Uvtrampen 2002

2002-05-26

Arrangör: VK Uvarna

Nivå:
Nationell
Anmälda:
609
Form:
Individuell
Startande:
527
Distans:
Lång
Fullföljande:
480
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Lång 8900 meter13 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Noborn
Sundsvalls OK
86:399:440:00Guld
2
Annika Påhlstorp
Stora Tuna IK
90:2510:103:46Guld
3
Elin Ek
Västerbergslagens OL
93:0010:276:21Guld
4
Jenny Erlandsson
Sundsvalls OK
94:5210:408:13Guld
5
Louise Woxlin
Alfta-Ösa OK
95:1910:438:40Guld
6
Malin Widelund
Svärdsjö IF
104:2711:4417:48Silver
7
Sara Timner
Sundsvalls OK
107:5412:0721:15Silver
8
Karin Kjellman
Sundsvalls OK
112:1112:3625:32Silver
9
Anna Westerlund
Selånger SOK
123:4213:5437:03Brons
10
Malin Andersson
Eskilstunafors OL
134:1515:0547:36
Åsa Kindlundh
Alfta-Ösa OK
Ej godkänd
Anna Hammarberg
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Lotta Johansson
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
H21 Lång 14150 meter44 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Börje Pauler
Skogslöparna
92:546:340:00Guld
2
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
93:456:380:51Guld
3
Mats Röjgård
OK Kolmården
94:186:401:24Guld
4
Olof Smitt
Sundsvalls OK
97:116:524:17Guld
5
Jens Molin
SOIK Hellas
99:057:006:11Guld
6
Jan Nordin
Sundsvalls OK
99:237:016:29Guld
7
Mattias Allberg
Sundsvalls OK
100:337:067:39Guld
8
Tomas Jonsson
Järfälla OK
101:007:088:06Guld
9
Pessi Liukkonen
Sundsvalls OK
101:017:088:07Guld
10
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
101:397:118:45Guld
11
Fredrik Noborn
Sundsvalls OK
101:547:129:00Guld
12
Björn Ljunggren
Söders-Tyresö
102:037:139:09Guld
13
Greger Tysk
Leksands OK
102:067:139:12Guld
14
Olov Vikström
Sundsvalls OK
103:107:1710:16Silver
15
Vidas Armalis
SOIK Hellas
103:557:2111:01Silver
16
Ulf Eriksson
Stora Tuna IK
104:417:2411:47Silver
17
Mikael Palmberg
OK Hammaren
107:387:3614:44Silver
18
Henrik Åström
Alfta-Ösa OK
110:127:4717:18Silver
19
Peter Bylund
Skogslöparna
112:447:5819:50Silver
20
Anders Sundström
OK Kåre
113:498:0320:55Silver
21
Anders Johansson
OK Vargen
115:238:0922:29Silver
22
Stefan Sjölund
Skogslöparna
116:108:1323:16Silver
23
Fredrik Norman
Tullinge SK
118:398:2325:45Silver
24
Thomas Rex
Sundsvalls OK
118:458:2425:51Silver
25
Henrik Johnsson
OK Tor
121:298:3528:35Silver
26
Klas Backlund
Gävle OK
121:528:3728:58Silver
27
Henrik Björk
OK Hammaren
123:598:4631:05Silver
28
Jonas Lindblom
Ockelbo OK
125:388:5332:44Silver
29
Magnus Runsvik
OK Kåre
125:558:5433:01Silver
30
Villy Gahlin
Brännans IF
127:319:0134:37Silver
31
Pär Höök
Västerbergslagens OL
130:329:1337:38Silver
32
Jonas Persson
Järfälla OK
131:149:1638:20Brons
33
Henrik Persson
Sundbybergs IK
141:2510:0048:31
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
Ej godkänd
Mikael Tjernberg
Vänersborgs SK
Ej godkänd
Anders Erlandsson
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Håkan Stolt
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Jonas Byström
Skogslöparna
Ej godkänd
Magnus Persson
OK Kolmården
Ej godkänd
Fredrik Persson
Ockelbo OK
Ej godkänd
Mattias Edström
Kovlands IF
Ej godkänd
Ali Kuosku
Järfälla OK
Ej godkänd
Daniel Tjernberg
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
Lars Lindholm
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
D21 6100 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Lundberg
Sundsvalls OK
60:049:510:00Guld
2
Britta Brännström
Östersunds OK
74:0412:0914:00Silver
 
H21 8600 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Henriksson
Sundsvalls OK
73:178:310:00Guld
2
Erik Engvall
OK Kolmården
76:108:512:53Guld
3
Johan Agås
Sundsvalls OK
76:118:522:54Guld
4
Erik Sjöblom
Sundsvalls OK
83:089:409:51Silver
5
Thobias Gustafsson
Söderhamns OK
84:189:4811:01Silver
6
Magnus Säterberg
Sundsvalls OK
84:329:5011:15Silver
7
Martin Ohlsson
OK Storsjön
98:1311:2524:56Silver
8
Roger Persson
Ockelbo OK
104:3612:1031:19Brons
9
Ulf Jonson
Östersunds OK
113:2213:1140:05
Magnus Engberg
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
D20 6100 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ylva Ericson
Alfta-Ösa OK
60:229:540:00Guld
2
Marie Ohlin
Rånäs OK
63:0710:212:45Guld
Lena Gillgren
Gävle OK
Ej godkänd
 
