SM Långdistans Kval

2006-09-09

Arrangör: FK Åsen

Nivå:
Nationell
Anmälda:
580
Form:
Individuell
Startande:
532
Distans:
Lång
Fullföljande:
512
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Kval A 7675 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
52:446:520:00Guld
2
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
55:147:122:30Guld
3
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
55:247:132:40Guld
4
Maria Magnusson
FK Friskus-Varberg
55:497:163:05Guld
5
Johanna Svensson
OK Hällen
56:377:233:53Guld
6
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
56:527:254:08Guld
7
Carina Svensson
Eksjö SOK
57:067:264:22Guld
8
Fanny Fredriksson
Täby OK
60:197:527:35Silver
9
Annika Billstam
OK Linné
61:328:018:48Silver
10
Pia Olsson
OK Pan-Kristianstad
61:428:028:58Silver
11
Susanna Mårtensson
Stora Tuna IK
62:248:089:40Silver
12
Annica Påhlstorp
IFK Göteborg
62:288:089:44Silver
13
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
62:548:1210:10Silver
14
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
64:178:2311:33Silver
15
Karin Elgh
Köping-Kolsva OK
64:188:2311:34Silver
16
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
64:408:2611:56Silver
17
Alexandra Vejedal
Ulricehamns OK
64:548:2712:10Silver
18
Anna Olsson
Lunds OK
66:058:3713:21Silver
19
Elisabet Larsson
Göteborg-Majorna OK
66:168:3813:32Silver
20
Anna Andréasson
OK Skogsfalken
66:308:4013:46Silver
21
Sofia Andersson
OK Hällen
66:468:4214:02Silver
22
Marie Svensson
OK Pan-Kristianstad
67:168:4614:32Silver
23
Sara Helander
Domnarvets GOIF
67:238:4714:39Silver
24
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
67:268:4714:42Silver
25
Ingela Kälvedal
Umeå OK
67:378:4914:53Silver
26
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
68:118:5315:27Silver
27
Stina Jansson
Främmestads IK
68:268:5515:42Silver
28
Helena Lindén
Växjö OK
77:2910:0624:45Brons
29
Elin Neckén
Lunds OK
80:2510:2927:41
 
D21 Kval B 7525 meter30 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
51:286:500:00Guld
2
Lina Persson
OK Skogsfalken
51:306:510:02Guld
3
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
52:417:001:13Guld
4
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
53:337:072:05Guld
5
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
54:057:112:37Guld
6
Lina Åkesson
OK Linné
54:157:132:47Guld
7
Emma Andersson
Sävedalens AIK
54:447:163:16Guld
8
Linda Take
OK Djerf
55:017:193:33Guld
9
Åsa Lindqvist
Umeå OK
55:367:234:08Guld
10
Lotta Saetre
OK Orinto
56:567:345:28Guld
11
Jenny Eriksson
IF Thor
57:287:386:00Guld
12
Hanna Svensson
Ulricehamns OK
58:167:456:48Silver
13
Emma Andersson
Ärla IF
58:277:466:59Silver
14
Johanna Bygdell
Halmstad OK
58:417:487:13Silver
15
Johanna Lindberg
OK Denseln
59:107:527:42Silver
16
Anna Ställberg
Tullinge SK
59:417:568:13Silver
17
Jenny Bagge Johansson
Halmstad OK
59:517:578:23Silver
18
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
60:488:059:20Silver
19
Maria Holmstrand
IFK Göteborg
61:168:099:48Silver
20
Anna Elffors
OK Orion
61:188:099:50Silver
21
Malin Andersson
Sundsvalls OK
61:218:099:53Silver
22
Lisa Palm
Lessebo OK
62:228:1710:54Silver
23
Linda Byström
IF Thor
63:348:2712:06Silver
24
Petra Olander
Långhundra IF
63:448:2812:16Silver
24
Linda Ericsson
Haninge SOK
63:448:2812:16Silver
26
Jessica Ekberg
IK Hakarpspojkarna
65:358:4314:07Silver
27
Lina Nero
Ronneby OK
70:149:2018:46Silver
28
Mari Troeng
Storviks IF
71:049:2719:36Silver
29
Marie Fransson
Lunds OK
72:029:3420:34Silver
Sofia Lundberg
Göteborg-Majorna OK
Över maxtid
 
