SM Långdistans Final

2006-09-10

Arrangör: FK Åsen

Nivå:
Nationell
Anmälda:
192
Form:
Individuell
Startande:
191
Distans:
Lång
Fullföljande:
180
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Final 9375 meter30 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
62:136:380:00Guld
2
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
62:156:380:02Guld
3
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
62:436:410:30Guld
4
Anna Mårsell
Stora Tuna IK
66:547:084:41Guld
5
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
67:527:145:39Guld
6
Annika Billstam
OK Linné
68:307:186:17Guld
7
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
69:017:226:48Guld
8
Lina Persson
OK Skogsfalken
69:077:226:54Guld
9
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
70:147:298:01Silver
10
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
70:197:308:06Silver
11
Carina Svensson
Eksjö SOK
70:347:328:21Silver
12
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
70:567:348:43Silver
13
Åsa Lindqvist
Umeå OK
71:487:409:35Silver
14
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
72:017:419:48Silver
15
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
73:157:4911:02Silver
16
Maria Magnusson
FK Friskus-Varberg
73:257:5011:12Silver
17
Karin Boström
Järfälla OK
73:357:5111:22Silver
18
Sofie Johansson
OK Linné
73:417:5211:28Silver
19
Johanna Svensson
OK Hällen
73:567:5311:43Silver
20
Pia Olsson
OK Pan-Kristianstad
74:157:5512:02Silver
21
Lina Åkesson
OK Linné
74:357:5712:22Silver
22
Erika Christensson
IFK Lidingös Skid o OK
76:018:0713:48Silver
23
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
76:218:0914:08Silver
24
Emma Andersson
Sävedalens AIK
77:018:1314:48Silver
25
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
78:118:2015:58Silver
26
Lotta Saetre
OK Orinto
81:118:4018:58Silver
27
Fanny Fredriksson
Täby OK
82:168:4720:03Silver
Linda Take
OK Djerf
Ej godkänd
Emelie Eklöf
Stora Tuna IK
Ej godkänd
Anna Lampinen
IFK Umeå
Ej godkänd
 
H21 Final 15825 meter39 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Niclas Jonasson
Leksands OK
91:135:460:00Guld
2
Tobias Noborn
IFK Göteborg
92:405:511:27Guld
3
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
92:475:521:34Guld
4
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
94:425:593:29Guld
5
David Andersson
IK Hakarpspojkarna
95:106:013:57Guld
5
Fredrik Löwegren
IFK Göteborg
95:106:013:57Guld
7
Erik Andersson
OK Denseln
95:166:014:03Guld
8
Mikael Olofsson
IFK Göteborg
95:586:044:45Guld
9
Pål Skogtjärn
Södertälje-Nykvarn Orientering
96:216:055:08Guld
9
Mats Troeng
OK Linné
96:216:055:08Guld
11
Thomas Asp
IFK Göteborg
96:506:075:37Guld
12
Jan Troeng
OK Linné
97:236:096:10Guld
13
Peter Öberg
OK Hällen
98:136:127:00Guld
14
Johan Höij
Leksands OK
99:216:178:08Guld
15
Yuri Omelchenko
OK Orion
99:366:188:23Guld
16
Mattias Millinger
Västerås SOK
99:486:188:35Guld
17
Emil Wingstedt
Växjö OK
100:126:208:59Guld
18
Anders Holmberg
Järla IF OK
100:476:229:34Guld
19
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
101:096:249:56Guld
20
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
101:126:249:59Guld
21
Erik Rost
Malungs OK Skogsmårdarna
101:356:2510:22Guld
22
Crister Nygren
IF Thor
101:446:2610:31Guld
23
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
101:556:2610:42Guld
24
Christian Håkansson
Ronneby OK
102:066:2710:53Silver
25
Daniel Nilsson
OK Skogsfalken
102:126:2710:59Silver
26
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
103:186:3212:05Silver
27
Mikael Nordström
OK Linné
103:466:3312:33Silver
28
Emil Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
103:546:3412:41Silver
29
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
104:186:3513:05Silver
30
Matt Speake
OK Tisaren
104:416:3713:28Silver
31
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
106:056:4214:52Silver
32
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
107:156:4716:02Silver
33
Mathias Jansson
Hagaby GOIF
107:426:4816:29Silver
34
Peter Nilsson
IK Hakarpspojkarna
107:596:4916:46Silver
35
Fredrik Persson
OK Pan-Kristianstad
111:007:0119:47Silver
36
Anders Boström
Järfälla OK
111:537:0420:40Silver
37
Robbin Kantarp
OK Hällen
118:117:2826:58Silver
Kalle Dalin
Leksands OK
Ej godkänd
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
 
