Park-Havs-OL

1999-06-20

Arrangör: Stigmännen Karlshamns OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
419
Form:
Individuell
Startande:
394
Distans:
Sprint
Fullföljande:
350
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 4900 meter15 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christina Smedberg
OK Skogsfalken
41:288:280:00Brons
2
Ulrika Hermansson
OK Orion
42:378:421:09Brons
3
Frida Nero
Ronneby OK
46:319:305:03Brons
4
Lena Gummesson
Nybro OK
46:369:315:08Brons
5
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
48:489:587:20Brons
6
Therese Lilja
Ronneby OK
48:5810:007:30Brons
7
Maria Persson
OK Orion
50:2010:168:52Brons
8
Karin Lindqvist
Kalmar OK
51:5210:3510:24Brons
9
Birgitta Håkansson
Sölvesborgs OK
53:3910:5712:11Brons
10
Ann-Christin Nero
Ronneby OK
54:1411:0412:46Brons
11
Magdalena Jonsson
Nybro OK
54:4711:1113:19Brons
12
Katarina Henmyr
OK Vilse 87
60:1012:1718:42Brons
Karolina Karlsson
Nybro OK
Ej godkänd
Mollie Lindell
OK Orion
Ej godkänd
Åsa Linnersjö
Ronneby OK
Ej godkänd
 
H21 7000 meter32 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Miketinac
IFK Göteborg
40:525:500:00Brons
2
Niklas Bratt
OK Orion
43:006:092:08Brons
3
Torgny Lindström
Ronneby OK
45:106:274:18Brons
4
Fredrik Smedberg
OK Skogsfalken
46:266:385:34Brons
5
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
46:306:395:38Brons
6
Jon Engkvist
Ronneby OK
47:126:456:20Brons
7
Christian Håkansson
Ronneby OK
47:446:496:52Brons
8
Marko Karkulehto
OK Vilse 87
47:596:517:07Brons
9
Magnus Larsson
Ronneby OK
48:346:567:42Brons
10
Jakob Jakobsson
Nybro OK
50:097:109:17Brons
11
Thomas Henmyr
OK Vilse 87
50:167:119:24Brons
12
Patric Nilsson
OK Orion
50:187:119:26Brons
13
Patrik Karlsson
Ronneby OK
50:287:139:36Brons
14
Robert Andersson
Ronneby OK
50:367:149:44Brons
15
Håkan Petersson
Nybro OK
52:567:3412:04Brons
16
Oskar Håkansson
Ronneby OK
53:087:3512:16Brons
17
Pontus Jonsson
OK Orion
53:227:3712:30Brons
18
Johan Gyberg
OK Skogsfalken
54:017:4313:09Brons
19
Johan Håkansson
OK Orion
59:138:2818:21Brons
20
Henrik Ottosson
OK Skogsfalken
59:518:3318:59Brons
21
Conny Söderström
OK Dacke
60:288:3819:36Brons
22
Tore Tjernlund
OK Vilse 87
61:458:4920:53Brons
23
Björn Karlsson
Kexholms SK
62:548:5922:02
24
Tomas Karlsson
Kexholms SK
63:139:0222:21
25
Mikael Persson
Härlövs IF
65:309:2124:38
26
Anders Eriksson
Kexholms SK
69:149:5328:22
27
Patrik Söderholm
OK Kompassen
72:4610:2431:54
28
Daniel Magnusson
Emmaboda OK
74:3010:3933:38
Mikael Nilsson
FK Göingarna
Ej godkänd
Tomas Nilsson
OK Torfinn
Ej godkänd
Oskar Strindhagen
Ronneby OK
Ej godkänd
Patrik Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
Ej godkänd
 
D20 4900 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Katarina Lindén
OK Gynge
50:3410:190:00Brons
2
Stina Nilsson
FK Göingarna
73:3615:0123:02Brons
3
Anna Ahlberg
OK Gynge
138:1828:1387:44
Lina Lilja
Ronneby OK
Ej godkänd
 
