Roslagshelg, Medel

2010-05-09

Arrangör: OK Roslagen

Nivå:
Nationell
Anmälda:
502
Form:
Individuell
Startande:
444
Distans:
Medel
Fullföljande:
420
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 3670 meter27 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Bachman
Täby OK
27:147:250:00Guld
2
Maria Sjölander
OK Rodhen
28:157:421:01Guld
3
Johanna Olsson
Täby OK
31:228:334:08Silver
4
Lisa Rönnols
Täby OK
31:258:344:11Silver
5
Malin Danielsson
IF Hagen
31:418:384:27Silver
6
Lisa Carlsson
Skellefteå OK
31:538:414:39Silver
7
Kristina Roberto
OK Linné
33:019:005:47Silver
8
Sofie Johansson
OK Linné
33:099:025:55Silver
9
Jenny Westerbergh
OK Linné
33:299:076:15Silver
10
Petra Olander
Långhundra IF
33:399:106:25Silver
11
Amanda Eklund
Rånäs OK
34:509:297:36Silver
12
Åsa Zetterberg-Eriksson
OK Djerf
35:049:337:50Silver
13
Ulla Molin
Attunda OK
35:079:347:53Silver
14
Elin Björkman
Täby OK
35:089:347:54Silver
15
Alexandra Bjärrenholt
Rånäs OK
35:139:367:59Silver
16
Maria Olsson
HJS-Vansbro OK
38:1710:2611:03Silver
17
Sofia Söllvander
OK Rodhen
40:1410:5813:00Brons
18
Stina Banck
IF Hagen
40:2111:0013:07Brons
19
Elisabeth Åhman
Rånäs OK
41:5411:2514:40Brons
20
Emma Faxén
Växjö OK
44:0512:0116:51
21
Frida Öhlund
OK Linné
50:0913:4022:55
22
Emelie Agnedal
OK Linné
53:5414:4126:40
23
Frida Petersson
OK Linné
54:1314:4626:59
Kajsa Tirèn
Vallentuna-Össeby OL
Ej godkänd
Elin Hamrefors
OK Landehof
Ej godkänd
Pernilla Svedin
OK Rodhen
Ej godkänd
Terese Herlin
Attunda OK
Ej godkänd
 
H21 4620 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Dahlgren
IFK Lidingös Skid o OK
28:126:060:00Guld
2
Fredrik Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
28:406:120:28Guld
3
Oskar Sjöberg
Täby OK
28:566:160:44Guld
4
Jörgen Ohlin
OK Linné
29:506:271:38Guld
5
Lukas Peterson
IFK Umeå
29:576:291:45Guld
6
Johan Lindahl
Täby OK
30:326:372:20Guld
7
Erik Lind
IFK Umeå
31:306:493:18Guld
8
Emanuel Viklund
Gustavsbergs OK
32:006:563:48Guld
9
Erik Pettersson
OK Linné
32:126:584:00Silver
10
Christian Hjalmarsson
IFK Lidingös Skid o OK
32:567:084:44Silver
11
Love Berzell
Attunda OK
33:137:115:01Silver
12
Robert Johansson
Täby OK
33:297:155:17Silver
13
Anders Jansson
Täby OK
35:007:356:48Silver
14
Mats Fröberg
OK Linné
35:017:356:49Silver
15
Anders Frisk
Attunda OK
35:347:427:22Silver
16
Ulrik Imberg
OK Linné
36:007:487:48Silver
17
Roine Andersson
Rånäs OK
36:257:538:13Silver
18
Robin Pousette
Rånäs OK
36:467:578:34Silver
19
Henrik Jonsson
OK Rodhen
37:438:109:31Silver
20
Niklas Olsson
Täby OK
37:588:139:46Silver
21
Linus Karlsson Mood
OK Linné
38:148:1710:02Silver
22
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
39:278:3211:15Silver
23
Andreas Fredriksson
Attunda OK
40:008:3911:48Silver
24
Johannes Eklund
Rånäs OK
40:538:5112:41Silver
25
Kent Lundvall
Vallentuna-Össeby OL
41:258:5813:13Brons
26
Olof Eriksson
OK Linné
42:259:1114:13Brons
27
Henrik Hammas
Attunda OK
43:179:2215:05Brons
28
Roger Andersson
Rånäs OK
43:359:2615:23Brons
29
Stefan P Svanström
OK Österåker
43:479:2915:35Brons
30
Tatsuro Kobayashi
Surahammars SOK
45:269:5017:14
31
Måns Faxén
Växjö OK
49:1910:4021:07
32
Dan Hörnell
OK Linné
93:3820:1665:26
Mattias Pousette
Rånäs OK
Ej godkänd
 
