SM Sprint, Kval

2009-07-27

Arrangörer: Idefjordens SK | Kvillebyns SK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
567
Form:
Individuell
Startande:
520
Distans:
Sprint
Fullföljande:
504
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Kval A 2800 meter26 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
14:545:190:00Brons
2
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
15:025:220:08Brons
3
Sara Eskilsson
Haninge SOK
15:575:421:03Brons
4
Annica Gustafsson
IF Thor
16:506:011:56Brons
5
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
17:086:072:14Brons
6
Emma Andersson
Sävedalens AIK
17:146:092:20Brons
7
Linnea Lidström
OK Kolmården
17:216:122:27Brons
8
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
17:406:192:46Brons
9
Sofia Adolfsson
OK Kåre
18:026:263:08Brons
10
Louise Göthfors
Göteborg-Majorna OK
18:126:303:18Brons
11
Frida Andersson
Falkenbergs OK
18:306:363:36Brons
12
Maria Andersson
Järla IF OK
18:316:373:37Brons
13
Helena Andersson
OK Tisaren
18:526:443:58Brons
14
Linda Take
OK Djerf
18:576:464:03Brons
15
Elin Björkman
Täby OK
19:006:474:06Brons
16
Annika Björk
OK Pan-Kristianstad
19:056:494:11Brons
17
Jenny Eriksson
OK Rodhen
19:076:504:13Brons
18
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
19:146:524:20Brons
19
Cecilia Kleist
Linköpings OK
19:316:584:37Brons
20
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
20:087:115:14Brons
21
Nadiya Volynska
OK Orion
20:237:175:29Brons
22
Helena Lidhage
Ulricehamns OK
20:247:175:30Brons
23
Elsa Jansson
Främmestads IK
20:347:215:40Brons
24
Anna Månsson
OK Löftan
23:278:238:33
25
Emma Dahlskog
OK Denseln
24:138:399:19
26
Josefin Persson
Tullinge SK
26:359:3011:41
 
D21 Kval B 2800 meter29 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Magnusson
Sävedalens AIK
15:555:410:00Brons
2
Eva Svensson
IFK Moras OK
16:005:430:05Brons
3
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
16:235:510:28Brons
4
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
16:265:520:31Brons
5
Johanna Svensson
OK Hällen
16:566:031:01Brons
6
Karin Boström
Järfälla OK
17:326:161:37Brons
7
Linda Byström
IF Thor
17:446:201:49Brons
8
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
18:166:312:21Brons
9
Jenny Röjgård
OK Kolmården
18:186:322:23Brons
10
Sanna Eriksson
IF Rigor
18:246:342:29Brons
11
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
18:256:352:30Brons
12
Karin Aneland
IFK Göteborg
18:386:392:43Brons
13
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
18:466:422:51Brons
14
Malin Sand
IK Hakarpspojkarna
18:556:453:00Brons
15
Matilda Andersson
OK Kåre
19:136:523:18Brons
16
Frida Aspnäs
OK Kolmården
19:246:563:29Brons
17
Linn Pettersson
Tullinge SK
20:007:094:05Brons
18
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
20:127:134:17Brons
19
Karin Lundberg
Järfälla OK
20:367:214:41Brons
20
Maria Holmstrand
IFK Göteborg
20:397:234:44Brons
21
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
21:097:335:14Brons
22
Kristina Andersson
Jönköpings OK
21:107:345:15Brons
23
Johanna Jonsson
IK Hakarpspojkarna
21:127:345:17Brons
24
Josefine Carlsson
SOK Viljan
21:457:465:50Brons
25
Maria Arvidsson
Göteborg-Majorna OK
23:008:137:05Brons
26
Jane Forrest
OK Tyr
24:408:498:45Brons
27
Lisa Johansson
OK Tyr
25:028:569:07
Linnea Gustavsson
OK Hällen
Ej godkänd
Sara Helander
Domnarvets GOIF
Ej godkänd
 
