Morokulien 2-dagars

2010-07-03 - 2010-07-04

Arrangörer: OK Hierne | Åmotfors OK | Eidskog OL

Nivå:
Nationell
Anmälda:
340
Form:
Flerdagetapp
Startande:
308
Distans:
Lång
Fullföljande:
284
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Lång 7300 meter, 14 kontroller9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anette Carlsson
KFUM Örebro OK
59:448:110:00Guld
2
Linn Nilsson
OK Tyr
67:189:137:34Silver
3
Kristin Johansson
Västvärmlands OK
68:529:269:08Silver
4
Maria Ivermark
Västerås SOK
74:5110:1515:07Silver
5
Karolina Källstrand
Göteborg-Majorna OK
80:4311:0320:59Silver
6
Heidi Tronbøl
Nydalens SK
82:1811:1622:34Silver
7
Anna Nordström
Kils OK
85:0811:4025:24Brons
8
Elin Eriksson
Västvärmlands OK
90:1112:2130:27Brons
Maria Eriksson
Västvärmlands OK
Ej godkänd
 
H21 Lång 11200 meter, 18 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Johanson
Karlsbyhedens IK
83:267:270:00Guld
2
Fredrik Persson
OK Pan-Kristianstad
93:158:209:49Silver
3
Björn Beckius
OK Tyr
95:238:3111:57Silver
4
Daniel C. Skjønsfjell
Nordreisa IL
125:3011:1242:04Brons
 
H16 5200 meter, 11 kontroller2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tord Haflan
Nydalens SK
49:329:320:00Mästare
Joachim Arnesen
Fossum IF
Ej godkänd
 
D14 3500 meter, 11 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tuva Bjerketvedt
OK Moss
46:4013:200:00Elit
2
Lene Taugbøl
Ålgård OK
55:2115:498:41Guld
3
Ingrid Holmen
OK Moss
57:1816:2210:38Silver
4
Karlsen Ida Karine
OK Moss
62:0017:4315:20Silver
 
H14 4000 meter, 13 kontroller8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sondre Taugbøl
Ålgård OK
43:0510:460:00Elit
2
Henrik Eijsink
Ås-umb Orientering
45:4411:262:39Elit
3
Elis Nordström
Kils OK
52:1313:039:08Guld
4
Inge Brenden
Lunderseter IL
61:1115:1818:06Silver
5
John Gordon
Stigsökarna
61:1715:1918:12Silver
6
Håkon Græsberg
Lunderseter IL
64:4616:1221:41Silver
7
Nicolay Torp
Lunderseter IL
70:4717:4227:42Brons
Lars Brander
Västvärmlands OK
Ej godkänd
 
D12 3000 meter, 11 kontroller7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mirjam Dalén
Sala OK
26:068:420:00Guld
2
Elvira Danielsson
Köping-Kolsva OK
29:5910:003:53Guld
3
Maria Eriksson
Eds SK
33:4511:157:39Silver
4
Fanny Lilljeqvist
Stigsökarna
34:0411:217:58Silver
5
Johanne Bratland Tjernshaugen
OK Moss
34:1711:268:11Silver
6
Sofia Gustavsson
Eds SK
41:1813:4615:12Järn
Rebekka Markow
Austmarka IL
Ej godkänd
 
H12 3000 meter, 11 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Claesson
Sävedalens AIK
31:2310:280:00Guld
2
Lavran Thorstensen
Oppsal IF Orientering
34:3611:323:13Guld
3
Joel Gustavsson
Stigsökarna
35:4011:534:17Guld
4
Emil Bjørnstad Strand
Raumar O-lag NOR
63:3021:1032:07Järn
 
D10 2400 meter, 10 kontroller2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ella Nordström
Kils OK
37:3715:400:00Brons
2
Katja Dalén
Sala OK
38:1015:540:33Brons
 
H10 2400 meter, 10 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Oscar Holmen
OK Moss
28:2011:480:00Brons
2
Rasmus Liljeqvist
Stigsökarna
29:5812:291:38Brons
3
Nils Ottoson
Gävle OK
33:5514:085:35Brons
 
D35 4400 meter, 11 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Råberg
OK Tyr
46:0010:270:00Guld
2
Annika Ljungberg
Degerfors OK
58:0113:1112:01Silver
3
Anna-Märta Johansson
Västvärmlands OK
58:2413:1612:24Silver
 
