Enenracet

2010-04-21

Arrangör: OK Enen

Nivå:
Nationell
Anmälda:
826
Form:
Individuell
Startande:
826
Distans:
Medel
Fullföljande:
763
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 3730 meter14 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Katarina Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
23:566:250:00Guld
2
Alexandra Bjärrenholt
Rånäs OK
25:566:572:00Guld
3
Cecilia Einarsson
Västerås SOK
26:377:082:41Guld
4
Hanna Brus
Västerbergslagens OL
26:537:122:57Guld
5
Maria von Schmalensé
Täby OK
27:307:223:34Silver
6
Jessica Söllvander
OK Rodhen
28:567:455:00Silver
7
Emma Edejern
Alfta-Ösa OK
30:208:086:24Silver
8
Sofia Söllvander
OK Rodhen
31:598:348:03Silver
9
Therése Karlsson
Rånäs OK
34:209:1210:24Brons
10
Linda Sundin
Västerås SOK
38:1010:1414:14
11
Charlotte Östlund
OK Linné
41:5711:1518:01
12
Julia Lundström
Söderhamns OK
48:4413:0424:48
Maria Sjölander
OK Rodhen
Ej godkänd
Malin Jacobsson
OK Rodhen
Ej godkänd
 
H21 4680 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stefan P Svanström
OK Österåker
25:375:280:00Guld
2
Mikael Nordström
OK Linné
25:425:290:05Guld
3
Olle Olofsson
Rehns BK
26:565:451:19Guld
4
Conny Forsberg
IF Thor
27:375:542:00Guld
5
Henrik Jonsson
OK Rodhen
27:535:572:16Guld
6
Jonas Eklund
OK Rodhen
28:036:002:26Guld
7
Roine Andersson
Rånäs OK
29:096:143:32Silver
8
Nils Nedfors
OK Dacke
29:146:153:37Silver
9
Anton Lif
Rehns BK
29:176:153:40Silver
10
Olof Borell
OK Linné
30:216:294:44Silver
11
Cristian Larsson
Köping-Kolsva OK
30:506:355:13Silver
12
Viktor Öhlén
Surahammars SOK
31:006:375:23Silver
13
Joakim Wigertz
Långhundra IF
31:096:395:32Silver
14
Anton Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
32:467:007:09Silver
15
Torbjörn Jacobsson
OK Rodhen
32:517:017:14Silver
16
Mattias Eklund
Ockelbo OK
32:547:027:17Silver
17
Daniel Eklund
Strängnäs-Malmby OL
32:597:037:22Silver
18
Thomas Eek
Köping-Kolsva OK
33:127:067:35Silver
19
Christofher Ramström
Strängnäs-Malmby OL
33:247:087:47Silver
20
Fredrik N. Jansson
Västerbergslagens OL
33:387:118:01Silver
21
Thomas Pettersson
IF Thor
33:487:138:11Silver
22
Daniel Tjernberg
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:277:228:50Silver
23
Pär L. Olofsson
Rehns BK
34:337:238:56Silver
24
Bengt Langels
Skarpnäcks OL
35:007:299:23Silver
25
Niklas Reinholdsson
IF Thor
35:317:359:54Silver
26
Jonas Eriksson
Rånäs OK
36:527:5311:15Silver
26
Mats Eriksson
IFK Enskede
36:527:5311:15Silver
28
Kent Lundvall
Vallentuna-Össeby OL
37:117:5711:34Brons
29
Bjarne Kampegård
OK Södertörn
38:548:1913:17Brons
30
Tore Eklund
Södertälje-Nykvarn Orientering
42:028:5916:25
31
Hansi Kraus
Avesta OK
58:2812:3032:51
 
D20 2890 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Amanda Eklund
Rånäs OK
21:217:230:00Guld
2
Emma Jonsson
OK Rodhen
22:307:471:09Guld
3
Sofie Wetter
Arboga OK
22:467:531:25Guld
4
Johanna Mikkelä
OK Hedströmmen
26:009:004:39Silver
5
Elin Lind
Tierps SOK
43:3015:0322:09
Lisa Karlsson Mood
Länna IF
Ej godkänd
 
H20 3030 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Viktor Lindberg
OK Roslagen
24:168:010:00Guld
2
Nils Jansson
Rasbo IK
24:258:030:09Guld
3
Niklas Vedin
Södertälje-Nykvarn Orientering
24:518:120:35Guld
4
Kristoffer Markfjärd
Avesta OK
30:3510:066:19Silver
5
Sasha Andersson
Alfta-Ösa OK
40:0813:1515:52
Robert Sandberg
OK Roslagen
Ej godkänd
 
D18 2890 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Samantha Ahlgren
OK Roslagen
28:109:450:00Guld
2
Ingrid Stigsmark
Kvarnsvedens GOIF OK
29:3010:121:20Guld
3
Frida Winterås
Västerbergslagens OL
29:3610:151:26Guld
4
Erica Jissbacke
Gävle OK
32:0911:073:59Silver
5
Kristine Norgren
OK Triangeln
33:5711:455:47Silver
6
Minna Sahlsten
Skarpnäcks OL
36:1712:338:07Silver
 
H18 3030 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Adam Eklund
Rånäs OK
21:066:580:00Guld
2
Mårten Winkler
Strängnäs-Malmby OL
22:327:261:26Guld
3
Charlie Stolt
Rehns BK
23:367:472:30Guld
4
Gu Onsbring Gustafson
Eskilstuna OL
23:457:502:39Guld
5
Erik Ramberg
Hallstahammars OK
24:428:093:36Guld
6
Björn Markfjärd
Avesta OK
28:259:237:19Silver
7
Hugo Nissar
Järla IF OK
31:1810:2010:12Brons
8
Robert Pettersson
IF Thor
32:1410:3811:08Brons
9
Marcus Andersson
Rånäs OK
33:1410:5812:08Brons
 
D16 2890 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annika Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
20:237:030:00Mästare
2
Kristin Olovsson
Rehns BK
22:127:411:49Mästare
3
Charlotte Sandberg
OK Roslagen
24:028:193:39Elit
4
Karin Friström
Skarpnäcks OL
25:338:505:10Elit
5
Elin Giding
Vallentuna-Össeby OL
26:139:045:50Guld
6
Maria Bengtsson
Långhundra IF
27:099:246:46Guld
7
Lovisa Nilsson
OK Linné
28:019:427:38Silver
8
Lovisa Östman
Avesta OK
31:3210:5511:09Silver
9
Hanna Gustafsson
OK Kåre
32:3811:1812:15Brons
10
Ida Stödeman
Hallstahammars OK
36:5312:4616:30Brons
Mathilda Karlsson
OK Rodhen
Ej godkänd
 
H16 2890 meter24 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simon Andersson
OK Rodhen
17:516:110:00Mästare
2
Fredrik Ahnlén
OK Hammaren
18:386:270:47Mästare
3
Filip Axelsson Meyerson
OK Linné
19:086:371:17Mästare
4
Kalle Söderbärg
OK Roslagen
20:537:143:02Elit
5
André Eklund
Rånäs OK
21:587:364:07Elit
6
Viktor Lundén
Avesta OK
23:288:075:37Guld
7
David Roos
IF Thor
23:378:105:46Guld
8
Simon Ågren
OK Linné
23:498:145:58Guld
9
Martin Smedmark
OK Roslagen
24:458:346:54Silver
10
Jesper Tibell
Långhundra IF
25:278:487:36Silver
11
Emil Gyllenhammar
Sigtuna OK
26:139:048:22Silver
12
Lukas Tegendal
OK Linné
26:219:078:30Silver
13
Elias Sjöström
Länna IF
26:299:108:38Silver
14
William Hultqvist
Vallentuna-Össeby OL
27:339:329:42Silver
15
Martin Norrman
Eskilstuna OL
28:089:4410:17Brons
16
Martin Eriksson
Tierps SOK
31:5211:0214:01Brons
17
Patrik Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
32:5411:2315:03Järn
18
Simon Bohman
Rånäs OK
34:4812:0216:57Järn
19
Erik Lindgren
Sigtuna OK
42:3614:4424:45Järn
20
Gottfrid Arksand
Vallentuna-Össeby OL
43:4115:0725:50Järn
21
Gustav Andersson
Avesta OK
49:0616:5931:15Järn
22
Johnny Rahlén
OK Ravinen
51:1417:4433:23Järn
Fredrik Wigertz
Långhundra IF
Ej godkänd
Rasmus Steen
OK Enen
Ej godkänd
 
