Eskilstuna Weekend Etapp 3

2010-07-11

Arrangör: Ärla IF

Nivå:
Nationell
Anmälda:
1097
Form:
Flerdagetappjakt
Startande:
977
Distans:
Lång
Fullföljande:
884
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Lång 6860 meter19 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alva Olsson
Västerås SOK
55:098:020:00Guld
2
Martina Karlsson
Stora Tuna OK
56:388:151:29Guld
3
Johanna Öberg
OK Hällen
57:248:222:15Guld
4
Magdalena Olsson
IFK Moras OK
57:338:232:24Guld
5
Sofia Törnqvist
Alfta-Ösa OK
58:038:282:54Guld
6
Sara Grenmark
Tullinge SK
63:489:188:39Silver
7
Helén Persson
Linköpings OK
63:529:198:43Silver
8
Karin Lundberg
Järfälla OK
66:449:4411:35Silver
9
Karin Hedberg
OK Linné
67:259:5012:16Silver
10
Ingela Eriksson
Gävle OK
70:1110:1415:02Silver
11
Sofia Persson
Snättringe SK
71:2810:2516:19Silver
12
Annika Ridell
IF Thor
79:5111:3824:42Brons
13
Matilda Österberg
Gävle OK
80:5011:4725:41Brons
14
Julia Davidsson
OK Klemmingen
86:5212:4031:43
15
Jennifer Warg
Tumba-Mälarhöjden OK
92:2813:2937:19
16
Hiromi Iwaya
Surahammars SOK
107:0215:3651:53
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
Ej godkänd
Emelie Holmström
Järla IF OK
Ej godkänd
Stina Jansson
Järla IF OK
Ej godkänd
 
H21 Lång 11240 meter44 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Kalered
OK Denseln
70:536:180:00Guld
2
Timo Sild
OK Triangeln
71:006:190:07Guld
3
Johan Aronsson
OK Tisaren
72:266:271:33Guld
4
Anton Östlin
Södertälje-Nykvarn Orientering
75:056:414:12Guld
5
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
75:346:434:41Guld
6
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
76:056:465:12Guld
7
Josef Nordlund
OK Linné
76:326:495:39Guld
8
Albert Mollén
OK Denseln
77:006:516:07Guld
9
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
77:026:516:09Guld
10
Mats Hellstadius
Södertälje-Nykvarn Orientering
77:136:526:20Guld
11
Oskar Carlborg
OK Hällen
77:246:536:31Guld
12
Samuel Andersson
IK Gandvik
77:296:546:36Guld
13
Kent Ohlsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
77:416:556:48Guld
14
Petter Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
77:436:556:50Guld
15
Per Brolund
OK Denseln
78:306:597:37Guld
16
Tomas Hallmén
OK Tisaren
79:017:028:08Silver
17
Hans Brolund
OK Denseln
80:307:109:37Silver
18
Jakob Jansson
Järla IF OK
81:177:1410:24Silver
19
Mats Röjgård
OK Kolmården
81:397:1610:46Silver
20
Love Berzell
Attunda OK
84:437:3213:50Silver
21
Pelle Engstrand
Stora Tuna OK
86:157:4015:22Silver
22
Frédéric Tranchand
OK Hällen
87:477:4916:54Silver
23
Erik Svahn
Södertälje-Nykvarn Orientering
89:047:5518:11Silver
24
Mattias Karlsson
Växjö OK
90:388:0419:45Silver
24
Fredrik Åkerlind
Vallentuna-Össeby OL
90:388:0419:45Silver
26
Oleksandr Starov
OK Denseln
90:398:0419:46Silver
27
Dan Norin
Gävle OK
91:138:0720:20Silver
28
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
95:418:3124:48Silver
29
Jacob Westerberg
Linköpings OK
95:548:3225:01Silver
30
Roman Brogli
OLV Baselland
96:158:3425:22Silver
31
Anton Sundin
OK Tisaren
98:158:4427:22Silver
32
Magnus Nordström
OK Älvsjö-Örby
98:198:4527:26Silver
33
Fredrik Bjernulf
Sundbybergs IK
102:289:0731:35Brons
34
Kent Lundvall
Vallentuna-Össeby OL
106:249:2835:31Brons
35
Anders Boström
Järfälla OK
111:559:5741:02
Eric Börjeskog
OK Tor
Ej godkänd
Jan Moberg
Gävle OK
Ej godkänd
Johan Persson
Hagaby GOIF
Ej godkänd
Mattias Andersson
OK Tisaren
Ej godkänd
Magnus Lund
IK Gandvik
Ej godkänd
Björn Wistrand
OK Hällen
Ej godkänd
Albin Evertsson
OK Klyftamo
Ej godkänd
Marcus Andersson
IFK Umeå
Ej godkänd
Marcus Ramström
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
 
D20 Lång 5570 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ellen Jansson
Järla IF OK
56:1910:070:00Guld
2
Sofie Landqvist
Köping-Kolsva OK
57:4010:211:21Guld
3
Maria Bois
Malungs OK Skogsmårdarna
57:5010:231:31Guld
4
Ellinor Sterner
IK Hakarpspojkarna
62:1511:115:56Guld
5
Sofie Wetter
Arboga OK
62:5611:186:37Guld
6
Ann-Sofie Karlsson
Årsunda IF
72:2513:0016:06Silver
7
Anna Birkestål
Köping-Kolsva OK
72:5413:0516:35Silver
8
Johanna Mikkelä
OK Hedströmmen
73:3013:1217:11Silver
 
H20 Lång 7660 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Nordström
Tullinge SK
57:517:330:00Guld
2
Andreas Karlsson
Mariestads FK
57:547:340:03Guld
3
Johan Kärrström
Tullinge SK
61:027:583:11Guld
4
Emil Hammarström
OK Hällen
68:308:5710:39Silver
5
Sandro Brogli
OLV Baselland
73:189:3415:27Silver
6
Viktor Öhlén
Surahammars SOK
75:009:4717:09Silver
7
Silvio Meier
OLV Baselland
85:5111:1228:00Brons
8
Niklas Vedin
Södertälje-Nykvarn Orientering
101:4913:1843:58
Jonas Kärrström
Tullinge SK
Ej godkänd
 
D18 Lång 5570 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marion Aebi
OK Tisaren
51:119:110:00Guld
2
Kajsa Hammarström
OK Hällen
61:4811:0610:37Silver
3
Therese Huhta
OK Måsen
64:3611:3613:25Silver
4
Elina Mikaelsson
OK Nolaskogsarna
67:5612:1216:45Silver
5
Louise Sjölund
Söderhamns OK
69:4412:3118:33Silver
 
H18 Lång 7200 meter20 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christer Garpenlund
KFUM Örebro OK
59:598:200:00Guld
2
Erik Jansson
KFUM Örebro OK
64:268:574:27Guld
3
Jonas Lundgren
Linköpings OK
66:259:136:26Silver
4
Manuel Brogli
OLV Baselland
68:339:318:34Silver
5
Marcus Jansson
KFUM Örebro OK
68:569:348:57Silver
6
Mårten Winkler
Strängnäs-Malmby OL
71:389:5711:39Silver
7
Janne Selkälä
Köping-Kolsva OK
71:5810:0011:59Silver
8
Thomas Fellbaum
England
74:3310:2114:34Silver
9
Anton Hallor
OK Tisaren
75:2010:2815:21Silver
10
Jonathan Winther
Västerbergslagens OL
77:0510:4217:06Silver
11
Linus Rapp
IFK Moras OK
77:1310:4317:14Silver
12
Joakim Karlsson
Mariestads FK
77:5110:4917:52Silver
13
Gustaf Onsbring Gustafson
Eskilstuna OL
84:3511:4524:36Silver
14
Martin Svärd
OK Tylöskog
86:3712:0226:38Brons
15
Rasmus Bäck
OK Kullingshof
87:2412:0827:25Brons
16
Claes Lundström
Skellefteå OK
97:5313:3637:54
Anton Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
Ej godkänd
Niklas Olsson
IFK Moras OK
Ej godkänd
Lewis Taylor
England
Ej godkänd
Christoph Meier
OLV Baselland
Ej godkänd
 
D21 5570 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lovisa Westbom
Södertälje-Nykvarn Orientering
50:489:070:00Guld
2
Katarina Liss
Eskilstuna OL
51:369:160:48Guld
3
Carin Magnusson
OK Tor
53:219:352:33Guld
4
Martina Petersson
Burseryds IF
62:5311:1712:05Silver
5
Christina Sundström
Strängnäs-Malmby OL
63:4411:2712:56Silver
6
Sandra Westerström
OK Älvsjö-Örby
64:5611:3914:08Silver
7
Sofia Stenberg
Karlsbyhedens IK
67:3912:0916:51Silver
8
Carina Hallendal
IFK Enskede
68:2012:1617:32Silver
9
Therese Persson
Snättringe SK
71:1212:4720:24Silver
10
Ylva Zander
Västerås SOK
76:2013:4225:32Brons
11
Sofie Westlin
OK Måsen
76:2813:4425:40Brons
12
Jessica Karlsson
Nyköpings OK
86:0315:2735:15
13
Fredrika Vångell
Linköpings OK
93:5516:5243:07
 