H35 7300 meter, 14 kontroller10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Fogelberg
Västvärmlands OK
54:297:280:00Guld
2
Magnus Nordström
Kils OK
55:567:401:27Guld
3
Steinar Lande
BØ OL
56:557:482:26Guld
4
Urban Ljungberg
Degerfors OK
57:487:553:19Guld
5
Tommy Johansson
Västvärmlands OK
59:008:054:31Guld
6
Asgeir Lium
Oslostudentenes IK
60:438:196:14Guld
7
Donald McCarthy
Ärla IF
68:139:2113:44Silver
8
Torstein Hole
Nydalens SK
68:519:2614:22Silver
9
Jörgen Karlsson
Leksands OK
100:4113:4846:12
Anders Knutsson
Linköpings OK
Ej godkänd
 
D40 4000 meter, 10 kontroller4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Suzy Larsson
OK Skogshjortarna
43:2210:510:00Guld
2
Helena Eriksson
Eds SK
47:0211:463:40Guld
3
Anneli Gordon
Stigsökarna
60:1715:0416:55Silver
Astrid Bjørnerød
OK Moss
Ej godkänd
 
H40 6500 meter, 13 kontroller6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulrik Stavgaard
FIF Hillerød
50:127:430:00Guld
2
Patrik Ottosson
Gävle OK
54:128:204:00Guld
3
Örjan Beckius
OK Tyr
59:159:079:03Silver
4
Bjørn Karlstad
Brandval/kongsvinger OK
62:469:3912:34Silver
5
Johan Lilljeqvist
Stigsökarna
64:089:5213:56Silver
Mats Larsson
OK Älgen
Ej godkänd
 
D45 3800 meter, 10 kontroller7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Heli Marjomaa
Stigsökarna
41:2710:540:00Guld
2
May-Bente Brurberg
Ås-umb Orientering
51:1413:299:47Silver
3
Ida Engen
Raumar O-lag NOR
53:1314:0011:46Silver
4
Ann-Sofie Hultsved
OK Tyr
54:2814:2013:01Silver
5
Nina Bejbom
Uddevalla OK
59:1215:3517:45Brons
6
Mette Solbergseter
Austmarka IL
62:4616:3121:19Brons
Annika Hallén
Trollhättans SOK
Ej godkänd
 
H45 6000 meter, 13 kontroller11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tore Bjørnerød
OK Moss
50:238:240:00Guld
2
Jörgen Hallén
Trollhättans SOK
50:378:260:14Guld
3
Pär Claesson
Sävedalens AIK
50:398:270:16Guld
4
Lars Andersson
OK Tyr
51:048:310:41Guld
5
Lars Granum
Oppsal IF Orientering
52:068:411:43Guld
6
Kjell Einarsson
OK Skogshjortarna
55:299:155:06Guld
7
Andres Laas
OK Skogshjortarna
59:029:508:39Silver
8
Magnus Wide
Frölunda OL
60:3310:0610:10Silver
9
Claes Ekberg
Lidköpings VSK
62:5210:2912:29Silver
10
Björn Engström
Lustens OK
79:4313:1729:20
11
Jörgen Dalén
Sala OK
86:4414:2736:21
 
D50 3700 meter, 9 kontroller7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Berit Danielsen
IL Tyrving
36:239:500:00Guld
2
Kerstin Burman
Kvillebyns SK
40:0710:513:44Guld
3
Anne Sørum
Ringsaker OL
40:3910:594:16Guld
4
Bente Line
Skaukameratene OL
40:5511:044:32Guld
5
Wenche Bjørnstad
Ringsaker OL
42:0611:235:43Silver
6
Anne-Marie Ericsson
Kristinehamns OK
42:5111:356:28Silver
7
Ann Laas
OK Skogshjortarna
63:0617:0326:43
 
H50 5500 meter, 11 kontroller14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Nordström
Kils OK
47:108:350:00Guld
2
Einar Jensen
Nydalens SK
48:308:491:20Guld
3
Per Kristian Ekeberg
IL Tyrving
49:228:592:12Guld
4
Thord Jansson
Västvärmlands OK
50:569:163:46Guld
5
Thomas Östlund
IFK Moras OK
51:009:163:50Guld
6
Knut Engen
Raumar O-lag NOR
52:549:375:44Guld
7
Karl Aasmund Erøy
OK Moss
53:219:426:11Silver
8
Leif Thingsrud
Østmarka OK
56:4710:199:37Silver
9
Göran Andreasson
OK Kroppefjäll
58:0710:3410:57Silver
10
Håvard Nyhus
Brandval/kongsvinger OK
58:5610:4311:46Silver
11
Tor Strand
Raumar O-lag NOR
59:5410:5312:44Silver
12
Bjørn Olav Bergsløkken
Grue IL
69:2312:3722:13Brons
13
Ole Texmo
FET OL
76:3713:5629:27
Thomas Gabrielsson
Västvärmlands OK
Ej godkänd
 