D18 4000 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
VIKTORIA FRANSSON
Emmaboda OK
48:2412:060:00Brons
2
Helena Nyberg
FK Göingarna
51:2212:512:58Brons
3
Sofie Karlsson
Emmaboda OK
54:3913:406:15Brons
4
Hanna Johansson
OK Älme
59:0114:4510:37Brons
5
Yasmine Offrell
Frosta OK
62:5315:4314:29Brons
 
H18 5700 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kalle Ingvarsson
OK Vilse 87
42:397:290:00Brons
2
Andreas Jansson
OK Älme
44:147:461:35Brons
3
Joakim Ferm
FK Göingarna
44:487:522:09Brons
4
Johan Svensson
OK Vilse 87
47:418:225:02Brons
5
Nicklas Persson
OK Orion
51:299:028:50Brons
6
Johan Myrén
OK Orion
51:539:069:14Brons
7
Henrik Svensson
OK Vilse 87
53:029:1810:23Brons
8
Marcus Thörn
OK Vilse 87
59:1010:2316:31Brons
9
Anton Pettersson
IF Stjärnan
59:3810:2816:59Brons
10
Daniel Smedenmark
Ronneby OK
64:3811:2021:59Brons
11
Henrik Svenningsson
OK Vilse 87
67:2611:5024:47
 
D16 3799 meter15 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Olsson
OK Skogsfalken
36:249:350:00Brons
2
Jenny Bagge-Johansson
OK Skärmen
40:1110:353:47Brons
3
Hanna Mattsson
IK Uven
42:3711:136:13Brons
4
Sofia Börjeskog
OK Tor
44:1611:397:52Brons
5
Elin Neckén
OK Älme
45:0511:528:41Brons
6
Cecilia Håkansson
OK Vilse 87
48:3712:4812:13Brons
7
Jenny Karlsson
Uddevalla OK
49:0012:5412:36Brons
8
ANNIKA MAGNUSSON
Sölvesborgs OK
49:4513:0613:21Brons
9
Lina Nero
Ronneby OK
50:5413:2414:30Brons
10
Lena Persson
OK Skogsfalken
52:3113:4916:07Brons
11
Linda Göransson
OK Vilse 87
65:1717:1128:53Järn
Lena Järvholm
FK Vittus
Ej godkänd
Camilla Jönsson
OK Gynge
Ej godkänd
Sofie Nilsson
OK Gynge
Ej godkänd
Nina Johansson
OK Vilse 87
Ej godkänd
 
H16 4800 meter23 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Petter Jönsson
Halmstad OK
39:588:200:00Brons
2
Mattias Karlsson
Emmaboda OK
41:078:341:09Brons
3
Kristian Ahlström
Östersunds OK
46:429:446:44Brons
4
Magnus Johansson
Emmaboda OK
48:2410:058:26Brons
5
Jonas Nyberg
FK Göingarna
48:4810:108:50Brons
6
Per Holmberg
Ronneby OK
49:1010:159:12Brons
7
Nils Nedfors
OK Dacke
49:2710:189:29Brons
8
Henrik Karlsson
OK Dacke
50:2910:3110:31Brons
9
Adam Larsson
IFK Linköping
52:5211:0112:54Brons
10
Olof Bengtsson
FK Åsen
55:0711:2915:09Brons
11
Mattias Karlsson
Växjö OK
55:2011:3215:22Brons
12
Ulrik Lang
Nybro OK
56:4111:4916:43Brons
13
Robin Gunnarsson
OK Vilse 87
56:4411:4916:46Brons
14
Johan Höög
OK Vilse 87
56:5311:5116:55Brons
15
Markus Kilås
Södertälje IF
58:5212:1618:54Brons
16
Vidar Faxén
IK Stern
60:0212:3020:04Brons
17
Niklas Sundin
Kexholms SK
60:1612:3320:18Brons
18
Tomas Johansson
OK Södertörn
64:0013:2024:02Brons
19
Fredrik Setterqvist
OK Södertörn
71:3714:5531:39Järn
20
Jonathan Magnusson
Kexholms SK
78:1716:1938:19Järn
21
Gustav Ekström
Emmaboda OK
93:4519:3253:47Järn
Andreas Ekström
OK Älme
Ej godkänd
Per-Erik Lång
Sävedalens AIK
Ej godkänd
 
