SM Ultralång (med Elitserien och Silva Junior Cup)

2009-08-02

Arrangörer: Stigsökarna | Eds SK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
248
Form:
Individuell
Startande:
214
Distans:
Ultralång
Fullföljande:
163
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
Elitserien D21 16100 meter21 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Andersson
Sävedalens AIK
142:108:500:00Guld
2
Annica Gustafsson
IF Thor
142:348:510:24Guld
3
Maria Magnusson
Sävedalens AIK
142:378:510:27Guld
4
Elin Sjölander
OK Rodhen
148:409:146:30Guld
5
Elin A-Skantze
Järla IF OK
150:359:218:25Guld
6
Linnea Lidström
OK Kolmården
150:519:228:41Guld
7
Johanna Svensson
OK Hällen
151:199:249:09Guld
8
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
152:179:2810:07Guld
9
Jenny Eriksson
OK Rodhen
156:559:4514:45Guld
10
Nadiya Volynska
OK Orion
164:1510:1222:05Silver
11
Annika Björk
OK Pan-Kristianstad
167:3310:2425:23Silver
12
Sofia Holmgård
Kils OK
171:3310:3929:23Silver
13
Annika Östman
Sävedalens AIK
176:1310:5734:03Silver
14
Elin Björkman
Täby OK
176:2310:5734:13Silver
15
Maria Sjölander
OK Rodhen
177:4711:0335:37Silver
16
Malin Sand
IK Hakarpspojkarna
180:0911:1137:59Silver
17
Sofia Adolfsson
OK Kåre
182:5011:2140:40Silver
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Elin Hamrefors
OK Landehof
Ej godkänd
Linda Take
OK Djerf
Ej godkänd
Lina Bäckström
Domnarvets GOIF
Ej godkänd
 
Elitserien H21 24100 meter50 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
170:387:050:00Guld
2
Emil Wingstedt
Leksands OK
171:267:070:48Guld
3
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
177:107:216:32Guld
4
Mats Troeng
OK Linné
178:147:247:36Guld
5
Erik Rost
Malungs OK Skogsmårdarna
178:187:247:40Guld
6
Peter Hemmyr
Järla IF OK
178:447:258:06Guld
7
Oleksandr Kratov
OK Orion
181:127:3110:34Guld
8
Emil Andersson
Ärla IF
181:207:3110:42Guld
9
Jakob Jansson
Järla IF OK
183:027:3612:24Guld
10
Patrik Martner
Leksands OK
185:357:4214:57Guld
11
Pelle Engstrand
Rehns BK
187:207:4616:42Guld
12
Jonas Bäckström
Malungs OK Skogsmårdarna
191:417:5721:03Silver
13
Mikael Kristensson
Leksands OK
193:118:0122:33Silver
14
Erik Holmberg
IK Hakarpspojkarna
195:388:0725:00Silver
15
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
195:478:0725:09Silver
16
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
196:518:1026:13Silver
17
Håkan Gunnarsson
OK Orion
198:278:1427:49Silver
18
Anatolijs Tarasovs
Ärla IF
198:358:1427:57Silver
19
Jonas Engström
OK Hällen
199:248:1628:46Silver
20
Johan Aronsson
OK Tisaren
200:158:1929:37Silver
21
Robbin Kantarp
OK Hällen
200:378:1929:59Silver
22
Henrik Jansson
IK Hakarpspojkarna
201:398:2231:01Silver
23
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
202:408:2532:02Silver
24
Mikael Andersson
IK Hakarpspojkarna
205:128:3134:34Silver
25
Erik Martinsson
Linköpings OK
206:428:3536:04Silver
26
Peter Aronsson
Linköpings OK
207:368:3736:58Silver
27
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
207:418:3737:03Silver
28
Mattias Andersson
OK Tisaren
217:479:0247:09Silver
29
Patrik Lind
Ärla IF
218:419:0448:03Silver
30
David Holmberg
Attunda OK
230:499:3560:11Silver
31
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
232:249:3961:46Silver
32
Anton Östlin
Södertälje-Nykvarn Orientering
239:109:5568:32Silver
33
Martin Ivarsson
Vänersborgs SK
239:169:5668:38Silver
Anders Lindberg
OK Tyr
Ej godkänd
Johan Wikström
OK Tyr
Ej godkänd
Johan Hamelius
Stora Tuna OK
Ej godkänd
Johan Lindahl
Täby OK
Ej godkänd
Rikard Pentonen
IFK Göteborg
Ej godkänd
Erik Liljequist
OK Älme
Ej godkänd
Tobias Öström
OK Tyr
Ej godkänd
Martin Söderberg
OK Orion
Ej godkänd
Jon Andersson
OK Orion
Ej godkänd
Per Carlborg
Nyköpings OK
Ej godkänd
Thomas Carlsson
Malungs OK Skogsmårdarna
Ej godkänd
Magnus Hakeman
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
Johan Hellman
Vänersborgs SK
Ej godkänd
Markus Adolfsson
Linköpings OK
Ej godkänd
Conny Rantzow
Hestra IF
Ej godkänd
Lukas Peterson
IFK Umeå
Ej godkänd
 
