Medel-SM Kval

2008-09-26

Arrangör: OK Klemmingen

Nivå:
Nationell
Anmälda:
784
Form:
Individuell
Startande:
743
Distans:
Medel
Fullföljande:
702
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Kval A 3860 meter32 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin Andersson-Skantze
Järla IF OK
30:447:580:00Guld
2
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
31:098:040:25Guld
3
Erika Christensson
IFK Lidingös Skid o OK
31:448:131:00Guld
4
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
32:248:241:40Guld
5
Johanna Jonsson
IK Hakarpspojkarna
32:358:261:51Guld
6
Lena Eliasson
Stora Tuna OK
32:498:302:05Guld
7
Jenny Röjgård
OK Kolmården
33:348:422:50Guld
8
Gunilla Svärd
IF Thor
33:428:442:58Guld
9
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
34:058:503:21Guld
10
Sara Eskilsson
Haninge SOK
34:248:553:40Guld
11
Anna Quayle
Sundsvalls OK
35:339:134:49Silver
12
Helena Andersson
OK Tisaren
36:139:235:29Silver
13
Annika Östman
Sävedalens AIK
36:199:255:35Silver
14
Anna Mårsell
Stora Tuna OK
37:469:477:02Silver
15
Linn Pettersson
Tullinge SK
38:229:567:38Silver
16
Cecilia Einarsson
Västerås SOK
38:269:577:42Silver
17
Josefine Carlsson
SOK Viljan
38:299:587:45Silver
18
Jenny Tirén Berg
OK Ravinen
38:3810:017:54Silver
19
Karin Lundberg
Järfälla OK
39:0110:068:17Silver
20
Eva Nordkvist
IF Thor
39:2510:138:41Silver
21
Sofia Törnqvist
Alfta-Ösa OK
39:4010:178:56Silver
22
Eva Svensson
IFK Moras OK
39:5510:209:11Silver
23
Sara Johansson
Kristinehamns OK
41:4010:4810:56Silver
24
Maria Andersson
Järla IF OK
41:4910:5011:05Silver
25
Anna Falk
Sundbybergs IK
42:3511:0211:51Silver
26
Annika Björk
OK Pan-Kristianstad
42:4611:0512:02Silver
27
Jo Stevenson
Södertälje-Nykvarn Orientering
43:0511:1012:21Silver
28
Helena Strand
OK Landehof
46:2912:0315:45Brons
29
Maria Gustafsson
Sävedalens AIK
47:3012:1816:46
30
Josefin Persson
Tullinge SK
50:3713:0719:53
31
Ekaterina Orekhova
OK Linné
53:5313:5823:09
32
Linn Bjurström
Domnarvets GOIF
62:5516:1832:11
 
D21 Kval B 3860 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Engstrand
Stora Tuna OK
30:387:560:00Guld
2
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
31:298:090:51Guld
3
Johanna Svensson
OK Hällen
33:108:362:32Guld
3
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
33:108:362:32Guld
5
Jenny Eriksson
OK Rodhen
33:328:412:54Guld
6
Tina Junegard
Tullinge SK
33:378:432:59Guld
7
Maria Magnusson
FK Friskus-Varberg
33:598:483:21Guld
8
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
34:418:594:03Guld
9
Elin Sjölander
OK Rodhen
34:519:024:13Guld
10
Lena Gillgren
Stora Tuna OK
35:009:044:22Guld
11
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
35:269:114:48Silver
12
Alexandra Svanström
Täby OK
35:519:175:13Silver
13
Maria von Schmalensé
Täby OK
36:009:205:22Silver
14
Frida Andersson
Falkenbergs OK
36:409:306:02Silver
15
Anna Holmgren
IFK Umeå
36:499:326:11Silver
16
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
37:599:507:21Silver
17
Frida Bakkman
SOK Viljan
38:139:547:35Silver
18
Pia Olsson
Kalmar OK
38:219:567:43Silver
19
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
39:3410:158:56Silver
20
Sofia Adolfsson
OK Kåre
41:1510:4110:37Silver
21
Linda Sundin
Västerås SOK
41:3710:4710:59Silver
22
Pernilla Ihse
OK Ravinen
42:1810:5811:40Silver
23
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
42:5111:0612:13Silver
23
Lisa Palm
Lessebo OK
42:5111:0612:13Silver
25
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
43:1011:1112:32Silver
26
Ida Johansson
IFK Moras OK
43:3111:1612:53Silver
27
Linn Robertsson
OK Ravinen
44:0011:2413:22Silver
28
Anna-Stina Påledal
Linköpings OK
45:1911:4414:41Brons
29
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
45:5311:5315:15Brons
30
Elisabet Larsson
Göteborg-Majorna OK
46:5412:0916:16Brons
31
Cecilia Kleist
Linköpings OK
47:2512:1716:47
32
Christine Persson
Gävle OK
53:1313:4722:35
33
Maria Brodin
OK Tyr
53:3513:5322:57
 
