Helg utan Älg

2009-11-07 - 2009-11-08

Arrangör: Gotlands Bro OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
438
Form:
Flerdagetapp
Startande:
399
Distans:
Lång
Fullföljande:
382
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 6750 meter, 17 kontroller27 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linnea Gustavsson
OK Hällen
38:405:440:00Guld
2
Johanna Öberg
OK Hällen
43:266:264:46Silver
3
Maria Magnusson
Sävedalens AIK
44:256:355:45Silver
4
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
44:366:365:56Silver
5
Helena Svensson
OK Tyr
46:116:517:31Silver
6
Katarina Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
46:316:537:51Silver
7
Matilda Andersson
OK Kåre
47:427:049:02Silver
8
Sofia Forsgren
OK Skogsfalken
48:247:109:44Silver
9
Elin Karlsson
Attunda OK
49:447:2211:04Silver
10
Stina Granefelt
OK Tyr
50:017:2511:21Silver
11
Linda Lönneberg
Täby OK
52:507:5014:10Silver
12
Malin Danielsson
IF Hagen
53:457:5815:05Silver
13
Jennie Pettersson
Visborgs OK
53:578:0015:17Silver
14
Karin Almgren
Söders-Tyresö
54:378:0515:57Silver
15
Lisa Johansson
OK Tyr
56:158:2017:35Brons
16
Emma Lindgren
Visborgs OK
56:168:2017:36Brons
17
Emma Andersson
Söders-Tyresö
56:568:2618:16Brons
18
Lisa Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
69:2810:1730:48
19
Elina Johnsson
OK Vilse 87
70:2410:2631:44
20
Johanna Samuelson
Sigtuna OK
71:0210:3132:22
21
Malin Annegård
SOK Viljan
71:0910:3232:29
22
Linda Nilsson
NAIS OK
72:4310:4634:03
23
Mette Petersson
Centrum OK
73:3710:5434:57
Frida Holmberg
Centrum OK
Ej godkänd
Ida Pihl Skoog
OK Linné
Ej godkänd
Kristina Almström
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
Jo Stevenson
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
 
H21 11200 meter, 20 kontroller34 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Löfås
OK Linné
65:025:480:00Guld
2
Jonas Nordström
Tullinge SK
66:265:561:24Guld
3
Göran Thimberg
Söders-Tyresö
66:425:571:40Guld
4
Erik Pettersson
OK Linné
68:526:093:50Guld
5
Oskar Sjöberg
Täby OK
69:106:114:08Guld
6
Mikus Zagata
IK Hakarpspojkarna
71:336:236:31Guld
7
Robert Söderberg
Söders-Tyresö
71:376:246:35Guld
8
Erik Kropf
Gustavsbergs IF
73:206:338:18Silver
9
Alexander Nilsson
Gotlands Bro OK
74:336:399:31Silver
10
Martin Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
74:576:429:55Silver
11
Mikael Axin
Hagaby GOIF
78:387:0113:36Silver
12
Per Forsgren
Tumba-Mälarhöjden OK
79:407:0714:38Silver
13
Peter Andersson
Söders-Tyresö
79:457:0714:43Silver
14
Håkan Samor
Tjällmo-Godegårds OK
80:357:1215:33Silver
15
Magnus Nordström
OK Älvsjö-Örby
82:577:2417:55Silver
16
Andreas Liljegren
Gotlands Bro OK
83:497:2918:47Silver
17
Oskar Karlin
Centrum OK
84:597:3519:57Silver
18
Lars-Olof Magnell
Katrineholms OK
85:107:3620:08Silver
19
Björn Karlsson
Svaide Roma SOK
89:378:0024:35Silver
20
Olof Persson
Svaide Roma SOK
89:458:0124:43Silver
21
Kristoffer Edshage
Centrum OK
91:008:0825:58Silver
22
Fredrik Holmström
Centrum OK
99:038:5134:01Brons
23
Frode Konst
IL Tyrving
99:068:5134:04Brons
24
James Melander
Tjällmo-Godegårds OK
102:559:1137:53
25
Björn Bängtsson
Centrum OK
116:1410:2351:12
26
Joel Bergkvist
Klubblös
116:2110:2351:19
27
Hans Rullgård
Solna OK
122:1210:5557:10
28
Henrik Lundgren
Kramfors-Alliansen
129:0611:3264:04
29
Mattias Henriksson
Centrum OK
145:4113:0080:39
Jakob Larsen
Centrum OK
Ej godkänd
Markus Martinelle
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
Christoffer Nilsson
Gotlands Bro OK
Ej godkänd
Max Samuelsson
IF Hagen
Ej godkänd
Marcus Adolfsson
NAIS OK
Ej godkänd
 
