Torvaldsblotet

2009-06-24

Arrangör: Skogslöparna

Nivå:
Distrikt
Anmälda:
161
Form:
Individuell
Startande:
145
Distans:
Medel
Fullföljande:
139
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 3660 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åsa Lindqvist
Umeå OK
35:579:490:00Guld
2
Anette Nyström
OK Nolaskogsarna
37:0210:071:05Guld
3
Elisabeth Halvarsson
IFK Umeå
38:4410:352:47Guld
4
Emma Isaksson
OK Linné
38:5510:382:58Guld
5
Camilla Sjöberg
IFK Umeå
39:0510:413:08Guld
6
Caroline Edlund
OK Nolaskogsarna
40:2911:044:32Silver
7
Marina Lågland
Skogslöparna
48:1113:1012:14Silver
8
Ulrika Aspnäs
Sidensjö IK
52:2314:1916:26
 
H21 4510 meter24 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Hansson
Skogslöparna
34:247:380:00Guld
2
Jonas Byström
Skogslöparna
36:048:001:40Guld
3
Jörgen Nylén
OK Nolaskogsarna
36:138:021:49Guld
4
Sören Petersson
OK Nolaskogsarna
39:068:404:42Silver
5
Erik Sandh
OK Nolaskogsarna
39:088:414:44Silver
6
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
39:408:485:16Silver
7
Erik Zander
IFK Moras OK
39:488:495:24Silver
8
Marcus Andersson
IFK Umeå
39:518:505:27Silver
9
Kristofer Wester
Skogslöparna
40:048:535:40Silver
10
Olof Sundin
Skogslöparna
40:529:046:28Silver
11
Emil Edin
Sidensjö IK
41:529:177:28Silver
12
Markus Westerlind
OK Nolaskogsarna
43:259:389:01Silver
13
Magnus Svensson
Hjärnarps GH OL
44:029:469:38Silver
14
Niklas Sjögren
Jönköpings OK
44:249:5110:00Silver
15
Daniel Edlund
OK Nolaskogsarna
46:4710:2212:23Silver
16
Magnus Sjöberg
OK Branten
49:1410:5514:50Silver
17
Per Sundholm
OK Nolaskogsarna
50:2011:1015:56
18
Henrik Sjögren
IK Vikings OK
52:5811:4518:34
19
Per-Johan Josefsson
Skogslöparna
55:3412:1921:10
20
Håkan Persson
Skogslöparna
55:5212:2321:28
21
Johan Ferm
Sidensjö IK
60:5113:3026:27
22
Anders Mannelqvist
OK Nolaskogsarna
61:1013:3426:46
Jan Näslund
OK Nolaskogsarna
Ej godkänd
Per-Ove Kivisäkk
Tullinge SK
Ej godkänd
 
D16 2930 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Louise Engman
OK Nipan
48:4916:400:00
 
H16 3390 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonathan Ström
OK Nolaskogsarna
39:3911:420:00Mästare
2
Arvid Strandberg
Skogslöparna
56:5116:4617:12Silver
 
D14 2690 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hanna Strandberg
Skogslöparna
37:0813:480:00Elit
2
Linda Ström
OK Nolaskogsarna
38:5914:301:51Elit
3
Siri Stensgård
Lillehammer OK
49:4018:2812:32Silver
4
Sofia Bengtsson
Sidensjö IK
64:4824:0527:40Brons
 
H14 2930 meter2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Petersson
OK Nolaskogsarna
34:0311:370:00Elit
Erik Wickberg
OK Nolaskogsarna
Ej godkänd
 
D12 2480 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Frida Kårén
OK Nolaskogsarna
33:2213:270:00Guld
2
Emma Häggström
OK Nolaskogsarna
36:1214:362:50Guld
3
Emma Vestin
Sidensjö IK
37:5515:174:33Guld
4
Johanna Vidmark
Skogslöparna
39:1515:505:53Silver
5
Emilia Bengtsson
Sidensjö IK
40:0016:086:38Silver
6
Tess Lindström
Sidensjö IK
50:4020:2617:18Brons
7
Melissa Stiauren
Sidensjö IK
55:1922:1821:57Järn
8
Magdalena Nilsson
Sidensjö IK
65:1626:1931:54Järn
 