D21 Kval C 3840 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Jansson
IF Hagen
30:227:540:00Guld
2
Lina Bäckström
OK Linné
31:038:050:41Guld
3
Emma Johansson
Domnarvets GOIF
33:248:423:02Guld
4
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
34:379:014:15Guld
5
Johanna Edin
Dalaportens OL
34:469:034:24Guld
6
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
34:479:034:25Guld
7
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
35:459:195:23Silver
8
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
35:529:205:30Silver
9
Emma Andersson
Sävedalens AIK
36:159:265:53Silver
10
Lena Nordlund
Leksands OK
36:219:285:59Silver
10
Sofi Thorsell
Västerås SOK
36:219:285:59Silver
10
Emma Andersson
Ärla IF
36:219:285:59Silver
13
Linda Byström
IF Thor
36:499:356:27Silver
14
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
37:349:477:12Silver
15
Carina Svensson
Bredaryds SOK
38:179:587:55Silver
15
Linda Nordin Abaji
Ulricehamns OK
38:179:587:55Silver
17
Hanna Persson
Ulricehamns OK
38:2310:008:01Silver
18
Sofia Lundberg
Göteborg-Majorna OK
38:3710:038:15Silver
19
Fredrika Vångell
Linköpings OK
38:5410:088:32Silver
20
Malin Danielsson
IF Hagen
39:0510:118:43Silver
21
Helén Persson
Linköpings OK
39:1510:138:53Silver
22
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
39:5410:239:32Silver
23
Petra Thomasson
Leksands OK
39:5610:249:34Silver
24
Diana Soldagg
Tumba-Mälarhöjden OK
39:5810:249:36Silver
25
Anastasiia Danylova
Stora Tuna OK
40:0510:269:43Silver
26
Johanna Lindberg
OK Denseln
40:1010:289:48Silver
27
Maria Sjölander
OK Rodhen
40:2010:309:58Silver
28
Emma Green
Sävedalens AIK
40:4310:3610:21Silver
29
Stina Banck
IF Hagen
42:5511:1112:33Silver
30
Ylva Ericson
Alfta-Ösa OK
46:0412:0015:42Brons
31
Jennie Nilsson
IF Hagen
49:4412:5719:22
32
Elin Hamrefors
OK Landehof
52:1713:3721:55
Helene Söderlund
IFK Moras OK
Ej godkänd
 