H21 Kval A 3100 meter32 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Wingstedt
Leksands OK
13:444:260:00Brons
2
Thomas Carlsson
Malungs OK Skogsmårdarna
14:404:440:56Brons
3
Henrik Löfås
OK Linné
14:424:450:58Brons
4
Christian Nielsen
IFK Göteborg
14:464:461:02Brons
5
Frédéric Tranchand
Sävedalens AIK
14:544:481:10Brons
6
Jonas Pilblad
IFK Göteborg
14:554:491:11Brons
7
Erik Rost
Malungs OK Skogsmårdarna
14:574:491:13Brons
8
Erik Engstrand
IFK Göteborg
14:584:501:14Brons
9
Rikard Pentonen
IFK Göteborg
15:325:011:48Brons
10
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
15:365:021:52Brons
11
Anders Kleist
OK Denseln
15:435:041:59Brons
12
Per Brolund
OK Denseln
15:445:052:00Brons
13
Mats Röjgård
OK Kolmården
16:055:112:21Brons
14
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
16:135:142:29Brons
15
Giacomo Seidenari
IFK Lidingös Skid o OK
16:155:152:31Brons
16
Anders Boström
Järfälla OK
16:255:182:41Brons
17
Fredrik Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
16:265:182:42Brons
18
Yuri Omelchenko
OK Orion
16:365:212:52Brons
19
Martin Härberg
Järla IF OK
16:405:232:56Brons
20
Tobias Ahnoff
Göteborg-Majorna OK
16:475:253:03Brons
21
Edvin Karlsson
OK Denseln
17:135:333:29Brons
22
Markus Johansson
IFK Göteborg
17:215:363:37Brons
23
Johan Hamelius
Stora Tuna OK
17:475:444:03Brons
24
Mattias Andersson
OK Tisaren
17:575:474:13Brons
25
Henrik Olsson
Täby OK
18:085:514:24Brons
26
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
18:295:584:45Brons
27
Johan Israelsson
Stora Tuna OK
18:345:594:50Brons
28
Håkan Gunnarsson
OK Orion
19:586:266:14Brons
29
Martin Söderberg
OK Orion
20:126:316:28Brons
30
Tobias Wahlgren
IK Hakarpspojkarna
20:456:427:01Brons
31
Jonatan Larsson
Uddevalla OK
22:007:068:16Brons
Dan Krantz
IK Gandvik
Ej godkänd
 
H21 Kval B 3200 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Holmberg
IK Hakarpspojkarna
14:404:350:00Brons
2
Johan Aronsson
OK Tisaren
14:474:370:07Brons
3
Stepan Kodeda
IFK Moras OK
14:504:380:10Brons
3
Erik Liljequist
OK Älme
14:504:380:10Brons
5
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
14:534:390:13Brons
6
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
15:014:420:21Brons
7
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
15:084:440:28Brons
8
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
15:204:480:40Brons
9
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
15:314:510:51Brons
10
Jonas Engström
OK Hällen
15:524:581:12Brons
11
David Bejlum
Vänersborgs SK
15:554:581:15Brons
12
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
16:005:001:20Brons
13
Anatolijs Tarasovs
Ärla IF
16:135:041:33Brons
14
Andrew Quin
IFK Lidingös Skid o OK
16:205:061:40Brons
14
Tomas Hallmén
OK Tisaren
16:205:061:40Brons
16
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
16:235:071:43Brons
17
Karl Tiselius
Göteborg-Majorna OK
16:295:091:49Brons
18
Per-Anders Eggertsen
IFK Göteborg
16:385:121:58Brons
18
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
16:385:121:58Brons
20
Oskar Sibeck
OK Tyr
16:445:142:04Brons
21
Mikus Zagata
IK Hakarpspojkarna
16:465:142:06Brons
22
Mattias Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
16:535:172:13Brons
23
Henrik Jansson
IK Hakarpspojkarna
16:565:182:16Brons
24
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
16:575:182:17Brons
25
Jacob Westerberg
Linköpings OK
17:545:363:14Brons
26
Fredrik Eriksson
Bredaryds SOK
18:095:403:29Brons
27
Gunnar Elveljung
IFK Göteborg
18:155:423:35Brons
28
Andréas Andersson
IFK Göteborg
18:495:534:09Brons
29
Linus Larsson
FK Göingarna
19:466:115:06Brons
30
Joakim Gustavsson
Tibro OK
37:2611:4222:46
Anders Påhlman
Istrums SK
Ej godkänd
 
H21 Kval C 3100 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Petter Jönsson
Järla IF OK
14:164:360:00Brons
2
Oleksandr Kratov
OK Orion
14:284:400:12Brons
2
Patrik Karlsson
Växjö OK
14:284:400:12Brons
4
Lukas Peterson
IFK Umeå
14:354:420:19Brons
5
Peter Hemmyr
Järla IF OK
14:474:460:31Brons
6
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
14:504:470:34Brons
7
Hans Brolund
OK Denseln
14:574:490:41Brons
8
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
15:014:510:45Brons
9
Claus Hallingdal Bloch
OK Pan-Kristianstad
15:074:530:51Brons
10
Joakim Hederskog
IK Hakarpspojkarna
15:164:551:00Brons
11
Johan Goth
Linköpings OK
15:295:001:13Brons
12
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
15:335:011:17Brons
13
Erik Tengvall
Vänersborgs SK
15:385:031:22Brons
14
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
15:455:051:29Brons
15
Erik Andersson
OK Denseln
15:505:061:34Brons
16
Jonatan Francén
Tjällmo-Godegårds OK
16:055:111:49Brons
17
Nick Barrable
OK Ravinen
16:115:131:55Brons
18
Jonas Bäckström
Malungs OK Skogsmårdarna
16:255:182:09Brons
18
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
16:255:182:09Brons
20
Mattias Larsson
IFK Göteborg
16:315:202:15Brons
21
Tobias Lindell
Vänersborgs SK
16:345:212:18Brons
22
Johan Greger Larsson
IFK Göteborg
16:435:242:27Brons
23
Johan Hellman
Vänersborgs SK
16:535:272:37Brons
24
Martin Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
16:585:282:42Brons
25
Erik Tholén
OK Skogshjortarna
17:485:453:32Brons
26
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
18:105:523:54Brons
27
Christian Enberg
Linköpings OK
19:166:135:00Brons
28
Olof Krantz
IK Gandvik
20:016:275:45Brons
29
Johan Lidström
OK Landehof
21:417:007:25Brons
30
Anton Pettersson
Mariestads FK
22:127:107:56Brons
Markus Adolfsson
Linköpings OK
Ej godkänd
 