H21 7660 meter16 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
64:178:240:00Guld
2
Johnny Hålsjö
Vänersborgs SK
64:268:250:09Guld
3
Michael Wickström
Arboga OK
65:008:290:43Guld
4
Daniel Alneberg
Strängnäs-Malmby OL
67:408:503:23Guld
5
Niclas Sjögren
Södertälje-Nykvarn Orientering
68:098:543:52Guld
6
Henrik Wickström
Arboga OK
70:189:116:01Guld
7
Andreas Mathisen
Västerås SOK
70:529:156:35Guld
8
Tomas Liss
Eskilstuna OL
81:0710:3516:50Silver
9
Tomas Lundström
OK Hällen
83:3710:5519:20Silver
10
Stefan Nordström
OK Älvsjö-Örby
84:2011:0120:03Silver
11
David Stadig
SK Trim/Virsbo
88:3111:3324:14Silver
12
Erik Gohde
Dalaportens OL
91:2811:5627:11Silver
13
Arvid Rinaldo
Västerås SOK
95:1512:2630:58Brons
14
Olov Gohde
Dalaportens OL
95:4712:3031:30Brons
Markus Henriksson
Linköpings OK
Ej godkänd
Kristoffer Jansson
OK Måsen
Ej godkänd
 
D16 4100 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Frida Sandberg
Säterbygdens OK
39:249:370:00Mästare
2
Frida Jönsson Hellstadius
Södertälje-Nykvarn Orientering
40:389:551:14Mästare
3
Johanna Larsson
Köping-Kolsva OK
42:0410:162:40Mästare
4
Ida Wadman
Katrineholms OK
47:3611:378:12Elit
5
Emelie Bäck
OK Kullingshof
50:1212:1510:48Guld
6
Hanna Sjöberg
Gävle OK
50:1712:1610:53Guld
7
Beatrice Huhta
OK Måsen
57:0213:5517:38Silver
Cecilia Knutsen
Gävle OK
Ej godkänd
 
H16 5140 meter22 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Didrik Hall
Nyköpings OK
37:207:160:00Mästare
2
Niklas Gustafsson
OK Tisaren
37:297:180:09Mästare
3
Oskar Sandberg
Säterbygdens OK
38:037:240:43Mästare
4
Daniel Nilsson
Nyköpings OK
39:487:452:28Mästare
5
Nils Gumaelius
Waxholms OK
40:357:543:15Mästare
6
Torsten Molitor
Katrineholms OK
40:377:543:17Mästare
7
Einar Johansson
Linköpings OK
42:458:195:25Elit
8
Oskar Andrén
OK Tisaren
43:078:235:47Elit
9
Fredrik Malmfors
Skogspojkarnas OK
43:248:276:04Elit
10
Jonathan Karlsson
OK Tylöskog
43:378:296:17Elit
11
Jonatan Aronsson
OK Tisaren
44:018:346:41Elit
12
Martin Dahlgren-Rosén
Järla IF OK
44:288:397:08Elit
13
Albin Detterfelt
Linköpings OK
50:319:5013:11Silver
14
Andreas Zeijlon
OK Hällen
51:4310:0414:23Silver
15
Ludvig Nilsson
KFUM Örebro OK
55:0410:4317:44Silver
16
Niclas Larsson
Köping-Kolsva OK
57:4811:1520:28Silver
17
Martin Norrman
Eskilstuna OL
67:1513:0529:55Järn
18
Johan Winther
Västerbergslagens OL
68:2613:1931:06Järn
19
Jesper Tibell
Långhundra IF
81:5815:5744:38Järn
20
Martin Vidfelt
Lindebygdens OK
82:5716:0845:37Järn
Max Berggren
OK Denseln
Ej godkänd
Jan Schliebener
OLV Uslar
Ej godkänd
 
D14 3560 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Dahlgren-Rosén
Järla IF OK
31:428:540:00Elit
2
Sandra Näslund
Västerås SOK
32:109:020:28Elit
3
Anna Kindlundh
Trosabygdens OK
33:189:211:36Elit
4
Matilda Dammvik
Stora Tuna OK
33:389:271:56Elit
5
Jeanette Jönsson Hellstadius
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:239:392:41Elit
6
Andrea Svensson
Finspångs SOK
34:259:402:43Elit
7
Hanna Barkegren
Stora Tuna OK
40:1811:198:36Silver
8
Magdalena van de Voorde
Tullinge SK
41:5511:4610:13Silver
9
Elin Peterson
Älvdalens IF OK
42:3911:5910:57Silver
10
Emma Helmersson
Vandrarringen
53:1214:5721:30Brons
11
Ellen Mattsson
IF Åland
58:1816:2326:36Järn
12
Mathilda Linde
IF Åland
90:1325:2158:31Järn
 
H14 4170 meter12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marcus Grahn
Södertälje-Nykvarn Orientering
38:349:150:00Elit
2
Andreas Petersson
Burseryds IF
38:539:190:19Elit
3
Emil Petersson
OK Nolaskogsarna
38:569:200:22Elit
4
Oliver Nilsson
Nyköpings OK
40:389:452:04Elit
5
Olle Andersson
Tullinge SK
40:599:502:25Elit
6
Anton Gumaelius
Waxholms OK
41:359:583:01Elit
7
Isak Söderström
Sala OK
44:4410:446:10Guld
8
Martin Norrbom
Sala OK
48:5111:4310:17Silver
9
Jacob Malmfors
Skogspojkarnas OK
51:0412:1512:30Silver
10
Karl-Oskar Plahn
OK Enen
75:1718:0336:43Järn
11
Anton Alm
IF Åland
82:3919:4944:05Järn
Tobias Bjernulf
Sundbybergs IK
Ej godkänd
 
D12 2700 meter24 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mirjam Dalén
Sala OK
18:466:570:00Guld
2
Lisa Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
20:217:321:35Guld
3
Frida Peterson
Älvdalens IF OK
22:078:113:21Silver
4
Anna Hallmén
OK Tisaren
22:368:223:50Silver
5
Carolina Olsson
Älvdalens IF OK
23:178:374:31Silver
6
Maria Jansson
OK Linné
23:378:454:51Silver
7
Sandra Boström
OK Linné
26:009:387:14Brons
8
Anna Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
26:039:397:17Brons
9
Lisa Dammvik
Stora Tuna OK
26:129:427:26Brons
10
Linnéa Carlsson
OK Hällen
27:0010:008:14Brons
11
Sanna Fasth
Boxholm-Mjölby OL
28:0310:239:17Brons
12
Linnea Nilsson
Nyköpings OK
29:3210:5610:46Järn
13
Jessica Grahn
Södertälje-Nykvarn Orientering
29:5911:0611:13Järn
14
Jonna Fors
OK Grip
31:2311:3712:37Järn
15
Josefina Enqvist
Eskilstuna OL
31:3311:4112:47Järn
16
Maja Wallenius
OK Skogsstjärnan
32:4012:0613:54Järn
17
Maja Petersson
OK Nolaskogsarna
33:0712:1614:21Järn
18
Elvira Danielsson
Köping-Kolsva OK
35:4913:1617:03Järn
19
Ellika Alm
OK Enen
35:5313:1717:07Järn
20
Louise Alm
IF Åland
36:4013:3517:54Järn
21
Linnea Nyberg
Säterbygdens OK
38:3414:1719:48Järn
22
Anna Nordholm
Sävedalens AIK
41:3215:2322:46Järn
23
Moa Hill
Tumba-Mälarhöjden OK
52:5819:3734:12Järn
Alva Bergquist
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
 
H12 2700 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carl Carlsson
Nyköpings OK
16:416:110:00Guld
2
Simon Sjöberg
Gävle OK
18:286:501:47Guld
3
Anton Källström
Sala OK
19:367:162:55Silver
4
Albin Andersson
Tullinge SK
21:508:055:09Silver
5
Viktor Barkegren
Stora Tuna OK
24:389:077:57Brons
Gustav Johnsson
OK Tor
Ej godkänd
 
D10 2300 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Selma Gumaelius
Waxholms OK
17:447:430:00Brons
2
Tindra Jernström
Avesta OK
18:207:580:36Brons
3
Sofie Ohlsson
Ärla IF
19:018:161:17Brons
4
Frida Zeijlon
OK Hällen
20:408:592:56Brons
5
Kristin Elvelind
Strängnäs-Malmby OL
21:149:143:30Brons
6
Signe Nilsson
Nyköpings OK
23:4210:185:58Brons
7
Emma Johnsson
OK Tor
24:2510:376:41Brons
8
Shanti Söderström
Sala OK
26:4911:409:05Brons
9
Katja Dalén
Sala OK
28:0512:1310:21Järn
10
Heidi Fors
OK Grip
30:4613:2313:02Järn
11
Malin Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
32:0913:5914:25Järn
12
Ellen Bergquist
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:2414:5716:40Järn
 
