Kval SM Medeldistans

2009-09-11

Arrangör: SOK Viljan

Nivå:
Nationell
Anmälda:
937
Form:
Individuell
Startande:
851
Distans:
Medel
Fullföljande:
828
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Kval A 4390 meter30 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
29:206:410:00Guld
2
Linda Byström
IF Thor
30:587:031:38Guld
3
Frida Aspnäs
OK Kolmården
31:187:081:58Guld
4
Maria Magnusson
Sävedalens AIK
31:197:081:59Guld
5
Maria Holmstrand
IFK Göteborg
31:227:092:02Guld
6
Åsa Hellqvist
IFK Göteborg
32:447:273:24Guld
7
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
33:387:404:18Silver
8
Sara Lundblad
Tullinge SK
33:467:424:26Silver
9
Annica Påhlstorp
IFK Göteborg
34:367:535:16Silver
10
Ieva Sargautyte
IFK Moras OK
34:477:555:27Silver
11
Jenny Röjgård
OK Kolmården
35:017:595:41Silver
12
Stina Jansson
Järla IF OK
35:208:036:00Silver
13
Anna Holmgren
IFK Umeå
35:218:036:01Silver
14
Petra Olander
Långhundra IF
35:358:066:15Silver
15
Malin Sand
IK Hakarpspojkarna
37:248:318:04Silver
16
Susanna Mårtensson
Stora Tuna OK
39:098:559:49Silver
17
Kristina Andersson
Jönköpings OK
39:409:0210:20Silver
18
Maria Arvidsson
Göteborg-Majorna OK
39:449:0310:24Silver
19
Linda Nordin Abaji
Ulricehamns OK
40:059:0810:45Silver
20
Marlene Karlsson
Malmö OK
40:179:1110:57Silver
21
Maria Jonsson
Dalaportens OL
41:339:2812:13Silver
22
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
41:579:3312:37Silver
23
Frida Andersson
Falkenbergs OK
41:589:3412:38Silver
24
Ida Johansson
IFK Moras OK
44:1210:0414:52Brons
25
Jennie Nilsson
IF Hagen
45:1210:1815:52Brons
26
Radka Brozkova
IFK Moras OK
45:3210:2216:12Brons
27
Ingela Smedenmark
Ronneby OK
47:2110:4718:01
Anna Johansson
Ankarsrums OK
Ej godkänd
Sofia Lundberg
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
Åsa Zetterberg-Eriksson
OK Djerf
Ej godkänd
 
D21 Kval B 4450 meter34 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Bäckström
Domnarvets GOIF
29:596:440:00Guld
2
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
31:277:041:28Guld
3
Annika Billstam
IFK Lidingös Skid o OK
31:407:071:41Guld
4
Lena Eliasson
Domnarvets GOIF
32:087:132:09Guld
5
Gunilla Svärd
IF Thor
32:097:132:10Guld
6
Anna Envall
IK Hakarpspojkarna
33:017:253:02Silver
7
Rebecka Lindberg
OK Linné
33:067:263:07Silver
7
Sofie Johansson
OK Linné
33:067:263:07Silver
9
Nadiya Volynska
OK Orion
33:197:293:20Silver
10
Eva Svensson
IFK Moras OK
33:387:333:39Silver
11
Sofia Adolfsson
OK Kåre
34:017:394:02Silver
12
Katarina Lövgren
IFK Moras OK
34:547:514:55Silver
13
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
35:077:535:08Silver
14
Cecilia Bratt
OK Orion
35:087:545:09Silver
15
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
35:408:015:41Silver
16
Petra Halvarsson
IF Thor
36:138:086:14Silver
17
Sofia Holmgård
Kils OK
36:198:106:20Silver
18
Pia Olsson
Kalmar OK
36:448:156:45Silver
19
Anna Haglund
Leksands OK
37:168:227:17Silver
20
Elisabeth Halvarsson
IFK Umeå
37:428:287:43Silver
21
Josefine Carlsson
SOK Viljan
38:268:388:27Silver
22
Anne Magnusson
OK Landehof
38:328:408:33Silver
23
Elin Karlsson
Attunda OK
38:378:418:38Silver
24
Tina Eriksson
Järfälla OK
38:538:448:54Silver
25
Cecilia Kleist
Linköpings OK
39:178:509:18Silver
26
Karin Hedberg
OK Linné
41:019:1311:02Silver
27
Sofia Carlsson
Västerås SOK
41:119:1511:12Silver
28
Bodil Halvarsson
Göteborg-Majorna OK
43:109:4213:11Brons
29
Karin Lundberg
Järfälla OK
43:539:5213:54Brons
30
Kristin Boman
Vänersborgs SK
48:1410:5018:15
31
Pernilla Olsson
Skåneslättens OL
48:5711:0018:58
32
Josefine Lindberg
OK Denseln
49:0211:0119:03
33
Elisabet Larsson
Sol Tranås
51:2411:3321:25
34
Elin Vedin
Sundsvalls OK
56:1512:3826:16
 
D21 Kval C 4420 meter30 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin A Skantze
Järla IF OK
29:286:400:00Guld
2
Signe Søes
IFK Lidingös Skid o OK
29:356:420:07Guld
3
Åsa Lindqvist
Umeå OK
30:236:520:55Guld
4
Katarina Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:336:551:05Guld
5
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
31:047:021:36Guld
6
Irina Nyberg
SOIK Hellas
32:037:152:35Guld
7
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
33:587:414:30Silver
8
Frida Bakkman
SOK Viljan
34:277:484:59Silver
9
Helén Persson
Linköpings OK
34:437:515:15Silver
10
Zuzana Macuchova
Domnarvets GOIF
34:497:535:21Silver
11
Johanna Jonsson
IK Hakarpspojkarna
34:597:555:31Silver
12
Emma Johansson
Domnarvets GOIF
35:268:015:58Silver
13
Sara Helander
Domnarvets GOIF
36:168:126:48Silver
14
Fredrika Vångell
Linköpings OK
36:178:136:49Silver
15
Louise Göthfors
Göteborg-Majorna OK
36:188:136:50Silver
16
Linda Larsson
Järfälla OK
36:258:146:57Silver
17
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
37:308:298:02Silver
18
Camilla Sjöberg
IFK Umeå
38:358:449:07Silver
19
Ida-Maria Svensson
Sävedalens AIK
39:258:559:57Silver
20
Stina Banck
IF Hagen
39:308:5610:02Silver
21
Johanna Lindberg
OK Denseln
40:259:0910:57Silver
22
Maria Sjölander
OK Rodhen
41:389:2512:10Silver
23
Lisa Palm
Sävedalens AIK
41:559:2912:27Silver
24
Sofia Törnqvist
Alfta-Ösa OK
42:369:3813:08Silver
25
Josefin Persson
Tullinge SK
42:429:4013:14Silver
26
Emma Andersson
Ärla IF
43:319:5114:03Brons
27
Grete Gutmann
IK Hakarpspojkarna
43:479:5414:19Brons
28
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
45:4510:2116:17Brons
29
Caroline Gustafsson
IF Hagen
48:2910:5819:01
30
Therese Sahlin
Sundsvalls OK
49:3911:1420:11
 
