Hästveda OK

2010-05-01

Arrangör: Hästveda OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
485
Form:
Individuell
Startande:
467
Distans:
Lång
Fullföljande:
453
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 5190 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jannie Hagård
Rävetofta OK
42:228:100:00Guld
2
Maria Mickelåker
Andrarums IF
46:288:574:06Guld
3
Marie Jinnemo
Hjärnarps GH OL
69:3013:2327:08
 
H21 8470 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Modig
OK Pan-Kristianstad
51:266:040:00Guld
2
Tomas Westlund
OK Pan-Kristianstad
51:456:070:19Guld
3
Johan Lundqvist
OK Gynge
63:497:3212:23Silver
4
Tommy Svensson
OK Gynge
88:2010:2636:54
Magnus Härwell
Eslövs FK
Ej godkänd
 
D16 4080 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lisa Nyberg
FK Åsen
37:359:130:00Mästare
2
Lovisa Nilsson
Tormestorps IF
63:4715:3826:12Brons
 
H16 5280 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Karlsson
OK Vilse 87
44:518:300:00Mästare
2
Joel Kristiansson
Hässleholms OK
45:218:350:30Mästare
3
Joakim Svensson
OK Älme
46:018:431:10Mästare
4
Marcus Nilsson Kempff
Hässleholms OK
49:089:184:17Mästare
5
Erik Andersson
Stigmännen Karlshamns OK
57:1110:5012:20Guld
6
Dennis Rudqvist
Helsingborgs SOK
61:5011:4316:59Silver
7
Torgny Torell
IS Kullen
63:2112:0018:30Silver
 
D14 3560 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Moa Pettersson
OK Dacke
30:478:390:00Elit
2
Patricia Edgarsson
Andrarums IF
35:299:584:42Guld
3
Linnea Gustafsson
OK Gynge
37:0110:246:14Guld
4
Caroline Johansson
Sundsvalls OK
40:5911:3110:12Silver
5
Sara Jönsson
Hässleholms OK
48:4813:4218:01Brons
6
Madelene Axelsson
Härlövs IF
59:0316:3528:16Järn
 
H14 4060 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ola Andersson
Stigmännen Karlshamns OK
34:188:270:00Elit
2
Moltas Viebke
Malmö OK
38:599:364:41Elit
3
Erik Kristiansson
Hässleholms OK
44:5411:0410:36Silver
Daniel Nilsson Kempff
Hässleholms OK
Ej godkänd
 
D12 3260 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofie Persson
Härlövs IF
36:0711:050:00Guld
2
Klara Andersson
Härlövs IF
38:4111:522:34Guld
3
Ellen Andersson
Stigmännen Karlshamns OK
48:2114:5012:14Silver
4
Sofia Dahl
Härlövs IF
50:4415:3414:37Brons
5
Rebecka Brorsson
Tockarps IK
72:2422:1336:17Järn
 
H12 3260 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Melker Larsson
FK Göingarna
26:428:110:00Guld
2
Emil Pettersson
OK Dacke
28:218:421:39Guld
3
Erik Winbladh
Lunds OK
30:489:274:06Silver
4
Fritjof Axelsson
FK Göingarna
33:2410:156:42Silver
5
Martin Lindelöw
Härlövs IF
49:2015:0822:38Järn
Samuel Giselsson
Ronneby OK
Ej godkänd
 
D10 2680 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kajsa Andersson
OK Orion
23:378:490:00Brons
2
Hilda Axelsson
FK Göingarna
23:558:550:18Brons
3
Carolin Gradin
Andrarums IF
24:529:171:15Brons
4
Elin Svensson
OK Älme
26:169:482:39Brons
5
Malva Alpadie
OK Pan-Kristianstad
27:2510:143:48Brons
6
Irmalinn Nilsson
Härlövs IF
27:3210:163:55Brons
7
Maja Tenghagen
Härlövs IF
28:1410:324:37Brons
8
Tilda Johansson
OK Pan-Kristianstad
36:1513:3212:38Brons
9
Betty Ottosson
OK Torfinn
38:5414:3115:17Järn
10
Petra Eriksson
OK Gynge
39:1014:3715:33Järn
11
Tina Ljungqvist
Lunds OK
50:0618:4226:29Järn
 
H10 2680 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gustav Runefors
Växjö OK
22:358:260:00Brons
2
Ludvig Hallabro
Hässleholms OK
25:179:262:42Brons
3
Oscar Modig
OK Pan-Kristianstad
26:419:574:06Brons
4
Björn Johansson
Sundsvalls OK
28:1110:315:36Brons
5
Melker Andersson
Härlövs IF
29:1010:536:35Brons
6
Felix Falk
Göteborg-Majorna OK
29:4511:067:10Brons
7
Allan Hedberg
Lunds OK
36:0713:2913:32Järn
8
Povel Hedberg
Lunds OK
44:3116:3721:56Järn
9
Simon Giselsson
Ronneby OK
50:4318:5528:08Järn
Måns Persson
Andrarums IF
Ej godkänd
 
