Medeldistans lördag

2010-10-02

Arrangör: Härlövs IF

Nivå:
Nationell
Anmälda:
398
Form:
Individuell
Startande:
377
Distans:
Medel
Fullföljande:
364
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 4360 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Persson
FK Göingarna
32:007:200:00Guld
2
Marie Eng
OK Pan-Kristianstad
35:188:063:18Guld
3
Angelika Larsson
Helsingborgs SOK
37:538:415:53Silver
4
Sara Snogerup Linse
Lunds OK
39:459:077:45Silver
5
Marie Olsson
Örkelljunga FK
40:219:158:21Silver
6
Linda Wennerlund
OK Vilse 87
40:349:188:34Silver
7
Camilla Selin
FK Göingarna
41:019:249:01Silver
8
Anna Olsson
Lunds OK
41:069:269:06Silver
9
Louise Axelsson
FK Göingarna
44:1810:1012:18Silver
10
Johanna Karlsson
OK Pan-Kristianstad
48:3111:0816:31Brons
11
Karin Lindqvist
Ronneby OK
51:0411:4319:04
12
Anja Minör
Lunds OK
52:1411:5920:14
13
Pia-Maria Bondesson
Frosta OK
54:3312:3122:33
14
Annica Eng
IFK Göteborg
56:1612:5424:16
 
H21 5600 meter19 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jakob Eng
OK Pan-Kristianstad
32:565:530:00Guld
2
Christian Tingström
OK Klemmingen
34:116:061:15Guld
3
Per-Åke Bligård
OK Vilse 87
34:406:111:44Guld
4
Henrik Modig
OK Pan-Kristianstad
36:366:323:40Guld
5
Fredrik Johansson
Bredaryds SOK
37:456:444:49Silver
6
Tomas Westlund
OK Pan-Kristianstad
38:506:565:54Silver
7
Erik Memmi
Halmstad OK
39:357:046:39Silver
8
Robert Wetterlöf
OK Pan-Kristianstad
40:007:097:04Silver
9
Stefan Pålsson
Skåneslättens OL
40:487:177:52Silver
10
Peder Kock
OK Pan-Kristianstad
41:567:299:00Silver
11
Richard Eng
OK Pan-Kristianstad
42:037:319:07Silver
12
Göran Sundblom
Lunds OK
42:047:319:08Silver
13
Tom Olausson
OK Orion
42:247:349:28Silver
14
Björn Hellrup
Helsingborgs SOK
44:167:5411:20Silver
15
Ulf Jungstrand
OK Skogsfalken
46:118:1513:15Silver
16
Måns Faxén
Växjö OK
47:348:3014:38Brons
17
Martin Fredriksson
OK Skogshjortarna
53:089:2920:12
18
Fredrik Svensson
OK Torfinn
59:0210:3326:06
19
Gert Olsson
Tockarps IK
64:3111:3131:35
 
D20 4130 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
31:387:400:00Guld
2
Ann-Sofie Larsson
Örkelljunga FK
35:468:404:08Guld
3
Jannie Hagård
Rävetofta OK
36:318:514:53Silver
4
Emelie Olsson
Örkelljunga FK
38:429:227:04Silver
5
Frida Nilsson
Skåneslättens OL
42:0910:1210:31Silver
6
Moa Olsson
Örkelljunga FK
43:1610:2911:38Silver
 
D18 4130 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stina Berg
IS Kullen
32:287:520:00Guld
2
Anna Bredfelt
Lunds OK
35:178:332:49Guld
3
Jenny Olsson
Örkelljunga FK
37:319:055:03Silver
4
Johanna Holmén
Hylte OK
38:509:246:22Silver
5
Julia Dahl
IS Kullen
39:249:326:56Silver
6
Matilda Stensson
Helsingborgs SOK
40:279:487:59Silver
7
Anna Åhlin
Helsingborgs SOK
43:5210:3711:24Silver
8
Märta-Stina Käll
OK Älme
65:2615:5132:58
 
H18 4300 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Philip Pålsson
Skåneslättens OL
29:066:460:00Guld
2
Martin Bengtsson
IS Kullen
35:318:166:25Silver
3
Kristian Oxenstierna
Skåneslättens OL
61:0714:1332:01
 