H10 2300 meter19 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rasmus Täck
Järbo OK
15:346:460:00Brons
2
Pontus Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
17:227:331:48Brons
3
Ludvig Holmqvist
OK Tor
18:207:582:46Brons
4
Jakob Sjöberg
Gävle OK
18:358:053:01Brons
5
Erik Helmersson
Vandrarringen
19:258:273:51Brons
6
Philip Carlsson
Nyköpings OK
20:579:075:23Brons
7
Linus Täck
Järbo OK
20:589:075:24Brons
8
Thorsten Svensson
Finspångs SOK
22:499:557:15Brons
8
Andreas Näslund
Västerås SOK
22:499:557:15Brons
10
Eric Gustafsson
OK Tor
23:4410:198:10Brons
11
Melvin Wrangskog
Västerås SOK
23:5410:238:20Brons
12
Frej Alm
OK Enen
24:4110:449:07Brons
13
Simon Tynelius
Västerbergslagens OL
26:5111:4011:17Järn
14
William Nilsson
Nyköpings OK
28:4812:3113:14Järn
15
Ludvig Enqvist
Eskilstuna OL
29:0012:3713:26Järn
16
Per Nordholm
Sävedalens AIK
31:1013:3315:36Järn
17
Samuel Johansson
OK Hammaren
31:5513:5316:21Järn
18
Anton Mäkinen
OK Hammaren
32:5614:1917:22Järn
19
Sebastian Persson
Eskilstuna OL
58:0025:1342:26Järn
 
D35 5140 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jeanette Enckell
Södertälje-Nykvarn Orientering
51:4310:040:00Guld
2
Anna Olin
IK Hakarpspojkarna
57:4211:145:59Guld
3
Eva Holmqvist
OK Tor
59:4511:378:02Silver
4
Eva-Lena Mäkinen
OK Hammaren
64:3112:3312:48Silver
5
Anna-Märta Johansson
Västvärmlands OK
84:5716:3233:14
Pernilla Svedin
OK Rodhen
Ej godkänd
 
H35 6860 meter25 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulf Persson
IFK Enskede
53:307:480:00Guld
2
Markus Olin
IK Hakarpspojkarna
53:407:490:10Guld
3
Mikael Tjernberg
Tumba-Mälarhöjden OK
54:307:571:00Guld
4
Mats Liwell
Södertälje-Nykvarn Orientering
55:448:072:14Guld
5
Calle Andersson
OK Skogsstjärnan
56:118:112:41Guld
6
Lars Bygdén
Södertälje-Nykvarn Orientering
57:428:254:12Guld
7
Tomas Henriksson
Attunda OK
58:558:355:25Guld
8
Tommy Johansson
Västvärmlands OK
59:508:436:20Guld
9
Magnus Öhling
Västerås SOK
59:528:446:22Guld
10
Andreas Rietz
Nyköpings OK
61:459:008:15Silver
11
Örjan Gustafsson
OK Tor
62:299:078:59Silver
12
Henrik Nord
KFUM Örebro OK
62:319:079:01Silver
13
Mathias Häggblom
OK Klyftamo
63:399:1710:09Silver
14
Björn Nilsson
Tumba-Mälarhöjden OK
64:199:2310:49Silver
15
Fredrik Mäkinen
OK Hammaren
64:389:2511:08Silver
16
Fredrik Hedin
IFK Enskede
64:519:2711:21Silver
17
Krister Gumaelius
Waxholms OK
65:529:3612:22Silver
18
Henrik Björk
OK Hammaren
66:359:4213:05Silver
19
Niklas Henriksson
Attunda OK
67:059:4713:35Silver
20
Magnus Jedar
Åkers IF
70:0110:1216:31Silver
21
Jean-Marc Delaume
CSLG Melun
71:3410:2618:04Silver
22
Micael Stamm
OK Klemmingen
73:3410:4320:04Silver
23
Stellan Täck
Järbo OK
76:2311:0822:53Brons
24
Anders Lundell
Markbygdens OK
80:2811:4426:58Brons
Nils Flemström
OK Linné
Ej godkänd
 
D40 4160 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lotta Thureson Giberg
SOIK Hellas
38:459:190:00Guld
2
Hana Tichovska
SK Praga
40:409:471:55Guld
3
Laila Hallmén
OK Tisaren
42:4410:163:59Guld
4
Carin Rosén
Gustavsbergs OK
43:3810:294:53Silver
5
Yvonne Andersson
Tullinge SK
44:2610:415:41Silver
6
Anette Sjöberg
Gävle OK
46:3611:127:51Silver
7
Pernilla Klemets
Hallstahammars OK
47:2111:238:36Silver
8
Annika Bäck
OK Kullingshof
48:1811:379:33Silver
9
Eva Kindlundh
Trosabygdens OK
48:4911:4410:04Silver
10
Lena Gumaelius
Waxholms OK
50:2712:0811:42Silver
11
Agneta Nordholm
Sävedalens AIK
51:0212:1612:17Silver
12
Susanne Lindh
Avesta OK
51:3112:2312:46Silver
13
Zuzana Henychova
Slavia Liberec Orienteering
52:4812:4214:03Silver
14
Sophie Antoine
CSLG Melun
60:0414:2621:19
15
Lotta Stenström
Strängnäs-Malmby OL
62:1314:5723:28
16
Anna Norrbom
Sala OK
66:2215:5727:37
Kristina Fors
OK Grip
Ej godkänd
 
H40 6260 meter28 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Boström
OK Linné
42:536:510:00Guld
2
Magnus Grahn
Södertälje-Nykvarn Orientering
45:037:122:10Guld
3
Thomas Höjsgaard
Leksands OK
46:027:213:09Guld
4
Ola Jernström
Dalaportens OL
47:377:364:44Guld
5
Johan Jakobsson
OK Roslagen
48:257:445:32Silver
6
Tomas Jonsson
Järfälla OK
49:017:506:08Silver
7
Dan Giberg
Södertälje-Nykvarn Orientering
49:157:526:22Silver
8
Sören Petersson
OK Nolaskogsarna
51:178:128:24Silver
9
Jonas Olsson
OK Roxen
51:478:168:54Silver
10
Tore Eklund
Södertälje-Nykvarn Orientering
52:488:269:55Silver
11
Kenneth Jönsson
Tullinge SK
56:118:5813:18Silver
12
Björn Axelsson
Tullinge SK
57:449:1314:51Silver
13
Pär Hansson
Centrum OK
61:409:5118:47Brons
14
Thomas Westerström
OK Älvsjö-Örby
61:479:5218:54Brons
15
Petter Ranefall
IF Thor
64:0910:1521:16Brons
16
Rickard E.Jonforsen
Hallstahammars OK
65:4010:2922:47
17
Gustav Johansson
OK Enen
68:1910:5525:26
18
Anders Johansson
OK Hammaren
69:5411:1027:01
19
Jonas Roth
Linköpings OK
70:2711:1527:34
20
Peter Fors
OK Grip
73:4111:4630:48
21
Stefan Wikström
OK Tor
74:4911:5731:56
22
Michael Linde
IF Åland
138:0922:0495:16
Ronnie Dahlgren
Gustavsbergs OK
Ej godkänd
Patrik Järleskog
OK Tor
Ej godkänd
Christer Mikaelsson
Husums IF OK
Ej godkänd
Magnus Lundin
Avesta OK
Ej godkänd
Ulrik Englund
Tumba-Mälarhöjden OK
Ej godkänd
Thommie Samuelsson
OK Måsen
Ej godkänd
 
D45 4160 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carina Sandberg
Säterbygdens OK
41:5710:050:00Guld
2
Heidrun Finke
OLV Uslar
42:2010:110:23Guld
3
Carina Kalered
Skogspojkarnas OK
46:5511:174:58Guld
4
Anna Lindskog-Petterss
Attunda OK
52:5112:4210:54Silver
5
Gunnel Rask
Västerås SOK
53:2012:4911:23Silver
6
Lotta Grahn
Södertälje-Nykvarn Orientering
53:2212:5011:25Silver
7
Maria Sahlin
Arboga OK
53:3912:5411:42Silver
8
Eva Peterson
Älvdalens IF OK
53:5212:5711:55Silver
9
Christina Sterner
OK Njudung
54:3813:0812:41Silver
10
Eva-Lena Jonsson
Nyköpings OK
58:4614:0816:49Silver
11
Pirkko Hammarström
OK Måsen
60:0714:2718:10Brons
12
Carina Johansson
Tumba-Mälarhöjden OK
60:5114:3818:54Brons
13
Marie Björklund
Eskilstuna OL
65:1415:4123:17
14
Monica Hallor
OK Tisaren
66:4016:0224:43
15
Marie Larsson
Köping-Kolsva OK
67:4016:1625:43
16
Annika Petersson
Burseryds IF
69:3216:4327:35
 