D20 3240 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Jonsson
OK Rodhen
34:5610:470:00Guld
2
Lise Mortensen
Långhundra IF
37:0111:252:05Guld
3
Anna Åhman
Rånäs OK
43:5513:338:59Silver
 
H20 4060 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Strömgren
OK Linné
54:2213:230:00
 
D18 3240 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hanna Axelsson-Meyerson
OK Linné
26:468:160:00Guld
2
Klara Alm
Länna IF
32:2810:015:42Silver
3
Sara Bengtsson
Långhundra IF
32:4310:065:57Silver
4
Marie Gustavsson
Rånäs OK
47:3614:4120:50
 
H18 3670 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Carlsson
Täby OK
27:107:240:00Guld
2
Niklas Aldén
Länna IF
27:117:240:01Guld
3
Anton Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
27:567:370:46Guld
4
Simon Andersson
OK Rodhen
29:157:582:05Guld
5
Martin Jansson
OK Rodhen
30:378:213:27Guld
6
Joakim Carlsson
Täby OK
30:488:243:38Guld
7
Isak Eklöv
OK Linné
32:328:525:22Silver
8
Joakim Wigertz
Långhundra IF
32:428:555:32Silver
9
Tobias Andersson
OK Österåker
34:289:237:18Silver
10
Adam Eklund
Rånäs OK
39:5010:5112:40Silver
11
Marcus Andersson
Rånäs OK
43:2011:4816:10
12
Mårten Holmström
OK Österåker
48:1813:1021:08
 
D16 3010 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annika Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
26:318:490:00Mästare
2
Fredrika von Essen
OK Linné
36:3112:0810:00Silver
3
Maria Bengtsson
Långhundra IF
39:1913:0412:48Silver
4
Mathilda Karlsson
OK Rodhen
41:2413:4514:53Brons
5
Sanna Forsberg
Långhundra IF
45:2615:0618:55Brons
6
Elin Giding
Vallentuna-Össeby OL
49:5716:3623:26Järn
Charlotte Sandberg
OK Roslagen
Ej godkänd
 
H16 3560 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Axelsson Meyerson
OK Linné
28:137:560:00Mästare
2
Fredrik Wigertz
Långhundra IF
28:358:020:22Mästare
3
Kalle Söderbärg
OK Roslagen
31:198:483:06Mästare
4
André Eklund
Rånäs OK
31:558:583:42Mästare
5
Emil Gyllenhammar
Sigtuna OK
32:459:124:32Elit
6
Simon Ågren
OK Linné
35:3810:017:25Guld
7
Elias Sjöström
Länna IF
36:5710:238:44Guld
8
Jesper Tibell
Långhundra IF
38:1710:4510:04Silver
9
William Erlandsson
OK Österåker
42:2111:5414:08Silver
10
Hugo Lindell
Långhundra IF
45:5612:5417:43Brons
11
Rasmus Rostö
Rånäs OK
48:4913:4320:36Brons
12
Lukas Tegendal
OK Linné
54:4015:2126:27Järn
13
Olof Carlson Bjernald
OK Linné
63:0417:4334:51Järn
Simon Bohman
Rånäs OK
Ej godkänd
 
D14 2530 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Brolin
OK Roslagen
24:409:450:00Elit
2
Caroline Løchting Thunberg
OK Roslagen
26:3210:291:52Elit
3
Ellen Mattsson
IF Åland
29:0011:284:20Guld
4
Linda Brolin
OK Roslagen
31:0412:176:24Silver
5
Fanny Rostö
Rånäs OK
37:1714:4412:37Silver
6
Mathilda Linde
IF Åland
89:2535:2164:45Järn
 
