Götaälvdalsmästerskap Långdistans Övriga

2005-09-10

Arrangör: Kungälvs OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
153
Form:
Individuell
Startande:
146
Distans:
Lång
Fullföljande:
127
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 5180 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Laila B Höglund
FK Herkules
46:449:010:00Guld
2
Jenny Christensson
IFK Göteborg
49:019:282:17Guld
3
Annika Östman
Sävedalens AIK
49:109:292:26Guld
4
Mia Norrgrann
IFK Göteborg
49:439:362:59Guld
5
Ida Svensson
Sjövalla FK
59:5711:3413:13Silver
6
Maria Dellming
IF Marin Väst
63:5412:2017:10Silver
7
Jenny Johansson
Kristinehamns OK
64:2112:2517:37Silver
8
Lisa Ahnoff
Göteborg-Majorna OK
66:5312:5520:09Brons
9
Anna Nordh
Uddevalla OK
70:0513:3223:21Brons
10
Katarina Andersson
Uddevalla OK
80:2515:3133:41
 
H21 8490 meter16 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Andreas S Johansson
Göteborg-Majorna OK
69:008:080:00Guld
2
Kristoffer Sideby
Göteborg-Majorna OK
72:088:303:08Guld
3
Marcus Josefsson
Göteborg-Majorna OK
78:509:179:50Silver
4
Martin Oldaeus
Göteborg-Majorna OK
80:429:3011:42Silver
5
Peter Claesson
IFK Göteborg
82:079:4013:07Silver
6
Fredrik Weihard
Sävedalens AIK
82:239:4213:23Silver
7
Jonas Höijer
FK Herkules
83:489:5214:48Silver
8
Jonas Nilsson
FK Herkules
92:4310:5523:43Silver
9
Stefan Aläng
Ärla IF
110:5213:0441:52
10
Håkan Lindén
Uddevalla OK
112:3713:1643:37
11
Johan Lidström
OK Landehof
116:3013:4347:30
12
Jonas Gustafsson
Göteborg-Majorna OK
125:1314:4556:13
Erik Hemmendorff
FK Herkules
Ej godkänd
Tobias Bengtsson
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
Mattis Nilsson
IFK Göteborg
Ej godkänd
Per-Åke Bastestad
Tolered-Utby Ol-klubb
Ej godkänd
 
D20 4450 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ann-Christine Troberg
Frölunda OL
99:2222:200:00
 
H14 3700 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Egil Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
30:318:150:00Elit
2
Max Coxner
Lerums SOK
39:2810:408:57Silver
3
Tobias Mattsson
Trollhättans SOK
42:5311:3512:22Silver
 
D12 3140 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Wallin
Sjövalla FK
39:2012:320:00Guld
2
Amilia Björklund
Sävedalens AIK
39:2912:340:09Guld
3
Mina Coxner
Lerums SOK
45:1814:265:58Silver
4
Emma Almehed
Frölunda OL
48:2715:269:07Silver
Emmeli Axmalm
Sävedalens AIK
Ej godkänd
 
H12 3140 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristian Narbro-Porath
Tolered-Utby Ol-klubb
48:4815:320:00
 
H10 2520 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karl Rydén
Sjövalla FK
65:2225:560:00
 
D35 4530 meter0 startande, 0 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
 
D40 4380 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Årebäck
Göteborg-Majorna OK
40:359:160:00Guld
2
Annie Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
72:4816:3732:13
Britt-Marie Coxner
Lerums SOK
Ej godkänd
 
H40 6390 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Flakberg
IFK Göteborg
58:209:080:00Guld
2
Christer Borg
Göteborg-Majorna OK
59:519:221:31Guld
3
Jan Wahlstedt
FK Herkules
66:2210:238:02Silver
4
Ulf Almehed
Frölunda OL
103:5616:1645:36
 
