Gällstadbygdens Sok - Medeldistans

2010-04-24 - 2010-04-24

Arrangör: Gällstadbygdens SOK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
440
Form:
Individuell
Startande:
426
Distans:
Medel
Fullföljande:
395
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 3550 meter, 13 kontroller14 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Envall
IK Hakarpspojkarna
30:588:430:00Guld
2
Emelie Eklöf
IK Hakarpspojkarna
33:409:292:42Guld
3
Karin Spjuth
IK Hakarpspojkarna
34:449:473:46Guld
4
Kristin Skaar
Ryda SK
35:129:554:14Silver
5
Hanna Rangert
IK Hakarpspojkarna
35:5610:074:58Silver
6
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
36:0310:095:05Silver
7
Jenny Martinsson
OK Tranan
37:2010:316:22Silver
8
Therese Barje
Jönköpings OK
40:3411:269:36Silver
9
Åsa Martinsson
OK Tranan
42:3612:0011:38Silver
10
Emelie Unosson
Bredareds IF
43:0012:0712:02Silver
11
Jessica Kvalvik
OK Gynge
78:3322:0847:35
Sofie Karlsson
Rånäs OK
Ej godkänd
Christine Litzell
OK Skogshjortarna
Ej godkänd
Frida Stolt
Vänersborgs SK
Ej godkänd
 
H21 4520 meter, 15 kontroller28 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fridolf Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
35:387:530:00Guld
2
Johan Ingemarsson
Hestra IF
36:037:590:25Guld
3
Rickard Holmqvist
Hestra IF
36:077:590:29Guld
4
Conny Rantzow
Hestra IF
36:398:071:01Guld
5
Matti Envall
IK Hakarpspojkarna
37:208:161:42Guld
6
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
38:158:282:37Guld
7
Daniel Olsson
Dalsjöfors GOIF
38:208:292:42Guld
8
Björn Andersson
Jönköpings OK
38:278:302:49Guld
9
Fredrik Rosén
Jönköpings OK
38:578:373:19Guld
10
Mathias Häggblom
OK Klyftamo
41:439:146:05Silver
11
Tommy Ask
Jönköpings OK
42:259:236:47Silver
12
Kalle Wrane
Sävedalens AIK
42:539:297:15Silver
13
Anton Udd
Markbygdens OK
43:149:347:36Silver
14
Tomas Johansson
Jönköpings OK
43:289:377:50Silver
15
Erik Pettersson
Jönköpings OK
46:0310:1110:25Silver
16
Niklas Alvaeus
Jönköpings OK
46:5810:2311:20Silver
17
Johan Lundqvist
OK Gynge
46:5910:2411:21Silver
18
Oskar Pettersson
Jönköpings OK
47:0910:2611:31Silver
19
Magnus Lund
IK Gandvik
47:4210:3312:04Silver
20
Andreas Ivarsson
OK Skogshjortarna
49:2810:5713:50Silver
21
Mikael Trofast
Jönköpings OK
49:4211:0014:04Silver
22
Henrik Lundqvist
OK Gynge
57:2812:4321:50
23
Sebastian Mannfolk
Ulricehamns OK
69:3815:2434:00
24
Thomas Westerlund
Herrljunga SK Skid o OL
76:2116:5340:43
25
Anders Rosenberg
Ulricehamns OK
77:4017:1142:02
26
Tim Zetterberg
Falköpings AIK OK
78:2517:2142:47
Per Ivarsson
IF Hagen
Ej godkänd
Klas Friborg
Jönköpings OK
Ej godkänd
 
D20 3070 meter, 11 kontroller4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Åhlin
Helsingborgs SOK
35:4611:390:00Guld
2
Lisa Andersson
Ryda SK
40:2913:114:43Silver
3
Tove Udd
Markbygdens OK
53:2017:2217:34Brons
Anne Hansson
Markbygdens OK
Ej godkänd
 
H18 3550 meter, 13 kontroller5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Andersson
Markbygdens OK
31:438:560:00Guld
2
Martin Frisk
Markbygdens OK
37:4410:386:01Silver
3
Karl Holmquist
IF Hallby SOK
39:4911:138:06Silver
4
Joel Udd
Markbygdens OK
43:3912:1811:56Silver
5
Fredrik Finnskog
OK Tranan
52:4814:5221:05
 