H20 9700 meter9 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Vestbom
OK Hammaren
72:207:270:00Guld
2
Patrik Blom
Rehns BK
74:407:422:20Guld
3
Patrik Jansson
Norbergs OK
79:108:106:50Guld
4
Anders Sundin
Skogslöparna
82:348:3110:14Silver
5
Sven Larsson
Leksands OK
90:079:1717:47Silver
6
Jonas Sundberg
Söderhamns OK
100:5510:2428:35Silver
7
Andreas Maxén
Timrå SOK
117:1012:0544:50
Olov Tallqvist
Timrå SOK
Ej godkänd
Fredrik Martinsson
Umeå OK
Ej godkänd
 
D18 5300 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Natalie Egli
Söders-Tyresö
49:059:160:00Guld
2
Mari Tjernberg
Kovlands IF
55:5610:336:51Guld
3
Emma Eriksson
OK Viola Tricolor
56:5410:447:49Silver
4
Madelene Rystedt
Stora Tuna IK
60:1011:2111:05Silver
5
Erika Sundling
Njurunda OK
61:2111:3512:16Silver
6
Sigrid Larsson
Leksands OK
61:4611:3912:41Silver
7
Jessica Engman
Forsa OK
63:5512:0414:50Silver
8
Elisabeth Halvarsson
Östersunds OK
64:0312:0514:58Silver
9
Petra Lind
Selånger SOK
73:1213:4924:07Brons
10
Helena Eriksson
Östersunds OK
73:2613:5124:21Brons
Susanna Mårtensson
Stora Tuna IK
Ej godkänd
 
H18 8200 meter22 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Rost
Alfta-Ösa OK
59:417:170:00Guld
2
Henrik Trolin
Forsa OK
62:147:352:33Guld
3
Andreas Pousette
Rånäs OK
62:467:393:05Guld
4
Mikael Nordström
Rånäs OK
64:547:555:13Guld
5
Anders Trolin
Forsa OK
65:017:565:20Guld
6
Anders Hansson
Rehns BK
66:128:046:31Silver
7
Jonas Bäckström
Sundsvalls OK
66:548:107:13Silver
8
Oskar Funcke
Dalaportens OL
67:168:127:35Silver
9
Oskar Ek
Östersunds OK
70:318:3610:50Silver
10
Tobias Fogeby
Rehns BK
70:498:3811:08Silver
11
Marcus Lundagårds
Alfta-Ösa OK
72:328:5112:51Silver
12
David Börjesson
Forsa OK
73:408:5913:59Silver
13
Dan Öberg-Hjelm
Rehns BK
75:309:1215:49Silver
14
Kjell Winblad
Rehns BK
78:099:3218:28Silver
15
Emil Håkansson
Stora Tuna IK
81:289:5621:47Silver
16
Magnus Ohlin
Rånäs OK
83:0310:0823:22Silver
17
Thomas Ohlin
Rånäs OK
83:1210:0923:31Silver
18
Erik Pallin
Brännans IF
91:5511:1332:14
19
Jesper Jacobsson
Njurunda OK
96:4811:4837:07
20
Emil Wiklund
Timrå SOK
96:5611:4937:15
Erik Nylander
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Jonas Åkerdahl
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
D16 4200 meter22 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Olofsson
Litsbygdens SK
38:049:040:00Mästare
2
Emma Bergman
Kovlands IF
40:179:352:13Mästare
3
Stina Edejern
IFK Bergvik
40:579:452:53Mästare
4
Anna Lövkvist
Njurunda OK
44:4610:406:42Elit
5
Maria Rost
Alfta-Ösa OK
46:0110:577:57Elit
6
Elina Hannus
Sundsvalls OK
46:2311:038:19Elit
7
Elena Andersson
Njurunda OK
47:5911:259:55Guld
8
Elin Kristoffersson
Litsbygdens SK
49:0711:4211:03Guld
9
Lisa Lindblom
OK Sydjämten
49:5911:5411:55Guld
10
Malin Wedin
Timrå SOK
50:3812:0312:34Guld
11
Jessica Bäckström
Sundsvalls OK
51:0112:0912:57Silver
12
Hanna Jonsson
Njurunda OK
52:0012:2313:56Silver
13
Hanna Albertsson
Selånger SOK
56:0513:2118:01Silver
14
Linnéa Nordin
Sidensjö IK
56:2413:2618:20Silver
15
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
59:3814:1221:34Brons
16
Louise Rohdén
Sundsvalls OK
61:0914:3423:05Brons
17
Emma Wretman
Sundsvalls OK
61:5714:4523:53Brons
18
Stina Häggström
Litsbygdens SK
68:4816:2330:44Brons
19
Ingrid Mattsson
Sundsvalls OK
70:2216:4532:18Järn
20
Linnea Krylén
Litsbygdens SK
72:2017:1334:16Järn
21
Moa Breivik
OK Storsjön
82:4419:4244:40Järn
Astrid Thelin
Sidensjö IK
Ej godkänd
 