D21 Kval D 4430 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Svensson
OK Hällen
30:386:550:00Guld
2
Annica Gustafsson
IF Thor
31:427:091:04Guld
3
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
32:117:161:33Guld
4
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
32:347:211:56Guld
5
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
32:407:222:02Guld
6
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
32:437:232:05Guld
7
Helena Andersson
OK Tisaren
34:057:423:27Guld
8
Linnea Lidström
OK Kolmården
34:327:483:54Guld
9
Johanna Berggren
Sävedalens AIK
34:387:494:00Guld
10
Sofi Thorsell
Västerås SOK
34:407:504:02Guld
11
Sara Johansson
Kristinehamns OK
35:057:554:27Silver
12
Jennie Runesson
Göteborg-Majorna OK
36:258:135:47Silver
13
Ellinor Fransson
Ärla IF
36:538:206:15Silver
14
Sara Svensson
Göteborg-Majorna OK
37:368:296:58Silver
15
Anastasiia Danylova
Stora Tuna OK
37:378:296:59Silver
16
Jana Panchartkova
Ärla IF
37:408:307:02Silver
17
Stina Granefelt
OK Tyr
38:298:417:51Silver
18
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
38:338:427:55Silver
19
Linn Pettersson
Tullinge SK
38:578:488:19Silver
20
Emelie Holmström
Järla IF OK
39:228:538:44Silver
21
Linn Robertsson
OK Ravinen
40:139:059:35Silver
22
Elin Björkman
Täby OK
40:209:069:42Silver
23
Frida Nero
Göteborg-Majorna OK
41:109:1810:32Silver
24
Anna-Karin Dovåker-Liss
Leksands OK
41:439:2511:05Silver
25
Sara Rapp
IFK Moras OK
42:239:3411:45Silver
26
Anna Ekbring
Kexholms SK
43:009:4212:22Silver
27
Johanna Hallberg
IFK Moras OK
46:3710:3115:59Brons
28
Sarah-Jane Gaffney
OK Ravinen
53:2212:0322:44
29
Maria Thelin
Jönköpings OK
53:4512:0823:07
30
Johanna Morelius
Sundsvalls OK
65:0414:4134:26
Lotta Saetre
OK Landehof
Ej godkänd
 
D21 Kval E 4430 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
28:586:320:00Guld
2
Linnea Gustavsson
OK Hällen
29:546:450:56Guld
3
Jenny Eriksson
OK Rodhen
31:207:042:22Guld
4
Inga Kazlauskaite
OK Linné
32:367:223:38Silver
5
Carina Svensson
Bredaryds SOK
33:007:274:02Silver
6
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
33:057:284:07Silver
7
Elin Sjölander
OK Rodhen
33:167:314:18Silver
8
Sara Eskilsson
Haninge SOK
33:257:334:27Silver
9
Johanna Öberg
OK Hällen
33:277:334:29Silver
10
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
33:317:344:33Silver
11
Annika Björk
OK Pan-Kristianstad
34:177:445:19Silver
12
Sara Bengtsson
OK Linné
34:307:475:32Silver
13
Emelie Eklöf
IK Hakarpspojkarna
34:437:505:45Silver
14
Jenny Bagge Johansson
Täby OK
35:097:566:11Silver
15
Matilda Andersson
OK Kåre
35:328:016:34Silver
15
Elsa Jansson
Främmestads IK
35:328:016:34Silver
17
Lisa Carlsson
Skellefteå OK
36:318:157:33Silver
18
Helena Norberg
Stora Tuna OK
36:418:177:43Silver
19
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
36:468:187:48Silver
20
Anna Quayle
Sundsvalls OK
37:178:258:19Silver
21
Annika Ridell
IF Thor
37:338:298:35Silver
22
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
38:088:369:10Silver
23
Diana Soldagg
Tumba-Mälarhöjden OK
38:358:439:37Silver
24
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
39:599:0211:01Silver
25
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
40:029:0211:04Silver
26
Malin Jonsson
OK Tyr
40:289:0811:30Silver
27
Maria Gustafsson
Sävedalens AIK
40:339:0911:35Silver
28
Jana Macinská
OK Orion
40:369:1011:38Silver
29
Linda Wennerlund
Göteborg-Majorna OK
44:5510:0815:57
30
Karolina Källstrand
Göteborg-Majorna OK
46:1910:2717:21
31
Katarina Lindén
Växjö OK
50:0711:1921:09
32
Marie Jacobsson
OK Rodhen
52:1111:4723:13
Elin Hamrefors
OK Landehof
Ej godkänd
 
H21 Kval A 5460 meter42 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
28:455:160:00Guld
2
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
30:505:392:05Guld
3
Isak Bergman
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:525:392:07Guld
4
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
31:245:452:39Guld
5
Johan Greger Larsson
IFK Göteborg
32:025:523:17Silver
5
Kalle Dalin
Leksands OK
32:025:523:17Silver
7
Erik Andersson
OK Denseln
32:205:553:35Silver
8
Lukas Peterson
IFK Umeå
32:265:563:41Silver
9
Magnus Persson
OK Tisaren
32:395:593:54Silver
10
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
32:496:014:04Silver
11
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
33:006:034:15Silver
12
Jimmy Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
33:216:064:36Silver
13
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
33:236:074:38Silver
14
Mikael Kristensson
Leksands OK
33:506:125:05Silver
15
Martin Härberg
Järla IF OK
33:526:125:07Silver
16
Henrik Jansson
IK Hakarpspojkarna
34:036:145:18Silver
17
Petter Haraldsson
Gustavsbergs OK
34:176:175:32Silver
18
Peter Hemmyr
Järla IF OK
34:406:215:55Silver
19
Per-Åke Bligård
Göteborg-Majorna OK
34:476:226:02Silver
20
Dan Wester
Järla IF OK
34:596:246:14Silver
21
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
35:396:326:54Silver
22
Jan Johansson
KFUM Örebro OK
35:526:347:07Silver
23
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
35:566:357:11Silver
24
Tommy Lindberg
OK Roslagen
36:016:367:16Silver
25
Patrik Lind
Ärla IF
36:026:367:17Silver
26
Jonas Engström
OK Hällen
36:046:367:19Silver
27
Martin Moberg
Norbergs OK
36:096:377:24Silver
28
Karl Levin
OK Tyr
36:116:387:26Silver
28
Harri Karlsson
OK Denseln
36:116:387:26Silver
30
Viktor Funcke
Norbergs OK
36:256:407:40Silver
31
Jonas Byström
Skogslöparna
37:226:518:37Silver
32
Olle Karlsson
Tullinge SK
38:096:599:24Silver
33
Jonas Wallin
Vänersborgs SK
38:357:049:50Silver
34
Anders Hansson
Skogslöparna
39:017:0910:16Silver
35
Johannes Svensson
OK Tyr
39:207:1210:35Silver
36
Joakim Berglund
Sävedalens AIK
39:417:1610:56Silver
37
Anders Lindberg
OK Tyr
41:467:3913:01Brons
38
Rickard Ericsson
OK Tyr
42:187:4513:33Brons
39
Oskar Sibeck
OK Tyr
45:088:1616:23
40
Michael Adamsson
Nybro OK
48:598:5820:14
Tom Olausson
OK Orion
Ej godkänd
Csaba Gösswein
OK Linné
Ej godkänd
 
H21 Kval B 5400 meter36 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
David Andersson
Malungs OK Skogsmårdarna
28:265:160:00Guld
2
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
29:335:281:07Guld
3
David Bejlum
Vänersborgs SK
30:035:341:37Guld
4
Anders Kleist
OK Denseln
30:195:371:53Guld
5
Per Öberg
OK Hällen
31:185:482:52Guld
6
Emil Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
31:425:523:16Guld
7
Josef Nordlund
OK Linné
31:515:543:25Guld
8
Jonas Pilblad
IFK Göteborg
31:545:543:28Guld
9
Hans Erik Holmberg
Järla IF OK
31:565:553:30Guld
10
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
32:015:563:35Silver
11
Joakim Hederskog
IK Hakarpspojkarna
32:035:563:37Silver
12
Mattias Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
32:045:563:38Silver
13
Mats Röjgård
OK Kolmården
33:036:074:37Silver
14
Thomas Carlsson
Malungs OK Skogsmårdarna
33:056:084:39Silver
15
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
33:146:094:48Silver
16
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
33:206:104:54Silver
17
Markus Johansson
IFK Göteborg
34:026:185:36Silver
18
Per Carlborg
Nyköpings OK
34:296:236:03Silver
18
Fredrik Rosén
Jönköpings OK
34:296:236:03Silver
20
Johan Hamelius
Stora Tuna OK
35:396:367:13Silver
21
Jonatan Francén
Tjällmo-Godegårds OK
35:556:397:29Silver
22
Johan Levin
Sävedalens AIK
36:046:417:38Silver
23
Jonathan Rosendahl
Västerås SOK
36:366:478:10Silver
24
Ola Hultin
OK Roslagen
36:516:498:25Silver
25
Henrik Olsson
Täby OK
36:576:518:31Silver
26
Henrik Persson
Tullinge SK
37:396:589:13Silver
27
Gustaf Wennerberg
OK Klyftamo
37:467:009:20Silver
28
Martin Söderberg
OK Orion
37:547:019:28Silver
29
Jesper Håkansson
FK Göingarna
39:117:1510:45Silver
30
Johan Granath
Leksands OK
39:257:1810:59Silver
31
Fajer Wennerberg
OK Klyftamo
39:427:2111:16Silver
32
Linus Larsson
FK Göingarna
40:477:3312:21Silver
33
Michal Krajcik
OK Orion
41:287:4113:02Brons
34
Fredrik Johansson
OK Skogsstjärnan
41:457:4413:19Brons
35
Gabriel Bengtsson
Stigmännen Karlshamns OK
42:017:4713:35Brons
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
Ej godkänd
 