D16 3000 meter, 12 kontroller13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Hagström
Falköpings AIK OK
28:389:330:00Mästare
2
Sara Nilsson
OK Tranan
34:4911:366:11Elit
3
Filippa Johansson
Jönköpings OK
37:0812:238:30Guld
4
Sara Schmidt
Trollhättans SOK
39:0613:0210:28Silver
5
Elin Sundqvist
OK Tranan
39:3713:1210:59Silver
6
Martina Johansson
Bredareds IF
40:2013:2711:42Silver
7
Viktoria Strandberg
Falköpings AIK OK
42:3314:1113:55Silver
8
Hanna Gunnarsson
IK Hakarpspojkarna
43:1114:2414:33Silver
9
Linnea Herngren
IF Hagen
44:3614:5215:58Brons
10
Amanda Blennow
Falköpings AIK OK
48:3416:1119:56Brons
11
Elin Dolk
Jönköpings OK
52:2817:2923:50Järn
12
Ella Strömbom
Elfsborg SOK
77:4025:5349:02Järn
Kajsa Spetz
Ulricehamns OK
Ej godkänd
 
H16 3510 meter, 13 kontroller8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anton Nilsson
OK Tranan
35:3310:080:00Mästare
2
Johan Andersson
Ryda SK
38:3711:003:04Mästare
3
Erik Nykvist
Jönköpings OK
42:2212:046:49Elit
4
Einar Nordgren
Bredareds IF
43:2012:217:47Elit
5
Niklas Frisk
Markbygdens OK
48:2713:4812:54Silver
6
Johan Löfström
Jönköpings OK
52:5415:0417:21Silver
7
Andreas Wannberg
IK Omega
57:0416:1521:31Brons
Oscar Nyqvist
Jönköpings OK
Ej godkänd
 
D14 2470 meter, 10 kontroller11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Kindlund
OK Tranan
30:1112:130:00Elit
2
Matilda Herngren
IF Hagen
30:5812:320:47Elit
3
Sofie Andersson
Ryda SK
32:0312:591:52Elit
4
Elsa Wilhelmsson
Falköpings AIK OK
35:3414:245:23Guld
5
Hanna Lindström
OK Tranan
36:1314:406:02Guld
6
Clara Mannfolk
Ulricehamns OK
38:4515:418:34Silver
7
Sofia Löseth
Falköpings AIK OK
42:4917:2012:38Silver
8
Stina Larsson
IF Hagen
43:0317:2612:52Silver
9
Kajsa Johansson
Jönköpings OK
44:3718:0414:26Silver
10
Linnea Larsson
Ulricehamns OK
45:4118:3015:30Silver
11
Emma Nilsson
OK Tranan
55:5922:4025:48Järn
 
H14 2880 meter, 13 kontroller11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Markus Larsson
Hestra IF
25:278:500:00Elit
2
Samuel Plumppu
Bredareds IF
28:359:553:08Elit
3
Klas Udd
Markbygdens OK
30:3110:365:04Guld
4
Tobias Pentonen
Hestra IF
32:0811:096:41Silver
5
Erik Fors
Hestra IF
33:2711:378:00Silver
6
Edvin Alstéus
OK Tranan
35:5812:2910:31Silver
7
David Gunnarsson
IK Hakarpspojkarna
38:0213:1212:35Silver
8
Emil Johansson
Bredareds IF
47:4316:3422:16Järn
9
Erik Andersson
Ryda SK
51:5418:0126:27Järn
10
Gustav Johansson
Ulricehamns OK
56:2419:3530:57Järn
11
Ludwig Johansson
Ulricehamns OK
57:3419:5932:07Järn
 
D12 2580 meter, 12 kontroller16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Vilma Blennow
Falköpings AIK OK
24:149:240:00Guld
2
Sofia Grahn
Hestra IF
26:1210:091:58Guld
3
Johanna Strandberg
Falköpings AIK OK
26:1810:122:04Guld
4
Johanna Hagström
Falköpings AIK OK
26:2710:152:13Guld
5
Lina Sundqvist
OK Tranan
28:2010:594:06Silver
6
Sofia Josefsson
Rydboholms SK
30:3411:516:20Silver
7
Lisa Johansson
OK Tranan
33:1612:549:02Brons
8
Alice Axelsson
Mullsjö SOK
35:4613:5211:32Brons
9
Sara Josefsson
Rydboholms SK
37:3114:3213:17Brons
10
Emelie Udd
Markbygdens OK
39:4915:2615:35Järn
11
Klara Ask
Markbygdens OK
44:5917:2620:45Järn
12
Sofia Klasson
Hestra IF
45:4317:4321:29Järn
13
Agnes Berglund
Ulricehamns OK
45:4417:4421:30Järn
14
Ebba Envall
IK Hakarpspojkarna
49:4219:1625:28Järn
15
Alva Franzén
Ulricehamns OK
49:5619:2125:42Järn
16
Emilia Järsenholt
Ulricehamns OK
55:4621:3731:32Järn
 
