SM Långdistans Kval

2009-09-19

Arrangörer: Kvillebyns SK | Idefjordens SK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
565
Form:
Individuell
Startande:
493
Distans:
Lång
Fullföljande:
477
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21a 5700 meter34 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
42:047:230:00Guld
2
Elin A Skantze
Järla IF OK
43:517:421:47Guld
3
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
43:577:431:53Guld
4
Annica Gustafsson
IF Thor
45:017:542:57Guld
5
Maja Alm
Ulricehamns OK
45:237:583:19Guld
6
Åsa Hellqvist
IFK Göteborg
45:478:023:43Guld
7
Emma Andersson
Sävedalens AIK
45:598:043:55Guld
8
Signe Søes
IFK Lidingös Skid o OK
47:028:154:58Guld
9
Lena Eliasson
Domnarvets GOIF
47:148:175:10Guld
10
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
47:288:205:24Guld
11
Katarina Lövgren
IFK Moras OK
47:548:245:50Guld
12
Johanna Berggren
Sävedalens AIK
48:578:356:53Silver
13
Elin Sjölander
OK Rodhen
49:218:397:17Silver
14
Silje Ekroll Jahren
Sävedalens AIK
49:378:427:33Silver
15
Frida Bakkman
SOK Viljan
49:428:437:38Silver
16
Anastasiia Danylova
Stora Tuna OK
49:548:457:50Silver
17
Sofia Adolfsson
OK Kåre
50:308:528:26Silver
18
Nadiya Volynska
OK Orion
51:399:049:35Silver
19
Åsa Lindqvist
Umeå OK
51:549:069:50Silver
20
Sofi Thorsell
Västerås SOK
53:229:2211:18Silver
21
Lena Gillgren
Stora Tuna OK
53:539:2711:49Silver
22
Linnea Lidström
OK Kolmården
53:569:2811:52Silver
23
Jennie Andersson
Sävedalens AIK
55:239:4313:19Silver
24
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
57:0610:0115:02Silver
25
Maria Holmstrand
IFK Göteborg
57:5210:0915:48Silver
26
Petra Halvarsson
IF Thor
58:0310:1115:59Silver
27
Stina Jansson
Järla IF OK
58:2310:1516:19Silver
28
Sanna Eriksson
IF Rigor
58:5410:2016:50Silver
29
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
59:0810:2217:04Silver
30
Jana Macinská
OK Orion
60:4310:3918:39Silver
31
Linda Byström
IF Thor
61:0010:4218:56Silver
32
Frida Nero
Göteborg-Majorna OK
61:1410:4519:10Brons
33
Johanna Lindberg
OK Denseln
64:1811:1722:14Brons
34
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
70:0312:1727:59
 
D21b 5700 meter34 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
43:537:420:00Guld
2
Maria Magnusson
Sävedalens AIK
44:287:480:35Guld
3
Linnea Gustavsson
OK Hällen
44:297:480:36Guld
4
Johanna Svensson
OK Hällen
44:427:510:49Guld
5
Frida Aspnäs
OK Kolmården
45:488:021:55Guld
6
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
46:158:072:22Guld
7
Johanna Öberg
OK Hällen
47:498:233:56Guld
8
Louise Göthfors
Göteborg-Majorna OK
49:318:415:38Silver
9
Zuzana Macuchova
Domnarvets GOIF
49:518:455:58Silver
10
Jennie Runesson
Göteborg-Majorna OK
50:038:476:10Silver
11
Jana Panchartkova
Ärla IF
51:088:587:15Silver
12
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
51:549:068:01Silver
13
Annika Björk
OK Pan-Kristianstad
52:219:118:28Silver
14
Rebecka Lindberg
OK Linné
52:499:168:56Silver
15
Inga Kazlauskaite
OK Linné
53:209:219:27Silver
16
Tina Junegard
Tullinge SK
54:329:3410:39Silver
17
Sofia Lundberg
Göteborg-Majorna OK
55:039:3911:10Silver
18
Frida Andersson
Falkenbergs OK
55:139:4111:20Silver
19
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
55:349:4511:41Silver
20
Carina Svensson
Bredaryds SOK
55:389:4611:45Silver
21
Karin Lundberg
Järfälla OK
56:079:5112:14Silver
22
Maria Sjölander
OK Rodhen
56:189:5312:25Silver
23
Sofia Holmgård
Kils OK
57:0210:0013:09Silver
24
Emma Green
Långshyttans AIK OK
57:3010:0513:37Silver
25
Emma Andersson
Ärla IF
57:3410:0613:41Silver
26
Jenny Bagge Johansson
Täby OK
57:5010:0913:57Silver
27
Malin Sand
IK Hakarpspojkarna
59:0610:2215:13Silver
28
Sara Eskilsson
Haninge SOK
59:1810:2415:25Silver
29
Petra Olander
Långhundra IF
59:2010:2515:27Silver
30
Kristin Boman
Vänersborgs SK
60:3110:3716:38Silver
31
Elin Vedin
Sundsvalls OK
62:1310:5518:20Brons
32
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
64:3411:2020:41Brons
33
Lisa Johansson
OK Tyr
70:3412:2326:41
Elin Björkman
Täby OK
Ej godkänd
 
