Natt-DM Uppland och Västmanland

2008-09-05

Arrangör: OK Enen

Nivå:
Distrikt
Anmälda:
324
Form:
Individuell
Startande:
281
Distans:
Natt
Fullföljande:
264
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Uppl 6310 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin Sjölander
OK Rodhen
49:437:530:00Guld
2
Linda Byström
IF Thor
50:498:031:06Guld
3
Annika Ridell
IF Thor
65:5910:2716:16Silver
4
Petra Halvarsson
IF Thor
72:5211:3323:09
 
D21 Väst 4670 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Carlsson
Västerås SOK
44:239:300:00Guld
2
Annika Sundström
Västerås SOK
48:2410:224:01Guld
 
H21 Uppl 9760 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jörgen Ohlin
OK Linné
65:406:440:00Guld
2
Tommy Lindberg
OK Roslagen
69:427:084:02Guld
3
Ulrik Imberg
OK Linné
71:327:205:52Guld
4
Ola Hultin
OK Roslagen
85:368:4619:56Silver
5
Andreas Pousette
Rånäs OK
92:169:2726:36Silver
6
Kent Lundvall
Vallentuna-Össeby OL
93:419:3628:01
7
Mathias Wilhelmsson
IF Thor
95:319:4729:51
8
Jonas Eriksson
Rånäs OK
103:0210:3337:22
Mats Fröberg
OK Linné
Ej godkänd
 
H21 Väst 9760 meter7 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Crister Nygren
Norbergs OK
71:307:200:00Guld
2
Andreas Eriksson
Västerås SOK
86:368:5215:06Silver
3
Stefan Roos
Västerås SOK
88:129:0216:42Silver
4
Håkan Andersson
Västerås SOK
88:299:0416:59Silver
5
Viktor Öhlén
Surahammars SOK
88:449:0517:14Silver
Cristian Larsson
Köping-Kolsva OK
Ej godkänd
Magnus Öhling
Västerås SOK
Ej godkänd
 
D20 Uppl 4670 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rebecca Bjärrenholt
Rånäs OK
43:489:230:00Guld
2
Elisa Elstner
OK Linné
51:0510:567:17Silver
 
D18 Uppl 4470 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linnea Nilsson
OK Linné
40:048:580:00Guld
2
Malin Williamsson
Rånäs OK
41:029:110:58Guld
3
Anna Åhman
Rånäs OK
44:4910:024:45Guld
4
Terese Ohlsson
OK Linné
51:3411:3211:30Silver
5
Torun Swenning
OK Linné
58:3813:0718:34
6
Linnéa Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
68:1415:1628:10
 
D18 Väst 4470 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofie Landqvist
Köping-Kolsva OK
36:408:120:00Guld
2
Sofie Wetter
Arboga OK
39:588:563:18Guld
3
Johanna Mikkelä
OK Hedströmmen
48:3310:5211:53Silver
 
H18 Uppl 6310 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Ridefelt
OK Linné
41:176:330:00Guld
2
Simon Eklöv
OK Linné
48:407:437:23Silver
3
Thomas Pettersson
IF Thor
64:2210:1223:05
4
Niklas Reinholdsson
IF Thor
74:4911:5133:32
5
Ola Jansson
Rasbo IK
83:4213:1642:25
Daniel Lindgren
Sigtuna OK
Ej godkänd
 
D16 Uppl 3620 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alexandra Bjärrenholt
Rånäs OK
28:297:520:00Mästare
2
Sofia Forngren
OK Enen
29:228:070:53Mästare
3
Louise Borg
OK Enen
33:039:084:34Elit
4
Anna Linde
OK Linné
33:049:084:35Elit
5
Hanna Axelsson-Meyerson
OK Linné
35:199:456:50Guld
6
Julia Andersson
OK Enen
42:4211:4814:13Silver
7
Johanna Verwijst
Länna IF
48:0813:1819:39Brons
8
Frida Lindgren
Sigtuna OK
52:2614:2923:57Järn
9
Lisa Andersson
OK Enen
66:3718:2438:08Järn
 