D14 3300 meter15 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Louise Johansson
FK Vittus
36:0610:560:00Brons
2
Pernilla Nilsson
Halmstad OK
36:0810:570:02Brons
3
Lovisa Senje
Halmstad OK
38:2111:372:15Brons
4
Caroline Larsson
OK Södertörn
38:3611:422:30Brons
5
Caroline Höglund
Sjövalla FK
40:3812:194:32Brons
6
Åsa Järvholm
FK Vittus
42:0212:445:56Brons
7
Lina Neckén
OK Älme
42:3812:556:32Brons
8
Lena Bengtsson
OK Vilse 87
44:2913:298:23Brons
9
Hanna Weimann
IK Uven
50:1815:1514:12Brons
10
Lina Svensson
Sölvesborgs OK
51:3415:3815:28Brons
11
Emelie Steen
Kungälvs OK
51:5415:4415:48Brons
12
Anna Nilsson
FK Snapphanarna
58:2717:4322:21Brons
13
ANNA FRANTZ
Sölvesborgs OK
76:4523:1540:39Järn
14
Carina Jönsson
OK Gynge
79:3124:0643:25Järn
Towe Norén
OK Södertörn
Ej godkänd
 
H14 3700 meter24 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Strand
OK Landehof
26:137:050:00Brons
2
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
27:537:321:40Brons
3
Gustav Strindhagen
FK Vittus
29:478:033:34Brons
4
Markus Lindegårdh
Tolered-Utby Ol-klubb
31:558:385:42Brons
5
Henrik Jansson
OK Älme
33:249:027:11Brons
6
Gustav Petersson
Ronneby OK
34:129:157:59Brons
7
Tommy Garting
FK Vittus
34:549:268:41Brons
8
Emil Ingvarsson
OK Vilse 87
36:519:5810:38Brons
9
Ola Stenbeck
Halmstad OK
36:529:5810:39Brons
10
William Lind
OK Landehof
40:0910:5113:56Brons
11
Eric Tilly
Kungälvs OK
40:2910:5614:16Brons
12
Niklas Thörn
OK Vilse 87
40:4511:0114:32Brons
13
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
40:5511:0414:42Brons
14
Mattias Ohlsson
FK Vittus
41:1511:0915:02Brons
15
Jakob Assarsson
OK Älme
41:2911:1315:16Brons
16
Erik Lund
OK Gynge
42:4711:3416:34Brons
17
Viktor Nilsson
FK Göingarna
46:2312:3220:10Brons
18
Martin Johansson
IK Uven
48:4313:1022:30Järn
19
Peter Burhen
OK Vilse 87
53:3114:2827:18Järn
20
Erik Jonsson
Emmaboda OK
54:0214:3627:49Järn
21
Linus Bentzer
OK Vilse 87
54:4414:4828:31Järn
22
Johan Fredriksson
OK Vilse 87
65:5417:4939:41Järn
David Håkansson
OK Gynge
Ej godkänd
Patrik Norén
OK Södertörn
Ej godkänd
 
