SM-klassisk, Final

2001-09-09

Arrangör: Forsa OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
241
Form:
Individuell
Startande:
238
Distans:
Lång
Fullföljande:
230
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 9210 meter38 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
76:578:210:00Guld
2
Cecilia Nilsson
OK Orion
77:448:260:47Guld
3
Gunilla Svärd
IF Thor
79:018:352:04Guld
4
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
79:178:372:20Guld
5
Jenny Wallsten
OK Orion
80:058:423:08Guld
6
Katarina Allberg
Sundsvalls OK
80:188:433:21Guld
7
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
80:208:433:23Guld
8
Madelene Allmungs
Leksands OK
80:518:473:54Guld
9
Jenny Borgström
Svärdsjö IF
81:038:484:06Guld
10
Marlena Jansson
OK Tisaren
81:208:504:23Guld
11
Hanna Palm
IK Hakarpspojkarna
83:159:026:18Guld
12
Karin Hellman
IK Hakarpspojkarna
83:329:046:35Guld
13
Jenny Röjgård
Södertälje-Nykvarn Orientering
83:379:056:40Guld
14
Ingela Rolands
Insjöns IF OK
83:389:056:41Guld
15
Malin Sand
Uddevalla OK
84:029:077:05Guld
16
Annika Billstam
Järfälla OK
85:569:208:59Silver
17
Maria Sandström
OK Ravinen
86:409:259:43Silver
18
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
87:019:2710:04Silver
19
Lina Bäckström
Täby OK
87:139:2810:16Silver
20
Anna Envall
IK Hakarpspojkarna
87:209:2910:23Silver
21
Carina Svensson
Eksjö SOK
87:579:3311:00Silver
22
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
88:559:3911:58Silver
23
Stina Grenholm
Ulricehamns OK
90:219:4913:24Silver
24
Karolina Arewång
Domnarvets GOIF
90:569:5213:59Silver
25
Ann-Charlotte Carlsson
Kils OK
92:2910:0215:32Silver
26
Malin Jonsson
OK Tyr
92:3810:0315:41Silver
27
Helena Sönsteröd
Stora Tuna IK
94:3910:1717:42Silver
28
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
96:0110:2619:04Silver
29
Stina Strömstedt
IFK Moras OK
96:2010:2819:23Silver
30
Angela Bergström
Stora Tuna IK
96:4010:3019:43Silver
31
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
98:0010:3821:03Silver
32
Karin Kjellman
Sundsvalls OK
98:3410:4221:37Silver
33
Eva Nordkvist
Leksands OK
99:2910:4822:32Silver
34
Maria Holmstrand
Trollhättans SK
101:4411:0324:47Silver
35
Ulrika Eriksson
Stora Tuna IK
101:4511:0324:48Silver
36
Annika Påhlstorp
Stora Tuna IK
105:4311:2928:46Silver
37
Louise Woxlin
Alfta-Ösa OK
110:1411:5833:17Brons
38
Annika Björk
Domnarvets GOIF
122:1913:1745:22
 
H21 15450 meter41 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Klas Dalberg
IFK Göteborg
0:000:00Guld
2
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
99:426:2799:42
3
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
102:136:37102:13
4
Niclas Jonasson
Leksands OK
102:266:38102:26
5
Mats Troeng
Storviks IF
102:516:39102:51
6
Håkan Petersson
Nybro OK
103:556:44103:55
7
Kalle Dalin
Leksands OK
104:166:45104:16
8
Peter Hemmyr
IFK Umeå
104:406:46104:40
9
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
104:576:48104:57
10
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
105:056:48105:05
11
Per Öberg
OK Hällen
105:306:50105:30
12
Thomas Asp
IFK Göteborg
106:046:52106:04
13
Andreas Rangert
IK Hakarpspojkarna
106:186:53106:18
14
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
106:276:53106:27
15
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
107:136:56107:13
16
Fredrik Sturesson
Göteborg-Majorna OK
107:236:57107:23
17
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
107:416:58107:41
18
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
109:057:04109:05
19
Johan Sundén
Södertälje-Nykvarn Orientering
110:567:11110:56
20
Mats Röjgård
OK Kolmården
111:247:13111:24
21
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
112:057:15112:05
22
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
112:307:17112:30
23
Per Ek
IFK Lidingös Skid o OK
112:467:18112:46
24
Jamie Stevenson
IFK Hedemora OK
113:217:20113:21
25
Peter Jacobsson
OK Ravinen
113:507:22113:50
26
Lasse Jansson
Gävle OK
114:107:23114:10
27
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
114:417:25114:41
28
Johan G Larsson
IFK Göteborg
115:267:28115:26
29
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
115:557:30115:55
30
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
116:067:31116:06
31
Sven Olsson
Leksands OK
116:087:31116:08
32
Grant Bluett
Malungs OK Skogsmårdarna
116:407:33116:40
33
Rikard Gunnarsson
OK Orion
116:507:34116:50
34
Olov Vikström
Sundsvalls OK
117:187:36117:18
35
Tommy Lindberg
OK Roslagen
118:327:40118:32
36
Klas Karlsson
IK Hakarpspojkarna
119:217:43119:21
37
Mikael Pihel
OK Tisaren
120:107:47120:10
38
Joakim Carlsson
OK Tisaren
133:388:39133:38
Pessi Liukkonen
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Nils Olsson
Stora Tuna IK
Ej godkänd
Andreas Nilsson
OK Pan-Kristianstad
Ej godkänd
 