D16 Väst 3620 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linda Öström
Norbergs OK
47:1913:040:00Mästare
2
Sabina Hedlund
Köping-Kolsva OK
49:2213:382:03Mästare
 
H16 Uppl 4470 meter12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Torbjörn Jacobsson
OK Rodhen
32:037:100:00Mästare
2
Robin Pousette
Rånäs OK
32:587:230:55Mästare
3
Henrik Jonsson
OK Rodhen
33:197:271:16Mästare
4
Martin Jansson
OK Rodhen
37:078:185:04Elit
5
Joakim Wigertz
Långhundra IF
38:208:356:17Elit
6
Isak Eklöv
OK Linné
38:218:356:18Elit
7
Anton Tegendal
OK Linné
38:348:386:31Elit
8
Anton Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
42:519:3510:48Guld
9
Adam Eklund
Rånäs OK
43:029:3810:59Silver
10
Robert Pettersson
IF Thor
43:519:4911:48Silver
11
Ulrik Nordberg
Tierps SOK
61:1213:4129:09Järn
Mandus Ridefelt
OK Linné
Ej godkänd
 
H16 Väst 4470 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rasmus Elmertoft
Norbergs OK
39:398:520:00Mästare
2
Erik Ramberg
Hallstahammars OK
41:519:222:12Mästare
3
Janne Selkälä
Köping-Kolsva OK
41:539:222:14Mästare
 
D14 Uppl 3170 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annika Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
26:508:280:00Elit
2
Maria Bengtsson
Långhundra IF
30:169:333:26Guld
3
Stina Nordström
OK Triangeln
35:2111:098:31Silver
4
Sanna Forsberg
Långhundra IF
35:4411:168:54Silver
5
Lovisa Nilsson
OK Linné
37:2211:4710:32Silver
6
Elin Brunnberg
Vallentuna-Össeby OL
37:4111:5310:51Silver
 
D14 Väst 3170 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åsa Ramberg
Hallstahammars OK
33:3810:370:00Elit
2
Johanna Larsson
Köping-Kolsva OK
34:2510:510:47Elit
3
Teresa Stafström
Köping-Kolsva OK
35:1411:071:36Elit
4
Sara Andersson
Norbergs OK
42:5913:349:21Silver
5
Elin Pettersson
Surahammars SOK
60:3919:0827:01Järn
 
H14 Uppl 3670 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Wigertz
Långhundra IF
28:047:390:00Elit
2
Simon Andersson
OK Rodhen
29:187:591:14Elit
3
Simon Ågren
OK Linné
34:079:186:03Guld
4
André Eklund
Rånäs OK
35:269:397:22Silver
5
Filip Axelsson Meyerson
OK Linné
38:0210:229:58Silver
6
Kalle Söderbärg
OK Roslagen
39:4310:4911:39Silver
7
Alexander Wedin
OK Rodhen
41:1511:1413:11Silver
8
Felix Alsén
OK Roslagen
41:2711:1813:23Silver
9
Emil Gyllenhammar
Sigtuna OK
42:0611:2814:02Silver
10
Matthias Andersson
Rånäs OK
47:3112:5719:27Brons
11
Björn Säfsten
Sigtuna OK
60:5616:3632:52Järn
12
Elias Sjöström
Länna IF
74:4220:2146:38Järn
13
Adrian Blomfeldt
OK Borgen
75:3820:3747:34Järn
Martin Smedmark
OK Roslagen
Ej godkänd
 
H14 Väst 3670 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Carl Näslund
Västerås SOK
35:409:430:00Elit
2
Niclas Larsson
Köping-Kolsva OK
37:5310:192:13Elit
 
