SM Medeldistans Final

2006-09-16

Arrangör: Härlövs IF

Nivå:
Nationell
Anmälda:
216
Form:
Individuell
Startande:
212
Distans:
Medel
Fullföljande:
209
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 5010 meter38 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
33:236:400:00Guld
2
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
33:526:460:29Guld
3
Annika Billstam
OK Linné
33:546:460:31Guld
4
Helena Jansson
IF Hagen
33:566:460:33Guld
5
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
34:046:480:41Guld
6
Gunilla Svärd
IF Thor
34:216:510:58Guld
7
Maria Magnusson
FK Friskus-Varberg
35:397:072:16Guld
8
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
36:157:142:52Guld
9
Lina Persson
OK Skogsfalken
36:237:163:00Guld
10
Carina Svensson
Eksjö SOK
36:337:183:10Guld
11
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
37:187:273:55Guld
12
Linda Take
OK Djerf
37:247:284:01Guld
13
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
37:297:294:06Guld
14
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
37:347:304:11Guld
15
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
37:457:324:22Guld
16
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
38:067:364:43Silver
17
Pia Birkebæk
Stora Tuna IK
38:107:374:47Silver
18
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
38:147:384:51Silver
19
Sofia Holmgård
Kils OK
38:207:394:57Silver
20
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
38:267:405:03Silver
21
Emelie Eklöf
Stora Tuna IK
38:417:435:18Silver
22
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
38:557:465:32Silver
23
Eva Nordkvist
Leksands OK
39:117:495:48Silver
24
Jenny Eriksson
IF Thor
39:147:505:51Silver
25
Emma Andersson
Sävedalens AIK
39:267:526:03Silver
26
Lena Gillgren
Stora Tuna IK
39:337:546:10Silver
27
Lotta Saetre
OK Orinto
40:068:006:43Silver
28
Lina Bäckström
OK Linné
40:188:036:55Silver
29
Anna Lampinen
IFK Umeå
40:398:077:16Silver
30
Maria Andersson
Järla IF OK
40:578:107:34Silver
31
Britta Backlund
Stora Tuna IK
41:058:127:42Silver
32
Alexandra Vejedal
Ulricehamns OK
41:068:127:43Silver
33
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
41:398:198:16Silver
34
Pia Johansson
OK Landehof
42:308:299:07Silver
35
Jenny Bagge Johansson
Halmstad OK
42:398:319:16Silver
36
Linda Byström
IF Thor
43:208:399:57Silver
37
Johanna Svensson
OK Hällen
47:259:2814:02Silver
38
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
47:409:3114:17Silver
 
H21 5840 meter39 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
32:435:360:00Guld
2
Fredrik Löwegren
IFK Göteborg
32:585:390:15Guld
3
Erik Andersson
OK Denseln
33:045:400:21Guld
4
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
33:135:410:30Guld
5
Mats Troeng
OK Linné
33:215:430:38Guld
6
David Andersson
IK Hakarpspojkarna
33:325:450:49Guld
7
Peter Öberg
OK Hällen
33:465:471:03Guld
8
Damien Renard
OK Denseln
34:035:501:20Guld
9
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:085:511:25Guld
10
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
34:105:511:27Guld
11
Pål Skogtjärn
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:135:521:30Guld
12
Jan Troeng
OK Linné
34:165:521:33Guld
13
Daniel Nilsson
OK Skogsfalken
34:355:551:52Guld
14
Yuri Omelchenko
OK Orion
34:375:561:54Guld
15
Tomas Stenström
OK Linné
34:505:582:07Guld
16
Pavlo Ushkvarok
Stora Tuna IK
34:575:592:14Guld
17
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
35:196:032:36Guld
18
Christian Håkansson
Ronneby OK
35:216:032:38Guld
19
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
35:346:052:51Guld
20
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
35:376:062:54Guld
21
Per Öberg
OK Hällen
35:406:062:57Guld
22
Håkan Petersson
IFK Göteborg
36:036:103:20Guld
23
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
36:066:113:23Guld
24
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
36:106:123:27Guld
25
William Lind
Sävedalens AIK
36:356:163:52Guld
26
Isak Bergman
Södertälje-Nykvarn Orientering
36:396:173:56Guld
27
Daniel Kaipe
Leksands OK
36:426:173:59Guld
28
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
36:496:184:06Guld
29
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
36:586:204:15Guld
30
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
38:036:315:20Silver
31
Martin Larsson
IFK Göteborg
38:106:325:27Silver
32
Johan Lindahl
Täby OK
38:266:355:43Silver
33
Mattias Millinger
Västerås SOK
38:526:396:09Silver
34
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
38:546:406:11Silver
35
Johan Nordlund
Leksands OK
40:066:527:23Silver
36
Fredrik Persson
OK Pan-Kristianstad
40:356:577:52Silver
37
Henrik Jansson
OK Tisaren
41:047:028:21Silver
38
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
41:087:038:25Silver
Henrik Tryggesson
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
 