H21a 9000 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
57:186:220:00Guld
2
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
57:466:250:28Guld
3
Tomas Stenström
OK Linné
59:156:351:57Guld
4
Fredrik Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
59:326:372:14Guld
5
Jan Troeng
OK Linné
59:336:372:15Guld
6
Anders Kleist
OK Denseln
60:346:443:16Guld
7
Mats Röjgård
OK Kolmården
61:106:483:52Guld
8
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
61:206:494:02Guld
9
Daniel Attås
OK Tisaren
61:396:514:21Guld
10
Per Carlborg
Nyköpings OK
62:126:554:54Guld
11
Anders Skarholt
Södertälje-Nykvarn Orientering
63:197:026:01Guld
12
David Bejlum
Vänersborgs SK
63:207:026:02Guld
13
Johan Hellman
Vänersborgs SK
64:197:097:01Silver
14
Klas Dalberg
Göteborg-Majorna OK
64:467:127:28Silver
15
Mikael Andersson
IK Hakarpspojkarna
66:227:229:04Silver
16
Ulrik Imberg
OK Linné
67:067:279:48Silver
17
Tobias Wahlgren
IK Hakarpspojkarna
67:107:289:52Silver
18
Jonas Engström
OK Hällen
67:167:289:58Silver
19
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
67:367:3110:18Silver
20
Erik Engstrand
IFK Göteborg
67:397:3110:21Silver
21
Peter Aronsson
Linköpings OK
69:247:4312:06Silver
22
Martin Härberg
Järla IF OK
69:337:4412:15Silver
23
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
70:387:5113:20Silver
24
Jonas Wallin
Vänersborgs SK
71:167:5513:58Silver
25
Rikard Claesson
Stora Tuna OK
71:197:5514:01Silver
26
Anders Boström
Järfälla OK
72:278:0315:09Silver
27
Fredrik Persson
OK Pan-Kristianstad
72:378:0415:19Silver
28
Andreas Samuelsson
OK Reftele
74:058:1416:47Silver
29
Jonatan Larsson
Uddevalla OK
75:348:2418:16Silver
30
Anders Österlund
Västerås SOK
79:228:4922:04Silver
31
Tomas Johansson
IFK Umeå
80:388:5823:20Silver
32
Tobias Thorsson
IK Trenne Ullared
99:2711:0342:09
Jonn Are Myhren
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
 
H21b 9100 meter32 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Pilblad
IFK Göteborg
56:096:100:00Guld
2
Emil Wingstedt
Leksands OK
58:126:242:03Guld
3
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
58:136:242:04Guld
4
Mattias Millinger
OK Linné
59:006:292:51Guld
5
Pelle Engstrand
Rehns BK
60:126:374:03Guld
6
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
61:386:465:29Guld
7
Henrik Löfås
OK Linné
62:126:506:03Guld
8
Oleksandr Kratov
OK Orion
62:416:536:32Guld
9
Christian Christensen
IFK Göteborg
62:436:546:34Guld
10
Johan Lindahl
Täby OK
63:306:597:21Silver
11
Csaba Gösswein
OK Linné
63:326:597:23Silver
12
Johan Aronsson
OK Tisaren
63:447:007:35Silver
13
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
64:177:048:08Silver
14
Tobias Ahnoff
Göteborg-Majorna OK
64:337:068:24Silver
15
Tommy Lindberg
OK Roslagen
66:537:2110:44Silver
16
Karl Levin
OK Tyr
67:587:2811:49Silver
17
Markus Johansson
IFK Göteborg
68:187:3012:09Silver
18
Martin Ivarsson
Vänersborgs SK
68:317:3212:22Silver
19
Andreas Johansson
Ulricehamns OK
69:157:3713:06Silver
20
Gustaf Wennerberg
OK Klyftamo
69:337:3913:24Silver
21
Ivan Forsgren
OK Tisaren
69:537:4113:44Silver
22
Johan Nordlund
Leksands OK
70:077:4213:58Silver
23
Mikael Andersson
Linköpings OK
70:427:4614:33Silver
24
Jonathan Rosendahl
Västerås SOK
73:128:0317:03Silver
25
Linus Karlsson Mood
OK Linné
73:208:0417:11Silver
26
Mattias Andersson
OK Tisaren
73:378:0517:28Silver
27
Johan Wikström
OK Tyr
74:418:1218:32Silver
28
Hans Brolund
OK Denseln
75:258:1719:16Silver
29
Fredrik Eliasson
IK Stern
75:568:2119:47Silver
30
Robert Johansson
Täby OK
76:108:2220:01Silver
31
Jonas Lundgren
Stora Tuna OK
82:309:0426:21Brons
32
Magnus Nordström
OK Älvsjö-Örby
88:429:4532:33
 