D14 2840 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrika von Essen
OK Linné
20:587:230:00Elit
2
Sara Brolin
OK Roslagen
24:148:323:16Guld
3
Alice Frost
OK Roslagen
26:179:155:19Silver
4
Linda Brolin
OK Roslagen
28:5610:117:58Silver
5
Pernilla Andersson
OK Triangeln
29:0810:158:10Silver
6
Olivia Kvarnlöf
OK Roslagen
29:2510:218:27Silver
7
Emma Graas
OK Linné
39:5014:0218:52Järn
8
Viktoria Andersson
OK Triangeln
41:4514:4220:47Järn
9
Johanna Bernet Wahlnäs
OK Linné
46:4216:2725:44Järn
10
Matilda Torstensson
OK Rodhen
51:2918:0830:31Järn
 
H14 2840 meter27 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johannes Ridefelt
OK Linné
23:288:160:00Elit
2
Michael Andersson
Rånäs OK
23:468:220:18Elit
3
Simon Andersson-Tholin
OK Enen
27:099:343:41Guld
4
Lukas Olsson
Väsby OK
27:189:373:50Guld
5
Marcus Grahn
Södertälje-Nykvarn Orientering
27:269:403:58Guld
6
Olle Nilsson
OK Linné
28:189:584:50Guld
7
Martin Herbert
Täby OK
30:1010:376:42Silver
8
Henrik Nordström
Sigtuna OK
30:1610:396:48Silver
9
Karl-Oskar Plahn
OK Enen
30:3710:477:09Silver
10
Tobias Bjernulf
Sundbybergs IK
32:0311:178:35Silver
11
Simon Bernerson
OK Enen
34:4712:1511:19Silver
12
Jonas Gustafsson
OK Kåre
36:2412:4912:56Silver
13
Adam Blomqvist
OK Rodhen
38:4913:4015:21Brons
14
Filip Olsson
Väsby OK
41:1814:3317:50Brons
15
Anton Gille
OK Roslagen
41:2514:3517:57Brons
16
Max Markensten
OK Linné
42:3314:5919:05Brons
17
Måns Söder
Skarpnäcks OL
47:3916:4724:11Järn
18
Lucas Holgersson Rohdin
Sigtuna OK
49:1717:2125:49Järn
19
Viktor Andersson
Länna IF
49:4517:3126:17Järn
20
Mårten Rostö
Rånäs OK
50:4517:5227:17Järn
21
Albin Ahlgren
OK Borgen
55:0319:2331:35Järn
22
Markus Berglund
Skarpnäcks OL
55:2019:2931:52Järn
Anton Forsberg
Långhundra IF
Ej godkänd
Joel Bohman
Rånäs OK
Ej godkänd
Ludvig Bergfalk
Järfälla OK
Ej godkänd
Leonard Hökby
OK Roslagen
Ej godkänd
Jakob Lilja
OK Enen
Ej godkänd
 
D12 2450 meter19 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mirjam Dalén
Sala OK
19:177:520:00Guld
2
Lisa Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
20:158:160:58Guld
3
Jonna Fors
OK Grip
22:489:183:31Silver
4
Ellen Broman
OK Roslagen
24:4510:065:28Silver
5
Maria Mattsson
Långhundra IF
25:1910:206:02Silver
6
Ellen Frost
OK Roslagen
25:4410:306:27Silver
7
Elvira Danielsson
Köping-Kolsva OK
27:5911:258:42Brons
8
Maria Jansson
OK Linné
30:2312:2411:06Brons
9
Eugenia Arksand
Vallentuna-Össeby OL
30:2612:2511:09Brons
10
Emmy Albinsson
Järfälla OK
30:4712:3411:30Brons
11
Josefina Enqvist
Eskilstuna OL
32:0413:0512:47Järn
12
Sofia Berglund
Sigtuna OK
32:2313:1313:06Järn
13
Maja Mosslind
Vandrarringen
34:5914:1715:42Järn
14
Tora Nilsson
OK Linné
36:4615:0017:29Järn
15
Wilma Gille
OK Roslagen
39:0815:5819:51Järn
16
Malin Isacsson
OK Linné
41:2716:5522:10Järn
17
Alva Blomqvist
OK Rodhen
53:0221:3933:45Järn
18
Tuva Ahlgren
OK Borgen
60:2924:4141:12Järn
Julia Andersson
Länna IF
Ej godkänd
 
H12 2450 meter28 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Waldemar Andersson
OK Roslagen
18:377:360:00Guld
2
Anton Källström
Sala OK
19:448:031:07Guld
3
Gustav Öhgren
Karlsbyhedens IK
19:508:061:13Guld
4
Svante Lindgren
Sigtuna OK
20:098:131:32Guld
5
Håkan Ramberg
Hallstahammars OK
20:158:161:38Guld
6
Tuve Möller
OK Linné
20:248:201:47Guld
7
Alexander Alness
Långhundra IF
21:058:362:28Silver
8
Gabriel Lundvall
Täby OK
22:069:013:29Silver
9
Johan Edenhamn
Länna IF
22:369:133:59Silver
10
Pontus Thörn
Rånäs OK
23:269:344:49Silver
11
Jesper Hedar
Eskilstuna OL
23:469:425:09Silver
12
Isak Wadman
Västerås SOK
24:229:575:45Silver
13
Isak Nordström
Sigtuna OK
25:4110:297:04Brons
14
Gustaf Berglund
Sigtuna OK
26:4510:558:08Brons
15
Jonatan Svensson
Täby OK
27:1611:088:39Brons
16
Lucas Cederholm
Länna IF
27:3311:158:56Brons
17
Emil Grehn
OK Rodhen
28:2811:379:51Brons
18
Seth Wiman
Täby OK
29:1611:5710:39Järn
19
Georg Eklöw
Skogsluffarnas OK
29:5912:1411:22Järn
20
Jacob Lundblad
OK Linné
31:2612:5012:49Järn
21
Johan Herbert
Täby OK
33:4313:4615:06Järn
22
Simon Eriksson
OK Borgen
33:5313:5015:16Järn
23
Svante Johansson
Täby OK
34:2114:0115:44Järn
24
Calle Nilsson
Järfälla OK
37:4415:2419:07Järn
25
Adam Lilja
OK Enen
50:0020:2431:23Järn
26
Mattias Torstensson
OK Rodhen
59:2324:1440:46Järn
Olle Grywenz
OK Linné
Ej godkänd
Daniel Rönnqvist
OK Linné
Ej godkänd
 
D10 1450 meter12 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Heidi Fors
OK Grip
10:587:340:00Brons
2
Klara Möller
OK Linné
11:177:470:19Brons
3
Tindra Jernström
Avesta OK
11:247:520:26Brons
4
Linnea Johansson
Täby OK
11:548:120:56Brons
5
Emma Bernerson
OK Enen
12:068:211:08Brons
6
Katja Dalén
Sala OK
12:158:271:17Brons
7
Julia Wanner
Avesta OK
13:289:172:30Brons
8
Shanti Söderström
Sala OK
17:2211:596:24Järn
9
Anna Nordström
Sigtuna OK
20:3214:109:34Järn
10
Sofia Giding
Vallentuna-Össeby OL
22:2215:2611:24Järn
Minna Torstensson
OK Rodhen
Ej godkänd
Tilda Bjurner
Bromma-Vällingby SOK
Ej godkänd
 
