SM Medeldistans, Final

2008-09-27

Arrangör: OK Klemmingen

Nivå:
Nationell
Anmälda:
220
Form:
Individuell
Startande:
220
Distans:
Medel
Fullföljande:
207
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 4330 meter36 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Jansson
IF Hagen
32:327:310:00Guld
2
Lina Bäckström
OK Linné
32:567:360:24Guld
3
Annica Gustafsson
IF Thor
34:468:022:14Guld
4
Johanna Svensson
OK Hällen
34:538:032:21Guld
5
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
34:598:052:27Guld
6
Maria Magnusson
FK Friskus-Varberg
35:168:092:44Guld
7
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
35:428:153:10Guld
8
Annika Billstam
IFK Lidingös Skid o OK
36:418:284:09Guld
9
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
36:428:294:10Guld
10
Signe Søes
IFK Lidingös Skid o OK
36:478:304:15Guld
11
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
36:598:324:27Guld
12
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
37:258:384:53Silver
13
Katarina Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
37:308:404:58Silver
14
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
37:418:425:09Silver
15
Elin Andersson-Skantze
Järla IF OK
37:458:435:13Silver
16
Emma Engstrand
Stora Tuna OK
38:018:475:29Silver
17
Louise Göthfors
Göteborg-Majorna OK
38:208:515:48Silver
18
Jenny Röjgård
OK Kolmården
38:258:525:53Silver
19
Jenny Eriksson
OK Rodhen
38:378:556:05Silver
20
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
38:518:586:19Silver
21
Johanna Jonsson
IK Hakarpspojkarna
39:009:006:28Silver
22
Emma Johansson
Domnarvets GOIF
39:359:087:03Silver
23
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
40:359:228:03Silver
24
Petra Olander
Långhundra IF
40:429:248:10Silver
25
Erika Christensson
IFK Lidingös Skid o OK
40:489:258:16Silver
25
Elin Sjölander
OK Rodhen
40:489:258:16Silver
27
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
41:029:298:30Silver
28
Gunilla Svärd
IF Thor
41:059:298:33Silver
29
Emma Andersson
Sävedalens AIK
41:509:409:18Silver
30
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
42:129:459:40Silver
31
Johanna Edin
Dalaportens OL
42:589:5510:26Silver
32
Lena Eliasson
Stora Tuna OK
46:2710:4413:55Silver
33
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
46:4810:4814:16Silver
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
Helena Forsberg
Skogslöparna
Ej godkänd
Tina Junegard
Tullinge SK
Ej godkänd
 
H21 6090 meter41 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
35:225:480:00Guld
2
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
37:486:122:26Guld
2
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
37:486:122:26Guld
4
Tobias Noborn
IFK Göteborg
37:526:132:30Guld
5
Anders Skarholt
Södertälje-Nykvarn Orientering
38:266:193:04Guld
6
Mats Troeng
OK Linné
38:536:233:31Guld
7
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
38:556:233:33Guld
7
Dimitri Tsvetkov
OK Tisaren
38:556:233:33Guld
9
Erik Andersson
OK Denseln
39:226:284:00Guld
10
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
39:436:314:21Guld
11
Mattias Millinger
OK Linné
39:536:334:31Guld
12
Mats Haldin
IFK Göteborg
40:156:374:53Silver
13
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
40:306:395:08Silver
14
Michal Horacek
Södertälje-Nykvarn Orientering
40:366:405:14Silver
15
Erik Axelsson
Finspångs SOK
40:376:405:15Silver
16
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
40:496:425:27Silver
17
Julian Dent
Malungs OK Skogsmårdarna
41:026:445:40Silver
17
Henrik Löfås
Stora Tuna OK
41:026:445:40Silver
19
Håkan Petersson
IFK Göteborg
41:036:445:41Silver
20
Mats Röjgård
OK Kolmården
41:136:465:51Silver
21
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
41:156:465:53Silver
22
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
41:246:486:02Silver
23
Ulf Troeng
OK Linné
41:316:496:09Silver
24
Jonas Pilblad
IFK Göteborg
41:436:516:21Silver
25
Jan Troeng
OK Linné
41:576:536:35Silver
26
Johan Strandberg
Järla IF OK
42:196:576:57Silver
27
Fredrik Pettersson
Linköpings OK
42:256:587:03Silver
28
Göran Thimberg
Söders-Tyresö
42:266:587:04Silver
29
Johan Lindahl
Täby OK
42:346:597:12Silver
30
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
42:447:017:22Silver
31
Pavlo Ushkvarok
Stora Tuna OK
42:477:027:25Silver
32
William Lind
Sävedalens AIK
42:537:027:31Silver
33
Petter Jönsson
Järla IF OK
42:557:037:33Silver
34
Robbin Kantarp
OK Hällen
43:147:067:52Silver
35
Patrik Karlsson
Växjö OK
43:407:108:18Silver
36
Rikard Claesson
Stora Tuna OK
44:037:148:41Silver
37
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
44:377:209:15Silver
38
Tomas Hallmén
OK Tisaren
46:517:4211:29Silver
39
Jonas Engström
OK Hällen
47:217:4711:59Silver
40
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
49:298:0814:07Silver
Jakob Jansson
Järla IF OK
Ej godkänd
 