H14 3000 meter12 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sixten Jonsson
OK Linné
30:0610:020:00Elit
2
Joel Bohman
Rånäs OK
31:3610:321:30Elit
3
Arvid Persson
Täby OK
34:0611:224:00Elit
4
Michael Andersson
Rånäs OK
37:2912:307:23Guld
5
Anton Alm
IF Åland
37:5312:387:47Guld
6
Lucas Holgersson Rohdin
Sigtuna OK
42:4514:1512:39Silver
7
Karl-Oskar Plahn
OK Enen
44:5314:5814:47Silver
8
Mårten Rostö
Rånäs OK
49:4416:3519:38Brons
9
Carl Foghammar Nömtak
OK Österåker
53:0017:4022:54Brons
10
Johan Brandberg
Långhundra IF
67:5022:3737:44Järn
Harald Eriksson
Attunda OK
Ej godkänd
Axel Sneitz-björkman
Väsby OK
Ej godkänd
 
D12 2430 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ellen Broman
OK Roslagen
20:528:350:00Guld
2
Julia Andersson
OK Roslagen
20:578:370:05Guld
3
Sofia Berglund
Sigtuna OK
24:079:553:15Silver
4
Agnes Jonsson
OK Linné
25:0410:194:12Silver
5
Maria Mattsson
Långhundra IF
26:0410:445:12Silver
6
Madelene Wahlbäck
IF Åland
28:5711:558:05Brons
7
Wilma Gille
OK Roslagen
29:2112:058:29Brons
8
Maja Hult
Attunda OK
30:4112:389:49Brons
9
Louise Alm
IF Åland
36:5715:1216:05Järn
10
Ellen Frost
OK Roslagen
64:0326:2143:11Järn
 
H12 2430 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Grywenz
OK Linné
17:397:160:00Guld
2
Johan Persson
OK Österåker
17:487:200:09Guld
3
Edvin Nordström
Täby OK
17:537:220:14Guld
4
Gustaf Berglund
Sigtuna OK
18:117:290:32Guld
5
Daniel Rönnqvist
OK Linné
19:157:551:36Guld
6
Alexander Alness
Långhundra IF
20:348:282:55Silver
7
Pontus Thörn
Rånäs OK
20:578:373:18Silver
8
Seth Wiman
Täby OK
22:049:054:25Silver
9
Waldemar Andersson
OK Roslagen
22:069:064:27Silver
10
Svante Lindgren
Sigtuna OK
23:389:445:59Silver
11
Johan Edenhamn
Länna IF
26:0410:448:25Brons
12
Lucas Cederholm
Länna IF
28:4511:5011:06Järn
13
Vidar Persson
Täby OK
32:0813:1314:29Järn
 
D10 2160 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Agnes Broman
OK Roslagen
15:127:020:00Brons
2
Alva Lindell
IF Thor
23:1210:448:00Brons
3
Astrid Ander
Vallentuna-Össeby OL
30:3814:1115:26Järn
4
Astrid Starck
OK Roslagen
31:2314:3216:11Järn
 
H10 2160 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Joel Wahlqvist
OK Roslagen
14:046:310:00Brons
2
Wilhelm Alness
Långhundra IF
16:297:382:25Brons
3
Erik Wulff
OK Linné
20:229:266:18Brons
4
David Avellan
OK Roslagen
31:3314:3617:29Järn
 
H35 4060 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Westerbergh
OK Linné
38:399:310:00Guld
2
Robban Cederholm
Länna IF
131:3532:2592:56
 
D40 3240 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carina Nilsson
Täby OK
35:1810:540:00Guld
2
Maria Cole
Väsby OK
36:2111:131:03Guld
3
Ulrika Sneitz
Väsby OK
39:1712:073:59Guld
4
Ann Roller
Järfälla OK
39:3912:144:21Guld
5
Ylva Teder
Täby OK
43:4013:298:22Silver
6
Marica Tynell
Rånäs OK
44:3313:459:15Silver
 
H40 3670 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Sone
Attunda OK
26:257:120:00Guld
2
Jonas Giding
Vallentuna-Össeby OL
28:467:502:21Guld
3
Eric Roller
Järfälla OK
28:507:512:25Guld
4
Johan Alenius
IFK Lidingös Skid o OK
32:278:516:02Silver
5
Jonas Eklund
Vallentuna-Össeby OL
34:129:197:47Silver
6
Kenneth Jonsson
OK Linné
34:359:258:10Silver
7
Niklas Cedstedt
Vallentuna-Össeby OL
34:599:328:34Silver
8
Paul Teder
Täby OK
41:3811:2115:13
9
Tommy Lindgren
Sigtuna OK
46:2112:3819:56
10
Lars Berzell
Attunda OK
48:3213:1322:07
11
Johan Balck
Vallentuna-Össeby OL
59:2216:1132:57
12
Michael Linde
IF Åland
59:4116:1633:16
13
Stefan Andersson
Rånäs OK
86:5323:4060:28
 
