Advent Orient 2008, Etapp 4

2008-12-21

Arrangör: OK Silva

Nivå:
Lokal
Anmälda:
243
Form:
Individuell
Startande:
243
Distans:
Medel
Fullföljande:
239
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D16 4190 meter, 10 kontroller2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Bredfelt
Lunds OK
36:058:370:00Mästare
2
Marica Andersson
Lunds OK
38:209:092:15Mästare
 
H16 5310 meter, 11 kontroller3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Björn Lindqvist
Rävetofta OK
36:556:570:00Mästare
2
Siri Klausen
Ballerup OK
52:419:5515:46Silver
Erik Lenning
Rävetofta OK
Diskvalificerad8:30
 
D13 3010 meter, 7 kontroller3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Bredfelt
Lunds OK
28:149:230:00Elit
2
Amanda Nilsson
Skåneslättens OL
28:509:350:36Elit
3
Saga Thomsen
Malmö OK
31:1210:222:58Elit
 
H13 3010 meter, 7 kontroller9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Axel Schulz
Helsingborgs SOK
18:546:170:00Elit
2
Carl Rämmal
Lunds OK
23:207:454:26Silver
3
Johan Lenning
Skåneslättens OL
23:597:585:05Silver
4
Filip Nordahl
Simrishamns OK
26:548:568:00Silver
5
Adam Segerslätt
Skåneslättens OL
27:509:158:56Silver
6
Theo Pistora
Lunds OK
33:2511:0614:31Brons
7
Johan Andersson
Lunds OK
33:3211:0814:38Brons
8
Anton Hansson
Lunds OK
36:5112:1517:57Järn
9
Adrian Engström
OK Silva
56:4818:5237:54Järn
 
D40 4190 meter, 10 kontroller21 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lotta Gyllensten
Rävetofta OK
30:097:120:00Brons
2
Ann-Kristin Sjöström
OK Kompassen
32:397:482:30Brons
3
Christine Edenbrandt
Lunds OK
32:577:522:48Brons
4
Kati Németh
Stigmännen Karlshamns OK
33:348:013:25Brons
5
Anna Thorell-Jönsson
OK Kontinent
33:498:043:40Brons
6
Maria Lenning
Rävetofta OK
34:068:083:57Brons
7
Christina Segerslätt
Skåneslättens OL
34:078:093:58Brons
8
Carolina Landin
Malmö OK
35:388:305:29Brons
9
Yvonne Andersson
OK Silva
36:018:365:52Brons
10
Mia Åberg
Eslövs FK
37:268:567:17Brons
11
Maritha Schön
Andrarums IF
38:099:068:00Brons
12
Ing-Britt Swedenborg
Lunds OK
39:159:229:06Brons
13
Gunilla Persson
Malmö OK
41:089:4910:59
14
Aina Jeppsson
Lunds OK
43:3010:2313:21
15
Eva Rydh
Klubblös
46:0010:5915:51
16
Susanne Göransson
Frosta OK
46:3011:0616:21
17
Schulz Marie
Helsingborgs SOK
47:2411:1917:15
18
Ann-Louise Ehn-Westesson
OK Kontinent
47:3511:2117:26
19
Anita Olsson
OK Silva
50:2612:0220:17
20
Karin Brundell-Freij
Lunds OK
55:2413:1325:15
21
Elsie Bengtsson
Rävetofta OK
62:2114:5332:12
 
H40 6240 meter, 11 kontroller27 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulf Jungstrand
OK Skogsfalken
36:385:520:00Brons
2
Per Warfvinge
Lunds OK
40:106:263:32Brons
3
Håkan Grubb
Malmö OK
40:486:324:10Brons
4
Anders Freij
Lunds OK
41:026:354:24Brons
5
Svante Lennerstedt
Lunds OK
41:046:354:26Brons
6
Sten Segerslätt
Skåneslättens OL
41:246:384:46Brons
7
Göran Frank
Eslövs FK
42:016:445:23Brons
8
Alf Westesson
OK Kontinent
42:206:475:42Brons
9
Stefan Adolfsson
Eslövs FK
43:186:566:40Brons
10
Jörgen Forsberg
Helsingborgs SOK
43:266:586:48Brons
11
Ulf Linderfalk
Skåneslättens OL
44:487:118:10Brons
12
Håkan Nyberg
OK Kontinent
44:567:128:18Brons
13
Gert Pettersson
Lunds OK
45:547:219:16Brons
14
Anders Johansson
Lunds OK
45:577:229:19Brons
15
Jörgen Skaarup
Ballerup OK
46:007:229:22Brons
16
Peter Held
Rävetofta OK
47:097:3310:31Brons
17
Mats Rosberg
Tetra Pak IF
48:267:4611:48Brons
18
Björn Svensson
Helsingborgs SOK
49:057:5212:27
19
Jan Wahlström
Snättringe SK
49:227:5512:44
20
Magnus Mossberg
Lunds OK
50:248:0513:46
21
Roger Klotz
Malmö OK
50:518:0914:13
22
Jan Lenning
Skåneslättens OL
51:018:1114:23
23
Rolf Nilsson
Frosta OK
53:098:3116:31
24
Lars-Göran Nilsson
Malmö OK
55:388:5519:00
25
Håkan Jönsson
OK Kontinent
56:139:0119:35
26
Leif Carlsson
OK Kontinent
59:419:3423:03
27
Peter Schulz
Helsingborgs SOK
74:0611:5337:28
 