H21 Kval C 5450 meter37 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tomas Stenström
OK Linné
29:475:280:00Guld
2
Jan Troeng
OK Linné
30:305:360:43Guld
3
Mats Haldin
IFK Göteborg
30:365:370:49Guld
4
Mikael Andersson
IK Hakarpspojkarna
32:035:532:16Guld
5
Robbin Kantarp
OK Hällen
32:135:552:26Guld
6
Pelle Engstrand
Rehns BK
32:375:592:50Guld
7
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
33:136:063:26Silver
8
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
33:316:093:44Silver
9
Martin Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
33:376:103:50Silver
10
Erik Sagvolden
Göteborg-Majorna OK
33:566:144:09Silver
11
Daniel Nilsson
OK Orion
34:016:144:14Silver
12
Martin Larsson
IFK Göteborg
34:296:204:42Silver
13
Johan Israelsson
Stora Tuna OK
34:576:255:10Silver
13
Pål Skogtjärn
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:576:255:10Silver
15
Rikard Claesson
Stora Tuna OK
35:406:335:53Silver
16
Anders Johansson
Tullinge SK
36:076:386:20Silver
17
Anton Östlin
Södertälje-Nykvarn Orientering
36:176:396:30Silver
18
Joel Sjölander
IFK Umeå
36:256:416:38Silver
19
Christian Arnesson
Ulricehamns OK
36:266:416:39Silver
20
Jacob Westerberg
Linköpings OK
36:596:477:12Silver
21
Anders Boström
Järfälla OK
37:046:487:17Silver
22
Ivan Forsgren
OK Tisaren
37:196:517:32Silver
23
Rikard Pentonen
IFK Göteborg
37:246:527:37Silver
24
Rickard Rosgren
OK Njudung
37:256:527:38Silver
25
Rickard Holmqvist
Hestra IF
37:286:527:41Silver
26
Mikus Zagata
IK Hakarpspojkarna
38:056:598:18Silver
27
Nils Björke
Järla IF OK
38:087:008:21Silver
28
Johan Wikström
OK Tyr
38:367:058:49Silver
29
Emil Bengtsson
Göteborg-Majorna OK
38:387:058:51Silver
30
Tobias Lindell
Vänersborgs SK
39:117:119:24Silver
31
Patrik Bengtsson
OK Kolmården
39:377:169:50Silver
32
Daniel Wernersson
Göteborg-Majorna OK
40:187:2410:31Silver
33
Aleksander Bernaciak
Nybro OK
40:477:2911:00Silver
34
Daniel Hjortvall
Hestra IF
45:138:1815:26Brons
35
Fredrik Eriksson
Bredaryds SOK
45:438:2315:56Brons
36
Johan Hedman
Söders-Tyresö
47:448:4617:57
37
Modig David
OK Tyr
49:359:0619:48
 
H21 Kval D 5400 meter37 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
William Lind
Malungs OK Skogsmårdarna
30:065:340:00Guld
2
Pavlo Ushkvarok
Stora Tuna OK
30:125:360:06Guld
3
Graham Gristwood
IFK Lidingös Skid o OK
31:385:511:32Guld
4
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
31:415:521:35Guld
5
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
31:585:551:52Guld
6
Anders Österlund
Västerås SOK
32:085:572:02Guld
7
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
32:286:012:22Guld
8
Per Lenander
Växjö OK
32:436:042:37Guld
9
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
32:596:062:53Guld
10
Petter Jönsson
Järla IF OK
33:056:082:59Guld
11
Peter Jacobsson
IK Hakarpspojkarna
33:096:083:03Guld
12
Erik Lind
IFK Umeå
33:156:093:09Guld
13
Daniel Blohm
Norbergs OK
33:356:133:29Guld
14
Ulrik Imberg
OK Linné
33:506:163:44Guld
15
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
33:536:163:47Guld
16
Johan Lindahl
Täby OK
33:546:173:48Guld
17
Rasmus Söes
OK Pan-Kristianstad
34:456:264:39Guld
18
Magnus Svensson
OK Kolmården
35:006:294:54Guld
19
Jonas Palm
Sävedalens AIK
35:126:315:06Silver
20
Hans Olof Amblie
IFK Lidingös Skid o OK
35:156:325:09Silver
21
Johan Strandberg
Gustavsbergs OK
35:316:355:25Silver
22
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
35:336:355:27Silver
23
Erik Sisell
Gävle OK
36:106:426:04Silver
24
Markus Adolfsson
Linköpings OK
36:416:486:35Silver
25
Mattias Andersson
OK Tisaren
36:456:486:39Silver
26
Anders Höije
Göteborg-Majorna OK
37:236:557:17Silver
27
Jonas Birgerson
Malungs OK Skogsmårdarna
38:027:037:56Silver
28
Robert Johansson
Täby OK
39:017:148:55Silver
29
Håkan Andersson
Västerås SOK
39:447:219:38Silver
30
Melker Pettersson
OK Renen
41:077:3711:01Silver
31
Oskar Eklöf
Ulricehamns OK
41:327:4111:26Silver
32
Jonas Lundberg
Göteborg-Majorna OK
41:567:4611:50Silver
33
Måns Faxén
Växjö OK
42:407:5412:34Silver
34
Johan Goth
Linköpings OK
42:567:5712:50Silver
35
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
45:378:2715:31Brons
36
John Hartley
OK Ravinen
45:568:3015:50Brons
Jan Johansson
IFK Umeå
Ej godkänd
 