H10 1450 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Nils Ottoson
Gävle OK
9:376:380:00Brons
2
Johannes Öhgren
Karlsbyhedens IK
10:026:550:25Brons
3
Joel Wahlqvist
OK Roslagen
10:407:211:03Brons
4
Linus Albinsson
Järfälla OK
11:538:122:16Brons
5
Emil Nilsson
Järfälla OK
12:028:182:25Brons
6
Erik Wulff
OK Linné
12:448:473:07Brons
7
Erik Helmersson
Vandrarringen
13:319:193:54Brons
8
Frej Alm
OK Enen
16:1111:106:34Järn
 
D35 2740 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Tirén Berg
OK Ravinen
19:547:160:00Guld
2
Eva Singman Palm
Västerås SOK
19:577:170:03Guld
3
Erica Bengtsson
Sala OK
22:358:152:41Silver
4
Yvonne Grehn
OK Rodhen
22:488:192:54Silver
5
Pernilla Svedin
OK Rodhen
23:188:303:24Silver
6
Malena Ahlström
Västerås SOK
24:388:594:44Silver
7
Malin Albinsson
IFK Enskede
31:5811:4012:04
Pernilla Nilsson
Järfälla OK
Ej godkänd
 
H35 3730 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Roger Andersson
Rånäs OK
25:106:450:00Guld
2
Martin Juhlin
Västerås SOK
25:586:580:48Guld
3
Magnus Gadefors
Väsby OK
27:487:272:38Guld
4
Robban Cederholm
Länna IF
35:419:3410:31Silver
 
D40 2740 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Andersson
OK Roslagen
22:398:160:00Guld
2
Kristina Fors
OK Grip
22:478:190:08Guld
3
Pernilla Klemets
Hallstahammars OK
24:048:471:25Guld
4
Anna-Karin Lövgren
Avesta OK
27:4910:095:10Silver
5
Lena Grandin
OK Linné
28:2810:235:49Silver
6
Susanne Lindh
Avesta OK
30:5011:158:11Silver
7
Maria Tibell
Långhundra IF
31:1811:258:39Silver
8
Marica Tynell
Rånäs OK
32:2211:499:43Silver
9
Anna Norrbom
Sala OK
32:4711:5810:08Silver
10
Ylva Teder
Täby OK
33:1012:0610:31Brons
11
Katarina Aminder
Länna IF
36:3913:2314:00
 
H40 3700 meter35 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Grahn
Södertälje-Nykvarn Orientering
20:255:310:00Guld
2
Johan Jakobsson
OK Roslagen
21:295:481:04Guld
3
Eric Roller
Järfälla OK
21:535:551:28Guld
4
Mats Jonsell
IF Thor
22:095:591:44Guld
5
Per B Nilsson
Järfälla OK
22:256:042:00Guld
6
Ola Jernström
Dalaportens OL
22:276:042:02Guld
7
Lars Öhgren
Karlsbyhedens IK
22:516:112:26Guld
8
Martin Bjurner
Bromma-Vällingby SOK
23:466:253:21Guld
9
Peter Albinsson
IFK Enskede
24:036:303:38Silver
10
Johan Lundvall
Täby OK
24:076:313:42Silver
11
Hans Jonsson
Väsby OK
24:236:353:58Silver
12
Stefan Berg
OK Ravinen
24:286:374:03Silver
13
Peter Fors
OK Grip
24:326:384:07Silver
14
Patrik Ottosson
Gävle OK
24:566:444:31Silver
15
Sven Johansson
Täby OK
25:156:494:50Silver
16
Terje Lund
Västerås SOK
25:256:525:00Silver
17
Lars Olsson
Väsby OK
25:486:585:23Silver
18
Pär Tögenmark
OK Linné
26:057:035:40Silver
19
Patrik Smedmark
OK Roslagen
26:187:065:53Silver
20
Jens Andertoft
Västerås SOK
26:377:126:12Silver
21
Rickard E.Jonforsen
Hallstahammars OK
26:497:156:24Silver
22
Per Schölin
Sundbybergs IK
27:407:297:15Silver
23
Jörgen Ekblom
OK Grip
27:427:297:17Silver
24
Gunnar Norgren
OK Triangeln
27:467:307:21Silver
25
Christer Arksand
Vallentuna-Össeby OL
27:537:327:28Silver
26
Pontus Gille
OK Roslagen
29:327:599:07Silver
27
Tommy Lindgren
Sigtuna OK
30:098:099:44Brons
28
Stefan Pettersson
Arboga OK
30:118:099:46Brons
29
Anders Berkelund
Väsby OK
31:038:2410:38Brons
30
Stefan Nordström
Sigtuna OK
31:538:3711:28Brons
31
Nils Eriksson
Väsby OK
34:099:1413:44
32
Paul Teder
Täby OK
38:4710:2918:22
Robert Palm
Västerås SOK
Ej godkänd
Mikael Andersson
Valbo AIF
Ej godkänd
Mattias Lundblad
OK Linné
Ej godkänd
 
D45 2550 meter26 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annika Ardell
OK Rodhen
19:287:380:00Guld
2
Dorothe Spillmann
IF Thor
21:418:302:13Guld
3
Katarina Bengtsson
Långhundra IF
21:598:372:31Guld
4
Mia Gustafsson
OK Kåre
22:308:493:02Silver
5
Pia Boudrie
Väsby OK
22:418:543:13Silver
6
Ann-Christin Pousette
Rånäs OK
23:289:124:00Silver
7
Lena Nilsson
OK Linné
23:589:244:30Silver
8
Lotta Grahn
Södertälje-Nykvarn Orientering
24:079:274:39Silver
9
Maria Hart
OK Linné
24:089:284:40Silver
10
Carina Nyström
Länna IF
24:199:324:51Silver
11
Pia Thunman
OK Linné
24:349:385:06Silver
12
Maria Kvarnlöf
OK Roslagen
24:419:415:13Silver
13
Gunnel Rask
Västerås SOK
24:479:435:19Silver
14
Agneta Karlsson
Rånäs OK
24:559:465:27Silver
15
Karin Profors
Köping-Kolsva OK
25:209:565:52Silver
16
Eva Svanberg
Järfälla OK
25:3310:016:05Silver
17
Cathrine Johansson
Tierps SOK
26:2710:226:59Silver
18
Anki Gustafsson
Säterbygdens OK
26:2810:237:00Silver
19
Britt-Inger Jonsson
OK Linné
29:0911:269:41Brons
20
Anette Arksand
Vallentuna-Össeby OL
29:2311:319:55Brons
21
Madelene Bjernulf
Sundbybergs IK
30:1611:5210:48Brons
22
Katarina Sahlsten
Skarpnäcks OL
31:0012:0911:32Brons
23
Marianne Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
32:3912:4813:11
24
Carina Jacobsson
OK Rodhen
34:1713:2714:49
25
Toni Andersson
Västerås SOK
36:5614:2917:28
Eva Wadman
Västerås SOK
Ej godkänd
 
