Höstracet

2009-08-22

Arrangör: OK Orion

Nivå:
Nationell
Anmälda:
359
Form:
Individuell
Startande:
347
Distans:
Lång
Fullföljande:
311
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 3600 meter17 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Bachman
Täby OK
31:308:450:00Guld
2
Sarah Lindström
Ronneby OK
33:589:262:28Guld
3
Lina Svensson
OK Skogsfalken
34:079:292:37Guld
4
Carina Gustafsson
OK Gynge
44:5612:2913:26Silver
5
Linda Wennerlund
Göteborg-Majorna OK
46:0412:4814:34Brons
6
Susanne De Bourg
Ronneby OK
46:3012:5515:00Brons
7
Matilda Olsson
Skåneslättens OL
47:0213:0415:32Brons
8
Linda Larsson
OK Dacke
50:4414:0619:14
9
Anna Henriksson
Torsås OK
54:4015:1123:10
10
Kajsa Niemi
Emmaboda Verda OK
56:0015:3324:30
11
Anna Arvidsson
Kalmar OK
56:2415:4024:54
12
Anna Ericsson
Ronneby OK
56:4315:4525:13
13
Maria Arvidsson
Göteborg-Majorna OK
57:3415:5926:04
14
Frida Nilsson
Skåneslättens OL
58:0316:0826:33
15
Maureen Olsson Lo
OK Vilse 87
65:3318:1334:03
Louise Axelsson
FK Göingarna
Ej godkänd
Anna Josefsson
Kalmar OK
Ej godkänd
 
H21 4600 meter30 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
30:526:430:00Guld
2
Per-Åke Bligård
Göteborg-Majorna OK
32:066:591:14Guld
3
Torgny Lindström
Ronneby OK
33:597:233:07Guld
4
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
34:597:364:07Guld
5
Ingemar Ericsson
Ronneby OK
35:217:414:29Silver
6
Christian Håkansson
Ronneby OK
36:147:535:22Silver
7
Jesper Håkansson
FK Göingarna
36:588:026:06Silver
8
Magnus Larsson
OK Dacke
37:428:126:50Silver
9
Jon Engkvist
Ronneby OK
38:118:187:19Silver
10
Henrik Larsson
FK Göingarna
39:198:338:27Silver
11
Maciej Grabowski
Kalmar OK
39:498:398:57Silver
12
Niklas Olsson
Skåneslättens OL
40:068:439:14Silver
13
Håkan Axelsson
FK Göingarna
42:429:1711:50Silver
14
Thomas Najvik
OK Pan-Kristianstad
43:329:2812:40Silver
15
Björn Andersson
OK Dacke
43:399:2912:47Silver
16
Magnus Larsson
FK Göingarna
44:019:3413:09Brons
17
Peter Ackebjer
Nybro OK
44:209:3813:28Brons
18
Pontus Johansson
Växjö OK
47:1310:1616:21
19
Niklas Olofsson
Helsingborgs SOK
47:5110:2416:59
20
Mikael Gustafsson
OK Gynge
50:1810:5619:26
21
Niclas Lindblom
Stigmännen Karlshamns OK
57:0412:2426:12
22
Oskar Johansson
OK Dacke
61:1913:2030:27
23
Henrik Lundqvist
OK Gynge
62:1513:3231:23
24
Per Holmberg
Ronneby OK
63:4913:5232:57
25
Alexander Lindblom
Stigmännen Karlshamns OK
65:4314:1734:51
26
Christian Lindblom
Stigmännen Karlshamns OK
66:4414:3035:52
Per-Åke Nilsson
FK Göingarna
Ej godkänd
Ulrik Karlsson
Lessebo OK
Ej godkänd
Björn Norrliden
Torsås OK
Ej godkänd
Elias Dalberg
Torsås OK
Ej godkänd
 
H20 4100 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jon Nilsson
Ronneby OK
54:0913:120:00Guld
2
Leo Karlsson Forsberg
OK Vilse 87
112:0227:2057:53
 