H45 6260 meter29 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Petr Henych
Slavia Liberec Orienteering
51:088:100:00Guld
2
Johan Risberg
Järfälla OK
52:068:190:58Guld
3
Hans Melin
Hagaby GOIF
52:478:261:39Guld
4
Sören Villamo
Ornäs IK
56:058:584:57Guld
5
Per Sandberg
Säterbygdens OK
56:279:015:19Guld
6
Johan Hammarström
OK Måsen
57:339:126:25Guld
7
Per Carlsson
Nyköpings OK
58:269:207:18Silver
8
Magnus Axelsson
Strängnäs-Malmby OL
60:149:379:06Silver
9
Magnus Hellberg
Eskilstuna OL
61:009:459:52Silver
10
Anders Brinkman
Vandrarringen
61:599:5410:51Silver
11
Gunnar Kindlundh
Trosabygdens OK
63:1510:0612:07Silver
12
Pontus Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
63:2110:0712:13Silver
13
Tomas Vidfelt
Lindebygdens OK
63:3310:0912:25Silver
14
Björn Carlsson
OK Hällen
63:5010:1212:42Silver
15
Jan Viklund
Eskilstuna OL
64:3810:1913:30Silver
16
Per Skoog
Katrineholms OK
64:5210:2213:44Silver
17
Tommy Bäck
OK Kullingshof
67:0510:4315:57Silver
18
Stefan Bjurstedt
Hallstahammars OK
67:0610:4315:58Silver
19
Nils Aronsson
OK Tisaren
67:1610:4516:08Silver
20
Torbjörn Johanson
OK Södertörn
67:2710:4616:19Silver
21
Jonas Karlsson
OK Tylöskog
67:3010:4716:22Silver
22
Jan Kalered
Skogspojkarnas OK
71:5911:3020:51Silver
23
Jörgen Axelsson
Tullinge SK
72:5311:3921:45Silver
24
Hans Lindgren
OK Skogshjortarna
78:4112:3427:33Brons
25
Anders Karlsson
Årsunda IF
80:5812:5629:50
26
Ulf K. Rask
Sigtuna OK
82:2713:1031:19
27
Jörgen Dalén
Sala OK
82:5313:1431:45
28
Håkan Wåhlander
Frölunda OL
86:2813:4935:20
Christer Östlund
Strängnäs-Malmby OL
Ej godkänd
 
D50 3820 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carina Hall
OK Tisaren
37:109:440:00Guld
2
Lena Risby
OK Ravinen
39:2410:192:14Guld
3
Lena Larsson
Sala OK
39:4210:242:32Guld
4
Anna-Lena Andersson
Västerbergslagens OL
40:1410:323:04Guld
5
Barbro Isaksson
OK Tisaren
40:4710:413:37Guld
6
Barbro Lönnkvist
Tullinge SK
45:2411:538:14Silver
7
Anna Lena Oskarsson
OK Fryksdalen
48:2812:4111:18Silver
8
Ann-Sofie Svanberg
OK Södertörn
50:1713:1013:07Silver
9
Margareta Wadin
OK Älvsjö-Örby
51:2813:2814:18Silver
10
Maggan Bogstedt
Tullinge SK
51:5113:3414:41Silver
11
Anne-Marie Ericsson
Kristinehamns OK
52:1013:3915:00Silver
12
Kerstin Ohlsson
Haninge SOK
56:4114:5019:31Brons
13
Mary Falkevik Olsson
Västvärmlands OK
57:0014:5519:50Brons
14
Titti Rudh
Avesta OK
57:3015:0320:20Brons
15
Irene Kristina Elisabeth Eklöf
Järfälla OK
70:4418:3133:34
16
Marita Stadig
SK Trim/Virsbo
75:5619:5338:46
Åsa Sundberg
OK Södertörn
Ej godkänd
 
H50 5570 meter36 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Lönnkvist
Tullinge SK
40:017:110:00Guld
2
Björn-Ove Pettersson
Attunda OK
46:248:206:23Silver
3
Peter Lundberg
Järfälla OK
46:398:236:38Silver
4
Bengt Schwartz
OK Kolmården
48:288:428:27Silver
5
Jörgen Karlsson
Attunda OK
49:368:549:35Silver
6
Roger Åsberg
OK Hedströmmen
49:588:589:57Silver
7
Anders Lundh
Järfälla OK
50:058:5910:04Silver
8
Arne Nilsson
Nyköpings OK
50:379:0510:36Silver
9
Gunnar Langs
Skarpnäcks OL
51:049:1011:03Silver
10
Stefan Nyberg
Avesta OK
51:559:1911:54Silver
11
Sune Södergrann
Tullinge SK
52:439:2812:42Silver
12
Mats Birkestål
Köping-Kolsva OK
52:449:2812:43Silver
13
Reinert Hallor
OK Tisaren
54:449:5014:43Silver
14
Hans-Peter Olsson
Älvdalens IF OK
55:4810:0115:47Silver
15
Mats Carlsvärd
Almby IK
56:2210:0716:21Silver
16
Ingvar Blomberg
Nyköpings OK
56:3610:1016:35Silver
17
Mats Hall
Nyköpings OK
56:3810:1016:37Silver
18
Stefan Sundélius
Järfälla OK
58:0110:2518:00Brons
19
Kenneth Larsson
Köping-Kolsva OK
59:0010:3618:59Brons
20
Bo Gustavsson
OK Tylöskog
60:0010:4619:59Brons
21
Ola Johansson
Gävle OK
61:5411:0721:53Brons
22
Bo Norrman
Eskilstuna OL
62:0411:0922:03
23
Kenneth Hagström
OK Letstigen
62:4611:1622:45
24
Stefan Schliebener
OLV Uslar
64:4311:3724:42
25
Peter Ylsöbäck
Eskilstuna OL
65:1311:4325:12
26
Thomas Lagesson
Köping-Kolsva OK
65:2411:4425:23
27
Stefan O Jansson
Lerums SOK
65:5311:5025:52
28
Pelle Höök
Köping-Kolsva OK
66:3011:5626:29
29
Erik Sjölund
Söderhamns OK
68:4212:2028:41
30
Håkan Gustafson
Eskilstuna OL
71:0612:4631:05
31
Dag Sundin
Strängnäs-Malmby OL
71:5312:5431:52
32
Claes-Göran Petersson
Burseryds IF
77:2513:5437:24
33
Bengt-Åke Jansson
Främmestads IK
78:0514:0138:04
Tomas Andersson
OK Tor
Ej godkänd
Kenneth Pettersson
Järfälla OK
Ej godkänd
Stefan Westlin
OK Måsen
Ej godkänd
 
D55 3820 meter15 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marianne Liss
Eskilstuna OL
43:4111:260:00Guld
2
Maria Ställberg
Tullinge SK
45:4311:582:02Guld
3
Annika Norström
Hallstahammars OK
58:2215:1714:41Silver
4
Ingrid Lundström
Västerås SOK
61:2216:0417:41Silver
5
Monika Eriksson
OK Klemmingen
61:3116:0617:50Silver
6
Gullan Andersson
Strängnäs-Malmby OL
65:2717:0821:46Brons
7
Annika Gillgren
Gävle OK
67:1417:3623:33
8
Anette Ragvald
Vingåkers OK
68:4718:0025:06
9
Margareta Eriksson
OK Klemmingen
69:0518:0525:24
10
Sonja Friberg
OK Klemmingen
75:3619:4731:55
Elisabeth Österberg
Linköpings OK
Ej godkänd
Agneta Nilsson
Eskilstuna OL
Ej godkänd
Margareta Granberg
OK Klemmingen
Ej godkänd
Lena Janson
Arboga OK
Ej godkänd
Marita Berg
Sigtuna OK
Ej godkänd
 
H55 4820 meter28 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kent Bergendahl
Nyköpings OK
39:028:060:00Guld
2
Hans Andersson
Västerbergslagens OL
40:398:261:37Guld
3
Per Ove Wallén
Täby OK
44:389:165:36Silver
4
Peder Wickström
Arboga OK
48:4510:079:43Silver
5
Lennart Hålsjö
OK Skogshjortarna
49:4010:1810:38Silver
6
Stig Andersson
OK Linné
50:2110:2711:19Silver
7
Bengt Kärrström
Tullinge SK
50:3810:3011:36Silver
8
Mats Hastad
Fellingsbro GOIF
50:5910:3511:57Silver
9
Göran Andersson
Attunda OK
51:1610:3812:14Silver
10
Lars Olsson
Västvärmlands OK
51:5910:4712:57Silver
11
Mats Johansson
Södertälje-Nykvarn Orientering
52:5210:5813:50Silver
12
Olof Persson
Snättringe SK
53:5611:1114:54Silver
13
Bo Davidsson
Solna OK
53:5811:1214:56Silver
14
Christer Nordström
OK Älvsjö-Örby
54:0111:1214:59Silver
15
Anders Kärrström
Tullinge SK
54:5011:2315:48Silver
16
Lars-Erik Hermansson
OK Linné
55:5611:3616:54Silver
17
Nils Carlborg
Nyköpings OK
60:0012:2720:58Brons
18
Lennart Lundgren
Avesta OK
60:1312:3021:11Brons
19
Ove Ericsson
Nyköpings OK
60:2012:3121:18Brons
20
Mats Landqvist
Köping-Kolsva OK
61:4312:4822:41
21
Bo-Göran Karlsson
Avesta OK
62:0312:5223:01
22
Johan Wedlin
Sävedalens AIK
62:3412:5923:32
23
Ulf Svensson
OK Njudung
64:2213:2125:20
24
Hans Ragvald
Vingåkers OK
65:1613:3226:14
25
Anders Waldemarsson
Köping-Kolsva OK
74:5615:3335:54
26
Anders Gunnarsson
Surahammars SOK
80:5016:4641:48
Bo Andersson
Strängnäs-Malmby OL
Ej godkänd
Anders Eklöf
Järfälla OK
Ej godkänd
 