H45 3700 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lennart Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
21:195:460:00Guld
2
Jonas Giding
Vallentuna-Össeby OL
21:325:490:13Guld
3
Lars Karlsson
OK Hammaren
23:336:222:14Guld
4
Per Grywenz
OK Linné
23:596:292:40Guld
5
Anders Jönsson
OK Triangeln
24:306:373:11Guld
6
Per Franzén
OK Södertörn
25:026:463:43Silver
7
Anders Ohlin
Rånäs OK
25:116:483:52Silver
8
Michael Holmgren
IF Thor
25:426:574:23Silver
9
Erik Stigsmark
Kvarnsvedens GOIF OK
26:317:105:12Silver
10
Gunnar Tegendal
OK Linné
26:557:165:36Silver
11
Per Edenhamn
Länna IF
27:087:205:49Silver
12
Mats Herbert
Täby OK
27:117:215:52Silver
13
Johan J Möller
OK Linné
27:447:306:25Silver
14
Mårten Källström
Sala OK
28:207:397:01Silver
15
Stefan Bjurstedt
Hallstahammars OK
28:457:467:26Silver
16
Lars Gustafsson
OK Kåre
29:047:517:45Silver
17
Leif Andersson
Rånäs OK
30:258:139:06Silver
18
Peter Hambäck
Långhundra IF
30:268:149:07Silver
19
Leif Markfjärd
Avesta OK
30:458:199:26Silver
20
Anders Rooth
Västerås SOK
31:338:3210:14Brons
21
Sven Wigertz
Långhundra IF
32:068:4110:47Brons
22
Karl-Erik Engblom
Valbo AIF
33:589:1112:39Brons
23
Roger Tinglöf
Väsby OK
35:369:3714:17
24
Stefan Nilsson
OK Linné
36:099:4614:50
25
Örjan Sjöström
Länna IF
36:329:5215:13
26
Per Wadman
Västerås SOK
37:1410:0415:55
27
Tomas Jansson
Länna IF
37:1610:0415:57
28
Jörgen Dalén
Sala OK
37:2610:0716:07
29
Nils Eklöw
Skogsluffarnas OK
38:3010:2417:11
30
Christer Eriksson
Tierps SOK
41:5511:2020:36
31
Pär Winkler
Strängnäs-Malmby OL
42:1111:2420:52
 
D50 2550 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Larsson
Sala OK
22:278:480:00Guld
2
Inger Skantz
Länna IF
24:179:311:50Guld
3
Brita Nilsson
OK Linné
25:029:492:35Guld
4
Titti Rudh
Avesta OK
26:4310:294:16Silver
5
Helena Bachman
Täby OK
28:0411:005:37Silver
6
Monica Ohlin
Rånäs OK
29:0811:256:41Silver
7
Marita Karlsson Mood
Länna IF
29:2511:326:58Silver
8
Anna-Sofie Lundman
OK Roslagen
31:2712:209:00Silver
9
Ingrid Olsson
Väsby OK
32:0112:339:34Silver
10
Gittel Karlsson
Attunda OK
32:3212:4510:05Silver
11
Eva Warenius
Dalaportens OL
33:0813:0010:41Brons
12
Marita Stadig
SK Trim/Virsbo
40:0015:4117:33
Annika Zetterqvist
Sigtuna OK
Ej godkänd
 
H50 3210 meter39 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Andreas Hjertson
OK Linné
21:256:400:00Guld
2
Thomas Johansson
Rånäs OK
22:357:021:10Guld
3
Per-Olov Sjöström
Västerås SOK
22:387:031:13Guld
4
Peter Ridefelt
OK Linné
23:057:111:40Guld
5
Lars Ohlin
Rånäs OK
23:367:212:11Guld
6
Ulf Radler
Järfälla OK
23:437:232:18Guld
7
Lars Rönnols
Täby OK
25:027:483:37Silver
8
Per Winterås
Västerbergslagens OL
25:127:513:47Silver
9
Leif Edejern
IFK Bergvik
25:297:564:04Silver
10
Tomas Andersson
OK Tor
25:397:594:14Silver
11
Tryggve Rönnqvist
OK Linné
25:458:014:20Silver
12
Eddie Bjärrenholt
Rånäs OK
26:378:185:12Silver
13
Lars-Erik Norberg
Järfälla OK
26:498:215:24Silver
14
Lars Andersson
OK Triangeln
26:598:245:34Silver
15
Anders Nissar
Järla IF OK
27:018:255:36Silver
16
Bo Norrman
Eskilstuna OL
27:028:255:37Silver
17
Stefan Sundélius
Järfälla OK
27:068:275:41Silver
18
Jörgen Karlsson
Attunda OK
27:418:376:16Silver
19
Gunnar Svanberg
Järfälla OK
27:588:436:33Silver
20
Tomas Leffler
Järfälla OK
28:308:537:05Silver
21
Per Lindh
Järfälla OK
28:478:587:22Silver
22
Pelle Höök
Köping-Kolsva OK
28:539:007:28Silver
23
Björn Söderbäck
OK Linné
29:019:027:36Silver
24
Mats Lundman
OK Roslagen
29:429:158:17Silver
25
Mats Zackrisson
OK Älvsjö-Örby
30:089:238:43Silver
26
Dag Sundin
Strängnäs-Malmby OL
31:049:419:39Brons
27
Bonne Löfman
Attunda OK
31:189:459:53Brons
28
Peter Eklöv
OK Linné
31:209:469:55Brons
29
Roland Bäcklin
Sigtuna OK
32:3910:1011:14Brons
30
Esko Stadig
SK Trim/Virsbo
32:4210:1111:17Brons
31
Håkan Gustafson
Eskilstuna OL
33:0710:1911:42Brons
32
Göran Reinholdsson
Järfälla OK
33:1510:2111:50Brons
33
P-O Olofsson
Sigtuna OK
34:4810:5013:23
34
Peter Ylsöbäck
Eskilstuna OL
37:0211:3215:37
35
Leif Gustafsson
Säterbygdens OK
37:1211:3515:47
36
Georg Larsson
Fredrikshofs IF Skid & OK
38:4212:0317:17
37
Carl-Olof Söder
Skarpnäcks OL
62:0619:2140:41
Kenneth Pettersson
Järfälla OK
Ej godkänd
Anders Lundh
Järfälla OK
Ej godkänd
 
D55 2430 meter15 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elisabeth Hedlöf
Rånäs OK
19:037:500:00Guld
2
My Rönnols
Täby OK
21:018:391:58Guld
3
Ingrid E Ström
Täby OK
23:439:464:40Silver
4
Inger Onsbring
Eskilstuna OL
23:579:514:54Silver
5
Marita Samuelsson
Sundbybergs IK
24:5310:145:50Silver
6
Inga-Britt Pettersson
Sala OK
25:2710:286:24Silver
7
Britt Larsson
Länna IF
27:2711:188:24Silver
8
Lena Jakobsson
Västerås SOK
29:2612:0710:23Brons
9
Barbro Östlund
OK Roxen
29:3312:1010:30Brons
10
Anna-Karin Johansson
Vandrarringen
30:0012:2110:57Brons
11
Evy Johansson
Sala OK
30:5712:4411:54Brons
12
Gudrun Persson
Hallstahammars OK
33:1213:4014:09
13
Annika Norström
Hallstahammars OK
34:5714:2315:54
Marianne Einarsson
Fagersta OK
Ej godkänd
Eva Kampegård
OK Södertörn
Ej godkänd
 