H12 2580 meter, 12 kontroller5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eric Jansson
OK Tranan
27:0910:310:00Guld
2
Eric Rosjö
Jönköpings OK
30:4611:563:37Guld
3
Adam Löfström
Jönköpings OK
41:0115:5413:52Brons
4
Carl Holmberg
IF Hagen
41:3816:0814:29Brons
5
Olle Hedman
IF Hagen
41:4316:1014:34Brons
 
D10 2020 meter, 10 kontroller8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alma Wilhelmsson
Falköpings AIK OK
18:459:170:00Brons
2
Ellen Blennow
Falköpings AIK OK
21:5510:513:10Brons
3
Isa Envall
IK Hakarpspojkarna
23:4611:465:01Brons
4
Ella Palm
IK Hakarpspojkarna
24:0211:545:17Brons
5
Alice Lundberg
Ulricehamns OK
24:5512:206:10Brons
6
Alva Sonesson
Falköpings AIK OK
26:4113:137:56Brons
7
Malin Nilsson
OK Tranan
31:4415:4312:59Järn
8
Maja Kindlund
OK Tranan
32:0015:5013:15Järn
 
H10 2020 meter, 10 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Rosjö
Jönköpings OK
19:409:440:00Brons
2
Joel Plumppu
Bredareds IF
19:589:530:18Brons
3
Klas Johansson
OK Tranan
22:0210:542:22Brons
4
Jakob Ingström
Bottnaryds IF
22:1311:002:33Brons
 
D35 3010 meter, 11 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulrika Kindlund
OK Tranan
27:539:160:00Guld
2
Ann-Sofie Järsenholt
Ulricehamns OK
42:0613:5914:13Brons
3
Carin Rosjö
Jönköpings OK
42:4914:1314:56Brons
 
H35 4020 meter, 13 kontroller5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bo Hallberg
Falköpings AIK OK
34:338:360:00Guld
2
Magnus Claesson
Jönköpings OK
40:3410:056:01Silver
3
Markus Hermansson
IK Ymer
40:3610:066:03Silver
4
Claes Setthagen
OK Tranan
44:3311:0510:00Silver
5
Martin Udd
Markbygdens OK
63:3815:5029:05
 
D40 3010 meter, 11 kontroller13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristina Nilsson
OK Tranan
31:3910:310:00Guld
2
Karin Andersson
OK Klyftamo
33:5511:162:16Guld
3
Anna Nero Nordmark
Nässjö OK
34:0411:192:25Guld
4
Karin Torstensson
Falköpings AIK OK
37:0012:185:21Silver
5
Marie Ahlmén
Jönköpings OK
39:0212:587:23Silver
6
Eva-Lotta Lundberg
Ulricehamns OK
43:1114:2111:32Silver
7
Helene Löfström
Jönköpings OK
44:3114:4712:52Silver
8
Helena Andersson
Markbygdens OK
45:4215:1114:03Brons
9
Cathrine Herngren
IF Hagen
46:3715:2914:58Brons
10
Caroline Hagström
Falköpings AIK OK
47:1315:4115:34Brons
11
Helena Åhlin
Helsingborgs SOK
48:5716:1617:18Brons
12
Ewa Holmberg
IF Hagen
49:5316:3418:14
13
Eva Holmquist
IF Hallby SOK
89:1529:3957:36
 
H40 3550 meter, 13 kontroller11 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lennart Söderberg
IK Hakarpspojkarna
28:308:020:00Guld
2
Kenneth Johansson
OK Tranan
30:358:372:05Guld
3
Mats Hedman
IF Hagen
33:179:234:47Silver
4
Johan Wannberg
IK Omega
40:4011:2712:10Silver
5
Fredrik Plumppu
Bredareds IF
43:5112:2115:21Brons
6
Fredrik Ask
Markbygdens OK
44:2212:3015:52
7
Pontus Löfström
Jönköpings OK
49:4314:0021:13
8
Anders Sörqvist
Bredareds IF
59:3816:4831:08
Lennart Johansson
Ulricehamns OK
Ej godkänd
Mats Franzén
Ulricehamns OK
Ej godkänd
Erik Löseth
Falköpings AIK OK
Ej godkänd
 
