Öppet Sjuhäradsmästerskap

2010-08-24

Arrangör: Ulricehamns OK

Nivå:
Distrikt
Anmälda:
222
Form:
Individuell
Startande:
205
Distans:
Lång
Fullföljande:
186
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
H21 7870 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Conny Rantzow
Hestra IF
55:037:000:00Guld
2
Rickard Börjesson
Hestra IF
63:228:038:19Silver
 
H18 6470 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Andersson
Markbygdens OK
55:428:370:00Guld
2
David Johansson
Hestra IF
56:098:410:27Guld
3
John Börjesson
Hestra IF
63:119:467:29Silver
4
Dan Börjesson
Hestra IF
72:0511:0816:23Silver
5
Martin Frisk
Markbygdens OK
74:0811:2718:26Silver
 
D16 3740 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin Classon
OK Orinto
40:2610:490:00Mästare
2
Josefin Andersson
Markbygdens OK
45:3212:105:06Mästare
3
Elin Sundqvist
OK Tranan
47:3012:427:04Elit
4
Sara Nilsson
OK Tranan
50:4313:3410:17Guld
5
Frida Strömgård
Bredareds IF
52:4514:0612:19Guld
Fanny Gustafsson
Borås GIF
Ej godkänd
 
H16 4880 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pontus Karlsson
Markbygdens OK
46:169:290:00Mästare
2
Anton Nilsson
OK Tranan
54:2511:098:09Elit
3
Niklas Frisk
Markbygdens OK
55:0111:168:45Elit
4
Erik Persson
Markbygdens OK
58:3412:0012:18Guld
5
Einar Nordgren
Bredareds IF
61:5712:4215:41Guld
6
Andreas Wannberg
IK Omega
70:5914:3324:43Silver
7
Alexander Pihl
SOK 68
92:4919:0146:33Järn
 
D14 2920 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hanna Lindström
OK Tranan
30:4110:300:00Elit
2
Johanna Strandberg
Falköpings AIK OK
32:3811:111:57Elit
3
Sara Kindlund
OK Tranan
35:0112:004:20Guld
4
Amy Lundberg
Ulricehamns OK
38:4113:158:00Silver
5
Hanna Karlsson
Markbygdens OK
41:1214:0710:31Silver
6
Lina Landergren
Hestra IF
44:1215:0813:31Silver
7
Evelina Lindeblom
IK Omega
48:5816:4618:17Brons
8
Emma Nilsson
OK Tranan
51:1617:3320:35Brons
9
Ida Nordberg
Gällstadbygdens SOK
56:5119:2826:10Järn
 
H14 2920 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Markus Larsson
Hestra IF
22:287:420:00Elit
2
Filip Grahn
Hestra IF
24:538:312:25Elit
3
Jonathan Engström
Borås GIF
27:539:335:25Guld
4
Klas Udd
Markbygdens OK
29:2010:036:52Silver
5
Samuel Plumppu
Bredareds IF
29:5810:167:30Silver
6
Linus Landergren
Hestra IF
30:5110:348:23Silver
7
Ludvig Holmberg
OK Tranan
35:5312:1713:25Brons
8
Simon Olausson
OK Tranan
36:4612:3514:18Brons
9
Edvin Alstéus
OK Tranan
39:0413:2316:36Brons
10
Gustav Johansson
Ulricehamns OK
45:2415:3322:56Järn
11
Ludwig Johansson
Ulricehamns OK
48:2316:3425:55Järn
12
Erik Fors
Hestra IF
60:5720:5238:29Järn
 
D12 2360 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Sundqvist
OK Tranan
19:168:100:00Guld
2
Lisa Johansson
OK Tranan
19:248:130:08Guld
3
Alice Aroneng
Hestra IF
20:388:451:22Guld
4
Emelie Udd
Markbygdens OK
21:359:092:19Guld
5
Klara Ask
Markbygdens OK
22:169:263:00Silver
6
Sofia Grahn
Hestra IF
23:329:584:16Silver
7
Klara Axelsson
Markbygdens OK
24:1010:144:54Silver
8
Agnes Berglund
Ulricehamns OK
24:4410:295:28Silver
9
Sofia Josefsson
Rydboholms SK
30:4613:0211:30Brons
10
Alva Franzén
Ulricehamns OK
31:4113:2612:25Järn
11
Sofia Klasson
Hestra IF
32:4713:5313:31Järn
12
Sara Josefsson
Rydboholms SK
35:3615:0516:20Järn
Emma Nordberg
Gällstadbygdens SOK
Ej godkänd
 