D35 4760 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Modig
OK Pan-Kristianstad
46:009:400:00Guld
2
Anna Ljungqvist
Lunds OK
46:389:480:38Guld
 
H35 7500 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Granqvist
FK Göingarna
52:246:590:00Guld
2
Heide Persson
Andrarums IF
52:337:000:09Guld
3
Magnus Jonasson
Malmö OK
58:177:465:53Guld
4
Ola Andertoft
Markaryds FK
72:079:3719:43Silver
 
D40 4020 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Susanne Andersson
Härlövs IF
32:138:010:00Guld
2
Eva Pettersson
OK Dacke
33:038:130:50Guld
3
Ingela Thoresson
Andrarums IF
36:068:593:53Guld
4
Liselotte Falk
Göteborg-Majorna OK
36:219:034:08Guld
5
Sara Giselsson
Ronneby OK
37:459:235:32Silver
6
Ann-Sofie Brink
Markaryds FK
38:199:326:06Silver
7
Annika Engel
Hässleholms OK
39:479:547:34Silver
8
Helena Kristiansson
Hässleholms OK
43:5910:5611:46Silver
9
Catrin Johansson
Sundsvalls OK
44:4511:0812:32Silver
10
Anna Torell
IS Kullen
45:2211:1713:09Silver
11
Carolina Landin
Malmö OK
45:2811:1913:15Silver
12
Karin Johansson
FK Göingarna
50:1312:3018:00
 
H40 6780 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Håkan Axelsson
FK Göingarna
48:507:120:00Guld
2
Björn Nilsson
Härlövs IF
49:357:190:45Guld
3
Fabian Ljungquist
Lunds OK
49:477:210:57Guld
4
Per-Olof Andersson
OK Tyringe
51:527:393:02Guld
5
Per Rudqvist
Helsingborgs SOK
53:347:544:44Guld
6
Håkan Grubb
Malmö OK
55:178:096:27Silver
7
Rolf Johansson
Sundsvalls OK
58:538:4110:03Silver
8
Håkan Fransson
Ronneby OK
59:038:4310:13Silver
9
Lars Dahl
Härlövs IF
70:2110:2321:31Brons
 
D45 4020 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingela Ekelöv
Skåneslättens OL
30:337:360:00Guld
2
Ingrid Johansson
Laholms IF OK
34:418:384:08Guld
3
Katarina Henmyr
OK Vilse 87
36:008:575:27Silver
4
Christina Olsson
Skåneslättens OL
38:019:277:28Silver
5
Britt-Marie Bengtsson
FK Åsen
38:109:307:37Silver
6
Marita Philipsson
Markaryds FK
38:409:378:07Silver
7
Kati Németh
Stigmännen Karlshamns OK
41:0010:1210:27Silver
8
Anette Bonde
Ballerup OK
41:2010:1710:47Silver
9
Tina Hagård
Rävetofta OK
45:3311:2015:00Brons
10
Lotta Hansson
OK Kontinent
46:0511:2815:32Brons
11
Ann-Louise Ehn-Westesson
OK Kontinent
62:5015:3832:17
12
Eva Tollstern
Växjö AIS
70:3417:3340:01
 
H45 6160 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Larsson
FK Göingarna
39:296:250:00Guld
2
Peter Hedberg
Lunds OK
41:546:482:25Guld
3
Mats Andersson
OK Orion
43:277:033:58Guld
4
Bengt Olsson
Eslövs FK
44:347:145:05Silver
5
Mats Karlsson
OK Vilse 87
51:008:1711:31Silver
5
Bengt Grewin
Frölunda OL
51:008:1711:31Silver
7
Stefan Edvardsson
OK Torfinn
66:3910:4927:10
8
Benjamin Viebke
Malmö OK
67:1810:5627:49
9
Lasse Forsén
Hässleholms OK
81:2313:1341:54
 