D45 2520 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kia Nordström
Täby OK
25:4710:140:00Guld
2
Marianne Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
26:4410:370:57Guld
3
Birgitta Olsson
Täby OK
26:5810:421:11Guld
4
Katarina Bengtsson
Långhundra IF
27:1510:491:28Guld
5
Annika Ardell
OK Rodhen
27:3710:581:50Guld
6
Lena Nilsson
OK Linné
29:2411:403:37Silver
7
Carina Nyström
Länna IF
29:3911:463:52Silver
8
Eva Anderling
Täby OK
29:4511:483:58Silver
9
Marie Öhman
Vallentuna-Össeby OL
30:4512:124:58Silver
10
Ann-Mari Silfver
Långhundra IF
31:1912:265:32Silver
11
Iréne Persson
Täby OK
32:3812:576:51Silver
12
Ann-Christin Pousette
Rånäs OK
35:2514:039:38Silver
13
Agneta Karlsson
Rånäs OK
35:4714:1210:00Silver
14
Maria Hallmans
Väsby OK
37:0814:4411:21Brons
15
Ulrika Meyerson
OK Linné
39:0415:3013:17Brons
15
Marie Strand
OK Österåker
39:0415:3013:17Brons
 
H45 3670 meter21 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Nordström
Täby OK
26:197:100:00Guld
2
Carl Persson
Täby OK
26:497:180:30Guld
3
Kenneth Lantz
OK Österåker
28:537:522:34Guld
4
Tobias Svensson
OK Österåker
30:258:174:06Silver
5
Johan Palmgren
Täby OK
30:358:204:16Silver
6
Per Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
31:138:304:54Silver
7
Per Grywenz
OK Linné
31:278:345:08Silver
8
Tommy Gustavsson
Rånäs OK
33:149:036:55Silver
9
Håkan Dahlbäck
OK Österåker
33:199:057:00Silver
10
Sven Wigertz
Långhundra IF
33:329:087:13Silver
11
Anders Nilsson
Täby OK
33:459:127:26Silver
12
Kalle Persson
OK Österåker
33:489:137:29Silver
13
Michael Holmgren
IF Thor
33:509:137:31Silver
14
Gunnar Tegendal
OK Linné
33:589:157:39Silver
15
Anders Ohlin
Rånäs OK
36:349:5810:15Silver
16
Anders Holmström
OK Österåker
41:1011:1314:51
17
Martin Carlsson
Täby OK
44:4312:1118:24
18
Stefan Nilsson
OK Linné
45:4612:2819:27
19
Örjan Sjöström
Länna IF
45:5412:3019:35
20
Leif Andersson
Rånäs OK
45:5612:3119:37
21
Tomas Jansson
Länna IF
48:4313:1622:24
 
D50 2490 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Åhman-Larsson
Rånäs OK
35:3114:160:00Guld
2
Monica Ohlin
Rånäs OK
37:5715:142:26Guld
3
Helena Bachman
Täby OK
38:4015:323:09Guld
4
Inger Skantz
Länna IF
40:2716:154:56Silver
5
Christina Åhman-William
Rånäs OK
40:4016:205:09Silver
6
Eva Elnerud
Sigtuna OK
44:0917:448:38Silver
7
Gittel Karlsson
Attunda OK
44:3717:559:06Silver
 