D20 3690 meter34 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Beata Falk
Hagaby GOIF
28:187:400:00Guld
2
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
30:168:121:58Guld
3
Elsa Jansson
Främmestads IK
31:128:272:54Guld
4
Karin Persson
Hagaby GOIF
32:578:564:39Silver
5
Kristin Löfgren
Järfälla OK
33:139:004:55Silver
6
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
33:409:075:22Silver
7
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
34:039:145:45Silver
8
Rebecka Nylin
OK Tisaren
34:069:145:48Silver
9
Alva Olsson
Västerås SOK
34:209:186:02Silver
10
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
34:239:196:05Silver
11
Maria Jonsson
Midälva OK
34:359:226:17Silver
12
Caroline Gustafsson
IF Hagen
35:209:357:02Silver
13
Lina Sundqvist
OK Kåre
35:439:417:25Silver
14
Hanna Axelsson
IK Hakarpspojkarna
35:519:437:33Silver
15
Elin Vedin
Midälva OK
37:0410:038:46Silver
16
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
38:0710:209:49Silver
17
Ida-Maria Svensson
Lidköpings VSK
38:2110:2410:03Silver
18
Sanna Svensson
Främmestads IK
38:2810:2510:10Silver
19
Kristin Boman
SOK Viljan
39:1810:3911:00Silver
20
Tina Eriksson
Järfälla OK
39:2110:4011:03Silver
21
Rebecca Bjärrenholt
Rånäs OK
39:4610:4711:28Silver
22
Rebecka Siebers
IK Hakarpspojkarna
40:2710:5812:09Silver
23
Julia Thorén
Eksjö SOK
41:0111:0712:43Brons
24
Kristin Skaar
Ryda SK
42:3211:3214:14Brons
25
Ida Olsson
OK Orion
42:3711:3314:19Brons
26
Camilla Lundgren
Kils OK
42:5911:3914:41Brons
27
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
43:3511:4915:17Brons
28
Elisa Elstner
OK Linné
46:1312:3117:55
29
Sara Garpenlund
KFUM Örebro OK
46:5812:4418:40
30
Julia Frisk
OK Orion
48:2413:0720:06
31
Ida Petersson
IK Hakarpspojkarna
50:3813:4322:20
32
Klara Wingstedt
IK Hakarpspojkarna
54:0514:3925:47
Sofia Johnsson
Midälva OK
Ej godkänd
Ida Hedman
OK Hällen
Ej godkänd
 