D20 Kval A 2500 meter24 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Beata Falk
Hagaby GOIF
13:575:350:00Brons
2
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
14:205:440:23Brons
3
Therese Klintberg
Eksjö SOK
15:016:001:04Brons
4
Sarah Tibell
Linköpings OK
15:086:031:11Brons
5
Kajsa Risby
OK Kåre
15:116:041:14Brons
6
Alva Olsson
Västerås SOK
15:336:131:36Brons
7
Magdalena Olsson
IFK Moras OK
15:436:171:46Brons
8
Elin Ström
Tullinge SK
15:546:221:57Brons
9
Mia Kaisajuntti
OK Skogsfalken
16:006:242:03Brons
10
Klara Wingstedt
IK Hakarpspojkarna
16:456:422:48Brons
11
Kristin Skaar
Ryda SK
17:066:503:09Brons
12
Sanna Svensson
Främmestads IK
17:136:533:16Brons
13
Märta Larsen
Täby OK
17:317:003:34Brons
14
Frida Forsberg
OK Ravinen
17:437:053:46Brons
15
Jannie Hagård
Rävetofta OK
17:547:103:57Brons
16
Josefin Aronsson
OK Tisaren
17:597:124:02Brons
17
Maria Westher
OK Djerf
18:037:134:06Brons
18
Kristin Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
18:447:304:47Brons
19
Åsa Holmgren
Västerås SOK
19:277:475:30Brons
20
Amanda Mattsson
Sundsvalls OK
19:347:505:37Brons
21
Frida Andersson
OK Dacke
21:028:257:05Brons
22
Malin Svensson
IK Vista
25:5210:2111:55
23
Stina Jeppsson
Lunds OK
28:3911:2814:42
24
Isabelle Johansson
Idefjordens SK
30:0912:0416:12
 
D20 Kval B 2500 meter26 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
13:435:290:00Brons
2
Lilian Forsgren
OK Tisaren
14:295:480:46Brons
3
Emeli Pettersson
Tullinge SK
14:365:500:53Brons
4
Kristin Löfgren
Järfälla OK
14:495:561:06Brons
5
Katarina Svahn
IFK Moras OK
14:525:571:09Brons
6
Hanna Axelsson
IK Hakarpspojkarna
15:176:071:34Brons
7
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
15:276:111:44Brons
8
Anna Bachman
Täby OK
15:316:121:48Brons
9
Lisa Rönnols
Täby OK
15:526:212:09Brons
10
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
16:066:262:23Brons
10
Lisa Pettersson
OK Dacke
16:066:262:23Brons
12
Marie Pettersson
OK Djerf
16:076:272:24Brons
13
Ida Hedman
OK Hällen
16:106:282:27Brons
14
Lina Blomqvist
OK Skogsfalken
16:436:413:00Brons
15
Terese Wängdahl
Linköpings OK
16:586:473:15Brons
16
Lisa Larsen
Täby OK
17:096:523:26Brons
17
Julia Frisk
OK Orion
17:507:084:07Brons
18
Lisa Hallberg
IFK Moras OK
17:557:104:12Brons
19
Benita Hansson
Gotlands Bro OK
18:187:194:35Brons
20
Hanna Johansson
Skattkärrs IF
19:177:435:34Brons
21
Emma Lindgren
Visborgs OK
19:557:586:12Brons
22
Lina Larsson
Vänersborgs SK
20:058:026:22Brons
23
Charlotte Ihrfors
OK Linné
20:308:126:47Brons
24
Michaela Procházková
OK Kåre
20:438:177:00Brons
25
Sara Nilsson
OK Tisaren
21:048:267:21Brons
Lisa Borssén
OK Kroppefjäll
Ej godkänd
 