D55 3700 meter, 9 kontroller6 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Wenche Hultgreen
IL Tyrving
40:2310:550:00Guld
2
Gunnel Gillenäs
Kristinehamns OK
52:3314:1212:10Silver
3
Yvonne Galborgen
Eds SK
86:0823:1745:45
Britt-Marie Andersson
OK Amne
Ej godkänd
Inge Iversen
Mariager Fjord OK
Ej godkänd
Britt Gunnarsson
Kristinehamns OK
Ej godkänd
 
H55 5200 meter, 11 kontroller13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Olsson
Västvärmlands OK
49:509:350:00Guld
2
Roar Løvtjernet
Brandval/kongsvinger OK
52:0510:012:15Guld
3
Stefan Gunnarsson
Kristinehamns OK
52:2710:052:37Guld
4
Hans Ekberg
Trollhättans SOK
52:5710:113:07Guld
5
Tor Solbergseter
Austmarka IL
53:3710:193:47Guld
6
Lars Ekberg
Trollhättans SOK
55:5510:456:05Guld
7
Ingvar Andersson
OK Amne
58:3411:168:44Silver
8
Arvid Galborgen
Eds SK
61:5811:5512:08Silver
9
Roalh Kleveland
Kvillebyns SK
62:4612:0412:56Silver
10
Jan Sveen
Raumar O-lag NOR
67:3513:0017:45Silver
11
Rolf Eriksson
Västvärmlands OK
69:5113:2620:01Silver
12
Peter Preisz
Lustens OK
104:2020:0454:30
Gunnar Bejbom
Uddevalla OK
Ej godkänd
 
D60 3700 meter, 9 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ann-Marie Holmström
IK Gandvik
39:5710:480:00Guld
2
Eva Trangius
OK Tyr
57:5015:3817:53Brons
3
Gunilla Holst
Bottnaryds IF
59:5416:1119:57Brons
4
Barbro Andersson
OK Skogshjortarna
86:4323:2646:46
 
H60 4400 meter, 11 kontroller12 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gustav Ingemar Ziljat
OK Djerf
44:1610:040:00Guld
2
Christer Elfsberg
Kristinehamns OK
44:1810:040:02Guld
3
Eystein Weltzien
IL Tyrving
49:0411:094:48Guld
4
Gustav Christer Nälemark
OK Djerf
51:2211:407:06Silver
5
Børre Børresen
Brandval/kongsvinger OK
52:0811:517:52Silver
6
Christer Gillenäs
Kristinehamns OK
52:4411:598:28Silver
7
Knut Sterten
Gjø-vard OL
55:4512:4011:29Silver
8
Harry Enberg
Västerbergslagens OL
59:5613:3715:40Silver
9
Thorbjörn Nilsson
Västvärmlands OK
66:5715:1322:41Brons
10
Niels Jørgen Iversen
Mariager Fjord OK
69:2215:4625:06
Sven-Eric Carlsson
Alfta-Ösa OK
Ej godkänd
Bror Fureskog
Alfta-Ösa OK
Ej godkänd
 
D65 2900 meter, 10 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marith Brekke
Hamar OK
40:0513:490:00Guld
2
Dagny Elisabet Gustavsson
Sigtuna OK
40:5214:060:47Guld
3
Mariann Nilsson
Lustens OK
43:1614:553:11Guld
4
Karin Creutzer
OK Tyr
43:4015:033:35Guld
 
H65 4000 meter, 10 kontroller15 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per-Ivar Möllberg
Arboga OK
36:229:050:00Guld
2
Jan Fogelberg
Västvärmlands OK
37:489:271:26Guld
3
John Sørensen
Indre Østfold OK
40:5710:144:35Guld
4
Per Fosser
Indre Østfold OK
42:3110:386:09Silver
5
Hans Persson
OK Älgen
46:1811:359:56Silver
6
Yngve Johansson
Kristinehamns OK
48:4512:1112:23Silver
7
Svein Bakken
Stigsökarna
52:5313:1316:31Brons
8
Lennart Mattsson
Lustens OK
53:3413:2417:12Brons
9
Ronny Andersson
OK Skogshjortarna
58:5614:4422:34
10
Harald Brekke
Hamar OK
59:2514:5123:03
11
Lars-Erik Gadde
Göteborg-Majorna OK
61:1815:2024:56
12
Harald Haugen
Ringsaker OL
62:5415:4426:32
13
Sven-Arne Nilsson
Västvärmlands OK
66:3816:4030:16
14
Sten Brenna
Brandval/kongsvinger OK
77:5719:2941:35
Björn Eriksrud
Rond OL
Ej godkänd
 
