DM-Natt

2009-08-28

Arrangör: Frosta OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
312
Form:
Individuell
Startande:
302
Distans:
Natt
Fullföljande:
282
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 5260 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
46:098:460:00Guld
2
Marlene Karlsson
Malmö OK
48:399:152:30Guld
3
Annika Wigren
Lunds OK
50:369:374:27Guld
4
Anna Olsson
Lunds OK
52:049:545:55Silver
5
Lotta Lewis-Jonsson
Helsingborgs SOK
52:079:545:58Silver
6
Maria Mickelåker
Andrarums IF
52:4910:026:40Silver
7
Johanna Karlsson
OK Pan-Kristianstad
56:3610:4610:27Silver
8
Hanna Modin
Lunds OK
59:1111:1513:02Silver
9
Marie Fransson
Lunds OK
63:5912:1017:50Silver
 
H21 9350 meter14 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
57:526:110:00Guld
2
Jesper Håkansson
FK Göingarna
66:047:048:12Silver
3
Rasmus Grönlund
Lunds OK
71:217:3813:29Silver
4
Peter Hedberg
Lunds OK
72:117:4314:19Silver
5
Mattias Eriksson
Lunds OK
78:458:2520:53Silver
6
Andreas Eriksson
Lunds OK
79:038:2721:11Silver
7
Patrik Lindeberg
Skåneslättens OL
79:218:2921:29Silver
8
Per Aspegren
OK Kontinent
82:348:5024:42Brons
9
Erik Alnervik
Helsingborgs SOK
84:048:5926:12Brons
10
Patrik Johansson
Helsingborgs SOK
88:339:2830:41
Henrik Olofsson
FK Snapphanarna
Ej godkänd
Olof Bengtsson
FK Åsen
Ej godkänd
Johan Aspegren
OK Kontinent
Ej godkänd
Oscar Gustafsson
Skåneslättens OL
Ej godkänd
 
D20 4530 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Angelika Larsson
Örkelljunga FK
42:409:250:00Guld
2
Jannie Hagård
Rävetofta OK
43:439:391:03Guld
3
Josefine Nilsson
Helsingborgs SOK
47:4210:325:02Guld
 
H20 7290 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rasmus Elmelid
Skåneslättens OL
48:386:400:00Guld
2
Niklas Olofsson
Helsingborgs SOK
53:107:184:32Guld
3
Marcus Andersson
OK Pan-Kristianstad
53:487:235:10Guld
4
Niclas Eckhoff
Helsingborgs SOK
61:118:2412:33Silver
5
Viktor Stensson
Helsingborgs SOK
61:328:2612:54Silver
 
D18 4530 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sanna Linsefors
Lunds OK
42:109:180:00Guld
2
Frida Nilsson
Skåneslättens OL
45:1910:003:09Guld
3
Sofie Hansen
Skåneslättens OL
47:0110:234:51Guld
4
Anna Bredfelt
Lunds OK
54:0811:5711:58Silver
5
Camilla Nilsson
OK Torfinn
67:5815:0025:48
6
Evelina Bengtsson
OK Tyringe
77:1417:0335:04
 
H18 6310 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Ekelöv
Skåneslättens OL
49:267:500:00Guld
2
Fredrik Nilsson
Örkelljunga FK
50:117:570:45Guld
3
Niklas Olsson
Skåneslättens OL
53:338:294:07Guld
4
Robert Wetterlöf
OK Tyringe
57:279:068:01Silver
5
Martin Bengtsson
IS Kullen
62:459:5713:19Silver
6
Mattias Engström
Hjärnarps GH OL
65:3110:2316:05Silver
Jakob Segerslätt
Skåneslättens OL
Ej godkänd
 