D45 2550 meter, 9 kontroller12 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunnel Svensson
OK Tranan
32:3212:450:00Guld
2
Nina Schmidt
Trollhättans SOK
33:4913:161:17Guld
3
Kristin Hansson
Markbygdens OK
39:1415:236:42Silver
4
Monika Johansson
Bredareds IF
39:5515:397:23Silver
5
Anna Johansson
Jönköpings OK
41:3116:178:59Silver
6
Britt Andersson
Ryda SK
46:0518:0413:33Silver
7
Kerstin Larsson
IF Hagen
48:2018:5715:48Brons
8
Marianne Johansson
OK Kullingshof
59:5123:2827:19
9
Frida Mannfolk
Ulricehamns OK
63:1324:4730:41
10
Inger Larsson
Bredareds IF
78:0730:3845:35
Annelie Hedegård
Falköpings AIK OK
Ej godkänd
Ann-Kristin Spetz
Ulricehamns OK
Ej godkänd
 
H45 3550 meter, 13 kontroller13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Karlsson
OK Skogsstjärnan
29:418:220:00Guld
2
Bo Granstedt
IK Hakarpspojkarna
30:438:391:02Guld
3
Lars Holmberg
IF Hagen
32:089:032:27Guld
4
Kent Klasson
Hestra IF
33:199:233:38Silver
5
Klaes Axelsson
Mullsjö SOK
35:3310:015:52Silver
6
Claus Johansson
Jönköpings OK
39:1911:059:38Silver
7
Stefan Spetz
Ulricehamns OK
42:1911:5512:38Silver
8
Jörgen Adriansson
Borås GIF
45:4812:5416:07Brons
9
Magnus Blennow
Falköpings AIK OK
48:4013:4318:59
10
Jonas Åhlin
Helsingborgs SOK
52:0014:3922:19
11
Thomas Almgren
Borås GIF
59:5016:5130:09
12
Anders Herngren
IF Hagen
86:0424:1556:23
Sören Wilhelmsson
Falköpings AIK OK
Ej godkänd
 
D50 2580 meter, 10 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kerstin Andersson
Ryda SK
29:1611:210:00Guld
2
Gunilla Larsson
Bredareds IF
29:3511:280:19Guld
3
Ann-Marie Andersson
Tenhults SOK
35:0813:375:52Silver
4
Annelie Johansson
Falköpings AIK OK
57:5022:2528:34
 
H50 3030 meter, 12 kontroller13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kurt Svensson
IK Hakarpspojkarna
23:297:450:00Guld
2
Stefan Kollberg
Eksjö SOK
25:078:171:38Guld
3
Clas Johansson
Bredareds IF
28:559:335:26Silver
4
Bo Josefsson
Rydboholms SK
29:039:355:34Silver
5
Arto Blomdahl
IK Hakarpspojkarna
31:5710:338:28Silver
6
Hans-Åke Lundqvist
OK Gynge
33:5311:1110:24Silver
7
Christer Mannfolk
Ulricehamns OK
36:4112:0613:12Brons
8
Egon Johansson
OK Tranan
43:1514:1619:46
9
Bertil Carlsson
Jönköpings OK
43:3914:2420:10
10
Tor Udd
Markbygdens OK
43:4914:2820:20
11
Jan Unosson
Bredareds IF
50:0916:3326:40
12
Ulf Nordgren
Bredareds IF
61:2920:1738:00
Jörgen Ivarsson
Hestra IF
Ej godkänd
 
D55 2100 meter, 9 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Susanne Dittmer
IK Hakarpspojkarna
25:0211:550:00Guld
2
Anne Johansson
OK Tranan
27:4313:122:41Guld
3
Monica Martinsson
OK Tranan
35:2716:5310:25Silver
 
H55 3030 meter, 12 kontroller9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kjell Nero
Nässjö OK
26:048:360:00Guld
2
Per Lindgren
IK Hakarpspojkarna
27:148:591:10Guld
3
Björn Pettersson
Ulricehamns OK
27:329:051:28Guld
4
Göran Carnander
IK Hakarpspojkarna
27:599:141:55Guld
5
Rainer Scholz
IK Vista
28:169:202:12Guld
6
Per-Olof Larsson
Hestra IF
29:209:413:16Guld
7
Magnus Andersson
Ulricehamns OK
30:019:543:57Silver
8
Sven-Olof Johansson
Vaggeryds SOK
46:4215:2520:38
9
Per-Ola Johnsson
OK Kullingshof
47:2415:3921:20
 