H12 2480 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anton Strandberg
Skogslöparna
23:119:210:00Guld
2
Hugo Eriksson
OK Nolaskogsarna
23:149:220:03Guld
3
Alexander Hörnqvist
Hägglunds IoFK
30:1012:106:59Silver
4
Erik Östberg
Skogslöparna
30:1112:107:00Silver
5
Emanuel Näslund
Skogslöparna
36:1614:3713:05Brons
6
Albin Eriksson
Husums IF OK
38:1815:2715:07Järn
7
Hugo Kjellsson
Sidensjö IK
39:2615:5416:15Järn
8
Markus Selin
Hägglunds IoFK
44:0517:4720:54Järn
9
Albin Norberg
Skogslöparna
71:2928:4948:18Järn
 
D10 1600 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Victoria Eriksson
OK Nolaskogsarna
25:3315:580:00Brons
2
Beatrice Hörnqvist
Hägglunds IoFK
27:0316:541:30Brons
 
H10 1600 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Isak Eriksson
OK Nolaskogsarna
14:148:540:00Brons
2
Hugo Eriksson
Husums IF OK
18:3911:394:25Brons
3
Simon Dahlberg
OK Nolaskogsarna
18:5911:524:45Brons
4
Oliver Sellgren
Skogslöparna
24:4115:2610:27Järn
5
Benjamin Näslund
Skogslöparna
25:0715:4210:53Järn
 
D45 2930 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Birgitta Strandberg
Skogslöparna
39:2413:270:00Guld
2
Karin Svensson
Skogslöparna
42:2514:293:01Guld
3
Agneta Lindberg
Skogslöparna
47:4016:168:16Silver
4
Carina Olofsson
Skogslöparna
54:5718:4515:33Silver
5
Margareta Persson
Husums IF OK
55:0018:4615:36Silver
Rosita Blidefalk
OK Nipan
Ej godkänd
 
H45 3660 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Esbjörn Eriksson
Attunda OK
30:098:140:00Guld
2
Jörgen Edin
Sidensjö IK
34:309:264:21Guld
3
Jan-Ivar Flodin
Lugnviks IF
37:1010:097:01Silver
4
Tjelvar Otterbjörk
Umeå OK
38:4610:368:37Silver
5
Per Inge Sundell
OK Branten
39:2610:469:17Silver
6
Leif Strandberg
Skogslöparna
41:3511:2211:26Silver
7
Lars Sandström
Skogslöparna
46:0812:3615:59
8
Leif Selling
Härnösands OK
46:2712:4116:18
9
Jan Lindström
Hägglunds IoFK
47:1212:5417:03
10
Birger Svensson
Skogslöparna
49:3613:3319:27
11
Eero Niemi
Skogslöparna
50:0713:4219:58
12
Bo Persson
Husums IF OK
53:3514:3823:26
13
Mats Larsson
Skogslöparna
58:5216:0528:43
 
D60 2690 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anne-Marie Byström
Sidensjö IK
47:1117:320:00Guld
2
Carin Nordin
Skogslöparna
49:5118:322:40Guld
 
H60 2930 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Sundin
Skogslöparna
28:539:510:00Guld
2
Olle Adolfsson
Lerums SOK
28:559:520:02Guld
3
Bertil Nordin
Skogslöparna
32:0810:583:15Silver
4
Karl-Henrik Lindmark
Robertsfors IK
34:2011:435:27Silver
5
Göran Hällström
Lugnviks IF
34:5411:556:01Silver
6
Stig Blidefalk
OK Nipan
35:3812:106:45Silver
7
Kjell E Mattsson
Hägglunds IoFK
38:3413:109:41Silver
8
Lennart Korén
OK Branten
43:3414:5214:41
9
Jan-Erik Sundholm
OK Nolaskogsarna
46:1415:4717:21
10
Åke Berglund
Högåkers OK
47:4216:1718:49
11
Hardy Paulsson
Umeå OK
57:1419:3228:21
12
Birger Byström
Sidensjö IK
62:5021:2733:57
Fritz Lidström
OK Nolaskogsarna
Ej godkänd
 