Silva Junior Cup D20 13200 meter28 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Beata Falk
Hagaby GOIF
119:009:010:00Guld
2
Lisa Pettersson
OK Dacke
122:539:193:53Guld
3
Kajsa Risby
OK Kåre
122:569:193:56Guld
4
Magdalena Olsson
IFK Moras OK
123:289:214:28Guld
5
Anna Forsberg
OK Kolmården
126:069:337:06Guld
6
Kristin Löfgren
Järfälla OK
128:249:449:24Guld
7
Emeli Pettersson
Tullinge SK
130:059:5111:05Guld
8
Maria Westher
OK Djerf
133:1010:0514:10Silver
9
Katarina Svahn
IFK Moras OK
133:1310:0614:13Silver
10
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
135:0810:1416:08Silver
11
Hanna Axelsson
IK Hakarpspojkarna
135:1610:1516:16Silver
12
Emma Carlsson
Skarpnäcks OL
135:1910:1516:19Silver
13
Linnéa Ivarsson Sandberg
OK Denseln
135:3210:1616:32Silver
14
Kristin Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
135:4010:1716:40Silver
15
Rebecka Nylin
OK Tisaren
135:4210:1716:42Silver
16
Lisa Rönnols
Täby OK
135:5910:1816:59Silver
17
Anna Bachman
Täby OK
136:3710:2117:37Silver
18
Camilla Lundgren
Göteborg-Majorna OK
140:3810:3921:38Silver
19
Therese Klintberg
Eksjö SOK
142:0410:4623:04Silver
20
Josefin Aronsson
OK Tisaren
154:2311:4235:23Silver
21
Lina Blomqvist
OK Skogsfalken
154:3011:4235:30Silver
22
Julia Davidsson
OK Klemmingen
154:3611:4335:36Silver
23
Josefin Bertilsson
FK Herkules
160:4812:1141:48Silver
24
Hanna Johansson
Skattkärrs IF
167:2412:4148:24Brons
25
Lisa Borssén
OK Kroppefjäll
179:0913:3460:09
Alva Olsson
Västerås SOK
Ej godkänd
Åsa Holmgren
Västerås SOK
Ej godkänd
Mia Kaisajuntti
OK Skogsfalken
Ej godkänd
 