D12 Väst 2290 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lovisa Jonsson
Hallstahammars OK
25:3311:090:00Guld
2
Victoria Byman
Västerås SOK
26:0911:250:36Guld
 
H12 Uppl 2430 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anton Forsberg
Långhundra IF
17:557:220:00Guld
2
Johannes Ridefelt
OK Linné
19:137:541:18Guld
3
Sixten Jonsson
OK Linné
19:508:101:55Guld
4
Michael Andersson
Rånäs OK
20:298:262:34Silver
5
Waldemar Andersson
OK Roslagen
21:148:443:19Silver
6
Henrik Nordström
Sigtuna OK
23:559:516:00Silver
 
H12 Väst 2290 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Andreas Sundström
Västerås SOK
14:356:220:00Guld
2
Isak Söderström
Sala OK
16:157:061:40Guld
3
Cevin Starö
Sala OK
18:137:573:38Silver
4
Rasmus Möller
Arboga OK
19:258:294:50Silver
 
D35 Uppl 4100 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Yvonne Grehn
OK Rodhen
43:5310:420:00Guld
2
Josefine Nordström
OK Triangeln
47:5911:424:06Guld
 
H35 Uppl 6820 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ola Lind
IF Thor
46:296:490:00Guld
2
John Solbreck
OK Roslagen
50:337:254:04Guld
3
Henrik Roos
OK Linné
61:158:5914:46Silver
 
H35 Väst 6820 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Sahlén
Västerås SOK
58:118:320:00Guld
2
Per Andersson
Västerås SOK
61:168:593:05Guld
3
Daniel Björnberg
Västerås SOK
78:5111:3420:40Silver
Terje Lund
Västerås SOK
Ej godkänd
 
D40 Uppl 3780 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marianne Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
37:309:550:00Guld
2
Ninni Bjärrenholt
Rånäs OK
39:4110:302:11Guld
3
Maria Hart
OK Linné
45:4512:068:15Silver
 
D40 Väst 3780 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulrika J Olofsdotter
Hallstahammars OK
50:1713:180:00Guld
2
Berit Wetter
Arboga OK
61:3716:1811:20Silver
 
H40 Uppl 5860 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jens Andersson
OK Roslagen
51:268:470:00Guld
2
Per Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
51:328:480:06Guld
3
Petter Ranefall
IF Thor
52:218:560:55Guld
4
Mats Jonsell
IF Thor
52:529:011:26Guld
5
Michael Holmgren
IF Thor
53:469:112:20Guld
6
Patrik Smedmark
OK Roslagen
54:159:152:49Guld
7
Ulf Jansson
OK Triangeln
55:089:253:42Guld
8
Anders Eriksson
OK Linné
56:149:364:48Guld
9
Jonas Giding
Vallentuna-Össeby OL
56:449:415:18Guld
10
Peter Hambäck
Långhundra IF
61:1010:269:44Silver
11
Christer Arksand
Vallentuna-Össeby OL
61:3710:3110:11Silver
12
Mats Ekman
Vallentuna-Össeby OL
61:5610:3410:30Silver
13
Stefan Nordström
Sigtuna OK
81:4313:5730:17
14
Kenneth Jonsson
OK Linné
90:1515:2438:49
15
Roger Uddmäre
Sigtuna OK
95:5916:2344:33
 
H40 Väst 5860 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Robert Palm
Västerås SOK
56:279:380:00Guld
2
Mårten Källström
Sala OK
56:449:410:17Guld
3
Ola Torstensson
Västerås SOK
58:5910:042:32Guld
4
Ben Strengell
Västerås SOK
62:3910:416:12Guld
5
Torbjörn Jonsson
Arboga OK
65:0611:078:39Silver
6
Juha Pettersson
Surahammars SOK
116:2819:5260:01
Mikael Davidsson
Västerås SOK
Ej godkänd
 