H20 Kval A 3000 meter23 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kalle Johansson
Halmstad OK
14:084:430:00Brons
2
Erik Folkesson Blom
OK Älme
14:234:480:15Brons
3
Erik Pettersson
Attunda OK
14:364:520:28Brons
4
Anders Carlsson
Halmstad OK
14:474:560:39Brons
5
Jesper Lysell
Rehns BK
14:484:560:40Brons
6
Nicolas Simonin
OK Tisaren
14:494:560:41Brons
7
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
15:045:010:56Brons
8
Hans Persson
Gävle OK
15:525:171:44Brons
9
Olof Sandgren
OK Orion
15:555:181:47Brons
10
Erik Nilsson-Simkovics
Ulricehamns OK
15:595:201:51Brons
11
Sebastian Månsson
Hagaby GOIF
16:145:252:06Brons
12
Zemgus Zagata
IK Hakarpspojkarna
16:185:262:10Brons
13
Matej Kamenicky
OK Kåre
16:215:272:13Brons
14
Ivar Svartholm
Gammelstads IF
17:525:573:44Brons
15
Erik Gustafsson
OK Nackhe
18:376:124:29Brons
16
Jonas Kärrström
Tullinge SK
19:156:255:07Brons
17
Mattias Olofsson
OK Enen
19:246:285:16Brons
18
Håkan Granefelt
OK Tyr
19:446:355:36Brons
19
Kristian Dahlström
IFK Moras OK
20:576:596:49Brons
20
Andreas Liljegren
Gotlands Bro OK
22:017:207:53Brons
21
Gustav Bergman
OK Ravinen
24:358:1210:27
22
Anders Reimertz
Eksjö SOK
27:509:1713:42
Niklas Reinholdsson
IF Thor
Ej godkänd
 
H20 Kval B 3000 meter25 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Kyburz
OK Tisaren
13:394:330:00Brons
2
Erik Johansson
Halmstad OK
14:074:420:28Brons
3
Gustav Nordström
Gävle OK
14:324:510:53Brons
4
Jonas Leandersson
OK Tyr
14:354:520:56Brons
5
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
14:564:591:17Brons
6
Carl Wiking
OK Kåre
15:005:001:21Brons
7
Daniel Hájek
Täby OK
15:105:031:31Brons
8
Arturs Paulins
Rehns BK
15:225:071:43Brons
9
Johan Lindberg
OK Denseln
15:375:121:58Brons
9
Oskar Sjöberg
Täby OK
15:375:121:58Brons
11
Jan Klapal
OK Kåre
15:555:182:16Brons
12
Johan Kärrström
Tullinge SK
16:055:222:26Brons
13
Simon Christoferson
Tormestorps IF
16:085:232:29Brons
14
Johan Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
17:275:493:48Brons
15
Joel Francén
Tjällmo-Godegårds OK
17:325:513:53Brons
16
Alexander Westberg
OK Tranan
17:335:513:54Brons
17
Erik Johansson
OK Tranan
17:355:523:56Brons
18
Johan Nyman
IF Hagen
19:316:305:52Brons
19
Petter Irewall
Tjällmo-Godegårds OK
19:336:315:54Brons
20
Dennis Nyqvist
OK Gipen
21:277:097:48Brons
21
Henrik Tosteberg
Linköpings OK
23:287:499:49
22
Oskar Börjeson
Ryda SK
23:297:509:50
23
Daniel Örn
IK Hakarpspojkarna
25:188:2611:39
Eric Rosander
Finspångs SOK
Ej godkänd
Anton Tynong
Gävle OK
Ej godkänd
 
H20 Kval C 3000 meter26 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Boström
Järla IF OK
13:574:390:00Brons
2
Simon Hollbeck
Bromma-Vällingby SOK
14:194:460:22Brons
3
Jerker Lysell
Rehns BK
14:364:520:39Brons
4
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
14:414:540:44Brons
5
Johan Runesson
OK Tisaren
15:105:031:13Brons
6
Kent Ohlsson
Haninge SOK
15:225:071:25Brons
6
Henrik Berg
Bromma-Vällingby SOK
15:225:071:25Brons
8
David Gottfridsson
OK Tyr
15:335:111:36Brons
9
Simon Andersson
OK Kullingshof
15:535:181:56Brons
10
Peter Eriksson
Linköpings OK
15:565:191:59Brons
11
David Jonsson
OK Klyftamo
16:125:242:15Brons
12
Simon Waller
OK Vargen
16:175:262:20Brons
13
Oscar Vångell
Linköpings OK
16:245:282:27Brons
14
Adam Ivarsson
Haninge SOK
17:005:403:03Brons
15
Albin Pettersson
Mariestads FK
17:375:523:40Brons
16
Victor Silvemark
Dalaportens OL
17:405:533:43Brons
17
Gustav Eklöf
Ulricehamns OK
17:585:594:01Brons
18
Marcus Hansson
OK Gipen
17:596:004:02Brons
19
Adam Sandstedt
Eksjö SOK
18:266:094:29Brons
20
Andreas Karlsson
Mariestads FK
21:087:037:11Brons
21
Mikael Johansson
OK Skärmen
21:217:077:24Brons
22
Adam Reger
Stora Tuna OK
21:577:198:00Brons
23
Reto Trachsel
OK Tisaren
24:138:0410:16
Anton Marmelid
Helsingborgs SOK
Ej godkänd
Oskar Krantz
IK Gandvik
Ej godkänd
Simon Sanderi
Vänersborgs SK
Ej godkänd
 