H21c 9100 meter27 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
David Andersson
Malungs OK Skogsmårdarna
56:086:100:00Guld
2
Lukas Peterson
IFK Umeå
58:006:221:52Guld
3
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
58:556:282:47Guld
4
Peter Hemmyr
Järla IF OK
61:366:465:28Guld
5
Patrik Karlsson
Växjö OK
62:056:495:57Guld
6
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
62:366:536:28Guld
7
Robbin Kantarp
OK Hällen
63:036:566:55Silver
8
Emil Andersson
Ärla IF
63:447:007:36Silver
9
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
63:477:017:39Silver
10
Daniel Nilsson
OK Orion
64:207:048:12Silver
11
Emil Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
65:087:099:00Silver
12
Joakim Hederskog
IK Hakarpspojkarna
65:167:109:08Silver
13
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
65:227:119:14Silver
14
Stefan Sjölund
Skogslöparna
66:117:1610:03Silver
15
Michal Krajcik
OK Orion
66:277:1810:19Silver
16
Martin Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
67:437:2611:35Silver
17
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
67:597:2811:51Silver
18
Anders Lindberg
OK Tyr
68:407:3312:32Silver
19
Martin Larsson
IFK Göteborg
69:087:3613:00Silver
20
Anders Hultgren
OK Pan-Kristianstad
69:457:4013:37Silver
21
Patrik Lind
Ärla IF
70:137:4314:05Silver
22
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
71:257:5115:17Silver
23
Linus Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
71:297:5115:21Silver
24
Rasmus Leo
Bredaryds SOK
71:407:5315:32Silver
25
Oscar Gustafsson
Skåneslättens OL
103:1611:2147:08
Håkan Gunnarsson
OK Orion
Ej godkänd
Johan Levin
Sävedalens AIK
Ej godkänd
 
H21d 9000 meter25 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Patrik Martner
Leksands OK
57:556:260:00Guld
2
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
58:286:300:33Guld
3
Mats Haldin
IFK Göteborg
59:016:331:06Guld
4
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
59:256:361:30Guld
5
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
60:226:422:27Guld
6
Erik Rost
Malungs OK Skogsmårdarna
61:106:483:15Guld
7
Erik Holmberg
IK Hakarpspojkarna
61:286:503:33Guld
8
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
62:356:574:40Guld
9
Jakob Jansson
Järla IF OK
62:446:584:49Guld
10
Oskar Carlborg
OK Hällen
62:536:594:58Guld
11
Erik Sagvolden
Göteborg-Majorna OK
63:227:025:27Guld
12
Pavlo Ushkvarok
Stora Tuna OK
63:287:035:33Guld
13
Mats Troeng
OK Linné
63:327:045:37Guld
14
Daniel Wernersson
Göteborg-Majorna OK
64:547:136:59Silver
15
Josef Nordlund
OK Linné
65:237:167:28Silver
16
Martin Hammarberg
Malungs OK Skogsmårdarna
65:387:187:43Silver
17
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
66:267:238:31Silver
18
Anatolijs Tarasovs
Ärla IF
67:187:299:23Silver
19
Erik Martinsson
Linköpings OK
67:237:299:28Silver
20
Rikard Pentonen
IFK Göteborg
70:347:5012:39Silver
21
Björn Olovsson
OK Linné
71:227:5613:27Silver
22
Per-Anders Eggertsen
IFK Göteborg
71:277:5613:32Silver
23
Oleksandr Starov
OK Denseln
72:538:0614:58Silver
24
Jonas Haraldsson
Gustavsbergs OK
78:198:4220:24Silver
Tobias Öström
OK Tyr
Ej godkänd
 