D70 2400 meter, 7 kontroller5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunni Ekberg
Ätrans IF
39:1816:230:00Guld
2
Barbro Vallin
Kungälvs OK
41:5017:262:32Guld
3
Bakken Gro
Stigsökarna
43:4918:154:31Guld
4
Torunn Frøvoll
Sturla, IF
48:2920:129:11Silver
Ulla-Britt Lundberg
Lustens OK
Ej godkänd
 
H70 3800 meter, 10 kontroller8 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rolf Larsson
Degerfors OK
43:1111:220:00Guld
2
Rolf Gävert
Västvärmlands OK
44:3111:431:20Guld
3
Willy Johansen
Ringsaker OL
50:3213:187:21Silver
4
Nils. Uttersrud
Raumar O-lag NOR
72:5719:1229:46
5
Bjørn Gunnerød
Asker SK
74:2119:3431:10
Roger Torper
Skaukameratene OL
Ej godkänd
Roger Larsson
Västvärmlands OK
Ej godkänd
Elling Frøvoll
Sturla, IF
Ej godkänd
 
H75 2900 meter, 10 kontroller10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rune Gårdh
OK Älgen
37:3812:590:00Guld
2
Melvin Nilsson
Lustens OK
38:5113:241:13Guld
3
Holger Persson
OK Eken
42:5314:475:15Silver
4
Kurt Johansson
Uddevalla IS
43:2214:575:44Silver
5
Iver Rognstad
Hadeland OL
43:4315:046:05Silver
6
Nils Jansson
Skattkärrs IF
44:1915:176:41Silver
7
Arvo Hyvönen
Skattkärrs IF
51:0217:3613:24Silver
8
Gunnar Nyman
OK Djerf
51:3517:4713:57Silver
9
Bertil Lundberg
Lustens OK
54:5718:5717:19Brons
10
John Larsson
Västvärmlands OK
69:3123:5831:53
 
H80 2400 meter, 7 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helmer Ekberg
Ätrans IF
38:4116:070:00Guld
2
Sven-Erik Gustafsson
Säffle OK
41:0417:072:23Guld
3
Göran Barremyr
OK Fryksdalen
59:5724:5921:16
 
D21 Kort 4000 meter, 10 kontroller5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lisa Borssén
OK Kroppefjäll
40:2910:070:00Guld
2
Mariken Bjerva
Drangedal OL
45:5411:295:25Guld
3
Ingunn Berget
Ås-umb Orientering
48:4112:108:12Silver
4
Malin Ivermark
Frölunda OL
50:5512:4410:26Silver
5
Gro Strand
Austmarka IL
54:2113:3513:52Silver
 
H21 Kort 6000 meter, 13 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Bengtsson
FKÅsen
50:048:210:00Guld
2
Kristofer Thorslund
Väsby OK
52:588:502:54Guld
3
Jonas Preisz
Lustens OK
74:1012:2224:06Brons
 
D40 Kort 3700 meter, 9 kontroller2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hanne Narvestad
Halden SK
43:0511:390:00Guld
2
Anne Karin Thorstensen
Oppsal IF Orientering
54:4514:4811:40Silver
 
H40 Kort 3800 meter, 10 kontroller8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Knut Taugbøl
Ålgård OK
37:329:530:00Guld
2
Anders Pettersson
Stigsökarna
37:509:570:18Guld
3
Per Arne Arnesen
Kolbotn Skimt OL
38:1010:030:38Guld
4
Øyvind Støren
BØ OL
42:1711:084:45Silver
5
Per-Ivar Sveheim
Odal OL
46:2612:138:54Silver
6
Petter Fure
Oppsal IF Orientering
52:4513:5315:13Silver
7
Roy Gjerding
OK Moss
52:5713:5615:25Silver
8
Vincent Eijsink
Ås-umb Orientering
69:5818:2532:26
 
