Natt DM Södermanland

2009-08-28

Arrangör: Strängnäs-Malmby OL

Nivå:
Nationell
Anmälda:
149
Form:
Individuell
Startande:
149
Distans:
Natt
Fullföljande:
131
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 6670 meter, 14 kontroller2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Svensson
OK Hällen
51:297:430:00Guld
2
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
54:308:103:01Guld
 
H21 10170 meter, 16 kontroller9 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Isak Bergman
Södertälje-Nykvarn Orientering
66:466:340:00Guld
2
Emil Andersson
Ärla IF
67:496:401:03Guld
3
Mats Hellstadius
Södertälje-Nykvarn Orientering
72:297:085:43Guld
4
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
72:467:096:00Guld
5
Martin Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
76:517:3310:05Silver
6
Jonas Engström
OK Hällen
80:127:5313:26Silver
7
Anders Axling
Södertälje-Nykvarn Orientering
82:048:0415:18Silver
Patrik Lind
Ärla IF
Diskvalificerad
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
Diskvalificerad
 
H20 8480 meter, 13 kontroller1 startande, 0 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Anders Granberg
OK Klemmingen
Diskvalificerad12:33
 
D18 4920 meter, 11 kontroller6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ida Hylander
Nyköpings OK
45:449:180:00Guld
2
Kristin Hylander
Nyköpings OK
49:3910:053:55Guld
3
Lisa Andersson
Ärla IF
56:1311:2610:29Silver
4
Julia Bergström
Nyköpings OK
60:1112:1414:27Silver
5
Sandra Karlsson-Bierfeldt
Ärla IF
62:0912:3816:25Silver
6
Kajsa Hammarström
OK Hällen
67:0713:3821:23Brons
 
H18 6890 meter, 13 kontroller9 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christian Tingström
OK Klemmingen
59:328:380:00Guld
2
Tim Bjärengren
OK Hällen
60:478:491:15Guld
3
Fredrik Carlsson
OK Hällen
65:339:316:01Guld
4
Eric Börjeskog
OK Tor
68:5610:009:24Silver
5
Magnus Fransson
Ärla IF
88:5712:5529:25Brons
6
Niklas Vedin
Södertälje-Nykvarn Orientering
94:4313:4535:11
Linus Ericson
Södertälje-Nykvarn Orientering
Diskvalificerad6:35
Adam Hellstadius
OK Hällen
Diskvalificerad7:22
Torsten Gustafsson
Katrineholms OK
Diskvalificerad8:15
 
D16 3450 meter, 7 kontroller7 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Siri Jeppsson
Katrineholms OK
33:339:430:00Mästare
2
Jenny Skoog
Katrineholms OK
39:1511:235:42Elit
3
Ida Wadman
Katrineholms OK
43:4412:4110:11Guld
4
Tea Lindmark
OK Hällen
48:1313:5914:40Silver
5
Linnéa Hultman
OK Hällen
52:0015:0418:27Silver
Frida Jönsson Hellstadius
Södertälje-Nykvarn Orientering
Diskvalificerad
Bettina Hoelgaard
Ärla IF
Diskvalificerad23:24
 
H16 4370 meter, 9 kontroller8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:437:020:00Mästare
2
Torsten Molitor
Katrineholms OK
35:038:014:20Elit
3
Oscar Vagman
OK Klemmingen
36:248:205:41Elit
4
Conrad Tingström
OK Klemmingen
37:128:316:29Elit
5
Daniel Nilsson
Nyköpings OK
40:559:2210:12Guld
6
Oskar Ek-Larsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
43:009:5012:17Silver
7
Gustaf Onsbring Gustafson
Eskilstuna OL
48:3311:0717:50Brons
8
Jonas Ehn
Södertälje-Nykvarn Orientering
53:4612:1823:03Brons
 
D14 3430 meter, 7 kontroller8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rebecka Hylander
Nyköpings OK
32:249:270:00Elit
2
Ebba Jansson-Järpling
OK Klemmingen
33:489:511:24Elit
3
Jeanette Jönsson Hellstadius
Södertälje-Nykvarn Orientering
35:1110:152:47Elit
4
Sophie Eriksson
Ärla IF
38:2811:136:04Guld
5
Sofia Ehn
Södertälje-Nykvarn Orientering
39:1311:266:49Guld
6
Anna Kindlundh
Trosabygdens OK
47:3413:5215:10Silver
7
Julia Sundbüe
OK Hällen
53:0115:2720:37Brons
Ebba Lindmark
OK Hällen
Diskvalificerad14:18
 
