Vålådalens 3-dagars Etapp2

2009-07-04

Arrangör: Östersunds OK

Nivå:
Distrikt
Anmälda:
272
Form:
Flerdagetapp
Startande:
260
Distans:
Medel
Fullföljande:
242
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 6300 meter17 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Svärd
IF Thor
59:009:220:00Guld
2
Erica Johansson
Östersunds OK
64:2310:135:23Guld
3
Anna Westerlund
OK Storsjön
72:5111:3413:51Silver
4
Lena Öhman
Centrum OK
75:2811:5916:28Silver
5
Elin Svensson
Sundsvalls OK
76:0612:0517:06Silver
6
Anna Quayle
Sundsvalls OK
76:3312:0917:33Silver
7
Sieglinde Kundisch
Lunds OK
77:1912:1618:19Silver
8
Moa Kjellstrand
Centrum OK
77:2812:1818:28Silver
9
Elin Vedin
Sundsvalls OK
78:3612:2919:36Silver
10
Helena Widegren
IF Thor
81:2512:5522:25Silver
11
Anna Gradin
Selånger SOK
87:3113:5328:31
12
Karin Fägerlind
Centrum OK
88:1314:0029:13
13
Monika Westerlund
OK Nolaskogsarna
89:4314:1430:43
14
Therese Sahlin
Sundsvalls OK
94:4715:0335:47
15
Hanna Sunnerheim Sjöberg
OK Linné
96:3915:2037:39
Emma Isaksson
OK Linné
Ej godkänd
Sara Brantheim
Östersunds OK
Ej godkänd
 
H21 8100 meter25 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
53:126:340:00Guld
2
Tom Quayle
Sundsvalls OK
58:377:145:25Guld
3
Anders Hansson
Skogslöparna
63:567:5410:44Silver
4
Stefan Sjölund
Skogslöparna
66:208:1113:08Silver
5
Anton Sjöholm
Mullsjö SOK
67:148:1814:02Silver
6
Jonas Byström
Skogslöparna
68:428:2915:30Silver
7
Olle Näslund
Östersunds OK
69:018:3115:49Silver
8
Mikael Hallmans
Frösö IF
70:388:4317:26Silver
9
Richard Lindström
Frösö IF
75:459:2122:33Silver
10
Simon Hannus
VK Uvarna
78:589:4525:46
11
Daniel Sjölund
Östersunds OK
80:049:5326:52
12
Marcus Amren
Östersunds OK
81:2910:0428:17
13
Johan Halvarsson
OL Trollelg
81:3010:0428:18
14
Oskar Karlin
Centrum OK
82:1610:0929:04
15
Patrik Brorsson
Frösö IF
84:3910:2731:27
16
Lars Jonsson
VK Uvarna
85:2710:3332:15
17
Erik Hedman
Östersunds OK
90:0111:0736:49
18
Kristoffer Edshage
Centrum OK
97:2212:0144:10
19
Klas Bringert
Centrum OK
97:5512:0544:43
20
Mats Karlström
Frösö IF
100:1412:2247:02
21
Keith Larson
Lunds OK
105:3213:0252:20
22
Tommy Ivarsson
Långhundra IF
113:0413:5859:52
23
Mikael Andersson
Vålådalens Challenge
120:0614:5066:54
24
Björn Bängtsson
Centrum OK
122:2615:0769:14
Mattias Henriksson
Centrum OK
Ej godkänd
 
H16 3700 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Joakim Nordling
Sundsvalls OK
34:159:150:00Mästare
2
Erik Magnusson
OK Nolaskogsarna
35:039:280:48Mästare
3
Oskar Åström
Sundsvalls OK
36:259:512:10Mästare
4
Jens Åkerman
Gävle OK
47:0612:4412:51Silver
5
Rasmus Willén
Östersunds OK
55:4615:0421:31Brons
 
D14 3500 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stina Magnusson
OK Nolaskogsarna
46:5913:250:00Elit
2
Ebba Jansson-Järpling
OK Klemmingen
49:0414:012:05Elit
3
Stina Widmark
OK Storsjön
52:3315:015:34Guld
4
Lina Fastesson
OK Storsjön
58:0616:3611:07Silver
5
Johanna Ågran
OK Storsjön
64:3518:2717:36Silver
 