D16 3540 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ellen Reimer
Tormestorps IF
29:508:260:00Mästare
2
Jessica Nilsson
OK Torfinn
33:339:293:43Elit
3
Miranda Reimer
Tormestorps IF
34:109:394:20Elit
4
Felicia Feurstein
FK Boken
36:0310:116:13Elit
5
Erika Bengtsdotter
IS Kullen
38:1410:488:24Guld
6
Lisa Nyberg
FKÅsen
42:2611:5912:36Silver
7
Annika Jönsson
Skåneslättens OL
43:3812:2013:48Silver
8
Lovisa Nilsson
Tormestorps IF
52:3914:5222:49Brons
9
Sara Bainbridge
Laholms IF OK
54:2115:2124:31Järn
 
H16 3930 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Joel Einarsson
Tormestorps IF
35:058:560:00Mästare
2
Martin Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
35:158:580:10Mästare
3
Erik Andersson
Stigmännen Karlshamns OK
40:2810:185:23Elit
Marcus Nilsson Kempff
Hässleholms OK
Diskvalificerad9:42
 
D14 3340 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin Carlsson
Tormestorps IF
31:329:260:00Elit
2
Jenny Bredfelt
Lunds OK
34:5110:263:19Elit
3
Matilda Arborelius
IS Kullen
39:1411:457:42Silver
4
Amanda Nilsson
Skåneslättens OL
39:3711:528:05Silver
5
Klara Forsén
Hässleholms OK
94:2428:1662:52Järn
6
Johanna Möller
Ystads OK
95:4328:3964:11Järn
 
H14 3340 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ola Andersson
Stigmännen Karlshamns OK
36:3210:560:00
 
D12 2940 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rebecka Brorsson
Tockarps IK
37:0512:370:00Guld
2
Ellen Andersson
Stigmännen Karlshamns OK
44:3715:117:32Silver
3
Emmy Helmersson
Hässleholms OK
52:2217:4915:17Brons
 
H12 2940 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fritjof Axelsson
FK Göingarna
29:049:530:00Guld
2
Erik Jönsson
FK Boken
35:4112:086:37Silver
3
Dennis Persson
Andrarums IF
44:3515:1015:31Brons
 
D10 2240 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Klara Andersson
OK Orion
19:558:530:00Brons
2
Kajsa Andersson
OK Orion
20:559:201:00Brons
3
Hilda Axelsson
FK Göingarna
21:499:441:54Brons
4
Emma Ling
Jönköpings OK
22:5810:153:03Brons
5
Carolin Gradin
Andrarums IF
26:3911:546:44Brons
6
Astrid Ericsson
Lunds OK
27:0512:057:10Brons
7
Tilda Johansson
OK Pan-Kristianstad
28:2812:438:33Brons
8
Tina Ljungqvist
Lunds OK
32:1314:2312:18Järn
9
Bea Wanstadius
FKÅsen
33:0214:4513:07Järn
10
Anna Aronsson
Hässleholms OK
50:0822:2330:13Järn
Emma Lindqvist
Hässleholms OK
Diskvalificerad15:38
 
H10 2240 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Oscar Modig
OK Pan-Kristianstad
18:118:070:00Brons
2
Måns Persson
Andrarums IF
27:3812:209:27Brons
 
D35 3930 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Ljungqvist
Lunds OK
36:119:120:00Guld
2
Maria Modig
OK Pan-Kristianstad
36:479:220:36Guld
3
Maria Helmersson
Hässleholms OK
50:4412:5514:33Silver
4
Lotte Henriksson
Simrishamns OK
59:2215:0623:11
 
H35 4690 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Heide Persson
Andrarums IF
35:317:340:00Guld
2
Mikael Nilsson
OK Kontinent
50:1110:4214:40Silver
 
D40 3700 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingela Thoresson
Andrarums IF
36:349:530:00Guld
2
Annika Engel
Hässleholms OK
42:5411:366:20Silver
3
Margareta Rylander
FK Göingarna
47:5212:5611:18Silver
4
Helena Åhlin
Helsingborgs SOK
51:1013:5014:36Silver
5
Susanne Burström
FK Boken
52:3014:1115:56Brons
6
Karin Johansson
FK Göingarna
53:0614:2116:32Brons
7
Anna Reimer
Tormestorps IF
60:2416:1923:50
 