D45 4380 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Axelsson
Sävedalens AIK
45:2510:220:00Guld
2
Elisabeth Strandhagen
Göteborg-Majorna OK
46:5310:421:28Guld
3
Gunilla Carlsson
FK Herkules
52:3612:017:11Silver
4
Monica Knutsson
Sävedalens AIK
54:5912:339:34Silver
5
Lisa Larsson
Sjövalla FK
91:4820:5846:23
Susanne Berglund
Sävedalens AIK
Ej godkänd
 
H45 5700 meter9 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulf Wallin
Sjövalla FK
52:329:130:00Guld
2
Asgeir Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
55:379:453:05Guld
3
Anders Björklund
Sävedalens AIK
55:549:483:22Guld
4
Bengt Nilsson
Göteborg-Majorna OK
61:3310:489:01Silver
5
Torbjörn Almgren
Göteborgs SK
75:5613:1923:24Brons
6
Bengt Ziegler
Lerums SOK
84:5514:5432:23
Johan Magnusson
FK Herkules
Ej godkänd
Jan Rydén
Sjövalla FK
Ej godkänd
Johan Berglund
Sävedalens AIK
Ej godkänd
 
D50 3170 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Norell
FK Herkules
34:4710:580:00Guld
2
Solveig Hedenblom
Sjövalla FK
35:5511:201:08Guld
3
Eva Thörnblom
Sjövalla FK
44:5414:1010:07Silver
 
H50 5700 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Yngve Norell
FK Herkules
52:019:080:00Guld
2
Mats Strandhagen
Göteborg-Majorna OK
55:389:463:37Guld
 
H55 4530 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Adolfsson
Lerums SOK
44:309:490:00Guld
2
Lennart Hermansson
Stenungsunds OK
48:0410:373:34Guld
3
Mats Kågeson
Lerums SOK
58:2412:5413:54Silver
 
D60 3170 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulla Fredholm
Frölunda OL
90:2828:320:00
 
H60 4450 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kurt-Åke Karlsson
Sjövalla FK
53:1011:570:00Guld
2
Jukka Rankanen
Sjövalla FK
56:4912:463:39Guld
3
Anders Axelsson
Sävedalens AIK
57:1312:514:03Guld
4
Bertil Hermansson
Stenungsunds OK
58:5613:155:46Guld
 
D65 2420 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gudrun Broman
Göteborg-Majorna OK
32:3913:300:00Guld
2
Elisabeth Lundqvist
Göteborg-Majorna OK
55:0122:4422:22
 
H65 4090 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magne Hagström
Frölunda OL
48:0011:440:00Guld
2
Per-Hugo Lundgren
Lerums SOK
52:0312:444:03Guld
3
Ingvar Ottosson
Göteborg-Majorna OK
61:1514:5913:15Silver
4
Arne Fredholm
Frölunda OL
62:0815:1114:08Silver
5
Lars Anders Lundqvist
Göteborg-Majorna OK
101:3624:5053:36
 
D70 2420 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marianne Höglund
FK Herkules
50:3320:530:00Guld
2
Vera Lång
Göteborg-Majorna OK
54:1922:273:46Guld
3
Eivor Ylander
Göteborg-Majorna OK
64:1726:3413:44Silver
 
H70 4090 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Hjertqvist
IK Stern
50:0812:150:00Guld
2
Åke Hermansson
Tolered-Utby Ol-klubb
65:2716:0015:19Silver
3
Björn Broman
Göteborg-Majorna OK
67:5516:3617:47Silver
4
Leif Berg
Göteborg-Majorna OK
80:3519:4230:27
Gösta Cederin
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
 
D75 2150 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maj-Britt Malmborg
Lerums SOK
45:3421:120:00Guld
2
Netty Egeröd
FK Herkules
50:1123:204:37Guld
 
H75 2420 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Arne Lång
Göteborg-Majorna OK
45:1218:410:00Guld
2
Ingvar Johansson
Stenungsunds OK
46:3019:131:18Guld
Bertil Malmborg
Lerums SOK
Ej godkänd
 