Silva Junior Cup H20 20300 meter48 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carl Wiking
OK Kåre
154:287:370:00Guld
2
Kalle Johansson
Halmstad OK
154:407:370:12Guld
3
Olle Kalered
OK Denseln
155:037:380:35Guld
4
Olle Boström
Järla IF OK
155:347:401:06Guld
5
Erik Johansson
Halmstad OK
156:597:442:31Guld
6
Kent Ohlsson
Haninge SOK
161:327:577:04Guld
7
Rasmus Elmelid
Skåneslättens OL
170:498:2516:21Guld
8
Anders Carlsson
Halmstad OK
170:528:2516:24Guld
9
Simon Waller
OK Vargen
171:248:2716:56Silver
10
Hans Persson
Gävle OK
172:188:2917:50Silver
11
Erik Pettersson
Attunda OK
173:598:3419:31Silver
12
Olof Sandgren
OK Orion
175:388:3921:10Silver
13
Daniel Hájek
Täby OK
177:308:4523:02Silver
14
Gustav Nordström
Gävle OK
178:558:4924:27Silver
15
Jakob Wallenhammar
Hagaby GOIF
181:498:5727:21Silver
16
Jan Klapal
OK Kåre
182:038:5827:35Silver
17
Emil Jönsson
Halmstad OK
184:069:0429:38Silver
18
Johan Kärrström
Tullinge SK
188:499:1834:21Silver
19
Erik Folkesson Blom
OK Älme
190:489:2436:20Silver
20
Kärlis Dislers
IK Hakarpspojkarna
195:429:3841:14Silver
21
Daniel Örn
IK Hakarpspojkarna
204:1510:0449:47Silver
22
Rasmus Persson
Falköpings AIK OK
204:2010:0449:52Silver
23
Oscar Vångell
Linköpings OK
205:4910:0851:21Silver
24
Erik Nero
Falköpings AIK OK
209:3010:1955:02Silver
25
Alexander Westberg
OK Tranan
209:5710:2155:29Silver
26
Erik Johansson
OK Tranan
214:1810:3359:50Silver
27
Andreas Karlsson
Mariestads FK
217:5810:4463:30Silver
28
Pontus Johansson
Växjö OK
219:0410:4764:36Brons
29
Erik Gustafsson
OK Nackhe
236:3411:3982:06
30
David Jonsson
OK Klyftamo
243:3612:0089:08
31
Mikael Johansson
OK Skärmen
252:5612:2898:28
Kristian Dahlström
IFK Moras OK
Ej godkänd
Henrik Tosteberg
Linköpings OK
Ej godkänd
Calle Stenberg
OK Skogshjortarna
Ej godkänd
Gustav Bergman
OK Ravinen
Ej godkänd
Emil Hammarström
OK Hällen
Ej godkänd
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
Ej godkänd
Nicolas Simonin
OK Tisaren
Ej godkänd
Oskar Ljungqvist
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Niklas Olofsson
Helsingborgs SOK
Ej godkänd
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
Ej godkänd
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
Ej godkänd
Anders Hedberg
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
Anton Tynong
Gävle OK
Ej godkänd
Henrik Berg
Bromma-Vällingby SOK
Ej godkänd
Jerker Lysell
Rehns BK
Ej godkänd
Jesper Lysell
Rehns BK
Ej godkänd
Johan Runesson
OK Tisaren
Ej godkänd
 