D17-20 4400 meter, 11 kontroller5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Eijsink
Ås-umb Orientering
43:179:500:00Guld
2
Linda Engen
Raumar O-lag NOR
64:1614:3620:59Brons
3
Amanda Hallén
Trollhättans SOK
67:5415:2624:37
4
Emma Ekberg
Lidköpings VSK
68:3815:3625:21
Lisa Viktorsson
Eds SK
Ej godkänd
 
H17-20 6500 meter, 13 kontroller6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sebastian Ekman
Västvärmlands OK
69:3610:420:00Guld
2
Jacob Lilljeqvist
Stigsökarna
85:5013:1216:14Silver
3
Albin Liljeqvist
Stigsökarna
85:5413:1316:18Silver
4
Fredrik Jansson
Västvärmlands OK
104:1216:0234:36Brons
5
Tobias Beckius
OK Tyr
106:2616:2236:50
6
Alexander Heen
Nordreisa IL
134:0120:3764:25
 
D17c 3500 meter, 11 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sigrun Skytteren
Grue IL
46:5013:230:00Silver
2
Carolin Ottosson
Gävle OK
68:2419:3321:34Brons
3
Kristin Grimsrud
Skaukameratene OL
79:1722:3932:27
4
Liv Eli Kvesetberg
Grue IL
79:4622:4732:56
 
H17c 4000 meter, 13 kontroller14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Runar Thorstensen
Oppsal IF Orientering
40:4310:110:00Silver
2
Svein Haugom
Brandval/kongsvinger OK
42:1210:331:29Silver
3
Jens-Henrik Simonsen
OKØst
43:0910:472:26Silver
4
Bjørn Nordvik
Kolbotn Skimt OL
43:5410:593:11Silver
5
Martin Skytteren
Grue IL
45:0911:174:26Silver
6
Trond Frøvold
Odal OL
47:1811:506:35Silver
7
Ole Morten Græsberg
Lunderseter IL
47:3411:546:51Silver
8
John Tangen
Hamar OK
48:4412:118:01Silver
9
Egil Solbergseter
Austmarka IL
50:0012:309:17Silver
10
Trond E. Furuberg
Grue IL
50:0712:329:24Brons
11
Roar Sætaberget
Lunderseter IL
51:0612:4710:23Brons
12
Magnar Langbråten
Brandval/kongsvinger OK
53:2613:2212:43Brons
13
Einar Stensby
Løten OL
56:5714:1416:14Brons
14
Svein-Tore G. Narvestad
Halden SK
73:1018:1732:27
 
U1 2300 meter, 10 kontroller8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sigrid Hoyer Stavgaard
FIF Hillerød
27:3111:580:00Järn
2
Arvid Johansson
Västvärmlands OK
29:0612:391:35Järn
3
Fredric Broen Grøttland
Skaukameratene OL
29:2512:471:54Järn
4
Halvor Nærby
Skaukameratene OL
29:4712:572:16Järn
5
Kaja Græsberg
Lunderseter IL
30:1513:092:44Järn
6
John Arne Torp
Lunderseter IL
33:1514:275:44Järn
7
David Kindlund
OK Tyr
45:0119:3417:30Järn
Anders Brander
Västvärmlands OK
Ej godkänd
 
U2 2400 meter, 10 kontroller1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Cassandra Smeds
Sala OK
40:0216:410:00Järn
 
U3 3000 meter, 11 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tor-Arve Bjørnstad Strand
Raumar O-lag NOR
32:0910:430:00Järn
2
Emilia Danielsson
Köping-Kolsva OK
32:4910:560:40Järn
3
Gustav Möllberg
Arboga OK
35:1411:453:05Järn
 
Inskolning 2300 meter, 10 kontroller12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Alfred Bjørnerød
OK Moss
GodkändJärn
Lovisa Rinberg
Västvärmlands OK
GodkändJärn
Lars Gåsvik Narvestad
Halden SK
GodkändJärn
Klara Johansson
Västvärmlands OK
GodkändJärn
Karoline Bjørnerød
OK Moss
GodkändJärn
Ingrid Bratland Tjernshaugen
OK Moss
GodkändJärn
Håkon Broen Grøttland
Skaukameratene OL
GodkändJärn
Daniel Engen
Raumar O-lag NOR
GodkändJärn
Cornelia Kindlund
OK Tyr
GodkändJärn
Birk Thorstensen
Oppsal IF Orientering
GodkändJärn
Anna Nærby
Skaukameratene OL
GodkändJärn
Tatjana Markow
Austmarka IL
GodkändJärn
 