H20 5240 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Johansson
Halmstad OK
33:426:260:00Guld
2
Pelle Engstrand
Rehns BK
34:096:310:27Guld
3
Zsolt Lenkei
IFK Moras OK
34:126:320:30Guld
4
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
34:166:320:34Guld
5
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
34:356:360:53Guld
6
Jonas Wallin
Vänersborgs SK
34:366:360:54Guld
7
Petter Eriksson
OK Rodhen
34:576:401:15Guld
8
Johan Aronsson
OK Tisaren
35:116:431:29Guld
9
Emil Andersson
Ärla IF
35:466:502:04Guld
10
Kalle Johansson
Halmstad OK
36:076:542:25Guld
11
Erik Liljequist
OK Älme
36:276:572:45Guld
12
Espen Mr Jakobsen
IFK Göteborg
36:457:013:03Guld
13
Mikael Andersson
Linköpings OK
37:237:083:41Guld
14
Kent Ohlsson
Haninge SOK
38:047:164:22Silver
14
Daniel Hájek
Täby OK
38:047:164:22Silver
16
Mattias Andersson
OK Tisaren
38:377:224:55Silver
17
Johan Goth
Linköpings OK
38:417:234:59Silver
18
Henrik Berg
Bromma-Vällingby SOK
38:567:265:14Silver
19
Peter Eriksson
Linköpings OK
39:167:305:34Silver
20
Linus Karlsson Mood
Rehns BK
40:337:446:51Silver
21
Emil Backlund
Dalaportens OL
41:167:537:34Silver
22
Olle Olofsson
Rehns BK
41:227:547:40Silver
23
Hans Persson
Skogslöparna
41:417:577:59Silver
24
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
42:008:018:18Silver
25
Eric Rosander
Finspångs SOK
42:168:048:34Silver
26
Gustav Nordström
Gävle OK
42:528:119:10Silver
27
Erik Sagvolden
Göteborg-Majorna OK
42:548:119:12Silver
27
Jerker Lysell
Rehns BK
42:548:119:12Silver
29
Olof Sandgren
OK Älme
43:088:149:26Silver
30
Oskar Eklöf
IK Ymer
44:048:2510:22Silver
31
Emil Tengvall
Vänersborgs SK
45:188:3911:36Silver
32
Victor Silvemark
Dalaportens OL
45:288:4111:46Silver
Anton Tynong
Gävle OK
Ej godkänd
 
D18 3340 meter36 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Katarina Svahn
IFK Moras OK
27:018:050:00Guld
2
Lilian Forsgren
OK Tisaren
28:038:241:02Guld
3
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
28:228:301:21Guld
4
Linnea Martinsson
OK Tyr
28:538:391:52Guld
5
Kajsa Risby
OK Kåre
29:298:502:28Guld
6
Emeli Pettersson
Tullinge SK
29:338:512:32Guld
7
Malin Sandström
Järla IF OK
29:348:512:33Guld
8
Anna Forsberg
OK Kolmården
29:568:582:55Guld
9
Therese Klintberg
Eksjö SOK
30:189:043:17Guld
10
Tove Alexandersson
Stora Tuna OK
30:369:103:35Guld
11
Kristin Hylander
Nyköpings OK
30:379:103:36Guld
12
Josefin Aronsson
OK Tisaren
30:419:113:40Guld
13
Lovisa Adolfsson
Tullinge SK
30:459:123:44Guld
14
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
32:179:405:16Silver
15
Anna Gustafsson
Jönköpings OK
32:329:445:31Silver
16
Sarah Tibell
Linköpings OK
32:379:465:36Silver
17
Amy Rankka
Linköpings OK
32:399:475:38Silver
18
Ida Lindkvist
OK Denseln
32:409:475:39Silver
19
Julia Davidsson
OK Klemmingen
33:229:596:21Silver
20
Frida Forsberg
OK Ravinen
35:1710:348:16Silver
21
Karolin Ohlsson
Tullinge SK
35:1810:348:17Silver
22
Alexandra Bjärrenholt
Rånäs OK
35:2510:368:24Silver
23
Linda Lindkvist
OK Denseln
37:1011:0810:09Silver
24
Elin Sundqvist
Tullinge SK
37:2111:1110:20Silver
25
Anna Segersson
OK 64 Torpa
38:1511:2711:14Silver
26
Sofia Grawé
Ärla IF
38:3211:3211:31Silver
27
Anna Bachman
Täby OK
38:5011:3811:49Silver
28
Frida Gustafsson
Jönköpings OK
39:2811:4912:27Silver
29
Helena Karlsson
Bromma-Vällingby SOK
40:4412:1213:43Brons
30
Lina Blomqvist
OK Skogsfalken
42:2812:4315:27Brons
31
Klara Hall
Järla IF OK
43:5013:0716:49
32
Linn Bränneby
OK Kolmården
44:3213:2017:31
33
Josefine Nilsson
Helsingborgs SOK
47:5614:2120:55
Lisa Pettersson
OK Dacke
Ej godkänd
Linn Grälls
OK Kåre
Ej godkänd
Elin Ström
Tullinge SK
Ej godkänd
 