D50 3680 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Folkesson Lööf
OK Pan-Kristianstad
31:438:370:00Guld
2
Agneta Erfors
OK Torfinn
35:359:403:52Guld
3
Lena Olsson
Skåneslättens OL
37:2310:105:40Silver
4
Bente Käll
Växjö OK
37:4810:166:05Silver
5
Ewa Roos
Helsingborgs SOK
38:1010:226:27Silver
6
Britt Thörn
OK Vilse 87
39:2910:447:46Silver
7
Inger Norling-Frick
FK Göingarna
43:1411:4511:31Silver
8
Lena Karlsson
Halmstad OK
44:2212:0312:39Silver
9
Görel Skoog
Växjö OK
49:2713:2617:44
10
Eva Gustavsson
Alvesta SOK
51:1713:5619:34
11
Berit Runefors
Växjö OK
55:1014:5923:27
12
Ingrid Nyberg
FK Åsen
60:3016:2628:47
13
Vanja Jinnemo
Hjärnarps GH OL
82:1222:2050:29
 
H50 5610 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Brorsson
Tockarps IK
36:476:330:00Guld
2
Hans-Åke Lundqvist
OK Gynge
44:087:527:21Silver
3
Thommy Bergman
Stigmännen Karlshamns OK
45:128:038:25Silver
4
Staffan Käll
OK Älme
47:138:2510:26Silver
5
Gregers Jörgensen
Ballerup OK
47:588:3311:11Silver
6
Lars Manghöj-Petersen
Ballerup OK
48:108:3511:23Silver
7
Alf Westesson
OK Kontinent
48:448:4111:57Silver
8
Lars Magnusson
OK Älme
49:238:4812:36Silver
9
Leif Carlsson
OK Kontinent
53:289:3216:41Brons
10
Sverker Eriksson
OK Gynge
54:349:4417:47Brons
11
Hans-Erik Karlsson
OK Torfinn
66:1911:4929:32
 
D55 3680 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunnel Månsson
OK Vilse 87
38:0510:210:00Guld
2
Eva Konring Olesen
FIF Hillerød
40:5911:082:54Guld
3
Lena Söderberg
OK Skogsfalken
42:1111:284:06Guld
4
Kristin Johansson
OK Dacke
48:4313:1410:38Silver
5
Gabrielle Brun
Andrarums IF
52:2114:1414:16Silver
6
Evamarie Lundahl
IF Hagen
53:0114:2414:56Silver
7
Margareta Schölin
Tockarps IK
56:1015:1618:05Brons
8
Siv Larsson
Växjö AIS
59:4416:1421:39
9
Ingrid Nilsson
Växjö OK
65:5217:5427:47
10
Inger Martin
Tormestorps IF
70:5719:1732:52
 
H55 5190 meter17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Roger Thörn
OK Vilse 87
39:587:420:00Guld
2
Jan Olofsson
Ronneby OK
41:207:581:22Guld
3
Björn Karlsson
Halmstad OK
41:328:001:34Guld
4
Per Arne Evaldsson
OK Gynge
42:198:092:21Guld
5
Stellan Martinsson
OK Tyringe
44:258:334:27Silver
6
Yngve Ernstsson
FK Göingarna
46:168:556:18Silver
7
Jan Olof Ferm
FK Göingarna
47:019:047:03Silver
8
Lars Strand
OK Älme
48:179:188:19Silver
9
Lennart Erfors
OK Torfinn
49:009:269:02Silver
10
Arne Andersson
OK Torfinn
49:229:319:24Silver
11
Anders Eriksson
IF Hagen
49:319:329:33Silver
12
Hans Larsson
Hässleholms OK
50:359:4510:37Silver
13
Torgny Ottosson
OK Torfinn
50:449:4710:46Silver
14
Bengt Palm
OK Vilse 87
50:599:4911:01Silver
15
Holger Sigbo
OK Kompassen
52:5010:1112:52Silver
16
Rolf Ohrlander
OK Pan-Kristianstad
57:0811:0117:10Brons
17
Bengt Hansson
Andrarums IF
69:1313:2029:15
 
D60 3680 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Margareta Svensson
OK Vilse 87
35:149:340:00Guld
2
Britt-Marie Magnusson
Laholms IF OK
41:3411:186:20Silver
3
Ann-Mari Persson
Växjö OK
48:5713:1813:43Silver
4
Margareta Sjöberg
Lunds OK
50:3213:4415:18Silver
5
Karin Persson
OK Tyringe
50:3313:4415:19Silver
6
Ulla Håkansson
OK Gynge
51:4414:0316:30Brons
7
Berit Schannong
Malmö OK
53:0114:2417:47Brons
8
Lisbeth Damsgaard
Hjärnarps GH OL
54:2414:4719:10Brons
9
Sonja Hammar
OK Kompassen
54:4714:5319:33Brons
10
Karin Larsson
OK Kompassen
56:3515:2321:21
11
Anna-Lisa Hansson
OK Pan-Kristianstad
57:5915:4522:45
12
Bodil Ruther
OK Älme
58:0315:4622:49
13
Britt Bülow
Malmö OK
58:3515:5523:21
14
Karin Bengtsson
OK Kompassen
61:5916:5126:45
15
Britt Åkesson
Hässleholms OK
63:1417:1128:00
16
Kerstin Larsson
OK Pan-Kristianstad
63:5717:2328:43
Ingalill Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
Ej godkänd
 