D16 4090 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Frida Hedin
Hjärnarps GH OL
33:298:110:00Mästare
2
Matilda Stensson
Helsingborgs SOK
35:448:442:15Mästare
3
Karin Bredfelt
Lunds OK
36:398:583:10Mästare
4
Jenny Olsson
Örkelljunga FK
37:439:134:14Mästare
5
Elida Ottmer
Tormestorps IF
41:1010:047:41Guld
6
Nicole Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
42:0610:188:37Guld
7
Moa Olsson
Örkelljunga FK
43:2910:3810:00Guld
8
Stina Olandersson
OK Tyringe
43:4010:4110:11Guld
9
Louise Nordahl
Hjärnarps GH OL
45:3211:0812:03Silver
10
Ellen Reimer
Tormestorps IF
47:0011:2913:31Silver
11
Lisa Nyberg
FK Åsen
48:2911:5115:00Silver
12
Lovisa Wihlborg
Malmö OK
55:3313:3522:04Brons
13
Erika Bengtsdotter
IS Kullen
56:5513:5523:26Brons
14
Filippa Bengtsson
OK Tyringe
72:0217:3738:33Järn
 
H16 5090 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Philip Pålsson
Skåneslättens OL
35:587:040:00Mästare
2
Oskar Andersson
OK Gynge
39:087:413:10Mästare
3
Erik Lenning
Skåneslättens OL
39:427:483:44Mästare
4
Karl Dannbring
Skåneslättens OL
40:307:574:32Elit
5
Anton Oddmo
Härlövs IF
41:428:125:44Elit
6
Lucas Wändel
Lunds OK
42:038:166:05Elit
7
Marcus Svensson
FK Boken
45:018:519:03Guld
8
Carl Swedenborg
Lunds OK
46:399:1010:41Guld
9
David Arborelius
IS Kullen
47:219:1811:23Silver
10
Simon Engel
Hässleholms OK
47:589:2512:00Silver
10
Erik Bengtsson
IS Kullen
47:589:2512:00Silver
12
Marcus Nilsson Kempff
Hässleholms OK
51:5610:1215:58Silver
13
Joel Kristiansson
Hässleholms OK
55:2310:5319:25Brons
14
Fredrik Berndtsson
Skåneslättens OL
56:3711:0720:39Brons
15
Hampus Andersson
OK Tyringe
66:2013:0230:22Järn
 
D14 3430 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kajsa Hedin
Hjärnarps GH OL
30:068:470:00Elit
2
Jessica Nilsson
OK Torfinn
31:239:091:17Elit
3
Felicia Feurstein
FK Boken
32:239:262:17Elit
4
Kajsa Wetterström
Tormestorps IF
36:0210:305:56Guld
5
Emma Andersson
OK Gynge
40:2611:4710:20Silver
6
Miranda Reimer
Tormestorps IF
48:0714:0218:01Brons
7
Anna Bengtsson
IS Kullen
65:4019:0935:34Järn
 
H14 3970 meter18 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rasmus Svantesson
Hjärnarps GH OL
32:268:100:00Elit
2
Joakim Sjöberg
Helsingborgs SOK
33:068:200:40Elit
2
Axel Schulz
Helsingborgs SOK
33:068:200:40Elit
4
Oskar Jensen Sondén
Malmö OK
35:008:492:34Elit
5
Harald Ottmer
Tormestorps IF
35:378:583:11Elit
6
Henning Ottmer
Tormestorps IF
37:229:254:56Guld
7
Anton Larsson
FK Göingarna
37:279:265:01Guld
8
David Svensson
FK Boken
39:4110:007:15Guld
9
Mattis Ernstsson
FK Göingarna
40:2110:107:55Silver
10
Nils Barr Zeilon
Skåneslättens OL
40:2510:117:59Silver
11
Mattias Jacobsson
Malmö OK
40:2610:118:00Silver
12
Robin Larsson
FK Göingarna
40:3310:138:07Silver
13
Joel Einarsson
Tormestorps IF
45:5111:3313:25Silver
14
Jonatan Höst
Hjärnarps GH OL
45:5711:3413:31Silver
15
Jonathan Albinsson
Tormestorps IF
48:3412:1416:08Silver
16
Karl-Johan Persson
Tormestorps IF
60:3715:1628:11Järn
17
Wictor Svensson
Helsingborgs SOK
63:2115:5730:55Järn
Daniel Nilsson Kempff
Hässleholms OK
Ej godkänd
 