H55 3210 meter36 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Ove Wallén
Täby OK
22:577:090:00Guld
2
Hans Ohlin
Rånäs OK
23:587:281:01Guld
3
Lars Jakobsson
Västerås SOK
24:437:421:46Guld
4
Carl Bachman
Täby OK
25:037:482:06Guld
5
Olle Rönnols
Säterbygdens OK
25:317:572:34Guld
6
Claes-Erik Karlsson
Attunda OK
25:367:592:39Guld
7
Lars Janlöv
IF Åland
26:018:063:04Silver
8
Mats Johansson
Södertälje-Nykvarn Orientering
26:068:083:09Silver
9
KnutÅke Hallebro
OK Klemmingen
26:478:213:50Silver
10
Per-Åke Larshans
Leksands OK
27:298:344:32Silver
11
Lars Boudrie
Väsby OK
27:308:344:33Silver
12
Svend Erik Mathiassen
OK Linné
27:338:354:36Silver
13
Roland Warenius
Dalaportens OL
28:599:026:02Silver
14
Curt Rahlén
OK Ravinen
29:119:056:14Silver
15
Ulf Henriksson
Korsnäs IF OK
29:369:136:39Silver
16
Karl-Erik Andersson
IFK Moras OK
29:419:156:44Silver
17
Lars-Erik Hermansson
OK Linné
29:589:207:01Silver
18
Gunnar Munktelius
Surahammars SOK
30:079:237:10Silver
19
Lars Landström
Långhundra IF
30:269:297:29Silver
20
Sven-Erik Levin
Tierps SOK
30:539:377:56Silver
21
Anders Eriksson
Vallentuna-Össeby OL
31:359:508:38Silver
22
Gerhard Lilliestierna
OK Roslagen
32:3810:109:41Silver
23
Peter Ramström
Bromma-Vällingby SOK
32:4210:119:45Silver
24
Stig Lundström
Söderhamns OK
32:4610:129:49Silver
25
Per Wiman
Täby OK
34:5810:5412:01Brons
26
Per-Åke Holm
Sigtuna OK
35:0110:5512:04
27
Leonard Jansson
Rasbo IK
35:4111:0712:44
28
LarsOwe Ström
Täby OK
36:4511:2713:48
29
Göran Andersson
Attunda OK
40:3912:4017:42
30
Bengt Östlund
OK Roxen
49:0415:1726:07
31
Mats-Ola Öberg
Sundbybergs IK
53:2316:3830:26
32
Kenneth Persson
Dalaportens OL
53:5016:4630:53
Leo Johansson
Vandrarringen
Ej godkänd
Lennart Lundquist
OK Nalle
Ej godkänd
Kjell Jansson
Långhundra IF
Ej godkänd
Peter Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
Ej godkänd
 
D60 2430 meter15 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Birgitta Billstam
Järfälla OK
23:349:420:00Guld
2
Anne Lundmark
Järfälla OK
24:3610:071:02Guld
3
Kristina Nygren-Frisk
Attunda OK
25:4610:362:12Guld
4
Gun Inger Sahlberg
Långhundra IF
27:0711:103:33Silver
5
Lena Johnsson
Rånäs OK
29:5412:186:20Silver
6
Margareta Löfqvist
Västerås SOK
30:1512:276:41Silver
7
Elke Wilke-Günther
Tierps SOK
31:0512:477:31Silver
8
Ingegerd Lusensky
Sigtuna OK
31:5113:068:17Silver
9
Barbro Börjeson
Sigtuna OK
32:2013:188:46Silver
10
Margareta Hagstedt
Väsby OK
32:4213:279:08Silver
11
Siv Frodin
Köping-Kolsva OK
34:2314:0910:49Brons
12
Marianne Sellgren
Sigtuna OK
35:4814:4412:14Brons
13
Kristina Eriksson
Länna IF
36:2915:0112:55Brons
14
Ulla Gummesson
Väsby OK
42:2417:2718:50
Gunnel Engsten
OK Rodhen
Ej godkänd
 
H60 2740 meter39 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hasse Åberg
Valbo AIF
19:006:560:00Guld
2
Ingemar Gard
Söders-Tyresö
19:277:060:27Guld
3
Göran Larsson
Sala OK
20:267:271:26Guld
4
Christer Eriksson
OK Linné
21:087:432:08Silver
5
Anders Gärderud
IFK Lidingös Skid o OK
21:337:522:33Silver
6
Per-Erik Carlenius
Attunda OK
21:407:542:40Silver
7
Karl Börje Karlsson
OK Nalle
21:417:552:41Silver
7
Bo Seger
Eskilstuna OL
21:417:552:41Silver
9
Göran Frisk
Attunda OK
22:188:083:18Silver
10
Bror Fureskog
Alfta-Ösa OK
22:368:153:36Silver
11
Lars Erik Orvendal
Heby AIF
22:598:233:59Silver
12
Hans Eriksson
Rånäs OK
23:408:384:40Silver
13
Per-Erik Wåhlberg
OK Linné
23:438:394:43Silver
14
Per-Åke Carlenstam
Väsby OK
24:298:565:29Silver
15
Leif Nordin
Attunda OK
25:019:086:01Silver
16
Sven-Inge Nylund
Järfälla OK
25:109:116:10Silver
17
Tommy Persson
Hallstahammars OK
25:309:186:30Silver
18
Anders Stenback
Bromma-Vällingby SOK
25:519:266:51Silver
19
Roland Berg
Säterbygdens OK
25:529:266:52Silver
20
Rolf Karlsson
Hallstahammars OK
26:069:327:06Silver
20
Stig Torsten Pettersson
Långhundra IF
26:069:327:06Silver
22
Lars Westin
Vallentuna-Össeby OL
26:099:337:09Silver
23
Sven Einar Folke Boström
OK Linné
26:169:357:16Silver
24
Ebbe Adolfsson
Sundbybergs IK
26:289:407:28Silver
25
Bernt Åström
Västerås SOK
26:569:507:56Silver
26
Jörgen Widlund
Nynäshamns OK
27:3010:028:30Brons
27
Rune Vikman
Västerås SOK
28:2610:239:26Brons
28
Boris Andersson
Rånäs OK
28:3310:259:33Brons
29
Bengt-Göran Stjerna
Länna IF
30:2111:0511:21
30
Kjell Frodin
Köping-Kolsva OK
33:5712:2314:57
31
Björn Engsten
OK Rodhen
34:2412:3315:24
32
Ulf Skogtjärn
OK Linné
35:5313:0616:53
33
Leif Erik Karlsson
Rånäs OK
37:5913:5218:59
34
Kenneth Karlsson
Rånäs OK
38:0713:5519:07
35
Rolf Hjort
Rånäs OK
42:5315:3923:53
36
Ragnar Widenbring
Sala OK
44:2416:1225:24
Ulric Carlsson
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
Sten Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
Ej godkänd
Ulf Kjellin
OK Hedströmmen
Ej godkänd
 
D65 2190 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Dagny Elisabet Gustavsson
Sigtuna OK
21:189:440:00Guld
2
Birgitta Klang
Långhundra IF
23:5010:532:32Guld
3
Gunnel Granqvist
Nynäshamns OK
24:3611:143:18Guld
4
Anna-Stina Nyström
Länna IF
25:0511:273:47Silver
5
Eva Kjellman
Vandrarringen
25:4911:474:31Silver
6
Ingalill Westberg
SK Trim/Virsbo
26:3512:085:17Silver
7
Eva-Lena Svanström
Täby OK
27:0612:225:48Silver
8
Margaretha Nyström
Länna IF
32:0914:4110:51Brons
9
Caje Jacobsson
IF Thor
32:1014:4110:52Brons
10
Ann-Margret Persson
Gävle OK
33:0715:0711:49Brons
11
Liz Porteous
Vandrarringen
33:4915:2612:31Brons
12
Monica Törnkvist
Köping-Kolsva OK
40:1018:2018:52
13
Birgitta Nylund
Järfälla OK
54:3124:5433:13
Rose-Marie Karlsson
Köping-Kolsva OK
Ej godkänd
 