D18 4920 meter, 10 kontroller1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linn Grälls
OK Kåre
44:159:000:00
 
H18 6750 meter, 17 kontroller5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Max Molitor
Katrineholms OK
49:317:200:00Guld
2
Gustaf Onsbring Gustafson
Eskilstuna OL
51:267:371:55Guld
3
Torsten Molitor
Katrineholms OK
53:127:533:41Guld
4
Torsten Gustafsson
Katrineholms OK
61:119:0411:40Silver
5
Erik Andersson
Katrineholms OK
76:2011:1926:49
 
D16 4250 meter, 10 kontroller5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Frida Ansin
Svaide Roma SOK
33:007:460:00Mästare
2
Ida Wadman
Katrineholms OK
34:308:071:30Mästare
3
Karolina Nygren
Skogspojkarnas OK
39:089:126:08Elit
4
Siri Jeppsson
Katrineholms OK
41:219:448:21Guld
5
Cornelia Hansson
Gotlands Bro OK
56:0113:1123:01Brons
 
D14 3090 meter, 12 kontroller5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mikaela Rönnbäck
Visborgs OK
23:167:320:00Elit
2
Ellinor Vejlens
Visborgs OK
26:398:373:23Elit
3
Karin Karlsson
Katrineholms OK
30:229:507:06Silver
4
Amanda Nygren
Skogspojkarnas OK
30:269:517:10Silver
5
Agnes Carlsson
Visborgs OK
33:0510:429:49Silver
 
H14 3660 meter, 13 kontroller7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Levin
Svaide Roma SOK
24:266:410:00Elit
2
Simon Kappel
Gotlands Bro OK
25:356:591:09Elit
3
John Funkquist
IF Hansa-Hoburg
27:537:373:27Elit
4
Martin Norrman
Eskilstuna OL
28:497:524:23Guld
5
Mikael Gardelin
Visborgs OK
29:488:095:22Guld
6
Erik Molitor
Katrineholms OK
31:358:387:09Silver
7
Axel Lindberg
Svaide Roma SOK
39:0010:3914:34Brons
 
D12 2690 meter, 10 kontroller6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tove Rönnbäck
Visborgs OK
16:476:140:00Guld
2
Emelie Jakobsson
Garda IK
22:588:326:11Silver
3
Tilda Andersson
OK Tyr
23:298:446:42Brons
4
Tyra Mellin
Svaide Roma SOK
40:1614:5823:29Järn
5
Elin Johnsson
Svaide Roma SOK
40:1814:5923:31Järn
6
Lovisa Berlin
Svaide Roma SOK
50:3118:4733:44Järn
 
H12 2690 meter, 10 kontroller8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Edvin Nordström
Täby OK
20:397:410:00Guld
2
Amadeus Hansson
Gotlands Bro OK
20:597:480:20Guld
3
David Dahl
Visborgs OK
24:098:593:30Silver
4
Vidar Funkquist
IF Hansa-Hoburg
25:429:335:03Silver
5
Johan Gustafsson
Katrineholms OK
28:2110:327:42Brons
6
Albin Larsson
Katrineholms OK
31:5411:5211:15Brons
7
David Levin
Svaide Roma SOK
35:2013:0814:41Järn
8
Emil Sotkasiira
Katrineholms OK
52:3319:3231:54Järn
 
D10 2630 meter, 10 kontroller7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tilda Nikolausson
Svaide Roma SOK
26:129:580:00Brons
2
Klara Fahlin
Svaide Roma SOK
30:1511:304:03Brons
3
Gilda Bjersander
Svaide Roma SOK
34:0812:597:56Brons
4
Tuva Nikolausson
Svaide Roma SOK
35:3313:319:21Brons
5
Agnes Tönseth
Svaide Roma SOK
36:4213:5710:30Brons
6
Agnes Englund
Svaide Roma SOK
37:0114:0410:49Brons
7
Beata Pettersson
Gotlands Bro OK
46:3817:4420:26Järn
 