D20 7250 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
65:028:580:00Guld
2
Jenny Eriksson
OK Rodhen
71:159:506:13Guld
3
Lina Persson
OK Skogsfalken
71:239:516:21Guld
4
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
72:179:587:15Guld
5
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
72:4610:027:44Guld
6
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
75:1410:2310:12Silver
7
Sara Grenmark
OK Hällen
76:0010:2910:58Silver
8
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
76:4910:3611:47Silver
9
Hanna Westerdahl
Göteborg-Majorna OK
77:3010:4112:28Silver
10
Emma Andersson
Ärla IF
77:4010:4312:38Silver
11
Karolina Norin
Kungälvs OK
79:3810:5914:36Silver
12
Anna Ställberg
Tullinge SK
79:4411:0014:42Silver
13
Eleonor Samuelsson
Sundbybergs IK
80:2011:0515:18Silver
14
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
80:4211:0815:40Silver
15
Kristin Karls
IFK Moras OK
80:4611:0815:44Silver
16
Emma Johansson
Kristinehamns OK
80:5911:1015:57Silver
17
Elin Sjölander
OK Rodhen
81:0811:1116:06Silver
18
Kerstin Bennitz
IF Thor
82:5411:2617:52Silver
19
Sara Helander
Domnarvets GOIF
84:4011:4119:38Silver
20
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
85:0211:4420:00Silver
21
Åsa Mårsell
Göteborg-Majorna OK
86:0911:5321:07Silver
22
Sara Svensson
OK Kullingshof
86:3811:5721:36Silver
23
Jenny Persson
Kristinehamns OK
87:0812:0122:06Silver
24
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
87:1212:0222:10Silver
25
Linda Ericsson
Haninge SOK
88:3012:1223:28Silver
26
Anna Hammarberg
Sundsvalls OK
88:4712:1523:45Silver
27
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
88:5112:1523:49Silver
28
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
88:5212:1523:50Silver
29
Lisa Nordin
Skogslöparna
89:1412:1824:12Silver
30
Pia Åström
Långvikens OK
90:0112:2524:59Silver
31
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
90:2812:2925:26Silver
32
Kajsa Dahlberg
IFK Kiruna
91:1412:3526:12Silver
33
Helena Ackelman
IF Thor
92:1012:4327:08Silver
34
Ellinor Fransson
Ärla IF
92:3012:4627:28Silver
35
Sofi Thorsell
Forsa OK
92:3412:4627:32Silver
36
Emma Sjölander
OK Rodhen
92:4912:4827:47Silver
37
Josefina Norin
Kungälvs OK
94:0812:5929:06Brons
38
Erika Svennberg
IF Hagen
94:2813:0229:26Brons
39
Frida Nero
Ronneby OK
98:0413:3233:02Brons
40
Bodil Halvarsson
OK Kåre
102:0914:0537:07
 