H65 2550 meter49 startande, 45 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Anders Fredrik Sellgren
Sigtuna OK
19:437:440:00Guld
2
Leif Eriksson
Heby AIF
20:458:081:02Guld
2
Olle Johansson
IFK Hedemora OK
20:458:081:02Guld
4
Jan Olov Jonsson
Tierps SOK
21:128:191:29Guld
5
Jörgen Bergström
Norbergs OK
21:208:221:37Guld
6
Lars-Erik Rask
Västerås SOK
22:378:522:54Silver
7
Jan Johansson
IFK Hedemora OK
23:039:023:20Silver
7
Rolf Skoglund
SOIK Hellas
23:039:023:20Silver
9
Sven-Arne Nilsson
OK Klemmingen
23:059:033:22Silver
10
Stig Törnkvist
Köping-Kolsva OK
23:219:093:38Silver
11
Bernt Johansson
Häverödals SK
23:229:103:39Silver
12
Kurt Boström
OK Linné
23:319:133:48Silver
13
Erik Rundström
OK Tjärnen
23:369:153:53Silver
14
Lars Jonasson
Järfälla OK
23:599:244:16Silver
15
Göran Andersson
Västerås SOK
24:039:264:20Silver
15
Kjell Nilsson
OK Klemmingen
24:039:264:20Silver
17
Lars Ahlström
Rasbo IK
24:069:274:23Silver
18
Jan Bojling
Solna OK
24:209:334:37Silver
19
Olle Öberg
Skogsluffarnas OK
24:349:384:51Silver
20
Ove Carlsson
OK Linné
24:359:384:52Silver
21
Lars-Erik Karlsson
Rasbo IK
24:429:414:59Silver
22
Lars Nordin
Solna OK
24:559:465:12Silver
23
Göran Larbo
Attunda OK
25:3710:035:54Silver
24
Sten Johansson
OK Borgen
26:0910:156:26Silver
25
Hans Sahlberg
Långhundra IF
26:1210:166:29Silver
26
Hans Nyberg
Gävle OK
26:1610:186:33Silver
27
Bertil Holmgren
Gävle OK
26:2610:226:43Silver
28
Sören Eriksson
Länna IF
26:5610:347:13Silver
29
Ingemar Gustafsson
OK Tjärnen
27:0510:377:22Silver
30
Lennart Torstensson
OK Rodhen
27:1810:427:35Silver
31
Göran Johansson
Snättringe SK
27:2410:457:41Silver
32
Lars-Olov Pettersson
Arboga OK
28:1111:038:28Silver
33
Åke Linderoth
Sundbybergs IK
29:1111:279:28Brons
34
Sören Johansson
OK Norden
29:3411:369:51Brons
35
Olow Jansson
Häverödals SK
29:4811:4110:05Brons
36
Jan-Erik Holm
Sigtuna OK
30:0811:4910:25Brons
37
Ingvar Jansson
Sundbybergs IK
31:0012:0911:17Brons
38
Nils-Olof Uppströmer
Rasbo IK
31:1412:1511:31
39
Karl-Gustav Klemets
Hallstahammars OK
31:1812:1611:35
40
Thord Rådberg
OK Roslagen
32:4712:5113:04
41
John Östlund
Sundbybergs IK
32:4912:5213:06
42
Bertil Granberg
OK Klemmingen
33:1013:0013:27
43
Håkan Forsgren
Gävle OK
35:0113:4415:18
44
Levin Svedberg
Sundbybergs IK
41:3416:1821:51
45
Mats Jonsson
Bromma-Vällingby SOK
49:1719:2029:34
Torbjörn Atterbrand
Tierps SOK
Ej godkänd
Tore Kangas
Västerås SOK
Ej godkänd
Örjan Kampegård
OK Södertörn
Ej godkänd
Stig Thorsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
 
D70 2190 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Asta Sjöberg
Lindebygdens OK
22:1510:100:00Guld
2
Solveig Dillman
Hammarby IF OF
22:1710:110:02Guld
3
Eva von Heijne
Sigtuna OK
22:4710:240:32Guld
4
Doris Wiberg
Gävle OK
24:4711:192:32Guld
5
Lillemor Forsberg
Gävle OK
24:5511:232:40Guld
6
Maud Bengtsson
Sala OK
26:1011:573:55Silver
7
Inger Olsson
Sala OK
26:5412:174:39Silver
8
Gudrun Smeds
SK Trim/Virsbo
27:5912:475:44Silver
 
H70 2430 meter30 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ragnar Eriksson
OK Hedströmmen
19:197:570:00Guld
2
Kuno Österlund
Västerås SOK
21:048:401:45Guld
3
Jerry Holm
Eskilstuna OL
21:168:451:57Guld
4
Martin Engqvist
Upsala IF
21:268:492:07Guld
5
Åke Gatelid
Sigtuna OK
21:278:502:08Guld
6
Rune Sandberg
Hallstahammars OK
21:358:532:16Guld
7
Folke Lindblom
Heby AIF
22:069:062:47Silver
8
Jan-Olof Malm
Sigtuna OK
25:2910:296:10Silver
9
Bertil Ljungemyr
IFK Lidingös Skid o OK
25:3110:306:12Silver
10
Arne Gustafsson
Hagaby GOIF
26:1010:466:51Silver
11
Roine Mattsson
Häverödals SK
26:1910:507:00Silver
12
Rolf Westberg
SK Trim/Virsbo
27:4811:268:29Silver
13
Gunnar Bramsten
Sundbybergs IK
27:5211:288:33Silver
14
Torbjörn Johansson
OK Norden
27:5311:288:34Silver
15
Tord Lind
Valbo AIF
30:2012:2911:01Brons
16
Erik Edy Lundqvist
Heby AIF
32:3413:2413:15
17
Lars Söderlund
Hallstahammars OK
33:0313:3613:44
18
Lars Kjellman
Vandrarringen
33:3113:4814:12
19
Lars Ahlström
Västerås SOK
34:4914:2015:30
20
Gunnar Dahlström
Fredrikshofs IF Skid & OK
36:3415:0317:15
21
Lars Gustavsson
Strängnäs-Malmby OL
37:2115:2218:02
22
Erik Nordström
Björklinge SOK
41:0816:5621:49
Hans Mårtensson
Dalaportens OL
Ej godkänd
Bjarne Erlandsson
Hammarby IF OF
Ej godkänd
Bo Norenvik
OK Tor
Ej godkänd
Rune Thurén
Vallentuna-Össeby OL
Ej godkänd
Rune Carlsson
Sundbybergs IK
Ej godkänd
Sten von Heijne
Sigtuna OK
Ej godkänd
Sven Jacobsson
IF Thor
Ej godkänd
Björn Stolt
OK Ravinen
Ej godkänd
 
D75 2120 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Dagny Andersson
OK Tjärnen
34:4616:240:00Guld
2
Maj Boudrie
Väsby OK
41:5719:477:11Silver
3
Irma Andersson
Rimbo SOK
44:1820:549:32Silver
4
Gun Holmqvist
Arboga OK
45:0021:1410:14Silver
 
H75 2120 meter16 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sten Bergstrand
Skogsluffarnas OK
18:298:430:00Guld
2
Allan Haglund
Gävle OK
19:529:221:23Guld
3
Nils Johansson
OK Tjärnen
20:069:291:37Guld
4
Lars Persson
Väsby OK
20:179:341:48Guld
5
Bo Karlsson
Köping-Kolsva OK
20:459:472:16Guld
6
Alf Lundkvist
OK Tor
21:5710:213:28Silver
7
Rolf Andersson
Rimbo SOK
22:2210:333:53Silver
8
Claes Sjöberg
Lindebygdens OK
23:4711:135:18Silver
9
Signar Palm
Hallstahammars OK
24:4511:406:16Silver
10
Lars Löthman
Järfälla OK
24:5911:476:30Silver
11
Gunnar Ivansson
Västerås SOK
26:2112:267:52Silver
12
Bo Elmgren
Sundbybergs IK
26:5912:448:30Silver
13
Wincent Liljekvist
IF Rune
27:4413:059:15Brons
14
Sigurd Wallén
Täby OK
31:2914:5113:00
15
Sven Eriksson
OK Roslagen
49:5023:3031:21
Olle Andersson
OK Norden
Ej godkänd
 
H80 2120 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inge Håkansson
OK Linné
27:0212:450:00Guld
2
Lennart Öberg
Västerås SOK
27:3112:590:29Guld
3
Lars-Erik Jernström
Norbergs OK
27:4013:030:38Guld
4
Nils Gunnar Karlsson
Köping-Kolsva OK
28:0513:151:03Guld
5
Tage Abrahamsson
Rånäs OK
28:0713:161:05Guld
6
Berndt Gustavsson
Rånäs OK
37:4717:4910:45Silver
7
Jörgen Axelsson
Upsala SIF
38:1218:0111:10Silver
Tage Eriksson
Hallstahammars OK
Ej godkänd
 