H10 2630 meter, 10 kontroller7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Edvin Johansson
Svaide Roma SOK
23:108:490:00Brons
2
Kristoffer Tengroth
Sundbybergs IK
25:349:432:24Brons
3
Niklas Westbberg
Svaide Roma SOK
28:0610:414:56Brons
4
Joakim Björkegren
Gotlands Bro OK
28:4210:555:32Brons
5
Mattias Levin
Svaide Roma SOK
29:2411:116:14Brons
6
Melker Gustavsson
Katrineholms OK
43:0616:2319:56Järn
Fabian Lusth
Svaide Roma SOK
Ej godkänd
 
D35 4920 meter, 10 kontroller8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annika Ivarsson
Linköpings OK
35:447:160:00Guld
2
Jeanette Enckell
Södertälje-Nykvarn Orientering
36:077:200:23Guld
3
Anna Nyström
Eskilstuna OL
37:467:412:02Guld
4
Nina Bjersander
Svaide Roma SOK
41:328:275:48Silver
5
Ingela Liwell
Södertälje-Nykvarn Orientering
51:3510:2915:51Brons
6
Nadja Dahlström
Snättringe SK
51:5610:3316:12Brons
7
Annika Bygdén
Södertälje-Nykvarn Orientering
52:3910:4216:55Brons
Ulrika Nikolausson
Svaide Roma SOK
Ej godkänd
 
H35 7290 meter, 17 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Andreas Nikolausson
Visborgs OK
41:445:430:00Guld
2
Tomas Boman
Linköpings OK
48:466:417:02Silver
3
Anders Eklund
Svaide Roma SOK
55:527:4014:08Silver
4
Björn Nilsson
Tumba-Mälarhöjden OK
63:218:4121:37Brons
 
D40 4250 meter, 10 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christin Söderqvist
OK Ravinen
30:057:050:00Guld
2
Sofia Heldt
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:357:120:30Guld
3
Katarina Funkquist
IF Hansa-Hoburg
34:508:124:45Guld
4
Anne-Marie Wigle
Södertälje-Nykvarn Orientering
46:4010:5916:35Brons
 
H40 6750 meter, 17 kontroller10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Håkan Söderqvist
OK Ravinen
42:406:190:00Guld
2
Ulrik Englund
Tumba-Mälarhöjden OK
43:586:311:18Guld
3
Kenneth Svensson
Finspångs SOK
44:276:351:47Guld
4
Fredrik Stenebo
Attunda OK
46:526:574:12Guld
5
Lars Klasson
OK Ravinen
47:147:004:34Guld
6
Gustav Samelius
Visborgs OK
51:027:348:22Silver
7
Roger Larsson
Katrineholms OK
51:157:368:35Silver
8
Erik Berg
Garda IK
52:507:5010:10Silver
9
Mattias Vejlens
Visborgs OK
57:508:3415:10Silver
10
Stefan Molin
Svaide Roma SOK
67:4510:0225:05
 
D45 3920 meter, 9 kontroller14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Svanberg
Järfälla OK
39:2810:040:00Guld
2
Inger Vikström
Täby OK
40:3610:211:08Guld
3
Annika Svensson
Solna OK
41:4510:392:17Guld
4
Katarina Jakobsson
Garda IK
42:4010:533:12Guld
5
Anita Carlsson
Visborgs OK
45:3711:386:09Silver
6
Ingrid Mattsson
OK Älvsjö-Örby
46:4411:557:16Silver
7
Inger Zetterström
Söders-Tyresö
48:1812:198:50Silver
8
Ingela Karlsson
OK Klemmingen
49:3212:3810:04Silver
9
Lena Hallebro
OK Klemmingen
50:2412:5110:56Silver
10
Ulrica Mellergård
Snättringe SK
50:3212:5311:04Silver
11
Sussie Björkman
Dalaportens OL
51:1713:0511:49Silver
12
Monica Fröjd
Snättringe SK
51:4713:1312:19Silver
13
Åsa Bergström
Täby OK
59:2015:0819:52Brons
14
Lotta Grahn
Södertälje-Nykvarn Orientering
65:1616:3925:48
 