D18 3100 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erika Knutsson
Nybro OK
50:5716:260:00Guld
2
Emma Olsson
Torsås OK
66:0721:2015:10Silver
 
H18 3600 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tobias Wigertsson
Torsås OK
46:5213:010:00Guld
2
Olof Elvstam
Kalmar OK
54:3115:097:39Silver
3
Olof Christensson
OK Skogsfalken
71:2019:4924:28
 
D16 4000 meter7 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Erlandsson
OK Skogsfalken
38:149:340:00Mästare
2
Margrete Aspvall
Ronneby OK
41:2810:223:14Mästare
3
Tove Ingvarsson
OK Skogsfalken
49:1112:1810:57Guld
4
Carolin Håkansson
OK Orion
53:1913:2015:05Silver
5
Elise Hjelm
Torsås OK
74:0818:3235:54Järn
Maja Andersson
OK Dacke
Ej godkänd
Marielle Andersson
OK Vilse 87
Ej godkänd
 
H16 5100 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anton Johansson
OK Orion
38:017:270:00Mästare
2
Viktor Tovesson
OK Orion
47:389:209:37Guld
3
Filip Olsson
OK Skogsfalken
50:109:5012:09Guld
4
Fredrik Wennermark
OK Skogsfalken
53:1210:2615:11Silver
5
Björn Edvinsson
Ronneby OK
59:1111:3621:10Brons
6
Emil Olsson
OK Orion
62:4712:1924:46Brons
Stephen Svensson
Torsås OK
Ej godkänd
 
D14 3500 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tilda Johansson
OK Orion
33:549:410:00Elit
2
Moa Pettersson
OK Dacke
37:5810:514:04Elit
3
Sanna Pettersson
OK Dacke
42:2912:088:35Silver
4
Johanna Tovesson
OK Orion
44:0912:3710:15Silver
5
Cajsa Bökman
Ronneby OK
49:2414:0715:30Silver
6
Amanda Johansson
OK Dacke
54:3115:3520:37Brons
7
Linnea Gustafsson
OK Gynge
56:0516:0122:11Brons
8
Julia Smedenmark
Ronneby OK
58:3516:4424:41Brons
9
Klara Arnesson
OK Skogsfalken
66:3919:0332:45Järn
 
H14 4000 meter17 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Andersson
OK Orion
27:146:490:00Elit
2
Philip Persson
OK Orion
28:437:111:29Elit
3
Jakob Lindbom
OK Orion
34:378:397:23Silver
4
Albin Karlsson
OK Vilse 87
34:508:437:36Silver
5
Lukas Bökman
Ronneby OK
36:189:049:04Silver
6
Theodor Wahlbom
OK Orion
38:589:4511:44Silver
7
Robin Larsson
FK Göingarna
39:419:5512:27Silver
8
Alexander Johansson
OK Orion
41:3810:2514:24Silver
9
Per Edvinsson
Ronneby OK
42:0510:3114:51Silver
10
Martin Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
42:5310:4315:39Silver
11
Felix Persson
OK Skogsfalken
43:0110:4515:47Brons
12
Anton Larsson
FK Göingarna
43:4110:5516:27Brons
13
Erik Andersson
Stigmännen Karlshamns OK
56:0214:0128:48Järn
14
Christian Karlsson
Torsås OK
59:1114:4831:57Järn
15
Carl Torstensson
Emmaboda Verda OK
63:2115:5036:07Järn
Alexander Björsvik
FK Göingarna
Ej godkänd
Adam Håkansson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
 
D12 3000 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hanna Melander
Stigmännen Karlshamns OK
28:089:230:00Guld
2
Myrra Carlsson
OK Orion
31:2710:293:19Guld
3
Vilma Persson
OK Skogsfalken
35:2811:497:20Silver
4
Lovisa Torstensson
Emmaboda Verda OK
40:0413:2111:56Brons
5
Linnea Lindbom
OK Orion
52:2317:2824:15Järn
6
Emma Svensson
Torsås OK
61:0720:2232:59Järn
 