H18 4310 meter40 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gustav Bergman
OK Ravinen
27:456:260:00Guld
2
Johan Runesson
OK Tisaren
28:396:390:54Guld
3
Rassmus Andersson
Stora Tuna OK
29:136:471:28Guld
4
Albin Ridefelt
OK Linné
29:296:501:44Guld
5
Oskar Ljungqvist
IK Hakarpspojkarna
30:016:582:16Guld
6
Johan Lindberg
OK Denseln
30:097:002:24Guld
7
Erik Pettersson
Attunda OK
30:157:012:30Guld
7
Jonas Leandersson
OK Tyr
30:157:012:30Guld
9
Oskar Sjöberg
Täby OK
30:197:022:34Guld
10
Olle Kalered
Skogspojkarnas OK
30:307:052:45Guld
11
Rickard Ohlsson
Haninge SOK
30:557:103:10Guld
12
Martin Regborn
Hagaby GOIF
31:187:163:33Silver
13
Mathias Hallmén
Attunda OK
31:387:203:53Silver
14
John Persson
OK Alehof
31:407:213:55Silver
15
Johan Kärrström
Tullinge SK
31:527:244:07Silver
16
Erik Blomgren
Stora Tuna OK
33:007:395:15Silver
17
Göran Winblad
Rehns BK
33:377:485:52Silver
18
Karl Walheim
Robertsfors IK
34:057:546:20Silver
19
Jakob Enmark
Gävle OK
34:227:586:37Silver
20
Felix Larsson
OK Skogsfalken
34:508:057:05Silver
20
Anders Hedberg
Lerums SOK
34:508:057:05Silver
22
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
35:038:087:18Silver
23
Simon Waller
OK Vargen
36:018:218:16Silver
24
Henning Hall
Nyköpings OK
36:028:228:17Silver
25
Christoffer Ekman
OK Hällen
36:038:228:18Silver
26
Simon Sanderi
Lidköpings VSK
36:118:248:26Silver
27
Oskar Svensson
Finspångs SOK
36:188:258:33Silver
28
Simon Eklöv
OK Linné
36:358:298:50Silver
29
Erik Classon
OK Orinto
37:168:399:31Silver
30
Måns Sandgren
OK Orion
37:518:4710:06Silver
31
Oskar Daniels
Attunda OK
39:089:0511:23Silver
32
Niklas Olofsson
Helsingborgs SOK
40:449:2712:59Brons
33
Fredrik Carlsson
Täby OK
42:199:4914:34Brons
34
Christian Nilsson
OK Löftan
42:469:5515:01Brons
35
Oscar Carlsson
Eksjö SOK
44:4410:2316:59
36
Rasmus Elmelid
Skåneslättens OL
44:5010:2417:05
37
Gustav Stenberg
OK Skogshjortarna
45:4910:3818:04
Olle Boström
Järla IF OK
Ej godkänd
Simon Andersson
OK Kullingshof
Ej godkänd
Kalle Bergman
OK Ravinen
Ej godkänd