H45 5750 meter, 13 kontroller15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Zetterström
Söders-Tyresö
43:117:310:00Guld
2
Göran Månsson
OK Dacke
45:217:532:10Guld
3
Anders Mattsson
OK Älvsjö-Örby
45:407:572:29Guld
4
Peter Nordström
Täby OK
46:588:103:47Guld
5
Magnus Herberthson
Linköpings OK
47:348:164:23Guld
6
Magnus Axelsson
Strängnäs-Malmby OL
48:118:235:00Guld
7
Per Skoog
Katrineholms OK
52:059:038:54Silver
8
Jörgen Batz
Skarpnäcks OL
53:579:2310:46Silver
9
Anders Levin
Svaide Roma SOK
55:149:3612:03Silver
10
Ronny Nordgren
Sundbybergs IK
61:2210:4018:11Silver
11
Mats Lindqvist
Svaide Roma SOK
64:0811:0920:57Brons
12
Leif Jakobsson
Garda IK
77:5013:3234:39
13
Håkan Eriksson
OK Räven
79:3713:5136:26
14
Stig Thörnvik
Centrum OK
81:3814:1238:27
15
Anders Tegeström
Skogsluffarnas OK
83:1614:2940:05
 
D50 3800 meter, 11 kontroller12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anne-Marie Karlsson
Svaide Roma SOK
36:519:420:00Guld
2
Elisabeth Byberger
Solna OK
43:2111:246:30Silver
3
Aina Österdahl
Visborgs OK
43:2511:266:34Silver
4
Anna-Lena Andersson
Västerbergslagens OL
43:3611:286:45Silver
5
Agneta Holgersson
Snättringe SK
45:1811:558:27Silver
6
Garnet Schindler
Snättringe SK
52:0413:4215:13Brons
7
Lena Lindh
Snättringe SK
58:5715:3122:06
8
Eva Nilsson
Snättringe SK
60:5316:0124:02
9
Kristin Morén
Snättringe SK
63:0116:3526:10
10
Monika Larsson
Skarpnäcks OL
70:5218:3934:01
11
Gittel Karlsson
Attunda OK
81:4221:3044:51
Kerstin Eriksson
Snättringe SK
Ej godkänd
 
H50 5970 meter, 14 kontroller14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Lundberg
Dalaportens OL
40:176:450:00Guld
2
Håkan Palmfjord
Katrineholms OK
40:596:520:42Guld
3
Bo Norrman
Eskilstuna OL
43:147:152:57Guld
4
Stefan Gustafsson
OK Hällen
45:287:375:11Guld
5
Christer Hördell
Söders-Tyresö
45:317:375:14Guld
6
Stefan Olheden
SOK Viljan
47:207:567:03Silver
7
Tomas Leffler
Järfälla OK
47:337:587:16Silver
8
Gunnar Svanberg
Järfälla OK
49:028:138:45Silver
9
Lars Forsstedt
Söders-Tyresö
49:508:219:33Silver
10
Mats Zackrisson
OK Älvsjö-Örby
51:518:4111:34Silver
11
Klas Thybeck
Lindebygdens OK
54:199:0614:02Silver
12
Björn Thorén
Täby OK
58:069:4417:49Brons
13
Göran Reinholdsson
Järfälla OK
60:4010:1020:23Brons
14
Mats Karlsson
OK Klemmingen
68:3911:3028:22
 
D55 3800 meter, 11 kontroller8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inger Onsbring
Eskilstuna OL
32:078:270:00Guld
2
Ing-Marie Back
IFK Hedemora OK
34:379:072:30Guld
3
Lena Nyström
Visborgs OK
37:449:565:37Silver
4
Ann-Marie Yxfeldt
IFK Hedemora OK
39:4010:267:33Silver
5
Maj-Britt Gardelius
IF Hansa-Hoburg
41:1410:519:07Silver
6
Ulla Engelby
OK Pan-Kristianstad
46:1512:1014:08Silver
7
Brita Augustsson
Visborgs OK
51:0613:2718:59
8
Gurli Hörnell Rondahl
Visborgs OK
53:4514:0921:38
 
