Final SM Medeldistans

2009-09-12

Arrangör: SOK Viljan

Nivå:
Nationell
Anmälda:
228
Form:
Individuell
Startande:
223
Distans:
Medel
Fullföljande:
217
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 5130 meter38 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linnea Gustavsson
OK Hällen
34:176:410:00Guld
2
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
34:556:480:38Guld
3
Signe Søes
IFK Lidingös Skid o OK
34:566:490:39Guld
4
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
35:336:561:16Guld
5
Maria Magnusson
Sävedalens AIK
35:416:571:24Guld
6
Gunilla Svärd
IF Thor
36:017:011:44Guld
7
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
36:437:092:26Guld
8
Lina Bäckström
Domnarvets GOIF
36:477:102:30Guld
9
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
37:127:152:55Guld
10
Frida Aspnäs
OK Kolmården
37:147:152:57Guld
11
Katarina Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
37:237:173:06Guld
12
Irina Nyberg
SOIK Hellas
37:347:193:17Guld
13
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
37:377:203:20Guld
13
Johanna Svensson
OK Hällen
37:377:203:20Guld
15
Linnea Lidström
OK Kolmården
38:197:284:02Guld
16
Annica Gustafsson
IF Thor
38:237:294:06Guld
17
Elin A Skantze
Järla IF OK
38:387:324:21Guld
18
Sara Eskilsson
Haninge SOK
38:457:334:28Guld
19
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
38:497:344:32Guld
20
Åsa Lindqvist
Umeå OK
39:017:364:44Silver
21
Jenny Eriksson
OK Rodhen
39:117:384:54Silver
22
Inga Kazlauskaite
OK Linné
39:177:395:00Silver
23
Carina Svensson
Bredaryds SOK
39:247:415:07Silver
24
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
39:267:415:09Silver
25
Anna Envall
IK Hakarpspojkarna
39:437:455:26Silver
26
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
39:467:455:29Silver
27
Linda Byström
IF Thor
39:487:455:31Silver
28
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
39:507:465:33Silver
29
Annika Billstam
IFK Lidingös Skid o OK
40:357:556:18Silver
30
Elin Sjölander
OK Rodhen
40:517:586:34Silver
31
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
40:587:596:41Silver
32
Frida Bakkman
SOK Viljan
41:248:047:07Silver
33
Lena Eliasson
Domnarvets GOIF
41:368:077:19Silver
34
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
41:438:087:26Silver
35
Helena Andersson
OK Tisaren
42:008:117:43Silver
36
Maria Holmstrand
IFK Göteborg
42:268:168:09Silver
37
Rebecka Lindberg
OK Linné
44:068:369:49Silver
Åsa Hellqvist
IFK Göteborg
Ej godkänd
 