H16 5300 meter22 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Edin
Kovlands IF
42:388:030:00Mästare
2
Pär Hansson
Alfta-Ösa OK
43:528:171:14Mästare
3
Johan Eriksson
Gävle OK
46:508:504:12Mästare
4
Anders Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
48:169:065:38Elit
5
Thomas Carlsson
Alfta-Ösa OK
48:519:136:13Elit
6
Niklas Skyttner
Ljusdals OK
50:349:327:56Elit
7
Viktor Hedlöf
Rånäs OK
51:289:438:50Elit
8
Martin Barrefalk
Bondsjöhöjdens IK
51:469:469:08Elit
9
Olle Berglund
Forsa OK
52:169:529:38Guld
10
Erik Mellerstedt
Kovlands IF
52:559:5910:17Guld
11
Fredrik Lundagårds
Alfta-Ösa OK
53:2610:0510:48Guld
12
Johannes Eklund
Rånäs OK
56:5210:4414:14Silver
13
Kristoffer Eklund
Rånäs OK
57:0310:4614:25Silver
14
Emanuel Gahlin
Brännans IF
58:3811:0416:00Silver
15
Karl Lemoine
Gävle OK
59:3611:1516:58Silver
16
Pär Westerlund
Selånger SOK
63:5412:0321:16Silver
17
Olof Sundin
Skogslöparna
70:3313:1927:55Brons
18
Clas Eriksson
Stora Tuna IK
99:4918:5057:11Järn
Jonatan Bylars
Forsa OK
Ej godkänd
Mattias Nilsson
Selånger SOK
Ej godkänd
Patrik Bergqvist
VK Uvarna
Ej godkänd
Magnus Larsson
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
D14 3200 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Jonsson
Njurunda OK
32:4510:140:00Elit
2
Ylva Kindlundh
Alfta-Ösa OK
33:0610:210:21Elit
3
Sarah Hoof
Alfta-Ösa OK
35:4211:092:57Elit
4
Amanda Mattsson
Sundsvalls OK
35:5011:123:05Elit
5
Emma Lövkvist
Njurunda OK
37:1211:384:27Guld
6
Josefin Nordling
OK Storsjön
37:5711:525:12Guld
7
Elin Wedin
Timrå SOK
38:3512:035:50Guld
8
Sofie Krigh
OK Nipan
43:1313:3010:28Silver
9
Elin Svahn
Hudiksvalls IF
46:4114:3513:56Silver
10
Astrid Grenmyr
OK Nipan
48:5415:1716:09Silver
11
Linnéa Kvick
Forsa OK
49:5615:3617:11Silver
12
Emma Sundling
Njurunda OK
50:3915:5017:54Brons
13
Sofia Andremo
Sundsvalls OK
50:4815:5318:03Brons
14
Sandra Blom
Hudiksvalls IF
54:1416:5721:29Brons
15
Jana Lundqvist
Östersunds OK
54:1616:5821:31Brons
16
Christina Öhlén
OK Nipan
58:5618:2526:11Järn
Sofia Lemoine
Gävle OK
Ej godkänd
 
H14 3500 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Olofsson
Rehns BK
30:478:480:00Elit
2
Jimmy Larsson
Alfta-Ösa OK
34:549:584:07Elit
3
Simon Andersson
Forsa OK
35:2410:074:37Guld
4
Jesper Lysell
Rehns BK
35:4510:134:58Guld
5
Jerker Lysell
Rehns BK
38:1710:567:30Silver
6
Andreas Nordfors
Stora Tuna IK
38:2510:597:38Silver
7
Johan Nyman
Sundsvalls OK
43:0212:1812:15Silver
8
Niclas Bergfors
Timrå SOK
44:4812:4814:01Silver
9
Björn Andersson
Njurunda OK
48:0113:4317:14Brons
10
Mats Johnsson
Sundsvalls OK
52:2714:5921:40Brons
11
Fredrik Broman
Alfta-Ösa OK
54:1015:2923:23Brons
12
Jonas Bergman
Kovlands IF
56:0316:0125:16Järn
13
Simon Hannus
VK Uvarna
57:1016:2026:23Järn
14
Mattis Rönnestrand
Forsa OK
57:5916:3427:12Järn
15
Jakob Forsgren
Forsa OK
68:4219:3837:55Järn
16
Jacob Eriksson
OK Viola Tricolor
130:2037:1499:33Järn
 
D12 2200 meter21 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Cecilia Frenell Staaf
Forsa OK
14:216:310:00Guld
2
Katarina Svahn
IFK Moras OK
15:437:091:22Guld
3
Linn Bylars
Forsa OK
15:597:161:38Guld
4
Julia Edström
Sundsvalls OK
19:328:535:11Silver
5
Bodil Kindlundh
Alfta-Ösa OK
20:249:166:03Brons
6
Jill Johansson
Timrå SOK
21:219:427:00Brons
7
Ida Forsgren
Forsa OK
21:399:507:18Brons
8
Charlotte Nordling
OK Storsjön
21:549:577:33Brons
9
Linda Edström
Sundsvalls OK
22:1110:057:50Brons
10
Bente Rost
Alfta-Ösa OK
23:1010:328:49Järn
11
Anna Kvick
Forsa OK
23:5410:529:33Järn
12
Annie Holmquist
Sundsvalls OK
24:2011:049:59Järn
13
Anna-Karin Lindström
Alfta-Ösa OK
25:2411:3311:03Järn
14
Maja Nordstrand
Sundsvalls OK
25:3011:3511:09Järn
15
Sandra Lundqvist
Östersunds OK
26:3012:0312:09Järn
16
Anna Nystedt
Njurunda OK
28:5013:0614:29Järn
17
Emma Edejern
IFK Bergvik
29:5613:3615:35Järn
18
Amanda Eskebaek
Njurunda OK
32:2314:4318:02Järn
19
Stina Gustafsson
OK Nipan
33:3715:1719:16Järn
20
Hanna Börjesson
Forsa OK
45:4020:4531:19Järn
21
Hannah Sandström
Umeå OK
48:1121:5433:50Järn
 