D60 3820 meter21 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Britt Linnéa Eriksson
Sala OK
41:5410:580:00Guld
2
Inger Holmstrand
Herrljunga SK Skid o OL
45:0711:493:13Guld
3
Kerstin Palm
Kjula IF
47:0412:195:10Silver
4
Britt-Marie Aldén
OK Kolmården
48:2312:406:29Silver
5
Anne Lundmark
Järfälla OK
48:3512:436:41Silver
6
Maria Ehn
Tullinge SK
49:5913:058:05Silver
7
Ann-Marie Holmström
IK Gandvik
52:0213:3710:08Silver
8
Gun Inger Sahlberg
Långhundra IF
57:5815:1016:04Silver
9
Kerstin Liss
Eskilstuna OL
58:2115:1616:27Silver
10
Dagny Tirén
OK Ravinen
59:3615:3617:42Brons
11
Siv Frodin
Köping-Kolsva OK
62:5216:2720:58Brons
12
Pirkko Stenerhag
Västerbergslagens OL
63:4116:4021:47Brons
13
Ann-Britt Lingfors
IF Hallby SOK
64:2916:5322:35
14
Marianne Sellgren
Sigtuna OK
71:3418:4429:40
15
Ann-Marie Johansson
Strängnäs-Malmby OL
79:3820:5137:44
16
Ewa Nordlund
Länna IF
82:0721:3040:13
17
Göta Britt-Marie Persson
FK Finn
104:5127:2762:57
Margareta Jönsson
Åkers IF
Ej godkänd
Barbro Börjeson
Sigtuna OK
Ej godkänd
Kristina Eriksson
Länna IF
Ej godkänd
Gittan Jonsson
Kjula IF
Ej godkänd
 
H60 4720 meter34 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carl-Henry Andersson
OK Orinto
42:048:550:00Guld
2
Bengt Stenerhag
Västerbergslagens OL
44:219:242:17Guld
3
Olle Adolfsson
Lerums SOK
45:009:322:56Guld
4
Arne Johansson
OK Ravinen
46:019:453:57Guld
5
Gustav Ingemar Ziljat
OK Djerf
48:3710:186:33Silver
6
Kenneth Johansson
Eskilstuna OL
48:4210:196:38Silver
7
Christer Eriksson
OK Linné
48:5510:226:51Silver
8
Per Magnus Harald Haraldsson
Gustavsbergs OK
49:3310:307:29Silver
9
Ingemar Larsson
Tullinge SK
49:5610:357:52Silver
10
Sven-Olov Wiklund
Arboga OK
51:1310:519:09Silver
11
Gunnar Ehn
Tullinge SK
51:2210:539:18Silver
12
Göran Larsson
Sala OK
51:2910:549:25Silver
13
Stellan Holmstrand
Herrljunga SK Skid o OL
51:5010:599:46Silver
14
Gustav Christer Nälemark
OK Djerf
52:3911:0910:35Silver
15
Runar Aldén
OK Kolmården
52:4611:1110:42Silver
16
Boris Holmberg
IF Åland
53:2211:1811:18Silver
17
Sven-Inge Nylund
Järfälla OK
55:0111:3912:57Silver
18
Ingemar Magnusson
Boxholm-Mjölby OL
55:2011:4313:16Silver
19
Ingemar Gillgren
Gävle OK
55:5411:5113:50Silver
20
Per-Erik Wåhlberg
OK Linné
56:2011:5614:16Silver
21
Sten Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
59:5412:4117:50Silver
22
Göran Svärd
NAIS OK
63:5613:3321:52Brons
22
Hans Lingfors
IF Hallby SOK
63:5613:3321:52Brons
24
Inge Sundström
Nyköpings OK
64:4213:4222:38Brons
25
Per-Åke Hull
Almby IK
65:1213:4923:08
26
Olle Arman
Nyköpings OK
66:1214:0224:08
27
Lars-Olof Lundström
Västerås SOK
67:2514:1725:21
28
Tord Fransson
Motala AIF OL
69:5614:4927:52
29
Roland Persson
IFK Enskede
70:2814:5628:24
30
Bo Norbäck
Tullinge SK
71:0815:0429:04
31
Jörgen Widlund
Nynäshamns OK
72:3415:2230:30
32
Kjell Frodin
Köping-Kolsva OK
77:0116:1934:57
Karl Göran Wahlström
Almby IK
Ej godkänd
Martin Eriksson
OK Södertörn
Ej godkänd
 
D65 3120 meter28 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Dagny Elisabet Gustavsson
Sigtuna OK
41:0213:090:00Guld
2
Britt-Marie Sjöberg
OK Tor
41:4413:230:42Guld
3
Marianne Hamilton
Enebybergs IF
42:0913:311:07Guld
4
Margareta Haraldsson
Sigtuna OK
44:5814:253:56Guld
5
Ingalill Westberg
SK Trim/Virsbo
47:1315:086:11Silver
6
Sonja Jedar
Åkers IF
47:2415:126:22Silver
7
Gunnel Granqvist
Nynäshamns OK
47:3315:146:31Silver
8
Gunvor Jonsson
Vänersborgs SK
47:4415:186:42Silver
9
Kerstin Ernvid
Ulricehamns OK
48:0615:257:04Silver
10
Irma Bjärud
Västerbergslagens OL
49:2515:508:23Silver
11
Lena Waern
Trollhättans SOK
50:2316:099:21Silver
12
Birgitta Klang
Långhundra IF
51:1316:2510:11Silver
13
Berit Gustavsson
Södertälje IF
52:1616:4511:14Silver
14
Gunborg Westin
Leksands OK
52:2616:4811:24Silver
15
Ulla Ling
Jönköpings OK
54:5017:3413:48Silver
16
Rose-Marie Karlsson
Köping-Kolsva OK
56:2418:0515:22Silver
17
Ann-Margret Persson
Gävle OK
56:4218:1015:40Silver
18
Siv Stam
Säterbygdens OK
56:4518:1115:43Silver
19
Gurli Back
Fagersta OK
63:1920:1822:17Brons
20
Birgitta Ericsson
Köping-Kolsva OK
67:2521:3626:23
21
Monica Lindkvist Möller
Södertälje-Nykvarn Orientering
72:0223:0531:00
22
Liz Porteous
Vandrarringen
83:5226:5342:50
23
Birgitta Nylund
Järfälla OK
105:0333:4064:01
Irene Vestman
OK Nolaskogsarna
Ej godkänd
Birgitta Petersson
Alvesta SOK
Ej godkänd
Birgit Karlsson
Mariestads FK
Ej godkänd
Inger Lund
OK Norden
Ej godkänd
Britt Axelsson
Kalmar OK
Ej godkänd
 
