Zinkgruvemedeln

2009-05-03

Arrangör: Askersunds OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
390
Form:
Individuell
Startande:
390
Distans:
Medel
Fullföljande:
361
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 3780 meter, 13 kontroller22 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Beata Falk
Hagaby GOIF
37:4910:000:00Guld
2
Helena Svensson
OK Tyr
40:5110:483:02Guld
3
Anna Brodin
OK Djerf
45:2812:027:39Silver
4
Linn Nilsson
OK Tyr
45:5212:088:03Silver
5
Iva Navratilova
KFUM Örebro OK
46:5912:269:10Silver
6
Rebecka Nylin
OK Tisaren
47:0912:289:20Silver
7
Lina Sundqvist
OK Kåre
47:1012:299:21Silver
8
Maria Brodin
OK Tyr
48:5312:5611:04Silver
9
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
49:3413:0711:45Silver
10
Susanne Eriksson
KFUM Örebro OK
51:3213:3813:43Silver
11
Sofia Lundberg
Göteborg-Majorna OK
53:4014:1215:51Silver
12
Jenny Johansson
KFUM Örebro OK
54:0114:1716:12Brons
13
Karolina Karlsson
Almby IK
54:0514:1816:16Brons
14
Malin Wiklund
Almby IK
55:1714:3817:28Brons
15
Rebecca Bejbom
Uddevalla OK
56:5515:0319:06Brons
16
Gunilla Karlsson
Växjö OK
60:3716:0222:48
17
Emelie Andersson
Hässleholms OK
69:4518:2731:56
18
Lovisa Persson
OK Tisaren
74:3319:4336:44
19
Anna-Maria Israelsson
OK Tylöskog
108:0428:3570:15
Jane Forrest
OK Tyr
Diskvalificerad11:09
Maria Keränen
Laxå OK
Diskvalificerad12:06
Anna Algotson
OK Tylöskog
Diskvalificerad17:58
 
H21 4870 meter, 17 kontroller23 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
34:337:060:00Guld
2
Daniel Attås
OK Tisaren
37:237:412:50Guld
3
Per Eklöf
KFUM Örebro OK
39:248:054:51Silver
4
Magnus Persson
OK Tisaren
40:338:206:00Silver
5
Per Brolund
OK Denseln
41:548:367:21Silver
6
Stefan Aronsson
KFUM Örebro OK
42:048:387:31Silver
7
Thomas Persson
OK Denseln
43:238:548:50Silver
8
Anders Boström
Järfälla OK
44:419:1110:08Silver
9
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
45:009:1410:27Silver
10
Per Jonhed
KFUM Örebro OK
45:029:1510:29Silver
11
Hans Brolund
OK Denseln
45:039:1510:30Silver
12
Jonas Lundberg
Göteborg-Majorna OK
46:079:2811:34Silver
12
Richard Hejdenberg
Gävle OK
46:079:2811:34Silver
14
Örjan Eriksson
KFUM Örebro OK
46:369:3412:03Silver
15
Roine Schölin
Örkelljunga FK
48:159:5413:42Silver
16
Jakob Wallenhammar
Hagaby GOIF
48:4710:0114:14Silver
17
Daniel Nordström
KFUM Örebro OK
54:1111:0819:38
18
Cristoffer Stockman
KFUM Örebro OK
54:1311:0819:40
19
Daniel Hasselström
Motala AIF OL
56:1211:3221:39
20
Olof Dahlgren
Hagaby GOIF
58:0611:5623:33
21
Matthias Wiktorsson
KFUM Örebro OK
64:3613:1630:03
22
Martin Hammarlund
Motala AIF OL
65:5213:3131:19
23
Stefan Aläng
KFUM Örebro OK
69:5014:2035:17
 
H20 4080 meter, 15 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Algotson
OK Tylöskog
71:2417:300:00Guld
2
Emil Bruhn
Boxholm-Mjölby OL
73:3518:022:11Guld
3
William Hollowell
OK Tyr
73:5118:062:27Guld
 