H21 Kval E 5460 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
29:205:220:00Guld
2
Erik Rost
Malungs OK Skogsmårdarna
30:085:310:48Guld
3
Daniel Attås
OK Tisaren
30:545:401:34Guld
4
Henrik Löfås
OK Linné
31:105:421:50Guld
5
Dmitriy Mihalkin
Sävedalens AIK
31:245:452:04Guld
6
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
31:265:452:06Guld
7
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
31:315:462:11Guld
8
Fredrik Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
31:325:472:12Guld
9
Hans Brolund
OK Denseln
31:395:482:19Guld
10
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
32:065:532:46Guld
11
Rasmus Leo
Bredaryds SOK
32:405:593:20Guld
12
Göran Thimberg
Söders-Tyresö
33:306:084:10Silver
13
Mikael Nordström
OK Linné
33:316:084:11Silver
14
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
33:416:104:21Silver
15
Peter Aronsson
Linköpings OK
33:496:124:29Silver
16
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
34:096:154:49Silver
17
Oleksandr Starov
OK Denseln
34:126:164:52Silver
18
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:166:174:56Silver
19
Jakob Svensson
OK Pan-Kristianstad
34:516:235:31Silver
20
Jonas Bäckström
Malungs OK Skogsmårdarna
34:526:235:32Silver
21
Samuel Andersson
IK Gandvik
35:226:296:02Silver
22
Henrik Brohede
OK Tyr
35:276:306:07Silver
23
Nick Barrable
OK Ravinen
35:306:306:10Silver
24
Per-Anders Eggertsen
IFK Göteborg
35:376:316:17Silver
25
Conny Rantzow
Hestra IF
35:386:326:18Silver
26
Mikael Andersson
Linköpings OK
35:536:346:33Silver
27
Tobias Wahlgren
IK Hakarpspojkarna
36:436:437:23Silver
28
Andreas Holmqvist
Hestra IF
36:486:447:28Silver
29
Stefan Jonsson
Malungs OK Skogsmårdarna
37:186:507:58Silver
30
Jonas Haraldsson
Gustavsbergs OK
37:246:518:04Silver
31
Henric Carlsson
Järla IF OK
37:446:558:24Silver
32
Gabriel Ireståhl
Sol Tranås
38:307:039:10Silver
33
Mathias Wilhelmsson
IF Thor
39:407:1610:20Silver
34
Oscar Gustafsson
Skåneslättens OL
42:337:4813:13Silver
35
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
43:047:5313:44Brons
36
Anders Persson
Växjö OK
43:367:5914:16Brons
37
Valters Abolins
OK Orion
44:058:0414:45Brons
38
Bengt Öhlund
IK Hakarpspojkarna
48:338:5419:13
39
Björn Normark
Tullinge SK
52:129:3422:52
Erik Tengvall
Vänersborgs SK
Ej godkänd
 
H21 Kval F 5450 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Patrik Karlsson
Växjö OK
29:155:220:00Guld
2
Tobias Noborn
IFK Göteborg
29:305:250:15Guld
3
Oleksandr Kratov
OK Orion
30:115:320:56Guld
4
Mattias Millinger
OK Linné
30:185:341:03Guld
5
Emil Andersson
Ärla IF
30:445:381:29Guld
6
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
31:145:441:59Guld
7
Erik Liljequist
OK Älme
31:405:492:25Guld
8
Jakob Jansson
Järla IF OK
31:545:512:39Guld
9
Erik Engstrand
IFK Göteborg
32:195:563:04Guld
10
Håkan Petersson
IFK Göteborg
32:225:563:07Guld
11
Håkan Öhlund
IK Hakarpspojkarna
32:456:013:30Guld
12
Johan Aronsson
OK Tisaren
33:026:043:47Silver
13
Johan Nordlund
Leksands OK
33:086:053:53Silver
14
Erik Holmberg
IK Hakarpspojkarna
33:176:064:02Silver
15
Oskar Carlborg
OK Hällen
33:206:074:05Silver
16
Erik Pettersson
OK Linné
33:466:124:31Silver
17
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
33:516:134:36Silver
18
Anatolijs Tarasovs
Ärla IF
34:076:164:52Silver
19
Martin Hammarberg
Malungs OK Skogsmårdarna
34:186:185:03Silver
20
Karl Tiselius
Göteborg-Majorna OK
34:376:215:22Silver
21
Håkan Gunnarsson
OK Orion
34:406:225:25Silver
22
Linus Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
34:456:235:30Silver
23
Greger Tysk
Leksands OK
34:566:255:41Silver
24
Tobias Öström
OK Tyr
35:056:265:50Silver
25
Jonathan Svensson
Växjö OK
35:576:366:42Silver
26
Andreas Ferm
FK Göingarna
35:596:366:44Silver
27
Fridolf Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
36:156:397:00Silver
28
Jonas Eklund
OK Rodhen
36:336:427:18Silver
29
Christoffer Fogel
Vimmerby OK
36:576:477:42Silver
30
Emil Tengvall
Vänersborgs SK
37:016:487:46Silver
31
Johan Eriksson
Gävle OK
38:056:598:50Silver
32
Anders Jansson
Täby OK
38:087:008:53Silver
33
Tomas Hallmén
OK Tisaren
39:297:1510:14Silver
34
Emil Johansson
OK Tisaren
39:367:1610:21Silver
35
Stefan Karlsson
OK Denseln
41:577:4212:42Silver
36
Björn Wistrand
OK Hällen
44:508:1415:35Brons
37
Magnus Hakeman
IK Hakarpspojkarna
46:108:2816:55
38
Vidar Faxén
Sävedalens AIK
49:269:0420:11
39
Jonn Boman
Gotlands Bro OK
55:0110:0625:46
40
Andreas Samuelsson
OK Reftele
58:2010:4229:05
 
D20 Kval A 3930 meter28 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Beata Falk
Hagaby GOIF
28:217:130:00Guld
2
Anna Forsberg
OK Kolmården
30:427:492:21Guld
3
Therese Klintberg
Eksjö SOK
30:467:502:25Guld
4
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
31:087:552:47Guld
5
Lilian Forsgren
OK Tisaren
31:207:582:59Guld
6
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
31:298:013:08Guld
7
Alva Olsson
Västerås SOK
31:378:033:16Guld
8
Anna Bachman
Täby OK
32:258:154:04Silver
9
Camilla Lundgren
Göteborg-Majorna OK
33:358:335:14Silver
10
Julia Davidsson
OK Klemmingen
35:068:566:45Silver
11
Maria Westher
OK Djerf
35:259:017:04Silver
12
Malin Jacobsson
OK Rodhen
35:469:067:25Silver
13
Kristin Skaar
Ryda SK
35:539:087:32Silver
14
Klara Wingstedt
IK Hakarpspojkarna
37:269:329:05Silver
15
Lovisa Nilsson
Lerums SOK
37:369:349:15Silver
16
Sanna Svensson
Främmestads IK
38:149:449:53Silver
17
Ellen Jansson
Järla IF OK
40:0610:1211:45Silver
18
Louise Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
40:2810:1812:07Silver
19
Elisa Elstner
OK Linné
40:5710:2512:36Silver
20
Britta Norén
Boxholm-Mjölby OL
41:1910:3112:58Brons
21
Matilda Olsson
Skåneslättens OL
42:1310:4513:52Brons
22
Emma Lindgren
Visborgs OK
42:1810:4613:57Brons
23
Frida Hildingsson
Lunds OK
46:5911:5718:38
24
Åsa Lindström
Bredaryds SOK
47:3412:0619:13
25
Sarah Hoof
Alfta-Ösa OK
47:5312:1119:32
26
Åsa Holmgren
Västerås SOK
48:0712:1519:46
27
Hanna Sandborgh
IFK Lidingös Skid o OK
48:3012:2020:09
28
Lovisa Ljung
OK Njudung
56:2514:2128:04
 
D20 Kval B 3880 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
26:316:500:00Guld
2
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
26:596:570:28Guld
3
Kristin Löfgren
Järfälla OK
28:267:201:55Guld
4
Sarah Tibell
Linköpings OK
30:027:443:31Silver
5
Emeli Pettersson
Tullinge SK
30:037:453:32Silver
6
Katarina Svahn
IFK Moras OK
30:127:473:41Silver
7
Kajsa Risby
OK Kåre
30:437:554:12Silver
8
Rebecka Nylin
OK Tisaren
30:557:584:24Silver
9
Lisa Rönnols
Täby OK
31:528:135:21Silver
10
Ida Hedman
OK Hällen
32:048:165:33Silver
11
Hanna Axelsson
IK Hakarpspojkarna
32:088:175:37Silver
11
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
32:088:175:37Silver
13
Carolin Svensson
Björkfors GOIF
32:388:256:07Silver
14
Elin Ström
Tullinge SK
33:068:326:35Silver
15
Benita Hansson
Gotlands Bro OK
34:218:517:50Silver
16
Frida Forsberg
OK Ravinen
34:308:547:59Silver
17
Josefin Aronsson
OK Tisaren
36:059:189:34Silver
18
Ylva Kindlundh
Alfta-Ösa OK
36:419:2710:10Silver
19
Hanna Johansson
Skattkärrs IF
36:469:2910:15Silver
20
Kristin Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
37:389:4211:07Silver
21
Magdalena Olsson
IFK Moras OK
39:0810:0512:37Brons
22
Rebecka Adolfsson
OK Kåre
39:1110:0612:40Brons
23
Eva Englid
Tumba-Mälarhöjden OK
39:4510:1513:14Brons
24
Josefine Nilsson
Helsingborgs SOK
40:3210:2714:01Brons
25
Linnéa Ivarsson Sandberg
OK Denseln
40:5410:3214:23Brons
26
Malin Settergren
Oskarströms OK
42:4511:0116:14
27
Ronja Hill
Tumba-Mälarhöjden OK
43:4211:1617:11
28
Terese Wängdahl
Linköpings OK
44:3611:3018:05
29
Lisa Pettersson
OK Dacke
44:4211:3118:11
30
Frida Andersson
OK Dacke
45:4311:4719:12
31
Charlotte Ihrfors
OK Linné
45:4711:4819:16
32
Matilda Johansson
Lunds OK
47:0312:0820:32
33
Stina Jeppsson
Lunds OK
71:2218:2444:51
 