D21 Kval C 7575 meter27 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
49:426:340:00Guld
2
Anna Mårsell
Stora Tuna IK
54:427:135:00Guld
3
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
55:377:215:55Guld
4
Emelie Eklöf
Stora Tuna IK
55:527:236:10Guld
5
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
57:107:337:28Silver
6
Anna Lampinen
IFK Umeå
57:407:377:58Silver
7
Karin Boström
Järfälla OK
58:087:408:26Silver
8
Erika Christensson
IFK Lidingös Skid o OK
58:257:438:43Silver
9
Sofie Johansson
OK Linné
58:267:438:44Silver
10
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
59:207:509:38Silver
11
Lena Gillgren
Stora Tuna IK
59:277:519:45Silver
12
Ingela Alvmyren
Halmstad OK
60:097:5610:27Silver
13
Petra Thomasson
Leksands OK
60:177:5710:35Silver
14
Annika Björk
OK Linné
60:548:0211:12Silver
15
Lina Palmér
Ulricehamns OK
60:578:0311:15Silver
16
Lina Svensson
OK Skogsfalken
61:228:0611:40Silver
17
Sofia Holmgård
Kils OK
62:228:1412:40Silver
18
Ida Wikström Holmgren
IFK Lidingös Skid o OK
62:398:1612:57Silver
19
Åsa Zetterberg-Eriksson
OK Djerf
62:488:1713:06Silver
20
Sofia Karlsson
Tullinge SK
63:158:2113:33Silver
21
Maria Andersson
Järla IF OK
63:518:2614:09Silver
22
Malin Danielsson
IF Hagen
65:568:4216:14Silver
23
Frida Nero
Ronneby OK
67:488:5718:06Silver
24
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
68:169:0118:34Silver
25
Ellinor Fransson
Ärla IF
70:329:1920:50Silver
26
Katarina Lindén
OK Gynge
77:0910:1127:27
Annika Ridell
IF Thor
Över maxtid
 
H21 Kval A 10750 meter35 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pål Skogtjärn
Södertälje-Nykvarn Orientering
59:005:290:00Guld
2
Peter Öberg
OK Hällen
60:055:351:05Guld
3
Niclas Jonasson
Leksands OK
61:035:412:03Guld
4
Erik Andersson
OK Denseln
61:085:412:08Guld
5
Crister Nygren
IF Thor
61:565:462:56Guld
6
Emil Wingstedt
Växjö OK
61:595:462:59Guld
7
Mattias Millinger
Västerås SOK
62:245:483:24Guld
8
Yuri Omelchenko
OK Orion
62:265:483:26Guld
9
Jan Troeng
OK Linné
63:185:534:18Guld
10
Robbin Kantarp
OK Hällen
64:356:005:35Guld
11
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
64:396:015:39Guld
12
Mattias Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
65:456:076:45Silver
13
Ulf Troeng
OK Linné
65:516:086:51Silver
14
Liutauras Bilevicius
SOIK Hellas
66:126:097:12Silver
15
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
66:356:127:35Silver
16
Tommy Lindberg
OK Roslagen
66:396:127:39Silver
17
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
67:166:158:16Silver
18
Tomas Dlabaja
Södertälje-Nykvarn Orientering
68:006:209:00Silver
19
Daniel Wernersson
Göteborg-Majorna OK
68:016:209:01Silver
20
Henrik Jansson
OK Tisaren
68:136:219:13Silver
21
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
69:186:2710:18Silver
22
Edvin Karlsson
OK Denseln
70:206:3311:20Silver
23
Jonathan Gunnarsson
Ringsjö OK
70:326:3411:32Silver
24
Henrik Eriksson
Sävedalens AIK
72:036:4213:03Silver
25
Johan Nordlund
Leksands OK
72:196:4413:19Silver
26
Anders Österlund
Västerås SOK
72:216:4413:21Silver
27
Martin Johnsson
IFK Lidingös Skid o OK
72:466:4613:46Silver
28
Johan Granath
Leksands OK
73:296:5014:29Silver
29
Rickard Ekman
OK Roslagen
73:406:5114:40Silver
30
William Lind
Sävedalens AIK
74:046:5315:04Silver
31
Per-Anders Eggertsen
IFK Göteborg
76:347:0717:34Silver
32
Thord Hultberg
SOK Viljan
76:487:0917:48Silver
33
Thomas Persson
OK Denseln
80:437:3121:43Silver
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
Nils Björke
Söders-Tyresö
Ej godkänd
 