D12 2500 meter13 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Susanne Johansson
FK Vittus
23:439:290:00Brons
2
Linda Jansson
OK Älme
25:1910:081:36Brons
3
Ingela Smedenmark
Ronneby OK
29:2211:455:39Brons
4
Anna Broberg
Ronneby OK
31:1712:317:34Brons
5
Louise Rolander
OK Pan-Kristianstad
31:3812:397:55Brons
6
Sandra Lööv
OK Vilse 87
33:0513:149:22Brons
7
Emma Ingmarsson
OK Vilse 87
33:2913:249:46Brons
8
Susanne De Bourg
Ronneby OK
40:3716:1516:54Järn
9
Elise Wåhlin
OK Skogsfalken
53:4421:3030:01Järn
10
Siri Wahlström
Snättringe SK
54:4121:5230:58Järn
11
Linn Kaisajuntti
OK Skogsfalken
57:4623:0634:03Järn
My Borgqvist
OK Vilse 87
Ej godkänd
Elin Folkesson-Blom
OK Älme
Ej godkänd
 
H12 2500 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Liljequist
OK Älme
18:367:260:00Brons
2
Niclas Tjernlund
OK Vilse 87
19:567:581:20Brons
3
Patrik Karlsson
Växjö OK
23:329:254:56Brons
4
Ola Nyberg
FK Göingarna
24:349:505:58Brons
5
Mathias Lang
Nybro OK
25:0510:026:29Brons
6
Emil Göransson
OK Vilse 87
26:3510:387:59Brons
7
Linus Pilblad
OK Skogsfalken
31:0912:2812:33Järn
8
JOHAN ÅKESSON
Sölvesborgs OK
41:1316:2922:37Järn
9
Björn Fransson
Norrhults SOK
43:2217:2124:46Järn
10
Mattias Fredriksson
OK Vilse 87
75:1930:0856:43Järn
 
D10 2300 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ida Granehäll
Norrhults SOK
21:099:120:00Brons
2
Malin Lindahl
Sölvesborgs OK
27:1411:506:05Brons
3
Mia Kaisajuntti
OK Skogsfalken
30:3913:209:30Brons
4
Maria Ohlsson
FK Vittus
33:2214:3012:13Brons
 
H10 2300 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lukas Petersson
Ronneby OK
16:547:210:00Brons
2
Erik Folkesson Blom
OK Älme
17:007:230:06Brons
3
David Sand
Norrhults SOK
19:118:202:17Brons
4
Fredrik Höög
OK Vilse 87
23:3610:166:42Brons
5
Hampus Sand
Hässleby SOK
24:4010:437:46Brons
6
Carl-Anton Ingmarsson
OK Vilse 87
26:2411:299:30Järn
7
Sebastian Wahlström
Snättringe SK
28:5212:3311:58Järn
8
Hannes Beckerin
Växjö OK
30:2413:1313:30Järn
9
Emil Brorsson
Växjö OK
34:1114:5217:17Järn
 
D35 4000 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kerstin Tjernlund
OK Vilse 87
38:119:330:00Brons
2
Maria Passby
Ronneby OK
58:5414:4420:43Brons
3
Eva Tollstern
Växjö AIS
81:2920:2243:18
Marie-Louise Jönsson
OK Gynge
Ej godkänd
 
H35 7000 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maths Carlsson
Tolered-Utby Ol-klubb
47:436:490:00Brons
2
Thomas Beckerin
Växjö OK
63:219:0315:38Brons
3
Per Andén
Hässleholms OK
78:1411:1130:31
 
D40 4000 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Folkesson Lööf
OK Pan-Kristianstad
47:3111:530:00Brons
2
Britt Thörn
OK Vilse 87
57:0714:179:36Brons
3
Linda Assarsson
OK Älme
63:1615:4915:45Brons
4
Maria Strindhagen
FK Vittus
71:4717:5724:16Brons
5
Marianne Svensson
OK Vilse 87
72:0818:0224:37Brons
6
Arja Ingvarsson
OK Vilse 87
75:4718:5728:16
7
Ewa Karlberg Åberg
Norrhults SOK
108:4127:1061:10
8
Inger Sand
Norrhults SOK
125:4831:2778:17
ANNIKA FRANTZ
Sölvesborgs OK
Ej godkänd
 