D60 2100 meter, 9 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Britt-Marie Larsson
SOK 68
27:3113:060:00Guld
2
Enid Ingemarsson
Hestra IF
32:5015:385:19Silver
3
Karin Marianne Lindgren
IK Hakarpspojkarna
35:5617:078:25Silver
4
Barbro Andersson
OK Skogshjortarna
39:3518:5112:04Silver
 
H60 2550 meter, 9 kontroller7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingvar Bergman
OK Tranan
26:0610:140:00Guld
2
Ulf Jogbratt
OK Tranan
31:0812:135:02Silver
3
Kjell Martinsson
OK Tranan
32:1112:376:05Silver
4
Staffan Dittmer
IK Hakarpspojkarna
32:5412:546:48Silver
5
Kjell-Åke Nilsson
Ulricehamns OK
34:1713:278:11Silver
6
Claes-Göran Lundberg
Ulricehamns OK
36:2014:1510:14Silver
Kent Kardell
Ljungskile FK
Ej godkänd
 
D65 1990 meter, 8 kontroller12 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mariann Kjellberg
Bredareds IF
26:1313:100:00Guld
2
Gunnel Svensson
IK Ymer
26:1913:130:06Guld
3
Kaarina Voudinmäki
Mullsjö SOK
29:5615:033:43Guld
4
Berit Byström
OK Virdarna
31:4815:595:35Silver
5
Britt Rangert
IK Ymer
32:2816:196:15Silver
6
Ingrid Hermansson
IK Ymer
33:0416:376:51Silver
7
Ulla Sönsteröd
SOK 68
36:2018:1510:07Silver
8
Solbritt Gustafsson
OK Virdarna
36:3918:2510:26Silver
9
Ann-Marie Birgersson
Forserums SOK
44:1222:1317:59
10
Birgitta Johansson
OK Tranan
53:0926:4326:56
Gerd Wallin
Jönköpings OK
Ej godkänd
Birgitta Carlsson
OK Orinto
Ej godkänd
 
H65 2580 meter, 10 kontroller23 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Morgan Ljung
Vaggeryds SOK
26:3010:160:00Guld
2
Olle Hermansson
IK Ymer
27:4510:451:15Guld
3
Göran Bengtsson
Tockarps IK
28:0410:531:34Guld
4
Gunnar Wallin
Jönköpings OK
28:2211:001:52Guld
5
Ronny Andersson
OK Skogshjortarna
30:1711:443:47Silver
6
Bernt Kvist
Ulricehamns OK
30:4111:544:11Silver
7
Henrik Bergman
OK Tranan
30:4811:564:18Silver
8
Göte Johansson D-P
OK Tranan
30:5311:584:23Silver
9
Bertil Ingemarsson
Hestra IF
31:2412:104:54Silver
10
Roland Bohman
Ulricehamns OK
31:2712:114:57Silver
11
Lars-Åke Claesson
Skillingaryds FK
31:5212:215:22Silver
12
Bengt-Åke Svensson
IK Ymer
36:1014:019:40Silver
13
Waste Byström
OK Virdarna
36:1814:049:48Silver
14
Hans Karlsson
OK Orinto
36:3914:1210:09Silver
15
Lars Tuvesson
Ulricehamns OK
37:3214:3311:02Silver
16
Lars Fransson
Bottnaryds IF
37:3914:3611:09Silver
17
Stellan Ahnström
Forserums SOK
37:4814:3911:18Silver
18
Sven Erik Sjöholm
Mullsjö SOK
38:1814:5111:48Brons
19
Lars-Åke Larsson
OK Tranan
39:3815:2213:08Brons
20
Roland Nilsson
Falköpings AIK OK
40:3715:4514:07Brons
21
Toivo Voudinmäki
Mullsjö SOK
45:0117:2718:31
22
Alf Kjellberg
Bredareds IF
59:4923:1133:19
23
Arne Hedenfeldt
Anderstorps OK
62:5124:2236:21
 