D12 3320 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Bredfelt
Lunds OK
27:028:090:00Guld
2
Astrid Henriksson
Helsingborgs SOK
29:368:552:34Guld
3
Linnea Gustafsson
OK Gynge
32:489:535:46Silver
4
Sara Jönsson
Hässleholms OK
33:079:586:05Silver
5
Madelene Andersson
Härlövs IF
36:5411:079:52Silver
 
H12 3320 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Barr Zeilon
Skåneslättens OL
24:447:270:00Guld
2
Johan Lenning
Skåneslättens OL
25:357:420:51Guld
3
Adam Segerslätt
Skåneslättens OL
27:088:102:24Guld
4
Melker Larsson
FK Göingarna
27:158:122:31Guld
5
Kevin Mattsson
Malmö OK
27:288:162:44Guld
6
Jesper Ågren
Lunds OK
27:458:223:01Guld
7
Elias Bengtsson
IS Kullen
31:059:226:21Silver
8
Jakob Höst
Hjärnarps GH OL
31:069:226:22Silver
9
Fritjof Axelsson
FK Göingarna
31:579:377:13Silver
10
Hampus Larsson
FK Göingarna
32:549:558:10Silver
11
Hjalmar Wihlborg
Malmö OK
33:1510:018:31Brons
12
Thomas Svensson
Helsingborgs SOK
35:4510:4611:01Brons
13
Shane Mattsson
Malmö OK
41:4712:3517:03Järn
 
D35 4530 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Camilla Brorsson
Tockarps IK
44:379:510:00Guld
2
Jennica Senneberg
Malmö OK
53:3011:498:53Silver
3
Louise Axelsson
FK Göingarna
54:2112:009:44Silver
4
Anneli Wihlborg
OK Gynge
68:4815:1124:11
5
Mia Andersson
OK Gynge
77:1217:0332:35
 
H35 7290 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Granqvist
FK Göingarna
50:186:540:00Guld
2
Niklas Jönsson
Lunds OK
54:587:324:40Guld
3
Magnus Jonasson
Malmö OK
56:087:425:50Guld
4
Erik Bengtsson
FK Åsen
56:307:456:12Guld
5
Håkan Palm
FK Boken
58:538:058:35Silver
6
Malte Lennerstedt
Lunds OK
62:048:3111:46Silver
7
Pär Fridsell
OK Pan-Kristianstad
62:418:3612:23Silver
8
Thomas Nilsson
Eslövs FK
62:468:3712:28Silver
9
Jonny Selander
OK Tyringe
64:578:5514:39Silver
10
Fredrik Persson
Helsingborgs SOK
66:039:0415:45Silver
11
Ronny Liljenberg
Eslövs FK
69:159:3018:57Silver
12
Tomas Vensryd
Eslövs FK
78:3510:4728:17
13
Mikael Carlsvärd
IS Kullen
88:3212:0938:14
14
Erik Backlund
Helsingborgs SOK
97:1013:2046:52
 
D40 4110 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carina Gustafsson
OK Gynge
46:1311:150:00Guld
2
Marie Olsson
Örkelljunga FK
55:0413:248:51Silver
3
Karin Johansson
FK Göingarna
56:2613:4410:13Silver
4
Christina Olsson
Skåneslättens OL
72:3917:4126:26
 
H40 6310 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per-Åke Nilsson
FK Göingarna
44:267:030:00Guld
2
Magnus Larsson
FK Göingarna
45:387:141:12Guld
3
Niklas Edvardsson
Hästveda OK
52:258:187:59Silver
4
Håkan Axelsson
FK Göingarna
53:548:339:28Silver
5
Per-Olof Andersson
OK Tyringe
55:068:4410:40Silver
6
Björn Nilsson
Härlövs IF
55:348:4811:08Silver
7
Jalle Josefsson
Lunds OK
57:529:1013:26Silver
8
Ulf Mattsson
Malmö OK
60:199:3415:53Silver
9
Niklas Nilsson
Härlövs IF
62:479:5718:21Silver
10
Håkan Grubb
Malmö OK
65:2310:2220:57Brons
11
Mikael Gustafsson
OK Gynge
72:4011:3128:14
12
Björn Svensson
Helsingborgs SOK
75:3711:5931:11
 