H40 5700 meter8 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per-Arne Höög
OK Vilse 87
48:298:300:00Brons
2
Bo Svensson
FK Vittus
48:478:340:18Brons
3
Lars Magnusson
OK Älme
51:359:033:06Brons
4
Jan Wahlström
Snättringe SK
57:1910:038:50Brons
5
Thomas Nilsson
FK Göingarna
70:2412:2121:55Brons
6
Anders Persson
OK Pan-Kristianstad
73:1112:5024:42Brons
Roger Thörn
OK Vilse 87
Ej godkänd
Jörgen Assarsson
OK Älme
Ej godkänd
 
D45 3799 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bodil Hermansson
OK Gynge
46:4212:180:00Brons
2
Kicki Järvholm
FK Vittus
54:1914:187:37Brons
3
Eva Nordahl
Örkelljunga FK
55:2314:358:41Brons
4
Gun-Britt Holmberg
FK Vittus
62:2316:2515:41Brons
5
Ingrid Nilsson
Växjö OK
81:3021:2734:48
Siv Larsson
Växjö AIS
Ej godkänd
 
H45 5700 meter23 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Rasmussen
OK Måsen
47:168:180:00Brons
2
Lars Sager
Ronneby OK
48:148:280:58Brons
3
Bengt Palm
OK Vilse 87
49:048:361:48Brons
4
Kjell Nero
Ronneby OK
51:469:054:30Brons
5
Jan Olof Ferm
FK Göingarna
55:059:407:49Brons
6
Göran Liljequist
OK Älme
56:409:569:24Brons
7
Lennart Smedenmark
Ronneby OK
56:469:589:30Brons
8
Nils-Arne Håkansson
Sölvesborgs OK
57:3410:0610:18Brons
9
Gert Nyberg
FK Göingarna
57:4710:0810:31Brons
10
Per Arne Evaldsson
OK Gynge
59:1110:2311:55Brons
11
Bengt Strindhagen
FK Vittus
59:4610:2912:30Brons
12
STEFAN BURHEN
OK Vilse 87
66:4711:4319:31Brons
13
Kenneth Lindblom
Växjö OK
66:4811:4319:32Brons
14
Jan-Erik Gummesson
Nybro OK
71:2712:3224:11Brons
15
Åke Ohlson
OK Skogsfalken
73:4312:5626:27
16
Lars-Göran Pettersson
IF Stjärnan
81:1014:1433:54
17
Johan Söderholm
OK Kompassen
84:4614:5237:30
18
Mats Runefors
Växjö OK
87:3515:2240:19
Christer Nilsson
FK Vittus
Ej godkänd
Jonny Sand
Norrhults SOK
Ej godkänd
Mats Persson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
Lars Svensson
OK Vilse 87
Ej godkänd
Lennart Lilja
Ronneby OK
Ej godkänd
 
D50 3300 meter13 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
GUN-BRITT FRANSSON
Emmaboda OK
35:1310:400:00Brons
2
Britt-Mari Karlsson
Växjö OK
35:5410:530:41Brons
3
Gullevi Svensson
Ronneby OK
38:1111:342:58Brons
4
Margareta Gunnard
IF Hagen
39:2211:564:09Brons
5
Margret Karlsson
OK Skogsfalken
40:3612:185:23Brons
6
Ulla Håkansson
OK Gynge
43:5113:178:38Brons
7
Kerstin Wernesjö
Norrhults SOK
46:1314:0011:00Brons
8
Lena Olsson
OK Orion
49:2414:5814:11Brons
9
Monika Påhlstorp
Emmaboda OK
52:1015:4816:57Brons
10
Vanja Gummesson
Nybro OK
57:5017:3222:37
11
Kristina Fransson
OK Virdarna
81:4424:4646:31
Solbritt Gustafsson
OK Virdarna
Ej godkänd
Bodil Ruther
OK Älme
Ej godkänd
 