H20 Kval A 4780 meter32 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Pettersson
Attunda OK
27:505:490:00Guld
2
Gustav Bergman
OK Ravinen
28:315:580:41Guld
3
Anton Tynong
Gävle OK
29:146:071:24Guld
4
Yury Tambasov
Sävedalens AIK
30:576:283:07Guld
5
Kalle Johansson
Halmstad OK
31:146:323:24Silver
6
Carl Wiking
OK Kåre
31:496:393:59Silver
7
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
32:346:494:44Silver
8
Hans Persson
Gävle OK
32:546:535:04Silver
9
Peter Eriksson
Linköpings OK
33:507:056:00Silver
10
Oskar Sjöberg
Täby OK
33:547:066:04Silver
11
Johan Kärrström
Tullinge SK
34:217:116:31Silver
12
Karl Walheim
Robertsfors IK
34:337:146:43Silver
13
Ruairi Short
Tullinge SK
35:167:237:26Silver
13
Andris Jubelis
OK Klemmingen
35:167:237:26Silver
15
Rickard Börjesson
Hestra IF
35:287:257:38Silver
15
Simon Hollbeck
Bromma-Vällingby SOK
35:287:257:38Silver
17
Simon Eklöv
OK Linné
35:417:287:51Silver
18
Anders Boström
Tumba-Mälarhöjden OK
35:437:287:53Silver
19
Axel Wikström
Söders-Tyresö
36:527:439:02Silver
20
Petter Irewall
Tjällmo-Godegårds OK
36:547:439:04Silver
21
Emil Svalbring
Målilla OK
37:167:489:26Silver
22
Christian Nilsson
OK Löftan
37:377:529:47Silver
23
Mathias Hallmén
Attunda OK
38:398:0510:49Silver
24
Jon Henriksson
OK Skogsfalken
39:238:1411:33Silver
25
Joel Francén
Tjällmo-Godegårds OK
39:478:1911:57Silver
26
David Eriksson
Hagaby GOIF
40:018:2212:11Brons
27
Mikael Johansson
OK Skärmen
40:368:3012:46Brons
28
Lukas Brodin
Hylte OK
41:098:3713:19Brons
29
Tommy Söderberg
OK Hällen
44:059:1316:15
30
Emil Gunnarsson
Eksjö SOK
44:519:2317:01
31
Daniel Hájek
Täby OK
46:309:4418:40
Mattias Argårds
IFK Moras OK
Ej godkänd
 
H20 Kval B 4770 meter35 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Boström
Järla IF OK
27:055:410:00Guld
2
Jonas Leandersson
OK Tyr
27:575:520:52Guld
3
Olle Kalered
OK Denseln
28:135:551:08Guld
4
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
28:285:581:23Guld
5
Rassmus Andersson
Stora Tuna OK
29:046:061:59Guld
6
Emil Jönsson
Halmstad OK
29:096:072:04Guld
7
Erik Blomgren
Stora Tuna OK
29:446:142:39Guld
8
Jesper Lysell
Rehns BK
29:456:142:40Guld
9
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
29:576:172:52Guld
10
Victor Silvemark
Dalaportens OL
30:306:243:25Guld
11
Sebastian Månsson
Hagaby GOIF
30:396:263:34Guld
12
John Sjösäter
Eksjö SOK
30:506:283:45Guld
13
Anders Hedberg
Göteborg-Majorna OK
31:056:314:00Silver
14
Erik Nilsson-Simkovics
Ulricehamns OK
31:076:314:02Silver
15
Niklas Olofsson
Helsingborgs SOK
31:456:394:40Silver
16
Erik Folkesson Blom
OK Älme
31:476:404:42Silver
17
Olof Sandgren
OK Orion
31:516:414:46Silver
18
Arturs Paulins
Rehns BK
32:216:475:16Silver
19
Jonas Kärrström
Tullinge SK
34:397:167:34Silver
20
Andis Laveikis
OK Klemmingen
34:557:197:50Silver
21
Marcus Andersson
OK Pan-Kristianstad
34:597:207:54Silver
22
Pontus Johansson
Växjö OK
37:057:4610:00Silver
23
Andreas Karlsson
Mariestads FK
37:237:5010:18Silver
24
Axel Mattsson
Järla IF OK
37:527:5610:47Silver
25
Calle Stenberg
OK Skogshjortarna
38:067:5911:01Silver
26
Emil Hammarström
OK Hällen
38:338:0511:28Silver
27
Kristian Dahlström
IFK Moras OK
38:388:0611:33Silver
28
Tobias Augustsson
Tjällmo-Godegårds OK
38:508:0811:45Silver
29
Erik Nero
Falköpings AIK OK
38:588:1011:53Silver
30
Emil Blomberg
Nyköpings OK
40:498:3313:44Brons
31
Viktor Stensson
Helsingborgs SOK
41:028:3613:57Brons
32
Olof Eriksson
OK Linné
42:148:5115:09Brons
33
Nicolas Simonin
OK Tisaren
44:009:1316:55
34
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
45:379:3418:32
35
Anders Reimertz
Eksjö SOK
62:1613:0335:11
 
H20 Kval C 4800 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jerker Lysell
Rehns BK
28:195:540:00Guld
2
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
28:225:550:03Guld
3
Anders Carlsson
Halmstad OK
28:415:590:22Guld
4
Erik Johansson
Halmstad OK
29:066:040:47Guld
5
Kent Ohlsson
Haninge SOK
29:386:101:19Guld
6
Johan Runesson
OK Tisaren
30:016:151:42Guld
7
Eric Rosander
Finspångs SOK
30:586:272:39Guld
8
Gustav Nordström
Gävle OK
31:296:343:10Guld
8
Oskar Ljungqvist
IK Hakarpspojkarna
31:296:343:10Guld
10
Rasmus Elmelid
Skåneslättens OL
31:496:383:30Guld
11
Simon Waller
OK Vargen
32:146:433:55Silver
12
Simon Sanderi
Vänersborgs SK
33:547:045:35Silver
13
Henrik Berggren
OK Denseln
34:267:106:07Silver
14
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
35:257:237:06Silver
15
Johan Sonesson
IFK Moras OK
35:457:277:26Silver
16
Andreas Allerhed
IFK Moras OK
37:017:438:42Silver
17
Thomas Pettersson
IF Thor
37:167:468:57Silver
18
Simon Sjöhed
Gävle OK
37:367:509:17Silver
19
Kärlis Dislers
IK Hakarpspojkarna
38:248:0010:05Silver
20
Thom Barbus
OK Orion
38:278:0110:08Silver
21
Oskar Daniels
Attunda OK
38:438:0410:24Silver
22
Henrik Tosteberg
Linköpings OK
40:238:2512:04Silver
23
Erik Gustafsson
OK Nackhe
40:328:2712:13Silver
24
Simon Andersson
OK Kullingshof
40:388:2812:19Silver
25
Andreas Liljegren
Gotlands Bro OK
41:248:3813:05Brons
26
Adam Ivarsson
Haninge SOK
41:308:3913:11Brons
27
Ivar Svartholm
Gammelstads IF
41:438:4113:24Brons
28
Johan Antonsson
OK Löftan
42:138:4813:54Brons
29
Fredrik Larsson
Hagaby GOIF
42:448:5414:25Brons
30
Kuba Dragowski
Järla IF OK
42:518:5614:32Brons
31
David Jonsson
OK Klyftamo
43:189:0114:59Brons
32
Adam Sandstedt
Eksjö SOK
46:289:4118:09
33
Niklas Reinholdsson
IF Thor
48:1110:0219:52
34
Rasmus Persson
Falköpings AIK OK
52:5511:0124:36
Oscar Vångell
Linköpings OK
Ej godkänd
 