H60 4760 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Agne Bengtsson
OK Kompassen
33:587:080:00Guld
2
Lars Lindborg
Tormestorps IF
36:157:372:17Guld
3
Leif Sandgren
Frosta OK
37:007:463:02Guld
4
Göran Johnsson
Skåneslättens OL
37:557:583:57Guld
5
Lars Svensson
OK Vilse 87
38:088:014:10Silver
5
Jørgen Münster-Swendsen
Søllerød OK
38:088:014:10Silver
7
Krister Nilsson
Växjö OK
41:488:477:50Silver
8
Håkan Nilsson
Malmö OK
43:029:029:04Silver
9
Tommy Olsson
OK Dacke
43:389:109:40Silver
10
Owe Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
43:589:1410:00Silver
11
Bill Schölin
Tockarps IK
44:149:1810:16Silver
12
Eric Tenland
Stigmännen Karlshamns OK
44:259:2010:27Silver
13
Åke Persson
Hjärnarps GH OL
45:469:3711:48Silver
14
Sven-Olof Larsson
Växjö AIS
47:4510:0213:47Silver
15
Gert Olsson
Skåneslättens OL
48:1610:0814:18Brons
16
Ronald McGrail
Hjärnarps GH OL
49:0310:1815:05Brons
17
Bo Johansson
OK Vilse 87
49:4810:2815:50Brons
18
Emil Olesen
FIF Hillerød
50:2010:3416:22Brons
19
Börje Åkesson
Frosta OK
50:4610:4016:48Brons
20
Mats Håkansson
Malmö OK
51:0010:4317:02Brons
21
Claes-Göran Green
Lunds OK
52:3511:0318:37
22
Lars-Åke Sjökvist
Värend GN OL
54:0511:2220:07
23
Sven Olle Söderberg
OK Skogsfalken
55:2411:3821:26
24
Sven Erik Frick
FK Göingarna
57:0211:5923:04
25
Lars Persson
OK Kompassen
57:3912:0723:41
26
Leif Karlsson
Frosta OK
58:1112:1324:13
27
Sven-Erik Persson
Frosta OK
58:3812:1924:40
28
Nils-Erik Bondesson
Frosta OK
59:0712:2525:09
29
Göran Larsson
OK Kompassen
59:2212:2825:24
30
Roland Gustavsson
Alvesta SOK
59:5812:3626:00
31
Karl Bertil Kjellsson
Rävetofta OK
61:1512:5227:17
32
Robert Simonsen
Tormestorps IF
66:3513:5932:37
33
Tommy Held
FK Åsen
68:2614:2334:28
 
D65 3170 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gull Svensson
Tockarps IK
32:2910:150:00Guld
2
Helen Andertoft
Markaryds FK
34:1610:491:47Guld
3
Ann-Charlotte Jensen
Andrarums IF
36:1611:263:47Guld
4
Britt Forsell Pirozzi
Lunds OK
37:2811:494:59Silver
5
Gunilla Grönblad
Härlövs IF
39:2712:276:58Silver
6
Torill Svendsen
Lunds OK
40:4312:518:14Silver
7
Berit Byström
OK Virdarna
41:3913:089:10Silver
8
Ulla Öhgren
Helsingborgs SOK
43:5013:5011:21Silver
9
Gunnel Andersson
Andrarums IF
46:3114:4014:02Silver
10
Kerstin Nilsson
OK Gynge
47:3715:0115:08Brons
11
Solbritt Gustafsson
OK Virdarna
48:3115:1816:02Brons
12
Astrid Johannesson
Helsingborgs SOK
50:3415:5718:05
13
Barbro Cassing
Ronneby OK
54:1317:0621:44
14
Eva Bergstrand
Värend GN OL
58:2218:2525:53
15
Karin Lindén
OK Gynge
59:4818:5227:19
16
Gunnel Nilsson
Malmö OK
68:5321:4436:24
Gunnel Lindahl
FK Boken
Ej godkänd
 