H21 6210 meter41 startande, 41 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
33:325:240:00Guld
2
David Andersson
Malungs OK Skogsmårdarna
33:365:250:04Guld
3
Tomas Stenström
OK Linné
35:495:462:17Guld
4
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
35:515:462:19Guld
5
Tobias Noborn
IFK Göteborg
35:545:472:22Guld
6
Jan Troeng
OK Linné
36:125:502:40Guld
7
William Lind
Malungs OK Skogsmårdarna
36:415:543:09Guld
8
David Bejlum
Vänersborgs SK
36:455:553:13Guld
9
Pavlo Ushkvarok
Stora Tuna OK
37:105:593:38Guld
10
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
37:206:013:48Guld
11
Erik Andersson
OK Denseln
37:306:023:58Guld
12
Erik Liljequist
OK Älme
37:506:064:18Guld
13
Dmitriy Mihalkin
Sävedalens AIK
38:136:094:41Silver
13
Per Öberg
OK Hällen
38:136:094:41Silver
13
Isak Bergman
Södertälje-Nykvarn Orientering
38:136:094:41Silver
16
Josef Nordlund
OK Linné
38:196:104:47Silver
17
Mattias Millinger
OK Linné
38:206:104:48Silver
18
Daniel Attås
OK Tisaren
38:246:114:52Silver
19
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
38:346:135:02Silver
20
Erik Rost
Malungs OK Skogsmårdarna
38:396:135:07Silver
21
Anders Kleist
OK Denseln
38:426:145:10Silver
22
Mats Haldin
IFK Göteborg
38:436:145:11Silver
23
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
39:126:195:40Silver
24
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
39:206:205:48Silver
25
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
39:226:205:50Silver
26
Pelle Engstrand
Rehns BK
39:416:236:09Silver
27
Henrik Löfås
OK Linné
40:156:296:43Silver
28
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
40:286:316:56Silver
29
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
40:306:316:58Silver
30
Oleksandr Kratov
OK Orion
40:486:347:16Silver
31
Kalle Dalin
Leksands OK
41:046:377:32Silver
32
Johan Greger Larsson
IFK Göteborg
41:146:387:42Silver
32
Robbin Kantarp
OK Hällen
41:146:387:42Silver
34
Mikael Andersson
IK Hakarpspojkarna
41:196:397:47Silver
35
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
41:506:448:18Silver
36
Emil Andersson
Ärla IF
42:166:488:44Silver
37
Anders Österlund
Västerås SOK
42:286:508:56Silver
38
Patrik Karlsson
Växjö OK
43:026:569:30Silver
39
Emil Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
43:357:0110:03Silver
40
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
43:447:0310:12Silver
41
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
44:107:0710:38Silver
 
D20 4530 meter29 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
32:087:060:00Guld
2
Beata Falk
Hagaby GOIF
33:207:221:12Guld
3
Anna Forsberg
OK Kolmården
34:117:332:03Guld
4
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
34:487:412:40Guld
5
Anna Bachman
Täby OK
35:457:543:37Guld
6
Emeli Pettersson
Tullinge SK
36:288:034:20Guld
7
Therese Klintberg
Eksjö SOK
36:448:074:36Guld
8
Kajsa Risby
OK Kåre
37:078:124:59Silver
9
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
37:148:135:06Silver
10
Lilian Forsgren
OK Tisaren
38:278:296:19Silver
11
Alva Olsson
Västerås SOK
38:558:356:47Silver
12
Sarah Tibell
Linköpings OK
39:548:487:46Silver
13
Julia Davidsson
OK Klemmingen
40:228:558:14Silver
14
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
40:328:578:24Silver
15
Elin Ström
Tullinge SK
40:479:008:39Silver
16
Malin Jacobsson
OK Rodhen
41:069:048:58Silver
17
Rebecka Nylin
OK Tisaren
41:129:069:04Silver
18
Hanna Axelsson
IK Hakarpspojkarna
41:399:129:31Silver
19
Benita Hansson
Gotlands Bro OK
41:509:149:42Silver
20
Kristin Löfgren
Järfälla OK
42:219:2110:13Silver
21
Ida Hedman
OK Hällen
42:279:2210:19Silver
22
Maria Westher
OK Djerf
43:219:3411:13Silver
23
Lisa Rönnols
Täby OK
44:249:4812:16Silver
24
Carolin Svensson
Björkfors GOIF
45:039:5712:55Silver
25
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
45:2210:0113:14Silver
26
Camilla Lundgren
Göteborg-Majorna OK
45:4110:0513:33Silver
27
Kristin Skaar
Ryda SK
47:3110:2915:23Brons
28
Lovisa Nilsson
Lerums SOK
63:5914:0731:51
Katarina Svahn
IFK Moras OK
Ej godkänd
 