D21 Kval D 3880 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annica Gustafsson
IF Thor
30:107:460:00Guld
2
Annika Billstam
IFK Lidingös Skid o OK
31:468:111:36Guld
3
Katarina Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:368:242:26Guld
4
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
33:158:343:05Guld
5
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
33:428:413:32Guld
6
Signe Søes
IFK Lidingös Skid o OK
34:128:494:02Guld
7
Helena Forsberg
Skogslöparna
34:508:594:40Guld
8
Louise Göthfors
Göteborg-Majorna OK
34:549:004:44Guld
9
Petra Olander
Långhundra IF
35:239:075:13Silver
10
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
35:379:115:27Silver
11
Karolina Norin
IFK Göteborg
35:549:155:44Silver
12
Sofia Holmgård
Kils OK
36:049:185:54Silver
13
Jennie Runesson
Göteborg-Majorna OK
36:069:185:56Silver
14
Ingela Alvmyren
Halmstad OK
36:429:286:32Silver
15
Inga Kazlauskaite
OK Linné
36:469:296:36Silver
16
Maria Henriques
Söders-Tyresö
37:199:377:09Silver
17
Malin Sand
IK Hakarpspojkarna
38:019:487:51Silver
18
Nina Karlsson
OK Denseln
38:089:507:58Silver
19
Petra Halvarsson
IF Thor
38:149:518:04Silver
20
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
38:249:548:14Silver
21
Linda Larsson
Järfälla OK
39:3510:129:25Silver
22
Lina Svensson
OK Skogsfalken
40:2510:2510:15Silver
23
Ellinor Fransson
Ärla IF
40:5210:3210:42Silver
24
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
41:0210:3510:52Silver
25
Lena Birkebaek
Stora Tuna OK
42:2410:5612:14Silver
26
Sara Helander
Domnarvets GOIF
42:3110:5712:21Silver
27
Katarina Lindén
Växjö OK
43:3311:1313:23Silver
28
Maria Arvidsson
Göteborg-Majorna OK
45:1011:3815:00Brons
29
Ieva Sargautyte
IFK Moras OK
46:2311:5716:13Brons
30
Elisabeth Halvarsson
IFK Umeå
46:4912:0416:39Brons
31
Camilla Sjöberg
IFK Umeå
48:5412:3618:44
32
Katarina Lövgren
IFK Moras OK
59:2315:1829:13
Maria Thelin
Jönköpings OK
Ej godkänd
 
H21 Kval A 5100 meter39 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
32:156:190:00Guld
2
William Lind
Sävedalens AIK
33:116:300:56Guld
3
Henrik Löfås
Stora Tuna OK
34:326:462:17Guld
4
Johan Lindahl
Täby OK
34:346:472:19Guld
5
Julian Dent
Malungs OK Skogsmårdarna
34:386:472:23Guld
5
Anders Skarholt
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:386:472:23Guld
7
Mats Haldin
IFK Göteborg
34:576:512:42Guld
8
Jonas Engström
OK Hällen
35:136:542:58Guld
9
Ulf Troeng
OK Linné
35:156:553:00Guld
10
Göran Thimberg
Söders-Tyresö
35:256:573:10Guld
11
Martin Johansson
IFK Moras OK
35:316:583:16Guld
12
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
35:417:003:26Guld
13
Per Ek
Nyköpings OK
35:507:023:35Guld
14
Johan Nordlund
Leksands OK
36:037:043:48Guld
15
Lukas Peterson
IFK Umeå
36:067:053:51Guld
16
Graham Gristwood
IFK Lidingös Skid o OK
36:117:063:56Guld
17
Crister Nygren
Norbergs OK
36:197:074:04Guld
18
Josef Nordlund
OK Linné
36:287:094:13Guld
19
Mattias Mårts
Stora Tuna OK
37:117:174:56Silver
20
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
37:187:195:03Silver
21
Klaus Schgaguler
IFK Lidingös Skid o OK
37:287:215:13Silver
22
Daniel Attås
OK Tisaren
37:507:255:35Silver
23
Martin Ivarsson
IFK Göteborg
37:537:265:38Silver
24
Stefan Karlsson
OK Denseln
37:547:265:39Silver
25
Markus Johansson
IFK Göteborg
38:097:295:54Silver
26
Erik Tengvall
Vänersborgs SK
38:187:316:03Silver
27
Staffan Eriksson
Stora Tuna OK
38:417:356:26Silver
28
Tobias Wahlgren
IK Hakarpspojkarna
39:047:406:49Silver
29
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
39:197:437:04Silver
30
Rikard Pentonen
Hestra IF
39:577:507:42Silver
31
Rune Olsen
OK Pan-Kristianstad
39:587:507:43Silver
32
Albert Mollén
OK Denseln
40:137:537:58Silver
33
Lasse Jansson
Gävle OK
41:028:038:47Silver
34
Joakim Berglund
Sävedalens AIK
41:588:149:43Silver
35
Mikael Lundqvist
Falkenbergs OK
43:488:3511:33Silver
36
Mårten Waldenfjord
Järfälla OK
44:328:4412:17Silver
37
Christian Christensen
IFK Göteborg
44:478:4712:32Silver
Per Öberg
OK Hällen
Ej godkänd
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
 