D45 Uppl 3780 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Dorothe Spillmann
IF Thor
38:0510:040:00Guld
2
Cathrine Johansson
Tierps SOK
40:4810:482:43Guld
3
Lena Nilsson
OK Linné
40:5010:482:45Guld
4
Karin Jansson
OK Rodhen
44:3811:486:33Silver
5
Carina Jacobsson
OK Rodhen
47:0812:289:03Silver
6
Agneta Karlsson
Rånäs OK
48:3512:5110:30Silver
7
Marie Öhman
Vallentuna-Össeby OL
53:1514:0515:10Silver
8
Carina Johansson
OK Borgen
62:1216:2724:07
 
D45 Väst 3780 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Larsson
Sala OK
47:2912:340:00Guld
2
Annika Davidsson
Västerås SOK
49:2513:041:56Guld
 
H45 Uppl 5320 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Jönsson
OK Triangeln
35:346:410:00Guld
2
Anders Söderbärg
OK Roslagen
54:2610:1418:52
3
Tomas Jansson
Länna IF
54:5810:2019:24
4
Gunnar Tegendal
OK Linné
58:4911:0323:15
5
Per Edenhamn
Länna IF
76:1114:1940:37
6
Björn-Ove Bergkvist
Vallentuna-Össeby OL
77:3114:3441:57
 
H45 Väst 5320 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Sundström
Västerås SOK
43:458:130:00Guld
2
Mats Bergman
Norbergs OK
47:098:523:24Guld
3
Jan-Olov Bergman
Västerås SOK
50:559:347:10Silver
4
Roger Åsberg
OK Hedströmmen
51:569:468:11Silver
5
Carl Byman
Västerås SOK
68:4712:5625:02
 
H50 Uppl 4670 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Andreas Hjertson
OK Linné
35:027:300:00Guld
2
Berth-Arne Bengtsson
Långhundra IF
46:109:5311:08Silver
3
Lars Landström
Långhundra IF
49:3810:3814:36Silver
4
Peter Brunnberg
Vallentuna-Össeby OL
51:2111:0016:19
5
Mats Lundman
OK Roslagen
54:2911:4019:27
6
Eddie Bjärrenholt
Rånäs OK
56:2612:0521:24
7
Sven-Erik Levin
Tierps SOK
64:3713:5029:35
 
H50 Väst 4670 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars-Åke Andersson
Arboga OK
41:578:590:00Guld
2
Björn Rosendahl
Västerås SOK
42:419:080:44Guld
3
Mats Landqvist
Köping-Kolsva OK
44:139:282:16Guld
4
Kenneth Larsson
Köping-Kolsva OK
52:4711:1810:50Silver
5
Pelle Höök
Köping-Kolsva OK
57:2412:1715:27Silver
 
D55 Uppl 3160 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingrid Sjölander
OK Rodhen
34:4711:000:00Guld
2
Ingegerd Lusensky
Sigtuna OK
50:5716:0716:10
3
Gudrun Grass
Vallentuna-Össeby OL
77:1124:2642:24
 
D55 Väst 3160 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna-Karin Johansson
Vandrarringen
45:0714:170:00Guld
2
Gun Millinger
Västerås SOK
49:2915:404:22Guld
 
H55 Uppl 4510 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hans Ohlin
Rånäs OK
39:278:450:00Guld
2
Christer Eriksson
OK Linné
40:068:530:39Guld
3
Jan Johansson
IF Thor
41:129:081:45Guld
4
Tommy Sjölander
OK Rodhen
41:269:111:59Guld
5
Lars-Erik Hermansson
OK Linné
41:539:172:26Guld
6
Carl-Arne Malmberg
Vallentuna-Össeby OL
42:239:242:56Guld
7
Leonard Jansson
Rasbo IK
45:3410:066:07Silver
8
Göran Falk
IF Thor
54:3012:0515:03Silver
9
Leif Erik Karlsson
Rånäs OK
60:2013:2320:53
Lars Pontén
IF Thor
Ej godkänd
 