Inskolning 1600 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Adam Genberg
Skogslöparna
GodkändJärn
Selma Arvidsson
Skogslöparna
GodkändJärn
Samuel Österberg
Skogslöparna
GodkändJärn
Pontus Genberg
Skogslöparna
GodkändJärn
Jonathan Söderlind
Sidensjö IK
GodkändJärn
Isak Genberg
Skogslöparna
GodkändJärn
Ida Wickberg
OK Nolaskogsarna
GodkändJärn
Evelina Nilsson
Sidensjö IK
GodkändJärn
Elsa Eriksson
Husums IF OK
GodkändJärn
Daga Kjellsson
Sidensjö IK
GodkändJärn
Alexander Österberg
Skogslöparna
GodkändJärn
Albin Byström
Sidensjö IK
GodkändJärn
Adelina Söderlind
Sidensjö IK
GodkändJärn
Vega Kjellsson
Sidensjö IK
GodkändJärn
 
Ö2 2480 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Jonsson
Robertsfors IK
30:0712:090:00Brons
2
Lillemor Eriksson
OK Nolaskogsarna
30:2612:160:19Brons
3
Jesper Sellgren
Skogslöparna
31:1612:361:09Brons
4
Vivianne Edblom
Hägglunds IoFK
42:2417:0612:17
5
Gerd Berglund
Högåkers OK
55:4622:2925:39
6
Kjell Sjögren
Klubblös
57:4023:1527:33
 
Ö4 2930 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Roger Stensgård
Lillehammer OK
39:4913:350:00Brons
2
Katarina Sellgren
Skogslöparna
45:5015:396:01Brons
3
Anna Kers
OK Nolaskogsarna
48:1816:298:29Brons
4
Inga-Britt Näslund
Hägglunds IoFK
54:2618:3514:37
5
Per Engman
OK Nipan
60:3720:4120:48
6
Marita Söderlind
Hägglunds IoFK
63:5621:4924:07
7
Anna Norberg
Skogslöparna
65:3722:2425:48
8
Thure Jacobsson
Robertsfors IK
68:2123:2028:32
9
Sture Byström
Skogslöparna
79:4027:1139:51
 
Ö6 3390 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Dan Westerlind
OK Nolaskogsarna
46:0313:350:00Brons
2
Håkan Wickberg
OK Nolaskogsarna
47:4214:041:39Brons
3
Per Erik Bergstrand
Husums IF OK
50:5415:014:51Brons
4
Gunnar Edlund
OK Nolaskogsarna
51:1715:085:14Brons
5
Susanne Mikaelsson
Husums IF OK
76:0822:2730:05
6
Ola Österberg
Skogslöparna
115:3034:0469:27
7
Lars Göran Eriksson
Härnösands OK
116:1534:1870:12
 
Ö8 3660 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stefan Sjölund
Skogslöparna
23:266:240:00Brons
2
Karin Arvidsson
Skogslöparna
40:3911:0617:13
3
Torgny Näslund
Skogslöparna
44:2412:0820:58
4
Anders Johansson
Vännäs OK
59:1916:1235:53
5
Eilert Edin
Sidensjö IK
62:2417:0338:58
 
Ö9 4510 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christer Ahlberg
OK Nolaskogsarna
37:228:170:00Brons
2
Daniel Knutsson
Skogslöparna
47:2210:3010:00Brons
3
Gudrun Wegeland
OK Nolaskogsarna
57:4212:4820:20
4
Mikael Brodén
OK P4
59:5413:1722:32
Christer Mikaelsson
Husums IF OK
Ej godkänd