H50 4800 meter19 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ronny Hjalmarsson
Emmaboda OK
39:588:200:00Brons
2
Leif Sandgren
Frosta OK
41:498:431:51Brons
3
Per Engkvist
Ronneby OK
47:569:597:58Brons
4
Roland Hermansson
OK Gynge
48:1410:038:16Brons
5
Kaj Nilsson
OK Orion
48:2710:068:29Brons
6
Sven-Olof Larsson
Växjö AIS
49:0810:149:10Brons
7
Kent Ekdahl
Emmaboda OK
50:0510:2610:07Brons
8
Rolf Andreasson
OK Skogsfalken
53:2711:0813:29Brons
9
Lars-Christer Karlsson
Emmaboda OK
56:4511:4916:47Brons
10
Sven-Åke Karlsson
IK Hakarpspojkarna
57:0511:5417:07Brons
11
Krister Nilsson
Växjö OK
57:2411:5817:26Brons
12
Conny Berggren
Växjö AIS
58:3312:1218:35Brons
13
Jan Persson
Ystads OK
60:1712:3420:19Brons
14
Kenneth Brorsson
Hässleholms OK
60:3512:3720:37Brons
15
Jan Nilsson
FK Snapphanarna
69:4714:3229:49
16
Göran Rundgren
Lessebo OK
75:3015:4435:32
17
Bo Carlsson
OK Skogsfalken
83:3217:2443:34
18
JÖRGEN FRANSSON
Emmaboda OK
91:0318:5851:05
Sven-Erik Nilsson
OK Gynge
Ej godkänd
 
D55 3300 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Berit Byström
OK Virdarna
47:4714:290:00Brons
2
Eva Bergstrand
Värend GN OL
60:1018:1412:23Brons
3
Karin Lindén
OK Gynge
62:5719:0515:10Brons
4
Brita Dahlberg
Hässleholms OK
69:2321:0221:36Brons
Eva Åberg
Frosta OK
Ej godkänd
 
H55 4300 meter17 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lennart Mauritsson
Ronneby OK
39:329:120:00Brons
2
Göran Persson
FK Finn
41:239:371:51Brons
3
Waste Byström
OK Virdarna
44:0510:154:33Brons
4
Roland Offrell
Frosta OK
45:2810:345:56Brons
5
Kjell Månsson
Ronneby OK
47:1811:007:46Brons
6
Kennerth Gustafsson
OK Virdarna
47:2011:007:48Brons
7
Björn Nordström
Hässleholms OK
47:5911:108:27Brons
8
Lars Lindén
OK Gynge
49:2311:299:51Brons
9
Torgny Jonsson
Växjö AIS
52:0512:0712:33Brons
10
Ronny Carlsson
OK Skogsfalken
52:1512:0912:43Brons
11
Hubert Hugosson
OK Gynge
53:1812:2413:46Brons
12
Sven Ruther
OK Älme
61:2814:1821:56
13
Bertil Ahlberg
OK Gynge
65:5915:2126:27
14
Ingmar Wernesjö
Norrhults SOK
66:0215:2126:30
15
John Erik Bergstrand
Värend GN OL
67:5515:4828:23
Jan Dahlberg
Hässleholms OK
Ej godkänd
Bengt Åke Nilsson
OK Torfinn
Ej godkänd
 
D60 2900 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Blomqvist
OK Skogsfalken
54:4018:510:00Brons
2
Siv-Britt Nilsson
FK Vittus
56:5819:392:18Brons
3
Ulli Andersson
OK Orion
66:3122:5611:51Brons
 
H60 4300 meter11 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bertil Lööf
OK Pan-Kristianstad
38:288:570:00Brons
2
Inge Nilsson
OK Älme
48:0011:109:32Brons
3
Sven Gyberg
OK Skogsfalken
49:0711:2510:39Brons
4
Göran Folkesson
Ronneby OK
52:0912:0813:41Brons
5
Roland Ekelöf
Värend GN OL
55:4612:5817:18Brons
6
Stefan Nilsson
FK Vittus
59:0513:4420:37
7
Sten Johansson
OK Skogsfalken
64:2314:5825:55
8
Thure Åberg
IF Hagen
68:2915:5630:01
9
Bengt Åberg
Frosta OK
73:4417:0935:16
10
Erik Persson
Växjö AIS
79:2818:2941:00
Roland Karlsson
Skogslöparna
Ej godkänd
 