D20 Final 7150 meter30 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna (Humlaröd) Persson
FK Göingarna
56:577:580:00Guld
2
Elin A Skantze
Järla IF OK
60:018:243:04Guld
3
Frida Andersson
Falkenbergs OK
61:058:334:08Guld
4
Johanna Jonsson
IK Hakarpspojkarna
61:308:364:33Guld
5
Anna Holmgren
Vittjärvs IK
61:528:394:55Guld
6
Jana Macinská
OK Orion
62:368:455:39Guld
7
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
63:478:556:50Silver
8
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
64:319:017:34Silver
9
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
64:409:037:43Silver
10
Jennie Runesson
OK Vivill
64:499:047:52Silver
11
Sofie Sihver
IFK Lidingös Skid o OK
65:309:108:33Silver
12
Malin Sand
OK Tisaren
66:139:169:16Silver
12
Sofia Adolfsson
OK Kåre
66:139:169:16Silver
14
Maria Arvidsson
Kalmar OK
67:409:2810:43Silver
15
Elin Kristoffersson
Litsbygdens SK
67:419:2810:44Silver
16
Linnea Lidström
OK Landehof
67:569:3010:59Silver
17
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
68:489:3711:51Silver
18
Maria Schmiterlöw
Hjobygdens OK
69:259:4312:28Silver
19
Ida Johansson
IFK Moras OK
69:319:4312:34Silver
20
Frida Bakkman
SOK Viljan
70:269:5113:29Silver
21
Sofia Törnqvist
Storviks IF
70:509:5413:53Silver
22
Eva Tiselius
OK Kåre
73:4710:1916:50Silver
23
Eva Svensson
IFK Moras OK
75:3210:3418:35Silver
24
Amélie Wallenhammar
Hagaby GOIF
76:3010:4219:33Silver
25
Sofie Pettersson
Ulricehamns OK
80:3111:1623:34Brons
26
Matilda Andersson
Västerbergslagens OL
83:4711:4326:50Brons
27
Josefin Persson
Tullinge SK
83:5011:4326:53Brons
28
Emma Isaksson
Skogslöparna
86:0312:0229:06
Anna-Karin Claesson
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Sara Eskilsson
Haninge SOK
Ej godkänd
 
H20 Final 11750 meter30 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mikael Kristensson
OK Torfinn
71:056:030:00Guld
2
Patrik Karlsson
Växjö OK
71:266:050:21Guld
3
Fredrik Johansson
Ulricehamns OK
74:166:193:11Guld
4
John Fredriksson
Täby OK
74:536:223:48Guld
5
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
75:526:274:47Guld
6
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
76:236:305:18Guld
7
Lukas Peterson
IFK Umeå
76:376:315:32Guld
8
David Bejbom
Uddevalla OK
76:466:325:41Guld
9
Jan Benes
Rehns BK
77:016:335:56Guld
10
Johan Olausson
OK Orion
78:596:437:54Guld
11
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
79:326:468:27Guld
12
Michal Krajcik
OK Orion
79:456:478:40Guld
13
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
80:276:519:22Silver
14
Markus Johansson
Rydboholms SK
81:176:5510:12Silver
15
Patrik Lind
OK Tor
81:406:5710:35Silver
16
Daniel Erlandsson
OK Vilse 87
81:486:5810:43Silver
17
Jonathan Rosendahl
Västerås SOK
82:437:0211:38Silver
18
Erik Pettersson
Visborgs OK
82:447:0211:39Silver
19
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
83:547:0812:49Silver
20
Anton Lif
Gävle OK
84:377:1213:32Silver
21
Jon Gustafsson
IK Hakarpspojkarna
84:577:1413:52Silver
22
Ivan Forsgren
OK Tisaren
85:207:1614:15Silver
23
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
87:287:2716:23Silver
24
Robert Karlsson
Bredaryds SOK
90:457:4319:40Silver
25
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
91:047:4519:59Silver
26
Markus Svensson
OK Pan-Kristianstad
91:267:4720:21Silver
27
Joakim Millegård
Sävedalens AIK
97:408:1926:35Silver
28
Erik Lind
Säterbygdens OK
103:178:4732:12Brons
Mattias Ericsson
OK Denseln
Ej godkänd
Gustaf Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
Ej godkänd
 