D20a 4900 meter24 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Beata Falk
Hagaby GOIF
38:127:480:00Guld
2
Signe Klinting
Ulricehamns OK
40:148:132:02Guld
3
Anna Forsberg
OK Kolmården
40:248:152:12Guld
4
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
43:158:505:03Silver
5
Lilian Forsgren
OK Tisaren
43:258:525:13Silver
6
Linnéa Ivarsson Sandberg
OK Denseln
45:309:177:18Silver
7
Lisa Rönnols
Täby OK
46:369:318:24Silver
8
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
47:089:378:56Silver
9
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
48:079:499:55Silver
10
Maria Westher
OK Djerf
48:249:5310:12Silver
11
Alva Olsson
Västerås SOK
48:399:5610:27Silver
12
Lina Sandström
OK Stigen
53:4010:5715:28Silver
13
Sanna Svensson
Främmestads IK
56:3911:3418:27Brons
14
Josefine Nilsson
Helsingborgs SOK
57:2511:4319:13Brons
15
Josefin Aronsson
OK Tisaren
58:2311:5520:11Brons
16
Ida Hedman
OK Hällen
58:3711:5820:25Brons
17
Malin Settergren
Oskarströms OK
59:3112:0921:19
18
Benita Hansson
Gotlands Bro OK
61:1212:2923:00
19
Louise Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
61:1712:3023:05
20
Emma Lindgren
Visborgs OK
61:2312:3223:11
21
Kristin Skaar
Ryda SK
62:1912:4324:07
22
Malin Williamsson
Rånäs OK
63:1512:5425:03
23
Isabelle Johansson
Idefjordens SK
67:0713:4228:55
Britta Norén
Boxholm-Mjölby OL
Ej godkänd
 
D20b 5000 meter25 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emeli Pettersson
Tullinge SK
38:277:410:00Guld
2
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
41:068:132:39Guld
3
Anna Bachman
Täby OK
41:478:213:20Guld
4
Carolin Svensson
Björkfors GOIF
42:298:304:02Guld
5
Magdalena Olsson
IFK Moras OK
43:258:414:58Silver
6
Therese Klintberg
Eksjö SOK
43:428:445:15Silver
7
Katarina Svahn
IFK Moras OK
44:589:006:31Silver
8
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
45:289:067:01Silver
9
Lisa Pettersson
OK Dacke
47:369:319:09Silver
10
Rebecka Nylin
OK Tisaren
48:479:4510:20Silver
11
Sarah Tibell
Linköpings OK
49:189:5210:51Silver
12
Julia Davidsson
OK Klemmingen
49:509:5811:23Silver
13
Maria Ohlsson
OK Dacke
51:0810:1412:41Silver
14
Kristin Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
52:2710:2914:00Silver
15
Frida Forsberg
OK Ravinen
53:3110:4215:04Silver
16
Josefin Bertilsson
FK Herkules
54:1910:5215:52Silver
17
Lina Blomqvist
OK Skogsfalken
56:1611:1517:49Brons
18
Lisa Westerberg
OK Milan
56:4111:2018:14Brons
19
Sanna Batz
Skarpnäcks OL
57:4111:3219:14Brons
20
Camilla Lundgren
Göteborg-Majorna OK
57:4411:3319:17Brons
21
Charlotte Ihrfors
OK Linné
61:2012:1622:53
22
Hanna Johansson
Skattkärrs IF
61:4912:2223:22
23
Lisa Borssén
OK Kroppefjäll
62:5012:3424:23
24
Åsa Holmgren
Västerås SOK
65:0013:0026:33
25
Carin Reinholdsson
IF Thor
91:3318:1953:06
 
H20a 7900 meter26 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gustav Bergman
OK Ravinen
53:516:490:00Guld
2
Rassmus Andersson
Stora Tuna OK
54:416:550:50Guld
3
Oskar Sjöberg
Täby OK
54:426:550:51Guld
4
Anders Carlsson
Halmstad OK
55:287:011:37Guld
5
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
56:387:102:47Guld
6
Jesper Lysell
Rehns BK
58:407:264:49Guld
7
Kalle Johansson
Halmstad OK
59:377:335:46Guld
8
Mathias Hallmén
Attunda OK
61:017:437:10Silver
9
Simon Hollbeck
Bromma-Vällingby SOK
61:077:447:16Silver
10
Hans Persson
Gävle OK
62:457:578:54Silver
11
Joel Francén
Tjällmo-Godegårds OK
63:098:009:18Silver
12
Simon Andersson
OK Kullingshof
65:118:1511:20Silver
13
Kristian Dahlström
IFK Moras OK
65:378:1811:46Silver
14
David Gottfridsson
OK Tyr
66:548:2813:03Silver
15
Simon Eklöv
OK Linné
67:148:3113:23Silver
16
Erik Nero
Falköpings AIK OK
68:568:4415:05Silver
17
Oskar Daniels
Attunda OK
72:429:1218:51Silver
18
Johan Kärrström
Tullinge SK
73:459:2019:54Silver
19
Erik Gustafsson
OK Nackhe
75:039:3021:12Silver
20
Thomas Pettersson
IF Thor
77:189:4723:27Brons
21
Rasmus Elmelid
Skåneslättens OL
77:489:5123:57Brons
22
Peter Markendahl
OK Klyftamo
78:179:5524:26Brons
23
Dennis Nyqvist
OK Gipen
87:0011:0133:09
24
Andreas Liljegren
Gotlands Bro OK
95:0712:0241:16
25
Anton Marmelid
Helsingborgs SOK
100:1612:4246:25
26
Anders Reimertz
Eksjö SOK
111:1614:0557:25
 