H40 4360 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Selin
FK Göingarna
29:216:440:00Guld
2
Niklas Edvardsson
Hästveda OK
31:517:182:30Guld
3
Håkan Axelsson
FK Göingarna
32:087:222:47Guld
4
Jan-Ove Wiking
Istrums SK
32:217:253:00Guld
5
Anders Ling
Jönköpings OK
32:377:293:16Guld
6
Fabian Ljungquist
Lunds OK
32:457:313:24Guld
7
Magnus Larsen
FK Boken
35:238:076:02Silver
8
Henric Höglind
OK Pan-Kristianstad
39:469:0710:25Silver
9
Harald Persson
Andrarums IF
44:3610:1415:15Brons
10
Ola Jönsson
OK Vilse 87
48:0211:0118:41
11
Peter Andersson
Stigmännen Karlshamns OK
55:3012:4426:09
12
Jan Sjöström
Hjärnarps GH OL
65:1414:5835:53
13
Philip Sjöfors
OK Älme
84:5819:2955:37
 
D45 3700 meter12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingrid Johansson
Laholms IF OK
39:3010:410:00Guld
2
Christel Olsson
FKÅsen
39:5910:480:29Guld
3
Britt-Marie Stensson
Helsingborgs SOK
41:2511:121:55Guld
4
Lena Sandgren Swartz
OK Orion
41:2911:131:59Guld
5
Annette Bonde
Ballerup Orienteringsklub
41:5311:192:23Guld
6
Wiveka Ernstsson
FK Göingarna
46:5812:427:28Silver
7
Gunilla Gustavsson
OK Orion
47:4412:548:14Silver
8
Maritha Schön
Andrarums IF
49:5213:2910:22Silver
9
Siri Einarsson
Tormestorps IF
52:2114:0912:51Silver
10
Tina Hagård
Rävetofta OK
54:3514:4515:05Silver
11
Ann Eriksson
Simrishamns OK
82:1022:1242:40
Ann-Marie Hansson
IS Kullen
Diskvalificerad15:52
 
H45 4300 meter16 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Andersson
OK Orion
30:447:090:00Guld
2
Per-Åke Nilsson
FK Göingarna
32:067:281:22Guld
3
Tore Tjernlund
OK Vilse 87
35:068:104:22Silver
4
Mats Bredfelt
Lunds OK
42:049:4711:20Silver
5
Tomas Nilsson
Hässleholms OK
45:2710:3414:43Brons
6
Ulf Nyberg
Eslövs FK
45:4310:3814:59Brons
7
Ulf Minör
Lunds OK
46:2810:4815:44Brons
8
Stefan Reimer
Tormestorps IF
48:1611:1317:32
9
Carl Aspegren
Tormestorps IF
52:4812:1722:04
10
Peder Nilsson
OK Torfinn
55:3112:5524:47
11
Anders Berg
IS Kullen
62:2714:3131:43
12
Lasse Forsén
Hässleholms OK
64:2714:5933:43
13
Hans-Inge Reimers
Hästveda OK
66:1815:2535:34
14
Christer Svensson
Ronneby OK
78:3818:1747:54
Ola Andertoft
Markaryds FK
Diskvalificerad5:15
Jonas Åhlin
Helsingborgs SOK
Diskvalificerad10:21
 
D50 3540 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Folkesson Lööf
OK Pan-Kristianstad
31:258:520:00Guld
2
Kerstin Tjernlund
OK Vilse 87
34:499:503:24Guld
3
Lisbeth Dahl
Helsingborgs SOK
35:2310:003:58Guld
4
Agneta Erfors
OK Torfinn
35:2710:014:02Guld
5
Ann-Christin Nero
Ronneby OK
37:0410:285:39Silver
6
Siri Klausen
Ballerup Orienteringsklub
42:2511:5911:00Silver
7
Inger Norling-Frick
FK Göingarna
42:5012:0611:25Silver
8
Britt Thörn
OK Vilse 87
43:3212:1812:07Silver
9
Kristina Johansson
Kalmar OK
45:1912:4813:54Brons
10
Stella Käll
OK Älme
45:5012:5714:25Brons
11
Elisabet Månsson
OK Löftan
50:2814:1519:03
12
Ingrid Nyberg
FKÅsen
66:5318:5435:28
Yvonne Andersson
Hässleholms OK
Diskvalificerad22:45
 