H21 Kval B 10725 meter33 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Höij
Leksands OK
62:385:500:00Guld
2
Fredrik Löwegren
IFK Göteborg
62:445:510:06Guld
3
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
63:135:540:35Guld
4
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
63:155:540:37Guld
5
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
63:295:550:51Guld
6
Thomas Asp
IFK Göteborg
63:485:571:10Guld
7
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
63:545:571:16Guld
8
Peter Nilsson
IK Hakarpspojkarna
65:216:062:43Guld
9
Mikael Nordström
OK Linné
65:286:062:50Guld
10
Tomas Stenström
OK Linné
65:496:083:11Guld
11
Patrik Martner
Leksands OK
65:576:093:19Guld
12
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
67:416:195:03Guld
13
Lasse Jansson
Gävle OK
67:586:205:20Guld
14
Magnus Persson
OK Tisaren
68:176:225:39Guld
15
Mårten Frendelius
IFK Lidingös Skid o OK
68:236:235:45Guld
16
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
68:596:266:21Guld
17
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
69:206:286:42Guld
18
Fredrik Noborn
OK Linné
69:226:286:44Guld
19
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
69:506:317:12Guld
19
Kristoffer Sideby
Göteborg-Majorna OK
69:506:317:12Guld
21
Anders Kleist
OK Denseln
69:586:317:20Guld
22
Lars Magnusson
OK Linné
71:586:439:20Silver
23
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
72:026:439:24Silver
24
Jon Engkvist
Ronneby OK
73:176:5010:39Silver
25
Markus Adolfsson
Linköpings OK
73:206:5010:42Silver
26
Daniel Netz
Vänersborgs SK
73:286:5110:50Silver
27
Rikard Pentonen
Hestra IF
74:576:5912:19Silver
28
Jonas Engström
OK Hällen
75:027:0012:24Silver
29
Greger Tysk
Leksands OK
77:197:1314:41Silver
30
Rasmus Grönlund
Lunds OK
79:257:2416:47Silver
31
Per Carlborg
Nyköpings OK
81:177:3518:39Silver
Johan Håkansson
Ronneby OK
Över maxtid
Rikard Claesson
Stora Tuna IK
Över maxtid
 
H21 Kval C 10575 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Troeng
OK Linné
61:055:470:00Guld
2
Kalle Dalin
Leksands OK
62:075:521:02Guld
3
Matt Speake
OK Tisaren
62:135:531:08Guld
4
Erik Rost
Malungs OK Skogsmårdarna
62:315:551:26Guld
5
Anders Holmberg
Järla IF OK
62:335:551:28Guld
6
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
62:535:571:48Guld
7
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
63:105:582:05Guld
8
Emil Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
63:416:012:36Guld
9
Christian Håkansson
Ronneby OK
63:426:012:37Guld
10
Anders Boström
Järfälla OK
63:446:022:39Guld
11
Håkan Gunnarsson
OK Orion
64:216:053:16Guld
12
Håkan Öhlund
IK Hakarpspojkarna
64:356:063:30Guld
13
Hans Brolund
OK Denseln
65:436:134:38Guld
14
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
66:186:165:13Guld
15
Per Brolund
OK Denseln
66:216:165:16Guld
16
Peter Hemmyr
IFK Umeå
66:346:185:29Guld
17
Andreas Ferm
OK Skogsfalken
67:126:216:07Guld
18
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
67:146:216:09Guld
19
Petter Haraldsson
IFK Lidingös Skid o OK
67:216:226:16Guld
20
Lars-Håkan Bengtsson
Gävle OK
67:226:226:17Guld
21
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
68:146:277:09Guld
22
Greger Berglund
IFK Lidingös Skid o OK
68:176:277:12Guld
23
Erik Jonsson
OK Linné
69:106:328:05Silver
24
Elis Bengtsson
Malungs OK Skogsmårdarna
69:136:338:08Silver
25
Martin Claesson
IFK Göteborg
69:196:338:14Silver
26
Anders Smedenmark
Lunds OK
69:266:348:21Silver
27
Fredrik Norman
Leksands OK
70:156:399:10Silver
28
Oskar Håkansson
Ronneby OK
71:056:4310:00Silver
29
Oskar Carlborg
Nyköpings OK
71:326:4610:27Silver
30
Henric Carlsson
IFK Lidingös Skid o OK
71:346:4610:29Silver
31
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
74:437:0413:38Silver
32
Tomas Hallmén
OK Tisaren
75:407:0914:35Silver
33
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
77:577:2216:52Silver
34
Joakim Gunnarsson
Ringsjö OK
79:357:3218:30Silver
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
 
H21 Kval D 10525 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
David Andersson
IK Hakarpspojkarna
59:205:380:00Guld
2
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
59:555:420:35Guld
3
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
59:595:420:39Guld
4
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
61:345:512:14Guld
5
Daniel Nilsson
OK Skogsfalken
61:505:522:30Guld
6
Mikael Olofsson
IFK Göteborg
61:585:532:38Guld
7
Tobias Noborn
IFK Göteborg
62:495:583:29Guld
8
Mathias Jansson
Hagaby GOIF
63:516:044:31Guld
9
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
63:576:054:37Guld
10
Fredrik Persson
OK Pan-Kristianstad
64:086:064:48Guld
11
Johan Hellman
OK Tyr
64:276:075:07Guld
12
Pavlo Ushkvarok
Stora Tuna IK
64:586:105:38Guld
13
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
65:346:146:14Guld
14
Fredrik Pettersson
Linköpings OK
66:126:176:52Silver
15
Staffan Eriksson
Stora Tuna IK
66:276:197:07Silver
16
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
67:256:248:05Silver
17
Erik Engstrand
IFK Göteborg
67:436:268:23Silver
18
Truls Persson
OK Alehof
68:336:319:13Silver
19
Martin Hogedal
OK Orion
68:526:339:32Silver
20
Joakim Hederskog
IK Hakarpspojkarna
68:596:339:39Silver
21
Martin Hammarberg
Malungs OK Skogsmårdarna
69:146:359:54Silver
22
Anders Bennitz
OK Renen
71:376:4812:17Silver
23
Harri Karlsson
OK Denseln
72:166:5212:56Silver
24
Tomas Unander
Sundsvalls OK
73:176:5813:57Silver
25
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
74:447:0615:24Silver
26
Jens Grevillius
OK Tyr
77:227:2118:02Silver
27
Josef Nordlund
OK Linné
80:587:4221:38Silver
28
Anders Platt
Järla IF OK
88:438:2629:23Brons
29
David Pettersson
Lunds OK
100:599:3641:39
 