H20 5320 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gustav Bergman
OK Ravinen
30:085:400:00Guld
2
Johan Runesson
OK Tisaren
30:295:440:21Guld
3
Jonas Leandersson
OK Tyr
30:345:450:26Guld
4
Rassmus Andersson
Stora Tuna OK
30:355:450:27Guld
5
Olle Boström
Järla IF OK
30:565:490:48Guld
6
Kalle Johansson
Halmstad OK
31:175:531:09Guld
7
Erik Johansson
Halmstad OK
31:445:581:36Guld
8
Jerker Lysell
Rehns BK
32:006:011:52Guld
9
Oskar Sjöberg
Täby OK
32:346:072:26Guld
10
Gustav Nordström
Gävle OK
33:016:122:53Guld
11
Olle Kalered
OK Denseln
33:136:153:05Guld
12
Jesper Lysell
Rehns BK
33:206:163:12Guld
13
Emil Jönsson
Halmstad OK
34:016:243:53Guld
14
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
34:046:243:56Guld
15
Hans Persson
Gävle OK
34:276:294:19Guld
16
Sebastian Månsson
Hagaby GOIF
34:496:334:41Guld
17
Peter Eriksson
Linköpings OK
34:556:344:47Guld
18
Erik Blomgren
Stora Tuna OK
35:266:405:18Silver
19
Kent Ohlsson
Haninge SOK
35:276:405:19Silver
20
Oskar Ljungqvist
IK Hakarpspojkarna
35:296:405:21Silver
21
Karl Walheim
Robertsfors IK
35:406:425:32Silver
22
Simon Waller
OK Vargen
35:456:435:37Silver
23
Carl Wiking
OK Kåre
36:056:475:57Silver
24
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
36:126:486:04Silver
25
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
36:326:526:24Silver
26
Anders Carlsson
Halmstad OK
36:376:536:29Silver
27
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
36:446:546:36Silver
28
Simon Sanderi
Vänersborgs SK
36:506:556:42Silver
29
Anton Tynong
Gävle OK
37:016:576:53Silver
30
Yury Tambasov
Sävedalens AIK
37:127:007:04Silver
31
Eric Rosander
Finspångs SOK
37:307:037:22Silver
32
Victor Silvemark
Dalaportens OL
38:297:148:21Silver
33
John Sjösäter
Eksjö SOK
38:357:158:27Silver
34
Johan Kärrström
Tullinge SK
38:537:198:45Silver
35
Rasmus Elmelid
Skåneslättens OL
40:017:319:53Silver
36
Erik Pettersson
Attunda OK
41:057:4310:57Silver
 
D18 4060 meter39 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tove Alexandersson
Stora Tuna OK
28:347:020:00Guld
2
Linnea Martinsson
OK Tyr
31:447:493:10Guld
3
Ida Lindkvist
OK Denseln
32:288:003:54Silver
4
Lovisa Larsson
Hagaby GOIF
33:208:134:46Silver
5
Linn Bränneby
OK Kolmården
33:428:185:08Silver
6
Helena Karlsson
Bromma-Vällingby SOK
33:448:195:10Silver
7
Kristin Hylander
Nyköpings OK
34:048:235:30Silver
8
Kajsa Hammarström
OK Hällen
34:128:255:38Silver
9
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
34:348:316:00Silver
10
Karolin Ohlsson
Tullinge SK
35:428:487:08Silver
11
Elna Forsberg
Värend GN OL
35:538:507:19Silver
12
Lovisa Adolfsson
Tullinge SK
36:329:007:58Silver
13
Hedvig Markgren
Täby OK
36:469:038:12Silver
13
Lisa Pedersen
OK Skogshjortarna
36:469:038:12Silver
15
My Westlund
OK Tyr
37:019:078:27Silver
16
Beatrice Gustavsson
OK Bävern
37:059:088:31Silver
17
Anna Bredfelt
Lunds OK
37:299:148:55Silver
18
Anna Gustafsson
Jönköpings OK
37:459:189:11Silver
19
Sara Jonsson
OK Klyftamo
38:049:239:30Silver
20
Hilda Forsgren
Täby OK
38:269:289:52Silver
21
Christina Løvald Hellberg
Täby OK
38:279:289:53Silver
22
Rebecka Heinrup
Tullinge SK
39:029:3710:28Silver
23
Carin Rosander
Finspångs SOK
39:099:3910:35Silver
24
Emma Edejern
Alfta-Ösa OK
39:479:4811:13Silver
25
Malin Sandström
Järla IF OK
40:129:5411:38Silver
26
Josefin Tjernlund
OK Vilse 87
40:289:5811:54Silver
27
Lise Mortensen
Långhundra IF
40:339:5911:59Silver
28
Hanna Käll
Tumba-Mälarhöjden OK
41:5210:1913:18Brons
29
Elisabeth Ahlgren
Täby OK
42:0710:2213:33Brons
30
Lovisa Falk
Hagaby GOIF
42:5910:3514:25Brons
31
Maja Pettersson
OK Dacke
43:0510:3714:31Brons
32
Emma Bergman
OK Skogsfalken
43:1710:4014:43Brons
33
Julia Lundquist
Nybro OK
43:5410:4915:20Brons
34
Sofia Levin
OK Tyr
44:5911:0516:25
35
Anna Brodin
OK Djerf
45:2611:1116:52
36
Maria Nordström
Gävle OK
47:1011:3718:36
37
Erika Rovina
OK Skogsfalken
47:4811:4619:14
38
Hanna Axelsson-Meyerson
OK Linné
51:5112:4623:17
Ellinor Tjernlund
OK Vilse 87
Ej godkänd
 