H20 11110 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Andersson
OK Denseln
78:137:020:00Guld
2
Jan Troeng
Storviks IF
78:157:030:02Guld
3
Isak Bergman
Bredaryds SOK
80:197:142:06Guld
4
David Andersson
Västerbergslagens OL
81:117:182:58Guld
5
Daniel Blohm
OK Klemmingen
82:237:254:10Guld
6
Thomas Gustafsson
Norbergs OK
84:257:366:12Guld
7
Viktor Funcke
Norbergs OK
85:257:417:12Guld
8
Stefan Andersson
FK Friskus-Varberg
85:337:427:20Guld
9
Hans Brolund
Kristinehamns OK
85:437:437:30Guld
10
Per Brolund
Kristinehamns OK
85:537:447:40Guld
11
Johan Höij
Norbergs OK
86:117:457:58Guld
12
Tobias Johansson
Falköpings AIK
86:427:488:29Guld
13
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
88:237:5710:10Silver
14
Jerker Martinsson
Mariestads FK
89:468:0511:33Silver
15
Anders Boström
Järfälla OK
90:518:1112:38Silver
16
Oskar Håkansson
Ronneby OK
92:138:1814:00Silver
17
John Gahlin
Brännans IF
92:148:1814:01Silver
18
Per Janzon
Norbergs OK
92:288:1914:15Silver
19
Björn Olovsson
Brännans IF
92:308:2014:17Silver
20
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
92:418:2114:28Silver
21
Oskar Lindfors
OK Skogsfalken
93:198:2415:06Silver
22
Tobias Olsson
OK Alehof
93:428:2615:29Silver
23
Jörgen Johansson
Vittjärvs IK
93:598:2815:46Silver
24
Erik Engstrand
Rehns BK
94:088:2815:55Silver
25
Per Andréasson
OK Skogsfalken
94:158:2916:02Silver
26
Fredrik Persson
OK Pan-Kristianstad
95:578:3817:44Silver
27
Patrik Nordgren
Sävedalens AIK
97:058:4418:52Silver
28
Anders Lidman
Umeå OK
97:128:4518:59Silver
29
Mårten Martinsson
Degerfors OK
97:288:4619:15Silver
30
Joakim Antonsson
OK Löftan
97:578:4919:44Silver
31
Erik Lärfars
Leksands OK
98:008:4919:47Silver
32
Jonathan Alm
Järfälla OK
98:198:5120:06Silver
33
Truls Persson
OK Alehof
98:408:5320:27Silver
34
Krister Höije
Mariestads FK
100:199:0222:06Silver
35
Fredrik Larsson
Norbergs OK
101:309:0823:17Silver
36
Henrik Holma
Vittjärvs IK
105:269:2927:13Silver
37
Andreas Ivarsson
OK Skogshjortarna
107:439:4229:30Silver
38
Patrik Jansson
Rånäs OK
108:349:4630:21Silver
39
Per-Åke Bligård
OK Vilse 87
111:1310:0133:00Brons
40
Fredrik Martinsson
Umeå OK
111:2410:0233:11Brons
 
D18 6770 meter40 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
61:089:020:00Guld
2
Sara Lundblad
Tullinge SK
63:259:222:17Guld
3
Linn Gustavsson
Hjobygdens OK
68:0410:036:56Guld
4
Ida Svensson
Sjövalla FK
69:4310:188:35Silver
5
Therese Gustavsson
Ronneby OK
70:5410:289:46Silver
6
Lena Gillgren
Gävle OK
71:1110:3110:03Silver
7
Marie Andersson
Jönköpings OK
72:2310:4211:15Silver
8
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
74:0410:5612:56Silver
9
Sofia Börjeskog
OK Tor
75:3311:1014:25Silver
10
Frida Hall
Dalaportens OL
75:5611:1314:48Silver
11
Charlotta Nilsson
FK Göingarna
75:5911:1314:51Silver
12
Emma Green
Långshyttans AIK OK
76:1611:1615:08Silver
13
Anna Olsson
OK Skogsfalken
76:2411:1715:16Silver
14
Linda Byström
Alfta-Ösa OK
76:4111:2015:33Silver
15
Sofia Karlsson
Tullinge SK
78:3511:3617:27Silver
16
Lina Nero
Ronneby OK
78:3811:3717:30Silver
17
Elin J0hansson
Dalaportens OL
78:5711:4017:49Silver
18
Karin Jarlekrantz
Västerås SOK
79:0511:4117:57Silver
19
Natalie Egli
Söders-Tyresö
79:5011:4818:42Silver
20
Katarina Alm
Järfälla OK
79:5211:4818:44Silver
21
Katarina Bergander
OK Linné
80:0111:4918:53Silver
22
Linn Axelsson
Ärla IF
80:3311:5419:25Silver
23
Karin Boman
SOK Viljan
81:0911:5920:01Silver
24
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
81:2912:0220:21Silver
25
Lina Lindberg
Malungs OK Skogsmårdarna
82:0212:0720:54Silver
26
Emma Öberg
OK Hällen
82:0512:0720:57Silver
27
Charlotte Gustafsson
OK Hällen
82:4012:1321:32Silver
28
Sofi Rönnestrand
Forsa OK
83:2612:1922:18Silver
29
Emma Löfdahl
Köping-Kolsva OK
83:2812:2022:20Silver
30
Anna Edenbrandt
Lunds OK
84:4612:3123:38Silver
31
Linda Ohlsson
Köping-Kolsva OK
85:1212:3524:04Silver
32
Emilia Nilsson
FK Göingarna
87:4912:5826:41Brons
33
Lina Gustafsson
Vittjärvs IK
87:5412:5926:46Brons
34
Andrea Westerdahl
Gävle OK
88:2413:0327:16Brons
35
Stina Jansson
Främmestads IK
90:0013:1828:52Brons
36
Sofia Söllvander
OK Rodhen
91:2213:3030:14Brons
37
Josefin Norell
Söders-Tyresö
92:5313:4331:45Brons
Martina Johansson
Halmstad OK
Ej godkänd
Jenny Bagge-Johansson
OK Skärmen
Ej godkänd
Cecilia Håkansson
OK Vilse 87
Ej godkänd
 