D70 1990 meter, 8 kontroller5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Vivi-Anne Bylund
Rydboholms SK
33:4016:550:00Guld
2
Lisbeth Johansson
OK Skogshjortarna
35:3117:511:51Guld
3
Margareta Holmberg
IF Hagen
38:1519:134:35Silver
4
Mildred Josefsson
Rydboholms SK
40:2120:176:41Silver
5
Britta Davidsson
Ulricehamns OK
48:3824:2614:58Brons
 
H70 2500 meter, 10 kontroller15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Johansson
OK Skogshjortarna
30:1812:070:00Guld
2
Roland Johansson
OK Tranan
36:4714:436:29Silver
3
Sten Hjelm
OK Tranan
37:0814:516:50Silver
4
Åke Davidsson
Rydboholms SK
38:1315:177:55Silver
5
Mats-Erik Andersson
Ulricehamns OK
39:4715:559:29Silver
6
Lennart Kammenhed
Jönköpings OK
39:4915:569:31Silver
7
Per Larsson
Jönköpings OK
39:5315:579:35Silver
8
Ingemar Holmberg
IF Hagen
41:2916:3611:11Silver
9
Kurt Rydin
OK Tranan
41:3116:3611:13Silver
10
Mats Birgersson
Forserums SOK
45:0018:0014:42Brons
11
Harry Andersson
OK Kullingshof
49:1819:4319:00
12
Lennart Nyman
Hestra IF
52:5321:0922:35
13
Ingvar Josefsson
Rydboholms SK
53:5921:3623:41
14
Conny Bjälming
Jönköpings OK
62:2624:5832:08
15
Gunnar Bylund
Rydboholms SK
68:3327:2538:15
 
D75 2020 meter, 8 kontroller1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Rehn
Jönköpings OK
50:5325:110:00
 
H75 1990 meter, 8 kontroller6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sten Johansson
OK Kullingshof
28:4514:270:00Guld
2
Torild Bornetun
Skillingaryds FK
31:3815:542:53Guld
3
Karl-Eric Wannberg
IK Omega
33:4016:554:55Silver
4
Erland Olsson
Dalsjöfors GOIF
34:3517:235:50Silver
5
Rune Lindgren
IK Hakarpspojkarna
40:5120:3212:06Silver
6
Gunnar Svensson
OK Tranan
48:4824:3120:03
 
H80 2020 meter, 8 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sven Andersson
OK Stigen
30:2115:010:00Guld
2
Urban Spånmark
Mullsjö SOK
32:1815:591:57Guld
3
Arne Davidsson
Ulricehamns OK
47:0923:2016:48
4
Lars-Gunnar Enström
OK Tranan
67:4233:3137:21
 
U1 1940 meter, 9 kontroller13 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Axel Elmblad
OK Stigen
17:238:580:00Järn
2
Moa Sågby
Jönköpings OK
19:4210:092:19Järn
3
Linus Sågby
Jönköpings OK
24:2312:347:00Järn
4
Oliver Mellberg
Gällstadbygdens SOK
24:3212:397:09Järn
5
Hanna Almgren
Borås GIF
28:2414:3811:01Järn
6
Ida Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
28:4214:4811:19Järn
7
Tilda Palm
IK Hakarpspojkarna
28:4314:4811:20Järn
8
Elin Ganning
IK Omega
35:2318:1418:00Järn
9
Matilda Borglund
IK Omega
36:5219:0019:29Järn
10
Emmy Granstedt
IK Hakarpspojkarna
41:2621:2124:03Järn
11
Elvin Lomander
Markbygdens OK
47:1624:2229:53Järn
Viktor Gunnarsson
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Thea Fagerström
IFK Göteborg
Ej godkänd
 
U2 2020 meter, 10 kontroller15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Lindström
OK Tranan
19:529:500:00Järn
2
Klara Elmblad
OK Stigen
23:5511:504:03Järn
3
Per Hedman
IF Hagen
24:0711:564:15Järn
4
Axel Berglund
Ulricehamns OK
25:0612:265:14Järn
5
Felicia Järsenholt
Ulricehamns OK
25:1912:325:27Järn
6
Martina Franzén
Ulricehamns OK
28:1614:008:24Järn
7
Johan Holmberg
IF Hagen
29:2114:329:29Järn
8
Patrik Ahlmen
Jönköpings OK
29:4514:449:53Järn
9
Julia Elverlind
OK Tranan
31:5915:5012:07Järn
10
Linnéa Nygren
Ulricehamns OK
34:1816:5914:26Järn
11
Ebba Ganning
IK Omega
34:4717:1314:55Järn
12
Linus Andreasson
Borås GIF
38:4219:1018:50Järn
13
Simon Brovall
Gällstadbygdens SOK
39:2019:2819:28Järn
14
Hugo Lomander
Markbygdens OK
45:2322:2825:31Järn
15
Elias Alstéus
OK Tranan
55:3727:3235:45Järn
 