H65 4080 meter31 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingvar Persson
FK Åsen
33:058:070:00Guld
2
Åke Olsson
Hässleholms OK
33:388:150:33Guld
3
Roland Offrell
Frosta OK
33:498:170:44Guld
4
Kent Johansson
Örkelljunga FK
33:568:190:51Guld
5
Nils Karlsson
Växjö AIS
34:438:311:38Guld
6
Kjell Månsson
Ronneby OK
35:318:422:26Guld
7
Waste Byström
OK Virdarna
36:449:003:39Guld
8
Benkt Anderson
Lunds OK
36:529:023:47Guld
9
Per-Olof Fernberg
IS Skanne
37:259:104:20Guld
10
Kent Ekdahl
Emmaboda Verda OK
38:439:295:38Silver
11
Kjell Dahlman
Tormestorps IF
38:559:325:50Silver
12
Hagbert Persson
Växjö OK
39:409:436:35Silver
13
Erling Larsson
Hässleholms OK
39:489:456:43Silver
14
Bertil Olofsson
Andrarums IF
40:119:517:06Silver
15
Lars Lindén
OK Gynge
41:2410:098:19Silver
16
Bertil Ottosson
FK Göingarna
42:0610:199:01Silver
17
Sven Ruther
OK Älme
42:2010:239:15Silver
18
Jan-Evert Ohlsson
Andrarums IF
42:2710:249:22Silver
19
Christer Grönblad
Härlövs IF
42:5110:309:46Silver
20
Jan Hansson
Lunds OK
44:1410:5011:09Silver
21
Peter Dahlstedt
OK Pan-Kristianstad
44:4610:5811:41Silver
22
Bo Bülow
Malmö OK
46:5511:3013:50Silver
23
Sven Thelandersson
Lunds OK
47:0611:3314:01Silver
24
Bengt-Åke Nilsson
OK Torfinn
48:0811:4815:03Brons
25
Raimo Salminen
Växjö OK
49:1012:0316:05Brons
26
Sven-Erik Forsell
Lunds OK
50:2512:2117:20Brons
27
John-Erik Bergstrand
Värend GN OL
50:3512:2417:30Brons
28
Lennart Nilsson
Malmö OK
57:2914:0524:24
29
Alf Lindahl
FK Boken
65:0915:5832:04
Nils Mårtensson
Andrarums IF
Ej godkänd
Nils Johannesson
Helsingborgs SOK
Ej godkänd
 
D70 2950 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kerstin Henmyr
OK Vilse 87
35:4112:060:00Guld
2
Kerstin Granstedt
OK Pan-Kristianstad
38:0412:542:23Guld
3
Brita Särdquist
IK Ymer
45:5115:3310:10Silver
4
Anita Nilsson
OK Torfinn
55:4818:5520:07
 
H70 4080 meter25 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ernie Broström
Halmstad OK
38:129:220:00Guld
2
Bo Bengtsson
Hässleholms OK
39:429:441:30Guld
3
Anders Carlsson
Skåneslättens OL
40:029:491:50Guld
4
Bo Svensson
Tockarps IK
41:1310:063:01Guld
5
Inge Nilsson
Tockarps IK
41:1710:073:05Guld
6
Roland Edvinsson
FK Göingarna
43:1610:365:04Silver
7
Sven Levin
Andrarums IF
43:2010:375:08Silver
8
Rune Bengtsson
Ronneby OK
45:2511:087:13Silver
9
Hubert Hugosson
OK Gynge
45:4511:137:33Silver
10
Sven-Åke Andertoft
Markaryds FK
46:5011:298:38Silver
11
Torbjörn Wingqvist
Skåneslättens OL
47:4111:419:29Silver
12
Gunnar Sandström
OK Pan-Kristianstad
47:4511:429:33Silver
13
Håkan Brost
Malmö OK
48:0511:479:53Silver
14
Nils-Åke Nilsson
Härlövs IF
48:1511:5010:03Silver
15
Paul Schannong
Malmö OK
48:2311:5210:11Silver
16
Göran Thour
Värend GN OL
49:1812:0511:06Silver
17
Göran Seger
FK Boken
49:2012:0511:08Silver
18
Ivar Nilsson
Hässleholms OK
50:0212:1611:50Silver
19
Burne Nilsson
OK Torfinn
51:4512:4113:33Silver
20
Bo Öhgren
Helsingborgs SOK
53:4613:1115:34Silver
21
Roland Akselsson
Lunds OK
55:0613:3016:54Brons
22
Mogens Köhler
Ballerup OK
59:4514:3921:33
23
Bengt Olofsson
Hjärnarps GH OL
62:2215:1724:10
24
Allan Hammar
OK Kompassen
75:0118:2336:49
25
Ingemar Turesson
Malmö OK
76:2918:4538:17
 
D75 2950 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gun Hansson
Andrarums IF
39:3313:240:00Guld
2
Gunvor Göransson
Laholms IF OK
42:2514:232:52Guld
3
Clarie Ek
OK Pan-Kristianstad
46:4615:517:13Silver
4
Lisa Hedström
OK Pan-Kristianstad
49:3916:5010:06Silver
 