H20b 8000 meter24 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Boström
Järla IF OK
51:156:240:00Guld
2
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
52:346:341:19Guld
3
Victor Silvemark
Dalaportens OL
53:176:402:02Guld
4
Oskar Ljungqvist
IK Hakarpspojkarna
55:036:533:48Guld
5
Yury Tambasov
Sävedalens AIK
55:296:564:14Guld
6
Olle Kalered
OK Denseln
56:047:014:49Guld
7
Sebastian Månsson
Hagaby GOIF
56:317:045:16Guld
8
Jacek Morawski
Rehns BK
57:297:116:14Guld
9
Kent Ohlsson
Haninge SOK
59:197:258:04Silver
10
Emil Jönsson
Halmstad OK
60:107:318:55Silver
11
Anton Tynong
Gävle OK
60:437:359:28Silver
12
Espen Hultgren Weltzien
Järla IF OK
60:577:379:42Silver
13
Nicolas Simonin
OK Tisaren
62:377:5011:22Silver
14
Kärlis Dislers
IK Hakarpspojkarna
62:527:5211:37Silver
15
Anders Hedberg
Göteborg-Majorna OK
65:198:1014:04Silver
16
Simon Sanderi
Vänersborgs SK
67:448:2816:29Silver
17
Petter Irewall
Tjällmo-Godegårds OK
68:588:3717:43Silver
18
Axel Mattsson
Järla IF OK
69:068:3817:51Silver
19
Marcus Andersson
OK Pan-Kristianstad
69:268:4118:11Silver
20
Rasmus Persson
Falköpings AIK OK
71:579:0020:42Silver
21
Viktor Stensson
Helsingborgs SOK
72:239:0321:08Silver
22
Andreas Karlsson
Mariestads FK
76:369:3525:21Brons
23
Niklas Reinholdsson
IF Thor
84:3810:3533:23
Simon Sjöhed
Gävle OK
Ej godkänd
 
H20c 8000 meter24 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Johansson
Halmstad OK
55:066:530:00Guld
2
Jerker Lysell
Rehns BK
55:476:580:41Guld
3
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
56:287:041:22Guld
4
Erik Folkesson Blom
OK Älme
56:477:061:41Guld
5
Johan Runesson
OK Tisaren
57:237:102:17Guld
6
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
57:307:112:24Guld
7
Gustav Nordström
Gävle OK
57:527:142:46Guld
8
Erik Pettersson
Attunda OK
59:467:284:40Guld
9
Peter Eriksson
Linköpings OK
59:587:304:52Guld
10
Simon Waller
OK Vargen
60:427:355:36Guld
11
Niklas Olofsson
Helsingborgs SOK
61:007:385:54Guld
12
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
61:167:406:10Guld
13
Søren Schwartz Sørensen
IFK Göteborg
61:297:416:23Guld
14
Erik Blomgren
Stora Tuna OK
62:587:527:52Silver
15
Zemgus Zagata
IK Hakarpspojkarna
65:328:1210:26Silver
16
Ivar Svartholm
Gammelstads IF
68:398:3513:33Silver
17
Jonas Kärrström
Tullinge SK
69:538:4414:47Silver
18
Lukas Brodin
Hylte OK
72:389:0517:32Silver
19
Mikael Johansson
OK Skärmen
75:439:2820:37Silver
20
Emil Hammarström
OK Hällen
86:5410:5231:48
Emil Svalbring
Målilla OK
Ej godkänd
Emil Blomberg
Nyköpings OK
Ej godkänd
Simon Markendahl
OK Klyftamo
Ej godkänd
Olof Eriksson
OK Linné
Ej godkänd
 