H50 4130 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jan Nilsson
OK Pan-Kristianstad
35:298:350:00Guld
2
Arne Karlsson
Tumba-Mälarhöjden OK
36:338:511:04Guld
3
Gregers Jörgensen
Ballerup Orienteringsklub
37:529:102:23Guld
4
Jörgen Skaarup
Ballerup Orienteringsklub
38:469:233:17Guld
5
Ingmar Olsson
OK Vilse 87
39:459:374:16Guld
6
Gert Nielsen
Lunds OK
43:5310:388:24Silver
7
Arne Gustafsson
Malmö OK
51:2912:2816:00Brons
8
Mikael Svensson
OK Pan-Kristianstad
51:3012:2816:01Brons
9
Leif Lindau
OK Torfinn
52:3712:4417:08Brons
10
Matts Andersson
Hässleholms OK
56:2613:4020:57
11
Hans-Erik Karlsson
OK Torfinn
60:3014:3925:01
12
Lars Göran Nyberg
FKÅsen
65:1815:4929:49
13
Lennart Stensson
Helsingborgs SOK
88:4621:3053:17
Andreas Oxenstierna
Skåneslättens OL
Diskvalificerad
 
D55 3090 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ina Lindeberg
Skåneslättens OL
28:339:140:00Guld
2
Eva Tykesson
Rävetofta OK
29:289:320:55Guld
3
Annika Frantz
Stigmännen Karlshamns OK
34:4211:146:09Silver
4
Gudrun Nilsson
Lunds OK
37:0011:588:27Silver
5
Inger Martin
Tormestorps IF
69:2922:2940:56
 
H55 3930 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thomas Nilsson
FK Göingarna
32:238:140:00Guld
2
Stellan Martinsson
OK Tyringe
32:448:200:21Guld
3
Roger Thörn
OK Vilse 87
33:428:351:19Guld
4
Bengt Palm
OK Vilse 87
34:148:431:51Guld
5
Sven Roy Fransson
Ärla IF
35:239:003:00Guld
6
Lennart Erfors
OK Torfinn
36:479:224:24Guld
7
Thom Sandvik
Avesta OK
36:489:224:25Guld
8
Rolf Ohrlander
OK Pan-Kristianstad
40:3410:198:11Silver
9
Anders Persson
OK Vilse 87
46:2611:4914:03Silver
10
Rolf Nilsson
Frosta OK
48:0012:1315:37Brons
11
Bo Månsson
OK Löftan
49:4412:3917:21Brons
12
Torgny Ottosson
OK Torfinn
79:1520:1046:52
Göran Liljequist
OK Älme
Diskvalificerad12:28
 
D60 3090 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inger Glans
OK Torfinn
33:0810:430:00Guld
2
Birgit Bengtsson
Stigmännen Karlshamns OK
35:2911:292:21Guld
3
Barbro Martinsson
OK Tyringe
41:2413:248:16Silver
4
Karin Larsson
OK Kompassen
45:5514:5212:47Silver
5
Karin Bengtsson
OK Kompassen
46:2015:0013:12Silver
6
Anna-Lisa Hansson
OK Pan-Kristianstad
52:2816:5919:20
7
Margareta Held
FKÅsen
67:4921:5734:41
8
Kerstin Larsson
OK Pan-Kristianstad
74:5124:1341:43
 
H60 3700 meter20 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Sandgren
Frosta OK
30:038:070:00Guld
2
Göran Johnsson
Skåneslättens OL
31:508:361:47Guld
3
Lars Lindborg
Tormestorps IF
34:259:184:22Guld
4
Agne Bengtsson
OK Kompassen
34:479:244:44Guld
5
Åke Persson
Hjärnarps GH OL
38:1110:198:08Silver
6
Bo Anders Nilsson
Lunds OK
38:4210:288:39Silver
7
Sven Erik Frick
FK Göingarna
42:4811:3412:45Silver
8
Kenth Sundgren
Skåneslättens OL
42:5311:3512:50Silver
9
Håkan Nilsson
Malmö OK
44:0511:5514:02Brons
10
Ingvar Schön
Andrarums IF
45:3612:1915:33Brons
11
Stig Johansson
Helsingborgs SOK
47:3312:5117:30
12
Göran Larsson
OK Kompassen
53:2314:2623:20
13
Mogens Jørgensen
Søllerød OK
53:4314:3123:40
14
Bengt Ståhl
Hjärnarps GH OL
53:5014:3323:47
15
Conny Roslund
Hässleholms OK
54:3014:4424:27
16
Nils Erik Nilsson
OK Pan-Kristianstad
57:3215:3327:29
17
Nils-Erik Bondesson
Frosta OK
63:3417:1133:31
18
Tommy Held
FKÅsen
64:3917:2834:36
19
Robert Simonsen
Tormestorps IF
71:3119:2041:28
20
Dag Lewis-Jonsson
Helsingborgs SOK
81:2622:0151:23
 