H18 3420 meter, 12 kontroller8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christer Garpenlund
KFUM Örebro OK
30:178:510:00Guld
2
Johan Peterson
Hagaby GOIF
33:399:503:22Guld
3
Anton Hallor
OK Tisaren
36:1610:365:59Silver
4
Erik Jansson
Garphyttans IF
38:2811:158:11Silver
5
Marcus Jansson
Garphyttans IF
40:0211:429:45Silver
6
Jonatan Aronsson
OK Tisaren
40:1711:4710:00Silver
7
John Oskarsson
Hagaby GOIF
43:0612:3612:49Silver
8
Henrik Thoresson
OK Tisaren
51:1414:5920:57
 
D16 3020 meter, 13 kontroller8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linnea Holmqvist
Hagaby GOIF
37:1812:210:00Mästare
2
Josefin Wallenhammar
Hagaby GOIF
37:3612:270:18Mästare
3
Amanda Jacobsson
Degerfors OK
40:0713:172:49Mästare
4
Ebba Saikoff
Almby IK
53:1817:3916:00Silver
5
Hanna Hellsing
Lindebygdens OK
56:4918:4919:31Silver
6
Christina Thuresson
OK Tylöskog
58:1019:1620:52Brons
7
Hanna Andrén
OK Tisaren
71:0223:3133:44Järn
Eva Gustafsson
Hagaby GOIF
Diskvalificerad10:34
 
H16 3510 meter, 13 kontroller8 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Svensson
Finspångs SOK
37:2710:400:00Mästare
2
Johannes Uhr
OK Milan
38:4711:031:20Mästare
3
Erik Gödecke
OK Tylöskog
42:4612:115:19Elit
4
Oskar Andrén
OK Tisaren
48:2813:4811:01Guld
5
Martin Vidfelt
Lindebygdens OK
65:4418:4428:17Brons
6
Thomas Björkroth
OK Djerf
68:1819:2830:51Järn
Arvid Johnson
Degerfors OK
Diskvalificerad8:33
Jakob Ericsson
Lindebygdens OK
Diskvalificerad12:53
 
D14 2400 meter, 10 kontroller8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin Lindberg
OK Djerf
24:3710:150:00Elit
2
Ellinor Eriksson
KFUM Örebro OK
26:3311:041:56Elit
3
Andrea Svensson
Finspångs SOK
28:2511:503:48Guld
4
Nina Hallor
OK Tisaren
29:2612:164:49Guld
5
Hanna Wedin
Almby IK
30:1412:365:37Guld
6
Elin Fjellström
KFUM Örebro OK
40:4016:5716:03Brons
7
Fanny Uhr
OK Milan
41:2817:1716:51Brons
8
Cornelia Eklöf
OK Milan
45:3519:0020:58Järn
 
H14 2940 meter, 14 kontroller10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonathan Karlsson
OK Tylöskog
27:189:170:00Elit
2
Harald Larsson
Hagaby GOIF
35:3712:078:19Silver
3
Fredrik Regborn
Hagaby GOIF
35:5312:128:35Silver
4
Jonas Carlsson
Garphyttans IF
42:4114:3115:23Silver
5
Filip Eriksson
Hagaby GOIF
43:5514:5616:37Brons
6
Joel Vidfelt
Lindebygdens OK
44:4315:1317:25Brons
7
Olle Lindgren
KFUM Örebro OK
45:3715:3118:19Brons
8
Viktor Ivarsson
KFUM Örebro OK
46:2115:4619:03Brons
9
Oscar Stålhök
Hagaby GOIF
46:3015:4919:12Brons
10
Samuel Hörnell
KFUM Örebro OK
58:0019:4430:42Järn
 
D12 2290 meter, 11 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Gustafsson
Hagaby GOIF
22:269:480:00Guld
2
Saga Sander
OK Milan
26:1811:293:52Silver
3
Sarah Persson
OK Denseln
33:0614:2710:40Brons
4
Tilda Fransson
OK Milan
36:1815:5113:52Järn
 