D18a 4400 meter32 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tove Alexandersson
Stora Tuna OK
33:597:430:00Guld
2
Ida Lindkvist
OK Denseln
37:388:333:39Guld
3
Lovisa Adolfsson
Tullinge SK
38:538:504:54Silver
4
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
39:128:555:13Silver
5
Sara Jonsson
OK Klyftamo
39:258:585:26Silver
6
Anna Gustafsson
Jönköpings OK
40:149:096:15Silver
7
Sanna Linsefors
Lunds OK
40:199:106:20Silver
8
Amanda Eklund
Rånäs OK
40:339:136:34Silver
9
Linnéa Wiking
OK Kåre
41:069:207:07Silver
10
Karolin Ohlsson
Tullinge SK
41:089:217:09Silver
11
Klara Alm
Länna IF
42:079:348:08Silver
12
Beatrice Gustavsson
OK Bävern
42:279:398:28Silver
13
Klara Hall
Järla IF OK
43:439:569:44Silver
14
Moa Johanson
OK Skogsstjärnan
44:2310:0510:24Silver
15
Emma Edejern
Alfta-Ösa OK
45:0210:1411:03Silver
16
Anna Bredfelt
Lunds OK
45:0810:1511:09Silver
17
Frida Gustafsson
Jönköpings OK
45:3910:2311:40Silver
18
Hanna Wåhlin
OK Skogsfalken
45:4510:2411:46Silver
19
Maria Johansson
OK Skärmen
46:3810:3612:39Silver
20
Pernilla Petersson
Burseryds IF
46:4710:3812:48Silver
21
Anette Önerud
OK Ravinen
47:0710:4313:08Silver
22
Maria Bois
Malungs OK Skogsmårdarna
48:0310:5514:04Brons
23
Linn Grälls
OK Kåre
49:5111:2015:52Brons
24
Josefin Bengtsson
OK Tyr
50:1111:2416:12Brons
25
Sara Bengtsson
Långhundra IF
50:3611:3016:37Brons
26
Mairead Rocke
OK Ravinen
50:4111:3116:42Brons
27
Anna Birkestål
Köping-Kolsva OK
52:4612:0018:47
28
Erika Rovina
OK Skogsfalken
54:4312:2620:44
29
Amanda Hallén
Trollhättans SOK
54:4912:2820:50
30
Ronja Arvidsson
Skåneslättens OL
56:3012:5022:31
31
Lina Johansson
Skattkärrs IF
59:3713:3325:38
Julia Lundquist
Nybro OK
Ej godkänd
 
D18b 4500 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ida Bobach
Ulricehamns OK
34:517:450:00Guld
2
Lisa Pedersen
OK Skogshjortarna
37:598:263:08Guld
3
Malin Andersson
OK Nolaskogsarna
39:238:454:32Silver
4
Frida Erkers
Leksands OK
40:479:045:56Silver
5
Ellinor Karlsson
IK Hakarpspojkarna
41:219:116:30Silver
6
Malin Sandström
Järla IF OK
43:279:398:36Silver
7
Elisabeth Ahlgren
Täby OK
44:409:569:49Silver
8
My Westlund
OK Tyr
45:0210:0010:11Silver
9
Lovisa Falk
Hagaby GOIF
46:1810:1711:27Silver
10
Klara Tollmar
Nyköpings OK
46:2310:1811:32Silver
11
Christina Løvald Hellberg
Täby OK
46:4210:2311:51Silver
12
Sofie Landqvist
Köping-Kolsva OK
46:5210:2512:01Silver
13
Elin Sundqvist
Tullinge SK
47:3910:3512:48Silver
14
Anette Nyström
OK Nolaskogsarna
48:1110:4213:20Silver
15
Emma Bergman
OK Skogsfalken
48:5910:5314:08Silver
16
Therese Westher
OK Djerf
49:0610:5514:15Silver
17
Ida Hylander
Nyköpings OK
49:2710:5914:36Silver
18
Ann-Sofie Karlsson
Årsunda IF
49:3911:0214:48Silver
19
Louise Markstedt
OK Södertörn
51:1811:2416:27Brons
20
Maria Markendahl
OK Klyftamo
52:2911:4017:38Brons
21
Amanda Leo
Bredaryds SOK
52:3711:4217:46Brons
22
Meret Gürtler
OK Tyr
57:4812:5122:57
23
Eriksson Kajsa
Haninge SOK
58:5913:0624:08
24
Annie Forsberg
OK Ravinen
59:0713:0824:16
25
Emma Rosén
OK Njudung
59:1513:1024:24
26
Kristin Schyberg
Fjärås AIK
60:2813:2625:37
27
Maria Björklund
Bjursås OK
62:3813:5527:47
28
Ida Forsén
Tullinge SK
63:4714:1028:56
29
Terese Ohlsson
OK Linné
80:0617:4845:15
 
