SM Långdistans Final

2009-09-20

Arrangörer: Kvillebyns SK | Idefjordens SK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
208
Form:
Individuell
Startande:
206
Distans:
Lång
Fullföljande:
202
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 8600 meter30 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
67:067:480:00Guld
2
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
69:048:021:58Guld
3
Signe Søes
IFK Lidingös Skid o OK
69:518:072:45Guld
4
Linnea Gustavsson
OK Hällen
70:058:092:59Guld
5
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
70:578:153:51Guld
6
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
72:268:255:20Guld
7
Maria Magnusson
Sävedalens AIK
72:278:255:21Guld
8
Johanna Svensson
OK Hällen
72:448:275:38Guld
9
Annica Gustafsson
IF Thor
73:168:316:10Guld
10
Frida Aspnäs
OK Kolmården
74:288:407:22Guld
11
Maja Alm
Ulricehamns OK
75:508:498:44Silver
12
Elin A Skantze
Järla IF OK
77:148:5910:08Silver
13
Silje Ekroll Jahren
Sävedalens AIK
77:559:0410:49Silver
14
Zuzana Macuchova
Domnarvets GOIF
78:449:0911:38Silver
15
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
79:089:1212:02Silver
16
Louise Göthfors
Göteborg-Majorna OK
79:499:1712:43Silver
17
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
80:289:2113:22Silver
18
Elin Sjölander
OK Rodhen
81:069:2614:00Silver
19
Johanna Öberg
OK Hällen
81:229:2814:16Silver
20
Jennie Runesson
Göteborg-Majorna OK
81:419:3014:35Silver
21
Emma Andersson
Sävedalens AIK
81:549:3114:48Silver
22
Åsa Hellqvist
IFK Göteborg
82:149:3415:08Silver
23
Rebecka Lindberg
OK Linné
83:229:4216:16Silver
24
Lena Eliasson
Domnarvets GOIF
83:349:4316:28Silver
25
Jana Panchartkova
Ärla IF
83:369:4316:30Silver
26
Frida Bakkman
SOK Viljan
86:0010:0018:54Silver
27
Johanna Berggren
Sävedalens AIK
86:2210:0319:16Silver
28
Inga Kazlauskaite
OK Linné
87:1310:0820:07Silver
29
Annika Björk
OK Pan-Kristianstad
89:2510:2422:19Silver
30
Katarina Lövgren
IFK Moras OK
91:3110:3824:25Silver
 
H21 13800 meter39 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Wingstedt
Leksands OK
88:536:260:00Guld
2
Peter Öberg
OK Hällen
89:476:300:54Guld
3
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
91:486:392:55Guld
4
Jonas Pilblad
IFK Göteborg
92:486:433:55Guld
5
Mattias Millinger
OK Linné
94:386:515:45Guld
6
Erik Rost
Malungs OK Skogsmårdarna
95:066:536:13Guld
7
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
97:017:028:08Guld
8
Oleksandr Kratov
OK Orion
97:157:038:22Guld
9
Tomas Stenström
OK Linné
98:297:089:36Silver
10
Henrik Löfås
OK Linné
98:357:099:42Silver
11
Pelle Engstrand
Rehns BK
100:367:1711:43Silver
12
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
100:527:1911:59Silver
13
Patrik Martner
Leksands OK
101:417:2212:48Silver
14
Daniel Nilsson
OK Orion
102:037:2413:10Silver
15
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
102:137:2413:20Silver
16
Jan Troeng
OK Linné
103:097:2814:16Silver
17
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
103:177:2914:24Silver
18
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
103:237:2914:30Silver
19
Erik Holmberg
IK Hakarpspojkarna
104:177:3315:24Silver
20
Emil Andersson
Ärla IF
104:327:3415:39Silver
21
Robbin Kantarp
OK Hällen
104:427:3515:49Silver
22
Oskar Carlborg
OK Hällen
105:027:3716:09Silver
23
Daniel Attås
OK Tisaren
105:447:4016:51Silver
24
Lukas Peterson
IFK Umeå
106:247:4317:31Silver
25
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
106:267:4317:33Silver
26
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
106:387:4417:45Silver
27
Mats Röjgård
OK Kolmården
106:417:4417:48Silver
28
Patrik Karlsson
Växjö OK
107:207:4718:27Silver
29
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
107:427:4818:49Silver
30
Christian Christensen
IFK Göteborg
107:547:4919:01Silver
31
Mats Haldin
IFK Göteborg
107:597:4919:06Silver
32
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
109:097:5520:16Silver
33
Fredrik Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
110:167:5921:23Silver
34
Johan Lindahl
Täby OK
111:368:0522:43Silver
35
Peter Hemmyr
Järla IF OK
114:068:1625:13Silver
36
Jakob Jansson
Järla IF OK
117:528:3228:59Silver
37
Per Carlborg
Nyköpings OK
119:088:3830:15Silver
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
Anders Kleist
OK Denseln
Ej godkänd
 