D45 3940 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingela Ekelöv
Skåneslättens OL
39:4410:050:00Guld
2
Britt-Marie Bengtsson
FK Åsen
40:2610:160:42Guld
3
Ingela Andersson
Lunds OK
41:5810:392:14Guld
4
Ing-Britt Swedenborg
Lunds OK
51:1313:0011:29Silver
5
Tina Hagård
Rävetofta OK
55:4714:0916:03Silver
6
Gudrun Nilsson
Andrarums IF
74:4618:5935:02
 
H45 5800 meter15 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Larsson
FK Göingarna
42:337:200:00Guld
2
Per Persson
FK Boken
44:507:442:17Guld
3
Stefan Pålsson
Skåneslättens OL
45:167:482:43Guld
4
Mats Nilsson
Helsingborgs SOK
50:418:448:08Silver
5
Lars Svantesson
Hjärnarps GH OL
54:239:2311:50Silver
6
Peter Larsson
FK Boken
60:5610:3018:23Silver
7
Stefan Edvardsson
OK Torfinn
62:2610:4619:53Brons
8
Bengt Olsson
Eslövs FK
66:0511:2423:32
9
Tomas Nilsson
Hässleholms OK
67:3211:3924:59
10
Thomas Johansson
Örkelljunga FK
68:0611:4425:33
11
Ulf Linderfalk
Skåneslättens OL
73:0612:3630:33
Hans Persson
Andrarums IF
Ej godkänd
Pål Bengtsson
IS Kullen
Ej godkänd
Anders Berg
IS Kullen
Ej godkänd
Bengt-Åke Berndtsson
Skåneslättens OL
Ej godkänd
 
D50 3600 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christina Segerslätt
Skåneslättens OL
35:379:540:00Guld
2
Lotta Linsefors
Lunds OK
39:4411:024:07Guld
3
Ingrid Larsson
FK Göingarna
41:5711:396:20Silver
4
Åsa Svensson
OK Pan-Kristianstad
46:0012:4710:23Silver
5
Gabrielle Brun
Andrarums IF
53:0114:4417:24Brons
Ina Lindeberg
Skåneslättens OL
Ej godkänd
 
H50 5180 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Brorsson
Tockarps IK
43:228:220:00Guld
2
Bengt Larsson
FK Göingarna
49:269:336:04Silver
3
Ingmar Ekelöv
Skåneslättens OL
49:309:336:08Silver
4
Sten Segerslätt
Skåneslättens OL
55:3810:4412:16Silver
5
Thomas Nilsson
FK Göingarna
70:1913:3426:57
Fredrik Hjort
Helsingborgs SOK
Ej godkänd
 
D55 3600 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Tykesson
Rävetofta OK
34:579:430:00Guld
2
Gudrun Nilsson
Lunds OK
40:0211:075:05Silver
3
Åsa Ståhl
Hjärnarps GH OL
52:5114:4117:54Brons
4
Karin Larsson
OK Kompassen
73:5820:3339:01
 
H55 4620 meter15 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Yngve Ernstsson
FK Göingarna
42:589:180:00Guld
2
Göran Johnsson
Skåneslättens OL
44:139:341:15Guld
3
Hans Larsson
Hässleholms OK
49:4910:476:51Silver
4
Olof Ståhl
Lunds OK
50:1210:527:14Silver
5
Sven-Eric Ericson
Helsingborgs SOK
51:3211:098:34Silver
6
Torbjörn Lage
Helsingborgs SOK
52:1611:199:18Silver
7
Leif-Åke Andersson
FK Boken
54:2911:4811:31Silver
8
Lars Lindborg
Tormestorps IF
55:5812:0713:00Silver
9
Bo Anders Nilsson
Lunds OK
58:0912:3515:11Silver
10
Jan Jönsson
Malmö OK
66:5314:2923:55
11
Rolf Ohrlander
OK Pan-Kristianstad
68:3714:5125:39
12
Lars Johansson
Malmö OK
69:2515:0226:27
13
Christer Nogi Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
72:2015:3929:22
14
Anders Yngve
OK Kontinent
78:5417:0535:56
Sven-Inge Svensson
Hässleholms OK
Ej godkänd
 