H12 2290 meter, 11 kontroller9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Jacobsson
Degerfors OK
17:117:300:00Guld
2
Per Karlsson
OK Tylöskog
20:358:593:24Silver
3
Jakob Fransson
OK Milan
23:1410:096:03Silver
4
Rasmus Möller
Arboga OK
23:3810:196:27Silver
5
Jacob Eriksson
KFUM Örebro OK
24:0010:296:49Silver
6
Wiliam Stålhök
Hagaby GOIF
37:0716:1219:56Järn
7
Erik Thuresson
OK Tylöskog
46:3120:1929:20Järn
8
Jonatan Möller
Almby IK
54:1623:4237:05Järn
Pelle Frid
Hagaby GOIF
Diskvalificerad
 
D10 2230 meter, 11 kontroller1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stina Lindberg
OK Djerf
22:3310:070:00
 
H10 2230 meter, 11 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Månsson
Växjö OK
16:497:320:00Brons
2
Gabriel Ulltjärn
OK Roxen
19:318:452:42Brons
3
Thorsten Svensson
Finspångs SOK
27:1912:1510:30Järn
4
Anton Karlsson
OK Tisaren
38:4117:2121:52Järn
 
D35 2960 meter, 12 kontroller2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Yngström
OK Tisaren
45:4615:280:00Guld
2
Gunilla Möller
Almby IK
72:2324:2726:37
 
H35 4080 meter, 15 kontroller8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tomas Yngström
OK Tisaren
40:319:560:00Guld
2
Göran Svensson
OK Djerf
42:0610:191:35Guld
3
Thorbjörn Gustafsson
Tjällmo-Godegårds OK
52:3412:5312:03Silver
4
Per Håstlund
Almby IK
59:1414:3118:43Brons
5
Anders Malmqvist
Motala AIF OL
76:4018:4736:09
6
Robert Forsberg
OK Tylöskog
78:3519:1638:04
7
Jonas Möller
Almby IK
103:5125:2763:20
Mathias Schwartz
OK Tyr
Diskvalificerad12:20
 
D40 2960 meter, 12 kontroller2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Barbara Svensson
Finspångs SOK
42:0214:120:00Guld
2
Carina Regborn
Hagaby GOIF
53:3518:0611:33Silver
 
H40 3780 meter, 13 kontroller13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Johansson
Motala AIF OL
36:069:330:00Guld
2
Fredrik Jönsson
Motala AIF OL
38:5110:172:45Guld
3
Ulf Eklund
OK Motala
41:4511:035:39Silver
4
Torbjörn Andersson
OK Motala
44:1511:428:09Silver
5
Magnus Hallblom
OK Tisaren
45:1811:599:12Silver
6
Peter Agerhäll
OK Tisaren
46:0912:1310:03Silver
7
Jonas Pettersson
OK Tisaren
48:1712:4612:11Silver
8
Lindberg Håkan
OK Djerf
48:4512:5412:39Silver
9
Magnus Månsson
Växjö OK
53:1014:0417:04Brons
10
Anders Camitz
Lustens OK
56:1114:5220:05
11
Patrik Korall
Motala AIF OL
68:0618:0132:00
12
Peter Eriksson
KFUM Örebro OK
76:0520:0839:59
13
Per-Ola Thuresson
OK Tylöskog
81:5921:4145:53
 
D45 2700 meter, 11 kontroller7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna-Maria Backryd
Lindebygdens OK
30:3611:200:00Guld
2
Monica Hallor
OK Tisaren
44:0916:2113:33Brons
3
Anne-Marie Ericsson
Kristinehamns OK
47:4317:4017:07
4
Lena Gustafsson
Malungs OK Skogsmårdarna
51:0918:5720:33
5
Ingrid Kensby
OK Tyr
59:2522:0028:49
6
Tone Hollowell
OK Tyr
61:1722:4230:41
7
Yvonne Andersson
Hässleholms OK
74:2527:3443:49
 