D18 Kval A 2300 meter30 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tove Alexandersson
Stora Tuna OK
12:395:300:00Brons
2
Maria Nordström
Gävle OK
13:105:430:31Brons
3
Lovisa Adolfsson
Tullinge SK
14:246:161:45Brons
4
Karin E. Gustafsson
Hagaby GOIF
14:376:211:58Brons
5
Kajsa Hammarström
OK Hällen
14:506:272:11Brons
6
Laura DAngelo
Attunda OK
15:196:402:40Brons
7
Sanna Linsefors
Lunds OK
15:266:432:47Brons
7
Kristin Schyberg
Fjärås AIK
15:266:432:47Brons
9
Lisa Andersson
Ärla IF
15:386:482:59Brons
10
Amy Rankka
Linköpings OK
15:396:483:00Brons
11
Lise Mortensen
Långhundra IF
15:466:513:07Brons
12
Isabel Sá
OK Löftan
15:486:523:09Brons
13
Emma Bergman
OK Skogsfalken
15:596:573:20Brons
14
Joanna Shepherd
OK Ravinen
16:097:013:30Brons
15
Anette Önerud
OK Ravinen
16:337:123:54Brons
16
Lisa Kalered
Skogspojkarnas OK
17:067:264:27Brons
17
Amilia Björklund
Sävedalens AIK
17:157:304:36Brons
18
Anna Sjöström
Lunds OK
17:477:445:08Brons
19
Pernilla Petersson
Burseryds IF
17:557:475:16Brons
20
Kirsty Coombs
OK Ravinen
17:597:495:20Brons
21
Kristin Hylander
Nyköpings OK
18:007:505:21Brons
22
Maria Björklund
Bjursås OK
18:197:585:40Brons
23
Bettina Hoelgaard
Ärla IF
18:358:055:56Brons
24
Linda Westerberg
Trollhättans SOK
18:448:096:05Brons
25
Bente Rost
Alfta-Ösa OK
19:038:176:24Brons
26
Hanna Wåhlin
OK Skogsfalken
19:128:216:33Brons
27
Amanda Hallén
Trollhättans SOK
19:408:337:01Brons
28
Lovisa Falk
Hagaby GOIF
20:138:477:34
29
Elin Sundqvist
Tullinge SK
20:489:038:09
30
Anna Olsson
Tibro OK
20:529:048:13
 
D18 Kval B 2400 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linnea Martinsson
OK Tyr
13:435:430:00Brons
2
Hilda Forsgren
Täby OK
14:346:040:51Brons
3
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
14:516:111:08Brons
4
Ance Rusova
Eksjö SOK
14:536:121:10Brons
5
Mariana Morieira
OK Löftan
15:026:161:19Brons
6
Rebecka Heinrup
Tullinge SK
15:116:201:28Brons
7
Amanda Thellsén
OK Roxen
15:216:241:38Brons
8
Julia Lauri
OK Tisaren
15:236:251:40Brons
9
Hanna Axelsson-Meyerson
OK Linné
15:566:382:13Brons
9
Sara Lundsten
Vittjärvs IK
15:566:382:13Brons
11
Helena Markstedt
OK Södertörn
16:126:452:29Brons
12
Elna Forsberg
Värend GN OL
16:547:033:11Brons
13
Hanna Björklund
OK Kåre
17:137:103:30Brons
14
Hanna Westerberg
Göteborg-Majorna OK
17:157:113:32Brons
15
Ellinor Tjernlund
OK Vilse 87
17:167:123:33Brons
16
Katrin Harding
OK Ravinen
17:207:133:37Brons
16
My Martinsson
OK Tyr
17:207:133:37Brons
18
Annie Forsberg
OK Ravinen
17:247:153:41Brons
19
Rebecca Bejbom
Uddevalla OK
17:267:163:43Brons
20
Abi Longhurst
OK Ravinen
17:287:173:45Brons
21
Maria Bois
Malungs OK Skogsmårdarna
18:157:364:32Brons
22
Moa Johanson
OK Skogsstjärnan
18:267:414:43Brons
23
Lisa Reichenberg
Idefjordens SK
19:118:005:28Brons
24
Erika Rovina
OK Skogsfalken
19:488:156:05Brons
25
Klára Petrácková
OK Kåre
19:538:176:10Brons
26
Frida Nilsson
Skåneslättens OL
20:258:306:42Brons
27
Ronja Arvidsson
Skåneslättens OL
20:508:417:07Brons
28
Julia Bergström
Nyköpings OK
21:048:477:21Brons
29
My Westlund
OK Tyr
21:409:027:57Brons
 