H12 2200 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Joel Wiklund
Timrå SOK
15:387:060:00Guld
2
Jakob Eriksson
Gävle OK
15:437:090:05Guld
3
Olov Ericson
Alfta-Ösa OK
16:307:300:52Guld
4
Magnus Willhelmsson
Forsa OK
16:577:421:19Guld
5
Niklas Göransson
Kovlands IF
19:028:393:24Silver
6
Douglas Helsing
VK Uvarna
19:589:054:20Silver
7
Magnus Jonsson
Njurunda OK
20:049:074:26Silver
8
Daniel Engström
Njurunda OK
23:3610:447:58Brons
9
Alexander Jonsson
VK Uvarna
25:4511:4210:07Järn
10
Simon Rönnestrand
Forsa OK
37:2317:0021:45Järn
11
Jonas Hallström
Valbo AIF
38:3317:3122:55Järn
12
Johan Sjödin
Brännans IF
39:4618:0524:08Järn
13
Jonatan Lysell
Rehns BK
40:3318:2624:55Järn
 
D10 2100 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Johansson
Kovlands IF
21:2110:100:00Brons
2
Sofie Johansson
Timrå SOK
26:4712:455:26Brons
3
Angelica Trygg
Kovlands IF
36:4517:3015:24Järn
4
Elin Andremo
Sundsvalls OK
42:3820:1821:17Järn
5
Josefin Nilsson
VK Uvarna
48:0822:5526:47Järn
 
H10 2100 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Andersson
Sundsvalls OK
17:488:290:00Brons
2
Ola Svahn
IFK Moras OK
20:299:452:41Brons
3
Mattias Ehn
Alfta-Ösa OK
21:0310:013:15Brons
4
Jon Hoof
Alfta-Ösa OK
21:3510:173:47Brons
5
Gustav Kvick
Forsa OK
23:3811:155:50Brons
6
Kalle Larsson
Forsa OK
36:5717:3619:09Järn
7
Björn Larsson-Snygg
Njurunda OK
37:5118:0120:03Järn
 
D35 5300 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Laila Ingelsson
OK Hammaren
49:589:260:00Guld
2
Anna-Lena Lindström
Sundsvalls OK
59:2011:129:22Silver
3
Karin Nordling
Sundsvalls OK
59:2511:139:27Silver
4
Cecilia Edström
Sundsvalls OK
72:1113:3722:13Brons
 
H35 8400 meter15 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Nordling
Sundsvalls OK
63:577:370:00Guld
2
Jonas Gustavsson
Kovlands IF
65:047:451:07Guld
3
Jörgen Westman
OK Nolaskogsarna
66:347:552:37Guld
4
Richard Lindström
Sundsvalls OK
67:308:023:33Guld
5
Ulrik Olsson
Sundsvalls OK
68:488:114:51Guld
6
Gunnar Forsgren
Forsa OK
70:088:216:11Guld
7
Hans Tjernberg
Kovlands IF
70:128:216:15Guld
8
Tommy Fröjd
Sundsvalls OK
70:508:266:53Guld
9
Tomas Edström
Sundsvalls OK
76:469:0812:49Silver
10
Rune Lindström
Sundsvalls OK
78:049:1814:07Silver
11
Carl-Erik Sjöberg
Forsa OK
83:049:5319:07Silver
12
Per Tjernberg
Kovlands IF
84:4810:0620:51Silver
13
Ulf Lindqvist
Östersunds OK
87:3010:2523:33Silver
14
Mats Lundqvist
Östersunds OK
92:5911:0429:02Brons
Kent Åström
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
D40 4200 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ann-Christin Vedin
Timrå SOK
51:5312:210:00Guld
2
Ingrid Hallström
Valbo AIF
53:5512:502:02Guld
3
Birgitta Hammarberg
Sundsvalls OK
69:3616:3417:43Silver
Annika Staaf
Forsa OK
Ej godkänd
 
H40 6700 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hans Lemoine
Gävle OK
68:0610:100:00Guld
2
Tony Gustafsson
OK Nipan
71:3110:403:25Guld
3
Jan-Olof Ericsson
Brännans IF
71:5310:443:47Guld
4
Torbjörn Bergman
Kovlands IF
76:0711:228:01Silver
5
Leif Edejern
IFK Bergvik
76:5111:288:45Silver
6
Per-Åke Bladh
Forsa OK
82:2112:1714:15Silver
7
Mats Jönsson
Östersunds OK
82:3912:2014:33Silver
8
Göran Engblom
Alfta-Ösa OK
87:3513:0419:29Silver
Stefan Hallström
Valbo AIF
Ej godkänd
 