H12 3000 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Wennermark
OK Skogsfalken
21:297:100:00Guld
2
Melker Johansson
OK Orion
24:068:022:37Guld
3
Henrik Johannesson
Ronneby OK
25:268:293:57Silver
4
Fritjof Axelsson
FK Göingarna
26:338:515:04Silver
5
Ola Andersson
Stigmännen Karlshamns OK
28:069:226:37Silver
6
Melker Larsson
FK Göingarna
29:409:538:11Brons
7
Hampus Larsson
FK Göingarna
30:3810:139:09Brons
8
Albin Henrysson
OK Dacke
31:4910:3610:20Brons
 
D10 2800 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tea Gustafsson
Emmaboda Verda OK
19:527:060:00Brons
2
Ellen Wahlbom
OK Orion
21:217:381:29Brons
3
Ellen Kallerbäck
Emmaboda Verda OK
22:528:103:00Brons
4
Kajsa Andersson
OK Orion
23:058:153:13Brons
5
Denise Johansson
OK Dacke
23:168:193:24Brons
6
Ellen Andersson
Stigmännen Karlshamns OK
28:5210:199:00Brons
7
Hilda Axelsson
FK Göingarna
32:1411:3112:22Järn
8
Tova Ericsson
Ronneby OK
33:2511:5613:33Järn
 
H10 2800 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Pettersson
OK Dacke
16:145:480:00Brons
2
Andreas Jonsson
OK Orion
16:275:530:13Brons
3
Oscar Johansson
OK Dacke
17:136:090:59Brons
4
Tom Karlsson
Emmaboda Verda OK
22:238:006:09Brons
5
Elias Torstensson
Emmaboda Verda OK
39:5914:1723:45Järn
Hjalmar Niemi
Emmaboda Verda OK
Ej godkänd
 
D35 3100 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karolina Karlsson
Nybro OK
46:2414:580:00Guld
2
Annika Larsson
FK Göingarna
80:2225:5533:58
 
H35 4100 meter12 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Smedberg
OK Skogsfalken
35:268:390:00Guld
2
Fredrik Karlsson
Nybro OK
38:179:202:51Guld
3
Tobias Borger
Kalmar OK
41:0310:015:37Silver
4
Ola Söderberg
OK Skogsfalken
44:3910:539:13Silver
5
Marcus Alexandersson
Kalmar OK
44:4410:559:18Silver
6
Håkan Fransson
Ronneby OK
55:4013:3520:14
7
Andreas Niemi
Emmaboda Verda OK
56:5313:5221:27
8
Patrik Lundqvist
Nybro OK
57:0813:5621:42
9
Carl Svensson
Växjö OK
75:3418:2640:08
10
Stefan Petersson
Kalmar OK
87:2721:2052:01
Jonas K Johansson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
Staffan Käll
OK Älme
Ej godkänd
 
D40 3900 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Pettersson
OK Dacke
47:3912:130:00Guld
2
Birgitta Olsson
OK Skogsfalken
51:4613:164:07Guld
3
Anne Johansson
OK Dacke
53:1013:385:31Silver
4
Anne Lindell
Kalmar OK
56:4314:339:04Silver
5
Susanne Johannesson
Ronneby OK
67:5517:2520:16Silver
6
Karin Johansson
FK Göingarna
69:4317:5322:04Brons
7
Jeanette Wigertsson
Torsås OK
72:2518:3424:46Brons
8
Cecilia Lingerud
OK Skogsfalken
75:4519:2528:06
 
D45 3900 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kerstin Tjernlund
OK Vilse 87
47:4712:150:00Guld
2
Pernilla Larsson
OK Skogsfalken
59:3515:1711:48Silver
3
Kristina Johansson
Kalmar OK
60:0615:2512:19Silver
4
Kati Németh
Stigmännen Karlshamns OK
69:4017:5221:53Brons
5
Siv Romberg
Kalmar OK
91:0523:2143:18
Carina Erlandsson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
 