D18 Kval C 2400 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Olsson
Täby OK
14:095:540:00Brons
2
Malin Sandström
Järla IF OK
15:116:201:02Brons
3
Linn Grälls
OK Kåre
15:176:221:08Brons
4
Julia Bauer
Eksjö SOK
15:226:241:13Brons
5
Joline Ingelsson
OK Hammaren
15:236:251:14Brons
6
Lovisa Onsbring Gustafson
Eskilstuna OL
15:246:251:15Brons
7
Anna Bredfelt
Lunds OK
15:316:281:22Brons
8
Maja Andersson
OK Dacke
15:376:301:28Brons
9
Linnéa Wiking
OK Kåre
15:386:311:29Brons
10
Agnes Leo
Bredaryds SOK
15:546:381:45Brons
10
Sara Jonsson
OK Klyftamo
15:546:381:45Brons
12
Klara Hall
Järla IF OK
16:036:411:54Brons
13
Frida Gustafsson
Jönköpings OK
16:226:492:13Brons
13
Joana Costa
OK Löftan
16:226:492:13Brons
15
Frida Emanuelsson
Domnarvets GOIF
16:246:502:15Brons
16
Klára Procházková
OK Kåre
16:376:552:28Brons
17
Caroline Lennartsson
OK Skogsstjärnan
17:017:052:52Brons
18
Johanna Sarenmark
Leksands OK
17:317:183:22Brons
19
Josefin Bengtsson
OK Tyr
17:327:183:23Brons
20
Anna Arvidsson
Kalmar OK
17:427:233:33Brons
21
Sophie Kirk
OK Ravinen
17:537:273:44Brons
22
Anna Gustafsson
Jönköpings OK
18:107:344:01Brons
23
Sofia Forngren
OK Enen
18:407:474:31Brons
24
Erika Knutsson
Nybro OK
18:447:484:35Brons
25
Marie Spångmyr
Leksands OK
18:557:534:46Brons
26
Emma Jonsson
Forsa OK
18:567:534:47Brons
27
Alexandra Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
19:158:015:06Brons
28
Beatrice Gustavsson
OK Bävern
19:228:045:13Brons
29
Cecilia Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
19:468:145:37Brons
30
Ida Hylander
Nyköpings OK
21:318:587:22Brons
Maria Johansson
OK Skärmen
Ej godkänd
 
D18 Kval D 2400 meter32 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ida Lindkvist
OK Denseln
15:176:220:00Brons
2
Helena Karlsson
Bromma-Vällingby SOK
15:186:230:01Brons
2
Josefin Tjernlund
OK Vilse 87
15:186:230:01Brons
4
Christina Løvald Hellberg
Täby OK
15:446:330:27Brons
5
Julia Lundquist
Nybro OK
15:456:340:28Brons
6
Charlotte Watson
OK Ravinen
16:086:430:51Brons
7
Amanda Leo
Bredaryds SOK
16:176:471:00Brons
8
Ida Forsén
Tullinge SK
16:446:581:27Brons
9
Klara Alm
Länna IF
16:557:031:38Brons
10
Julia Ohlsson
Uddevalla OK
16:567:031:39Brons
11
Elin Olsson
Tibro OK
17:147:111:57Brons
12
Alexandra Bjärrenholt
Rånäs OK
17:157:111:58Brons
13
Lovisa Persson
OK Tisaren
17:227:142:05Brons
14
Karin Svensson
Finspångs SOK
17:287:172:11Brons
15
Sofia Grawé
Ärla IF
17:387:212:21Brons
16
Ellinor Karlsson
IK Hakarpspojkarna
17:407:222:23Brons
17
Carin Rosander
Finspångs SOK
17:477:252:30Brons
18
Sofie Hansen
Skåneslättens OL
18:057:322:48Brons
19
Aine McCann
OK Ravinen
18:087:332:51Brons
20
Stina Skyttner
Forsa OK
18:137:352:56Brons
20
Elisabeth Ahlgren
Täby OK
18:137:352:56Brons
22
Frida Erkers
Leksands OK
18:447:483:27Brons
23
Cajsa Grape
Stora Tuna OK
18:587:543:41Brons
24
Emilia Henrysson
Tibro OK
19:067:583:49Brons
25
Therese Enenge
Bredareds IF
19:077:583:50Brons
26
Malin Andersson
OK Nolaskogsarna
19:248:054:07Brons
27
Moa Enmark
Gävle OK
19:398:114:22Brons
28
Maja Pettersson
OK Dacke
19:548:184:37Brons
29
Amanda Eklund
Rånäs OK
20:218:295:04Brons
30
Linnea Gustavsson
Uddevalla OK
20:238:305:06Brons
31
Sara Karlsson
OK Skogsstjärnan
24:4510:199:28Brons
32
Natalie Josefsson
OK Hällen
25:3610:4010:19
 