D45 4200 meter13 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Woxlin
Alfta-Ösa OK
45:4310:530:00Guld
2
Ewa Edejern
IFK Bergvik
48:0411:272:21Guld
3
Märit Valfridsson
Gävle OK
48:1211:292:29Guld
4
Karin Persson
Gävle OK
48:1611:302:33Guld
5
Katarina Kvick
Forsa OK
50:2312:004:40Guld
6
Anita Gahlin
Brännans IF
52:1412:266:31Silver
7
Tuula Wiklund
Timrå SOK
53:0812:397:25Silver
8
Elisabet Norsell-Karls
Rehns BK
58:5314:0113:10Silver
9
Anki Teike
Forsa OK
60:3114:2514:48Silver
10
Ann Björklund
Njurunda OK
66:0915:4520:26Brons
11
Lena Dahlberg
Selånger SOK
72:3717:1726:54
Marianne Ericson
Alfta-Ösa OK
Ej godkänd
Agneta Liljestam
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
H45 6100 meter22 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Olofsson
Rehns BK
44:117:150:00Guld
2
Stefan Carlsson
Alfta-Ösa OK
45:027:230:51Guld
3
Thomas Ericsson
Alfta-Ösa OK
47:297:473:18Guld
4
Leif Bylars
Forsa OK
47:527:513:41Guld
5
Lars Vikström
OK Vargen
48:137:544:02Guld
6
Bo Mellerstedt
Kovlands IF
48:347:584:23Guld
7
Kenth Lundagårds
Alfta-Ösa OK
51:508:307:39Silver
8
Folke Lindblom
OK Sydjämten
55:269:0511:15Silver
9
Mats Nissilä
Selånger SOK
56:039:1111:52Silver
10
Lars Sjölander
Bondsjöhöjdens IK
56:599:2012:48Silver
11
Leif Andersson
Njurunda OK
58:399:3714:28Silver
12
Håkan Berglund
Kovlands IF
59:409:4715:29Silver
13
Lars Forsstedt
Söders-Tyresö
64:4110:3620:30Brons
14
Jan-Erik Skyttner
Ljusdals OK
65:0610:4020:55Brons
15
Christer Engman
Forsa OK
67:2011:0223:09Brons
16
Sven Göran Öhlen
OK Nipan
68:1111:1124:00
17
Leif Sundling
Njurunda OK
69:3611:2525:25
18
Ulf Eriksson
Gävle OK
71:4411:4627:33
19
Tommy Östh
Ljusdals OK
72:5611:5728:45
20
Kari Tallqvist
Timrå SOK
82:0713:2837:56
Per Walfridsson
Gävle OK
Ej godkänd
Ove Jansson
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
D50 3800 meter12 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Delin
Alfta-Ösa OK
48:4912:510:00Guld
2
Louise Maxén
Timrå SOK
53:4414:084:55Guld
3
Ingrid Wiklander-Nylander
Sundsvalls OK
58:0115:169:12Silver
4
Karin Walltin
Östersunds OK
58:5815:3110:09Silver
5
Barbro Carlsson
Alfta-Ösa OK
61:2316:0912:34Silver
6
Solveig Eklund
Sundsvalls OK
61:5216:1713:03Silver
7
Marianne Bogestedt
Sundsvalls OK
65:1717:1116:28Silver
8
Berit Lundin
Sundsvalls OK
73:1619:1724:27Brons
9
Eva Grenmyr
OK Nipan
119:0931:2170:20
Barbro Edström
Kovlands IF
Ej godkänd
Kristina Ohlsson
OK Storsjön
Ej godkänd
Ewa Marianne Berggren
Östersunds OK
Ej godkänd
 