H65 4170 meter50 startande, 48 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alf Lindberg
Köping-Kolsva OK
38:049:080:00Guld
2
Per-Ivar Möllberg
Arboga OK
38:329:140:28Guld
3
Curt Carlsson
Nyköpings OK
41:119:533:07Guld
4
Leif Anders Fredrik Sellgren
Sigtuna OK
42:3710:134:33Guld
5
Stig Thorsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
43:0510:205:01Silver
6
Jörgen Bergström
Norbergs OK
45:5010:597:46Silver
7
Leif Eriksson
Heby AIF
47:0511:179:01Silver
8
Åke Höglund
Timrå SOK
47:2811:239:24Silver
9
Bernt Johansson
Häverödals SK
47:3611:259:32Silver
10
Jan Fogelberg
Västvärmlands OK
49:0811:4711:04Silver
11
Lars Johansson
Hägersta GF
49:1811:4911:14Silver
12
Lars Almqvist
Arboga OK
50:0712:0112:03Silver
13
Bengt Jönsson
Åkers IF
50:5712:1312:53Silver
14
Bertil Granberg
OK Klemmingen
51:2712:2013:23Silver
15
Karl-Erik Jonsson
OK Nolaskogsarna
51:4312:2413:39Silver
16
Karl-Robert Moqvist
OK Tor
51:5812:2813:54Silver
17
Sören Eriksson
Länna IF
52:1912:3314:15Silver
18
Hans Kruskopf
Korsnäs IF OK
53:2012:4715:16Silver
19
Rolf Bjärud
Västerbergslagens OL
54:3213:0516:28Silver
20
Arne Karlsson
OK Tor
55:2613:1817:22Brons
21
Yngve Johansson
Kristinehamns OK
55:3613:2017:32Brons
22
Erik Rundström
OK Tjärnen
55:4313:2217:39Brons
23
Kjell Blomberg
IK Standard
55:5713:2517:53Brons
24
Leif Berg
Sigtuna OK
56:4913:3818:45Brons
25
Gunnar Bengtsson
Sundsvalls OK
57:3013:4719:26Brons
26
Sven-Arne Nilsson
OK Klemmingen
57:4913:5219:45Brons
27
Göran Wiig
Hallstahammars OK
58:0113:5519:57Brons
28
Örjan Kampegård
OK Södertörn
58:3514:0320:31Brons
29
Kenneth Jonsson
Vänersborgs SK
59:2214:1421:18
30
Bo Hedlund
IFK Enskede
59:5014:2121:46
31
Jouko O Pajulampi
OK Tjärnen
60:0314:2421:59
32
Evert Karlsson
Rimbo SOK
60:0414:2422:00
33
Östen Andersson
Västerbergslagens OL
60:0714:2522:03
34
Bengt Mattiasson
Södertälje-Nykvarn Orientering
60:3514:3222:31
35
Kjell Johansson
Nyköpings OK
60:5114:3622:47
36
Torsten Westman
OK Nolaskogsarna
61:4014:4723:36
37
Stig Gustavsson
Södertälje IF
62:0514:5324:01
38
Hans Nordgren
Arboga OK
63:0815:0825:04
39
Leif Nordlund
Länna IF
63:2215:1225:18
40
Sören Johansson
OK Norden
63:5415:1925:50
41
Hans Sahlberg
Långhundra IF
64:0715:2326:03
42
Ove Johansson
Strängnäs-Malmby OL
64:4015:3026:36
43
Jan Rehdin
Köping-Kolsva OK
65:4615:4627:42
44
Jan Olof Norén
Järla IF OK
66:1815:5428:14
45
Bengt-Olov Törnqvist
Sigtuna OK
71:3217:0933:28
46
Göran Persson
FK Finn
76:0918:1638:05
47
Lennart Jansson
Häverödals SK
81:2719:3243:23
48
Lars-Ove Nyquist
Hagaby GOIF
89:2121:2651:17
Kurt Nilsson
Nyköpings OK
Ej godkänd
Anders Welén
Hallstahammars OK
Ej godkänd
 
D70 2770 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva von Heijne
Sigtuna OK
39:4414:210:00Guld
2
Asta Sjöberg
Lindebygdens OK
41:3215:001:48Guld
3
Solveig Dillman
Hammarby IF OF
41:3515:011:51Guld
4
Karin Lexell
OK Torfinn
47:4517:148:01Silver
5
Gunvor Granath
Nynäshamns OK
50:0518:0510:21Silver
6
Gertrud Asplund
Västerås SOK
60:3821:5320:54Brons
7
Gunnel Junegard
OK Södertörn
67:0424:1327:20
8
Berit Bergqvist
Hallstahammars OK
68:2024:4028:36
9
Margareta Holmberg
IF Hagen
69:4025:0929:56
10
Edda Nilsson
Stockholmspolisens IF OF
70:2225:2430:38
11
Inger Daniels-Östh
Korsnäs IF OK
76:0827:2936:24
12
Gun Andersson
Eskilstuna OL
77:5928:0938:15
13
Harriet Karlsson
OK Grip
79:5728:5240:13
Margareta Wallén
Täby OK
Ej godkänd
 
H70 3750 meter42 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Torsten Löfgren
Karlsbyhedens IK
41:2111:020:00Guld
2
Kjell Mjöberg
Hallstahammars OK
41:2811:030:07Guld
3
Ragnar Eriksson
OK Hedströmmen
42:1011:150:49Guld
4
Åke Gatelid
Sigtuna OK
43:4211:392:21Guld
5
Erland Ling
Jönköpings OK
43:4611:402:25Guld
6
Lars-B Larsson
OK Tyr
44:1811:492:57Guld
7
Torbjörn Ericsson
Köping-Kolsva OK
44:2611:513:05Guld
8
Stig Östh
Korsnäs IF OK
44:5411:583:33Guld
9
Ove Johansson
OK Järnbärarna
47:1812:375:57Silver
10
Sivert Axelsson
Kalmar OK
47:2912:406:08Silver
11
Ingemar Holmberg
IF Hagen
49:0813:067:47Silver
12
Benny Bogstedt
Tullinge SK
49:1613:087:55Silver
13
Janne Månsson
Leksands OK
50:0213:218:41Silver
14
L-O Mattsson
OK Roslagen
50:1313:238:52Silver
15
Bertil Eriksson
OK Tyr
51:5113:5010:30Silver
16
Ivan Ernvid
Ulricehamns OK
52:3714:0211:16Silver
17
Bo Norenvik
OK Tor
53:5114:2212:30Silver
18
Martin Engqvist
Upsala IF
53:5914:2412:38Silver
19
Jan-Olof Gust
Katrineholms OK
54:3514:3313:14Silver
20
Bo Carlsson
OK Tisaren
56:3215:0515:11Silver
21
Roine Mattsson
Häverödals SK
57:0215:1315:41Silver
22
Arne Gustafsson
Hagaby GOIF
57:2315:1816:02Silver
23
Lennart Eriksson
OK Enen
59:0815:4617:47Brons
24
Ulf Bolinder
Västerås SOK
59:2315:5018:02Brons
25
Lennart Karlsson
OK Grip
59:4615:5618:25Brons
26
Kurt Zander
Västerås SK OK
60:4016:1119:19Brons
27
Sture Nilsson
Stockholmspolisens IF OF
61:1116:1919:50Brons
28
Jouko Taskinen
Västerås SOK
62:2016:3720:59Brons
29
Rune Carlsson
Sundbybergs IK
64:0417:0522:43
30
Rolf Westberg
SK Trim/Virsbo
65:0417:2123:43
31
Hjalmar Nordquist
OK Järnbärarna
67:0917:5425:48
32
Mats Eriksson
OK Norden
67:4518:0426:24
33
Sixten Westerlund
OK Grip
67:5318:0626:32
34
Gunnar Waern
Trollhättans SOK
68:5718:2327:36
35
Sune Ahlin
Köping-Kolsva OK
71:4119:0730:20
36
Rune Thurén
Vallentuna-Össeby OL
72:2019:1730:59
37
Hans Magnus Crister Mejyr
Gävle OK
76:5620:3135:35
38
Robert Bohman
Södertälje-Nykvarn Orientering
98:0426:0956:43
Bernt Petersson
Alvesta SOK
Ej godkänd
Nils Grann
Kristinehamns OK
Ej godkänd
Lars Gustavsson
Strängnäs-Malmby OL
Ej godkänd
Lars Söderlund
Hallstahammars OK
Ej godkänd
 
D75 2770 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sonja Sundell
Sundbybergs IK
51:0918:280:00Guld
2
Dagny Andersson
OK Tjärnen
55:1619:574:07Guld
3
Birgitta Westergren
Täby OK
64:2223:1413:13Silver
4
Ulla-Britt Åleberg
Attunda OK
67:5824:3216:49Silver
5
Margareta Sundberg
Snättringe SK
70:2525:2519:16Silver
6
Maja-Lisa Bergström
Selånger SOK
78:1028:1327:01Brons
7
Irma Andersson
Rimbo SOK
87:4831:4236:39
8
Gun Holmqvist
Arboga OK
98:4635:3947:37
Karin Carlsson
Nyköpings OK
Ej godkänd
 
H75 3120 meter25 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rolf Andersson
Rimbo SOK
34:4311:080:00Guld
2
Sigurd Wallén
Täby OK
38:0412:123:21Guld
3
Arne Åhman
OK Klemmingen
39:1512:354:32Silver
4
Göran Larsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
40:1312:535:30Silver
5
Ulf Lindgren
Västerås SOK
41:1313:136:30Silver
6
Olof Rudin
Tumba-Mälarhöjden OK
41:1713:146:34Silver
7
Göran Ekebjär
OK Kåre
41:3213:196:49Silver
8
Allan Haglund
Gävle OK
42:0813:307:25Silver
9
Ivar Nordberg
OK Älvsjö-Örby
42:3213:387:49Silver
10
Jack Erling Bjurkvist
Söderhamns OK
43:1413:518:31Silver
11
Nils Johansson
OK Tjärnen
43:2213:548:39Silver
12
Stig Uno Hellberg
Eskilstuna OL
43:4714:029:04Silver
13
Nils Jansson
Skattkärrs IF
48:2515:3113:42Silver
14
Bo Sundberg
Snättringe SK
50:4216:1515:59Brons
15
Stig Westerberg
OK Tor
52:4316:5418:00Brons
16
Bo Karlsson
Köping-Kolsva OK
54:3217:2919:49
17
Bengt Edvardsson
OK Torfinn
57:4118:2922:58
18
Stig Lundin
Eskilstuna OL
60:0819:1625:25
19
Lennart Stenberg
Stigfinnarna
61:3019:4326:47
20
Wincent Liljekvist
IF Rune
64:0920:3429:26
21
Lennart Karlén
Västerås SOK
74:5424:0040:11
Lars Pettersson
OK Nalle
Ej godkänd
Börje Blomquist
Sigtuna OK
Ej godkänd
Lars Magnusson
Kristinehamns OK
Ej godkänd
Ulf Pihlblad
Hagaby GOIF
Ej godkänd
 