H45 3420 meter, 12 kontroller13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bo Gustavsson
OK Tylöskog
36:4410:440:00Guld
2
Per Svensson
Finspångs SOK
37:3510:590:51Guld
3
Nils Aronsson
OK Tisaren
40:2111:483:37Guld
4
Tom Hollowell
OK Tyr
41:0212:004:18Silver
5
Reinert Hallor
OK Tisaren
42:1512:215:31Silver
6
Henrik Hallor
Lindebygdens OK
46:4913:4110:05Silver
7
Tomas Vidfelt
Lindebygdens OK
49:0214:2012:18Silver
8
Conny Bruhn
Boxholm-Mjölby OL
49:4914:3413:05Silver
9
Björn Lindgren
KFUM Örebro OK
53:1015:3316:26Brons
10
Johan Johansson
Tjällmo-Godegårds OK
55:5016:2019:06Brons
11
Mats Kensby
OK Tyr
63:2218:3226:38
12
Mats Ericsson
Lindebygdens OK
65:5519:1629:11
Tommy Carlsson
Garphyttans IF
Diskvalificerad
 
D50 2620 meter, 9 kontroller7 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mona Åkerman
Gävle OK
30:1111:310:00Guld
2
Eva Oskarsson
Hagaby GOIF
32:0612:151:55Guld
3
Barbro Isaksson
OK Tisaren
37:1014:116:59Silver
4
Birgitta Gustafsson
Hagaby GOIF
56:3121:3426:20
Marie-Louise Karlqvist
Svaide Roma SOK
Diskvalificerad
Lena Jansson
Garphyttans IF
Diskvalificerad14:02
Ann-Charlotte Wallenhammar
Hagaby GOIF
Diskvalificerad18:46
 
H50 2950 meter, 11 kontroller10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Klas Thybeck
Lindebygdens OK
37:2212:400:00Guld
2
Erik Oskarsson
Hagaby GOIF
37:5012:490:28Guld
3
Mats Carlsvärd
Almby IK
43:1314:395:51Silver
4
Micke Gustafsson
OK Södertörn
46:5915:569:37Silver
5
Jan Gustafsson
Hagaby GOIF
52:1017:4114:48Silver
6
Matts Andersson
Hässleholms OK
57:0919:2219:47Brons
7
Håkan Svensson
Almby IK
57:2619:2820:04Brons
8
Åke Algotson
OK Tylöskog
58:1619:4520:54
9
Bengt-Olof Kask
OK Tisaren
62:4721:1725:25
Bo Magnusson
KFUM Örebro OK
Diskvalificerad16:49
 
D55 2020 meter, 8 kontroller6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ann-Britt Göransson
Almby IK
27:0313:230:00Guld
2
Karin Janson
OK Fryksdalen
29:0514:242:02Guld
3
Britt Sjögren
Kristinehamns OK
31:1315:274:10Silver
4
Gerd Larsson
Hagaby GOIF
35:2217:308:19Silver
5
Monica Ivarsson
OK Skogshjortarna
37:3918:3810:36Silver
6
Margareta Schölin
Tockarps IK
59:2529:2532:22
 
H55 2960 meter, 12 kontroller28 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olof Olofsson
Hagaby GOIF
31:0010:280:00Guld
2
Mats Nylin
OK Tisaren
33:1311:132:13Guld
3
Lars-Åke Wall
OK Tisaren
33:2511:172:25Guld
4
Anders Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
34:0611:313:06Guld
5
Per-Åke Hull
Almby IK
37:4412:456:44Silver
6
Paavo Ylikiiskilä
OK Fryksdalen
37:5012:476:50Silver
7
Bengt Johansson
OK Skogshjortarna
38:0812:537:08Silver
8
Kjell Eriksson
OK Djerf
38:1612:567:16Silver
9
Robert Larsson
Hagaby GOIF
38:3013:007:30Silver
10
Hans Göran Pettersson
KFUM Örebro OK
38:3213:017:32Silver
11
Gustav Ingemar Ziljat
OK Djerf
39:0413:128:04Silver
12
Jan Carlsson
IFK Göteborg
39:1713:168:17Silver
13
Anders Robertsson
Almby IK
39:2113:188:21Silver
14
Anders Gunnar Dahlgren
Hagaby GOIF
39:2713:208:27Silver
15
Kent Ivarsson
OK Skogshjortarna
39:4213:258:42Silver
16
Stefan Gunnarsson
Kristinehamns OK
39:4513:268:45Silver
17
Bengt Gruvberger
OK Djerf
40:1913:379:19Silver
18
Thomas Johansson
Almby IK
43:5914:5212:59Silver
19
Karl Göran Wahlström
Almby IK
45:2515:2114:25Brons
20
Tommy Westerberg
Tibro OK
48:3316:2417:33
21
Sune Carlsson
OK Motala
49:0216:3418:02
22
Leif Thoresson
OK Tisaren
49:3216:4418:32
23
Torgny Johansson
OK Eken
51:3117:2420:31
24
Torbjörn Andrén
OK Tisaren
52:1217:3821:12
25
Gert Ivarsson
OK Skogshjortarna
58:3019:4627:30
26
Evert Johansson
OK Tisaren
58:5319:5427:53
27
Leif Hasselström
Motala AIF OL
60:5020:3329:50
28
Anders Holmberg
Lindebygdens OK
64:4721:5333:47
 