D20 Kval A 6425 meter28 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin A Skantze
Järla IF OK
45:037:010:00Guld
2
Anna Holmgren
Vittjärvs IK
46:507:171:47Guld
3
Linnea Lidström
OK Landehof
49:057:384:02Guld
4
Maria Schmiterlöw
Hjobygdens OK
50:387:535:35Guld
5
Sara Eskilsson
Haninge SOK
51:288:016:25Silver
6
Johanna Jonsson
IK Hakarpspojkarna
51:518:046:48Silver
7
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
52:408:127:37Silver
8
Malin Sand
OK Tisaren
52:538:147:50Silver
9
Eva Tiselius
OK Kåre
53:178:188:14Silver
10
Josefin Persson
Tullinge SK
53:438:228:40Silver
11
Amélie Wallenhammar
Hagaby GOIF
54:078:259:04Silver
12
Sofie Sihver
IFK Lidingös Skid o OK
54:158:279:12Silver
13
Sofia Törnqvist
Storviks IF
54:248:289:21Silver
14
Anna-Karin Claesson
IK Hakarpspojkarna
54:288:299:25Silver
15
Sofie Pettersson
Ulricehamns OK
55:368:3910:33Silver
16
Sanna Eriksson
IF Rigor
55:568:4210:53Silver
17
Helene Söderlund
IFK Moras OK
56:408:4911:37Silver
18
Linn Olsson
OK Orion
56:528:5111:49Silver
19
Anna-Lotta Irevall
Tjällmo-Godegårds OK
57:208:5512:17Silver
20
Josefine Carlsson
SOK Viljan
58:239:0513:20Silver
21
Lovisa Berg
OK Milan
58:409:0813:37Silver
22
Kajsa Axin
Hagaby GOIF
59:229:1414:19Silver
23
Julia Torstensson
OK Landehof
60:379:2615:34Silver
24
Fredrika Vångell
Linköpings OK
61:089:3116:05Silver
25
Maria Brodin
OK Djerf
68:5110:4323:48Brons
26
Elin Karlsson
Turebergs IF
69:3410:5024:31Brons
27
Janni Axelsson
Sävedalens AIK
71:2411:0726:21
28
Johanna Svensson
Burseryds IF
73:1711:2428:14
 
D20 Kval B 6650 meter30 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna (Humlaröd) Persson
FK Göingarna
47:287:080:00Guld
2
Frida Andersson
Falkenbergs OK
48:357:181:07Guld
3
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
50:047:322:36Guld
4
Jennie Runesson
OK Vivill
50:307:363:02Guld
5
Frida Bakkman
SOK Viljan
50:517:393:23Guld
6
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
51:047:413:36Guld
7
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
51:197:433:51Guld
8
Maria Arvidsson
Kalmar OK
52:187:524:50Guld
9
Ida Johansson
IFK Moras OK
52:347:545:06Guld
10
Eva Svensson
IFK Moras OK
52:477:565:19Guld
11
Jana Macinská
OK Orion
52:597:585:31Guld
12
Elin Kristoffersson
Litsbygdens SK
53:138:005:45Silver
13
Sofia Adolfsson
OK Kåre
53:258:025:57Silver
14
Matilda Andersson
Västerbergslagens OL
56:048:268:36Silver
15
Emma Isaksson
Skogslöparna
56:208:288:52Silver
16
Anja Nylander
Härlövs IF
56:568:349:28Silver
17
Sara Rapp
IFK Moras OK
56:588:349:30Silver
18
Anastasiia Danylova
Stora Tuna IK
57:048:359:36Silver
19
Elin Winblad
Hagaby GOIF
57:288:3810:00Silver
20
Linn Pettersson
Tullinge SK
58:308:4811:02Silver
21
Terese Herlin
Turebergs IF
59:048:5311:36Silver
22
Helena Lidhage
Ulricehamns OK
59:458:5912:17Silver
23
Johanna Hallberg
IFK Hedemora OK
59:549:0012:26Silver
24
Helena Strand
OK Landehof
60:039:0212:35Silver
25
Josefin Dahlsten
Eksjö SOK
60:209:0412:52Silver
26
Sanna Lovén
Halmstad OK
60:249:0512:56Silver
27
Carin Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
61:589:1914:30Silver
28
Amie Samuelsson
OK 64 Torpa
62:289:2415:00Silver
29
Elin Hamrefors
OK Landehof
68:5610:2221:28Brons
30
Matilda Österberg
Linköpings OK
78:0211:4430:34
 