D65 2870 meter12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Torill Svendsen
Lunds OK
34:1511:560:00Guld
2
Gull Svensson
Tockarps IK
36:0312:341:48Guld
3
Britt Forsell Pirozzi
Lunds OK
36:4012:472:25Guld
4
Helen Andertoft
Markaryds FK
36:4212:472:27Guld
5
Christina Schedwin
IK Stern
36:4512:482:30Guld
6
Margareta Larsson
OK Njudung
38:2913:254:14Guld
7
Berit Byström
OK Virdarna
39:2313:435:08Silver
8
Gunnel Lindahl
FK Boken
41:0814:206:53Silver
9
Birgit Palm
FK Boken
42:3514:508:20Silver
10
Brita Dahlberg
Hässleholms OK
45:3915:5411:24Silver
11
Solbritt Gustafsson
OK Virdarna
46:1416:0711:59Silver
Inger Axelsson
OK Orion
Diskvalificerad17:43
 
H65 3540 meter21 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stefan G Larsson
OK Njudung
30:108:310:00Guld
2
Inge Persson
FK Boken
31:088:480:58Guld
3
Leif Lindström
Nybro OK
33:369:293:26Guld
4
Anders Buhré
Nybro OK
33:569:353:46Guld
5
Waste Byström
OK Virdarna
35:199:595:09Silver
6
Nils Karlsson
Växjö AIS
35:4010:055:30Silver
7
Ingemar Andersson
OK Orion
36:4710:236:37Silver
8
Björn Linnersjö
OK Orion
37:4610:407:36Silver
9
Benkt Anderson
Lunds OK
38:2010:508:10Silver
10
Sven-Åke Granquist
Hästveda OK
38:2210:508:12Silver
11
Erling Larsson
Hässleholms OK
38:5611:008:46Silver
12
Ingvar Persson
FKÅsen
39:5311:169:43Silver
13
Bertil Ottosson
FK Göingarna
41:3311:4411:23Silver
14
Bertil Olofsson
Andrarums IF
46:5613:1516:46Brons
15
Raimo Salminen
OK Pan-Kristianstad
47:1313:2017:03
16
Nils Mårtensson
Andrarums IF
47:1413:2117:04
17
Nils-Eric Ericsson
FKÅsen
47:5713:3317:47
18
Lennart Nilsson
Malmö OK
48:1013:3618:00
19
Sven-Erik Forsell
Lunds OK
57:5116:2127:41
20
Dan Nilsson
Rävetofta OK
58:5016:3728:40
Alf Lindahl
FK Boken
Diskvalificerad16:02
 
H70 3090 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peo Bengtsson
OK Pan-Kristianstad
33:5010:570:00Guld
2
Roland Edvinsson
FK Göingarna
36:0211:402:12Guld
3
Sven-Åke Andertoft
Markaryds FK
37:2812:083:38Guld
4
Bo Svensson
Tockarps IK
37:5512:164:05Guld
5
Gunnar Sandström
OK Pan-Kristianstad
37:5712:174:07Guld
6
Göran Thour
Värend GN OL
38:2012:244:30Silver
7
Lennart Johansson
Hässleholms OK
40:3513:086:45Silver
8
Gert Olsson
Malmö OK
41:0813:197:18Silver
9
Bengt Olofsson
Hjärnarps GH OL
54:5717:4721:07
10
Ingemar Turesson
Malmö OK
61:2019:5127:30
Bertil Lööf
OK Pan-Kristianstad
Diskvalificerad13:40
 
D75 2650 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Clarie Ek
OK Pan-Kristianstad
38:1014:240:00Guld
2
Gunvor Göransson
Laholms IF OK
42:2816:024:18Guld
3
Gun Hansson
Andrarums IF
44:0716:395:57Silver
 