D65 2900 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Widerberg
OK Skogsfalken
53:3718:290:00Brons
2
Inga-Maj Persson
OK Gynge
63:5122:0110:14Brons
 
H65 3700 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sven Svensson
FK Vittus
44:0911:560:00Brons
2
Curt Hjalmarsson
Hässleholms OK
45:3012:181:21Brons
3
Stig Noren
Ålems OK
52:4514:158:36Brons
4
Verner Larsson
FK Göingarna
57:2715:3213:18Brons
5
Gunnar Bladh
OK Älme
63:3917:1219:30Brons
6
Elis Lundkvist
OK Gynge
64:2217:2420:13Brons
Åke Nilsson
Växjö AIS
Ej godkänd
 
D70 2900 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sylvia Jansson
Emmaboda OK
77:3126:440:00Brons
2
Ulla Hjalmarsson
Hässleholms OK
79:0727:171:36Brons
3
Lena Nordahl
Örkelljunga FK
88:4730:3711:16Brons
4
Ulla-Stina Selmén
FK Snapphanarna
89:4330:5612:12Brons
 
H70 3700 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hans Lindin
Malmö OK
46:2412:320:00Brons
2
Arne Nordahl
Örkelljunga FK
48:1313:021:49Brons
3
STURE JANSSON
Emmaboda OK
52:4514:156:21Brons
4
Lennart Selmén
FK Snapphanarna
55:4615:049:22Brons
5
John Lang
Nybro OK
56:2915:1610:05Brons
6
Börje Persson
OK Gynge
58:5015:5412:26Brons
 
Inskolning 1800 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
David Folkesson
Ronneby OK
13:497:410:00Järn
2
Mikaela Berglund
Norrhults SOK
15:188:301:29Järn
3
Louise Jansson
Växjö OK
15:478:461:58Järn
4
Annie Granehäll
Norrhults SOK
15:498:472:00Järn
5
Johan Wihlborg
OK Vilse 87
15:538:492:04Järn
6
Josefin Tjernlund
OK Vilse 87
17:109:323:21Järn
6
Ellinor Tjernlund
OK Vilse 87
17:109:323:21Järn
8
Matilda Arnesson
OK Skogsfalken
18:5310:295:04Järn
9
Felix Larsson
OK Skogsfalken
18:5610:315:07Järn
9
Malin Berglund
Norrhults SOK
18:5610:315:07Järn
11
Oskar Henmyr
OK Vilse 87
19:2110:455:32Järn
12
Gunnar Rolander
OK Pan-Kristianstad
20:0011:076:11Järn
13
Karin Smedenmark
Ronneby OK
20:2011:186:31Järn
14
Jonatan Sand
Hässleby SOK
20:5511:377:06Järn
15
Edvin Aronsson
Emmaboda OK
21:0411:427:15Järn
16
Nils Lund
OK Gynge
34:2919:0920:40Järn
 
Öppen 1 2300 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Madeleine Johansson
FK Vittus
19:088:190:00Brons
2
Pernilla Svensson
OK Virdarna
21:149:142:06Brons
 
Öppen 2 2500 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Wihlborg-Palm
OK Vilse 87
26:5210:450:00Brons
2
Marie Madsen
Ronneby OK
28:1911:201:27Brons
3
Anna Madsen
Ronneby OK
30:3512:143:43Brons
 