H55 5290 meter, 11 kontroller13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Arne Back
IFK Hedemora OK
35:036:380:00Guld
2
Hans Andersson
Västerbergslagens OL
36:146:511:11Guld
3
Göran Svenson
SOK Viljan
36:246:531:21Guld
4
Per Ove Wallén
Täby OK
37:017:001:58Guld
5
Claes-Erik Karlsson
Attunda OK
37:107:022:07Guld
6
Göran Hansson
Täby OK
37:507:092:47Guld
7
Carl Bachman
Täby OK
40:057:355:02Silver
8
Anders Öberg
IFK Moras OK
40:587:455:55Silver
9
Thom Sandvik
Avesta OK
41:587:566:55Silver
10
KnutÅke Hallebro
OK Klemmingen
43:168:118:13Silver
11
Carl-Arne Malmberg
Vallentuna-Össeby OL
43:218:128:18Silver
12
Bo Magnusson
Visborgs OK
47:449:0112:41Silver
13
Kjell-Åke Pramlid
OK Klemmingen
67:4412:4832:41
 
D60 3800 meter, 11 kontroller12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ing-Marie Bergman
Visborgs OK
44:2811:420:00Guld
2
Eva Lindgren
Linköpings OK
47:1012:252:42Guld
3
Gunnel Fransson
Visborgs OK
52:4813:548:20Silver
4
Viviann Björklund
OK Roslagen
53:3814:079:10Silver
5
Ingrid Enekvist
Visborgs OK
54:3014:2110:02Silver
6
Berit Edengren
Nyköpings OK
62:2116:2417:53Silver
7
Majvie Annegård
SOK Viljan
62:2316:2517:55Silver
8
Agneta Pihl-Skoog
Enköpings AIF
63:1316:3818:45Silver
9
Fia Wallström
OK Sänkan
64:5917:0620:31Brons
10
Elisabeth Carlin
Söders-Tyresö
70:3418:3426:06
11
Kerstin Broberg
OK Sänkan
71:3818:5127:10
12
Kerstin Blom
OK Kolmården
83:0421:5238:36
 
H60 4920 meter, 10 kontroller14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jerker Enekvist
IF Hansa-Hoburg
39:318:020:00Guld
2
Per-Erik Wåhlberg
OK Linné
40:378:151:06Guld
3
Kurt Håkan Andersson
OK Tor
41:338:272:02Guld
4
Roland Nilsson
SOK Viljan
44:289:024:57Silver
5
Rutger Simonsson
Strängnäs-Malmby OL
45:189:125:47Silver
6
Sven Boman
KA 3 IF
46:449:307:13Silver
7
Nils-Erik Åkesson
Svaide Roma SOK
48:299:518:58Silver
8
Bo Ericsson
OK Sänkan
50:2810:1510:57Silver
9
Peter Jakobsson
Linköpings OK
50:3110:1611:00Silver
10
Stefan Erlandsson
Garda IK
52:0310:3512:32Silver
11
Sven Einar Folke Boström
OK Linné
52:2710:4012:56Silver
12
Gunnar Wallquist
Svaide Roma SOK
53:2710:5213:56Silver
13
Sven Pihl
Enköpings AIF
56:1211:2516:41Silver
14
Carl-Gustaf Carlin
Söders-Tyresö
70:3114:2031:00
 
D65 3260 meter, 12 kontroller9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elisabeth Kimell
Gotlands Bro OK
41:4712:490:00Guld
2
Irma Bjärud
Västerbergslagens OL
45:3513:593:48Guld
3
Ulla Nilsson
SOK Viljan
53:4216:2811:55Silver
4
Gunnel Balck
IFK Enskede
54:1316:3812:26Silver
5
Margareta Tidman
OK Kolmården
54:2216:4112:35Silver
6
Inger Skoog
Västerås SOK
60:4118:3718:54Brons
7
Britt Axelsson
Kalmar OK
60:5018:4019:03Brons
8
Pia Vikström
Täby OK
72:4522:1930:58
9
Lena Jacobsson
Visborgs OK
77:5523:5436:08
 