H21 Kval B 5080 meter37 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
33:286:350:00Guld
2
Patrik Karlsson
Växjö OK
33:346:360:06Guld
3
Mats Troeng
OK Linné
33:536:400:25Guld
4
Michal Horacek
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:106:440:42Guld
5
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
34:126:440:44Guld
6
Håkan Petersson
IFK Göteborg
34:366:491:08Guld
7
Erik Andersson
OK Denseln
34:376:491:09Guld
8
Fredrik Pettersson
Linköpings OK
34:476:511:19Guld
8
Dimitri Tsvetkov
OK Tisaren
34:476:511:19Guld
10
Petter Jönsson
Järla IF OK
34:516:521:23Guld
11
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
35:487:032:20Guld
12
Jan Johansson
IFK Umeå
36:017:052:33Guld
13
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
36:127:082:44Guld
14
Michal Krajcik
OK Orion
36:167:082:48Guld
15
Joakim Hederskog
IK Hakarpspojkarna
36:357:123:07Guld
16
Markus Adolfsson
Linköpings OK
36:367:123:08Guld
17
Håkan Gunnarsson
OK Orion
36:597:173:31Guld
17
Johan Alfredsson
Stora Tuna OK
36:597:173:31Guld
19
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
37:157:203:47Guld
20
Ulrik Imberg
OK Linné
37:587:284:30Guld
21
David Bejlum
Vänersborgs SK
38:007:294:32Guld
22
Johan Greger Larsson
IFK Göteborg
38:087:304:40Silver
23
Peter Aronsson
Linköpings OK
38:577:405:29Silver
24
Håkan Andersson
Västerås SOK
39:177:445:49Silver
25
Jens Molin
Södertälje-Nykvarn Orientering
39:287:466:00Silver
26
Daniel Wernersson
Göteborg-Majorna OK
39:377:486:09Silver
27
Per-Anders Eggertsen
IFK Göteborg
39:557:516:27Silver
28
Johan Israelsson
Stora Tuna OK
40:107:546:42Silver
29
Mikael Kristensson
Leksands OK
40:458:017:17Silver
30
Jonas Bäckström
Malungs OK Skogsmårdarna
41:008:047:32Silver
31
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
41:508:148:22Silver
32
Liutauras Bilevicius
OK Linné
41:558:158:27Silver
33
Johan Eriksson
Gävle OK
42:428:249:14Silver
34
Kristian Algers
OK Alehof
44:268:4510:58Silver
35
Henrik Jansson
IK Hakarpspojkarna
45:449:0012:16Silver
36
Marcus Hylén
OK Kåre
47:079:1613:39Silver
Greger Tysk
Leksands OK
Ej godkänd
 
H21 Kval C 5080 meter37 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Millinger
OK Linné
33:276:350:00Guld
2
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
33:496:390:22Guld
3
Tobias Noborn
IFK Göteborg
33:516:400:24Guld
4
Jonas Pilblad
IFK Göteborg
34:276:471:00Guld
5
Erik Axelsson
Finspångs SOK
34:546:521:27Guld
6
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
35:296:592:02Guld
7
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
35:527:042:25Guld
8
Jakob Jansson
Järla IF OK
36:027:062:35Guld
9
Rikard Claesson
Stora Tuna OK
36:307:113:03Guld
10
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
36:417:133:14Guld
10
Pavlo Ushkvarok
Stora Tuna OK
36:417:133:14Guld
12
John Fredriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
36:457:143:18Guld
13
Per Brolund
OK Denseln
36:547:163:27Guld
14
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
36:597:173:32Guld
15
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
37:237:223:56Guld
16
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
37:247:223:57Guld
17
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
37:457:264:18Guld
18
Ivan Forsgren
OK Tisaren
38:157:324:48Silver
19
Giacomo Seidenari
IFK Lidingös Skid o OK
38:167:324:49Silver
20
Erik Pettersson
Visborgs OK
38:177:324:50Silver
21
Björn Ljunggren
OK Hammaren
38:597:405:32Silver
22
Mattias Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
39:087:425:41Silver
23
Fredrik Larsson
Norbergs OK
39:227:455:55Silver
24
Magnus Persson
OK Tisaren
39:257:465:58Silver
25
Per-Åke Olsson
OK Ravinen
39:537:516:26Silver
26
Erik Engstrand
IFK Göteborg
41:118:067:44Silver
27
Erik Sisell
Gävle OK
41:218:087:54Silver
28
Csaba Gösswein
OK Linné
41:528:148:25Silver
29
Jan Johansson
KFUM Örebro OK
41:568:158:29Silver
30
Per Carlborg
Nyköpings OK
42:068:178:39Silver
31
Thord Hultberg
SOK Viljan
42:178:198:50Silver
32
Stefan Sjölund
Skogslöparna
43:258:339:58Silver
33
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
43:488:3710:21Silver
34
Patrik Lind
Ärla IF
44:208:4410:53Silver
35
Henric Carlsson
IFK Lidingös Skid o OK
48:009:2714:33Silver
36
Linus Larsson
FK Göingarna
57:4311:2224:16
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
Ej godkänd
 