D60 2020 meter, 8 kontroller6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Bergman
KFUM Örebro OK
37:2518:310:00Guld
2
Ulla Ling
Jönköpings OK
39:5419:452:29Guld
3
Inger Marianne Ljungström
OK Djerf
40:2119:592:56Guld
4
Elisabeth Eriksson
KFUM Örebro OK
43:2421:295:59Silver
5
Stina Korall
Motala AIF OL
62:2130:5224:56
Anni Gunnarstorp
OK Motala
Diskvalificerad26:13
 
H60 2700 meter, 11 kontroller8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingemar Magnusson
Boxholm-Mjölby OL
40:0114:490:00Guld
2
Nils-Olov Åsman
KFUM Örebro OK
41:4815:291:47Guld
3
Bill Schölin
Tockarps IK
41:5815:331:57Guld
4
Lars Martinsson
OK Motala
45:0016:404:59Guld
5
Tord Fransson
Motala AIF OL
47:3617:387:35Silver
6
Rudi Olvenmyr
OK Tyr
50:3918:4610:38Silver
7
Sven-Erik Carlsson
Alfta-Ösa OK
57:2521:1617:24Silver
8
Gustav Christer Nälemark
OK Djerf
58:5921:5118:58Brons
 
D65 2020 meter, 8 kontroller8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Birgitta Arlebo
KFUM Örebro OK
32:5116:160:00Guld
2
Kerstin Bengtsson
Motala AIF OL
40:3820:077:47Silver
3
Eleonor Grönvall
KFUM Örebro OK
43:0721:2110:16Silver
4
Kerstin Ernvid
Nitta IF
45:1922:2612:28Silver
5
Inger Svensson
Kinnarumma IF
46:0822:5013:17Silver
6
Kerstin Spetz
Nitta IF
51:1225:2118:21
7
Britt-Marie Åberg
OK Tisaren
54:5627:1222:05
8
Marianne Dahlberg
OK Alferna
67:5633:3835:05
 
H65 2700 meter, 11 kontroller19 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Bergman
KFUM Örebro OK
38:0514:060:00Guld
2
Erland Ling
Jönköpings OK
40:0714:512:02Guld
3
Thomas Kleist
Boxholm-Mjölby OL
40:5815:102:53Guld
4
Kjell Larsson
OK Alferna
42:3915:484:34Guld
5
Yngve Johansson
Kristinehamns OK
43:0115:564:56Silver
6
Arne Andersson
OK Motala
48:4518:0310:40Silver
7
Stig Israelsson
OK Tylöskog
48:5218:0610:47Silver
8
Jouko O Pajulampi
OK Tjärnen
50:0918:3412:04Silver
9
Kurt Åberg
OK Tisaren
53:4219:5315:37Silver
10
Hans Svensson
Kinnarumma IF
53:5119:5715:46Silver
11
Nils Mogren
Hällefors OK
54:5420:2016:49Silver
12
Johnny Olof Brandt
Hällefors OK
57:1821:1319:13Brons
13
Bertil Eriksson
OK Tyr
59:4822:0921:43
14
Per Ljungström
OK Djerf
64:5724:0326:52
15
Uno Berg
OK Motala
70:1726:0232:12
16
Curt Tillman
Linköpings OK
77:1528:3739:10
Rolf-Inge Karlsson
Boxholm-Mjölby OL
Diskvalificerad23:33
Ivan Ernvid
Nitta IF
Diskvalificerad23:46
Hans Nordgren
Arboga OK
Diskvalificerad26:45
 