D55 3690 meter, 8 kontroller15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Margareta Kristensson
Malmö OK
33:209:020:00Brons
2
Torill Svendsen
Lunds OK
34:369:231:16Brons
3
Gudrun Nilsson
Lunds OK
35:029:301:42Brons
4
Margareta Sjöberg
Lunds OK
35:459:412:25Brons
5
Christina Nilsson
Andrarums IF
36:5410:003:34Brons
6
Berit Schannong
Malmö OK
37:4010:124:20Brons
7
Ingrid Salomonsson
OK Silva
38:2210:245:02Brons
8
Britt Forsell Pirozzi
Lunds OK
38:4010:295:20Brons
9
Barbro Nilsson
Andrarums IF
39:2210:406:02Brons
10
Barbro Hugosson
Lunds OK
41:2511:138:05Brons
11
Eva Åberg
Frosta OK
42:0311:248:43Brons
12
Karin Malmgren
Hjärnarps GH OL
43:5911:5510:39Brons
13
Gun Hansson
Andrarums IF
51:3914:0018:19
14
Lilian Härwell
Eslövs FK
52:2214:1119:02
15
Gunnel Nilsson
Malmö OK
65:1017:4031:50
 
H55 5310 meter, 11 kontroller41 startande, 41 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kent Nilsson
Andrarums IF
36:566:570:00Brons
2
Gert Nilsson
Lunds OK
38:287:151:32Brons
3
Eric Tenland
Stigmännen Karlshamns OK
39:317:272:35Brons
4
Ingemar Svensson
Lunds OK
39:487:302:52Brons
5
Mats Håkansson
Malmö OK
41:077:454:11Brons
6
Mats Olsson
Hässleholms OK
41:497:534:53Brons
7
Kenth Sundgren
OK Silva
42:257:595:29Brons
8
Benny Johansson
Malmö OK
42:348:015:38Brons
9
Jan Hansson
Lunds OK
43:188:096:22Brons
10
Benkt Anderson
Lunds OK
43:198:096:23Brons
11
Stefan Nilsson
Gyllebo
43:208:106:24Brons
12
Rune Berg
Lunds OK
44:168:207:20Brons
13
Stig Lindskog
Lunds OK
44:238:227:27Brons
14
Leif Karlsson
Frosta OK
44:478:267:51Brons
15
Claes-Göran Green
Lunds OK
45:118:318:15Brons
16
Janne Rydh
Malmö OK
45:538:388:57Brons
17
Hubert Hugosson
OK Gynge
46:378:479:41Brons
18
Ingvar Schön
Andrarums IF
46:488:499:52Brons
19
Bengt Salomonsson
Skåneslättens OL
47:138:5410:17Brons
20
Jan-Evert Ohlsson
Andrarums IF
47:158:5410:19Brons
21
Willie Olsson
Rävetofta OK
47:388:5810:42Brons
22
Karl Palm
Lunds OK
48:479:1111:51Brons
23
Göran Seger
FK Boken
49:019:1412:05
24
Gösta Svensson
Rävetofta OK
49:069:1512:10
24
Bengt Hansson
Andrarums IF
49:069:1512:10
26
Karl-Bertil Kjellsson
OK Silva
50:009:2513:04
27
Nils-Erik Bondesson
Frosta OK
50:289:3013:32
28
Mauritz Rahnasto
Tetra Pak IF
50:509:3413:54
29
Kaare Hansson
Malmö OK
52:539:5815:57
30
Johnny Malmgren
Hjärnarps GH OL
53:3410:0516:38
31
Sven-Erik Persson
Frosta OK
53:3810:0616:42
32
Håkan Brost
Malmö OK
54:1010:1217:14
33
Arne Persson
Malmö OK
56:2510:3719:29
34
Paul Schannong
Malmö OK
57:5110:5420:55
35
Magnus Bergh
Heleneholms IF
58:1210:5821:16
36
Sven Thelandersson
Lunds OK
59:4311:1522:47
37
Johnny Wallinge
OK Kolmården
65:0412:1528:08
38
Lennart Thelandersson
Eslövs FK
66:3812:3329:42
39
Christer Ljungquist
Lunds OK
68:0612:4931:10
40
Ingvar Lennerstedt
Lunds OK
68:4012:5631:44
41
Lennart Nilsson
Malmö OK
72:5013:4335:54
 