Silva Junior Cup D18 0 meter29 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tove Alexandersson
Stora Tuna OK
119:020:00Guld
2
Anna Segersson
OK 64 Torpa
119:050:03Guld
3
Helena Karlsson
Bromma-Vällingby SOK
123:334:31Guld
4
Kajsa Hammarström
OK Hällen
124:175:15Guld
5
Linnéa Wiking
OK Kåre
124:215:19Guld
6
Beatrice Gustavsson
OK Bävern
129:2610:24Guld
7
Elisabeth Ahlgren
Täby OK
131:2612:24Guld
8
Ida Lindkvist
OK Denseln
135:2616:24Silver
9
Emma Bergman
OK Skogsfalken
136:0517:03Silver
10
Frida Erkers
Leksands OK
136:0917:07Silver
11
Linnea Martinsson
OK Tyr
138:0319:01Silver
12
Rebecka Heinrup
Tullinge SK
138:1019:08Silver
13
Sanna Linsefors
Lunds OK
139:5020:48Silver
14
Lisa Andersson
Ärla IF
140:4921:47Silver
15
Karolin Ohlsson
Tullinge SK
150:5331:51Silver
16
Karin E. Gustafsson
Hagaby GOIF
161:2142:19Silver
17
Linda Lindkvist
OK Denseln
161:3642:34Silver
18
Elna Forsberg
Värend GN OL
162:5543:53Silver
19
Erika Rovina
OK Skogsfalken
166:4447:42Silver
20
Louise Markstedt
OK Södertörn
170:2251:20Brons
21
Ida Forsén
Tullinge SK
172:1453:12Brons
22
Elin Sundqvist
Tullinge SK
173:0754:05Brons
23
Julia Lundquist
Nybro OK
182:0863:06
24
Lovisa Persson
OK Tisaren
184:5465:52
25
Isabell Josefsson
OK Reftele
192:5973:57
26
Maria Björklund
Bjursås OK
194:1275:10
Anna Arvidsson
Kalmar OK
Ej godkänd
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
Ej godkänd
Maria Johansson
OK Skärmen
Ej godkänd
 
Silva Junior Cup H18 0 meter38 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Regborn
Hagaby GOIF
152:570:00Guld
2
Karl-Johan Westberg
OK Tranan
177:2724:30Silver
3
Robert Vångell
Linköpings OK
178:5926:02Silver
4
Jakob Andersson
Bredaryds SOK
180:3727:40Silver
5
Joakim Karlsson
Mariestads FK
180:5527:58Silver
6
Andreas Bergander
Eksjö SOK
181:3928:42Silver
7
Christian Tingström
OK Klemmingen
182:2429:27Silver
8
Ola Svahn
IFK Moras OK
183:2330:26Silver
9
Alexander Moberg
OK Tyr
186:4933:52Silver
10
Egil Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
188:1135:14Silver
11
Jakob Enmark
Gävle OK
190:0737:10Silver
12
Fredrik Ingelsson
Ockelbo OK
190:0937:12Silver
13
Viktor Antonsson
Eksjö SOK
193:2040:23Silver
14
Oscar Riis
Gamleby OK
196:3243:35Silver
15
Christer Garpenlund
KFUM Örebro OK
197:0944:12Silver
16
Niklas Olsson
IFK Moras OK
197:1544:18Silver
17
Jonathan Anderson
Kexholms SK
198:0245:05Silver
18
Albin Evertsson
OK Klyftamo
199:0746:10Silver
19
Joel A Skantze
Järla IF OK
199:1146:14Silver
20
David Procházka
OK Kåre
199:1346:16Silver
21
Fredrik Edén
OK Kåre
205:1752:20Silver
22
Johan Salomonsson
Vänersborgs SK
206:1253:15Silver
23
Stepan Zimmermann
Attunda OK
211:0058:03Silver
24
Joel Nilsson
IFK Göteborg
212:3759:40Silver
25
Christoffer Ohlsson
Uddevalla OK
216:3363:36Brons
26
Johan Norberg
Gamleby OK
217:0064:03Brons
27
Simon Hedlund
Köping-Kolsva OK
223:4970:52Brons
28
Mikael Andersson
IF Rigor
239:2486:27
29
Marcus Ramström
IK Hakarpspojkarna
240:4687:49
30
Joakim Berg
Bromma-Vällingby SOK
240:4787:50
31
Martin Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
247:1694:19
Adam Georgsson
OK Nackhe
Ej godkänd
Albin Ridefelt
OK Linné
Ej godkänd
Love Berzell
Attunda OK
Ej godkänd
Oscar Carlsson
Eksjö SOK
Ej godkänd
Rickard Ohlsson
Haninge SOK
Ej godkänd
Göran Winblad
Rehns BK
Ej godkänd
Anton Sundin
Strängnäs-Malmby OL
Ej godkänd