H18 4760 meter40 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Ridefelt
OK Linné
27:415:490:00Guld
2
Göran Winblad
Rehns BK
28:416:021:00Guld
3
Rickard Ohlsson
Haninge SOK
28:466:031:05Guld
4
Anton Sjökvist
Stora Tuna OK
29:216:101:40Guld
5
Martin Regborn
Hagaby GOIF
29:506:162:09Guld
5
Joakim Svensk
Stora Tuna OK
29:506:162:09Guld
7
Martin Sand
OK Tisaren
30:296:242:48Guld
8
Christian Tingström
OK Klemmingen
30:316:252:50Guld
9
Mandus Ridefelt
OK Linné
31:216:353:40Silver
10
Fredrik Ingelsson
Ockelbo OK
31:316:373:50Silver
11
Karl-Johan Westberg
OK Tranan
31:576:434:16Silver
12
Kalle Bergman
OK Ravinen
32:366:514:55Silver
13
Love Sintring
Hagaby GOIF
32:426:525:01Silver
14
Fredrik Edén
OK Kåre
32:436:525:02Silver
15
Jakob Enmark
Gävle OK
32:586:565:17Silver
16
Christer Garpenlund
KFUM Örebro OK
33:016:565:20Silver
17
Johan Högstrand
Markbygdens OK
33:046:575:23Silver
18
Oskar Svensson
Finspångs SOK
33:197:005:38Silver
19
Johan Norberg
Gamleby OK
33:327:035:51Silver
20
Jonas Nordström
Tullinge SK
34:377:166:56Silver
21
Joel Nilsson
IFK Göteborg
34:477:187:06Silver
22
Egil Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
34:597:217:18Silver
23
Måns Sandgren
OK Orion
35:017:217:20Silver
24
Viktor Antonsson
Eksjö SOK
35:287:277:47Silver
25
Christian Kollberg
Järla IF OK
35:367:297:55Silver
26
John Persson
OK Alehof
35:517:328:10Silver
27
Oscar Riis
Gamleby OK
35:527:328:11Silver
28
Love Berzell
Attunda OK
36:057:358:24Silver
29
Christoffer Ohlsson
Uddevalla OK
36:337:418:52Silver
30
Andreas Holmberg
IFK Moras OK
36:397:428:58Silver
31
Tim Bjärengren
OK Hällen
37:257:529:44Silver
31
Simon Hedlund
Köping-Kolsva OK
37:257:529:44Silver
33
Joakim Berg
Bromma-Vällingby SOK
37:287:529:47Silver
34
Andreas Bergander
Eksjö SOK
37:477:5610:06Silver
35
Jens Wängdahl
OK Gipen
39:138:1411:32Silver
36
Marcus Jansson
Garphyttans IF
39:158:1511:34Silver
37
Jakob Andersson
Bredaryds SOK
48:0610:0620:25
Ola Svahn
IFK Moras OK
Ej godkänd
Felix Larsson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
Oscar Andersson
Stora Tuna OK
Ej godkänd