D18 Final 6350 meter30 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elsa Jansson
Främmestads IK
54:048:310:00Guld
2
Kristin Löfgren
Järfälla OK
54:578:390:53Guld
3
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
55:178:421:13Guld
4
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
55:568:491:52Guld
5
Maria Jonsson
Midälva OK
56:588:582:54Guld
6
Lovisa Nilsson
Stora Tuna IK
58:079:094:03Guld
7
Hanna Axelsson
OK Skogshjortarna
58:489:164:44Guld
8
Julia Thorén
Eksjö SOK
59:079:195:03Guld
9
Kristin Boman
SOK Viljan
59:109:195:06Guld
9
Lina Sundqvist
OK Kåre
59:109:195:06Guld
11
Rebecka Nylin
OK Tisaren
59:309:225:26Guld
12
Julia Frisk
OK Orion
60:189:306:14Guld
13
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
60:419:336:37Guld
14
Sara Garpenlund
KFUM Örebro OK
61:439:437:39Silver
15
Marie Pettersson
OK Djerf
62:279:508:23Silver
16
Jonna Samuelsson
OK 64 Torpa
62:439:538:39Silver
17
Karin Persson
Hagaby GOIF
63:189:589:14Silver
18
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
63:3110:009:27Silver
19
Sanna Svensson
Främmestads IK
63:3610:019:32Silver
20
Mathilda Carlsson
OK Stigen
64:2310:0810:19Silver
21
Elin Vedin
Midälva OK
66:1110:2512:07Silver
22
Camilla Lundgren
Kils OK
66:5510:3212:51Silver
23
Linda Nilsson
Andrarums IF
67:1210:3513:08Silver
24
Rebecka Siebers
IK Hakarpspojkarna
67:3510:3913:31Silver
25
Johanna Lidström
OK Landehof
68:0110:4313:57Silver
26
Lina Lindqvist
FK Herkules
68:2610:4714:22Silver
27
Linnea Börjars
Kils OK
69:0610:5315:02Silver
28
Elisabeth Åhman
Rånäs OK
74:4111:4620:37Silver
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
Ej godkänd
Sara Profors
Köping-Kolsva OK
Ej godkänd
 
H18 Final 10075 meter32 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Liljequist
OK Älme
60:276:000:00Guld
2
Johan Aronsson
OK Tisaren
62:186:111:51Guld
3
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
62:496:142:22Guld
4
Kalle Johansson
Halmstad OK
63:026:152:35Guld
5
Jerker Lysell
Rehns BK
63:326:183:05Guld
6
Rickard Rosgren
OK Njudung
64:146:233:47Guld
7
Jesper Lysell
Rehns BK
64:596:274:32Guld
8
Anton Östlin
Linköpings OK
65:156:294:48Guld
9
Petter Eriksson
OK Rodhen
65:476:325:20Guld
10
Erik Holmberg
Uddevalla OK
66:316:366:04Guld
11
Patrik Lindeberg
Hjärnarps GH OL
67:156:406:48Guld
12
Gustav Nordström
Gävle OK
67:226:416:55Guld
13
Erik Johansson
Halmstad OK
67:356:427:08Guld
14
Anton Tynong
Gävle OK
67:576:457:30Guld
15
Emil Andersson
Ärla IF
68:066:467:39Silver
16
Mattias Andersson
OK Tisaren
68:266:487:59Silver
17
Sebastian Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
68:286:488:01Silver
18
Mattias Nilsson
OK Alehof
70:347:0010:07Silver
19
Pelle Engstrand
Rehns BK
70:437:0110:16Silver
20
Victor Silvemark
Dalaportens OL
71:017:0310:34Silver
21
Martin Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
71:327:0611:05Silver
22
Rasmus Leo
OK Stigen
71:597:0911:32Silver
23
Erik Melén
Motala AIF OL
73:177:1612:50Silver
24
Jimmy Larsson
Malungs OK Skogsmårdarna
73:587:2013:31Silver
25
Emil Backlund
Dalaportens OL
74:137:2213:46Silver
26
Martin Axeen
Linköpings OK
75:467:3115:19Silver
27
Jacopo Benini
Eksjö SOK
76:097:3315:42Silver
28
Samuel Andersson
IK Gandvik
76:357:3616:08Silver
29
Johan Hamelius
Säterbygdens OK
79:417:5519:14Silver
30
Emil Johansson
OK Tisaren
80:047:5719:37Silver
31
Eric Rosander
Finspångs SOK
80:368:0020:09Silver
32
Robin Johansson
OK Skogsfalken
89:078:5128:40Brons