H50 3240 meter16 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thomas Johansson
Rånäs OK
24:147:290:00Guld
2
Gunnar Langs
Skarpnäcks OL
25:407:551:26Guld
3
Lars Ohlin
Rånäs OK
28:008:393:46Guld
4
Tommy Holmér
Väsby OK
29:139:014:59Silver
5
Benny Pettersson
Väsby OK
30:139:205:59Silver
6
Eddie Bjärrenholt
Rånäs OK
31:399:467:25Silver
7
Sune Södergrann
Tullinge SK
31:489:497:34Silver
8
Stefan Gustafsson
Skarpnäcks OL
33:2910:209:15Silver
9
Lars Rönnols
Täby OK
34:4110:4210:27Silver
10
Roland Bäcklin
Sigtuna OK
37:3211:3513:18Brons
11
P-O Olofsson
Sigtuna OK
38:1111:4713:57
12
Tryggve Rönnqvist
OK Linné
43:4913:3119:35
13
Robert Williams
IF Åland
44:3313:4520:19
14
Claes Landqvist
Vallentuna-Össeby OL
52:1916:0928:05
15
Kenneth Alness
Långhundra IF
93:2328:4969:09
Andreas Hjertson
OK Linné
Ej godkänd
 
D55 2030 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christina Hjertson
OK Linné
22:3711:080:00Guld
2
My Rönnols
Täby OK
24:0911:541:32Guld
3
Anne-Chr Schunnesson
Attunda OK
25:1612:272:39Guld
4
Britt Larsson
Länna IF
33:0016:1510:23Silver
 
H55 3240 meter20 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Claes-Erik Karlsson
Attunda OK
27:398:320:00Guld
2
Peter Olsson
Täby OK
28:348:490:55Guld
3
Lars Janlöv
IF Åland
29:018:571:22Guld
4
Carl Bachman
Täby OK
29:399:092:00Guld
5
Stig Andersson
OK Linné
30:419:283:02Guld
6
Hans Ohlin
Rånäs OK
32:2810:014:49Silver
7
Göran Andersson
Attunda OK
33:0110:115:22Silver
8
Robert Alm
Länna IF
33:2310:185:44Silver
9
Göran Hansson
Täby OK
35:4911:038:10Silver
10
Sture Larsson
Länna IF
35:5211:048:13Silver
11
Peter Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
36:1611:128:37Silver
12
Peter Brunnberg
Vallentuna-Össeby OL
37:3811:379:59Silver
13
Tor-Olof Blomster
IF Åland
37:5311:4210:14Silver
14
Anders Eriksson
Vallentuna-Össeby OL
38:0011:4410:21Silver
15
Per Wiman
Täby OK
38:1911:5010:40Silver
16
Kjell Jansson
Långhundra IF
39:2512:1011:46Silver
17
Sven Hedman
Attunda OK
41:2512:4713:46Brons
18
Peter Ramström
Bromma-Vällingby SOK
47:3314:4119:54
19
Tapani Sivén
IF Åland
51:2915:5323:50
Claes Vallin
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
 
D60 2030 meter6 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ylva Nilsson
Vallentuna-Össeby OL
30:1714:550:00Guld
2
Lena Johnsson
Rånäs OK
32:0915:501:52Guld
Kristina Eriksson
Länna IF
Ej godkänd
Gun Inger Sahlberg
Långhundra IF
Ej godkänd
Ewa Nordlund
Länna IF
Ej godkänd
Birgitta Norlin
Rimbo SOK
Ej godkänd
 
H60 2520 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Johan Wikfors
OK Österåker
26:3810:340:00Guld
2
Clas-Göran Herrgård
Täby OK
28:0411:081:26Guld
3
Ola Blomdin
Vallentuna-Össeby OL
28:0511:091:27Guld
4
Per-Erik Wåhlberg
OK Linné
28:1211:111:34Guld
5
Sven Einar Folke Boström
OK Linné
30:4912:144:11Silver
6
Leif Nordin
Attunda OK
30:5012:144:12Silver
7
Ebbe Adolfsson
Sundbybergs IK
30:5212:154:14Silver
8
Hans Eriksson
Rånäs OK
31:0512:204:27Silver
9
Lars Westin
Vallentuna-Össeby OL
36:0814:209:30Silver
10
Ulf Skogtjärn
OK Linné
38:5115:2512:13Brons
11
Jan Åsberg
Häverödals SK
41:5816:3915:20
12
Tommy Höglund
Långhundra IF
42:1016:4415:32
 
D65 2030 meter7 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Birgitta Klang
Långhundra IF
30:2314:580:00Guld
2
Margareta Haraldsson
Sigtuna OK
30:2514:590:02Guld
3
Anita Carlsson
Bjursås OK
41:3620:3011:13Silver
4
Gunnel Balck
IFK Enskede
48:1423:4617:51
5
Margaretha Nyström
Länna IF
60:4329:5530:20
Kristina Skoglund
SOIK Hellas
Ej godkänd
Dagny Elisabet Gustavsson
Sigtuna OK
Ej godkänd
 