D20 6400 meter30 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emeli Pettersson
Tullinge SK
55:098:370:00Guld
2
Beata Falk
Hagaby GOIF
55:168:380:07Guld
3
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
56:238:491:14Guld
4
Anna Bachman
Täby OK
57:088:561:59Guld
5
Lilian Forsgren
OK Tisaren
58:259:083:16Guld
6
Signe Klinting
Ulricehamns OK
58:299:083:20Guld
7
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
58:519:123:42Guld
8
Alva Olsson
Västerås SOK
59:209:164:11Guld
9
Anna Forsberg
OK Kolmården
59:369:194:27Guld
10
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
59:569:224:47Guld
11
Therese Klintberg
Eksjö SOK
60:239:265:14Guld
12
Magdalena Olsson
IFK Moras OK
61:399:386:30Guld
13
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
62:009:416:51Guld
14
Katarina Svahn
IFK Moras OK
62:129:437:03Silver
15
Carolin Svensson
Björkfors GOIF
63:459:588:36Silver
16
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
63:469:588:37Silver
17
Sarah Tibell
Linköpings OK
65:2510:1310:16Silver
18
Rebecka Nylin
OK Tisaren
65:4710:1710:38Silver
19
Lisa Pettersson
OK Dacke
66:1310:2111:04Silver
20
Josefin Aronsson
OK Tisaren
66:3810:2511:29Silver
21
Linnéa Ivarsson Sandberg
OK Denseln
67:2810:3312:19Silver
22
Sanna Svensson
Främmestads IK
69:5010:5514:41Silver
23
Frida Forsberg
OK Ravinen
71:1411:0816:05Silver
24
Julia Davidsson
OK Klemmingen
72:1111:1717:02Silver
25
Lisa Rönnols
Täby OK
73:0711:2517:58Silver
26
Lina Sandström
OK Stigen
74:5611:4319:47Silver
27
Maria Ohlsson
OK Dacke
84:2213:1129:13Brons
28
Kristin Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
90:3414:0935:25
29
Josefine Nilsson
Helsingborgs SOK
93:0614:3337:57
Maria Westher
OK Djerf
Ej godkänd
 
H20 11300 meter35 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gustav Bergman
OK Ravinen
75:256:400:00Guld
2
Olle Boström
Järla IF OK
76:586:491:33Guld
3
Kalle Johansson
Halmstad OK
78:066:552:41Guld
4
Rassmus Andersson
Stora Tuna OK
78:506:593:25Guld
5
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
79:487:044:23Guld
6
Johan Runesson
OK Tisaren
80:097:064:44Guld
7
Oskar Sjöberg
Täby OK
80:487:095:23Guld
8
Erik Folkesson Blom
OK Älme
81:337:136:08Guld
9
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
81:377:136:12Guld
10
Victor Silvemark
Dalaportens OL
81:567:156:31Guld
11
Olle Kalered
OK Denseln
82:287:187:03Guld
12
Yury Tambasov
Sävedalens AIK
82:347:187:09Guld
13
Jacek Morawski
Rehns BK
82:367:197:11Guld
14
Simon Hollbeck
Bromma-Vällingby SOK
83:047:217:39Guld
15
Erik Pettersson
Attunda OK
83:407:248:15Guld
16
Jerker Lysell
Rehns BK
83:457:258:20Guld
17
Kent Ohlsson
Haninge SOK
83:517:258:26Guld
18
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
83:557:268:30Guld
19
Oskar Ljungqvist
IK Hakarpspojkarna
84:007:268:35Guld
20
Anders Carlsson
Halmstad OK
84:107:278:45Silver
21
Sebastian Månsson
Hagaby GOIF
84:317:299:06Silver
22
Espen Hultgren Weltzien
Järla IF OK
84:347:299:09Silver
23
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
85:117:329:46Silver
24
Anton Tynong
Gävle OK
86:357:4011:10Silver
25
Jesper Lysell
Rehns BK
88:297:5013:04Silver
26
Hans Persson
Gävle OK
89:447:5614:19Silver
27
Erik Johansson
Halmstad OK
90:278:0015:02Silver
28
Emil Jönsson
Halmstad OK
93:028:1417:37Silver
29
Mathias Hallmén
Attunda OK
93:418:1718:16Silver
30
Gustav Nordström
Gävle OK
95:008:2419:35Silver
31
Simon Waller
OK Vargen
95:408:2820:15Silver
32
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
99:258:4824:00Silver
33
Simon Andersson
OK Kullingshof
99:408:4924:15Silver
34
Peter Eriksson
Linköpings OK
100:448:5525:19Silver
35
Joel Francén
Tjällmo-Godegårds OK
107:009:2831:35Silver
 