D18 Kval A 3450 meter36 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tove Alexandersson
Stora Tuna OK
25:067:170:00Guld
2
Beatrice Gustavsson
OK Bävern
29:428:374:36Silver
3
Linn Bränneby
OK Kolmården
29:518:394:45Silver
4
Anna Brodin
OK Djerf
30:058:434:59Silver
5
Hanna Axelsson-Meyerson
OK Linné
30:368:525:30Silver
6
Elna Forsberg
Värend GN OL
31:219:056:15Silver
7
Kristin Hylander
Nyköpings OK
31:519:146:45Silver
8
Erika Rovina
OK Skogsfalken
32:599:347:53Silver
9
Lise Mortensen
Långhundra IF
34:3010:009:24Silver
10
Hedvig Markgren
Täby OK
34:5310:079:47Silver
11
Moa Johanson
OK Skogsstjärnan
35:1510:1310:09Silver
12
Lina Persson
OK Kolmården
35:1910:1410:13Silver
13
Frida Nilsson
Skåneslättens OL
35:3110:1810:25Silver
14
Marion Aebi
OK Tisaren
35:3410:1910:28Silver
15
Sofie Hansen
Skåneslättens OL
36:0010:2610:54Silver
16
Klara Hall
Järla IF OK
36:3810:3711:32Silver
17
Linnéa Wiking
OK Kåre
36:5210:4111:46Silver
18
Amanda Thellsén
OK Roxen
37:1510:4812:09Brons
19
Caroline Edlund
OK Nolaskogsarna
38:2311:0813:17Brons
20
Erika Hugoson
Nässjö OK
38:2711:0913:21Brons
21
Linnea Sundström
OK Renen
38:2811:0913:22Brons
22
Anette Önerud
OK Ravinen
38:5311:1613:47Brons
23
Anna Birkestål
Köping-Kolsva OK
39:2011:2414:14Brons
24
Ann-Sofie Karlsson
Årsunda IF
39:2911:2714:23Brons
25
Anna Arvidsson
Kalmar OK
40:1411:4015:08
26
Elin Sundqvist
Tullinge SK
40:3011:4415:24
27
Klara Alm
Länna IF
40:5011:5015:44
28
Maja Andersson
OK Dacke
41:5912:1016:53
29
Natalie Josefsson
OK Hällen
42:1812:1617:12
30
Ellen Larsson
IF Hagen
45:1813:0820:12
31
Anna Linde
OK Linné
47:0313:3821:57
32
Hanna Wåhlin
OK Skogsfalken
47:4513:5022:39
33
Cecilia Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
48:1513:5923:09
34
Julia Axelsson
Sol Tranås
53:1115:2528:05
Hanna Kivijärvi
OK Renen
Ej godkänd
Stina Skyttner
Forsa OK
Ej godkänd
 
D18 Kval B 3440 meter36 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linnea Martinsson
OK Tyr
25:447:290:00Guld
2
Ellinor Tjernlund
OK Vilse 87
27:027:521:18Guld
3
Rebecka Heinrup
Tullinge SK
28:238:152:39Guld
4
Anna Gustafsson
Jönköpings OK
29:398:373:55Silver
5
Carin Rosander
Finspångs SOK
30:298:524:45Silver
6
Elisabeth Ahlgren
Täby OK
30:508:585:06Silver
7
My Westlund
OK Tyr
31:559:176:11Silver
8
Lovisa Larsson
Hagaby GOIF
32:259:256:41Silver
9
Julia Lundquist
Nybro OK
33:049:377:20Silver
10
Hanna Käll
Tumba-Mälarhöjden OK
33:499:508:05Silver
11
Sara Lundsten
Vittjärvs IK
34:019:538:17Silver
12
Louise Markstedt
OK Södertörn
34:209:598:36Silver
13
Sanna Linsefors
Lunds OK
35:1210:149:28Silver
14
Frida Gustafsson
Jönköpings OK
35:4810:2410:04Silver
15
Linnea Holmqvist
Hagaby GOIF
35:4910:2510:05Silver
16
Anna Håkansson
OK Kolmården
35:5210:2610:08Silver
17
Evelina Wickbom
Vittjärvs IK
36:5310:4311:09Silver
17
Anette Nyström
OK Nolaskogsarna
36:5310:4311:09Silver
19
Amilia Björklund
Sävedalens AIK
37:0410:4711:20Brons
20
Malin Andersson
OK Nolaskogsarna
37:4410:5812:00Brons
21
Hanna Westerberg
Göteborg-Majorna OK
38:4511:1613:01Brons
22
Eriksson Kajsa
Haninge SOK
39:1311:2413:29Brons
23
Ance Rusova
Eksjö SOK
39:3611:3113:52Brons
24
Johanna Sarenmark
Leksands OK
39:5911:3714:15Brons
25
Viktoria Helmersson
Ockelbo OK
40:1711:4314:33
26
Ellinor Karlsson
IK Hakarpspojkarna
40:5811:5515:14
27
Elin Svensson
Nässjö OK
42:0212:1316:18
28
Meret Gürtler
OK Tyr
44:0612:4918:22
29
Linn Söderström
Oskarströms OK
44:2212:5418:38
30
Julia Alström
Sundsvalls OK
45:0713:0719:23
31
Julia Bergström
Nyköpings OK
47:2613:4721:42
32
Erika Knutsson
Nybro OK
48:3214:0722:48
33
Terese Ohlsson
OK Linné
49:3814:2623:54
34
Josefin Bengtsson
OK Tyr
50:0614:3424:22
35
Frida Erkers
Leksands OK
51:5115:0426:07
Linda Westerberg
Trollhättans SOK
Ej godkänd
 
D18 Kval C 3430 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Karlsson
Bromma-Vällingby SOK
25:507:320:00Guld
2
Kajsa Hammarström
OK Hällen
28:098:122:19Guld
3
Maria Nordström
Gävle OK
28:248:172:34Guld
4
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
28:398:212:49Guld
5
Karolin Ohlsson
Tullinge SK
28:408:212:50Guld
6
Hilda Forsgren
Täby OK
29:158:323:25Silver
7
Christina Løvald Hellberg
Täby OK
30:298:534:39Silver
8
Emma Edejern
Alfta-Ösa OK
32:209:266:30Silver
9
Sofia Levin
OK Tyr
33:139:417:23Silver
10
Lovisa Falk
Hagaby GOIF
33:159:427:25Silver
11
Lovisa Onsbring Gustafson
Eskilstuna OL
33:249:447:34Silver
12
Amanda Leo
Bredaryds SOK
34:4610:088:56Silver
13
Therese Westher
OK Djerf
34:4810:098:58Silver
14
Maria Johansson
OK Skärmen
35:1810:179:28Silver
15
Amanda Eklund
Rånäs OK
35:2010:189:30Silver
16
Caroline Lennartsson
OK Skogsstjärnan
35:2710:209:37Silver
17
Linnea Adolfsson
Tullinge SK
37:1710:5211:27Brons
18
Ida Forsén
Tullinge SK
37:2310:5411:33Brons
19
Marie Spångmyr
Leksands OK
37:2910:5611:39Brons
20
Sabine Tilta
OK Klemmingen
38:1611:0912:26Brons
21
Lisa Andersson
Ärla IF
38:4411:1812:54Brons
22
Emma Pettersson
Vimmerby OK
38:4911:1912:59Brons
23
Amanda Holmgren
Vittjärvs IK
39:1011:2513:20Brons
24
Maria Björklund
Bjursås OK
39:3411:3213:44Brons
25
Pernilla Petersson
Burseryds IF
40:2311:4614:33
26
Linn Grälls
OK Kåre
41:1912:0315:29
27
Hanna Björklund
OK Kåre
42:0012:1516:10
28
Sara Johansson
Bredaryds SOK
43:3012:4117:40
29
Cajsa Banck
IF Hagen
48:0214:0022:12
30
Emma Jonsson
Forsa OK
49:4614:3123:56
31
Lovisa Mannfolk
Ulricehamns OK
53:0715:2927:17
32
Karin Svensson
Finspångs SOK
53:2315:3427:33
33
Erika Jangnäs
IFK Lidingös Skid o OK
57:5716:5432:07
34
Lina Johansson
Skattkärrs IF
65:2719:0539:37
Malin Eriksson
IFK Moras OK
Ej godkänd
 