Öppen 1 2520 meter10 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Hagström
FK Herkules
23:129:120:00Brons
2
Marika Lundgren
Lerums SOK
31:4812:378:36Brons
3
Joel Flakberg
IFK Göteborg
39:4815:4816:36
4
Jenny Edgren
Trollhättans SOK
44:1417:3321:02
5
Saga Fröstad
Kungälvs OK
46:5218:3623:40
6
Jasmine Axmalm
Sävedalens AIK
47:3518:5324:23
7
Sara Almehed
Frölunda OL
60:0623:5136:54
8
Agneta Dellefors-Ryden
Sjövalla FK
65:1525:5442:03
Anna Flakberg
IFK Göteborg
Ej godkänd
Lovisa Eckermark
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
 
Öppen 3 3280 meter30 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Håkan Bengtsson
Tjällmo-Godegårds OK
41:0712:320:00Brons
2
Rolf Eckermark
Göteborg-Majorna OK
42:3112:581:24Brons
3
Annika Börjesson
IK Stern
42:4413:021:37Brons
4
Annika Bengtsson
OK Alehof
42:4613:021:39Brons
5
Lennart Börjesson
Stenungsunds OK
42:5013:041:43Brons
6
Hanna Axmalm
Sävedalens AIK
43:1513:112:08Brons
7
Anna Olsson
Klubblös
47:4314:336:36Brons
8
Thomas Asplund
OK Skogsvargarna
50:2615:239:19Brons
9
Jan Coxner
Lerums SOK
51:3915:4510:32Brons
10
Annika Hogedal
Göteborg-Majorna OK
54:1016:3113:03Brons
11
Anna Nielsen
IK Stern
54:2716:3613:20Brons
12
Karl-Robert Floren
Frölunda OL
55:2416:5314:17
13
Gunilla Pettersson
IK Stern
58:2017:4717:13
14
Bengt Mohlin
Göteborgs SK
60:2118:2419:14
15
Jan-Erik Porath
Tolered-Utby Ol-klubb
60:5118:3319:44
16
Cecilia Flakberg
IFK Göteborg
64:3219:4023:25
17
Eva Lindahl
Trollhättans SOK
65:4420:0224:37
18
Stig Olsson
OK Alehof
69:0021:0227:53
19
Jan Persson
FK Herkules
75:3423:0234:27
20
Karin Haase
Vänersborgs SK
76:2323:1735:16
20
David Edlundh
Vänersborgs SK
76:2323:1735:16
22
Sofia Edlundh
Vänersborgs SK
76:2423:1835:17
23
Mikael Andersson
Sävedalens AIK
76:4623:2435:39
24
Helen Edlundh
Vänersborgs SK
76:5423:2735:47
25
Åsa Karlsson
FK Herkules
77:5923:4736:52
26
Göte Siverbo
Klubblös
110:4633:4669:39
Kjell Fransson
OK Alehof
Ej godkänd
Stefan Florén
Frölunda OL
Ej godkänd
Niclas Florén
Frölunda OL
Ej godkänd
Olof Björkman
OK Alehof
Ej godkänd
 
Öppen 8 5180 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan G Larsson
IFK Göteborg
40:557:540:00Brons
2
Erik Aamot
OK Skogshjortarna
56:5811:0016:03
3
Ida Hördegård
IFK Göteborg
60:0911:3719:14
4
Christoffer Smeds
IFK Göteborg
60:4611:4419:51
5
Stefan Olsson
Klubblös
70:4413:3929:49
6
Jonas Leander
Lerums SOK
75:5014:3834:55
7
David Stiernholm
Klubblös
78:2615:0837:31
8
Kjell Thorberntsson
OK Alehof
86:1416:3945:19
8
Daniel Siverbo
FK Herkules
86:1416:3945:19
10
Camilla Svensson
IK Stern
88:4317:0847:48
11
Ragnar Fallström
Lerums SOK
91:3617:4150:41
12
Roger Lundin
FK Herkules
95:0818:2254:13
13
Joakim Lundqvist
Göteborg-Majorna OK
107:4320:4866:48
Zoltan Raffai
Klubblös
Ej godkänd