H12 2360 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Victor Helgesson
Hestra IF
18:147:440:00Guld
2
Felix Axelsson
Markbygdens OK
18:317:510:17Guld
3
Eric Jansson
OK Tranan
19:198:111:05Guld
4
Jacob Jonstoij
Ulricehamns OK
23:219:545:07Silver
5
Emil Karlsson
Hestra IF
26:2711:128:13Brons
6
Måns Gustafsson
Borås GIF
28:4812:1210:34Brons
 
D10 2010 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elsa Lindeblom
IK Omega
17:088:310:00Brons
2
Maja Kindlund
OK Tranan
20:3710:153:29Brons
3
Malin Nilsson
OK Tranan
26:0512:598:57Brons
4
Felicia Järsenholt
Ulricehamns OK
28:0313:5710:55Järn
5
Ida Helgesson
Hestra IF
30:5615:2313:48Järn
6
Alice Lundberg
Ulricehamns OK
32:5216:2115:44Järn
 
H10 2010 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Lindström
OK Tranan
16:578:260:00Brons
2
Klas Johansson
OK Tranan
17:188:360:21Brons
3
Hugo Setthagen
OK Tranan
20:4010:173:43Brons
4
Axel Berglund
Ulricehamns OK
28:1914:0511:22Järn
 
D35 4470 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulrika Kindlund
OK Tranan
40:219:020:00Guld
2
Helena Bååth
Hestra IF
41:509:221:29Guld
2
Annika Johansson
OK Tranan
41:509:221:29Guld
4
Angelica Brandqvist
Tibro OK
46:0010:175:39Guld
5
Anna Karlsson
SOK 68
76:3517:0836:14
 
H35 6470 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christian Olsson
OK Tranan
50:287:480:00Guld
2
Daniel Olsson
Dalsjöfors GOIF
51:047:540:36Guld
3
Mats Kindlund
OK Tranan
51:087:540:40Guld
Thomas Andersson
OK Tranan
Ej godkänd
 
D40 3740 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Karlsson
Markbygdens OK
39:4610:380:00Guld
2
Kristina Nilsson
OK Tranan
41:1511:021:29Guld
3
Sara Åberg
Hestra IF
42:4311:252:57Guld
4
Marina Axelsson
Markbygdens OK
46:5812:337:12Silver
5
Jeanette Sigenstam
Markbygdens OK
57:3015:2217:44
 
H40 6470 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Homann
Frölunda OL
57:298:530:00Guld
2
Fredrik Ask
Markbygdens OK
63:489:526:19Guld
3
Per-Anders Axelsson
Markbygdens OK
77:0011:5419:31Silver
4
Fredrik Plumppu
Bredareds IF
84:3913:0527:10
 
D45 3740 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Larsson
Bredareds IF
43:1311:330:00Guld
2
Gunnel Svensson
OK Tranan
49:2113:126:08Silver
 
H45 5480 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stefan Aroneng
Hestra IF
46:388:310:00Guld
2
Roger Carlsson
OK Tranan
46:428:310:04Guld
3
Niclas Andersson
Markbygdens OK
48:328:511:54Guld
4
Kent Klasson
Hestra IF
51:139:214:35Guld
5
Sören Kannius
OK Tranan
58:1910:3911:41Silver
6
Jens Lindström
Tibro OK
59:2010:5012:42Silver
7
Per-Anders Aronsson
Bredareds IF
67:3812:2121:00
8
Roger Pihl
SOK 68
68:4712:3322:09
Peter Nilsson
OK Tranan
Ej godkänd
 