H45 6100 meter11 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Persson
OK Skogsfalken
58:169:330:00Guld
2
Ove Lernå
Kalmar OK
58:459:380:29Guld
3
Thomas Henmyr
OK Vilse 87
62:0110:103:45Guld
4
Anders Thor
Kalmar OK
62:2110:134:05Guld
5
Ulf Johansson
OK Dacke
63:3210:255:16Guld
6
Göran Månsson
OK Dacke
68:4711:1710:31Silver
7
Pontus Larsson
OK Skogsfalken
70:2911:3312:13Silver
8
Lars-Olof Lundquist
Nybro OK
88:3414:3130:18Brons
Gustaf Torenstam
Emmaboda Verda OK
Ej godkänd
Jörgen Göransson
FK Göingarna
Ej godkänd
Mats Karlsson
OK Vilse 87
Ej godkänd
 
D50 3500 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ina Lindeberg
Skåneslättens OL
43:1512:210:00Guld
2
Ann-Christin Nero
Ronneby OK
43:4712:310:32Guld
3
Mona Palm
Lessebo OK
45:1212:551:57Guld
4
Britt Thörn
OK Vilse 87
45:2612:592:11Guld
5
Arja Ingvarsson
OK Vilse 87
56:0016:0012:45Silver
6
Stella Käll
OK Älme
62:4017:5419:25Brons
7
Inger Norling-Frick
FK Göingarna
67:0219:0923:47
Birgitta Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
Ej godkänd
 
H50 5400 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Håkan Forsman
Ronneby OK
53:359:550:00Guld
2
Tore Tjernlund
OK Vilse 87
54:5810:111:23Guld
3
Inge Götesson
OK Dacke
58:4710:535:12Guld
4
Bo Salomonsson
Kalmar OK
60:4011:147:05Silver
5
Roger Thörn
OK Vilse 87
60:5211:167:17Silver
6
Håkan Henmyr
OK Vilse 87
62:3411:358:59Silver
7
Per Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
65:5212:1212:17Silver
8
Lars Eriksson
Kalmar OK
78:3414:3324:59Brons
9
Örjan Christensson
OK Skogsfalken
80:3614:5627:01Brons
10
Ingemar Månsson
Ronneby OK
81:4815:0928:13Brons
11
Per Erlandsson
OK Skogsfalken
90:1716:4336:42
 
D55 3500 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Margareta Svensson
OK Vilse 87
44:2112:400:00Guld
2
Kerstin Hjalmarsson
Emmaboda Verda OK
49:0314:014:42Guld
3
Ingalill Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
57:2216:2313:01Silver
4
Ingrid Nilsson
Växjö OK
85:4924:3141:28
 
H55 5000 meter13 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bengt Palm
OK Vilse 87
57:3211:300:00Guld
2
Björn Palm
Lessebo OK
59:2811:541:56Guld
3
Jan Danielsson
Kalmar OK
62:3612:315:04Guld
4
Jörgen Nilsson
Ronneby OK
63:0612:375:34Guld
5
Kenneth Fager
OK Dacke
64:1912:526:47Silver
6
Thomas Almqvist
FK Vittus
64:5412:597:22Silver
7
Nils-Arne Håkansson
Stigmännen Karlshamns OK
68:1613:3910:44Silver
8
Lars Svensson
OK Vilse 87
72:1314:2714:41Silver
9
Per Svensson
Ronneby OK
72:3814:3215:06Silver
10
Lennart Smedenmark
Ronneby OK
74:4814:5817:16Silver
11
Håkan Algotsson
Torsås OK
78:5015:4621:18Silver
Bengt Strindhagen
FK Vittus
Ej godkänd
Jan Olofsson
Ronneby OK
Ej godkänd
 