H50 5300 meter18 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kaj Hoof
Alfta-Ösa OK
42:408:030:00Guld
2
Hans Aurell
Gävle OK
43:138:090:33Guld
3
Lars Fredrik Palin
Sundsvalls OK
44:588:292:18Guld
4
Mats Andersson
Selånger SOK
48:339:105:53Silver
5
Bengt Stenerhag
Västerbergslagens OL
49:239:196:43Silver
6
Ingemar Gillgren
Gävle OK
50:269:317:46Silver
7
Folke Lysell
Rehns BK
52:089:509:28Silver
8
Erik Broman
Alfta-Ösa OK
52:209:529:40Silver
9
Sven Bergström
Forsa OK
52:449:5710:04Silver
10
Per Sundin
Skogslöparna
54:1310:1411:33Silver
11
Sven-Erik Sundin
Selånger SOK
56:0210:3413:22Silver
12
Sven Larsson
Särna SK
56:4810:4314:08Silver
13
Rolf Karlsson
Rehns BK
57:5310:5515:13Silver
14
Lars-Peter Johnsson
Selånger SOK
66:5712:3824:17
15
Tom Brantheim
Östersunds OK
66:5912:3824:19
16
Stefan Gullback
IF Strategen
69:5113:1127:11
17
Lars Maxén
Timrå SOK
82:1115:3039:31
Björn Abelsson
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
D55 3500 meter8 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gullevi Svensson
Skogslöparna
47:5213:410:00Guld
2
Marianne Tysk-Falk
Leksands OK
51:3014:433:38Guld
3
Elisabet Lundgren
Sundsvalls OK
52:0114:524:09Guld
4
Laila Näslund
Timrå SOK
55:2115:497:29Silver
5
Pirkko Stenerhag
Västerbergslagens OL
56:1616:058:24Silver
6
Irene Vestman
OK Nolaskogsarna
72:2520:4124:33Brons
Inger Lorentzson
Sundsvalls OK
Över maxtid
Elvy Peterson
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
H55 4200 meter22 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Willis Bylund
Sundsvalls OK
34:168:100:00Guld
2
Kurt Halvarsson
Östersunds OK
36:558:472:39Guld
3
Åke Höglund
Timrå SOK
37:489:003:32Guld
4
Owe Edström
Kovlands IF
38:309:104:14Guld
5
Hans Johansson
Orsa IF OK
38:329:104:16Guld
6
Sven-Erik Carlsson
Alfta-Ösa OK
38:349:114:18Guld
7
Knut Staffan Stålberg
Ockelbo OK
38:559:164:39Guld
8
Harri Näätänen
Kovlands IF
41:019:466:45Silver
9
Göran Hällström
Lugnviks IF
41:549:597:38Silver
10
Winn-Christer Björklund
Selånger SOK
43:0810:168:52Silver
11
Pär Tjärnlund
Brännans IF
45:5810:5711:42Silver
12
Alf Berggren
Östersunds OK
46:5811:1112:42Silver
13
Ove Peterson
Sundsvalls OK
48:2211:3114:06Silver
14
Hans Granberg
Sundsvalls OK
56:4913:3222:33
15
Ove Boström
Timrå SOK
58:2213:5424:06
16
Björn Lundmark
IFK Bergvik
61:0814:3326:52
17
Gunnar Hedberg
Östersunds OK
62:0114:4627:45
18
Tore Lundgren
Sundsvalls OK
64:0015:1429:44
19
Gaston Hådén
Timrå SOK
70:3616:4936:20
20
Gunnar Eriksson
Östersunds OK
77:2918:2743:13
21
Leif Blomqvist
Söderhamns OK
78:5318:4744:37
Clas-Åke Nyberg
Timrå SOK
Ej godkänd
 
D60 3000 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunborg Westin
Skogslöparna
40:3513:320:00Guld
2
Anne-Marie Byström
Sidensjö IK
44:1914:463:44Guld
3
Vera Blom
Hudiksvalls IF
45:4215:145:07Guld
4
Caje Jacobsson
IF Thor
47:4415:557:09Silver
5
Monica Krig
OK Nipan
49:3716:329:02Silver
6
Ann-Charlotte Andersson
Sundsvalls OK
51:1917:0610:44Silver
7
Barbro Lindholm
Sundsvalls OK
61:3220:3120:57Brons
 
H60 3800 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Roland Karlsson
Skogslöparna
35:559:270:00Guld
2
Rolf Jakobsson
Alfta-Ösa OK
38:1510:042:20Guld
3
Göran Berg
Sundsvalls OK
40:0210:324:07Silver
4
Arvid Johansson
Rehns BK
40:0410:334:09Silver
5
Torsten Westman
OK Nolaskogsarna
42:4811:166:53Silver
6
Stig-Gunnar Bylund
Brännans IF
43:2311:257:28Silver
7
Gunnar Bengtsson
Timrå SOK
45:0111:519:06Silver
8
Kjell Molarin
IF Strategen
46:2312:1210:28Silver
9
Bengt Widegren
Östersunds OK
46:5312:2010:58Silver
10
Gunnar Hellman
Sundsvalls OK
47:1512:2611:20Silver
11
Kjell Andersson
Sundsvalls OK
50:5413:2414:59Silver
12
Rolf Rolandsson
OK Nipan
52:4213:5216:47Brons
13
Gunnar Norén
Njurunda OK
54:2414:1918:29Brons
14
Gustav Krig
OK Nipan
57:0915:0221:14
15
Olle Näslund
Timrå SOK
60:5416:0224:59
16
Göran Lundin
Östersunds OK
63:4516:4727:50
 
D65 2800 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maja-Lisa Bergström
Selånger SOK
33:3211:590:00Guld
2
Siv Ulander
Bondsjöhöjdens IK
33:5712:080:25Guld
3
Karin Trygg
Kovlands IF
45:4416:2012:12Silver
4
Gun Marianne Krohn
Hudiksvalls IF
46:4916:4313:17Silver
5
Ulla Jakobsson
Frösö IF
48:0717:1114:35Brons
6
Dagny Margrethe Åkerman
Särna SK
51:0818:1617:36Brons
7
Helga Gudding-Östman
OK Vildhussen
52:4218:4919:10
Rode Hallgren
Brännans IF
Ej godkänd
 