Öppen 4 3300 meter10 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunnar Ahlström
Litsbygdens SK
40:2112:140:00Brons
2
Agneta Petersson
Ronneby OK
57:1317:2016:52
3
Birgitta Nilsson
FK Snapphanarna
59:4718:0719:26
4
Bengt Johansson
Klubblös
64:5619:4124:35
5
Kristina Mathiasson
Stigmännen Karlshamns OK
77:1623:2536:55
6
SABINA NILSSON
Sölvesborgs OK
79:4424:1039:23
7
Birgitta Petersson
Alvesta SOK
84:3325:3744:12
Ulla Folkesson
FK Göingarna
Ej godkänd
Eva-Lisa Håkansson
Sölvesborgs OK
Ej godkänd
Per-Gunnar Persson
OK Pan-Kristianstad
Ej godkänd
 
Öppen 5 3700 meter18 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonathan Engström
Lessebo OK
43:3711:470:00Brons
2
Thomas Ingmarsson
OK Vilse 87
44:1311:570:36Brons
3
Therese Gustafsson
OK Virdarna
45:3812:202:01Brons
4
Mats Carlberg
Heleneholms IF
48:3413:084:57Brons
5
Lars-Åke Stridh
Hässleholms OK
48:4613:115:09Brons
6
Ingrid Nilsson
Ronneby OK
51:3813:578:01Brons
7
Ann-Charlotte Nedfors
OK Dacke
51:5814:038:21Brons
8
Karin Folkesson
OK Älme
52:2514:108:48Brons
9
Eva Rolander
OK Pan-Kristianstad
53:4914:3310:12Brons
10
Anders Blad
Sölvesborgs OK
55:2314:5811:46Brons
11
Anders Janzon
OK Vilse 87
55:4015:0312:03Brons
12
Sture Roos
OK Pan-Kristianstad
61:2416:3617:47
13
Daniel Ottnell
Frosta OK
61:3816:3918:01
14
John Peter Wåhlin
OK Skogsfalken
67:1318:1023:36
15
Gunnar Nilsson
Växjö AIS
71:1619:1627:39
16
Helene Carlberg
Heleneholms IF
77:1320:5233:36
Ulf Lars Crister Nilsson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
Marianne Offrell
Frosta OK
Ej godkänd
 
Öppen 6 4800 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sven Nedfors
OK Dacke
65:3013:390:00Brons
2
Katarina Andersson
OK Silva
85:0217:4319:32Brons
Gunnar Sand
Hässleby SOK
Ej godkänd
 
Öppen 7 2900 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Håkan Nilsson
Ronneby OK
44:3215:210:00Brons
2
Arne Berggren
Växjö AIS
46:1315:561:41Brons
3
Yngve Magnusson
OK Orion
60:5120:5916:19
4
Gunnar Sigurd Karlsson
Ronneby OK
68:1823:3323:46
5
Evy Roos
OK Pan-Kristianstad
72:3625:0228:04
6
Rolf Folkesson
FK Göingarna
81:4628:1237:14
7
Ingmar Nilsson
OK Gynge
87:0030:0042:28
 
Öppen 8 5700 meter12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Roger Olsson
Andrarums IF
51:048:580:00Brons
2
Håkan Jönsson
OK Skogsfalken
51:359:030:31Brons
3
Ingmar Olsson
OK Vilse 87
60:4810:409:44Brons
4
Matts Tenland
Andrarums IF
62:1910:5611:15Brons
5
Johan Jakobsson
IF Hansa-Hoburg
62:3010:5811:26Brons
6
Kalle Lindqvist
Växjö OK
63:3211:0912:28Brons
7
David Bengtsson
FK Åsen
63:4211:1112:38Brons
8
Joakim Ekdahl
Emmaboda OK
72:0312:3820:59
9
Ove Söderström
OK Dacke
84:3214:5033:28
10
Annica Gabrielsson
Växjö OK
93:0816:2042:04
11
Bernt Petersson
Alvesta SOK
98:4317:1947:39
Kerstin Arnesson
OK Skogsfalken
Ej godkänd
 
Öppen 9 7000 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jens Nilsson
OK Skogsfalken
57:068:090:00Brons
2
Arne Kruse
Stigmännen Karlshamns OK
68:039:4310:57Brons
3
Håkan Lindén
OK Silva
73:4610:3216:40Brons