D60 3500 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Birgit Bengtsson
Stigmännen Karlshamns OK
44:3012:430:00Guld
2
Gun-Britt Fransson
Emmaboda Verda OK
46:0613:101:36Guld
3
Marie-Louice Karlsson
Nybro OK
64:3818:2820:08Brons
4
Vanja Gummesson
Nybro OK
68:4219:3824:12
5
Barbro Cassing
Ronneby OK
150:1842:57105:48
 
H60 4600 meter16 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ronny Hjalmarsson
Emmaboda Verda OK
43:059:220:00Guld
2
Leif Sandgren
Frosta OK
45:129:502:07Guld
3
Owe Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
54:1311:4711:08Silver
4
Kent Ekdahl
Emmaboda Verda OK
54:1411:4711:09Silver
5
Krister Nilsson
Växjö OK
56:4112:1913:36Silver
6
Sven Erik Frick
FK Göingarna
58:3212:4315:27Silver
7
Göran Rundgren
Lessebo OK
66:1514:2423:10Brons
8
Lars-Gunnar Bengtsson
Stigmännen Karlshamns OK
66:3714:2923:32Brons
9
Per-Olof Fernberg
IS Skanne
67:3814:4224:33
10
Aymonn Andersson
OK Dacke
67:5814:4724:53
11
Karl-Johan Knutsson
Nybro OK
84:3918:2441:34
12
Rune Svensson
OK Vilse 87
92:0320:0148:58
Nils-Erik Bondesson
Frosta OK
Ej godkänd
Kenneth Karlsson
Nybro OK
Ej godkänd
Kent Svensson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
Eric Tenland
Stigmännen Karlshamns OK
Ej godkänd
 
D65 3100 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Harriet Karlsson
Torsås OK
51:5316:440:00Guld
2
Siv Ekelöf
Värend GN OL
61:4519:559:52Silver
Gunilla Grönblad
Härlövs IF
Ej godkänd
 
H65 3900 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Lindström
Nybro OK
50:2912:570:00Guld
2
Inge Persson
FK Boken
52:0513:211:36Guld
3
Stig Karlsson
Lessebo OK
53:0313:362:34Guld
4
Anders Buhré
Nybro OK
55:0814:084:39Guld
5
Kjell Månsson
Ronneby OK
57:5214:507:23Silver
6
Roland Edvinsson
FK Göingarna
60:2915:3110:00Silver
7
Göran Thour
Värend GN OL
61:1915:4310:50Silver
8
Christer Grönblad
Härlövs IF
62:5416:0812:25Silver
9
Erling Ekelöf
Värend GN OL
64:4216:3514:13Silver
10
Bertil Eriksson
Stigmännen Karlshamns OK
66:0016:5515:31Silver
11
Stig Karlsson
Torsås OK
69:5417:5519:25Silver
12
Bertil Ottosson
FK Göingarna
88:0822:3637:39
13
Björn Nordström
Hässleholms OK
97:4325:0347:14
Bengt Andersson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
 
H70 3900 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sivert Axelsson
Kalmar OK
55:1214:090:00Guld
2
Rune Bengtsson
Ronneby OK
59:1815:124:06Guld
3
Kurt Bergstrand
Lessebo OK
63:5316:238:41Silver
4
Göran Folkesson
Ronneby OK
64:4116:359:29Silver
5
Roland Ekelöf
Stigmännen Karlshamns OK
70:3418:0615:22Silver
6
Bertil Ståhl
Kalmar OK
104:0126:4048:49
Anders Carlsson
Skåneslättens OL
Ej godkänd
 
H75 3100 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
46:3515:020:00Guld
2
Sture Jansson
Emmaboda Verda OK
50:1916:143:44Guld
3
Inge Åkesson
Stigmännen Karlshamns OK
59:3719:1413:02Silver
4
Sven Svensson
FK Vittus
60:1419:2613:39Silver
5
Evald Johansson
Lessebo OK
62:3920:1316:04Silver
6
Alf Karlsson
Lessebo OK
69:5722:3423:22Brons
7
Curth Svensson
Skåneslättens OL
75:2324:1928:48
 