H75 3170 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Claesson
Tormestorps IF
31:049:480:00Guld
2
Werner Törnblom
Växjö OK
34:0110:442:57Guld
3
Gillis Alm
Växjö OK
36:1511:265:11Silver
4
Owe Åkesson
Härlövs IF
37:4411:546:40Silver
5
Ingvar Petersson
Hässleholms OK
39:1012:218:06Silver
6
Klas Tykesson
Rävetofta OK
39:2112:258:17Silver
7
Harry Söderberg
FK Friskus-Varberg
40:3612:489:32Silver
8
Kjell Björup
Lunds OK
45:0914:1514:05Brons
9
Leo Åkesson
Härlövs IF
45:1814:1714:14Brons
10
Jan-Eric Nelking
FK Åsen
49:1915:3318:15
 
D80 2950 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marianne Eriksson
Tockarps IK
61:4120:550:00Guld
2
Solvey Bergdahl
Helsingborgs SOK
67:4422:586:03Guld
 
H80 3170 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stig-Allan Jönsson
Halmstad Garnisons IF
37:2111:470:00Guld
2
Curth Svensson
Skåneslättens OL
38:2512:071:04Guld
3
Kjell-Arne Pettersson
Härlövs IF
39:3112:282:10Guld
4
Åke Dahlström
FK Snapphanarna
43:1713:395:56Silver
5
Bertil Johansson
Skåneslättens OL
44:4914:087:28Silver
6
Nils Rågstedt
IS Kullen
47:5715:0810:36Silver
7
Nils-Åke Nilsson
Andrarums IF
48:5615:2611:35Silver
8
Ove Nordahl
Simrishamns OK
73:1823:0735:57
9
Nils Bohman
OK Kompassen
73:2223:0936:01
 
H85 2950 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rune Isaksson
Helsingborgs SOK
43:2114:420:00Guld
2
Gunnar Karlsson
OK Gynge
52:0717:408:46Silver
 
U1 2770 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Victor Modig
OK Pan-Kristianstad
36:2613:090:00Järn
 
U2 2680 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Landin Grubb
Malmö OK
29:4011:040:00Järn
2
Lisa Landin-Grubb
Malmö OK
30:0211:120:22Järn
3
Viggo Viebke
Malmö OK
32:0411:582:24Järn
4
Erik Svanström
Malmö OK
34:1312:464:33Järn
 
U4 3560 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Brink
Markaryds FK
65:3318:250:00Järn
 
Inskolning 2530 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Axel Tenghagen
Härlövs IF
GodkändJärn
Rasmus Johansson
OK Pan-Kristianstad
GodkändJärn
 
Öppen 1 2680 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Patrik Jönsson
Hässleholms OK
27:0010:040:00Brons
2
Malin Åman
OK Vilse 87
27:3210:160:32Brons
3
Gustav Åman
OK Vilse 87
30:5011:303:50Brons
4
Simon Svensson
Laholms IF OK
34:4112:567:41Brons
5
Eva Eriksson Ehrenberg
OK Gynge
40:1815:0213:18
6
Robin Eek
Hässleholms OK
41:0115:1814:01
7
Gudrun Olofsson
Hjärnarps GH OL
49:2018:2422:20
8
William Kristiansson
Tockarps IK
60:3822:3733:38
9
Linnea Kristiansson
Tockarps IK
60:4322:3933:43
Helmer Nilsson
OK Dacke
Ej godkänd
 
Öppen 2 3260 meter12 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Louise Pihl
Lunds OK
38:3511:500:00Brons
2
Helen Niklasson
Hästveda OK
50:4115:3312:06Brons
3
Li-Min Svensson
OK Älme
62:0919:0423:34
4
Leif Sandström
Stigmännen Karlshamns OK
64:3619:4926:01
5
Eivor Marianne Nydahl
Stigmännen Karlshamns OK
67:3520:4429:00
6
Gunilla Lagerlöf
Stigmännen Karlshamns OK
69:4421:2331:09
7
Elisabeth Ohrlander
OK Pan-Kristianstad
73:1622:2834:41
8
Helena Wihlborg-Palm
OK Vilse 87
78:1624:0039:41
9
Klara Forsén
Hässleholms OK
98:1630:0959:41
10
Kajsa Forsén
Hässleholms OK
98:1930:1059:44
Emil Niklasson
Hästveda OK
Ej godkänd
Klara Ingelström
OK Gynge
Ej godkänd
 
Öppen 3 4890 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Andreas Pernetun
Klubblös
66:5313:410:00Brons
2
Jessica Persson
OK Älme
90:0318:2523:10
 