H14 3500 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eddie Edström
Sundsvalls OK
36:2510:240:00Elit
2
Ante Wernersson
Östersunds OK
46:1913:149:54Silver
3
Viktor Nordling
Sundsvalls OK
52:1414:5515:49Silver
Viktor Ågran
OK Storsjön
Ej godkänd
 
D12 2000 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Caroline Johansson
Sundsvalls OK
19:219:410:00Guld
2
Frida Forsberg
Tullinge SK
20:2410:121:03Guld
3
Emma Östlund
Västerbergslagens OL
22:3011:153:09Silver
4
Tua Dahlgren
Östersunds OK
23:2911:454:08Silver
5
Elin Nilsson
VK Uvarna
33:1916:4013:58Järn
 
H12 2000 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Perneby
IFK Lidingös Skid o OK
14:537:270:00Guld
2
Simon Jansson-Järpling
OK Klemmingen
20:3010:155:37Brons
Tomas Wernersson
Östersunds OK
Ej godkänd
 
D10 1900 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ann Johansson
Sundsvalls OK
16:038:270:00Brons
2
Lina Svärd
IF Thor
19:5010:263:47Brons
3
Sara Nilsson
VK Uvarna
20:5511:014:52Brons
4
Åsa Friberg
Östersunds OK
21:4611:275:43Brons
5
Ida Dahlgren
Östersunds OK
25:3513:289:32Brons
6
Ellen Norman
VK Uvarna
27:3914:3311:36Järn
 
H10 1900 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Måns Eriksson
Östersunds OK
19:1110:060:00Brons
2
Björn Johansson
Sundsvalls OK
21:1311:102:02Brons
 
D35 4300 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Sjöblom
Östersunds OK
50:0811:400:00Guld
2
Ulrica Swärd-Bütikofer
Forsa OK
57:1313:187:05Silver
3
Elisabeth Isaksson Norman
VK Uvarna
57:4513:267:37Silver
4
Britta Brännström
Östersunds OK
61:1114:1411:03Silver
5
Erica Bengtsson
Sala OK
70:0116:1719:53Silver
 
H35 7600 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Dick Friberg
Östersunds OK
88:0111:350:00Guld
2
Christian Rohner
IF Thor
95:4312:367:42Guld
3
Fredrik Larsson
Frösö IF
124:4016:2436:39Silver
 
D40 4300 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inger Dahlgren
Östersunds OK
53:2112:240:00Guld
2
Karin Nordling
Sundsvalls OK
57:1313:183:52Guld
3
Catrin Johansson
Sundsvalls OK
66:5615:3413:35Silver
4
Ulrika Willén
Östersunds OK
98:3522:5645:14
 
H40 7600 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulf Lindqvist
Östersunds OK
59:237:490:00Guld
2
Jörgen Nylén
OK Nolaskogsarna
61:338:062:10Guld
3
Lars Karlsson
OK Hammaren
69:599:1310:36Silver
4
Jonas Nilsson
VK Uvarna
73:259:4014:02Silver
5
Pontus Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
73:439:4214:20Silver
6
Daniel Olsson
Sundsvalls OK
74:089:4514:45Silver
7
Johan Ohlström
IF Thor
79:4410:2920:21Silver
8
Arne Jansson
OK Klemmingen
83:3210:5924:09Silver
9
Mårten Suorra
OK Storsjön
86:1111:2026:48
10
Karl-Anders Larsson
VK Uvarna
90:5911:5831:36
11
Rolf Johansson
Sundsvalls OK
102:4013:3143:17
12
Hans Johansson
Sundsvalls OK
105:3213:5346:09
13
Erik Willén
Östersunds OK
112:2014:4752:57
Tommy Fastesson
OK Storsjön
Ej godkänd
 
D45 3700 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tina Peterson
IFK Umeå
38:5310:310:00Guld
2
Agneta Fries
Umeå OK
43:0011:374:07Guld
3
Karin Bysell
Brunflo IF
45:1612:146:23Silver
4
Christina Perneby
IFK Lidingös Skid o OK
46:1412:307:21Silver
5
Kajsa Hedin
Umeå OK
50:1513:3511:22Silver
6
Karin Forsberg
Tullinge SK
51:3013:5512:37Silver
7
Pernilla Hannus
VK Uvarna
59:0215:5720:09
8
Agneta Samuelsson
Fältjägarnas IF
59:5516:1221:02
9
Agneta Sandström
Frösö IF
63:5817:1725:05
 