H75 2870 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Claesson
Tormestorps IF
30:3010:380:00Guld
2
Bo Bengtsson
Hässleholms OK
31:5711:081:27Guld
3
Klas Tykesson
Rävetofta OK
34:3312:024:03Guld
4
Ingvar Petersson
Hässleholms OK
37:1612:596:46Silver
5
Lars Persson
Väsby OK
43:3015:0913:00Silver
6
Olle Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
51:5918:0721:29
7
Curt Hjalmarsson
Hässleholms OK
53:3518:4023:05
8
Inge Åkesson
Stigmännen Karlshamns OK
56:3819:4426:08
9
Kjell Björup
Lunds OK
58:1120:1627:41
 
D80 2650 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marianne Eriksson
Tockarps IK
54:5120:420:00
 
H80 2650 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åke Dahlström
FK Snapphanarna
41:2315:370:00Guld
2
Ove Nordahl
Simrishamns OK
50:5519:139:32Silver
3
Curth Svensson
Skåneslättens OL
52:0119:3810:38Silver
4
Nils-Åke Nilsson
Andrarums IF
54:4120:3813:18Silver
5
Nils Rågstedt
IS Kullen
78:5129:4537:28
 
U1 2290 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Edvin Selin
FK Göingarna
23:3610:180:00Järn
2
Victor Modig
OK Pan-Kristianstad
27:3612:034:00Järn
3
Linnea Persson
FK Boken
31:3913:498:03Järn
4
Elsa Ericsson
Lunds OK
33:2114:349:45Järn
 
U2 2240 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Ling
Jönköpings OK
34:4715:320:00Järn
2
Linda Andersson
FKÅsen
38:3217:123:45Järn
3
Mathias Fyhr
Simrishamns OK
42:2818:577:41Järn
 
U3 2940 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Joel Sjöström
Hjärnarps GH OL
43:3614:500:00Järn
 
U4 3340 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
André Sjöström
Hjärnarps GH OL
47:0514:060:00Järn
 
Inskolning 2140 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Rasmus Johansson
OK Pan-Kristianstad
GodkändJärn
 
Öppen 1 2240 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ayan Ling
Jönköpings OK
17:257:470:00Brons
2
Albin Olsson
Hässleholms OK
26:1411:438:49
3
Adina Pettersson
FK Snapphanarna
30:3513:3913:10
4
Matilda Ryden
OK Tyringe
33:5115:0716:26
5
Enya Nilsson
Härlövs IF
34:2015:2016:55
6
Margareta Persson
Andrarums IF
35:1615:4517:51
7
Maja Strand
FKÅsen
39:0717:2821:42
8
Sofia Aronsson
Hässleholms OK
44:1819:4726:53
9
Gunnel Nilsson
Malmö OK
46:0920:3628:44
10
Elliot Sjöfors
OK Älme
48:1421:3230:49
 
Öppen 2 2940 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mathias Svensson
Andrarums IF
44:2715:070:00Brons
1
Josefin Glantz
Andrarums IF
44:2715:070:00Brons
3
Ingela Andersson
OK Orion
50:3117:116:04Brons
4
Monica Lindblom
Laholms IF OK
50:5717:206:30Brons
5
Kerstin Glantz
Andrarums IF
53:0618:048:39Brons
6
Max Aronsson
Hässleholms OK
53:4318:169:16Brons
7
Helena Berg
IS Kullen
55:5519:0111:28Brons
8
Helene Arborelius
IS Kullen
55:5719:0211:30Brons
9
Rosita Karlsson
Växjö AIS
65:1322:1120:46
10
Veronica Dahlbom
Helsingborgs SOK
66:5422:4522:27
11
Ann-Katrin Almqvist
Klubblös
75:2825:4031:01
 
Öppen 4 3340 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sandra Nilsson
FKÅsen
38:5411:390:00Brons
2
Sara Eriksson
Simrishamns OK
41:3312:262:39Brons
3
Sven Jonasson
OK Skogsfalken
41:3612:272:42Brons
4
Berit Nilsson
Markaryds FK
62:0118:3423:07
5
Per-Arne Pettersson
FK Snapphanarna
69:1020:4330:16
6
Gustaf Scheja
Frosta OK
69:5620:5631:02
7
Cecilia Spångberg
Lunds OK
72:2521:4133:31
8
Bengt Halleröd
OK Skogsfalken
81:2124:2142:27
9
Carina Göransson
Ystads OK
101:0130:1562:07
Ann-Kristine Nilsson
Skåneslättens OL
Diskvalificerad
 