H65 4250 meter, 10 kontroller24 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jan-Erik Nilsson
SOK Viljan
34:188:040:00Guld
2
Bertil Allmungs
IF Hansa-Hoburg
35:218:191:03Guld
3
Karl-Robert Moqvist
OK Tor
38:048:573:46Guld
4
Torbjörn Tirén
SOIK Hellas
40:589:386:40Silver
5
Rolf Bjärud
Västerbergslagens OL
41:139:426:55Silver
6
Björn Fransson
Visborgs OK
41:529:517:34Silver
7
Thomas Kleist
Boxholm-Mjölby OL
42:229:588:04Silver
8
Svenerik Johansson
Visby IF Gute SOK
43:3510:159:17Silver
9
Conny Bjälming
Jönköpings OK
44:2810:2810:10Silver
10
Kjell Andersson
Skattkärrs IF
44:4910:3310:31Silver
11
Allan Olofsson
Svaide Roma SOK
44:5910:3510:41Silver
12
Raimo Salminen
Växjö OK
45:0010:3510:42Silver
13
Göran Andersson
Täby OK
46:2310:5512:05Silver
14
Leo Lövdahl
Visby IF Gute SOK
47:2211:0913:04Silver
15
Knud Erik Thomsen
Svendborg OK
48:2811:2414:10Silver
16
Rolf Helmersson
Lindebygdens OK
50:0211:4615:44Brons
17
Bo Hedlund
IFK Enskede
50:2711:5216:09Brons
18
Kurt Boström
OK Linné
52:4112:2418:23Brons
19
Rolf Malmros
Visborgs OK
53:2612:3419:08
20
Kjell-Åke Isaksson
OK Skogshjortarna
56:3013:1822:12
21
Tommy Ljusenius
Skogsluffarnas OK
58:5913:5324:41
22
Milton Lövgren
SOK Viljan
64:1015:0629:52
23
Jan Dahlgren
Gustavsbergs IF
64:4415:1430:26
24
Anders Broberg
OK Sänkan
80:3618:5846:18
 
D70 2530 meter, 10 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Birgitta Berg
Garda IK
41:4716:310:00Guld
2
Britta Löwegren
Västerås SOK
46:0518:134:18Guld
3
Solveig Humla
Solna OK
56:2822:1914:41Silver
4
Gertrud Andersson
IF Hansa-Hoburg
67:2926:4025:42
 
H70 3920 meter, 9 kontroller19 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kaj Wirén
Visborgs OK
38:559:560:00Guld
2
Sivert Axelsson
Kalmar OK
39:1210:000:17Guld
3
Peo Bengtsson
OK Pan-Kristianstad
42:2110:483:26Guld
4
Bo Löwegren
Västerås SOK
43:5611:125:01Silver
5
Lennart Karlsson
OK Grip
45:1911:346:24Silver
6
Stig Lindskog
Visborgs OK
45:3911:396:44Silver
7
Bjarne Erlandsson
Hammarby IF OF
45:4711:416:52Silver
8
Åke Andersson
OK Älvsjö-Örby
46:0611:467:11Silver
9
Åke Tidman
OK Kolmården
46:4211:557:47Silver
10
Nils Hallgren
Visborgs OK
48:3412:239:39Silver
11
Lars Viklund
Njurunda OK
53:2713:3814:32Silver
12
Harald Wibye
OK Moss
54:0913:4915:14Silver
13
Torsten Höglund
Turebergs IF
56:4414:2817:49Brons
14
Hugo Isgren
IFK Enskede
58:0314:4919:08Brons
15
Göran Gabrielsson
SOK Viljan
60:5115:3121:56
16
Bille Widell
Visby IF Gute SOK
62:4416:0023:49
17
Ove Åberg
OK Roslagen
75:0119:0836:06
18
Sven Nilsson
OK Älvsjö-Örby
104:4526:4365:50
Folke Lindgren
Visborgs OK
Ej godkänd
 
D75 2530 meter, 10 kontroller1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hild Nilsson
Visborgs OK
57:0922:350:00
 
H75 3260 meter, 12 kontroller10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Nils Jansson
Skattkärrs IF
34:3010:350:00Guld
2
Allan Håkansson
SOK Viljan
38:3811:514:08Guld
3
Ragnar Vikström
Täby OK
39:4112:105:11Silver
4
Sauli Jacobsson
Gotlands Bro OK
40:0112:175:31Silver
5
Bengt-Åke Borgemo
SOK Viljan
42:3013:028:00Silver
6
Kjell Olofsson
KA 3 IF
44:4813:4510:18Silver
7
Sven Svensson
FK Vittus
45:1313:5210:43Silver
8
Berndt Berg
Garda IK
49:0015:0214:30Silver
9
Bo Elmgren
Sundbybergs IK
49:4515:1615:15Silver
10
Anders Persson
Almby IK
68:2520:5933:55
 