H45 6300 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tomas Edström
Sundsvalls OK
53:478:320:00Guld
2
Kent Åström
Sundsvalls OK
60:069:326:19Silver
3
Per-Arne Forsberg
Tullinge SK
66:1310:3112:26Silver
4
Per Inge Sundell
OK Branten
67:0510:3913:18Silver
5
Mats Lundqvist
Östersunds OK
67:1410:4013:27Silver
6
Jari Pöyhönen
IFK Lidingös Skid o OK
68:5610:5715:09Silver
7
Uno Johansson
Sundsvalls OK
70:0211:0716:15Silver
8
Peter Hansson
Sundsvalls OK
72:1011:2718:23Silver
9
Jörgen Ågran
OK Storsjön
72:1111:2718:24Silver
 
D50 3700 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gudrun Wegeland
OK Nolaskogsarna
37:5010:140:00Guld
2
Mona Åkerman
Gävle OK
42:4311:334:53Silver
3
Kerstin Marie Stigsdotter Hällgren
Härnösands OK
46:4812:398:58Silver
4
Katarina Kvick
Forsa OK
49:2713:2211:37Silver
5
Katarina Sjöholm
Mullsjö SOK
52:3914:1414:49Silver
6
Marianne Åhlström
OK Storsjön
57:0415:2519:14
7
Agneta Söderberg
OK Storsjön
66:3317:5928:43
8
Helena Bachman
Täby OK
71:3419:2133:44
Monica Knutsson
Sävedalens AIK
Ej godkänd
 
H50 6300 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
53:008:250:00Guld
2
Anders Eriksson
Frösö IF
63:4810:0810:48Silver
3
Håkan Carnland
Frösö IF
64:4710:1711:47Silver
4
Jan-Ivar Flodin
Lugnviks IF
70:1511:0917:15Silver
5
Lars Forsstedt
Söders-Tyresö
72:0711:2719:07Silver
6
Lasse Söderberg
OK Storsjön
74:5111:5321:51Silver
7
Lennart Strandberg
Skogslöparna
83:1513:1330:15
8
Torbjörn Johansson
Sundsvalls OK
85:1513:3232:15
9
Sven-Erik Levin
Tierps SOK
90:5714:2637:57
Per Svante Lang
Selånger SOK
Ej godkänd
 
D55 2900 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Monika Djurberg
OK Tyr
38:5313:240:00Guld
2
Stina Elfving
Byåsen IL
39:4313:420:50Guld
3
Eva Andreasson
Borås GIF
45:2215:396:29Silver
4
Ingeborg Danielsson
Östersunds OK
48:1916:409:26Silver
5
Karin Walltin
Östersunds OK
49:2217:0110:29Silver
6
Helene Wikner
OK Storsjön
49:4917:1110:56Silver
7
Maj-Louise Englund
IF Strategen
72:3125:0033:38
 
H55 4300 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Björn Berger
Byåsen IL
43:5110:120:00Guld
2
Anders Derebrant
SOK Aneby
45:1710:321:26Guld
3
Tomas Sjöholm
Mullsjö SOK
49:0011:245:09Guld
4
Seth Persson
Fältjägarnas IF
50:5511:507:04Silver
5
Stefan Millegård
Sävedalens AIK
53:2412:259:33Silver
6
Lars-Peter Johnsson
Selånger SOK
61:3714:2017:46Silver
7
PG Wernersson
Östersunds OK
121:0028:0877:09
 
D60 2900 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carin Nordin
Skogslöparna
46:3416:030:00Guld
2
Ingela Hurtig
Kvarnsvedens GOIF OK
53:4918:337:15Silver
3
Eva Britt Björk
Brunflo IF
59:1320:2512:39Silver
4
Viola Persson
VK Uvarna
99:3334:2052:59
 