H14 3430 meter, 7 kontroller7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Håkan Palm
OK Klemmingen
33:359:470:00Elit
2
Andreas Zeilon
OK Hällen
34:019:550:26Elit
3
Martin Norrman
Eskilstuna OL
38:2811:134:53Guld
4
Johan Ek-Larsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
40:0511:416:30Guld
5
Kristoffer Pettersson
OK Hällen
40:5311:557:18Guld
6
Oliver Nilsson
Nyköpings OK
43:1912:389:44Silver
7
Joakim Andén
Södertälje-Nykvarn Orientering
60:3917:4127:04Järn
 
D12 2670 meter, 7 kontroller2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonna Fors
OK Grip
25:259:310:00Guld
2
Anna Carlsson
Ärla IF
33:2512:318:00Silver
 
H12 2670 meter, 7 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gustaf Sundbüe
OK Hällen
17:576:430:00Guld
2
Simon Larsson
OK Hällen
25:369:357:39Brons
3
Jesper Hedar
Eskilstuna OL
29:1010:5511:13Järn
 
D10 2290 meter, 7 kontroller2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
17:357:410:00Brons
2
Heidi Fors
OK Grip
21:419:284:06Brons
 
H10 2290 meter, 7 kontroller1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carl Carlsson
Nyköpings OK
15:526:560:00
 
D35 4990 meter, 11 kontroller1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Nyström
Eskilstuna OL
80:0516:030:00
 
H35 7670 meter, 14 kontroller2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Wänström
Trosabygdens OK
82:1810:440:00Guld
Lars-Erik Johansson
Ärla IF
Diskvalificerad8:52
 
D40 3710 meter, 7 kontroller5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Heldt
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:299:180:00Guld
2
Marie Hedar
Eskilstuna OL
35:459:381:16Guld
3
Mona Bierfeldt
Ärla IF
41:4711:167:18Silver
4
Eva Kindlundh
Trosabygdens OK
42:5911:358:30Silver
5
Kristina Fors
OK Grip
43:5711:519:28Silver
 
H40 6320 meter, 11 kontroller9 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Grahn
Södertälje-Nykvarn Orientering
49:497:530:00Guld
2
Olof Smitt
Södertälje-Nykvarn Orientering
52:298:182:40Guld
3
Magnus Hellberg
Eskilstuna OL
60:119:3110:22Silver
4
Gunnar Kindlundh
Trosabygdens OK
63:1410:0013:25Silver
5
Johan Scherlin
Nyköpings OK
64:2910:1214:40Silver
6
Sven-Anders Melin
Södertälje-Nykvarn Orientering
65:0710:1815:18Silver
7
Håkan Olofsson
Ärla IF
68:1310:4818:24Silver
Urban Larsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
Diskvalificerad10:21
Arne Jansson
OK Klemmingen
Diskvalificerad14:52
 
H45 5790 meter, 11 kontroller4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Hall
Nyköpings OK
52:229:030:00Guld
2
Sven Undeland
Södertälje-Nykvarn Orientering
66:5211:3314:30Silver
3
Jan Viklund
Eskilstuna OL
79:1413:4126:52Brons
Joakim Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
Diskvalificerad10:40
 
D50 3370 meter, 7 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
EvaLena Ericson
Södertälje-Nykvarn Orientering
39:0011:340:00Guld
2
Inger Onsbring
Eskilstuna OL
42:2012:343:20Guld
3
Kristina Hagfalk
OK Hällen
46:4913:547:49Silver
4
Margareta Granberg
OK Klemmingen
69:2920:3730:29
 
H50 4920 meter, 11 kontroller9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulf Hylander
Nyköpings OK
45:359:160:00Guld
2
Ingvar Blomberg
Nyköpings OK
46:069:220:31Guld
3
Stefan Persson
Södertälje-Nykvarn Orientering
55:0111:119:26Silver
4
Stefan Westlin
OK Måsen
60:5212:2215:17Silver
5
Arne Nilsson
Nyköpings OK
61:1912:2815:44Silver
6
Ove Ericsson
Nyköpings OK
65:0313:1319:28Brons
7
Per Friberg
Ärla IF
69:1914:0523:44Brons
8
Hans Johansson
Södertälje-Nykvarn Orientering
89:0118:0643:26
Tomas Andersson
OK Tor
Diskvalificerad
 