H65 2490 meter21 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Nordlund
Länna IF
26:5010:470:00Guld
2
Kurt Boström
OK Linné
27:2911:020:39Guld
3
Sören Eriksson
Länna IF
28:1611:211:26Guld
4
Jan Bojling
Solna OK
28:2311:241:33Guld
5
Rolf Skoglund
SOIK Hellas
29:0711:422:17Guld
6
Hans Sahlberg
Långhundra IF
30:0612:053:16Silver
7
Christer Solbreck
Långhundra IF
30:2712:143:37Silver
8
Bernt Johansson
Häverödals SK
30:4412:213:54Silver
9
Leif Lindström
Nybro OK
32:0212:525:12Silver
10
Lennart Torstensson
OK Rodhen
32:2813:025:38Silver
11
Boris Andersson
Rånäs OK
33:2913:276:39Silver
12
Sven-Olof Norlin
Rimbo SOK
34:0013:397:10Silver
13
Hans Carlsson
Bjursås OK
34:1113:447:21Silver
14
Kjell Tancred
IBM-Klubben
34:3513:537:45Silver
15
Olow Jansson
Häverödals SK
34:4513:577:55Silver
16
Leif Berg
Sigtuna OK
35:5414:259:04Silver
17
Bo Westling
Häverödals SK
38:0515:1811:15Brons
18
Lennart Jansson
Häverödals SK
38:2215:2411:32Brons
19
Jan-Erik Holm
Sigtuna OK
41:1816:3514:28
20
Hans Holmberg
Vallentuna-Össeby OL
41:3816:4314:48
21
Bo Lindberg
Rånäs OK
42:1216:5715:22
 
D70 2030 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva von Heijne
Sigtuna OK
37:1718:220:00Guld
2
Birgitta Eriksson
Länna IF
45:0222:117:45Silver
3
Margareta Wallén
Täby OK
47:2323:2010:06Silver
4
Pia Vikström
Täby OK
48:2423:5111:07Silver
 
H70 2490 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Engqvist
Upsala IF
26:1010:310:00Guld
2
Jan-Olof Malm
Sigtuna OK
31:1112:315:01Silver
3
Sten von Heijne
Sigtuna OK
31:5512:495:45Silver
4
Kjell Nilsson
OK Linné
32:1112:566:01Silver
5
Roine Mattsson
Häverödals SK
33:0213:166:52Silver
6
Gunnar Bramsten
Sundbybergs IK
36:3714:4210:27Silver
7
Thord Andersson
Rånäs OK
36:3814:4310:28Silver
8
Bjarne Erlandsson
Hammarby IF OF
38:3415:2912:24Brons
9
Rune Thurén
Vallentuna-Össeby OL
39:3515:5413:25Brons
10
Lennart Rådberg
Häverödals SK
47:5519:1521:45
11
Bengt Olofsson
Hjärnarps GH OL
50:4020:2124:30
12
Sven-Olov Karlsson
Långhundra IF
54:2521:5128:15
 
H75 2030 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sigurd Wallén
Täby OK
26:4513:110:00Guld
2
Lars-Erik Lindell
Väsby OK
31:1715:254:32Silver
3
Ragnar Vikström
Täby OK
36:1117:499:26Silver
4
Sten Larsson
Häverödals SK
37:1618:2110:31Silver
5
Nils Eriksson
Länna IF
45:3622:2818:51
 
H80 2030 meter2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tage Abrahamsson
Rånäs OK
45:1822:190:00Guld
Berndt Gustavsson
Rånäs OK
Ej godkänd
 
U1 2100 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elliot Erlandsson
OK Österåker
18:549:000:00Järn
2
Ebba Lindell
IF Thor
20:389:501:44Järn
 