Öppen 4 3130 meter24 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simon Runefors
Växjö OK
34:3811:040:00Brons
2
Ola Johansson
OK Gynge
36:2011:361:42Brons
3
Kerstin Fridsell
OK Pan-Kristianstad
39:2912:374:51Brons
4
Elinor Lindelöw
Härlövs IF
40:0912:505:31Brons
5
Mia Hallabro
Hässleholms OK
41:5913:257:21Brons
6
Kennet Axelsson
Härlövs IF
42:4513:398:07Brons
7
Arne Persson
OK Gynge
43:1813:508:40Brons
8
Sara Bainbridge
Laholms IF OK
43:2913:548:51Brons
9
Jeanette Johansson
OK Pan-Kristianstad
43:4713:599:09Brons
10
Stig Nydahl
Stigmännen Karlshamns OK
44:1914:109:41Brons
11
Petter Jönsson
Hjärnarps GH OL
44:2314:119:45Brons
12
Annika Johnsson
OK Vilse 87
50:3616:1015:58
13
Mats Runefors
Växjö OK
51:1116:2116:33
14
Marianne Carlsson
Ringsjö OK
53:0216:5718:24
15
Göran Svensson
Lunds OK
53:1317:0018:35
16
Siw Blomkvist
OK Vilse 87
53:4217:0919:04
17
Lillemor Blomqvist
OK Vilse 87
54:5617:3320:18
18
Nils Andersson
OK Kompassen
56:3418:0421:56
19
Ingela Andersson
OK Orion
59:0118:5124:23
20
Berit Nilsson
Markaryds FK
64:1620:3229:38
21
Henrik Roth
Hjärnarps GH OL
72:4923:1638:11
22
Margareta Held
FK Åsen
73:4123:3239:03
23
Börje Persson
OK Gynge
82:4226:2548:04
Stig Svensson
OK Virdarna
Ej godkänd
 
Öppen 5 4060 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Claes Leo
Klubblös
29:427:190:00Brons
2
Per Gunnarsson
OK Tyringe
41:4710:1712:05
3
Ulf Arvidsson
Växjö OK
42:2810:2812:46
4
Gösta Svensson
Rävetofta OK
48:3411:5818:52
5
Hannes Persson
OK Älme
50:3112:2720:49
6
Jan Persson
Ystads OK
52:5113:0123:09
7
Kristina Persson
Härlövs IF
56:1913:5226:37
8
Kerstin Olsson
Eslövs FK
56:2613:5426:44
9
Camilla Carlsson
Härlövs IF
56:3513:5626:53
10
Mona Rosberg
Växjö OK
56:5714:0227:15
11
Rolf Nilsson
Andrarums IF
57:0614:0427:24
12
Bengt Ivarsson
OK Tyringe
57:1414:0627:32
13
Peter Huss
FK Boken
57:3414:1127:52
14
Håkan Malmgren
Malmö OK
58:2414:2328:42
15
Adam Persson
OK Älme
60:4514:5831:03
16
Folke Sjöberg
Klubblös
85:5121:0956:09
 
Öppen 6 5280 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pär Fridsell
OK Pan-Kristianstad
41:587:570:00Brons
2
Kjell Svensson
OK Älme
54:2510:1812:27Brons
Kent Svensson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
 
Öppen 7 3170 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Gunnar Skoog
Växjö OK
31:379:580:00Brons
2
Rune Svensson
OK Vilse 87
31:4610:010:09Brons
3
Arja Ingvarsson
OK Vilse 87
32:4110:191:04Brons
4
Marie Svensson
Rävetofta OK
33:5810:432:21Brons
5
Lena Strand
Markaryds FK
34:0110:442:24Brons
6
Anders Nilsson
Hässleholms OK
34:0510:452:28Brons
7
Jenny Winbladh
Lunds OK
34:5411:013:17Brons
8
Margareta Olsson
OK Tyringe
35:2611:113:49Brons
9
Anneli Wihlborg
OK Gynge
36:2311:294:46Brons
10
Bjarne Holmgren
Klubblös
37:1511:455:38Brons
11
Bengt Börjesson
Eslövs FK
38:2512:076:48Brons
12
Roland Ekelöf
Stigmännen Karlshamns OK
38:5512:177:18Brons
13
Jan Eliasson
OK Gynge
41:1913:029:42Brons
14
Lars-Åke Stridh
Hässleholms OK
42:1913:2110:42
15
Maria Trulsson
Härlövs IF
44:0313:5412:26
16
Kennerth Gustafsson
OK Virdarna
44:1213:5712:35
17
Elsa Svensson
OK Vilse 87
45:3714:2314:00
18
Ulla-Britt Karlsson
Växjö OK
46:4914:4615:12
19
Mariann Svensson
Växjö AIS
47:4515:0416:08
20
Linda Jinnemo
Hjärnarps GH OL
48:0015:0916:23
21
Helen Nilsson
Härlövs IF
50:4916:0219:12
22
Tommy Bengtsson
Hässleholms OK
51:1716:1119:40
23
Mary Ottosson
Laholms IF OK
53:3316:5421:56
24
Bengt Nygren
Malmö OK
56:1717:4524:40
25
Bertil Ahlberg
OK Gynge
56:3117:5024:54
26
Elis Lundkvist
OK Gynge
56:3517:5124:58
27
Inge Åkesson
Stigmännen Karlshamns OK
64:3120:2132:54
28
Kjell Nyberg
IS Kullen
70:5822:2339:21
29
Annika Nilsson
Tormestorps IF
72:2822:5240:51
 