H70 3690 meter, 8 kontroller13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Klas Tykesson
Rävetofta OK
35:549:440:00Brons
2
Bertil Kollén
Tetra Pak IF
39:2510:413:31Brons
3
Rune Isaksson
Helsingborgs SOK
42:3711:336:43Brons
4
Ingemar Turesson
Malmö OK
42:4911:366:55Brons
5
Bengt Nygren
Malmö OK
43:4711:527:53Brons
6
Lars-Åke Svensson
Lunds OK
44:5912:119:05Brons
7
Bengt Åberg
Frosta OK
48:2813:0812:34
8
Ulf Steiner
Lunds OK
52:0314:0616:09
9
Arne Andersson
Eslövs FK
53:1614:2617:22
10
Sedney Hugosson
Lunds OK
56:3715:2120:43
11
Claes Claesson
Malmö OK
57:3815:3721:44
12
Sven Andersson
Tetra Pak IF
60:1516:2024:21
13
Lennart Nilsson
Rävetofta OK
69:2118:4833:27
 
D17 5310 meter, 11 kontroller17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lotta Linsefors
Lunds OK
36:006:470:00Brons
2
Anna Bredfelt
Lunds OK
37:016:581:01Brons
3
Eva-Lotta Bengtsson
Lunds OK
37:167:011:16Brons
4
Hanna Mellby
Eslövs FK
38:147:122:14Brons
5
Marika Husby
OK Silva
38:577:202:57Brons
6
Annie Larsson
Tolered-Utby Ol-klubb
39:207:243:20Brons
7
Marie Borggren
Lunds OK
39:457:293:45Brons
8
Eva Tykesson
Rävetofta OK
40:277:374:27Brons
9
Emma Kriblad
Hjärnarps GH OL
43:298:117:29Brons
10
Therese Persson
Göteborg-Majorna OK
43:358:127:35Brons
11
Marie Svensson
Rävetofta OK
44:408:258:40Brons
12
Anna Sjöström
Lunds OK
47:428:5911:42
13
Pernilla Olsson
Skåneslättens OL
49:419:2113:41
14
Sofie Haväng
Malmö OK
52:369:5416:36
15
Helene Nilsson
Tetra Pak IF
56:2910:3820:29
16
Stina Jeppsson
Lunds OK
62:1511:4326:15
Karin Jägryd
Lunds OK
Diskvalificerad13:45
 
H17 7910 meter, 15 kontroller38 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonathan Gunnarsson
OK Pan-Kristianstad
40:085:040:00Brons
2
Andreas Eriksson
Lunds OK
44:265:374:18Brons
3
Anders Jägryd
Lunds OK
45:195:445:11Brons
4
Robin Westesson
OK Kontinent
46:055:505:57Brons
5
Emil Andreasson
Emmaboda Verda OK
46:105:506:02Brons
6
Mattias Eriksson
Lunds OK
46:385:546:30Brons
7
Mikael Pihl
Lunds OK
48:316:088:23Brons
8
Leif E Larsen
Tisvilde Hegn OK
48:406:098:32Brons
9
Rasmus Grönlund
Lunds OK
48:496:108:41Brons
10
Anders Svensson
Lunds OK
49:246:159:16Brons
11
Bengt Olsson
Eslövs FK
49:536:189:45Brons
12
Johan Aspegren
OK Kontinent
50:046:209:56Brons
13
Fabian Ljungquist
Lunds OK
50:106:2110:02Brons
14
Per Aspegren
OK Kontinent
50:216:2210:13Brons
15
Sara Snogerup Linse
Lunds OK
50:276:2310:19Brons
16
Magnus Jönsson
OK Kontinent
50:566:2610:48Brons
17
Peter Hedberg
Lunds OK
51:016:2710:53Brons
18
Sanna Linsefors
Lunds OK
51:396:3211:31Brons
19
Mattias Åberg
Eslövs FK
52:026:3511:54Brons
20
Martin Kriblad
Hjärnarps GH OL
52:366:3912:28Brons
21
Mikael Nilsson
OK Kontinent
52:526:4112:44Brons
22
Urban Nyblom
Heleneholms Multisport
53:076:4312:59Brons
23
Anders Svensson
Rävetofta OK
53:546:4913:46Brons
24
Magnus Backan
Eslövs FK
56:037:0515:55
25
Mattias Tönquist
Lunds OK
56:157:0716:07
26
Per Linse
Lunds OK
57:407:1717:32
27
Nils Pistora
Lunds OK
58:087:2118:00
28
Mikkel Skaarup
Ballerup OK
58:567:2718:48
29
Andreas Nilsson
Tetra Pak IF
60:387:4020:30
30
Mattias Jacobsson
Malmö OK
63:438:0323:35
31
Erica Andersson
Lunds OK
63:508:0423:42
32
Magnus Nilsson
Andrarums IF
64:208:0824:12
33
Max Schulz
Helsingborgs SOK
67:538:3527:45
34
Björn Linse
Lunds OK
68:148:3828:06
35
Henrik Ewing
Andrarums IF
70:148:5330:06
36
Mats Berggren
Lunds OK
72:589:1332:50
37
Keith Larson
Lunds OK
141:1617:52101:08
Jens Sörvik
Lunds OK
Diskvalificerad6:48
 