D20 4090 meter29 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin A Skantze
Järla IF OK
28:507:030:00Guld
2
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
30:227:251:32Guld
3
Anna (Humlaröd) Persson
FK Göingarna
31:237:402:33Guld
4
Johanna Jonsson
IK Hakarpspojkarna
32:407:593:50Silver
5
Anna Holmgren
Vittjärvs IK
33:128:074:22Silver
6
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
33:148:084:24Silver
7
Sofia Törnqvist
Storviks IF
34:238:245:33Silver
8
Eva Svensson
IFK Moras OK
35:048:346:14Silver
9
Linnea Lidström
OK Landehof
35:068:356:16Silver
10
Malin Sand
OK Tisaren
35:078:356:17Silver
11
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
35:088:356:18Silver
12
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
35:418:436:51Silver
13
Frida Bakkman
SOK Viljan
35:518:467:01Silver
14
Anastasiia Danylova
Stora Tuna IK
36:208:537:30Silver
15
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
36:539:018:03Silver
16
Matilda Andersson
Västerbergslagens OL
38:529:3010:02Silver
17
Josefine Carlsson
SOK Viljan
38:559:3110:05Silver
18
Johanna Hallberg
IFK Hedemora OK
39:129:3510:22Silver
19
Fredrika Vångell
Linköpings OK
39:569:4611:06Silver
20
Sara Eskilsson
Haninge SOK
41:0310:0212:13Brons
21
Lovisa Berg
OK Milan
41:4210:1212:52Brons
22
Frida Andersson
Falkenbergs OK
41:5310:1413:03Brons
23
Ida Johansson
IFK Moras OK
42:1210:1913:22Brons
24
Maria Arvidsson
Kalmar OK
42:5710:3014:07Brons
25
Elin Kristoffersson
Litsbygdens SK
44:1810:5015:28
26
Cecilia Bergander
Eksjö SOK
45:1211:0316:22
27
Anna-Karin Claesson
IK Hakarpspojkarna
47:1611:3318:26
28
Jennie Runesson
OK Vivill
48:0111:4419:11
Jana Macinská
OK Orion
Ej godkänd
 
H20 4910 meter30 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
John Fredriksson
Täby OK
27:405:380:00Guld
2
Mikael Kristensson
OK Torfinn
28:365:490:56Guld
3
Daniel Attås
OK Tisaren
29:406:032:00Guld
4
Patrik Karlsson
Växjö OK
29:436:032:03Guld
5
Jan Benes
Rehns BK
29:526:052:12Guld
6
David Bejbom
Uddevalla OK
30:186:102:38Guld
6
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
30:186:102:38Guld
8
Anton Lif
Gävle OK
31:176:223:37Silver
9
Tobias Öström
OK Tyr
31:196:233:39Silver
10
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
31:226:233:42Silver
11
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:006:314:20Silver
12
Markus Svensson
OK Pan-Kristianstad
32:016:314:21Silver
13
Tomas Reibring
Nyköpings OK
32:196:354:39Silver
14
Mattias Jonsson
Nybro OK
32:206:354:40Silver
15
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
32:416:395:01Silver
15
Fredrik Johansson
Ulricehamns OK
32:416:395:01Silver
17
Henrik Lundgren
Kils OK
32:446:405:04Silver
18
Ivan Forsgren
OK Tisaren
32:486:415:08Silver
19
Thomas Carlsson
Rehns BK
32:526:425:12Silver
20
Erik Lind
Säterbygdens OK
32:546:425:14Silver
21
Johan Eriksson
Gävle OK
33:216:485:41Silver
22
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
34:277:016:47Silver
23
Erik Pettersson
Visborgs OK
35:077:097:27Silver
24
Patrik Lind
OK Tor
35:137:107:33Silver
25
Daniel Erlandsson
OK Vilse 87
35:317:147:51Silver
26
Jonathan Rosendahl
Västerås SOK
36:307:268:50Silver
27
Erik Dahlqvist
Storviks IF
37:457:4110:05Silver
28
Anton Blomgren
Hagaby GOIF
38:177:4810:37Silver
29
Andreas Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
39:097:5811:29Silver
30
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
39:268:0211:46Silver
 