Öppen 8 5190 meter27 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jörgen Olsson
Härlövs IF
32:266:150:00Brons
2
Niklas Nilsson
Härlövs IF
34:566:442:30Brons
3
Mikael Persson
FK Göingarna
39:167:346:50Brons
4
Harald Persson
Andrarums IF
40:547:538:28Brons
5
Patrik Falk
Göteborg-Majorna OK
42:238:109:57Brons
6
Tale Gulliksen
Sävedalens AIK
43:508:2711:24
7
Per Gerdle
Halmstad OK
44:238:3311:57
8
Peter Gustavsson
Hylte OK
45:228:4412:56
9
Carina Gustafsson
OK Gynge
45:238:4512:57
10
Hans Persson
Andrarums IF
45:418:4813:15
11
Agne Karlsson
Simlångsdalens IF
46:489:0114:22
12
Sven Giselsson
Ronneby OK
47:519:1315:25
13
Patrik Ingelström
OK Gynge
47:599:1515:33
14
Patrick Persson
Härlövs IF
49:029:2716:36
15
Arne Rantzow
Lunds OK
50:459:4718:19
16
Camilla Sigbo
FK Boken
52:2310:0619:57
17
Johanna Weidolf
Eslövs FK
52:3910:0920:13
18
Jan Karlsson
Hässleholms OK
54:0410:2521:38
19
Carl Aspegren
Tormestorps IF
54:5210:3422:26
19
Christine Edenbrandt
Lunds OK
54:5210:3422:26
21
Maria Persson
OK Kompassen
54:5710:3522:31
22
Roger Nilsson
Laholms IF OK
56:1510:5023:49
23
Christoffer Rantzow
Lunds OK
64:1712:2331:51
24
Bengt Bengtsson
Tormestorps IF
66:4312:5134:17
25
Sven Thörnkvist
Tormestorps IF
74:2214:2041:56
26
Kristina Landgren
Malmö OK
93:5918:0761:33
Lars Edenbrandt
Lunds OK
Ej godkänd
 
Öppen 9 7500 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mikael Pihl
Lunds OK
53:417:090:00Brons
2
Magnus Tenghagen
Härlövs IF
57:587:444:17Brons
3
Tomas Vensryd
Eslövs FK
58:037:444:22Brons
4
Anna Edenbrandt
IF Thor
60:438:067:02Brons
5
Christian Glantz
Andrarums IF
61:028:087:21Brons
6
Martin Kriblad
Hjärnarps GH OL
64:558:3911:14Brons
7
Magnus Oscarsson
FK Göingarna
64:578:4011:16Brons
8
Tobias Persson
OK Kompassen
72:089:3718:27
9
Kjell Wilhelmsson
Andrarums IF
77:3710:2123:56
10
Lars Bech Jensen
Klubblös
78:5210:3125:11
 
Öppen 10 2530 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Klara Andersson
OK Orion
21:118:220:00Brons
2
Anna Jönsson
Hässleholms OK
25:2610:034:15Brons
3
Jacob Ingelström
OK Gynge
33:4313:2012:32
4
Ina Åman
OK Vilse 87
34:4513:4413:34
5
Ludvig Pernetun
Klubblös
35:1713:5714:06
6
Maria Pernetun
Klubblös
35:2714:0114:16
7
Carl Pernetun
Klubblös
35:3114:0214:20
8
Noah Pernetun
Klubblös
36:1514:2015:04
9
Ella Fridsell
OK Pan-Kristianstad
38:0015:0116:49
10
Mitra Peterson
OK Torfinn
47:5918:5826:48
11
Lukas Romberg
Hässleholms OK
49:3619:3628:25
12
Johan Whinblad
Lunds OK
53:2021:0532:09
13
Lilly Johnsson
OK Gynge
58:0322:5736:52
14
Mette Anker
Klubblös
61:4224:2340:31