D70 2080 meter, 10 kontroller1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Dagny Andersson
OK Tjärnen
56:4827:180:00
 
H70 2620 meter, 9 kontroller12 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tord Lidström
Hagaby GOIF
32:3512:260:00Guld
2
Rolf Larsson
Degerfors OK
34:3713:132:02Guld
3
Nils Grann
Kristinehamns OK
38:5814:526:23Silver
4
Arne Yngström
Hagaby GOIF
44:4017:0312:05Silver
5
Arne Gustafsson
Hagaby GOIF
45:3217:2312:57Silver
6
Bo Carlsson
OK Tisaren
47:3118:0814:56Brons
7
Åke Ivansson
Degerfors OK
48:4418:3616:09Brons
8
Hjalmar Nordquist
OK Järnbärarna
83:3631:5551:01
Bengt Kleist
Boxholm-Mjölby OL
Diskvalificerad
Stig Bengtsson
Motala AIF OL
Diskvalificerad18:01
Nils Johansson
OK Tjärnen
Diskvalificerad20:18
Bo Karlsson
Köping-Kolsva OK
Diskvalificerad23:08
 
H75 2080 meter, 10 kontroller9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Nils-Erik Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
27:5613:260:00Guld
2
Bertil Pettersson
OK Tyr
28:4613:500:50Guld
3
Karl Åkerman
Motala AIF OL
31:2115:043:25Silver
4
Ove Jansson
OK Tisaren
33:5916:206:03Silver
5
Ramon Berger
Motala AIF OL
35:2417:017:28Silver
6
Ulf Pihlblad
Hagaby GOIF
36:0117:198:05Silver
7
Lars Magnusson
Kristinehamns OK
42:1220:1714:16Brons
8
Arne Spetz
IFK Brattfors
42:3220:2714:36Brons
Gunnar Nyman
OK Djerf
Diskvalificerad
 
H80 2080 meter, 10 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Berner Ivarsson
Filipstadsbygdens OK
39:3219:000:00Guld
2
Bengt Holgersson
OK Tisaren
42:1520:192:43Guld
3
Allan Eriksson
OK Tisaren
47:0022:367:28Silver
4
Bengt Arne Velander
OK Djerf
48:0823:088:36Silver
 
D 17-20 2960 meter, 12 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin E. Gustafsson
Hagaby GOIF
40:5413:490:00Guld
2
Sara Garpenlund
KFUM Örebro OK
49:5216:518:58Silver
3
Lovisa Falk
Hagaby GOIF
59:2320:0418:29Brons
 
U1 2330 meter, 10 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Beanca Ulltjärn
OK Roxen
24:4110:360:00Järn
2
William Agerhäll
OK Tisaren
25:4211:021:01Järn
3
Edvin Månsson
Växjö OK
29:3412:414:53Järn
4
Simon Camitz
Lustens OK
37:1215:5812:31Järn
 
U2 2230 meter, 11 kontroller2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simon Björklund
Lindebygdens OK
32:4114:390:00Järn
2
Hilding Axelsson
Almby IK
34:4415:352:03Järn
 
U3 2290 meter, 11 kontroller4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lukas Löfvenhamn
OK Letstigen
25:5011:170:00Järn
2
Jesper Melin
Garphyttans IF
26:5011:431:00Järn
3
Isabella Agerhäll
OK Tisaren
29:3312:543:43Järn
4
Martin Risberg
Garphyttans IF
40:3917:4514:49Järn
 
U4 2400 meter, 10 kontroller2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elsa Saikoff
Almby IK
37:4015:420:00Järn
2
Linn Lundqvist
Almby IK
50:4621:0913:06Järn
 