H80 2530 meter, 10 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunnar Olofsson
IF Hansa-Hoburg
36:1914:210:00Guld
2
Sture Larsson
Visborgs OK
45:3318:009:14Silver
3
Runar Forsström
Järfälla OK
55:2221:5319:03Brons
 
D21 Motion 4250 meter, 10 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ann-Charlotte Dahl
Visborgs OK
41:439:490:00Silver
2
Cecilia Leffler
Järfälla OK
64:5515:1623:12
3
Emma Axelsson
Göteborg-Majorna OK
74:0417:2632:21
 
H21 Motion 6210 meter, 6 kontroller1 startande, 0 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Jonas Fors
Solna OK
Ej godkänd
 
D45 Motion 3800 meter, 11 kontroller6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Monika Jonsson
Svaide Roma SOK
50:2313:160:00Silver
2
Eva Nordström
OK Älvsjö-Örby
62:0016:1911:37Silver
3
Ann-Sofi Sandvik
Avesta OK
63:3316:4313:10Brons
4
Lena Jonsson
Visborgs OK
67:1817:4316:55Brons
5
Berit Ahlsten
Svaide Roma SOK
76:3020:0826:07Brons
6
Kerstin Paulsson
Snättringe SK
85:0122:2234:38
 
H55 Motion 5160 meter, 14 kontroller2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Holmberg
Lindebygdens OK
75:4414:410:00Silver
2
Bertil Ingvar Yxfeldt
IFK Hedemora OK
109:5421:1834:10Brons
 
U1 2330 meter, 9 kontroller7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anton Nilsson
Gotlands Bro OK
19:128:140:00Järn
2
Edvin Nilsson
Gotlands Bro OK
20:308:481:18Järn
3
Linnea Söderqvist
OK Ravinen
21:359:162:23Järn
4
Folke Svangren
Gotlands Bro OK
23:3310:064:21Järn
5
Emil Berg
Garda IK
24:3510:335:23Järn
6
Erik Nilsson
Gotlands Bro OK
31:1613:2512:04Järn
7
Ebbe Berg
Garda IK
36:3015:4017:18Järn
 
U2 2630 meter, 10 kontroller6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Svangren
Gotlands Bro OK
25:419:460:00Järn
2
Ida Banishoraka
Svaide Roma SOK
37:0214:0511:21Järn
3
Matilda Romin
Gotlands Bro OK
37:2714:1411:46Järn
4
Elin Dahl
Visborgs OK
39:2615:0013:45Järn
5
Maja Kolmodin
Svaide Roma SOK
39:5015:0914:09Järn
5
Ludvig Waktel
Svaide Roma SOK
39:5015:0914:09Järn
 
U3 2690 meter, 10 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alexander Bladh
Svaide Roma SOK
26:279:500:00Järn
2
Christoffer Olovsson
Svaide Roma SOK
31:2711:415:00Järn
3
Fanny Englund
Svaide Roma SOK
41:3715:2815:10Järn
 
Inskolning 2330 meter, 9 kontroller9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Edward Pettersson
Gotlands Bro OK
GodkändJärn
Jonas Ihreskog Florin
Gotlands Bro OK
GodkändJärn
Lina Banishoraka
Svaide Roma SOK
GodkändJärn
Mathilda Tengroth
Sundbybergs IK
GodkändJärn
Matilda Berlin
Svaide Roma SOK
GodkändJärn
Moa Pettersson
Svaide Roma SOK
GodkändJärn
Olov Levin
Svaide Roma SOK
GodkändJärn
Rasmus Virgin
Gotlands Bro OK
GodkändJärn
Wilma Berlin
Svaide Roma SOK
GodkändJärn
 
Öppen 1 2630 meter, 10 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eddie Ahlgren
Visborgs OK
29:1411:070:00Brons
2
Louise Florin
Gotlands Bro OK
30:4111:401:27Brons
3
Hampus Kolmodin
Svaide Roma SOK
64:2024:2835:06
4
Lisa Thunegard
Svaide Roma SOK
70:1826:4441:04
 
