SM Sprint, final

2009-07-28

Arrangörer: Idefjordens SK | Kvillebyns SK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
214
Form:
Individuell
Startande:
213
Distans:
Sprint
Fullföljande:
184
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 2500 meter30 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Magnusson
Sävedalens AIK
13:315:240:00Brons
2
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
13:325:250:01Brons
3
Linnea Lidström
OK Kolmården
13:445:300:13Brons
4
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
13:505:320:19Brons
5
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
13:515:320:20Brons
6
Sara Eskilsson
Haninge SOK
14:015:360:30Brons
7
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
14:025:370:31Brons
8
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
14:145:420:43Brons
8
Linda Byström
IF Thor
14:145:420:43Brons
10
Annica Gustafsson
IF Thor
14:255:460:54Brons
11
Johanna Svensson
OK Hällen
14:275:470:56Brons
12
Maria Andersson
Järla IF OK
14:335:491:02Brons
13
Sofia Adolfsson
OK Kåre
14:525:571:21Brons
14
Louise Göthfors
Göteborg-Majorna OK
15:106:041:39Brons
15
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
15:116:041:40Brons
16
Frida Andersson
Falkenbergs OK
15:126:051:41Brons
17
Karin Boström
Järfälla OK
15:226:091:51Brons
18
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
15:266:101:55Brons
19
Elin Björkman
Täby OK
15:476:192:16Brons
20
Linda Take
OK Djerf
15:486:192:17Brons
21
Karin Aneland
IFK Göteborg
15:536:212:22Brons
22
Emma Andersson
Sävedalens AIK
16:006:242:29Brons
23
Jenny Röjgård
OK Kolmården
16:096:282:38Brons
24
Sanna Eriksson
IF Rigor
16:146:302:43Brons
25
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
16:256:342:54Brons
Malin Sand
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Eva Svensson
IFK Moras OK
Ej godkänd
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
Ej godkänd
Matilda Andersson
OK Kåre
Ej godkänd
Helena Andersson
OK Tisaren
Ej godkänd
 
H21 2800 meter36 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Wingstedt
Leksands OK
12:204:240:00Brons
2
Henrik Löfås
OK Linné
12:394:310:19Brons
2
Frédéric Tranchand
Sävedalens AIK
12:394:310:19Brons
4
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
12:404:310:20Brons
5
Stepan Kodeda
IFK Moras OK
12:564:370:36Brons
6
Erik Rost
Malungs OK Skogsmårdarna
12:574:380:37Brons
7
Erik Liljequist
OK Älme
12:594:380:39Brons
8
Jonas Pilblad
IFK Göteborg
13:084:410:48Brons
9
Claus Hallingdal Bloch
OK Pan-Kristianstad
13:134:430:53Brons
10
Peter Hemmyr
Järla IF OK
13:154:440:55Brons
11
Johan Aronsson
OK Tisaren
13:174:450:57Brons
11
Patrik Karlsson
Växjö OK
13:174:450:57Brons
13
Anders Kleist
OK Denseln
13:184:450:58Brons
14
Per Brolund
OK Denseln
13:194:450:59Brons
15
Oleksandr Kratov
OK Orion
13:204:461:00Brons
16
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
13:324:501:12Brons
17
David Bejlum
Vänersborgs SK
13:374:521:17Brons
18
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
13:384:521:18Brons
19
Petter Jönsson
Järla IF OK
13:434:541:23Brons
20
Hans Brolund
OK Denseln
13:464:551:26Brons
21
Lukas Peterson
IFK Umeå
13:514:571:31Brons
22
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
13:554:581:35Brons
23
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
14:015:001:41Brons
24
Joakim Hederskog
IK Hakarpspojkarna
14:045:011:44Brons
25
Thomas Carlsson
Malungs OK Skogsmårdarna
14:115:041:51Brons
26
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
14:165:061:56Brons
26
Erik Engstrand
IFK Göteborg
14:165:061:56Brons
28
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
14:175:061:57Brons
29
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
14:275:102:07Brons
30
Rikard Pentonen
IFK Göteborg
14:385:142:18Brons
31
Johan Goth
Linköpings OK
14:465:162:26Brons
32
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
15:175:282:57Brons
Erik Holmberg
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Christian Nielsen
IFK Göteborg
Ej godkänd
Jonas Engström
OK Hällen
Ej godkänd
 