H85 2120 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karl Erik Pettersson
OK Norden
35:4716:530:00
 
U1 1450 meter21 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Casper Hedar
Eskilstuna OL
10:437:230:00Järn
2
Rebecka Thunman
OK Linné
11:368:000:53Järn
3
Axelina Jonsson
Avesta OK
13:109:052:27Järn
4
Emma Isacsson
OK Linné
13:129:062:29Järn
5
Lucas Wanner
Avesta OK
13:329:202:49Järn
6
Maja Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
13:549:353:11Järn
7
Karl Grywenz
OK Linné
14:189:523:35Järn
8
Ella Andersson
Länna IF
15:1810:334:35Järn
9
Elias Larsson
OK Enen
15:3310:434:50Järn
10
Agnes Källström
Sala OK
16:1011:095:27Järn
11
Simon Bernet Wahlnäs
OK Linné
16:2811:215:45Järn
12
Emil Ahlström
Västerås SOK
16:4011:305:57Järn
13
Lovisa Wigertz
Långhundra IF
16:4911:366:06Järn
14
Ludvig Enqvist
Eskilstuna OL
17:0911:506:26Järn
15
Angelica Kahsaiy
OK Enen
17:2011:576:37Järn
16
Malva Möller
OK Linné
17:5112:197:08Järn
17
Karin Johansson
Gagnefs OK
20:4614:1910:03Järn
18
Rickard Bodell
OK Enen
22:2215:2611:39Järn
19
Zebastian Jönsson
OK Triangeln
23:1316:0112:30Järn
Marcus Svanström
OK Österåker
Ej godkänd
Albin Forsberg
Långhundra IF
Ej godkänd
 
U3 2450 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jessica Grahn
Södertälje-Nykvarn Orientering
27:2411:110:00Järn
2
Wilhelm Alness
Långhundra IF
30:0912:182:45Järn
3
Julia Andersson
OK Roslagen
33:0313:295:39Järn
4
Filip Tidlund-Weineste
OK Linné
36:0014:428:36Järn
5
Ludwig Branth
OK Linné
39:5116:1612:27Järn
6
John Norrbom
Sala OK
42:1017:1314:46Järn
7
Love Markensten
OK Linné
42:1917:1614:55Järn
8
Emma-Karin Rehnman
Vandrarringen
42:3617:2315:12Järn
9
Gustav Cederholm
Länna IF
43:4717:5216:23Järn
 
U4 2300 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lindberg
Vandrarringen
23:2910:130:00Järn
2
Emma Helmersson
Vandrarringen
24:5610:501:27Järn
3
Magdalena Mosslind
Vandrarringen
26:0711:212:38Järn
4
Sofia Isacsson
OK Linné
26:4611:383:17Järn
 
Inskolning 1450 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Norrbom
Sala OK
13:219:120:00Järn
2
Elin Lindberg
Vandrarringen
16:3411:263:13Järn
3
Vera Bjurner
Bromma-Vällingby SOK
19:2613:246:05Järn
4
Kalle Åkerman
Västerås SOK
19:3113:286:10Järn
5
Klara Åkerman
Västerås SOK
19:3313:296:12Järn
6
Alice Helmersson
Vandrarringen
19:4313:366:22Järn
7
Felicia Sahlén
Västerås SOK
22:1315:198:52Järn
8
August Jansson
Västerbergslagens OL
23:2816:1110:07Järn
9
Tuva Ekblom
OK Grip
26:0017:5612:39Järn
10
Klara Söderlund
Avesta OK
27:0418:4013:43Järn
11
Kajsa Uppsten
OK Enen
27:0918:4313:48Järn
12
Maja Nordfeldt
Leksands OK
32:4822:3719:27Järn
Klara Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
 
Öppen 1 1450 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stella Westerberg
OK Grip
12:528:520:00Brons
2
Jakob Norgren
OK Triangeln
13:409:260:48Brons
3
Ingalill Norgren
OK Triangeln
13:559:361:03Brons
4
Leo Westerberg
OK Grip
15:3410:442:42Brons
5
Birgith Andersson
Västerås SOK
20:5214:238:00
6
Ebba Borg
Klubblös
40:4428:0627:52
 
Öppen 4 2300 meter61 startande, 59 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Wulff
OK Linné
20:228:510:00Brons
2
Stig Karlsson
Köping-Kolsva OK
20:539:050:31Brons
3
Magnus Nilsson
IFK Lidingös Skid o OK
21:069:100:44Brons
4
Eva Elnerud
Sigtuna OK
21:469:281:24Brons
5
Ola Blomdin
Vallentuna-Össeby OL
23:0310:012:41Brons
6
Cecilia Leffler
Järfälla OK
23:5310:233:31Brons
7
Mats Frost
OK Roslagen
24:2210:364:00Brons
8
Margareta Lemoine
Gävle OK
24:4510:464:23Brons
9
Tommy Höglund
Långhundra IF
25:1510:594:53Brons
10
Per-olof Einarsson
Fagersta OK
25:1610:594:54Brons
11
Bo Andersson
Filipstadsbygdens OK
25:1811:004:56Brons
12
Janeric Larsson
Bromma-Vällingby SOK
25:3311:075:11Brons
13
Britt-Marie Reinholdsson
Järfälla OK
25:3411:075:12Brons
14
Lotta Rudh
Avesta OK
25:3811:095:16Brons
15
Linn Rickmo
Avesta OK
25:3911:095:17Brons
16
Margareta Skoog
Valbo AIF
25:4211:105:20Brons
17
Ingvar Johannesson
Solna OK
26:0111:195:39Brons
18
Amanda Söderholm
Strängnäs-Malmby OL
26:0411:205:42Brons
19
Håkan Wahlnäs
OK Linné
26:3411:336:12Brons
20
Linda Johansson
OK Borgen
26:3611:346:14Brons
21
Göran Åkerlund
Tierps SOK
26:5511:426:33Brons
22
Ida Nilsson
OK Grip
27:4912:067:27Brons
23
Monika Persson
Skogsluffarnas OK
27:5012:067:28Brons
24
Johan Brandberg
Långhundra IF
28:1212:167:50
25
Cecilia Kraft
Vallentuna-Össeby OL
28:2212:208:00
26
Elisabeth Stödeman
Hallstahammars OK
29:3212:509:10
27
Magnus Svensson
Täby OK
29:5012:589:28
28
Annemarie Eriksson
Långhundra IF
30:1313:089:51
29
Erik Urby
Västerås SOK
30:1513:099:53
30
Hanna Urby
Västerås SOK
30:1713:109:55
31
Maria Singman
Klubblös
30:2613:1410:04
32
Sara Kastemyr
Tierps SOK
30:5513:2710:33
33
Lena Anderling Norell
Attunda OK
31:1013:3310:48
34
Annette Wigertz
Långhundra IF
31:2213:3811:00
35
Gunilla Maria Brus
Västerbergslagens OL
31:3213:4311:10
36
Karin Lindström-Ahlgren
OK Borgen
32:2714:0712:05
37
Stefan Norell
Attunda OK
32:3214:0912:10
38
Minna Wickbom
OK Linné
32:4614:1512:24
39
Linnea Rönnqvist
OK Linné
33:0314:2212:41
40
Karin Åkerman
Västerås SOK
33:1014:2512:48
41
Jan-Erik Kraft
Hallstahammars OK
33:2114:3012:59
42
Roger Blomkvist
OK Rodhen
34:1014:5113:48
43
Anna-Karin Sköld
OK Linné
34:2314:5714:01
44
Heidi Bjerkhaug
OK Ravinen
34:2414:5714:02
45
Casper Sneitz
Järfälla OK
34:4815:0814:26
46
Göran R Wallén
IFK Lidingös Skid o OK
35:1515:2014:53
47
Hampus Markensten
OK Linné
35:5515:3715:33
48
Pernilla Jonsson
OK Linné
36:1315:4515:51
49
Helena Kronholm
Sala OK
37:2116:1416:59
50
Marianne Bergstrand
Skogsluffarnas OK
37:5316:2817:31
51
Börje Nilsson
Järfälla OK
38:2116:4017:59
52
Anna-Lena Blom
Länna IF
38:4916:5318:27
53
Monica Rostö
Rånäs OK
39:4317:1619:21
54
Sky Sundberg
Klubblös
43:3818:5823:16
55
Hugo Kangas
Västerås SOK
45:1919:4224:57
56
Ulla-Karin Aldén
Sala OK
45:5419:5725:32
57
Kristina Tinglöf
Väsby OK
46:1920:0825:57
58
Anders Berglund
Skarpnäcks OL
49:0821:2228:46
59
Erik Aldén
Sala OK
105:1745:4784:55
Frida Jonforsen
Hallstahammars OK
Ej godkänd
Gunilla Reinholdsson
IF Thor
Ej godkänd
 