H50 5480 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jörgen Ivarsson
Hestra IF
48:048:460:00Guld
2
Lennart Karlsson
Markbygdens OK
50:109:092:06Guld
3
Bo Josefsson
Rydboholms SK
51:249:233:20Guld
4
Egon Johansson
OK Tranan
72:1713:1124:13
5
Bengt Classon
OK Orinto
76:0813:5428:04
6
Ulf Nordgren
Bredareds IF
85:1715:3437:13
Björn Andersson
Falköpings AIK OK
Ej godkänd
 
D55 3250 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Monica Martinsson
OK Tranan
47:2314:350:00Guld
2
Anita Eklöf
IK Ymer
56:1917:208:56Silver
3
Lena Larsson
Hestra IF
84:5126:0637:28
 
H55 4880 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per-Olof Larsson
Hestra IF
44:379:090:00Guld
2
Mikael Bodén
Markbygdens OK
44:449:100:07Guld
3
Åke Johansson
Rydboholms SK
49:1210:054:35Guld
4
Arne Persson
Markbygdens OK
54:0011:049:23Silver
5
Jan Holmqvist
Hestra IF
55:0911:1810:32Silver
6
Sören Kaspersson
Markbygdens OK
60:4112:2616:04Silver
7
Göran Eklöf
IK Ymer
65:1113:2120:34
Bengt Sune Jonsson
Hestra IF
Ej godkänd
 
D60 2450 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Britt-Marie Larsson
SOK 68
32:5513:260:00Guld
2
Monica Larsson
OK Tranan
37:1715:134:22Silver
3
Inger Jönsson
IK Ymer
40:5016:407:55Silver
4
Marianne Rosén
IK Ymer
45:1718:2912:22Silver
 
H60 4470 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingvar Bergman
OK Tranan
41:269:160:00Guld
2
Carl-Henry Andersson
OK Orinto
43:009:371:34Guld
3
Kjell Martinsson
OK Tranan
52:1811:4210:52Silver
4
Kent Jogeland
IK Ymer
54:2412:1012:58Silver
5
Kent Olausson
OK Orinto
56:4712:4215:21Silver
6
Jörgen Hallberg
IK Ymer
67:1415:0225:48
Lars-Göran Molin
Markbygdens OK
Ej godkänd
 
D65 2450 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunnel Svensson
IK Ymer
32:1213:090:00Guld
2
Ingrid Hermansson
IK Ymer
37:2615:175:14Silver
3
Britt Rangert
IK Ymer
40:1216:248:00Silver
4
Kerstin Spetz
Nitta IF
42:5017:2910:38Silver
5
Birgitta Carlsson
OK Orinto
48:1019:4015:58
6
Mariann Kjellberg
Bredareds IF
50:2920:3618:17
7
Ulla Sönsteröd
SOK 68
51:1120:5318:59
 
H65 3740 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Dag Lorén
OK Frisene
45:1712:060:00Guld
2
Hans Karlsson
OK Orinto
48:0612:522:49Guld
3
Kjell Johansson
Dalsjöfors GOIF
48:1412:542:57Guld
4
Leif Björkman
IK Ymer
60:0016:0314:43Silver
5
Lars-göran Rosén
Rydboholms SK
82:2222:0137:05
 
D70 2450 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Brita Särdquist
IK Ymer
45:5318:440:00
 
H70 3740 meter6 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Göran Karlsson
OK Bävern
50:5313:360:00Guld
2
Kurt Rydin
OK Tranan
59:3015:558:37Silver
3
Harry Andersson
OK Kullingshof
76:1120:2225:18
Sten Arvidsson
Dalsjöfors GOIF
Ej godkänd
Sten Hjelm
OK Tranan
Ej godkänd
Rune Arvidsson
Markbygdens OK
Ej godkänd
 
H75 3250 meter6 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bertil Johansson
Markbygdens OK
62:1919:100:00Guld
2
Karl-Eric Wannberg
IK Omega
70:0021:327:41Guld
3
Erland Olsson
Dalsjöfors GOIF
73:0222:2810:43Silver
4
Totte Holm
Markbygdens OK
109:4333:4647:24
Sture Särdquist
IK Ymer
Ej godkänd
Lars-Gunnar Enström
OK Tranan
Ej godkänd
 
U1 2000 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ludvig Carlbom
Ulricehamns OK
25:1512:380:00Järn
2
Simon Alvhage
Hestra IF
25:2812:440:13Järn
 