H65 3500 meter17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rune Carlsson
Sundbybergs IK
35:4910:140:00Guld
2
John Berglund
Alfta-Ösa OK
37:1510:391:26Guld
3
Göte Nilsson
Ronneby OK
39:2411:153:35Guld
4
Janne Månsson
Skogslöparna
39:3211:183:43Guld
5
Lennart Nyberg
Sundsvalls OK
41:0111:435:12Silver
6
Bo Olsson
Bondsjöhöjdens IK
44:1712:398:28Silver
7
Sture Mesch
Rehns BK
45:1212:559:23Silver
8
Birger Byström
Sidensjö IK
46:0313:0910:14Silver
9
Lars Viklund
Njurunda OK
46:1413:1310:25Silver
10
Olle Forsgren
Ljusdals OK
48:2013:4912:31Silver
11
Björn Wikstrand
Östersunds OK
49:1014:0313:21Silver
12
Milton Nordlander
Timrå SOK
54:4315:3818:54Brons
13
Sture Ulander
Bondsjöhöjdens IK
54:4915:4019:00Brons
14
Roland Lundqvist
Timrå SOK
55:1515:4719:26
15
Börje Blomquist
Sigtuna OK
55:5215:5820:03
16
Bo Westlund
IF Strategen
59:1216:5523:23
17
Sten Nordin
Njurunda OK
63:3318:0927:44
 
D70 2800 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inga-Lena Bergfält
Hudiksvalls IF
46:0016:260:00Guld
2
Gullan Almqvist
OK Älme
50:0917:554:09Guld
Majbritt Forsstedt
OK Forsarna
Ej godkänd
 
H70 3000 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rune Johansson
Östersunds OK
30:3810:130:00Guld
2
Yngve Larsson
IF Strategen
34:4611:354:08Guld
3
Åke Henriksson
OK Dellen
41:1713:4610:39Silver
4
Lars Johansson
Brännans IF
41:4013:5311:02Silver
5
Birger Wiberg
Bondsjöhöjdens IK
43:1214:2412:34Silver
6
Ronald Sundberg
IF Strategen
57:5019:1727:12
7
Göte Åkerman
Särna SK
61:0220:2130:24
8
Nils Gösta Nilsson
Östersunds OK
88:5529:3858:17
Jack Erling Bjurkvist
Söderhamns OK
Ej godkänd
 
H75 2800 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gösta Östman
OK Vildhussen
33:3612:000:00Guld
2
Lennart Persson
Sundsvalls OK
38:5013:525:14Silver
3
Artur Bergkvist
OK Nipan
40:4714:347:11Silver
4
Bertil Olsson
Njurunda OK
41:0014:397:24Silver
5
Sven Söderqvist
Kovlands IF
41:0914:427:33Silver
6
Sten Zackari
Sundsvalls OK
50:0517:5316:29Brons
7
Lars Eriksson
Sundsvalls OK
51:4618:2918:10Brons
8
Tage Ström
Selånger SOK
52:5518:5419:19
9
Sveneric Forsstedt
OK Forsarna
54:5119:3521:15
10
K-G Öhlen
Timrå SOK
62:1422:1428:38
11
Gustaf Almqvist
OK Älme
63:3322:4229:57
 
D21 Motion 4900 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Bång
OK Hällen
68:1013:550:00Silver
2
Viktoria Jonsson
Njurunda OK
75:4615:287:36Silver
3
Lena Johansson
Stöde IF
94:3219:1826:22Brons
4
Anita Sundling
Njurunda OK
96:5419:4728:44Brons
 
H21 Motion 5700 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Lundgren
Sundsvalls OK
67:4211:530:00Silver
2
Bo Eskebaek
Njurunda OK
78:0213:4110:20Silver
 
D45 Motion 3400 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elisabet Risberg
Rehns BK
61:3618:070:00Silver
2
Gunilla Jacobsson
Njurunda OK
66:3719:365:01Silver
3
Ann-Christin Nordin
Sidensjö IK
69:1120:217:35Silver
4
Anita Ericson
Stöde IF
69:5820:358:22Silver
 
H45 Motion 4900 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hans Linde
Söderhamns OK
67:0613:420:00Silver
2
Peter Lundin
Sundsvalls OK
70:3414:243:28Silver
3
Hans Gahlin
Brännans IF
73:1014:566:04Silver
4
Lennart Willhelmsson
Forsa OK
74:3215:137:26Silver
5
Per Lang
Njurunda OK
76:4915:419:43Silver
6
Hans Falk
Leksands OK
87:0717:4720:01Brons
Claes Nordling
OK Storsjön
Ej godkänd
 
D55 Motion 3400 meter2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Dorthy Lundmark
IFK Bergvik
71:0420:540:00Silver
Anita Norén
Njurunda OK
Ej godkänd
 
H55 Motion 3400 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Göran Dahlqvist
Njurunda OK
42:1212:250:00Silver
2
Leif Persson
Ljusdals OK
47:1413:545:02Silver
3
Tord Ericson
Stöde IF
62:3618:2520:24Brons
4
Torbjörn Ohlsson
OK Storsjön
81:3023:5839:18
 
U1 2100 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Oskar Åström
Sundsvalls OK
32:5015:380:00Järn
2
Mikaela Blom
Hudiksvalls IF
54:3225:5821:42Järn
3
Katarina Johansson
Kovlands IF
58:5228:0226:02Järn
Erik Magnusson
OK Nolaskogsarna
Ej godkänd
 