D18 5500 meter36 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Karlsson
Bromma-Vällingby SOK
43:517:580:00Guld
2
Tove Alexandersson
Stora Tuna OK
44:028:000:11Guld
3
Ida Bobach
Ulricehamns OK
48:318:494:40Guld
4
Lovisa Larsson
Hagaby GOIF
48:348:504:43Guld
5
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
50:219:096:30Silver
6
Ida Lindkvist
OK Denseln
50:319:116:40Silver
7
My Westlund
OK Tyr
53:149:419:23Silver
8
Kristin Hylander
Nyköpings OK
54:149:5210:23Silver
9
Lovisa Adolfsson
Tullinge SK
54:289:5410:37Silver
10
Karolin Ohlsson
Tullinge SK
54:409:5610:49Silver
11
Frida Erkers
Leksands OK
54:479:5810:56Silver
11
Klara Alm
Länna IF
54:479:5810:56Silver
13
Christina Løvald Hellberg
Täby OK
56:0710:1212:16Silver
14
Malin Sandström
Järla IF OK
57:0810:2313:17Silver
15
Lisa Pedersen
OK Skogshjortarna
57:3710:2913:46Silver
16
Linn Bränneby
OK Kolmården
58:1210:3514:21Silver
17
Linnéa Wiking
OK Kåre
59:0010:4415:09Silver
18
Sara Jonsson
OK Klyftamo
59:1110:4615:20Silver
19
Rebecka Heinrup
Tullinge SK
59:3610:5015:45Silver
20
Sanna Linsefors
Lunds OK
60:1410:5716:23Silver
21
Maria Nordström
Gävle OK
60:3511:0116:44Silver
22
Lisa Andersson
Ärla IF
60:4511:0316:54Silver
23
Malin Andersson
OK Nolaskogsarna
60:5411:0417:03Silver
24
Beatrice Gustavsson
OK Bävern
61:3311:1117:42Silver
25
Ellinor Karlsson
IK Hakarpspojkarna
62:1511:1918:24Brons
26
Elna Forsberg
Värend GN OL
62:4111:2418:50Brons
27
Klara Tollmar
Nyköpings OK
63:1411:3019:23Brons
28
Elisabeth Ahlgren
Täby OK
63:1911:3119:28Brons
29
Sofie Landqvist
Köping-Kolsva OK
63:5811:3820:07Brons
30
Ellinor Tjernlund
OK Vilse 87
65:1711:5221:26Brons
31
Lovisa Falk
Hagaby GOIF
65:2011:5321:29Brons
32
Amanda Eklund
Rånäs OK
69:5412:4326:03
33
Anna Brodin
OK Djerf
70:1612:4726:25
34
Anna Gustafsson
Jönköpings OK
70:3912:5126:48
35
Lovisa Onsbring Gustafson
Eskilstuna OL
73:2013:2029:29
Josefin Tjernlund
OK Vilse 87
Ej godkänd
 
H18 9000 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rickard Ohlsson
Haninge SOK
59:396:380:00Guld
2
Albin Ridefelt
OK Linné
62:476:593:08Guld
3
Joakim Svensk
Stora Tuna OK
62:577:003:18Guld
4
Martin Regborn
Hagaby GOIF
64:037:074:24Guld
5
Anton Sjökvist
Stora Tuna OK
66:057:216:26Silver
6
Christian Tingström
OK Klemmingen
66:107:216:31Silver
7
Marius ThraneØdum
IFK Göteborg
66:257:236:46Silver
8
Felix Larsson
OK Skogsfalken
66:487:257:09Silver
9
Christer Garpenlund
KFUM Örebro OK
68:127:358:33Silver
10
Raivo Kivlenkis
Rehns BK
68:447:389:05Silver
11
Jakob Andersson
Bredaryds SOK
68:557:399:16Silver
12
Johan Högstrand
Markbygdens OK
69:047:409:25Silver
13
Måns Sandgren
OK Orion
69:057:419:26Silver
14
Martin Sand
OK Tisaren
69:497:4510:10Silver
15
Oscar Carlsson
Eksjö SOK
69:547:4610:15Silver
16
Jonas Nordström
Tullinge SK
70:277:5010:48Silver
17
Fredrik Edén
OK Kåre
70:437:5111:04Silver
18
Ola Svahn
IFK Moras OK
70:457:5211:06Silver
19
Göran Winblad
Rehns BK
70:547:5311:15Silver
20
Oskar Svensson
Finspångs SOK
71:057:5411:26Silver
21
John Persson
OK Alehof
71:257:5611:46Silver
22
Jesper Öström
OK Tyr
72:238:0312:44Silver
23
Kalle Bergman
OK Ravinen
72:318:0312:52Silver
24
Love Berzell
Attunda OK
72:578:0613:18Silver
25
Daniel Svensson
IFK Moras OK
73:108:0813:31Silver
26
Oscar Andersson
Stora Tuna OK
73:238:0913:44Silver
27
Christoffer Ohlsson
Uddevalla OK
74:448:1815:05Silver
28
Karl-Johan Westberg
OK Tranan
75:088:2115:29Silver
29
Daniel Martinsson
Göteborg-Majorna OK
75:118:2115:32Silver
30
Andreas Bergander
Eksjö SOK
78:098:4118:30Silver
31
Jakob Enmark
Gävle OK
79:168:4819:37Silver
32
Viktor Antonsson
Eksjö SOK
80:398:5821:00Silver
33
Joakim Berg
Bromma-Vällingby SOK
81:479:0522:08Silver
34
Tim Bjärengren
OK Hällen
81:559:0622:16Silver
35
Janis Tamuzs
OK Älvsjö-Örby
84:169:2224:37Silver
36
Christian Kollberg
Järla IF OK
86:229:3626:43Brons