H20 Kval A 9075 meter23 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
John Fredriksson
Täby OK
56:086:110:00Guld
2
Jan Benes
Rehns BK
58:246:262:16Guld
3
Daniel Erlandsson
OK Vilse 87
58:376:282:29Guld
4
David Bejbom
Uddevalla OK
59:146:323:06Guld
5
Markus Svensson
OK Pan-Kristianstad
60:066:373:58Guld
6
Gustaf Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
60:466:424:38Guld
7
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
61:396:485:31Guld
8
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
62:046:505:56Guld
9
Markus Johansson
Rydboholms SK
62:096:516:01Guld
10
Jon Gustafsson
IK Hakarpspojkarna
65:137:119:05Silver
11
Anders Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
65:387:149:30Silver
12
Henrik Lundgren
Kils OK
65:537:169:45Silver
13
Simon Lindberg
Västerås SOK
66:167:1810:08Silver
14
Erik Dahlqvist
Storviks IF
67:477:2811:39Silver
15
Emanuel Winblad
Uddevalla OK
69:277:3913:19Silver
16
Ola Nyberg
OK Pan-Kristianstad
70:377:4714:29Silver
17
Håkan Pettersson
OK Djerf
70:467:4814:38Silver
18
Mikael Andersson
IK Gandvik
73:268:0617:18Silver
19
Oskar Jacobson
OK Milan
76:548:2820:46Silver
20
Niklas Olsson
Täby OK
78:148:3722:06Silver
21
Linus Pilblad
OK Skogsfalken
78:378:4022:29Silver
22
Niclas Lindblom
Stigmännen Karlshamns OK
81:539:0125:45Brons
Johan Näsholm
Ärla IF
Ej godkänd
 
H20 Kval B 9200 meter23 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mikael Kristensson
OK Torfinn
58:076:190:00Guld
2
Patrik Karlsson
Växjö OK
58:426:230:35Guld
3
Anton Lif
Gävle OK
58:526:240:45Guld
4
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
61:006:382:53Guld
5
Lukas Peterson
IFK Umeå
61:406:423:33Guld
6
Michal Krajcik
OK Orion
61:576:443:50Guld
7
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
62:156:464:08Guld
8
Ivan Forsgren
OK Tisaren
62:586:514:51Guld
9
Johan Olausson
OK Orion
63:166:535:09Guld
10
Erik Pettersson
Visborgs OK
63:396:555:32Guld
11
Jonatan Francén
Tjällmo-Godegårds OK
64:597:046:52Guld
12
Anton Blomgren
Hagaby GOIF
66:407:158:33Silver
13
Olle Karlsson
Tullinge SK
69:007:3010:53Silver
14
Mattias Jonsson
Nybro OK
69:197:3211:12Silver
15
Karl Levin
OK Tyr
69:207:3211:13Silver
16
Victor Axbom
OK Landehof
69:457:3511:38Silver
17
Markus Nilsson
OK Nackhe
70:517:4212:44Silver
18
Daniel Persson
Skogslöparna
72:577:5614:50Silver
19
Tim Björkman
OK Vilse 87
74:288:0616:21Silver
20
Johannes Eklund
Rånäs OK
77:028:2218:55Silver
21
Anders Ohlsson
Tullinge SK
77:138:2419:06Silver
22
David Holmström
OK Roslagen
87:499:3329:42Brons
Peter Edlund
IFK Lidingös Skid o OK
Över maxtid
 
H20 Kval C 9125 meter22 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
55:496:070:00Guld
2
Fredrik Johansson
Ulricehamns OK
57:466:201:57Guld
3
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
59:156:303:26Guld
4
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
59:456:333:56Guld
5
Robert Karlsson
Bredaryds SOK
59:516:344:02Guld
6
Patrik Lind
OK Tor
61:126:425:23Guld
7
Jonathan Rosendahl
Västerås SOK
62:006:486:11Guld
8
Mattias Ericsson
OK Denseln
62:396:526:50Silver
9
Erik Lind
Säterbygdens OK
63:016:547:12Silver
10
Joakim Millegård
Sävedalens AIK
63:106:557:21Silver
11
Pär L. Olofsson
Rehns BK
65:067:089:17Silver
12
Johan Eriksson
Gävle OK
65:527:1310:03Silver
13
Tomas Reibring
Nyköpings OK
66:597:2011:10Silver
14
Daniel Hjortvall
Hestra IF
67:117:2211:22Silver
15
Daniel Johannesson
Västerås SOK
67:247:2311:35Silver
16
Andreas Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
67:597:2712:10Silver
17
Johan Lidström
IFK Lidingös Skid o OK
73:188:0217:29Silver
18
Lars Ericsson
OK Tyr
75:448:1819:55Silver
19
Ruben Svartholm
Gammelstads IF
79:048:4023:15Brons
20
Magnus Johnsson
FK Göingarna
80:368:5024:47Brons
21
Niclas Tjernlund
OK Vilse 87
83:009:0627:11Brons
Andreas Lundblad
OK Nackhe
Över maxtid
 