Öppen 2 2690 meter, 10 kontroller3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gerhard Lilliestierna
OK Roslagen
33:3412:290:00Brons
2
Michel Humla
Solna OK
36:1613:292:42Brons
Magdalena Tegeström
Skogsluffarnas OK
Ej godkänd
 
Öppen 3 5100 meter, 11 kontroller2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bo Sandahl
Gotlands Bro OK
56:0611:000:00Brons
2
Tore Berggren
Garda IK
60:1011:484:04Brons
 
Öppen 4 3090 meter, 12 kontroller16 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Göran Ahlgren
Visborgs OK
27:338:550:00Brons
2
Gunnar Nilsson
Gotlands Bro OK
28:319:140:58Brons
3
Moa Grälls
OK Kåre
35:5211:368:19Brons
4
Björn Johansson
Svaide Roma SOK
35:5811:388:25Brons
5
Vejjo Salmijärvi
Katrineholms OK
36:0111:398:28Brons
6
Karin Mårtensson
Gotlands Bro OK
39:3612:4912:03
7
Kristina Thimberg
Söders-Tyresö
42:1113:3914:38
8
Amanda Söderholm
Strängnäs-Malmby OL
45:3914:4618:06
9
Rolf Grälls
OK Kåre
46:0114:5418:28
10
Sophia Gabrielsson
Söders-Tyresö
47:3215:2319:59
11
Lars-Åke Holm
Linköpings OK
47:5015:2920:17
12
Kjell Jansson
Lindebygdens OK
49:4616:0622:13
13
John-Gunnar Skoog
Västerås SOK
52:0416:5124:31
14
Sigrid Grälls
OK Kåre
52:5717:0825:24
15
Tomaz Holmberg
Kramfors-Alliansen
81:1126:1653:38
Annelie Nygren
Skogspojkarnas OK
Ej godkänd
 
Öppen 5 3660 meter, 13 kontroller9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Armin Scholler
Visborgs OK
33:329:100:00Brons
2
Stefan Funkquist
IF Hansa-Hoburg
34:039:180:31Brons
3
Tova Sjöberg
Täby OK
36:239:562:51Brons
4
Britt-Marie Reinholdsson
Järfälla OK
40:4611:087:14Brons
5
Sara Jonasson
Klubblös
44:3012:1010:58Brons
6
Agneta Skohg
Täby OK
47:4813:0414:16
7
Bo Rock
Järfälla OK
56:1015:2122:38
8
Anki Hallström
Svaide Roma SOK
68:0018:3534:28
Robin Kihlblom
Klubblös
Ej godkänd
 
Öppen 6 5970 meter, 14 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Robert Gustafsson
Visborgs OK
62:1610:260:00Brons
2
Gunnar Hallström
Visborgs OK
65:0610:542:50Brons
3
Laila Norrman
Kjula IF
81:5013:4219:34Brons
4
Mats Englund
Klubblös
83:1013:5620:54
 
Öppen 7 3260 meter, 12 kontroller9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Nygren
Skogspojkarnas OK
29:369:050:00Brons
2
Ulf Larsson
Västerås SOK
33:0310:083:27Brons
3
Lennart Gardelius
IF Hansa-Hoburg
33:2810:163:52Brons
4
Jan Sjöberg
Täby OK
38:3611:509:00Brons
5
Magnus Gunnarsson
Klubblös
40:4612:3011:10
6
Leif Andersson
Visborgs OK
42:2413:0012:48
7
Jens Wicksén
SOK Viljan
55:3217:0225:56
8
Bertil Bergström
Visborgs OK
65:5120:1236:15
9
Malin Zackrisson
OK Älvsjö-Örby
68:0320:5238:27
 
Öppen 8 5290 meter, 11 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bob Kolmodin
Svaide Roma SOK
43:528:180:00Brons
2
Claes-Göran Skohg
Täby OK
47:459:023:53Brons
3
Tommie Olsson
Visborgs OK
48:269:094:34Brons
4
Lena Risby
OK Ravinen
62:2311:4818:31
 
Öppen 9 7290 meter, 17 kontroller1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bengt Salomonsson
Skåneslättens OL
87:4612:020:00