D60 3600 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Britt Forsell Pirozzi
Lunds OK
52:5214:410:00Guld
2
Sonja Hammar
OK Kompassen
56:4415:463:52Guld
Karin Persson
OK Tyringe
Ej godkänd
 
H60 4110 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per-Olof Fernberg
IS Skanne
44:2010:470:00Guld
2
Agne Bengtsson
OK Kompassen
44:3210:500:12Guld
3
Bill Schölin
Tockarps IK
54:1713:129:57Silver
4
Bengt Ståhl
Hjärnarps GH OL
54:5213:2110:32Silver
5
Christer Jönsson
Lunds OK
56:1913:4211:59Silver
6
Håkan Nilsson
Malmö OK
59:0014:2114:40Silver
7
Åke Persson
Hjärnarps GH OL
59:2914:2815:09Silver
8
Kaare Hansson
Malmö OK
66:1116:0621:51Brons
9
Gert Olsson
Skåneslättens OL
67:0116:1822:41Brons
10
Lennart Thelandersson
Eslövs FK
89:0821:4144:48
 
D65 2970 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Jakobsson
Eslövs FK
44:3415:000:00Guld
2
Gull Svensson
Tockarps IK
46:4615:452:12Guld
 
H65 3940 meter12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inge Persson
FK Boken
37:459:350:00Guld
2
Bo Olofsson
Hästveda OK
41:1810:293:33Guld
3
Ivan Persson
Malmö OK
47:1411:599:29Silver
4
Erling Larsson
Hässleholms OK
50:4212:5212:57Silver
5
Bertil Ottosson
FK Göingarna
51:5013:0914:05Silver
6
Björn Nordström
Hässleholms OK
53:2113:3215:36Silver
7
Hubert Hugosson
OK Gynge
55:1914:0217:34Brons
8
Sven-Åke Granquist
Hästveda OK
57:2114:3319:36Brons
9
Lennart Nilsson
Malmö OK
62:2815:5124:43
10
Jan Bergström
Andrarums IF
64:1516:1826:30
11
Bengt Johansson
OK Silva
66:0716:4728:22
Sven-Erik Forsell
Lunds OK
Ej godkänd
 
H70 3850 meter5 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Carlsson
Skåneslättens OL
52:1713:350:00Guld
2
Paul Schannong
Malmö OK
58:1515:085:58Guld
3
Jan-Eric Nelking
FK Åsen
63:0216:2210:45Silver
Bo Bengtsson
Hässleholms OK
Ej godkänd
Nils-G Svensson
OK Kompassen
Ej godkänd
 
H75 3050 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Claesson
Tormestorps IF
45:0914:480:00Guld
2
Klas Tykesson
Rävetofta OK
45:3114:550:22Guld
Bertil Johansson
Skåneslättens OL
Ej godkänd
 
H80 2970 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Arne Nordahl
Örkelljunga FK
43:4314:430:00Guld
2
Åke Dahlström
FK Snapphanarna
50:0716:526:24Silver
3
Rune Isaksson
Helsingborgs SOK
51:3417:227:51Silver
4
Nisse Bohman
OK Kompassen
69:1723:2025:34
Curth Svensson
Skåneslättens OL
Ej godkänd
 
Öppen 1 2690 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Isak Prellner
Skåneslättens OL
23:288:430:00Brons
2
Ebba Söderlund
Tormestorps IF
27:0610:043:38Brons
3
Viktoria Persson
Andrarums IF
30:0311:106:35Brons
4
Eva Rämmal
Lunds OK
38:0214:0814:34
5
Cecilia Rämmal
Lunds OK
38:0314:0914:35
6
Caroline Johansson
OK Pan-Kristianstad
38:4314:2415:15
7
Frida Jönsson
FK Boken
42:4015:5219:12
8
Helena Jönsson
FK Boken
42:4415:5319:16
9
Nellie Henriksson
Tormestorps IF
44:4116:3721:13
10
Irmalinn Nilsson
Härlövs IF
53:4019:5730:12
11
Stefan Adolfsson
Eslövs FK
65:4624:2742:18
12
Julia Sörensen
OK Kontinent
68:1525:2244:47
12
Maja Sörensen
OK Kontinent
68:1525:2244:47
 