Motion Kort 3010 meter, 7 kontroller15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bo Anders Nilsson
Lunds OK
24:298:080:00
2
Sven-Otto Jönsson
Eslövs FK
24:548:160:25
3
Bengt Persson
Eslövs FK
26:518:552:22
4
Paul Eriksson
VIFF
28:029:193:33
5
Carina Thomsen
Malmö OK
31:5410:367:25
6
Elsa Olsson
Rävetofta OK
33:5111:159:22
7
Lena Håkansson
Klubblös
34:1311:229:44
8
Bo Glantz
Andrarums IF
37:2712:2712:58
9
Kerstin Glantz
Andrarums IF
37:2812:2712:59
10
Mikael Nilsson
Frosta OK
38:0212:3813:33
11
Bertil Ahlberg
OK Gynge
40:0513:1915:36
12
Birger Wänermo
OK Silva
46:3515:2922:06
13
Matts Tenland
Andrarums IF
48:1716:0223:48
14
Lotta Hansson
OK Kontinent
48:3016:0724:01
15
Elsa Ekberg
Eslövs FK
68:1022:3943:41
 
Motion Lång 5310 meter, 11 kontroller22 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Greger Berglund
IFK Lidingös Skid o OK
30:465:480:00
2
Jacob Axenborg
Göteborg-Majorna OK
36:406:545:54
3
Sven Olsson
OK Silva
36:496:566:03
4
Lennart Johnson
Klubblös
37:127:006:26
5
Christian Glantz
Andrarums IF
37:157:016:29
6
Mårten Niklasson
Klubblös
38:147:127:28
7
Martin Bjarke
BK Sylvester
38:447:187:58
8
Emil Westesson
OK Kontinent
38:487:188:02
9
Johan Johansson
Rävetofta OK
40:287:379:42
10
Anders Lindqvist
Rävetofta OK
46:028:4015:16
11
Lennart Bengtsson
Rävetofta OK
50:169:2819:30
12
Mats Hildingsson
Lunds OK
51:139:3920:27
13
Per Rydberg
Klubblös
51:499:4521:03
14
Gun-Britt Kriblad
Hjärnarps GH OL
53:0710:0022:21
15
Fredrik Stoltz
Heleneholms IF
58:2711:0027:41
16
Joel Rydberg
Klubblös
58:3011:0127:44
17
Dan Nilsson
Rävetofta OK
60:2211:2229:36
18
Nils Johansson
BK Sylvester
69:4513:0838:59
19
Alexander Wilhemsson
BK Sylvester
70:5213:2140:06
20
Marina Stoltz
Heleneholms IF
89:3616:5258:50
21
Ingmar Svejme
OK Silva
94:4317:5063:57
Michel Strömgren
BK Sylvester
Diskvalificerad6:40
 
Motion Mellan 4190 meter, 10 kontroller17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bert Olsson
OK Silva
34:108:090:00
2
Lotta Ingemansson
Ystads OK
37:058:512:55
3
Anna Isgren
Klubblös
37:398:593:29
4
Per Gersne
Klubblös
39:319:265:21
5
Anders Nilsson
Malmö OK
39:359:275:25
6
René Olsson
Rävetofta OK
40:259:396:15
7
Axel Olsson
Rävetofta OK
40:589:476:48
8
Jonas Malmgren
OK Silva
42:4910:138:39
9
Rolf Nilsson
Andrarums IF
45:3010:5211:20
10
Kristian Kriblad
Hjärnarps GH OL
45:4610:5511:36
11
John Mårtensson
Andrarums IF
46:2411:0412:14
12
Frida Hildingsson
Lunds OK
48:2411:3314:14
13
Caroline Hildingsson
Lunds OK
48:4511:3814:35
14
Emelie Persson
OK Silva
51:4612:2117:36
15
Håkan Olsson
Rävetofta OK
64:0815:1829:58
16
JanGreger Persson
OK Silva
69:4816:4035:38
17
Roland Andresson
Tetra Pak IF
77:3418:3143:24