D18c 4500 meter29 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Karlsson
Bromma-Vällingby SOK
33:577:330:00Guld
2
Josefin Tjernlund
OK Vilse 87
38:338:344:36Silver
3
Lovisa Larsson
Hagaby GOIF
39:428:495:45Silver
4
Linn Bränneby
OK Kolmården
39:558:525:58Silver
5
Rebecka Heinrup
Tullinge SK
40:138:566:16Silver
6
Elna Forsberg
Värend GN OL
43:259:399:28Silver
7
Ellinor Tjernlund
OK Vilse 87
44:269:5210:29Silver
8
Lovisa Onsbring Gustafson
Eskilstuna OL
44:279:5310:30Silver
9
Kristin Hylander
Nyköpings OK
44:529:5810:55Silver
10
Maria Nordström
Gävle OK
45:5910:1312:02Silver
11
Lisa Andersson
Ärla IF
46:0810:1512:11Silver
12
Anna Brodin
OK Djerf
46:1110:1612:14Silver
13
Marika Lindahl
OK Milan
46:3010:2012:33Silver
14
Lise Mortensen
Långhundra IF
47:1210:2913:15Silver
15
Hanna Käll
Tumba-Mälarhöjden OK
48:0610:4114:09Brons
16
Sofia Levin
OK Tyr
49:1810:5715:21Brons
17
Linn Söderström
Oskarströms OK
50:2011:1116:23Brons
18
Lovisa Persson
OK Tisaren
50:3111:1416:34Brons
19
Kajsa Hammarström
OK Hällen
50:5411:1916:57Brons
20
Sara Lundsten
Vittjärvs IK
53:2711:5319:30
21
Joline Ingelsson
OK Hammaren
54:0312:0120:06
22
Lisa Reichenberg
Idefjordens SK
55:0612:1521:09
23
Julia Lauri
OK Tisaren
58:0912:5524:12
24
Carin Rosander
Finspångs SOK
60:1313:2326:16
25
Anna Håkansson
OK Kolmården
61:3213:4027:35
26
Caroline Lennartsson
OK Skogsstjärnan
61:3713:4227:40
27
Cecilia Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
62:1513:5028:18
28
Lina Nilsson
OK Tranan
66:4614:5032:49
Sofie Hansen
Skåneslättens OL
Ej godkänd
 
H18a 6000 meter30 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Ridefelt
OK Linné
38:106:220:00Guld
2
Christer Garpenlund
KFUM Örebro OK
40:226:442:12Guld
3
Joakim Svensk
Stora Tuna OK
43:207:135:10Silver
4
Oscar Carlsson
Eksjö SOK
44:457:286:35Silver
5
Joakim Berg
Bromma-Vällingby SOK
45:167:337:06Silver
6
Jakob Enmark
Gävle OK
45:217:347:11Silver
7
Kalle Bergman
OK Ravinen
46:407:478:30Silver
8
Jesper Öström
OK Tyr
47:087:518:58Silver
9
Daniel Martinsson
Göteborg-Majorna OK
47:387:569:28Silver
10
Ola Svahn
IFK Moras OK
47:457:589:35Silver
11
Oscar Andersson
Stora Tuna OK
47:497:589:39Silver
12
Janis Tamuzs
OK Älvsjö-Örby
48:418:0710:31Silver
13
Joakim Karlsson
Mariestads FK
50:378:2612:27Silver
14
Sebastian Inderst
Eksjö SOK
51:168:3313:06Silver
15
Oskar Nordmark
Järfälla OK
51:248:3413:14Silver
16
Fredrik Nilsson
Örkelljunga FK
51:308:3513:20Silver
17
Anton Sundin
Strängnäs-Malmby OL
51:558:3913:45Silver
18
Niklas Olsson
Skåneslättens OL
52:088:4113:58Silver
19
Fredrik Carlsson
Täby OK
52:238:4414:13Silver
20
Tobias Mattsson
Trollhättans SOK
53:318:5515:21Silver
21
Karlis Baltacis
OK Älvsjö-Örby
54:529:0916:42Silver
22
Max Peter Bejmer
Bromma-Vällingby SOK
54:539:0916:43Silver
23
André Sahlsten
OK Ravinen
55:009:1016:50Silver
24
Martin Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
56:019:2017:51Brons
25
Linus Ericson
Södertälje-Nykvarn Orientering
56:079:2117:57Brons
26
Pontus Petersson
Nybro OK
57:459:3819:35Brons
27
Tomas Axelson
OK Löftan
58:059:4119:55Brons
28
Johan Sandström
OK Gipen
62:4910:2824:39
29
Marcus Ramström
IK Hakarpspojkarna
70:0111:4031:51
30
Hugo Mattsson
Skåneslättens OL
77:3812:5639:28
 