D18 Kval D 3450 meter33 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Josefin Tjernlund
OK Vilse 87
27:358:000:00Guld
2
Lisa Pedersen
OK Skogshjortarna
27:448:020:09Guld
3
Emma Bergman
OK Skogsfalken
29:218:301:46Guld
4
Ida Lindkvist
OK Denseln
29:308:331:55Guld
5
Sara Jonsson
OK Klyftamo
29:518:392:16Guld
6
Malin Sandström
Järla IF OK
30:408:533:05Guld
7
Annie Forsberg
OK Ravinen
31:109:023:35Silver
8
Anna Bredfelt
Lunds OK
31:189:043:43Silver
9
Lovisa Adolfsson
Tullinge SK
31:339:093:58Silver
10
Maja Pettersson
OK Dacke
32:119:204:36Silver
11
Linda Lindkvist
OK Denseln
32:149:214:39Silver
12
Sofia Forngren
OK Enen
32:299:254:54Silver
13
Ellinor Johansson
OK Skogsstjärnan
33:029:345:27Silver
14
Alice Hugosson
Sundsvalls OK
33:339:435:58Silver
15
Sofie Landqvist
Köping-Kolsva OK
34:2910:006:54Silver
16
Sara Rensgard
OK Renen
36:0610:288:31Silver
17
Tove Lagerberg
OK Södertörn
36:1910:328:44Silver
18
Julia Lauri
OK Tisaren
36:2610:348:51Silver
19
Joline Ingelsson
OK Hammaren
36:3310:368:58Silver
20
Kristin Schyberg
Fjärås AIK
37:4210:5610:07Silver
21
Marika Lindahl
OK Milan
38:0611:0310:31Silver
22
Frida Emanuelsson
Domnarvets GOIF
38:3011:1010:55Silver
23
Stefanie Andersson
Vimmerby OK
38:3411:1110:59Silver
24
Amanda Hallén
Trollhättans SOK
39:3411:2811:59Silver
25
Johanna Mikkelä
OK Hedströmmen
41:0611:5513:31Brons
26
Helena Markstedt
OK Södertörn
41:1811:5813:43Brons
27
Lovisa Persson
OK Tisaren
41:3812:0414:03Brons
28
Bente Rost
Alfta-Ösa OK
42:2712:1814:52Brons
29
Emma Rosén
OK Njudung
42:3012:1914:55Brons
30
Klara Tollmar
Nyköpings OK
47:2713:4519:52
31
Sofie Svensson
Vimmerby OK
49:1914:1821:44
Therese Hansen
Skåneslättens OL
Ej godkänd
Anna Larsson
IF Hagen
Ej godkänd
 
H18 Kval A 4100 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Ridefelt
OK Linné
24:446:020:00Guld
2
Anton Sjökvist
Stora Tuna OK
26:276:271:43Guld
3
Kalle Bergman
OK Ravinen
27:056:362:21Guld
4
Johan Högstrand
Markbygdens OK
27:596:503:15Guld
5
John Persson
OK Alehof
28:206:553:36Silver
6
Egil Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
28:497:024:05Silver
7
Joakim Berg
Bromma-Vällingby SOK
29:187:094:34Silver
8
Simon Hedlund
Köping-Kolsva OK
29:317:124:47Silver
9
Christian Kollberg
Järla IF OK
30:207:245:36Silver
10
Christoffer Ohlsson
Uddevalla OK
30:397:295:55Silver
11
Rasmus Palmqvist
Järfälla OK
31:117:366:27Silver
12
Adam Bäckström
SOIK Hellas
31:397:436:55Silver
13
Daniel Martinsson
Göteborg-Majorna OK
31:517:467:07Silver
14
Gustav Åhrén
Motala AIF OL
32:147:527:30Silver
15
Robert Vångell
Linköpings OK
32:417:587:57Silver
16
Victor Bergstrand
Motala AIF OL
33:408:138:56Silver
17
Erik Classon
OK Orinto
33:528:169:08Silver
18
Henrik Jonsson
OK Rodhen
33:548:169:10Silver
19
Martin Jansson
OK Rodhen
35:058:3310:21Silver
20
Viktor Öhlén
Surahammars SOK
35:318:4010:47Silver
21
Edvard Davidsson
OK Klemmingen
36:118:5011:27Brons
22
Tom Ryan
OK Tyr
36:278:5311:43Brons
23
Adam Hellstadius
OK Hällen
36:408:5711:56Brons
24
Johan Peterson
Hagaby GOIF
36:539:0012:09Brons
25
Axel Wrådhe
Attunda OK
37:109:0412:26Brons
26
Alexander Nilsson
Gotlands Bro OK
37:209:0612:36Brons
27
Robert Sandberg
OK Roslagen
37:399:1112:55Brons
28
Adam Georgsson
OK Nackhe
37:449:1213:00Brons
29
Torbjörn Jacobsson
OK Rodhen
38:049:1713:20
30
Jon Åkesson
Forsa OK
39:499:4315:05
30
Fredrik Bjernulf
Sundbybergs IK
39:499:4315:05
32
Markus Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
40:259:5115:41
33
Måns Bränneby
OK Kolmården
41:0610:0116:22
34
Jonas Nilsson
OK Nackhe
41:1610:0416:32
35
Daniel Wikström
OK Tyr
41:2910:0716:45
36
Isak Lundgren
Umeå OK
42:3510:2317:51
37
Pontus Öström
OK Tyr
43:2310:3518:39
38
Jakob Segerslätt
Skåneslättens OL
43:3010:3718:46
39
Johan Bergman
OK Renen
44:1710:4819:33
40
Emil Åström
Sundsvalls OK
52:0412:4227:20
 