Öppen 1 2400 meter, 10 kontroller6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lilljeqvist Ulrika
Stigsökarna
36:3815:160:00Brons
2
Elvy Fredin
Stigsökarna
40:3016:533:52Brons
3
Olav Torgersen
Oppsal IF Orientering
51:0121:1514:23
4
Jorånn Rognstad
Hadeland OL
52:2821:5215:50
5
Martin Vestlund
Västvärmlands OK
53:0722:0816:29
6
Hanna Vestlund
Västvärmlands OK
53:5122:2617:13
 
Öppen 2 3000 meter, 11 kontroller9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
David Risberg
Skattkärrs IF
31:0910:230:00Brons
2
Marcus Beckius
OK Tyr
34:2711:293:18Brons
3
Helena Kronholm
Sala OK
41:3913:5310:30Brons
4
Björn Nilsson
OK Fryksdalen
42:1714:0611:08
5
Jørgen Gjedtjernet
Grue IL
46:1315:2415:04
5
Even Gjedtjernet
Grue IL
46:1315:2415:04
7
Ingunn Svensrud
Lunderseter IL
47:1715:4616:08
8
Karin Wallén Beckius
Klubblös
53:0317:4121:54
9
Erik Rinberg
Västvärmlands OK
53:4617:5522:37
 
Öppen 4 3500 meter, 11 kontroller9 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Liljeqvist
Stigsökarna
37:2710:420:00Brons
2
Torbjörn Johansson
OK Älgen
50:4014:2913:13
3
Hans Gjedtjernet
Grue IL
54:2515:3316:58
4
Anneli Vestlund
Västvärmlands OK
55:1615:4717:49
5
Anna Karlsson
Dalaportens OL
70:4420:1333:17
6
Lennart Nordström
Västvärmlands OK
82:1823:3144:51
7
Åke Dahl
Västvärmlands OK
92:0826:1954:41
Gunilla Peterson
Västvärmlands OK
Ej godkänd
Marit Nilsson
Kils OK
Ej godkänd
 
Öppen 7 4000 meter, 10 kontroller11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulf Grandin
OK Linné
45:2711:220:00Brons
2
Lena Grandin
OK Linné
48:4612:123:19Brons
3
Marie-Louise Persson
FK Herkules
51:5012:586:23Brons
4
Kai Bergersen
Eidskog OL
52:5813:157:31Brons
5
Mats Ivermark
Säffle OK
54:1713:348:50Brons
6
Leif Salin
OK Tyr
59:4014:5514:13Brons
7
Mikael Svensson
FK Herkules
61:2815:2216:01
8
Anders Johannesson
Väsby OK
64:3116:0819:04
9
Oddvar Gravingen
Grue IL
65:4016:2520:13
10
Maria Torgersen
Oppsal IF Orientering
70:1317:3324:46
11
Marianne Gerborn
Västvärmlands OK
86:2021:3540:53
 
Öppen 8 5200 meter, 11 kontroller8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Johansson
Västvärmlands OK
50:089:380:00Brons
2
Peter Risberg
Skattkärrs IF
58:5411:208:46Brons
3
Mats Westerberg
OK Tyr
60:0911:3410:01Brons
4
Christer Persson
OK Djerf
61:1911:4811:11Brons
5
Maria Hoyer Stavgaard
FIF Hillerød
62:4312:0412:35Brons
6
Mary Falkevik Olsson
Västvärmlands OK
66:3912:4916:31Brons
7
Bo Norbäck
Tullinge SK
75:3114:3125:23
8
Lars Karlsson
Dalaportens OL
84:2716:1434:19
 
Öppen 9 7300 meter, 14 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eivind Lande
Eidskog OL
53:507:220:00Brons
2
Lindell Jonas
Stigsökarna
70:399:4116:49Brons
3
Arne Torgersen
Oppsal IF Orientering
77:4210:3923:52
 
D17n 2600 meter, 11 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kari Anne Græsberg
Lunderseter IL
27:0810:260:00
2
Tina Björnstad
Raumar O-lag NOR
36:5714:139:49
3
Hanne Stubberud Nærby
Skaukameratene OL
37:2914:2510:21
4
Liv Simonsen
OKØst
37:4114:3010:33
 
H17n 2600 meter, 11 kontroller2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tor Arne S Loxhaug
OKØst
27:1210:280:00
2
Tor Simonsen
OKØst
36:1413:569:02