D20 2400 meter30 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Beata Falk
Hagaby GOIF
12:405:170:00Brons
2
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
13:165:320:36Brons
3
Lisa Pettersson
OK Dacke
14:005:501:20Brons
4
Lilian Forsgren
OK Tisaren
14:185:581:38Brons
5
Hanna Axelsson
IK Hakarpspojkarna
14:236:001:43Brons
6
Kristin Löfgren
Järfälla OK
14:256:001:45Brons
7
Therese Klintberg
Eksjö SOK
14:316:031:51Brons
8
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
14:336:041:53Brons
9
Sarah Tibell
Linköpings OK
14:346:041:54Brons
10
Lisa Rönnols
Täby OK
14:426:082:02Brons
11
Katarina Svahn
IFK Moras OK
14:446:082:04Brons
12
Kajsa Risby
OK Kåre
14:596:152:19Brons
13
Frida Forsberg
OK Ravinen
15:036:162:23Brons
14
Märta Larsen
Täby OK
15:116:202:31Brons
15
Lina Blomqvist
OK Skogsfalken
15:196:232:39Brons
16
Magdalena Olsson
IFK Moras OK
15:256:252:45Brons
17
Anna Bachman
Täby OK
15:296:272:49Brons
18
Elin Ström
Tullinge SK
15:446:333:04Brons
19
Marie Pettersson
OK Djerf
15:466:343:06Brons
20
Mia Kaisajuntti
OK Skogsfalken
16:236:503:43Brons
21
Kristin Skaar
Ryda SK
16:306:533:50Brons
22
Sanna Svensson
Främmestads IK
16:376:553:57Brons
23
Jannie Hagård
Rävetofta OK
16:527:024:12Brons
24
Alva Olsson
Västerås SOK
17:027:064:22Brons
25
Terese Wängdahl
Linköpings OK
17:237:154:43Brons
25
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
17:237:154:43Brons
Klara Wingstedt
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
Ida Hedman
OK Hällen
Ej godkänd
Emeli Pettersson
Tullinge SK
Ej godkänd
 
H20 2700 meter36 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kalle Johansson
Halmstad OK
12:134:310:00Brons
2
Erik Johansson
Halmstad OK
12:194:340:06Brons
3
Jerker Lysell
Rehns BK
12:244:360:11Brons
4
Mattias Kyburz
OK Tisaren
12:284:370:15Brons
5
Jonas Leandersson
OK Tyr
12:304:380:17Brons
6
Zemgus Zagata
IK Hakarpspojkarna
12:544:470:41Brons
7
Olle Boström
Järla IF OK
12:564:470:43Brons
8
Simon Hollbeck
Bromma-Vällingby SOK
13:004:490:47Brons
8
Arturs Paulins
Rehns BK
13:004:490:47Brons
10
Gustav Nordström
Gävle OK
13:074:510:54Brons
11
Nicolas Simonin
OK Tisaren
13:084:520:55Brons
12
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
13:094:520:56Brons
13
Oskar Sjöberg
Täby OK
13:134:541:00Brons
14
Erik Folkesson Blom
OK Älme
13:164:551:03Brons
15
Jesper Lysell
Rehns BK
13:174:551:04Brons
16
Kent Ohlsson
Haninge SOK
13:295:001:16Brons
17
Daniel Hájek
Täby OK
13:345:011:21Brons
18
Henrik Berg
Bromma-Vällingby SOK
13:355:021:22Brons
19
Anders Carlsson
Halmstad OK
13:365:021:23Brons
20
Erik Nilsson-Simkovics
Ulricehamns OK
13:375:031:24Brons
21
David Gottfridsson
OK Tyr
13:405:041:27Brons
22
Johan Runesson
OK Tisaren
13:425:041:29Brons
23
Jan Klapal
OK Kåre
14:045:131:51Brons
24
Carl Wiking
OK Kåre
14:105:151:57Brons
25
Peter Eriksson
Linköpings OK
14:125:161:59Brons
26
Sebastian Månsson
Hagaby GOIF
14:135:162:00Brons
27
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
14:285:212:15Brons
28
Olof Sandgren
OK Orion
14:395:262:26Brons
29
Hans Persson
Gävle OK
14:445:272:31Brons
30
David Jonsson
OK Klyftamo
15:125:382:59Brons
31
Johan Kärrström
Tullinge SK
16:095:593:56Brons
Erik Pettersson
Attunda OK
Ej godkänd
Victor Silvemark
Dalaportens OL
Ej godkänd
Simon Andersson
OK Kullingshof
Ej godkänd
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
Ej godkänd
Simon Waller
OK Vargen
Ej godkänd
 