H55 4800 meter, 9 kontroller6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
KnutÅke Hallebro
OK Klemmingen
47:529:580:00Guld
2
Mats Johansson
Södertälje-Nykvarn Orientering
56:5611:529:04Silver
3
Stefan Gunnarsson
Kristinehamns OK
57:2211:579:30Silver
4
Göran Davidsson
OK Klemmingen
58:5412:1611:02Silver
5
Anders Runander
Trosabygdens OK
65:2513:3817:33Silver
Lennart Lundquist
OK Nalle
Diskvalificerad17:33
 
D60 3370 meter, 7 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Evy Nord
Södertälje IF
48:2914:230:00Guld
2
Louise-Marie Nilsson
OK Klemmingen
53:5916:015:30Guld
3
Sonja Jedar
Åkers IF
58:0717:159:38Silver
 
H60 4440 meter, 6 kontroller8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kurt Springare
Åkers IF
42:499:390:00Guld
2
Stig Landstorp
OK Tor
48:5811:026:09Silver
3
Inge Löwegren
Katrineholms OK
49:1111:056:22Silver
4
Kurt Håkan Andersson
OK Tor
49:3711:106:48Silver
5
Rolf Karlsson
OK Hällen
61:1613:4818:27Brons
6
Kjell Nilsson
OK Klemmingen
61:2713:5018:38Brons
7
Göran Eklund
Trosabygdens OK
64:2214:3021:33Brons
Tomas Norlén
Södertälje-Nykvarn Orientering
Diskvalificerad20:55
 
H65 3840 meter, 7 kontroller11 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bengt Jönsson
Åkers IF
42:1210:590:00Guld
2
Arne Ek
Nyköpings OK
42:5811:110:46Guld
3
Bengt Mattiasson
Södertälje-Nykvarn Orientering
50:1813:068:06Silver
4
Bertil Granberg
OK Klemmingen
51:3713:279:25Silver
5
Jouko O Pajulampi
OK Tjärnen
56:1814:4014:06Silver
6
Lars Johansson I
OK Tor
58:1815:1116:06Silver
7
Lars Nord
Södertälje IF
58:1915:1116:07Silver
8
Arne Karlsson
OK Tor
61:0915:5518:57Brons
9
Kjell Blomberg
IK Standard
71:0718:3128:55
Jerry Holm
Eskilstuna OL
Diskvalificerad
Sven-Arne Nilsson
OK Klemmingen
Diskvalificerad19:11
 
H70 3710 meter, 7 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lennart Karlsson
OK Grip
52:1214:040:00Guld
2
Sune Lindell
OK Hällen
59:0815:566:56Silver
3
Bo Norenvik
OK Tor
69:1818:4117:06Silver
4
Rolf Johansson
Södertälje IF
72:3619:3420:24Silver
 
D17-20 3450 meter, 7 kontroller1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annie Westlin
OK Måsen
46:0413:210:00
 
Öppen 2 2670 meter, 7 kontroller7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Caroline Sjögren
Kristinehamns OK
40:1015:030:00Brons
2
Anna Håkansson
SOK Joar Viking Enköping
40:1715:050:07Brons
2
Britt Sjögren
Kristinehamns OK
40:1715:050:07Brons
4
Magnus Molitor
Katrineholms OK
40:4615:160:36Brons
5
Gunilla Sahl
OK Klemmingen
45:1216:565:02Brons
6
Ida Nilsson
OK Grip
46:4117:296:31Brons
7
Mikael Haapala
Kjula IF
54:3420:2614:24
 
Öppen 5 4370 meter, 9 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Örjan Tingström
OK Klemmingen
51:5211:520:00Brons
2
Ulf Carlsson
Ärla IF
53:3312:151:41Brons
3
Kjell Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
61:0113:589:09Brons
 
Öppen 7 2890 meter, 6 kontroller2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Catarina Hedlund
SOK Joar Viking Enköping
85:1229:290:00Brons
2
Marianne Sundström
Strängnäs-Malmby OL
85:1329:290:01Brons
 
Öppen 8 4800 meter, 9 kontroller5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Håkan Pantzar
Kjula IF
48:2410:050:00Brons
2
Kristoffer Jansson
OK Måsen
50:5310:362:29Brons
3
Ola Eriksson
OK Grip
58:0212:059:38Brons
4
Göran Polhede
Ärla IF
59:1112:2010:47Brons
5
Magnus Johansson
OK Hällen
196:2340:55147:59