D18 Kval A 5200 meter25 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristin Löfgren
Järfälla OK
37:427:150:00Guld
2
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
38:197:220:37Guld
3
Karin Persson
Hagaby GOIF
40:277:472:45Guld
4
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
40:347:482:52Guld
5
Linnea Börjars
Kils OK
41:398:013:57Guld
6
Lovisa Nilsson
Stora Tuna IK
41:438:014:01Guld
7
Linda Nilsson
Andrarums IF
41:598:044:17Guld
8
Camilla Lundgren
Kils OK
42:018:054:19Silver
9
Rebecka Siebers
IK Hakarpspojkarna
42:538:155:11Silver
10
Lina Lindqvist
FK Herkules
43:308:225:48Silver
11
Beata Falk
Hagaby GOIF
43:398:245:57Silver
12
Malin Welén
Hallstahammars OK
43:518:266:09Silver
13
Karin Hedberg
OK Linné
44:008:286:18Silver
14
Louise Fridholm
Ringsjö OK
44:068:296:24Silver
15
Johanna Lännevall
OK Roslagen
44:128:306:30Silver
16
Ylva Kindlundh
Alfta-Ösa OK
44:278:336:45Silver
16
Josefine Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
44:278:336:45Silver
18
Caroline Ivarsson
Lunds OK
45:408:477:58Silver
19
Johanna Svensson
Bredaryds SOK
46:308:578:48Silver
20
Martina Petersson
Burseryds IF
47:339:099:51Silver
21
Alva Olsson
Västerås SOK
47:459:1110:03Silver
22
Janie Nyström
Rånäs OK
48:099:1610:27Silver
23
Caroline Gustavsson
Istrums SK
49:079:2711:25Silver
24
Kristin Skaar
Ryda SK
49:409:3311:58Silver
Linnea Lindström
Linköpings OK
Ej godkänd
 
D18 Kval B 5300 meter26 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hanna Axelsson
OK Skogshjortarna
37:517:080:00Guld
2
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
38:327:160:41Guld
3
Elsa Jansson
Främmestads IK
39:077:231:16Guld
4
Sara Profors
Köping-Kolsva OK
40:157:362:24Guld
5
Jonna Samuelsson
OK 64 Torpa
40:247:372:33Guld
6
Julia Frisk
OK Orion
40:597:443:08Guld
7
Kristin Boman
SOK Viljan
41:197:483:28Guld
8
Rebecka Nylin
OK Tisaren
42:328:024:41Silver
9
Marie Pettersson
OK Djerf
42:378:024:46Silver
10
Sanna Svensson
Främmestads IK
43:058:085:14Silver
11
Hanna Sunnerheim Sjöberg
OK Linné
43:298:125:38Silver
12
Anna Ordqvist
Kils OK
44:058:196:14Silver
13
Ida-Maria Svensson
Lidköpings VSK
45:128:327:21Silver
14
Helena Lindqvist
Västerås SOK
45:158:327:24Silver
15
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
45:358:367:44Silver
16
Elin Pramlid
OK Klemmingen
47:028:529:11Silver
17
Erica Ek
Lunds OK
47:158:559:24Silver
18
Pernilla Olsson
Rävetofta OK
49:529:2512:01Silver
19
Isabell Ring
OK Tyr
50:039:2712:12Silver
20
Kristin Ander
OK Landehof
51:019:3813:10Silver
21
Therese Rosendahl
Västerås SOK
51:209:4113:29Silver
22
Josefine Ahlbäck
OK Torfinn
51:449:4613:53Silver
23
Emma Lindgren
Visborgs OK
52:239:5314:32Silver
24
Rebecca Bjärrenholt
Rånäs OK
52:499:5814:58Silver
25
Mathilda Jägryd
Lunds OK
53:1510:0315:24Silver
Susanne De Bourg
Ronneby OK
Ej godkänd
 