H55 Väst 4510 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sven-Olov Wiklund
Arboga OK
38:358:330:00Guld
2
Peder Wickström
Arboga OK
38:518:370:16Guld
3
Johan Källman
Norbergs OK
40:048:531:29Guld
4
Göran Larsson
Sala OK
40:419:012:06Guld
5
Sten-Åke Holmberg
Sala OK
43:279:384:52Silver
6
Gunnar Munktelius
Surahammars SOK
45:1710:026:42Silver
7
Leo Johansson
Vandrarringen
48:3810:4710:03Silver
Åke Larsson
OK Hedströmmen
Ej godkänd
 
D60 Uppl 3160 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Dagny Elisabet Gustavsson
Sigtuna OK
38:5212:180:00Guld
2
Ylva Nilsson
Vallentuna-Össeby OL
43:4613:514:54Silver
3
Gun Inger Sahlberg
Långhundra IF
45:2114:216:29Silver
4
Marianne Sellgren
Sigtuna OK
47:5015:088:58Silver
5
Barbro Börjeson
Sigtuna OK
56:2917:5217:37
6
Elke Wilke-Günther
Tierps SOK
87:4127:4548:49
 
D60 Väst 3160 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Margareta Löfqvist
Västerås SOK
47:2515:000:00Guld
2
Eva Kjellman
Vandrarringen
55:1717:307:52Silver
 
H60 Uppl 4100 meter12 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Eriksson
Heby AIF
42:0910:170:00Guld
2
Stig Torsten Pettersson
Långhundra IF
45:0110:592:52Guld
3
Sören Eriksson
Länna IF
47:0511:294:56Guld
4
Per-Erik Wåhlberg
OK Linné
48:3811:526:29Silver
5
Karl-Göran Gustafsson
Upsala IF
54:4713:2212:38Silver
6
Leif Nordlund
Länna IF
55:3813:3413:29Silver
7
Sten Johansson
OK Borgen
61:0914:5519:00
8
Ulf Skogtjärn
OK Linné
67:3816:3025:29
9
Evert Karlsson
Rimbo SOK
70:5617:1828:47
10
Jan Olov Jonsson
Tierps SOK
74:5518:1632:46
Bengt-Olov Törnqvist
Sigtuna OK
Ej godkänd
Yngve Persson
Tierps SOK
Ej godkänd
 
H60 Väst 4100 meter4 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rolf Karlsson
Hallstahammars OK
46:4611:240:00Guld
2
Lars Johansson
Hägersta GF
58:2314:1411:37Silver
3
Stig Törnkvist
Köping-Kolsva OK
62:2615:1415:40Silver
Göran Wiig
Hallstahammars OK
Ej godkänd
 
D65 Väst 2750 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gurli Back
Fagersta OK
37:5213:460:00Guld
2
Gun Holmqvist
Arboga OK
63:2123:0225:29
 
H65 Uppl 3740 meter12 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
L-O Mattsson
OK Roslagen
38:4810:220:00Guld
2
Åke Gatelid
Sigtuna OK
40:2510:481:37Guld
3
Thord Rådberg
OK Roslagen
40:5110:552:03Guld
4
Kurt Boström
OK Linné
41:1911:032:31Guld
5
Ove Carlsson
OK Linné
42:0611:153:18Guld
6
Christer Solbreck
Långhundra IF
47:4012:458:52Silver
7
Erik Nordström
Björklinge SOK
51:3413:4712:46Silver
8
Torbjörn Atterbrand
Tierps SOK
53:1514:1414:27Silver
9
Hans Sahlberg
Långhundra IF
62:4516:4723:57
Per-Erik Thunström
OK Linné
Ej godkänd
Lars-Olov Andersson
Sigtuna OK
Ej godkänd
Rune Thurén
Vallentuna-Össeby OL
Ej godkänd
 