D18 3890 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Forsberg
OK Kolmården
29:437:380:00Guld
2
Kristin Löfgren
Järfälla OK
29:567:420:13Guld
3
Karin Persson
Hagaby GOIF
30:037:430:20Guld
4
Ida Lindkvist
OK Denseln
30:127:460:29Guld
5
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
30:217:480:38Guld
6
Caroline Gustavsson
Istrums SK
30:507:561:07Guld
7
Hanna Axelsson
OK Skogshjortarna
31:068:001:23Guld
8
Jonna Samuelsson
OK 64 Torpa
31:188:031:35Guld
9
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
32:178:182:34Guld
10
Ellen Jansson
Järla IF OK
32:328:222:49Guld
11
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
32:408:242:57Guld
12
Anna Bachman
Täby OK
33:058:303:22Silver
13
Ida-Maria Svensson
Lidköpings VSK
33:288:363:45Silver
14
Marie Pettersson
OK Djerf
33:428:403:59Silver
15
Mathilda Carlsson
OK Stigen
33:598:444:16Silver
16
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
34:028:454:19Silver
17
Elin Ström
Tullinge SK
34:268:514:43Silver
18
Julia Davidsson
OK Klemmingen
34:318:524:48Silver
19
Kristin Boman
SOK Viljan
34:398:544:56Silver
20
Elsa Jansson
Främmestads IK
34:438:555:00Silver
21
Sanna Svensson
Främmestads IK
34:498:575:06Silver
22
Karin Hedberg
OK Linné
35:009:005:17Silver
23
Josefin Aronsson
OK Tisaren
35:179:045:34Silver
24
Emma Carlsson
Skarpnäcks OL
35:279:075:44Silver
25
Johanna Lännevall
OK Roslagen
36:359:246:52Silver
26
Linnea Längberg
Järla IF OK
36:529:297:09Silver
27
Eva Englid
Tumba-Mälarhöjden OK
36:589:307:15Silver
28
Malin Sandström
Järla IF OK
36:599:307:16Silver
29
Julia Thorén
Eksjö SOK
38:139:498:30Silver
30
Ylva Kindlundh
Alfta-Ösa OK
38:269:538:43Silver
31
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
38:279:538:44Silver
32
Lina Sundqvist
OK Kåre
40:5710:3211:14Silver
33
Alva Olsson
Västerås SOK
42:2910:5512:46Silver
34
Erica Ek
Lunds OK
42:4010:5812:57Silver
35
Helena Lindqvist
Västerås SOK
45:3311:4315:50Brons
36
Agnes Söderlund
Tormestorps IF
49:4012:4619:57
 
H18 4580 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jerker Lysell
Rehns BK
26:225:450:00Guld
2
Erik Liljequist
OK Älme
27:105:560:48Guld
3
Petter Eriksson
OK Rodhen
27:396:021:17Guld
4
Erik Johansson
Halmstad OK
28:156:101:53Guld
5
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
28:366:152:14Guld
6
Rickard Rosgren
OK Njudung
28:526:182:30Guld
7
Albin Ridefelt
OK Linné
28:576:192:35Guld
8
Anders Carlsson
Halmstad OK
29:026:202:40Guld
9
Kalle Johansson
Halmstad OK
29:076:212:45Guld
9
Jonas Leandersson
OK Tyr
29:076:212:45Guld
11
Anton Östlin
Linköpings OK
29:086:222:46Guld
11
Emil Andersson
Ärla IF
29:086:222:46Guld
13
Erik Holmberg
Uddevalla OK
29:326:273:10Guld
14
Mattias Andersson
OK Tisaren
29:356:283:13Guld
15
Johan Aronsson
OK Tisaren
29:376:283:15Guld
16
Henrik Berg
Bromma-Vällingby SOK
30:266:394:04Silver
17
Victor Silvemark
Dalaportens OL
30:446:434:22Silver
18
Martin Axeen
Linköpings OK
30:526:444:30Silver
19
Erik Folkesson Blom
OK Älme
30:596:464:37Silver
19
Jonas Wallin
Uddevalla OK
30:596:464:37Silver
21
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
31:116:494:49Silver
22
Anton Tynong
Gävle OK
31:136:494:51Silver
23
Olle Boström
Järla IF OK
31:166:504:54Silver
24
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
31:276:525:05Silver
25
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
31:386:545:16Silver
26
Niklas Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
31:466:565:24Silver
27
Jonas Sandström
Järla IF OK
32:177:035:55Silver
28
Kent Ohlsson
Haninge SOK
32:457:096:23Silver
29
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
33:077:146:45Silver
30
Rassmus Andersson
Stora Tuna IK
33:167:166:54Silver
31
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
33:357:207:13Silver
32
Erik Melén
Motala AIF OL
34:287:328:06Silver
33
Pelle Engstrand
Rehns BK
34:557:378:33Silver
34
Emil Jönsson
Halmstad OK
35:007:398:38Silver
35
Robin Johansson
OK Skogsfalken
36:598:0410:37Silver
36
Simon Sanderi
Lidköpings VSK
37:268:1011:04Silver
37
Mattias Nilsson
OK Alehof
39:118:3312:49Brons
38
Simon Hollbeck
Bromma-Vällingby SOK
40:058:4513:43Brons
39
Jacopo Benini
Eksjö SOK
41:018:5714:39
Johan Lindberg
OK Denseln
Ej godkänd