U2 2160 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristina Nilsson
Täby OK
16:397:430:00Järn
2
Anna Larsen
Täby OK
16:517:480:12Järn
3
Axel Leijon Thorell
Långhundra IF
18:478:422:08Järn
4
Lovisa Wigertz
Långhundra IF
19:228:582:43Järn
5
Tilda Jansson
OK Roslagen
20:289:293:49Järn
6
Marcus Svanström
OK Österåker
20:529:404:13Järn
7
Karl Grywenz
OK Linné
21:5010:065:11Järn
8
Amanda Cedstedt
Vallentuna-Össeby OL
22:1310:175:34Järn
9
Ellen Rosenblad
OK Roslagen
30:1514:0013:36Järn
10
Alexandra Persson
OK Österåker
30:5714:2014:18Järn
11
Otto Balck
Vallentuna-Össeby OL
35:0016:1218:21Järn
12
Embla Bergström
Täby OK
36:0616:4319:27Järn
 
U3 2430 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jakob Näslund
OK Roslagen
29:3912:120:00Järn
2
Filip Weinestedt Tidlu
OK Linné
30:3512:350:56Järn
3
Gustav Cederholm
Länna IF
47:3519:3517:56Järn
4
Emil Helvinsson
OK Roslagen
63:4626:1434:07Järn
5
Jesper Rehnfors
OK Roslagen
64:3826:3634:59Järn
 
U4 2530 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kevin Järlund
Rånäs OK
34:3613:410:00Järn
2
Vanja Wallner
OK Linné
38:2715:123:51Järn
3
Ina Laurell
OK Linné
38:4915:214:13Järn
4
Sofia Isacsson
OK Linné
43:5317:219:17Järn
5
Sara Karlsson
IF Thor
55:5422:0621:18Järn
 
Inskolning 2100 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
August Stark
OK Roslagen
GodkändJärn
David Näslund
OK Roslagen
GodkändJärn
Elias Westerberg
OK Linné
GodkändJärn
Elin Wahlqvist
OK Roslagen
GodkändJärn
Elsa Karlsson
IF Thor
GodkändJärn
Eric Björfors
OK Roslagen
GodkändJärn
Mia Roller
Järfälla OK
GodkändJärn
Otto Björfors
OK Roslagen
GodkändJärn
 
Öppen 1 2160 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gudrun Grass
Vallentuna-Össeby OL
41:1519:060:00
 
Öppen 2 2430 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristin Hansson
Rånäs OK
24:4810:120:00Brons
2
Evelina Rostö
Rånäs OK
28:4411:493:56Brons
3
Lena Hultin
OK Roslagen
31:5513:087:07Brons
4
Eva Stighäll
Klubblös
32:2913:227:41Brons
5
Zandra Jepson
Klubblös
33:0813:388:20
6
Almut Dutz
OK Roslagen
37:0915:1712:21
7
Anne-Marie Eriksson
Långhundra IF
41:2817:0416:40
8
Agneta Wallin
OK Roslagen
42:3017:2917:42
9
Kerstin Åström
Vännäs OK
43:4418:0018:56
10
Curt Balck
IFK Enskede
48:2619:5623:38
11
Lena Karlqvist
Täby OK
53:1821:5628:30
 
Öppen 4 3000 meter24 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Viktor Lund
OK Roslagen
34:0711:220:00Brons
2
Ingrid E Ström
Täby OK
34:3611:320:29Brons
3
Tomas Lund
OK Roslagen
36:3312:112:26Brons
4
LarsOwe Ström
Täby OK
40:4413:356:37Brons
5
Ingrid Larsen
Täby OK
42:3214:118:25Brons
6
Niklas Wallin
OK Roslagen
43:0114:208:54Brons
7
Samantha Ahlgren
OK Roslagen
45:4315:1411:36Brons
8
Elizabeth Løchting
OK Roslagen
45:4415:1511:37Brons
9
Mattis Fondell
SFFFF
45:5815:1911:51Brons
10
Thorbjörn Hallmans
Väsby OK
46:1715:2612:10
11
Erik Höglund
Turebergs IF
46:3715:3212:30
12
Camilla Gustavsson
Rånäs OK
46:4215:3412:35
13
Jonas Gyllenhammar
Sigtuna OK
46:4615:3512:39
14
Roland Plahn
OK Enen
48:4116:1414:34
15
Gunilla Langett
Täby OK
49:2216:2715:15
16
Manfred Stüber
IF Thor
51:5917:2017:52
17
Tomas Wahlqvist
OK Roslagen
54:3618:1220:29
18
Annette Wigertz
Långhundra IF
57:4419:1523:37
19
Maritha Olander
Täby OK
57:5019:1723:43
20
Börje Blomquist
Sigtuna OK
59:2619:4925:19
21
Leif Karlsson
Rånäs OK
74:3924:5340:32
22
Camilla Åberg
Långhundra IF
74:5524:5840:48
23
Viktor Höglin
SFFFF
78:3126:1044:24
24
Margit Palokangas
IF Thor
104:1334:4470:06
 