Öppen 2 3430 meter18 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Andreas Eckhoff
Helsingborgs SOK
33:009:370:00Brons
2
Christian Morenius
OK Tyringe
33:509:520:50Brons
3
Erik Jönsson
FK Boken
35:3210:222:32Brons
4
Emma Söderstjerna
FK Boken
35:4210:242:42Brons
5
Kent Jönsson
FK Boken
35:4710:262:47Brons
6
Åsa Hedin
Hjärnarps GH OL
36:1310:343:13Brons
7
Matilda Söderstjerna
FK Boken
37:0910:504:09Brons
8
Anders Nilsson
Hässleholms OK
37:4811:014:48Brons
9
Razmus Arvidsson
Hässleholms OK
44:2312:5611:23
10
Elinor Delin
Härlövs IF
45:1213:1112:12
11
Maria Delin
Härlövs IF
45:1713:1212:17
12
Mats Wallén
OK Silva
48:0814:0215:08
13
Dieter Eckhoff
Helsingborgs SOK
53:1515:3120:15
14
Monica Eckhoff
Helsingborgs SOK
53:2015:3320:20
15
Pim Hedberg
Lunds OK
59:1717:1726:17
16
Malin Heyden
Lunds OK
59:2017:1826:20
17
Johanna Wändel
Lunds OK
59:3017:2126:30
18
Maria Foster
Ringsjö OK
74:4621:4841:46
 
Öppen 5 4080 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marcus Bill
OK Pan-Kristianstad
35:008:350:00Brons
2
Jesper Nilsson
Andrarums IF
40:279:555:27Brons
3
Stefan Reimer
Tormestorps IF
42:1610:227:16Brons
4
Janne Rydh
Malmö OK
43:5310:458:53Brons
5
Carl Aspegren
Tormestorps IF
46:2511:2311:25
6
Madeleine Gunnarsson
OK Pan-Kristianstad
49:4512:1214:45
7
David Norrestam
Helsingborgs SOK
50:5612:2915:56
8
Kent Nilsson
Andrarums IF
51:5212:4316:52
9
Barbro Norrestam
Helsingborgs SOK
51:5312:4316:53
10
Magnus Wendel
Lunds OK
53:4313:1018:43
 
Öppen 7 2900 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Ullman
Malmö OK
28:489:560:00Brons
2
Anton Månsson
Örkelljunga FK
38:4913:2310:01
3
Linus Welander
Örkelljunga FK
38:5213:2410:04
4
Ingvar Persson
OK Tyringe
41:0914:1112:21
5
Lisa Nilsson
OK Torfinn
50:2917:2421:41
6
Gunilla Jönsson
Hässleholms OK
51:2417:4322:36
7
Tommy Bengtsson
Hässleholms OK
51:3017:4622:42
8
Bo Svensson
Tockarps IK
53:4118:3124:53
9
Stina Berg
IS Kullen
55:0318:5926:15
10
Anna Åhlin
Helsingborgs SOK
55:0418:5926:16
10
Julia Dahl
IS Kullen
55:0418:5926:16
12
Anna Jönsson
Eslövs FK
55:2819:0826:40
Helen Nilsson
Härlövs IF
Ej godkänd
 
Öppen 8 5080 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simon Månsson
Örkelljunga FK
51:5310:130:00Brons
2
Henrik Johansson
OK Pan-Kristianstad
53:1310:291:20Brons
3
Fredrik Persson
FK Åsen
57:2111:175:28Brons
4
Tobias Persson
OK Kompassen
63:4112:3211:48Brons
5
Christian Glantz
Andrarums IF
67:1713:1515:24Brons