Inskolning 2150 meter, 12 kontroller12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Simon Möller
Almby IK
GodkändJärn
Axel Nilsson
Garphyttans IF
GodkändJärn
Anna Nilsson
Garphyttans IF
GodkändJärn
Daniel Camitz
Lustens OK
GodkändJärn
Lisa Swartz
OK Orion
GodkändJärn
Lisa Frid
Hagaby GOIF
GodkändJärn
Stella Önander
Kjula IF
GodkändJärn
Isak Vidfelt
Lindebygdens OK
GodkändJärn
Tintin Yngström
OK Tisaren
GodkändJärn
Simon Karlsson
OK Tisaren
GodkändJärn
Valter Pettersson
OK Tisaren
GodkändJärn
Nils Swartz
OK Orion
GodkändJärn
 
Öppen 1 2230 meter, 11 kontroller1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Caroline Lidebjer
OK Denseln
31:1314:000:00
 
Öppen 2 2290 meter, 11 kontroller7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åsa Camitz
Lustens OK
36:1415:490:00Brons
2
Wilma Holmqvist
Hagaby GOIF
38:0916:401:55Brons
3
Kajsa Holmqvist
Hagaby GOIF
38:1116:401:57Brons
4
Annica Agerhäll
OK Tisaren
46:0220:069:48Brons
5
Lars Karlsson
Almby IK
49:1221:2912:58
6
Kristina Arnrup
OK Tylöskog
51:5422:4015:40
7
Gunilla Sandström
Klubblös
65:2128:3229:07
 
Öppen 4 2940 meter, 14 kontroller23 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jan Fransson
OK Milan
40:4513:520:00Brons
2
Leif Eriksson
OK Tisaren
42:2614:261:41Brons
3
Per Hallros
Motala AIF OL
44:2315:063:38Brons
4
Lotta Tegin Fransson
OK Milan
48:0716:227:22Brons
5
Johan Lindhagen
IFK Brattfors
49:0716:428:22Brons
6
Samuel Eriksson
OK Letstigen
49:3216:518:47Brons
7
Ulrica Vidfelt
Lindebygdens OK
54:3218:3313:47
8
Lennart Javelius
Hagaby GOIF
55:2718:5214:42
9
Åsa Palm
Kjula IF
55:5519:0115:10
10
Hannes Önander
Kjula IF
55:5619:0115:11
11
Per-Erik Eriksson
IFK Brattfors
56:5719:2216:12
12
Kristina Westerlund
FK Herkules
59:4620:2019:01
12
Berit Ivarsson
OK Skogshjortarna
59:4620:2019:01
14
Arne Bengtsson
OK Tisaren
62:4921:2222:04
15
Berit Viola Iren Sjökvist
OK Tisaren
67:1322:5226:28
16
Christer Sjöström
Tolered-Utby Ol-klubb
72:3624:4231:51
17
Bengt-Åke Sjöström
Tolered-Utby Ol-klubb
75:2325:3834:38
18
Gun Winblad
Hagaby GOIF
76:3826:0435:53
19
Lena Lindgren
OK Järnbärarna
84:5828:5444:13
20
Amanda Almström
Hagaby GOIF
91:4831:1351:03
21
Björn Carl Björkroth
OK Djerf
100:0534:0359:20
Anneli Pålsson
Boxholm-Mjölby OL
Diskvalificerad
Ingrid Jansson
Almby IK
Diskvalificerad47:44
 
Öppen 5 4080 meter, 15 kontroller8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alexander Ulltjärn
OK Roxen
46:1011:190:00Brons
2
Frida Fjellström
KFUM Örebro OK
52:1412:486:04Brons
3
Leif Hörnell
KFUM Örebro OK
52:2212:506:12Brons
4
Erik Nilsson
Garphyttans IF
54:0913:167:59Brons
5
Karin Sköldberg
Garphyttans IF
54:3613:238:26Brons
6
Roland Fjellström
KFUM Örebro OK
64:5015:5318:40
7
Anette Fors
Garphyttans IF
70:3317:1824:23
8
Lars Broström
Degerfors OK
85:5821:0439:48
 