U2 2800 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Adam Lindbom
OK Orion
17:226:120:00Järn
2
John Karlsson
Emmaboda Verda OK
21:517:484:29Järn
3
Hanna Johannesson
Ronneby OK
23:228:216:00Järn
4
Vanja Bökman
Ronneby OK
25:419:108:19Järn
5
Albin Lilja
Ronneby OK
26:089:208:46Järn
6
Axel Lindström
Torsås OK
30:2810:5313:06Järn
 
U3 3000 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lukas Pettersson
OK Orion
43:1414:250:00Järn
2
Arne Lindström
Torsås OK
54:2018:0711:06Järn
 
U4 3500 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Edvin Smedberg
OK Skogsfalken
43:3812:280:00Järn
 
Inskolning 1900 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Leo Johansson
OK Orion
GodkändJärn
Sylvia Jansson
Emmaboda Verda OK
GodkändJärn
Johannes Andersson
Klubblös
GodkändJärn
Filip Håkansson
OK Orion
GodkändJärn
Jonathan Ljungberg
OK Skogsfalken
GodkändJärn
Elvira Ljungberg
OK Skogsfalken
GodkändJärn
Viktor Lingerud Sorinder
OK Skogsfalken
GodkändJärn
Malin Thor
Kalmar OK
GodkändJärn
Hugo Larsson
OK Dacke
GodkändJärn
Max Persson
OK Skogsfalken
GodkändJärn
Gustav Vallbo
OK Orion
GodkändJärn
Arvid Kronmar
FK Vittus
GodkändJärn
Klara Andersson
OK Orion
GodkändJärn
Artur Lindström
Torsås OK
GodkändJärn
 
Öppen 1 2800 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Algot Najvik
OK Pan-Kristianstad
26:029:180:00Brons
2
Anton Månsson
OK Orion
27:589:591:56Brons
3
Gustaf Blom
Emmaboda Verda OK
39:5914:1713:57
4
Filip Blom
Emmaboda Verda OK
40:0114:1813:59
 
Öppen 2 3000 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Amanda Bengtsson
OK Vilse 87
40:4113:340:00Brons
2
Jessica Kralvik
OK Gynge
45:5715:195:16Brons
3
Lena Olsson
OK Orion
46:5815:396:17Brons
4
Maria Strindhagen
FK Vittus
51:4017:1310:59Brons
5
Erland Torstensson
Emmaboda Verda OK
52:4017:3311:59Brons
6
Eva Blomqvist
OK Skogsfalken
55:5218:3715:11
7
Fredrik Ekelöf
Värend GN OL
56:0018:4015:19
8
Inger Fransson
OK Dacke
56:4918:5616:08
9
Eivor Marianne Nydahl
Stigmännen Karlshamns OK
63:4621:1523:05
10
Leif Sandström
Stigmännen Karlshamns OK
65:3121:5024:50
11
Gunilla Sandström
Stigmännen Karlshamns OK
65:3521:5224:54
12
Helmer Nilsson
OK Dacke
119:3339:5178:52
 