D18 Kval C 5350 meter21 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Julia Thorén
Eksjö SOK
40:297:340:00Guld
2
Lina Sundqvist
OK Kåre
40:437:370:14Guld
3
Mathilda Carlsson
OK Stigen
41:427:481:13Guld
4
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
42:447:592:15Guld
5
Sara Garpenlund
KFUM Örebro OK
43:188:062:49Guld
6
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
44:038:143:34Guld
7
Maria Jonsson
Midälva OK
44:438:214:14Guld
8
Elin Vedin
Midälva OK
45:018:254:32Guld
9
Johanna Lidström
OK Landehof
46:508:456:21Silver
9
Elisabeth Åhman
Rånäs OK
46:508:456:21Silver
11
Matilda Olsson
Ringsjö OK
47:358:547:06Silver
12
Ida Petersson
IK Hakarpspojkarna
48:038:597:34Silver
13
Malin Johansson
Stigmännen Karlshamns OK
49:139:128:44Silver
14
Sofia Larsson
Hestra IF
50:149:239:45Silver
15
Sarah Hoof
Alfta-Ösa OK
51:029:3210:33Silver
16
Josefin Bertilsson
FK Herkules
51:099:3410:40Silver
17
Lovisa Ljung
OK Njudung
52:559:5312:26Silver
18
Therese Sahlin
Midälva OK
58:3710:5718:08Brons
19
Emma Backteman
Linköpings OK
60:4011:2020:11Brons
Anna Månsson
OK Löftan
Ej godkänd
Malin Winblad
Rehns BK
Ej godkänd
 
H18 Kval A 7675 meter29 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Aronsson
OK Tisaren
46:586:070:00Guld
2
Kalle Johansson
Halmstad OK
47:046:080:06Guld
3
Jesper Lysell
Rehns BK
48:006:151:02Guld
4
Victor Silvemark
Dalaportens OL
48:176:171:19Guld
5
Mattias Nilsson
OK Alehof
49:276:272:29Guld
6
Erik Johansson
Halmstad OK
50:066:323:08Guld
7
Robin Johansson
OK Skogsfalken
51:166:414:18Guld
8
Samuel Andersson
IK Gandvik
51:256:424:27Guld
9
Fredrik Larsson
Hagaby GOIF
52:586:546:00Silver
10
Hampus Olesund
OK Landehof
53:296:586:31Silver
11
Erik Folkesson Blom
OK Älme
54:247:057:26Silver
12
Kent Ohlsson
Haninge SOK
54:357:077:37Silver
13
Emil Jönsson
Halmstad OK
54:567:097:58Silver
14
Hans Persson
Skogslöparna
55:047:108:06Silver
15
Erik Memmi
Halmstad OK
55:377:158:39Silver
16
Joel Lännevall
OK Roslagen
55:387:158:40Silver
17
Jonas Sandström
Järla IF OK
56:087:199:10Silver
18
Alexander Westberg
OK Tranan
56:377:239:39Silver
19
Niklas Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
59:107:4312:12Silver
20
Eric Englöf
Köping-Kolsva OK
60:257:5213:27Silver
21
Andreas Liljegren
Gotlands Bro OK
64:208:2317:22Silver
22
Mattias Andersson
IF Thor
65:048:2918:06Silver
23
Charley Ziegler
Lerums SOK
66:378:4119:39Brons
24
Sebastian Jogby
OK Pan-Kristianstad
67:088:4520:10Brons
25
Karl Jansson
Främmestads IK
70:349:1223:36Brons
26
Carl Axelsson
Sol Tranås
76:4210:0029:44
Anders Carlsson
Halmstad OK
Över maxtid
Tommy Svensson
Växjö OK
Ej godkänd
Rickard Ericsson
Kristinehamns OK
Ej godkänd
 
H18 Kval B 7700 meter29 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anton Östlin
Linköpings OK
47:446:120:00Guld
2
Rickard Rosgren
OK Njudung
48:496:201:05Guld
3
Patrik Lindeberg
Hjärnarps GH OL
49:466:282:02Guld
4
Erik Melén
Motala AIF OL
53:346:575:50Silver
5
Jerker Lysell
Rehns BK
53:386:585:54Silver
6
Johan Hamelius
Säterbygdens OK
54:107:026:26Silver
7
Jacopo Benini
Eksjö SOK
55:047:097:20Silver
8
Emil Johansson
OK Tisaren
55:347:137:50Silver
9
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
55:597:168:15Silver
10
Pär Josefsson
Kalmar OK
56:037:178:19Silver
11
Oscar Ivarsson
Hestra IF
57:107:259:26Silver
12
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
58:067:3310:22Silver
13
Johan Samuelsson
Fagereds IF
58:417:3710:57Silver
14
Mikael Andersson
Korsnäs IF OK
59:457:4612:01Silver
15
Axel Mattsson
Järla IF OK
60:237:5112:39Silver
16
Fredric Gustafsson
Jönköpings OK
60:327:5212:48Silver
17
Jens Kvarnström
OK Landehof
61:037:5613:19Silver
18
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
61:398:0013:55Silver
19
Björn Öhrstrand
Ystads OK
61:408:0113:56Silver
20
Jens Dahlstrand
Lerums SOK
62:238:0614:39Silver
21
Fabian Wennerberg
OK Klyftamo
62:368:0814:52Silver
22
Vidar Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
68:078:5120:23Brons
23
Gustav Blomgren
Hagaby GOIF
69:128:5921:28Brons
24
Johan Winterås
Västerbergslagens OL
72:019:2124:17Brons
25
Anton Svanberg
OK Löftan
75:009:4427:16
26
Filip Nilsson
Gotlands Bro OK
76:249:5528:40
27
Petter Mattsson
IK Uven
77:3010:0429:46
28
Oskar Pettersson
Jönköpings OK
79:0510:1631:21
Dennis Hansson
OK Orion
Ej godkänd
 