H65 Väst 3740 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per-Ivar Möllberg
Arboga OK
35:379:310:00Guld
2
Ragnar Eriksson
OK Hedströmmen
39:5310:404:16Guld
3
Sören Johansson
OK Norden
42:1611:186:39Silver
4
Torbjörn Johansson
OK Norden
42:4311:257:06Silver
5
Kjell Mjöberg
Hallstahammars OK
44:2011:518:43Silver
6
Karl-Gustav Klemets
Hallstahammars OK
45:4912:1510:12Silver
7
Lars-Erik Rask
Västerås SOK
46:0412:1910:27Silver
8
Hans Andersson
Västerås SOK
51:1813:4315:41
9
Sune Ahlin
Köping-Kolsva OK
53:1214:1317:35
10
Lars Kjellman
Vandrarringen
59:3115:5523:54
11
Tore Kangas
Västerås SOK
69:2618:3433:49
 
H70 Uppl 3740 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sivert Söderbärg
OK Roslagen
46:2212:240:00Guld
2
Tryggve Trygg
OK Roslagen
52:2414:016:02Silver
3
Börje Blomquist
Sigtuna OK
63:5917:0617:37Silver
 
H70 Väst 3740 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Söderlund
Hallstahammars OK
51:5713:530:00Guld
2
Ragnar Hasselquist
Hallstahammars OK
61:4816:319:51Silver
 
H75 Uppl 2750 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inge Håkansson
OK Linné
37:2913:380:00Guld
2
Jörgen Axelsson
Upsala SIF
42:1315:214:44Silver
 
H75 Väst 2750 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Signar Palm
Hallstahammars OK
35:4613:000:00Guld
2
Nils Gunnar Karlsson
Köping-Kolsva OK
37:4113:421:55Guld
3
Sivert Ström
Vandrarringen
52:4619:1117:00
 
U1 2290 meter2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jakob Lilja
OK Enen
32:0514:010:00Järn
Christian Svensson
Västerås SOK
Ej godkänd
 
U2 2330 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mirjam Dalén
Sala OK
19:118:140:00Järn
2
Anton Källström
Sala OK
19:148:150:03Järn
 
U3 2430 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stålhand Isak
OK Enen
19:077:520:00Järn
2
Karl-Oskar Plahn
OK Enen
19:097:530:02Järn
3
Rasmus Steen
OK Enen
22:069:062:59Järn
4
Simon Bernerson
OK Enen
38:5015:5919:43Järn
5
Jakob Lilja
OK Enen
38:5115:5919:44Järn
 
Öppen 2 2290 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Grenfeldt
OK Roslagen
19:068:200:00
 
Öppen 4 3670 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Roine Andersson
Rånäs OK
30:428:220:00Brons
2
Camilla Öhman
Vallentuna-Össeby OL
38:2110:277:39Brons
3
Pär Jansson
IF Thor
38:3310:307:51Brons
4
Jörgen Dalén
Sala OK
40:3911:059:57Brons
5
Lars Hall
Västerås SOK
48:4013:1617:58
6
Elisabet Elmertoft
Norbergs OK
49:3113:3018:49
7
Tomas Axelsson
OK Linné
56:5915:3226:17
8
Hanna Larsson
Arboga OK
59:5616:2029:14
9
André Åhlgren
Arboga OK
60:0116:2129:19
10
Erik Säfsten
Sigtuna OK
72:2119:4341:39
11
Örjan Sjöström
Länna IF
83:5622:5253:14
12
Katarina Aminder
Länna IF
84:0322:5453:21
 
Öppen 7 5860 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Vangbo
IF Thor
63:2310:490:00Brons
2
Jörgen Åhman
Rånäs OK
66:5611:253:33Brons
3
Ruhdi Karlsson
Västerås SOK
75:3912:5512:16Brons
4
Johan Palmfjord
OK Enen
145:5324:5482:30