Öppen 4 3500 meter18 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karl-Erik Jonasson
Kalmar OK
49:2414:070:00Brons
2
Gustav Karlsson
Torsås OK
59:3117:0010:07Brons
3
Kerstin Henmyr
OK Vilse 87
61:0717:2811:43Brons
4
Bengt-Åke Nilsson
Ronneby OK
62:2617:5013:02Brons
5
Karl-Erik Johansson
OK Dacke
62:5317:5813:29Brons
6
Stig Nydahl
Stigmännen Karlshamns OK
63:0518:0113:41Brons
7
Nicklas Kallerbäck
Emmaboda Verda OK
63:4718:1314:23Brons
8
Tommy Olsson
Torsås OK
64:5018:3115:26Brons
8
Sofie Karlsson
Torsås OK
64:5018:3115:26Brons
10
Ulf Ingvarsson
OK Skogsfalken
67:1819:1417:54
11
Lars Hjalmarsson
OK Njudung
71:1320:2121:49
12
Christer Svensson
Ronneby OK
86:2824:4237:04
13
Kristina Lindström
Ronneby OK
96:0827:2846:44
14
Anne Kristin Aspvall
Ronneby OK
96:1027:2946:46
15
Mariann Svensson
Växjö AIS
100:3928:4551:15
16
Britt Aronsson
OK Dacke
107:4730:4858:23
Alfred Najvik
OK Pan-Kristianstad
Ej godkänd
Kerstin Lundqvist
Nybro OK
Ej godkänd
 
Öppen 5 4000 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ellinor Tjernlund
OK Vilse 87
35:048:460:00Brons
2
Josefin Tjernlund
OK Vilse 87
38:449:413:40Brons
3
Jan-Erik Gummesson
Nybro OK
45:1011:1810:06Brons
4
Bo Svilling
FK Vittus
46:3111:3811:27Brons
5
Roger Olsson
Andrarums IF
47:2811:5212:24
6
Conny Berggren
Växjö AIS
49:2212:2114:18
7
Kenneth Nilsson
Kalmar OK
56:3914:1021:35
8
Håkan Aronsson
FK Vittus
63:0615:4728:02
9
Tim Tärlegård
Kalmar OK
65:1016:1830:06
10
Mikael Palm
Kalmar OK
70:1917:3535:15
11
Kitty Brindstedt
Nybro OK
71:3817:5536:34
12
Heino Ots
Kalmar OK
85:4221:2650:38
 
Öppen 7 3100 meter15 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Håkan Andersson
OK Dacke
34:2511:060:00Brons
2
Anders Johanson
OK Dacke
36:2811:462:03Brons
3
Amanda Stensson-Bohman
Nybro OK
36:5211:542:27Brons
4
Karin Lindqvist
Ronneby OK
40:1612:595:51Brons
5
Sara Emilsson
Torsås OK
45:2214:3810:57Brons
6
Agne Pettersson
Nybro OK
46:3315:0112:08
7
Kerstin Arnesson
OK Skogsfalken
48:3515:4014:10
8
Yngve Magnusson
OK Orion
49:0015:4814:35
9
Dag Jacobson
Växjö AIS
51:1316:3116:48
10
Rose-Marie Hjalmarsson
OK Njudung
51:4816:4317:23
11
Roland Edvinsson
Ronneby OK
52:5617:0518:31
12
Jonas Öman
OK Dacke
62:4020:1328:15
13
Per Nilsson
OK Dacke
88:2928:3354:04
Marianne Henriksson
Torsås OK
Ej godkänd
Karl-Gunnar Henriksson
Torsås OK
Ej godkänd
 
Öppen 8 5000 meter14 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Michael Adamsson
Nybro OK
45:489:100:00Brons
2
Jakob Bengtsson
Stigmännen Karlshamns OK
53:4410:457:56Brons
3
Daniel Johansson
Kalmar OK
62:0912:2616:21
4
Bo Lönngren
OK Dacke
63:4812:4618:00
5
Åke Larsson
Stigmännen Karlshamns OK
67:4713:3321:59
6
Henrik Johansson
OK Pan-Kristianstad
77:0815:2631:20
7
Magnus Lager
Torsås OK
78:3615:4332:48
8
Axel Lundquist
Nybro OK
79:3315:5533:45
9
Thomas Bohman
Nybro OK
82:5316:3537:05
10
Glenn Blom
Emmaboda Verda OK
151:4330:21105:55
Magnus Olsson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
Henrik Svilling
FK Vittus
Ej godkänd
Oscar Borg
FK Åsen
Ej godkänd
Madeleine Gunnarsson
OK Pan-Kristianstad
Ej godkänd