H60 4300 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ove Åberg
Storviks IF
48:0711:110:00Guld
2
Åke Höglund
Timrå SOK
52:5012:174:43Guld
3
Bertil Nordin
Skogslöparna
54:0512:355:58Silver
4
Stig Blidefalk
OK Nipan
56:4713:128:40Silver
5
Hans Holgersson
OK Måsen
59:0213:4410:55Silver
6
Anders Hurtig
Kvarnsvedens GOIF OK
59:3713:5211:30Silver
7
Gunnar Hedberg
Östersunds OK
72:2016:4924:13
Lars Strinnholm
Östersunds OK
Ej godkänd
 
D65 2900 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anne-Marie Byström
Sidensjö IK
39:1513:320:00Guld
2
Ulla Hellman
Sundsvalls OK
41:3714:212:22Guld
3
Elvy Peterson
Sundsvalls OK
47:2316:208:08Silver
4
Eivor Lindgren
Brunflo IF
47:5816:328:43Silver
5
Elisabeth Larsson
Brunflo IF
49:5917:1410:44Silver
6
Irene Vestman
OK Nolaskogsarna
51:0117:3611:46Silver
7
Ann-Mari Fehrnström
Enebybergs IF
54:1418:4214:59Silver
8
Gerd Lindqvist
Brunflo IF
55:3919:1116:24Silver
 
H65 3700 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kurt Halvarsson
Östersunds OK
35:569:430:00Guld
2
Alf Berggren
Östersunds OK
40:2610:564:30Silver
3
Lars Tuvesson
Ulricehamns OK
41:3011:135:34Silver
4
Elis Åberg
Storviks IF
43:0111:387:05Silver
5
Göran Berg
Sundsvalls OK
43:4611:507:50Silver
6
Jim Persson
VK Uvarna
44:1011:568:14Silver
7
Sven Gustav Dahlberg
IK Jarl Rättvik
46:3112:3410:35Silver
8
Stellan Fehrnström
Enebybergs IF
48:0112:5912:05Silver
9
Torsten Westman
OK Nolaskogsarna
48:3813:0912:42Silver
10
Kjell Eriksson
VK Uvarna
51:0913:4915:13
11
Lennart Torstensson
OK Rodhen
52:0414:0416:08
12
Sven-Olof Nylén
OK Nolaskogsarna
54:1614:4018:20
13
Sigurd Olsson
Säterbygdens OK
56:4415:2020:48
14
Stig Roland Forsblom
Kungsgårdens SK
62:0116:4626:05
15
Ove Peterson
Sundsvalls OK
65:5417:4929:58
16
Gunnar Hellman
Sundsvalls OK
79:3221:3043:36
 
D70 2900 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maud Bengtsson
Sala OK
46:4216:060:00Guld
2
Ann Sjöberg
Enebybergs IF
56:5019:3610:08Silver
3
Anna-Britt Johansson
Sundsvalls OK
65:0022:2518:18Silver
 
H70 3700 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Göran Lundin
Östersunds OK
74:3820:100:00Guld
2
Birger Byström
Sidensjö IK
75:1220:190:34Guld
3
Björn Wikstrand
Östersunds OK
99:5927:0125:21Silver
Åke Johansson
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
H75 2900 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rune Johansson
Östersunds OK
46:5316:100:00Guld
2
Kjell Sjöberg
Enebybergs IF
63:1621:4916:23Silver
3
Ingvar Sundell
OK Branten
76:4126:2729:48
4
Nils Gösta Nilsson
Östersunds OK
95:2332:5348:30
 
D17-20 4300 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Amanda Mattsson
Sundsvalls OK
47:0810:580:00Guld
2
Jill Johansson
Sundsvalls OK
48:3011:171:22Guld
3
Josefin Nilsson
VK Uvarna
59:5713:5712:49Silver
4
Ida Willén
Östersunds OK
60:3014:0413:22Silver
5
Linda Edström
Sundsvalls OK
61:0314:1213:55Silver
6
Celina Notfors
OK Storsjön
81:1918:5534:11
7
Malin Undin
OK Storsjön
81:2018:5534:12
 