U3 2580 meter, 12 kontroller5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elvira Nygren
Ulricehamns OK
44:0117:040:00Järn
2
Rönn Emma
OK Tranan
49:4219:165:41Järn
3
Nils Ahlmén
Jönköpings OK
59:4523:1015:44Järn
4
Måns Eriksson
Jönköpings OK
59:4823:1115:47Järn
5
Axel Lomander
Markbygdens OK
61:1523:4417:14Järn
 
U4 2470 meter, 10 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simon Olausson
OK Tranan
42:2617:110:00Järn
2
Ellen Ivehag
Ryda SK
62:4325:2320:17Järn
3
Johanna Sörqvist
Bredareds IF
63:1825:3820:52Järn
 
Inskolning 1980 meter, 9 kontroller11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Albin Genberg
Ulricehamns OK
GodkändJärn
Joel Holmberg
Ulricehamns OK
GodkändJärn
Ida Rosjö
Jönköpings OK
GodkändJärn
Hanna Löfström
Jönköpings OK
GodkändJärn
Filippa Fagerström
IFK Göteborg
GodkändJärn
Filip Ingemarsson
Hestra IF
GodkändJärn
Filip Berglund
Ulricehamns OK
GodkändJärn
Erik Ingemarsson
Klubblös
GodkändJärn
Elin Axelsson
Mullsjö SOK
GodkändJärn
Disa Rangert
IK Hakarpspojkarna
GodkändJärn
Sofia Elverlind
OK Tranan
GodkändJärn
 
Öppen 2 3180 meter, 14 kontroller12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin S Andersson
Markbygdens OK
42:3413:230:00Brons
2
Håkan Andersson
Markbygdens OK
42:5013:280:16Brons
3
Monica Andersson
Ulricehamns OK
44:1513:551:41Brons
4
Anna Dahlgren
OK Gynge
46:2414:353:50Brons
5
Christer Josefsson
Markbygdens OK
48:0715:085:33Brons
6
Åsa Larsson
Ulricehamns OK
56:3117:4613:57
7
Vilhelm Nygren
Ulricehamns OK
57:5318:1215:19
8
Karina Finnskog
OK Tranan
58:5718:3216:23
9
Marie Bonander
Gällstadbygdens SOK
60:5619:1018:22
10
Tina J. Waltersson
Ulricehamns OK
64:1020:1121:36
11
Monica Johansson
IK Omega
74:1923:2231:45
Joel Johansson
SOK 68
Ej godkänd
 
Öppen 4 2880 meter, 13 kontroller24 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Fredén
Falköpings AIK OK
40:3514:050:00Brons
2
Anette Sundqvist
OK Tranan
46:3116:095:56Brons
3
Lisa Gröhn
Jönköpings OK
46:3316:105:58Brons
4
Annika Lidh
OK Tranan
47:5116:377:16Brons
5
Kerstin Nykvist
Jönköpings OK
51:4417:5811:09Brons
6
Jalle Strömbom
Elfsborg SOK
52:1518:0911:40Brons
7
Morgan Johansson
SOK 68
58:3620:2118:01
8
Gunnel Karlsson
SOK 68
58:5720:2818:22
9
Kennerth Gustafsson
OK Virdarna
61:3721:2421:02
10
Hanna Grahn Strömbom
Elfsborg SOK
61:4121:2521:06
11
Linus Sundberg
OK Skogshjortarna
63:0821:5522:33
12
Marika Elverlind
OK Tranan
64:2522:2223:50
13
Åke Johansson
Tenhults SOK
65:0122:3524:26
14
Anette Johansson
OK Tranan
66:0222:5625:27
15
Jan Hallström
Jönköpings OK
67:1923:2226:44
16
Sara Jonstoij
Ulricehamns OK
90:1431:2049:39
17
Jacob Jonstoij
Ulricehamns OK
90:1631:2149:41
18
Susanna Jonstoij
Ulricehamns OK
137:0447:3696:29
Sigge Rudolfsson
OK Gisle
Ej godkänd
Jan-Gunnar Roos
Ulricehamns OK
Ej godkänd
Kristina Svenning
Falköpings AIK OK
Ej godkänd
Knut Svenning
Falköpings AIK OK
Ej godkänd
Anita Lilja
Jönköpings OK
Ej godkänd
Gabriel Hedström
Markbygdens OK
Ej godkänd
 