Öppen 7 3530 meter99 startande, 91 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
20:405:510:00Brons
2
Torgny Rundlöf
Väsby OK
20:445:520:04Brons
3
Henrik Boström
OK Linné
21:126:000:32Brons
4
Johan Ahlström
Västerås SOK
21:196:020:39Brons
5
Niklas Wansölin
OK Ravinen
21:296:050:49Brons
6
Patrik Gunnarsson
Tumba-Mälarhöjden OK
21:466:101:06Brons
7
Andreas Svensson
IF Thor
21:506:111:10Brons
8
Tommy Holmér
Väsby OK
21:586:131:18Brons
9
Tomas Ray
OK 77
22:036:151:23Brons
10
Jens Andersson
OK Roslagen
23:406:423:00Brons
11
Henrik Ortman
Västerås SOK
24:016:483:21Brons
12
Linus Karlsson Mood
OK Linné
24:146:523:34Brons
12
Fredrik Urby
Västerås SOK
24:146:523:34Brons
14
Hans Lemoine
Gävle OK
24:226:543:42Brons
15
Mattias Olofsson
Linköpings OK
24:346:583:54Brons
16
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
24:396:593:59Brons
17
Roger Åsberg
OK Hedströmmen
24:537:034:13Brons
18
Per Andersson
Västerås SOK
24:577:044:17Brons
19
Olle Andersson
Rehns BK
25:047:064:24Brons
20
Håkan Brandberg
Långhundra IF
25:087:074:28Brons
21
Niklas Söderlund
Avesta OK
25:357:154:55Brons
22
Thomas Andersson
Västerås SOK
25:377:154:57Brons
23
Magnus Axelsson
Strängnäs-Malmby OL
25:577:215:17Brons
24
Jaline Ingelsson
OK Hammaren
26:017:225:21Brons
25
Benny Pettersson
Väsby OK
26:097:245:29Brons
26
Ralph Jansson
OK Borgen
26:277:305:47Brons
27
Laila Ingelsson
OK Hammaren
26:307:305:50Brons
28
Hugo Bergman
OK Linné
26:467:356:06Brons
29
Svante Persson
Söderhamns OK
27:077:416:27Brons
30
Anders S Nyberg
Säterbygdens OK
27:207:456:40Brons
31
Johan Ågren
OK Linné
27:217:456:41Brons
32
Magnus Thor
OK Bävern
27:437:517:03Brons
33
Ann Franzén
OK Södertörn
27:487:537:08Brons
33
Robin Ekebom
Väsby OK
27:487:537:08Brons
35
Johan Källbäck
Klubblös
28:107:597:30
36
Peter Cederlöf
Västerås SOK
28:198:017:39
36
Bo Lauri
Klubblös
28:198:017:39
38
Hans Egefalk
Hagaby GOIF
28:338:057:53
39
Anders Svahn
OK Hammaren
28:458:098:05
40
Per Norrbom
Sala OK
28:498:108:09
41
Benneth Sundquist
Hallstahammars OK
28:548:118:14
42
Torsten Ramberg
Hallstahammars OK
29:278:218:47
43
Carl Gunnar Boström
Enebybergs IF
29:308:218:50
44
Christina Sundström
Strängnäs-Malmby OL
29:438:259:03
45
Mats Wickbom
OK Linné
30:068:329:26
46
Catarina Boström
Enebybergs IF
30:358:409:55
47
Robert Alm
Länna IF
30:468:4310:06
48
Rickard Alenkvist
OK Linné
30:498:4410:09
49
Lennart Myrehed
Västerås SOK
30:518:4410:11
50
Ingemar Lindqvist
Snättringe SK
30:588:4610:18
51
Martin Lönn
Länna IF
31:058:4810:25
52
Peter Kraft
Hallstahammars OK
31:078:4910:27
53
Ulf Isacsson
OK Linné
31:158:5110:35
54
Eva-Maj Johansson
Surahammars SOK
31:358:5710:55
55
David Söderström
Sala OK
31:539:0211:13
56
Claes Jonsson
OK Rodhen
32:059:0511:25
57
Jan Andersson
Norbergs OK
33:039:2212:23
58
Mona Hansson
IF Thor
33:159:2512:35
59
Jonas Norell
Attunda OK
33:259:2812:45
60
Malin Alm
Länna IF
33:509:3513:10
61
Jenny Sallkvist
Länna IF
34:219:4413:41
62
Anders Roos
IF Thor
34:249:4513:44
63
Håkan Rostö
Rånäs OK
34:459:5114:05
64
Curt Reinholdsson
IF Thor
35:019:5514:21
65
Kjell Jansson
Klubblös
35:079:5714:27
66
Carina Martinsson
Rimbo SOK
35:1810:0014:38
67
Ulrika Meyerson
OK Linné
35:5410:1015:14
68
Linnea Segerstedt
Klubblös
36:0010:1215:20
69
Lars-Olof Isacsson
Långhundra IF
36:0510:1315:25
70
Anders Eklöf
Järfälla OK
36:1610:1615:36
71
Ingemar Jonsson
Hallstahammars OK
36:4110:2416:01
72
Linnéa Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
36:5710:2816:17
73
Tomas Axelsson
OK Linné
36:5910:2916:19
74
Cecilia Eriksson
OK Enen
37:5210:4417:12
75
Jan Sturestig
OK Södertörn
38:2210:5217:42
76
Lotta Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
38:5011:0018:10
77
Tomas Eklund
Rånäs OK
38:5511:0118:15
78
Andreas Wannberg
Västerås SOK
40:1911:2519:39
79
Ulf Grandin
OK Linné
40:5411:3520:14
80
Mats Törngren
OK Linné
41:1711:4220:37
81
Carin Runqvist
Järfälla OK
43:0812:1322:28
82
Olle Källbäck
Klubblös
43:5512:2623:15
83
Eva Lind
OK Tor
44:3312:3723:53
84
Kennet Östman
Avesta OK
44:4112:3924:01
85
Leif Blomqvist
Söderhamns OK
45:5012:5925:10
86
Irene Kristina Elisabeth Eklöf
Järfälla OK
48:1613:4027:36
87
Ronny Andersson
IF Rune
49:2414:0028:44
88
Laila Norrman
Kjula IF
52:2114:5031:41
89
Anders Friström
Skarpnäcks OL
63:2117:5742:41
90
Rolf Göran Vilhelm Bodin
Söderhamns OK
72:5720:4052:17
91
Ulrika Blomqvist
Väsby OK
83:0323:3262:23
Magnus Sneitz
Järfälla OK
Ej godkänd
Ingrid MunkteliusÖhlén
Surahammars SOK
Ej godkänd
Per Westerberg
OK Grip
Ej godkänd
Matts Engvall
Bodens BK
Ej godkänd
Björn Johansson
OK Borgen
Ej godkänd
Runar Forsström
Järfälla OK
Ej godkänd
Johan Wanner
Avesta OK
Ej godkänd
Ingela Alness
Långhundra IF
Ej godkänd