Öppen 7 3020 meter, 13 kontroller30 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sievert Gustafsson
Tjällmo-Godegårds OK
44:2914:440:00Brons
2
Rune Spetz
Nitta IF
44:5214:510:23Brons
3
Niklas Sander
OK Milan
45:1715:000:48Brons
4
Leif Eriksson
OK Milan
45:5015:111:21Brons
5
Johan Magnusson
FK Herkules
46:4515:292:16Brons
6
Stefan Höög
Hagaby GOIF
47:2315:412:54Brons
7
Stina Öst
KFUM Örebro OK
49:0516:154:36Brons
8
Lennart Lindgren
OK Järnbärarna
49:4616:295:17Brons
9
Anders Andersson
Laxå OK
50:0116:345:32Brons
10
Mats Hastad
Fellingsbro GOIF
51:0416:556:35Brons
11
Tomas Dömstedt
OK Letstigen
53:0417:348:35Brons
12
Sven-Erik Valter Brodin
OK Djerf
56:1318:3711:44Brons
13
Lisa Dömstedt-Dahlén
OK Letstigen
56:1918:3911:50Brons
14
Lars Arlebo
KFUM Örebro OK
56:3218:4312:03Brons
15
Åke Strid
Almby IK
61:0520:1416:36
16
Anders Augustsson
Tjällmo-Godegårds OK
61:3820:2517:09
17
Ulla Jonhed
KFUM Örebro OK
64:1821:1719:49
18
Hans Jonhed
KFUM Örebro OK
64:2321:1919:54
19
Annica Magnusson
KFUM Örebro OK
66:0621:5321:37
20
Erik Hallros
Motala AIF OL
67:0322:1222:34
21
Jessica Hallros
Motala AIF OL
67:1022:1422:41
22
Ulf Sjökvist
OK Tisaren
70:2723:2025:58
23
Ingemar Widén
KFUM Örebro OK
71:4023:4427:11
24
Linnea Nord
OK Järnbärarna
74:3324:4130:04
25
Anders Winblad
Hagaby GOIF
75:4125:0431:12
26
Anne Eriksson
KFUM Örebro OK
79:0526:1134:36
27
Lennart Jonsson
OK Tisaren
79:3926:2235:10
Lars Albertsson
OK Tylöskog
Diskvalificerad
Malin Petersson
OK Denseln
Diskvalificerad15:50
Gunilla Pettersson
KFUM Örebro OK
Diskvalificerad25:19
 
Öppen 8 4080 meter, 15 kontroller23 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anton Blomgren
Hagaby GOIF
38:109:210:00Brons
2
Johan Haglund
KFUM Örebro OK
43:0510:344:55Brons
3
Emil Johansson
OK Tisaren
43:1210:355:02Brons
4
Erik Melén
Motala AIF OL
44:0410:485:54Brons
5
Weine Fredriksson
KFUM Örebro OK
45:0411:036:54Brons
6
Christer Karlsson
Tjällmo-Godegårds OK
47:0611:338:56Brons
7
Lars Jacobsson
Degerfors OK
47:4711:439:37Brons
8
Jan Johansson
Björkfors GOIF
50:3712:2412:27Brons
9
Örjan Säker
Hagaby GOIF
50:5012:2812:40Brons
10
Torbjörn Jansson
KFUM Örebro OK
54:4213:2416:32
11
Linn Robertsson
OK Ravinen
55:1413:3217:04
12
Thomas Malm
OK Motala
56:0713:4517:57
13
Per Sterner
IF Hagen
56:3913:5318:29
14
Josefin Aronsson
OK Tisaren
59:5114:4021:41
15
Lars Alm
OK Motala
61:2015:0223:10
16
Lennart Lundh
OK Tisaren
63:1115:2925:01
17
Magnus Nilsson
KFUM Örebro OK
70:1617:1332:06
18
Ludvig Nilsson
KFUM Örebro OK
70:1817:1432:08
19
Eva Blomgren
Hagaby GOIF
71:2617:3033:16
20
Bo Pettersson
KFUM Örebro OK
77:0718:5438:57
21
Robert Eriksson
Hagaby GOIF
88:1321:3750:03
Stefan Blomgren
Hagaby GOIF
Diskvalificerad11:12
Charlotte Wahlström
Almby IK
Diskvalificerad13:07