Öppen 5 3640 meter, 14 kontroller22 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sandra Karlsson
Bottnaryds IF
40:2011:050:00Brons
2
Johan Robertsson
Kinnarumma IF
43:2711:563:07Brons
3
Mikael Elmblad
OK Stigen
44:4712:184:27Brons
4
Lisa Andersson
Ulricehamns OK
46:5412:536:34Brons
5
Erik Andersson
Kinnarumma IF
47:1212:586:52Brons
6
Lena Helgesson
Bottnaryds IF
48:3413:218:14Brons
7
Ann-Christin Blennow
Falköpings AIK OK
49:3813:389:18Brons
8
Magnus Nykvist
Jönköpings OK
50:4613:5710:26Brons
9
Anders Nilsson
Grönahös IK
51:1714:0510:57Brons
10
Svante Berglund
Ulricehamns OK
52:3714:2712:17Brons
11
Fredrik Ganning
IK Omega
53:2014:3913:00Brons
12
Arne Lilja
Jönköpings OK
56:3215:3216:12
13
Weine Gustavsson
IK Wallgårda
58:0315:5717:43
14
Marie Gröhn
Jönköpings OK
59:5316:2719:33
15
Jan Karlsson
OK Tranan
62:0717:0421:47
16
Mårten Ahlmén
Jönköpings OK
63:4117:3023:21
17
Annica Berglund
Ulricehamns OK
64:0317:3623:43
18
Magnus Elverlind
OK Tranan
66:3718:1826:17
19
Bo Adolfsson
IK Ymer
70:0819:1629:48
20
Evert Johansson
Borås GIF
74:0820:2233:48
21
Anton Johansson
OK Tranan
96:5626:3856:36
22
Göran Åkerström
Svenljunga OK
104:0128:3563:41
 
Öppen 7 3010 meter, 11 kontroller18 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Skaar
Ryda SK
27:569:170:00Brons
2
Maria Ling
Jönköpings OK
30:0810:012:12Brons
3
Toivo Pentonen
Hestra IF
32:0210:394:06Brons
4
Åsa Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
36:1612:038:20Brons
5
Lars Björfjäll
Bredareds IF
36:3912:118:43Brons
6
Marika Ogrelius
IFK Göteborg
38:0112:3810:05
7
Sven-Åke Karlsson
IK Hakarpspojkarna
38:0612:3910:10
8
Simon Nilsson
Falköpings AIK OK
40:5113:3412:55
9
Anna Dolk
Jönköpings OK
40:5213:3512:56
10
Jeanette Sigenstam
Markbygdens OK
41:3913:5013:43
11
Jörgen Frisk
Markbygdens OK
43:1914:2315:23
12
Johanna Nilsson
Falköpings AIK OK
46:1115:2118:15
13
Bo Andreasson
OK Reftele
47:1215:4119:16
14
Kajsa Nordin
OK Tranan
51:0316:5823:07
15
Gun Frisk
Markbygdens OK
61:5120:3333:55
16
Eva Adolfsson
IK Ymer
74:3324:4646:37
17
Bo Eklöf
IK Hakarpspojkarna
128:4642:47100:50
Annika Nygren
Ulricehamns OK
Ej godkänd
 
Öppen 8 5090 meter, 17 kontroller13 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Krister Rosjö
Jönköpings OK
48:069:270:00Brons
2
Stefan Nordin
OK Tranan
55:5911:007:53Brons
3
Mattias Biörs
IK Ymer
56:0811:028:02Brons
4
Ulf Persson
Bottnaryds IF
56:1511:038:09Brons
5
Kenth Lundgren
Jönköpings OK
56:4711:098:41Brons
6
Christian Jansson
OK Tranan
62:3012:1714:24Brons
7
Lars Eriksson
Markbygdens OK
63:2612:2815:20Brons
8
Ove Särén
Hestra IF
86:2116:5838:15
9
Magnus Juvén
OK Tranan
92:0318:0543:57
10
Michael Johansson
OK Tranan
93:0018:1644:54
Johan Falk
Ulricehamns OK
Ej godkänd
Anna-Karin Särén
Hestra IF
Ej godkänd
Tony Larsson
OK Skogsfalken
Ej godkänd