H18 9510 meter39 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Holmberg
Järla IF OK
67:307:060:00Guld
2
Henric Carlsson
SOK Viljan
69:547:212:24Guld
3
Martin Johansson
Dalaportens OL
70:337:253:03Guld
4
Jon Andersson
IFK Göteborg
73:077:415:37Guld
5
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
73:317:446:01Guld
6
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
73:477:466:17Guld
7
Oskar Malmberg
IFK Umeå
74:067:486:36Guld
8
Martin Lindqvist
Stenungsunds OK
74:247:496:54Guld
9
Robbin Kantarp
OK Hällen
74:517:527:21Guld
10
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
75:117:547:41Silver
11
Kalle Larsson
Kjula-Standard OK
75:307:568:00Silver
12
Johan Lindahl
Rotebro IS
75:507:588:20Silver
13
Petter Jönsson
Halmstad OK
75:567:598:26Silver
14
Jonas Vestbom
Ockelbo OK
77:138:079:43Silver
15
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
78:218:1410:51Silver
16
Kristjan Laas
OK Skogshjortarna
78:458:1711:15Silver
17
Petter Haraldsson
Gustavsbergs IF
78:538:1811:23Silver
18
Johan Strandberg
Gustavsbergs IF
79:028:1911:32Silver
19
Emil Lauri
OK Tisaren
79:128:2011:42Silver
20
Andreas Davidsson
OK Klemmingen
80:058:2512:35Silver
21
Mattias Karlsson
Växjö OK
80:298:2812:59Silver
22
Ulf Troeng
Storviks IF
80:488:3013:18Silver
23
Erik Svahn
OK Tor
81:568:3714:26Silver
24
Philip Gustavsson
IFK Göteborg
82:008:3714:30Silver
25
Martin Ivarsson
Trollhättans SOK
82:208:3914:50Silver
26
Martin Hammarberg
Sundsvalls OK
83:398:4816:09Silver
27
Jonas Engström
OK Hällen
84:108:5116:40Silver
28
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
84:278:5316:57Silver
29
Kristofer Skog
Halmstad OK
84:348:5417:04Silver
30
Rickard Holmqvist
Hestra IF
85:008:5617:30Silver
31
Thorbjörn Ekström
Uddevalla OK
85:218:5817:51Silver
32
Carl Pramlid
OK Klemmingen
85:298:5917:59Silver
33
Johan Häll
IF Thor
88:179:1720:47Silver
34
Mårten Ohlsson
Köping-Kolsva OK
88:289:1820:58Silver
35
Gustav Veide
Väsby OK
89:179:2321:47Silver
36
Oskar Strindhagen
Ronneby OK
89:329:2522:02Silver
37
Mikael Axin
Hagaby GOIF
91:119:3523:41Silver
Andreas Johansson
Rydboholms SK
Ej godkänd
Pontus Nilsson
Halmstad OK
Ej godkänd