H18 Kval B 4100 meter40 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Ingelsson
Ockelbo OK
25:216:110:00Guld
2
Martin Regborn
Hagaby GOIF
26:036:210:42Guld
3
Martin Sand
OK Tisaren
28:026:502:41Guld
4
Christer Garpenlund
KFUM Örebro OK
28:036:502:42Guld
5
Jakob Andersson
Bredaryds SOK
28:206:552:59Guld
6
Love Berzell
Attunda OK
28:306:573:09Guld
7
Jens Wängdahl
OK Gipen
28:336:583:12Guld
8
Jonas Nordström
Tullinge SK
30:197:244:58Silver
9
Mandus Ridefelt
OK Linné
30:337:275:12Silver
10
Ola Svahn
IFK Moras OK
30:437:305:22Silver
11
Pontus Petersson
Nybro OK
30:477:305:26Silver
12
Jonatan Aronsson
OK Tisaren
31:087:365:47Silver
13
Magnus Glännefors
Söders-Tyresö
31:137:375:52Silver
14
Daniel Svensson
IFK Moras OK
32:107:516:49Silver
15
Jesper Öström
OK Tyr
32:147:526:53Silver
16
Raivo Kivlenkis
Rehns BK
32:277:557:06Silver
17
Torbjörn Kölzow
OK Ravinen
32:317:567:10Silver
18
Erik Jansson
Garphyttans IF
33:078:057:46Silver
19
Henning Hall
Nyköpings OK
34:018:188:40Silver
20
Fredrik Mattsson
OK Kåre
35:148:369:53Silver
21
Joakim Eliasson
OK Alehof
36:068:4810:45Silver
22
Fredrik Carlsson
OK Hällen
37:119:0411:50Brons
23
Erik Nyberg
OK Denseln
37:589:1612:37Brons
24
Adrian Pauli
Istrums SK
38:189:2012:57Brons
25
Johan Ekelöv
Skåneslättens OL
38:349:2413:13Brons
26
Fredrik Nilsson
Örkelljunga FK
40:139:4914:52
27
Johan Allard
Tjällmo-Godegårds OK
40:519:5815:30
28
Johan Hagström
Falkenbergs OK
41:4510:1116:24
29
Adam Karlsson
Hagaby GOIF
42:0110:1516:40
30
Conrad Tingström
OK Klemmingen
43:5610:4318:35
31
Markus Lundholm
OK Renen
44:4610:5519:25
32
John Oskarsson
Hagaby GOIF
45:2311:0420:02
33
Viktor Lindberg
OK Roslagen
46:5111:2621:30
34
Patrik Axelsson
Tumba-Mälarhöjden OK
48:0411:4322:43
35
Anton Österblad
OK Skogsfalken
48:2311:4823:02
36
Arvid Lindqvist-Käll
OK Älme
53:5113:0828:30
37
Martin Delin
OK Orion
56:4813:5131:27
38
Johan Gunnars
IFK Moras OK
88:5021:4063:29
Linus Ericson
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
Hugo Mattsson
Skåneslättens OL
Ej godkänd
 
H18 Kval C 4050 meter38 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Edén
OK Kåre
24:216:010:00Guld
2
Joakim Svensk
Stora Tuna OK
25:406:201:19Guld
3
Måns Sandgren
OK Orion
26:166:291:55Guld
4
Love Sintring
Hagaby GOIF
26:506:382:29Guld
5
Rickard Ohlsson
Haninge SOK
26:576:392:36Guld
6
Oskar Svensson
Finspångs SOK
28:227:004:01Silver
7
Marcus Jansson
Garphyttans IF
28:577:094:36Silver
8
Johan Norberg
Gamleby OK
29:447:205:23Silver
9
Joel Nilsson
IFK Göteborg
29:547:235:33Silver
10
Viktor Antonsson
Eksjö SOK
30:507:376:29Silver
11
Martin Blomgren
Stora Tuna OK
31:497:517:28Silver
12
Nils Spetz
Ulricehamns OK
32:047:557:43Silver
13
Johan Kristensson
Skåneslättens OL
32:358:038:14Silver
14
Anton Hallor
OK Tisaren
33:158:138:54Silver
15
Joel A Skantze
Järla IF OK
33:268:159:05Silver
16
Andreas Calleberg
Söderhamns OK
33:478:209:26Silver
17
Fredrik Forsberg
Tullinge SK
33:498:219:28Silver
18
Niklas Olsson
IFK Moras OK
34:178:289:56Silver
19
Oskar Hektor
Järla IF OK
34:418:3410:20Silver
20
Simon Mellin
Sundbybergs IK
35:338:4711:12Silver
21
Gustav Stenberg
OK Skogshjortarna
36:018:5411:40Brons
22
Marcus Ramström
IK Hakarpspojkarna
38:099:2513:48
23
Markus Westerlind
OK Nolaskogsarna
38:169:2713:55
24
Tobias Steen
Haninge SOK
40:059:5415:44
25
Max Molitor
Katrineholms OK
40:3810:0216:17
26
André Sahlsten
OK Ravinen
41:1410:1116:53
27
Albin Andersson
Markbygdens OK
42:0510:2317:44
28
Adam Fredén
Falköpings AIK OK
43:0210:3818:41
29
Björn Edvinsson
Ronneby OK
43:5010:4919:29
30
Johan Korsman
Umeå OK
45:3511:1521:14
31
Christoffer Andersén
IK Gandvik
45:5211:2021:31
32
Andreas Westberg
OK Orinto
45:5611:2021:35
33
Mårten Lundquist
Sundbybergs IK
49:2812:1325:07
34
Tobias Beckius
OK Tyr
50:4012:3126:19
35
Emil Nilsson
Umeå OK
50:5312:3426:32
36
Jesper Ståhl
IS Kullen
63:3315:4139:12
Andreas Eckhoff
Helsingborgs SOK
Ej godkänd
Max Peter Bejmer
Bromma-Vällingby SOK
Ej godkänd
 
H18 Kval D 4100 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Göran Winblad
Rehns BK
25:226:110:00Guld
2
Christian Tingström
OK Klemmingen
26:366:291:14Guld
3
Jakob Enmark
Gävle OK
26:526:331:30Guld
4
Oscar Andersson
Stora Tuna OK
27:256:412:03Guld
5
Karl-Johan Westberg
OK Tranan
28:076:512:45Guld
6
Felix Larsson
OK Skogsfalken
28:146:532:52Guld
7
Tim Bjärengren
OK Hällen
29:537:174:31Silver
8
Oscar Riis
Gamleby OK
29:557:184:33Silver
9
Andreas Holmberg
IFK Moras OK
30:047:204:42Silver
10
Andreas Bergander
Eksjö SOK
30:117:224:49Silver
11
Niklas Olsson
Skåneslättens OL
30:167:234:54Silver
12
Niklas Österlund
Ulricehamns OK
30:317:275:09Silver
13
Albin Evertsson
OK Klyftamo
30:337:275:11Silver
14
Jonas Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:357:285:13Silver
15
Fredrik Carlsson
Täby OK
31:037:345:41Silver
16
Oscar Carlsson
Eksjö SOK
31:117:365:49Silver
17
Simon Smedberg
OK Skogsfalken
31:357:426:13Silver
18
Johan Engström
OK Orion
32:447:597:22Silver
19
Joakim Karlsson
Mariestads FK
33:378:128:15Silver
20
Mikael Andersson
IF Rigor
33:398:128:17Silver
21
Johan Fröberg
GOIF Tjalve
33:488:158:26Silver
22
Oskar Höglund
Motala AIF OL
33:588:178:36Silver
23
Anton Sundin
Strängnäs-Malmby OL
34:328:259:10Silver
24
Axel Roos Hansson
Täby OK
35:128:359:50Silver
25
Johan Montén
Domnarvets GOIF
35:448:4310:22Silver
26
Daniel Lindgren
OK Linné
36:228:5211:00Silver
27
Henrik Hammas
Attunda OK
36:428:5711:20Silver
28
Jonathan Anderson
Kexholms SK
38:449:2713:22Brons
29
Erik Toomingas
Sundsvalls OK
40:319:5315:09
30
Sebastian Inderst
Eksjö SOK
40:359:5415:13
31
Tobias Mattsson
Trollhättans SOK
40:489:5715:26
32
Simon Skogman
Markbygdens OK
42:5510:2817:33
33
Tomas Axelson
OK Löftan
44:0710:4618:45
34
John Börjesson
Hestra IF
44:2810:5119:06
35
Andreas Bergqvist
Stora Tuna OK
44:5210:5719:30
36
Felix Palmgren
Eksjö SOK
44:5310:5719:31
37
Martin Bengtsson
IS Kullen
46:3511:2221:13
38
Jörgen Magnusson
OK Reftele
47:5811:4222:36
39
Carl-Johan Fredman
Hestra IF
53:2813:0228:06
Michael Refors
Järla IF OK
Ej godkänd