D18 2300 meter41 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tove Alexandersson
Stora Tuna OK
12:455:330:00Brons
2
Linnea Martinsson
OK Tyr
13:305:520:45Brons
3
Helena Karlsson
Bromma-Vällingby SOK
13:345:540:49Brons
4
Johanna Olsson
Täby OK
13:476:001:02Brons
5
Josefin Tjernlund
OK Vilse 87
13:556:031:10Brons
6
Agnes Leo
Bredaryds SOK
14:066:081:21Brons
7
Hanna Axelsson-Meyerson
OK Linné
14:126:101:27Brons
8
Amanda Leo
Bredaryds SOK
14:266:171:41Brons
9
Hilda Forsgren
Täby OK
14:296:181:44Brons
10
Mariana Morieira
OK Löftan
14:336:201:48Brons
11
Lovisa Adolfsson
Tullinge SK
14:446:241:59Brons
12
Amanda Thellsén
OK Roxen
14:456:252:00Brons
13
Maria Nordström
Gävle OK
14:476:262:02Brons
14
Klara Alm
Länna IF
14:486:262:03Brons
15
Julia Bauer
Eksjö SOK
14:506:272:05Brons
16
Christina Løvald Hellberg
Täby OK
14:526:282:07Brons
17
Lovisa Onsbring Gustafson
Eskilstuna OL
14:536:282:08Brons
17
Rebecka Heinrup
Tullinge SK
14:536:282:08Brons
19
Sanna Linsefors
Lunds OK
15:006:312:15Brons
20
Kristin Schyberg
Fjärås AIK
15:166:382:31Brons
21
Lisa Andersson
Ärla IF
15:276:432:42Brons
22
Sara Jonsson
OK Klyftamo
15:296:442:44Brons
23
Laura DAngelo
Attunda OK
15:336:462:48Brons
24
Julia Lundquist
Nybro OK
15:416:492:56Brons
25
Amy Rankka
Linköpings OK
15:476:523:02Brons
26
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
15:486:523:03Brons
27
Joline Ingelsson
OK Hammaren
15:516:533:06Brons
28
Anna Bredfelt
Lunds OK
15:526:543:07Brons
29
Karin E. Gustafsson
Hagaby GOIF
15:566:563:11Brons
30
Maja Andersson
OK Dacke
16:006:573:15Brons
31
Malin Sandström
Järla IF OK
16:077:003:22Brons
32
Linn Grälls
OK Kåre
16:537:204:08Brons
33
Sara Lundsten
Vittjärvs IK
16:587:234:13Brons
34
Charlotte Watson
OK Ravinen
21:129:138:27
Ance Rusova
Eksjö SOK
Ej godkänd
Ida Lindkvist
OK Denseln
Ej godkänd
Kajsa Hammarström
OK Hällen
Ej godkänd
Linnéa Wiking
OK Kåre
Ej godkänd
Julia Lauri
OK Tisaren
Ej godkänd
Ida Forsén
Tullinge SK
Ej godkänd
Julia Ohlsson
Uddevalla OK
Ej godkänd
 
H18 2600 meter40 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Regborn
Hagaby GOIF
12:314:490:00Brons
1
Albin Ridefelt
OK Linné
12:314:490:00Brons
3
Rickard Ohlsson
Haninge SOK
12:324:490:01Brons
4
Anton Sjökvist
Stora Tuna OK
12:474:550:16Brons
5
Oscar Carlsson
Eksjö SOK
12:574:590:26Brons
6
Love Berzell
Attunda OK
13:135:050:42Brons
7
Johan Salomonsson
Vänersborgs SK
13:205:080:49Brons
8
Max Peter Bejmer
Bromma-Vällingby SOK
13:225:080:51Brons
8
Joakim Svensk
Stora Tuna OK
13:225:080:51Brons
10
Jonas Nordström
Tullinge SK
13:235:090:52Brons
10
David Procházka
OK Kåre
13:235:090:52Brons
12
Eric Börjeskog
OK Tor
13:285:110:57Brons
13
Jamie Stevenson
OK Ravinen
13:295:110:58Brons
14
Göran Winblad
Rehns BK
13:315:121:00Brons
15
Daniel Lindgren
OK Linné
13:345:131:03Brons
16
Måns Sandgren
OK Orion
13:355:131:04Brons
17
Johan Högstrand
Markbygdens OK
13:445:171:13Brons
17
Martin Sand
OK Tisaren
13:445:171:13Brons
19
Fredrik Ingelsson
Ockelbo OK
13:495:191:18Brons
20
Duncan Birtwistle
OK Ravinen
13:525:201:21Brons
21
Simon Hedlund
Köping-Kolsva OK
13:585:221:27Brons
21
Oskar Svensson
Finspångs SOK
13:585:221:27Brons
23
Stepan Zimmermann
Attunda OK
14:005:231:29Brons
23
Jesper Öström
OK Tyr
14:005:231:29Brons
25
Daniel Martinsson
Göteborg-Majorna OK
14:015:231:30Brons
26
Tim Bjärengren
OK Hällen
14:035:241:32Brons
27
Andreas Holmberg
IFK Moras OK
14:095:271:38Brons
28
Niklas Olsson
Skåneslättens OL
14:215:311:50Brons
29
Jakob Andersson
Bredaryds SOK
14:265:331:55Brons
30
Jens Wängdahl
OK Gipen
14:355:372:04Brons
31
Fredrik Edén
OK Kåre
14:425:392:11Brons
32
Egil Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
14:435:402:12Brons
33
Henrik Olsson
Täby OK
15:025:472:31Brons
34
Rudolfs Zernis
Ärla IF
15:135:512:42Brons
35
Peter Bray
OK Ravinen
15:165:522:45Brons
36
Axel Roos Hansson
Täby OK
15:466:043:15Brons
Christian Kollberg
Järla IF OK
Ej godkänd
Robert Vångell
Linköpings OK
Ej godkänd
Mandus Ridefelt
OK Linné
Ej godkänd
Alexander Moberg
OK Tyr
Ej godkänd