H18 Kval A 2900 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Ridefelt
OK Linné
13:404:430:00Brons
2
Eric Börjeskog
OK Tor
14:014:500:21Brons
3
Johan Salomonsson
Vänersborgs SK
14:044:510:24Brons
4
Oskar Svensson
Finspångs SOK
14:064:520:26Brons
5
Anton Sjökvist
Stora Tuna OK
14:104:530:30Brons
6
Fredrik Edén
OK Kåre
14:114:530:31Brons
7
Mandus Ridefelt
OK Linné
14:485:061:08Brons
8
Jamie Stevenson
OK Ravinen
14:525:081:12Brons
9
David Procházka
OK Kåre
15:045:121:24Brons
10
Egil Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
15:095:131:29Brons
11
Jakob Enmark
Gävle OK
15:145:151:34Brons
12
Daniel Svensson
IFK Moras OK
15:435:252:03Brons
13
Felix Larsson
OK Skogsfalken
15:475:272:07Brons
14
Karl-Johan Westberg
OK Tranan
15:545:292:14Brons
15
Christoffer Ohlsson
Uddevalla OK
15:555:292:15Brons
16
Andreas Bergander
Eksjö SOK
16:085:342:28Brons
17
Joakim Eliasson
OK Alehof
16:455:473:05Brons
18
Mikael Andersson
IF Rigor
16:575:513:17Brons
19
Pontus Öström
OK Tyr
17:105:553:30Brons
20
Anders Ohlsson
Uddevalla OK
18:236:204:43Brons
21
Johan Alfredsson
OK Tisaren
18:426:275:02Brons
22
Tobias Nilsson
OK Skogsfalken
18:476:295:07Brons
23
Anton Sundin
Strängnäs-Malmby OL
18:556:315:15Brons
24
Dag Stridh
OK Gipen
19:066:355:26Brons
25
Niklas Österlund
Ulricehamns OK
19:166:395:36Brons
26
Jon Åkesson
Forsa OK
19:306:435:50Brons
27
Rob Gardner
OK Ravinen
21:037:167:23Brons
28
Alexander Nilsson
Gotlands Bro OK
21:157:207:35Brons
29
Victor Flingmark
Uddevalla OK
21:447:308:04Brons
30
Jakob Segerslätt
Skåneslättens OL
22:207:428:40
31
Robert Wetterlöf
OK Tyringe
22:447:509:04
 
H18 Kval B 2900 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Regborn
Hagaby GOIF
13:274:380:00Brons
2
Andreas Holmberg
IFK Moras OK
14:375:021:10Brons
3
Daniel Lindgren
OK Linné
14:425:041:15Brons
4
Fredrik Ingelsson
Ockelbo OK
14:515:071:24Brons
5
Love Berzell
Attunda OK
15:055:121:38Brons
6
Martin Sand
OK Tisaren
15:065:121:39Brons
7
Jens Wängdahl
OK Gipen
15:165:161:49Brons
8
Stepan Zimmermann
Attunda OK
15:215:181:54Brons
9
Peter Bray
OK Ravinen
15:515:282:24Brons
10
Axel Roos Hansson
Täby OK
15:585:302:31Brons
11
Fredrik Carlsson
Täby OK
16:025:322:35Brons
12
Gustav Stenberg
OK Skogshjortarna
16:035:322:36Brons
13
Johan Sandström
OK Gipen
16:065:332:39Brons
13
Oscar Andersson
Stora Tuna OK
16:065:332:39Brons
15
Petr Boril
OK Kåre
16:205:382:53Brons
16
Henning Hall
Nyköpings OK
16:255:402:58Brons
17
Andreas Calleberg
Söderhamns OK
16:485:483:21Brons
18
Martin Blomgren
Stora Tuna OK
16:575:513:30Brons
19
Krister Kölzow
OK Ravinen
17:035:533:36Brons
20
Anton Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
17:115:563:44Brons
21
Erik Fernlund
Säterbygdens OK
17:406:064:13Brons
22
Anton Hallor
OK Tisaren
18:036:134:36Brons
23
Joakim Carlsson
Täby OK
18:076:154:40Brons
24
Niklas Olsson
IFK Moras OK
18:246:214:57Brons
25
Will Gardner
OK Ravinen
18:276:225:00Brons
26
Viktor Öhlén
Surahammars SOK
18:286:225:01Brons
27
Fredrik Mattsson
OK Kåre
19:046:345:37Brons
28
Christer Garpenlund
KFUM Örebro OK
19:296:436:02Brons
29
Isak Krantz
IK Gandvik
20:227:016:55Brons
30
Felix Palmgren
Eksjö SOK
24:348:2811:07
31
Martin Jansson
OK Rodhen
25:108:4111:43
32
Ivars Klavins
Ärla IF
25:428:5212:15
33
Markus Krona
OK Skogshjortarna
32:0111:0218:34
 