Öppen 5 4120 meter12 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tomas Axelsson
OK Linné
61:0114:490:00Brons
2
Ann-Sofie Edenhamn
Länna IF
63:1015:202:09Brons
3
Johan Ågren
OK Linné
65:4915:584:48Brons
4
Johan Stenbäck
OK Roslagen
68:3916:407:38Brons
5
Bernt-Olof Gustavsson
Täby OK
74:1618:0213:15Brons
6
Eva Persson
OK Österåker
80:0419:2619:03Brons
7
Bengt Wallner
OK Linné
90:5822:0529:57
8
Anders Karlkvist
Täby OK
96:3623:2735:35
9
Mikael Grass
Vallentuna-Össeby OL
108:4126:2347:40
Bo Rock
Järfälla OK
Ej godkänd
Katarina Aminder
Länna IF
Ej godkänd
Stefan Norell
Attunda OK
Ej godkänd
 
Öppen 7 3240 meter23 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marie Ohlin
OK Linné
38:3111:530:00Brons
2
Kristina Rosén
OK Triangeln
40:4212:342:11Brons
3
Ulf Isacsson
OK Linné
40:5812:392:27Brons
4
Per Weinestedt
OK Linné
43:1313:204:42Brons
5
Camilla Öhman
Vallentuna-Össeby OL
44:4813:506:17Brons
6
Elisabet Hult
Attunda OK
45:0113:546:30Brons
7
Magnus Bengtsson
Klubblös
47:0914:338:38Brons
8
Lawrence Dermody
Klubblös
47:4214:439:11Brons
9
Inger Vikström
Täby OK
49:5715:2511:26Brons
10
Lasse Isacsson
Långhundra IF
51:0315:4512:32
11
Mikael Andersson
OK Österåker
52:0716:0513:36
12
Ulf Alenius
IFK Lidingös Skid o OK
52:1116:0613:40
13
Amanda Anttila-Eriksson
Länna IF
54:0016:4015:29
14
Johan Karlsson
IF Thor
57:1417:4018:43
15
Anne Eklund
Rånäs OK
58:1717:5919:46
16
C-G Boström
Enebybergs IF
58:3518:0520:04
17
Caroline Westbom
OK Hammaren
61:2718:5822:56
18
Stig Eklund
OK Enen
68:0121:0029:30
19
Jan Sjöberg
Täby OK
68:2221:0629:51
20
Lars-Olov Andersson
Sigtuna OK
68:3421:1030:03
Jonas Wulff
OK Linné
Ej godkänd
Maria Lagerstrand
Attunda OK
Ej godkänd
Maria Karlsson
IF Thor
Ej godkänd
 
Öppen 8 4620 meter17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Nils Nedfors
OK Dacke
37:298:070:00Brons
2
Henrik Boström
OK Linné
37:478:110:18Brons
3
Tommy Eriksson
Länna IF
44:009:316:31Brons
4
Tomas Albinsson
OK Österåker
46:1210:008:43Brons
5
Frida Bakkman
SOK Viljan
47:5010:2110:21Brons
6
Mikael Anttila-Eriksson
OK Linné
48:4110:3211:12Brons
7
Anders Åberg
Långhundra IF
50:3110:5613:02
8
Erik Andersson
OK Österåker
54:0311:4216:34
9
Christer Karlsson
OK Rodhen
55:2111:5917:52
10
Krischan Klaus
NF Linz AUSTRIA
55:4712:0418:18
11
Åsa Jansson
OK Roslagen
57:2812:2619:59
12
Mattias Lindgren
SFFFF
58:2612:3920:57
13
Timo Palokangas
IF Thor
62:3913:3425:10
14
Håkan Rostö
Rånäs OK
65:0614:0527:37
15
Jenny Kjellberg
OK Skogsstjärnan
73:3215:5536:03
16
Hiromi Iwaya
Surahammars SOK
97:3921:0860:10
17
Leif Skott
OK Roslagen
110:3723:5773:08