Öppen 5 4630 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Enar Magnusson
IS Skanne
48:4810:320:00Brons
2
Fredrik Olsson
Eslövs FK
50:0210:481:14Brons
3
Bengt Hansson
Andrarums IF
56:1012:087:22Brons
4
Aina Jeppsson
Lunds OK
64:1713:5315:29
5
Christina Nilsson
Andrarums IF
73:1715:5024:29
6
Rolf Nilsson
Andrarums IF
77:2416:4328:36
7
Rolf Spångberg
Lunds OK
114:1124:4065:23
Lidy Granne
Herlufsholm OK
Diskvalificerad19:06
 
Öppen 7 3090 meter18 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Roger Olsson
Andrarums IF
30:079:450:00Brons
2
Peter Held
FKÅsen
31:4610:171:39Brons
3
Kyrre Thalberg
Lunds OK
31:5710:201:50Brons
4
Anders Nilsson
Hässleholms OK
32:0310:221:56Brons
5
Henrik Eliasson
Hässleholms OK
34:0911:034:02Brons
5
Johan Swartz
OK Orion
34:0911:034:02Brons
7
Peter Nilsson
Hässleholms OK
34:1811:064:11Brons
8
Ronny Palm
FK Boken
34:3111:104:24Brons
9
Pi Persson
OK Orion
39:0012:378:53Brons
10
Magnus Holmquist
OK Pan-Kristianstad
43:2114:0213:14
11
Gunilla Svensson
OK Pan-Kristianstad
50:5316:2820:46
12
Tommy Bengtsson
Hässleholms OK
51:0216:3120:55
13
Lars Henriksson
OK Älme
53:2917:1923:22
14
Conny Johansson
Laholms IF OK
54:4017:4124:33
15
Linn Danielsson
HJS-Vansbro OK
54:4817:4424:41
16
Thomas Johnsson
FK Göingarna
57:0018:2726:53
17
Stig Erik Olsson
Lunds OK
61:0119:4530:54
18
Lennart Månsson
Ringsjö OK
71:0022:5940:53
 
Öppen 8 4690 meter25 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jesper Håkansson
FK Göingarna
33:227:070:00Brons
2
Christian Glantz
Andrarums IF
40:548:437:32Brons
3
Marcus Bill
OK Pan-Kristianstad
41:198:497:57Brons
4
Jan Karlsson
Hässleholms OK
45:329:4312:10
5
Magnus Johnsson
FK Göingarna
46:469:5813:24
6
Magnus Emilsson
FKÅsen
47:3410:0914:12
7
Arne Andersson
OK Torfinn
51:5711:0518:35
8
Stina Jeppsson
Lunds OK
53:0411:1919:42
9
Anders Ericsson
Lunds OK
53:0511:1919:43
10
Leif Karlsson
Frosta OK
53:3811:2620:16
11
Bengt-Göran Frantz
Stigmännen Karlshamns OK
56:5612:0823:34
12
Kent Olausson
OK Orinto
57:0012:0923:38
13
Mats Svensson
OK Pan-Kristianstad
60:3212:5427:10
14
Lennart Nilsson
OK Orion
60:4512:5727:23
15
Åsa Ericsson
Lunds OK
61:4413:1028:22
16
Bengt Bengtsson
Tormestorps IF
62:1413:1628:52
17
Torsten Granne
Herlufsholm OK
63:3013:3230:08
18
Lars Sven Bertil Karlsson
Ringsjö OK
68:1314:3334:51
19
Bjarne Holmgren
Klubblös
68:2014:3434:58
20
Bengt Salomonsson
Skåneslättens OL
71:5915:2138:37
21
Kristina Hallander
Lunds OK
75:1016:0241:48
22
StenÅke Kvist
IS Kullen
75:4416:0942:22
23
Sven Thörnkvist
Tormestorps IF
81:4017:2548:18
24
Ingrid Salomonson
Skåneslättens OL
86:2318:2553:01
25
Håkan Andersson
Klubblös
87:0618:3453:44
 
Öppen 10 2140 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ivar Helmersson
Hässleholms OK
35:2616:330:00Brons
2
Edvin Sidemyr
Hässleholms OK
35:2916:350:03Brons
3
Svante Selin
FK Göingarna
37:0917:221:43Brons
4
Wilmer Selin
FK Göingarna
37:1617:251:50Brons
5
Tuva Selin
FK Göingarna
37:1817:261:52Brons
6
Joel Sidemyr
Hässleholms OK
41:5319:346:27Brons
7
Agnes Johansson
OK Tyringe
42:1819:466:52Brons