H18b 6000 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marius ThraneØdum
IFK Göteborg
42:107:020:00Guld
2
Martin Regborn
Hagaby GOIF
42:127:020:02Guld
3
Christian Tingström
OK Klemmingen
42:197:030:09Guld
4
Måns Sandgren
OK Orion
43:047:110:54Guld
5
Love Berzell
Attunda OK
43:137:121:03Guld
6
Anton Sjökvist
Stora Tuna OK
43:537:191:43Guld
7
Fredrik Edén
OK Kåre
44:067:211:56Guld
8
Christian Kollberg
Järla IF OK
45:097:322:59Guld
9
Martin Sand
OK Tisaren
45:317:353:21Guld
10
Karl-Johan Westberg
OK Tranan
46:267:444:16Guld
11
Daniel Svensson
IFK Moras OK
48:338:066:23Silver
12
Tim Bjärengren
OK Hällen
51:038:318:53Silver
13
Fredrik Forsberg
Tullinge SK
51:278:359:17Silver
14
Oscar Riis
Gamleby OK
52:178:4310:07Silver
15
Victor Bergstrand
Motala AIF OL
52:238:4410:13Silver
16
Eric Börjeskog
OK Tor
52:408:4710:30Silver
17
Marcus Jansson
Garphyttans IF
53:288:5511:18Silver
18
Simon Hedlund
Köping-Kolsva OK
53:338:5611:23Silver
19
Andreas Calleberg
Söderhamns OK
53:378:5611:27Silver
20
Joel Lenell
OK Ravinen
53:468:5811:36Silver
21
Johan Norberg
Gamleby OK
54:119:0212:01Silver
22
Markus Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
55:039:1112:53Silver
23
Felix Palmgren
Eksjö SOK
55:309:1513:20Silver
24
Albin Evertsson
OK Klyftamo
57:079:3114:57Silver
25
Henrik Hammas
Attunda OK
57:429:3715:32Silver
26
Niklas Olsson
IFK Moras OK
58:289:4516:18Silver
27
Albin Andersson
Markbygdens OK
58:599:5016:49Silver
28
Jakob Segerslätt
Skåneslättens OL
60:3610:0618:26Silver
29
Alexander Nilsson
Gotlands Bro OK
65:5510:5923:45
30
Jonathan Anderson
Kexholms SK
73:2512:1431:15
31
Christoffer Andersén
IK Gandvik
88:1214:4246:02
32
Johan Wästberg
OK Milan
91:4015:1749:30
Andreas Eckhoff
Helsingborgs SOK
Ej godkänd
 
H18c 5900 meter32 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Högstrand
Markbygdens OK
38:096:280:00Guld
2
Rickard Ohlsson
Haninge SOK
38:436:340:34Guld
3
Oskar Svensson
Finspångs SOK
41:016:572:52Guld
4
Göran Winblad
Rehns BK
41:066:582:57Guld
5
Jonas Nordström
Tullinge SK
42:137:094:04Guld
6
Jakob Andersson
Bredaryds SOK
42:337:134:24Guld
6
Felix Larsson
OK Skogsfalken
42:337:134:24Guld
8
John Persson
OK Alehof
42:477:154:38Guld
9
Viktor Antonsson
Eksjö SOK
43:547:265:45Silver
10
Andreas Bergander
Eksjö SOK
44:197:316:10Silver
11
Christoffer Ohlsson
Uddevalla OK
44:287:326:19Silver
12
Raivo Kivlenkis
Rehns BK
44:447:356:35Silver
13
Fredrik Ingelsson
Ockelbo OK
45:547:477:45Silver
14
Joel Nilsson
IFK Göteborg
45:557:477:46Silver
15
David Johansson
Rydboholms SK
46:257:528:16Silver
16
Love Sintring
Hagaby GOIF
46:467:568:37Silver
17
Daniel Lindgren
OK Linné
46:527:578:43Silver
18
Gustav Åhrén
Motala AIF OL
47:308:039:21Silver
19
Anton Wiberg
OK Skogsfalken
48:208:1210:11Silver
20
Nils Spetz
Ulricehamns OK
48:328:1410:23Silver
21
Johan Bergagård
OK Landehof
50:188:3212:09Silver
22
Fredrik Carlsson
OK Hällen
50:278:3312:18Silver
23
Fredrik Mattsson
OK Kåre
50:378:3512:28Silver
24
Anton Hallor
OK Tisaren
52:338:5414:24Silver
25
Johan Kristensson
Skåneslättens OL
55:489:2717:39Brons
26
Måns Bränneby
OK Kolmården
56:099:3118:00Brons
27
Max Molitor
Katrineholms OK
57:379:4619:28Brons
28
Johannes Henriksson
Helsingborgs SOK
59:0910:0221:00
29
Henning Hall
Nyköpings OK
61:0010:2022:51
30
Johan Hagström
Falkenbergs OK
70:0211:5231:53
Martin Bengtsson
IS Kullen
Ej godkänd
Markus Westerlind
OK Nolaskogsarna
Ej godkänd