H18 Kval C 7700 meter28 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
47:446:120:00Guld
2
Emil Andersson
Ärla IF
49:026:221:18Guld
3
Sebastian Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
49:496:282:05Guld
4
Erik Holmberg
Uddevalla OK
50:196:322:35Guld
5
Pelle Engstrand
Rehns BK
50:596:373:15Guld
6
Jimmy Larsson
Malungs OK Skogsmårdarna
51:106:393:26Guld
7
Anton Tynong
Gävle OK
53:426:585:58Silver
8
Eric Rosander
Finspångs SOK
53:466:596:02Silver
9
Johan Wikström
OK Tyr
54:487:077:04Silver
10
Håkan Granefelt
OK Tyr
55:017:097:17Silver
11
Jonas Lundgren
Stora Tuna IK
55:037:097:19Silver
12
Jesper Wassblad
Uddevalla OK
56:127:188:28Silver
13
Andreas Peterson
Hagaby GOIF
56:327:218:48Silver
14
Lukas Petersson
Ronneby OK
57:037:259:19Silver
15
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
57:067:259:22Silver
16
Gabriel Ireståhl
Sol Tranås
57:497:3110:05Silver
17
Peter Eriksson
Linköpings OK
58:067:3310:22Silver
18
Oscar Vångell
Linköpings OK
58:217:3510:37Silver
19
Linus Karlsson Mood
Rehns BK
58:567:3911:12Silver
20
Tom Olausson
OK Orion
60:047:4812:20Silver
21
Benjamin Edlund
IK Ymer
60:067:4812:22Silver
22
Tobias Keitsch
IK Hakarpspojkarna
60:347:5212:50Silver
23
Johan Bengtsson
Årsunda IF
61:187:5813:34Silver
24
Olof Nilsson
Ronneby OK
61:287:5913:44Silver
25
Mikael Andersson
OK Skogshjortarna
64:228:2216:38Silver
26
Jonas Wallin
Uddevalla OK
70:429:1122:58Brons
27
Erik Jonsson
Hestra IF
77:0910:0129:25
28
Jonas Larsson
Tolered-Utby Ol-klubb
79:2810:1931:44
 
H18 Kval D 7700 meter30 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Liljequist
OK Älme
45:395:560:00Guld
2
Petter Eriksson
OK Rodhen
48:256:172:46Guld
3
Mattias Andersson
OK Tisaren
48:356:192:56Guld
4
Rasmus Leo
OK Stigen
49:086:233:29Guld
5
Gustav Nordström
Gävle OK
50:016:304:22Guld
6
Martin Axeen
Linköpings OK
51:396:426:00Silver
7
Emil Backlund
Dalaportens OL
52:426:517:03Silver
8
Martin Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
53:166:557:37Silver
9
Emil Tengvall
Hagaby GOIF
53:486:598:09Silver
10
Marcus Andersson
OK Pan-Kristianstad
54:337:058:54Silver
11
Jakob Wallenhammar
Hagaby GOIF
55:007:099:21Silver
12
Johan Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
55:077:099:28Silver
13
Emil Svensson
Hjärnarps GH OL
55:337:139:54Silver
14
Olle Olofsson
Rehns BK
56:077:1710:28Silver
15
Henrik Berg
Bromma-Vällingby SOK
56:407:2211:01Silver
16
Nicolas Simonin
OK Tisaren
57:247:2711:45Silver
17
Oskar Eklöf
IK Ymer
57:427:3012:03Silver
18
Fredrik Johansson
Bredaryds SOK
59:317:4413:52Silver
18
Olof Krantz
IK Gandvik
59:317:4413:52Silver
20
Erik Pettersson
Nyköpings OK
59:427:4514:03Silver
21
David Modig
OK Alehof
59:597:4714:20Silver
22
Anders Bergman
IK Uven
60:137:4914:34Silver
23
Andreas Nordfors
Stora Tuna IK
61:217:5815:42Silver
24
Johannes Nyberg
OK Pan-Kristianstad
61:327:5915:53Silver
25
Jonatan Westlund
OK Tyr
62:168:0516:37Silver
26
Thom Barbus
OK Dacke
63:368:1617:57Silver
27
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
66:178:3620:38Brons
28
David Eriksson
Hagaby GOIF
76:479:5831:08
Petter Irewall
Tjällmo-Godegårds OK
Ej godkänd
Jonathan Svensson
Växjö OK
Ej godkänd