H80 3120 meter9 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Nils Gunnar Karlsson
Köping-Kolsva OK
50:5316:190:00Guld
2
John af Sandeberg
Eskilstuna OL
59:1719:008:24Silver
3
Lennart Westergren
Söders-Tyresö
67:5621:4617:03Silver
4
Tage Eriksson
Hallstahammars OK
73:5623:4223:03Brons
5
Kalle Karlsson
OK Tylöskog
75:2724:1124:34Brons
6
Henning Hamilton
Enebybergs IF
78:4525:1427:52
Runar Forsström
Järfälla OK
Ej godkänd
Ragnar Hasselquist
Hallstahammars OK
Ej godkänd
Malte Karlsson
Västerås SOK
Ej godkänd
 
H85 2770 meter4 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åke Svensson
Järfälla OK
64:1523:120:00Guld
2
Tage Johansson
Västerås SOK
74:0726:459:52Silver
Ragnar Wahlström
OK Kåre
Ej godkänd
Per Wester
Gustavsbergs OK
Ej godkänd
 
D21 Motion 4100 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åsa Jönsson
Järla IF OK
52:0712:430:00Silver
2
Annie Westlin
OK Måsen
54:5713:242:50Silver
3
Emma Axelsson
Göteborg-Majorna OK
78:3519:1026:28Brons
 
H21-35M 4730 meter2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Björn Bylund
IFK Enskede
80:1416:580:00Silver
Mats Kåberg
Köping-Kolsva OK
Ej godkänd
 
D35 Motion 4100 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
AnnaLena Svärd
OK Tylöskog
51:2012:310:00Silver
2
Cecilia Weistrand
Södertälje-Nykvarn Orientering
57:5614:086:36Silver
3
Ulrica Vidfelt
Lindebygdens OK
73:0217:4921:42Brons
4
Liselott Roth
Linköpings OK
77:5919:0126:39Brons
Amelie Volmer
IK Standard
Ej godkänd
 
D45 Motion 3560 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annika Hall
Nyköpings OK
46:2113:010:00Silver
2
Elisabeth Olsson
Älvdalens IF OK
56:1215:479:51Silver
3
Britt-Marie Sjölund
Söderhamns OK
57:0316:0210:42Brons
4
Karin Ekebjär
Kalmar OK
60:5517:0714:34Brons
Madelene Bjernulf
Sundbybergs IK
Ej godkänd
 
H45 Motion 4730 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Westerberg
OK Enen
51:2810:530:00Silver
2
Anders S Nyberg
Säterbygdens OK
52:1511:030:47Silver
3
Håkan Svahn
OK Ravinen
52:3711:071:09Silver
4
Magnus Freij
OK Måsen
84:4717:5533:19
5
Alf Huhta
OK Måsen
101:1921:2549:51
 
D55 Motion 3560 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lotten Lundeberg
OK Södertörn
58:5216:320:00Silver
2
Eva Nordin
Gustavsbergs OK
66:4918:467:57Silver
3
Margaretha Nylund
OK Södertörn
70:1819:4511:26Silver
4
Tanja-Birgit Söderström
Sala OK
74:1320:5115:21Brons
5
Eva Kampegård
OK Södertörn
119:2833:3360:36
Karin Lundeqvist
OK Hällen
Ej godkänd
 
H55 Motion 4170 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hans Blomqvist
OK Roslagen
64:0615:220:00Silver
2
Jarl Erik Palm
Kjula IF
65:1415:391:08Silver
3
Tomas Lundström
Skellefteå OK
73:1617:349:10Silver
4
Leif Björkman
Dalaportens OL
74:4317:5510:37Silver
5
Lars Nordin
Solna OK
77:4518:3913:39Silver
6
Ingvar Hultqvist
OK Hällen
84:2120:1420:15Brons
 
U1 1780 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Enckell
Södertälje-Nykvarn Orientering
12:537:140:00Järn
2
Caroline Elvelind
Strängnäs-Malmby OL
17:319:504:38Järn
3
Maja Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
18:3710:285:44Järn
4
Vera Carlsson
OK Hällen
27:2515:2414:32Järn
5
Angelica Kahsaiy
OK Enen
28:5516:1516:02Järn
 
U2 2300 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tilda Andersson
Tullinge SK
27:2111:530:00Järn
2
Arvid Christensen
Södertälje-Nykvarn Orientering
31:5513:534:34Järn
3
Sigge Nilsson
Sala OK
35:0515:157:44Järn
4
Jeff Järlund
Rånäs OK
51:1522:1723:54Järn
 
U3 2700 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Benjamin Sahlin
Arboga OK
36:3213:320:00Järn
2
Tina Samuelsson
OK Måsen
41:1615:174:44Järn
3
John Norrbom
Sala OK
43:1015:596:38Järn
 
U4 3560 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Edvin Danielsson
OK Tisaren
41:3011:390:00Järn
2
Kevin Järlund
Rånäs OK
70:0119:4028:31Järn
 
Inskolning 1780 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Agnes Liwell
Södertälje-Nykvarn Orientering
GodkändJärn
Lisa Hallmén
OK Tisaren
GodkändJärn
Hanna Roth
Linköpings OK
GodkändJärn
Hampus Nyholm
Strängnäs-Malmby OL
GodkändJärn
Filip Norrbom
Sala OK
GodkändJärn
Emma Karlsson Svedstam
Eskilstuna OL
GodkändJärn
Mäkinen Edvin
OK Hammaren
GodkändJärn
Bea Mjöberg
Hallstahammars OK
GodkändJärn
Mäkinen Axel
OK Hammaren
GodkändJärn
Anton Werther
Västerås SOK
GodkändJärn
Anton Jedar
OK Tor
GodkändJärn
Alice Helmersson
Vandrarringen
GodkändJärn
Albin Björk
OK Hammaren
GodkändJärn
Martin Bygdén
Södertälje-Nykvarn Orientering
GodkändJärn
 
Öppen 1 1780 meter18 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Moa Sågby
Jönköpings OK
14:107:580:00Brons
2
Sofie Fröjd
Sundsvalls OK
14:218:040:11Brons
3
Gustav Heldt
Södertälje-Nykvarn Orientering
15:548:561:44Brons
4
Tobias Sjöstedt
OK Måsen
19:0210:424:52Brons
5
Ludvig Axäng
OK Tisaren
19:0410:434:54Brons
6
Wilma Larsson
Eskilstuna OL
21:3712:097:27
7
Sara Gustavsson
Eskilstuna OL
21:4912:157:39
8
Linus Sågby
Jönköpings OK
21:5412:187:44
9
Lisa Heldt
Södertälje-Nykvarn Orientering
22:2112:338:11
10
Viktor Boström
OK Linné
24:0113:309:51
11
Lina Enqvist
Eskilstuna OL
24:4813:5610:38
12
Göran Enqvist
Eskilstuna OL
25:0414:0510:54
13
Tyr Persson
Linköpings OK
25:0814:0710:58
14
Olof Skyllberg
OK Klemmingen
27:5815:4313:48
15
Meif Kruskopf
Korsnäs IF
32:4218:2218:32
16
Emma Hallendal
IFK Enskede
40:0122:2925:51
17
Marcus Hedin
IFK Enskede
40:0522:3125:55
18
Stina Bygdén
Södertälje-Nykvarn Orientering
40:1322:3626:03
 