H17-20 7600 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Forsberg
Tullinge SK
72:129:300:00Guld
2
Mattias Hallmans
Frösö IF
84:3611:0812:24Silver
3
Emil Åström
Sundsvalls OK
86:4611:2514:34Silver
4
Elis Sjögren-Levin
Tierps SOK
92:4412:1220:32Silver
5
Erik Toomingas
Sundsvalls OK
97:0512:4624:53Silver
6
Anders Carnland
Frösö IF
117:5015:3045:38
7
Niklas Almqvist
VK Uvarna
125:0516:2852:53
 
Öppen 2 2000 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jennie Fälth
Klubblös
27:3713:490:00Brons
2
Hanna Näslund
Östersunds OK
34:3317:176:56Brons
3
Rigmor Eriksson
VK Uvarna
36:1718:088:40Brons
4
Anja Ågran
OK Storsjön
37:0118:319:24
5
Linn Zwahlen
OK Storsjön
37:0318:319:26
6
Barbro Gunilla Halvarsson
Östersunds OK
38:1219:0610:35
7
Linnea Sahlin
Kovlands IF
39:5920:0012:22
8
Miriam Wiklund
Järpens SK
48:3124:1620:54
9
Nils Toomingas
Sundsvalls OK
49:5624:5822:19
10
Agnetha Toomingas
Sundsvalls OK
50:0425:0222:27
 
Öppen 4 3500 meter18 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Björn Kvick
Klubblös
43:0012:170:00Brons
2
Maria Hallmans
OL Trollelg
48:3113:525:31Brons
3
Bengt Widegren
Östersunds OK
56:2016:0613:20
4
Fredrik Norman
VK Uvarna
57:4416:3014:44
5
Lotta Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
57:4716:3114:47
6
Lennart Berggren
OK Silvanus
58:0216:3515:02
7
Lisa Söderberg
OK Storsjön
64:4818:3121:48
8
Christina Friberg
Östersunds OK
70:3020:0927:30
9
Ann Jansson-Järpling
OK Klemmingen
79:4522:4736:45
10
Kerstin Sunnerheim
Klubblös
87:2925:0044:29
11
Siv Andersson
Kungsgårdens SK
94:3927:0351:39
12
Liz Åström
Sundsvalls OK
101:1328:5558:13
13
Karl Rydén
Sjövalla FK
104:2829:5161:28
14
Sophia Gabrielsson
Söders-Tyresö
108:4431:0465:44
Peter Östlund
Västerbergslagens OL
Ej godkänd
Bitti Jonasson
Klubblös
Ej godkänd
Anna-Karin Roos
Östersunds OK
Ej godkänd
Anna Berggren
OK Silvanus
Ej godkänd
 
Öppen 6 4300 meter15 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mathias Westerlund
OK Nolaskogsarna
45:0110:280:00Brons
2
Anders Berg
Frösö IF
47:3611:042:35Brons
3
Siwert Jonasson
Ärna IF, Flygvapnet
55:1512:5110:14Brons
4
Mats Larsson
Duveds IF
56:3913:1011:38Brons
5
Anders Dahlgren
Östersunds OK
59:3413:5114:33Brons
6
Åsa Forsblom
Kungsgårdens SK
61:0314:1216:02
7
Andrea Westerlind
Centrum OK
64:4915:0419:48
8
Claes Nordling
OK Storsjön
71:1416:3426:13
9
Kristina Nilsson
VK Uvarna
76:0617:4231:05
10
Eva Bohm
Kovlands IF
90:1320:5945:12
11
Lennart Nordell
Brunflo IF
90:3521:0445:34
12
Magdalena Lindblom
Högåkers OK
97:1522:3752:14
Johnny Rösth
OK Storsjön
Ej godkänd
Olof Roos
Östersunds OK
Ej godkänd
Fredrik Granholm
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
Öppen 8 8100 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kjell-Erik Sahlin
Kovlands IF
89:3911:040:00Brons
2
Mikael Eriksson
VK Uvarna
103:3512:4713:56Brons
3
Jan Rydén
Sjövalla FK
123:0815:1233:29
 
Vålådalen Kort 4800 meter2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jessica Westman
Frösö IF
89:3518:400:00Brons
Marléne Lindström
Njurunda OK
Ej godkänd
 
Vålådalen Lång 7900 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jim Åhl
Sundsvalls OK
78:449:580:00Brons
2
Linda Eriksson
Östersunds OK
91:1411:3312:30Brons