:185:04Silver
27
Erik Torshage
OK Nolaskogsarna
25:497:215:17Silver
28
Niclas Carlsson
OK Tyr
25:507:225:18Silver
29
Eric Englöf
Köping-Kolsva OK
25:597:245:27Silver
30
David Modig
OK Alehof
26:197:305:47Silver
31
Filip Nilsson
Gotlands Bro OK
26:437:376:11Silver
32
Håkan Granefelt
OK Tyr
27:527:567:20Silver
33
Andreas Nordfors
Stora Tuna IK
31:509:0411:18Brons
34
Mats Ernfridsson
OK 64 Torpa
33:399:3513:07
35
Jens Nyström
IF Hagen
33:449:3713:12
36
Jonatan Westlund
OK Tyr
35:2710:0614:55
37
Erik Eikeland
Lerums SOK
46:2213:1325:50
Erik Jonsson
Hestra IF
Ej godkänd