Öppen 2 2700 meter30 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Andersson
Haninge SOK
30:2411:160:00Brons
2
Helena Kronholm
Sala OK
31:1611:350:52Brons
3
Ann-Sofie Täck
Järbo OK
32:3612:042:12Brons
4
Cecilia Eriksson
Ornäs IK
33:1112:172:47Brons
5
Olle Lindeborg
OK Grip
33:2412:223:00Brons
6
Åsa Skyllberg
OK Klemmingen
34:3812:504:14Brons
7
Emma Nilsson
Sala OK
35:0813:014:44Brons
8
Gustav Larsson
Eskilstuna OL
36:0213:215:38Brons
9
Anna Jonsson
Kjula IF
37:3913:577:15Brons
10
Tina Jonsson
Kjula IF
37:4513:597:21Brons
11
Regina Gustavsson
OK Tylöskog
38:4814:228:24Brons
12
Lottis Brohede
OK Älgen
38:5114:238:27Brons
13
Birgitta Freij
Nyköpings OK
40:0414:509:40Brons
14
Agneta Huhta
OK Måsen
40:0614:519:42Brons
15
Kasper Gustavsson
OK Tylöskog
40:0714:519:43Brons
16
Karin Hansson
Surahammars SOK
40:3315:0110:09Brons
17
Jonathan Jonsson
Vandrarringen
41:1215:1610:48
18
Susan Sivén
OK Måsen
41:1815:1810:54
19
Samuel Malmfors
Skogspojkarnas OK
42:5115:5212:27
20
Ann-Britt Flodin
OK Nalle
43:3016:0713:06
21
Malin Zackrisson
OK Älvsjö-Örby
45:3316:5215:09
22
Sidonie Winther
Västerbergslagens OL
45:4916:5815:25
23
Emma Bernerson
OK Enen
45:5417:0015:30
24
Catrin Syversen
OK Måsen
46:3217:1416:08
25
Pia Westlin
OK Måsen
47:0317:2616:39
26
Peder Jonsson
Kjula IF
47:5917:4617:35
27
Doris Nilsson
OK Klemmingen
70:3426:0840:10
Laila Grann
Kristinehamns OK
Ej godkänd
Joy-Marie Brusenback
Klubblös
Ej godkänd
Alyssa Himes
Klubblös
Ej godkänd
 
Öppen 3 4060 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annika Fasth
Boxholm-Mjölby OL
42:3410:290:00Brons
2
John Gunnarsson
Surahammars SOK
43:4210:461:08Brons
3
Ove Johansson
Köping-Kolsva OK
46:4811:324:14Brons
4
Jens Fasth
Boxholm-Mjölby OL
47:2711:414:53Brons
5
Samuel Eriksson
OK Letstigen
58:5914:3216:25
6
Lars Berglund
Klubblös
60:2514:5317:51
7
Hanna Svensson
Klubblös
61:2515:0818:51
8
Clary Bernerson
OK Enen Enköping
63:0715:3320:33
 
Öppen 4 3560 meter32 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alfons Davidsson
OK Klemmingen
38:5310:550:00Brons
2
Magnus Söderberg
OK Hällen
40:1711:191:24Brons
3
Anders Moberg
Katrineholms OK
41:5611:473:03Brons
4
Otto Brinkman
Vandrarringen
43:1212:084:19Brons
5
Amanda Söderholm
Strängnäs-Malmby OL
45:0112:396:08Brons
6
Ulf Svedestam
Eskilstuna OL
45:4912:526:56Brons
7
Victoria Gustafsson
OK Tor
49:3913:5710:46Brons
8
Helen Andersson
Boxholm-Mjölby OL
49:5414:0111:01Brons
9
Katarina Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
50:1814:0811:25Brons
10
Mona Hull
Almby IK
50:2314:0911:30Brons
11
Urban Alfredsson
OK Tisaren
50:2514:1011:32Brons
12
Anders Holmqvist
OK Tor
51:1714:2412:24
13
Charlotta Andersson
OK Tor
52:3614:4713:43
14
Rune Haulin
IF Thor
52:4714:5013:54
15
Mikael Haapala
Kjula IF
53:3915:0414:46
16
Helen Eriksson
OK Tor
53:4815:0714:55
17
Axel Jonsson
Kjula IF
55:3915:3816:46
18
Lukas Löfvenhamn
OK Letstigen
61:4717:2122:54
19
Martin Englund
OK Södertörn
65:5718:3227:04
20
Eva Lind
OK Tor
66:0418:3327:11
21
Roland Plahn
OK Enen
66:4518:4527:52
22
Simon Bernerson
OK Enen
68:3019:1429:37
23
Eva Nordström
OK Älvsjö-Örby
68:3419:1629:41
24
Ewa Wåhlin
OK Södertörn
73:0020:3034:07
25
Runo Oldberg
Eskilstuna OL
75:0221:0536:09
26
Frank Danielsson
Kinnaströms SK
77:3821:4838:45
27
Annika Davidsson
OK Klemmingen
78:5922:1140:06
28
Eva Löfgren
Järfälla OK
111:4431:2372:51
Arvid Löfvenhamn
OK Letstigen
Ej godkänd
Gunilla Sandström
KFUM Örebro OK
Ej godkänd
Linda Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
Emma Östlund
Västerbergslagens OL
Ej godkänd
 
Öppen 5 4100 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Robert Hagström
Eskilstuna OL
40:049:460:00Brons
2
Erik Svärd
OK Tylöskog
43:2610:363:22Brons
3
Cecilia Johnsson
OK Tor
52:5512:5412:51Brons
4
Håkan Söderkvist
Arboga OK
55:3113:3215:27
5
Per Jacobsson
Arboga OK
57:4614:0517:42
6
Anders Falk
OK Roslagen
58:2614:1518:22
7
Agneta Wallin
Köping-Kolsva OK
60:1814:4220:14
8
L.O. Pettersson
Arboga OK
64:4415:4724:40
9
Mats Bernerson
OK Enen Enköping
65:0015:5124:56
10
Ronny Andersson
IF Rune
66:0916:0826:05
11
Laila Norrman
Kjula IF
67:5916:3527:55
12
Rolf Lindblom
Kjula IF
74:0518:0434:01
13
Jan Burell
Vandrarringen
75:3218:2535:28
14
Lars Broström
Degerfors OK
80:0819:3340:04
15
Frida Jonforsen
Hallstahammars OK
80:3119:3840:27
16
Peter Östlund
Västerbergslagens OL
80:3319:3940:29
Karin Profors
Köping-Kolsva OK
Ej godkänd
 
Öppen 6 5140 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kari Enckell
Södertälje-Nykvarn Orientering
46:239:010:00Brons
2
Fredrik Johansson
Lithe Vilse
53:4410:277:21Brons
3
Jonas Bergström
Haninge SOK
57:4011:1311:17Brons
4
Håkan Granevi
Tullinge SK
68:3413:2022:11
5
Henrik Andersson
Söderhamns OK
72:2214:0525:59
6
Johan Svärd
OK Tylöskog
74:3014:3028:07
7
Lars Sundkvist
Köping-Kolsva OK
82:2516:0236:02
8
Victor Davidsson
Solna OK
88:1417:1041:51
9
Anders Eriksson
Forssa IK
89:1917:2342:56
 
Öppen 7 3120 meter61 startande, 56 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Göran Davidsson
OK Klemmingen
28:209:050:00Brons
2
Gustav Davidsson
OK Klemmingen
29:289:271:08Brons
3
Anne Cecilie Løvald
Täby OK
30:289:462:08Brons
4
Mia Dammvik
Stora Tuna OK
30:309:472:10Brons
5
Hilda Forsgren
Täby OK
30:319:472:11Brons
6
Stefan Karlsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
31:1310:002:53Brons
7
Ulf Andersson
Haninge SOK
31:5210:133:32Brons
8
August Mikaelsson
Västerås SOK
32:1010:193:50Brons
9
Thomas Johansson
Almby IK
32:4310:294:23Brons
10
Jan Andersson
Gävle OK
32:5310:324:33Brons
11
Olle Sjögren
Köping-Kolsva OK
34:4311:086:23Brons
12
Klaus Elvelind
Strängnäs-Malmby OL
34:5511:116:35Brons
13
Eric Sjögren
Köping-Kolsva OK
35:0211:146:42Brons
13
Marika Lindahl
OK Milan
35:0211:146:42Brons
13
Björn Sundin
Sundsvalls OK
35:0211:146:42Brons
16
Maria Zeijlon
OK Hällen
35:4311:277:23Brons
17
Julia Lauri
OK Tisaren
35:5311:307:33Brons
18
Roland Hellberg
Täby OK
37:1611:578:56Brons
19
Arvid Wedlin
Sävedalens AIK
38:0312:129:43
20
Ida Åhlin
OK Måsen
38:1612:169:56
21
Eric Jönsson
OK Triangeln
38:1912:179:59
22
Johan Källbäck
Klubblös
38:5612:2910:36
23
Åsa Larsson
Hylte OK
40:0012:4911:40
24
Jane Melin
Hagaby GOIF
40:1512:5411:55
25
Per Norrbom
Sala OK
40:1612:5411:56
26
Åke Strid
Almby IK
40:3212:5912:12
27
Per-Erik Andrén
OK Tisaren
40:5813:0812:38
28
Katarina Persson
Almby IK
41:2813:1713:08
29
Leif Thorsson
OK Grip
41:5313:2513:33
30
K-E Hildenborg
Stora Sundby GOIF
42:3213:3814:12
31
Jennie Tärnfjord
OK Tor
42:5613:4614:36
32
Åsa Elvelind
Strängnäs-Malmby OL
43:4114:0015:21
33
Berit Wetter
Arboga OK
44:5414:2316:34
34
Per-Arne Ramström
Strängnäs-Malmby OL
45:2114:3217:01
35
Siv Eriksson