U2 2200 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin Breivik
OK Storsjön
26:0511:510:00Järn
2
Sara Hansson
Sundsvalls OK
29:5313:353:48Järn
3
Markus Ekström
Selånger SOK
35:4716:169:42Järn
4
Adam Ekengren
Selånger SOK
35:5416:199:49Järn
 
U3 3200 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anton Boström
Brännans IF
54:0616:540:00Järn
2
Gustaf Flodström
Sundsvalls OK
62:4819:388:42Järn
3
Christian Hallström
Valbo AIF
65:5820:3711:52Järn
4
Johanna Edin
Njurunda OK
112:0935:0358:03Järn
 
U4 3500 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Nylander
Sundsvalls OK
58:1616:390:00Järn
2
Linnéa Hallström
Valbo AIF
79:4322:4721:27Järn
 
Inskolning 1500 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Joakim Nordling
Sundsvalls OK
GodkändJärn
Julia Bäckström
Sundsvalls OK
GodkändJärn
Mattias Engström
Njurunda OK
GodkändJärn
Eddie Edström
Sundsvalls OK
GodkändJärn
Joline Ingelsson
OK Hammaren
GodkändJärn
Stina Magnusson
OK Nolaskogsarna
GodkändJärn
Klara Andersson
VK Uvarna
GodkändJärn
Oskar Andersson
VK Uvarna
GodkändJärn
Peter Holmquist
Sundsvalls OK
GodkändJärn
Anna Djuvfeldt
Gävle OK
GodkändJärn
Krister Ekström
Selånger SOK
GodkändJärn
Viktor Nordling
Sundsvalls OK
GodkändJärn
Pontus Bergqvist
VK Uvarna
GodkändJärn
 
Öppen 1 2100 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Daniel Djuvfeldt
Gävle OK
23:1711:050:00Brons
2
Elin Djuvfeldt
Gävle OK
42:5620:2719:39
 
Öppen 2 2200 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingrid Brejvik
OK Storsjön
23:4510:480:00Brons
2
Anna-Lena Eriksson
Östersunds OK
50:2622:5526:41
 
Öppen 3 3200 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elisabeth Rost
Alfta-Ösa OK
46:3714:340:00Brons
2
Josefin Barck
Sundsvalls OK
46:5214:390:15Brons
3
Kjell Bergström
Selånger SOK
54:1316:577:36Brons
4
Camilla Ohlsson
Sundsvalls OK
72:1122:3325:34
5
Mikaela Wiksell
Timrå SOK
73:5023:0427:13
6
Madelene Wiksell
Timrå SOK
76:1223:4929:35
7
Barbro Gunilla Halvarsson
Östersunds OK
92:0828:4845:31
 
Öppen 4 3500 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sten OlovHellberg
Sundsvalls OK
54:0315:270:00Brons
2
Agneta Sandström
Umeå OK
74:2021:1420:17
3
Christina Blom
Hudiksvalls IF
79:2422:4125:21
4
Kerstin Wiberg
Kovlands IF
97:2027:4943:17
5
Rickard Nyberg
Timrå SOK
149:3542:4495:32
 
Öppen 5 5300 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christina Carlsson
Timrå SOK
62:2511:470:00Brons
2
Sören Woxlin
Alfta-Ösa OK
64:5512:152:30Brons
3
Ingmar Söderström
Sundsvalls OK
67:3112:445:06Brons
4
Uno Johansson
Timrå SOK
81:0615:1818:41Brons
5
Lars Eriksson
Sundsvalls OK
116:2321:5853:58
6
Torbjörn Johansson
Kovlands IF
116:5022:0354:25
7
Subir Byström
Sidensjö IK
138:5526:1376:30
 
Öppen 6 3800 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linda Eriksson
Östersunds OK
48:3212:460:00Brons
2
Lars Fredriksson
Stöde IF
53:0613:584:34Brons
3
P O Johansson
Brännans IF
56:2614:517:54Brons
4
Marie Ericson
Ljusdals OK
58:4015:2610:08Brons
5
Christina Flordal
Ljusdals OK
58:4315:2710:11Brons
6
Tomas Andersson
Forsa OK
59:2515:3810:53Brons
7
Jon Flordal
Ljusdals OK
61:5516:1813:23Brons
8
Lars Göran Eriksson
Bondsjöhöjdens IK
62:2816:2613:56Brons
9
Pär Nilsson
Selånger SOK
64:0016:5115:28Brons
 
Öppen 7 5700 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Ohlin
Rånäs OK
55:279:440:00Brons
2
Urban Grenmyr
OK Nipan
97:2817:0642:01
 
Öppen 8 6100 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Roger Hugosson
Sundsvalls OK
52:158:340:00Brons
2
Sven Johansson
Sundsvalls OK
55:349:073:19Brons
3
Johan Eklund
Sundsvalls OK
62:0810:119:53Brons
4
Anders Johansson
Alfta-Ösa OK
64:2410:3312:09Brons
5
Torbjörn Carlsson
Timrå SOK
68:3111:1416:16Brons
6
Torbjörn Westman
Brännans IF
71:0511:3918:50
 
Öppen 9 8600 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tobias Andersson
OK Orion
64:397:310:00Brons
2
Kristoffer Lysell
Rehns BK
97:3011:2032:51