H18 Kval C 2900 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rickard Ohlsson
Haninge SOK
13:444:440:00Brons
2
Jonas Nordström
Tullinge SK
14:124:540:28Brons
3
Joakim Svensk
Stora Tuna OK
15:025:111:18Brons
4
Christian Kollberg
Järla IF OK
15:065:121:22Brons
5
Johan Högstrand
Markbygdens OK
15:085:131:24Brons
6
Daniel Martinsson
Göteborg-Majorna OK
15:115:141:27Brons
7
Oscar Carlsson
Eksjö SOK
15:185:171:34Brons
8
Jesper Öström
OK Tyr
15:305:211:46Brons
9
Rudolfs Zernis
Ärla IF
15:455:262:01Brons
10
Simon Hedlund
Köping-Kolsva OK
15:495:272:05Brons
11
Anton Österblad
OK Skogsfalken
15:555:292:11Brons
12
Viktor Antonsson
Eksjö SOK
15:565:302:12Brons
13
Love Sintring
Hagaby GOIF
15:585:302:14Brons
14
Nils Spetz
Ulricehamns OK
16:025:322:18Brons
15
Adam Karlsson
Hagaby GOIF
16:045:322:20Brons
16
Graham Hemingway
OK Ravinen
16:265:402:42Brons
17
André Sahlsten
OK Ravinen
16:425:462:58Brons
17
Martin Olsson
Täby OK
16:425:462:58Brons
19
Andreas Leandersson
OK Tyr
16:495:483:05Brons
20
Fredrik Ögren
Bergnäsets AIK
17:055:533:21Brons
21
Martin Delin
OK Orion
17:115:563:27Brons
22
Anton Wiberg
OK Skogsfalken
17:436:073:59Brons
23
Torbjörn Jacobsson
OK Rodhen
17:536:104:09Brons
24
Johan Montén
Domnarvets GOIF
17:596:124:15Brons
25
Joel Lenell
OK Ravinen
18:006:124:16Brons
26
Linus Ericson
Södertälje-Nykvarn Orientering
18:056:144:21Brons
27
David Johansson
Rydboholms SK
18:256:214:41Brons
28
Sebastian Inderst
Eksjö SOK
19:156:385:31Brons
29
Olle Åsberg
Tibro OK
20:377:076:53Brons
30
Andreas Bergqvist
Stora Tuna OK
22:147:408:30
Joakim Karlsson
Mariestads FK
Ej godkänd
 
H18 Kval D 2900 meter30 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Göran Winblad
Rehns BK
13:484:460:00Brons
2
Robert Vångell
Linköpings OK
14:305:000:42Brons
3
Tim Bjärengren
OK Hällen
14:325:010:44Brons
4
Alexander Moberg
OK Tyr
14:395:030:51Brons
5
Max Peter Bejmer
Bromma-Vällingby SOK
15:025:111:14Brons
6
Jakob Andersson
Bredaryds SOK
15:035:111:15Brons
7
Duncan Birtwistle
OK Ravinen
15:095:131:21Brons
8
Henrik Olsson
Täby OK
15:135:151:25Brons
9
Måns Sandgren
OK Orion
15:215:181:33Brons
10
Niklas Olsson
Skåneslättens OL
15:255:191:37Brons
11
Joakim Berg
Bromma-Vällingby SOK
16:035:322:15Brons
12
Jonas Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
16:105:342:22Brons
13
Jonathan Anderson
Kexholms SK
17:115:563:23Brons
14
Henrik Jonsson
OK Rodhen
17:215:593:33Brons
15
Jonathan Crickmore
OK Ravinen
17:256:003:37Brons
16
Hugo Mattsson
Skåneslättens OL
17:286:013:40Brons
17
Fredrik Carlsson
OK Hällen
17:296:023:41Brons
18
Johan Kristensson
Skåneslättens OL
17:426:063:54Brons
19
Oskar Nordmark
Järfälla OK
18:166:184:28Brons
20
Martin Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
18:326:234:44Brons
21
Finlay Langan
OK Tyr
18:426:274:54Brons
21
Mikael Lundstedt
Sundsvalls OK
18:426:274:54Brons
23
Martin Bengtsson
IS Kullen
18:566:325:08Brons
24
Markus Westerlind
OK Nolaskogsarna
18:576:325:09Brons
25
Tobias Beckius
OK Tyr
21:437:297:55Brons
26
Erik Adriansson
OK Kåre
22:367:488:48
27
Adam Georgsson
OK Nackhe
24:008:1710:12
28
Christian Tingström
OK Klemmingen
28:459:5514:57
Erik Malmberg
Kvarnsvedens GOIF OK
Ej godkänd
Reinis Grende
Ärla IF
Ej godkänd