U2 2010 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simon Brovall
Gällstadbygdens SOK
25:1012:310:00Järn
2
Gustav Östensson
OK Tranan
28:0814:002:58Järn
3
Nora Aroneng
Bredareds IF
29:2614:394:16Järn
4
Ellen Sandell
Hestra IF
31:2115:366:11Järn
5
Moa Skönvall
Hestra IF
31:2415:376:14Järn
6
Hanna Almgren
Borås GIF
31:2815:396:18Järn
7
Linus Andreasson
Borås GIF
31:3215:416:22Järn
8
William Bodin
Gällstadbygdens SOK
32:1616:037:06Järn
9
Anelma Ek
Gällstadbygdens SOK
33:1416:328:04Järn
10
Ylva Jonstoij
Ulricehamns OK
44:1422:0019:04Järn
Kalle Svensson
Ulricehamns OK
Ej godkänd
 
U3 2670 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Joakim Engström
Borås GIF
39:3914:510:00Järn
2
Martina Franzén
Ulricehamns OK
47:1117:407:32Järn
3
Elvira Nygren
Ulricehamns OK
49:1418:269:35Järn
4
Linus Nygren
Ulricehamns OK
52:1219:3312:33Järn
5
Sandell John
Hestra IF
55:3520:4915:56Järn
 
Inskolning 2000 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Albin Genberg
Ulricehamns OK
GodkändJärn
Alfred Sandell
Hestra IF
GodkändJärn
Hannah Landergren
IK Ymer
GodkändJärn
Olle Skönvall
Hestra IF
GodkändJärn
Walter Bodin
Gällstadbygdens SOK
GodkändJärn
 
Öppen 1 2010 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lennart Arvidsson
IK Ymer
58:1128:570:00
 
Öppen 2 2670 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Andersson
Hestra IF
59:4022:210:00
 
Öppen 4 2920 meter5 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gabriel Hedström
Markbygdens OK
50:5517:260:00Brons
2
Anette Nordberg
Gällstadbygdens SOK
51:0817:310:13Brons
3
Sara Jonstoij
Ulricehamns OK
89:4730:4538:52
Rolf Bååth
Hestra IF
Ej godkänd
Susanna Jonstoij
Ulricehamns OK
Ej godkänd
 
Öppen 5 4200 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Elverlind
OK Tranan
58:0213:490:00Brons
2
Kristofer Holmberg
OK Tranan
59:2614:091:24Brons
3
Per Jonstoij
Ulricehamns OK
66:5715:568:55Brons
4
Mats Gustafsson
Borås GIF
71:5517:0713:53Brons
5
Thomas Almgren
Borås GIF
72:2617:1514:24Brons
Sven Andersson
Borås GIF
Ej godkänd
 
Öppen 6 4880 meter1 startande, 0 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Christian Jansson
OK Tranan
Ej godkänd
 
Öppen 7 3250 meter9 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Henningsson
Hestra IF
42:1012:580:00Brons
2
Sven-Erik Bodin
Gällstadbygdens SOK
42:3913:070:29Brons
3
Håkan Nilsson
Malmö OK
59:4918:2417:39
4
Jan Rosén
IK Ymer
61:1218:5019:02
5
Jan Nordberg
Gällstadbygdens SOK
65:3820:1223:28
6
Anette Sundqvist
OK Tranan
68:1220:5926:02
7
Jörgen Frisk
Markbygdens OK
69:0921:1726:59
Anders Sävengård
Gällstadbygdens SOK
Ej godkänd
Benny Mild
Gällstadbygdens SOK
Ej godkänd
 
Öppen 8 4950 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
PETER ROSÉN
IK Ymer
54:2210:590:00Brons
2
Johan Wannberg
IK Omega
58:5311:544:31Brons
 
Öppen 9 6470 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Classon
OK Orinto
44:286:520:00Brons
2
Nils Spetz
Ulricehamns OK
48:007:253:32Brons
3
Oskar Eklöf
Ulricehamns OK
52:258:067:57Brons
4
Anders Jönsson
IK Ymer
72:2611:1227:58