H21 Kval D 5060 meter37 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
33:436:400:00Guld
2
Jan Troeng
OK Linné
34:156:460:32Guld
3
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
34:346:500:51Guld
4
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
34:356:500:52Guld
4
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
34:356:500:52Guld
6
Mats Röjgård
OK Kolmården
34:476:521:04Guld
7
Robbin Kantarp
OK Hällen
35:247:001:41Guld
8
Johan Strandberg
Järla IF OK
35:287:011:45Guld
9
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
35:337:021:50Guld
10
Tomas Hallmén
OK Tisaren
35:437:042:00Guld
11
Rasmus Söes
OK Pan-Kristianstad
35:467:042:03Guld
12
Martin Larsson
IFK Göteborg
35:577:062:14Guld
13
Jörgen Ohlin
OK Linné
36:207:112:37Guld
14
Aleksander Bernaciak
Nybro OK
36:287:122:45Guld
15
Peter Jacobsson
IK Hakarpspojkarna
36:367:142:53Guld
16
Kalle Dalin
Leksands OK
36:457:163:02Guld
16
Hans Brolund
OK Denseln
36:457:163:02Guld
18
Pål Skogtjärn
Södertälje-Nykvarn Orientering
36:477:163:04Guld
19
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
37:017:193:18Guld
20
Jonathan Rosendahl
Västerås SOK
37:177:223:34Guld
21
Fredrik Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
37:387:263:55Guld
22
Anders Kleist
OK Denseln
37:477:284:04Guld
23
Daniel Kaipe
Leksands OK
37:527:294:09Guld
24
Martin Ivarsson
Vänersborgs SK
38:447:395:01Silver
25
Henrik Olsson
Täby OK
39:087:445:25Silver
26
Peter Hemmyr
Järla IF OK
39:197:465:36Silver
27
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
39:437:516:00Silver
28
Johan Granath
Leksands OK
39:577:546:14Silver
29
Anatolijs Tarasovs
Ärla IF
40:207:586:37Silver
30
Anders Höije
Göteborg-Majorna OK
41:338:137:50Silver
31
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
41:368:137:53Silver
32
Thomas Carlsson
Malungs OK Skogsmårdarna
41:548:178:11Silver
33
Mattias Karlsson
Växjö OK
41:598:188:16Silver
34
Magnus Saager
OK Orion
46:069:0712:23Silver
Emil Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
Martin Johnsson
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
Ola Hultin
OK Roslagen
Ej godkänd
 
D20 Kval A 3410 meter29 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
29:028:310:00Guld
2
Kristin Löfgren
Järfälla OK
29:328:400:30Guld
3
Karin Persson
Hagaby GOIF
32:259:303:23Guld
4
Maria Jonsson
Midälva OK
33:339:504:31Silver
5
Tina Eriksson
Järfälla OK
35:0710:186:05Silver
6
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
35:1310:206:11Silver
7
Rebecka Siebers
IK Hakarpspojkarna
35:2810:246:26Silver
8
Ida-Maria Svensson
Lidköpings VSK
35:3210:256:30Silver
9
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
36:1410:387:12Silver
10
Hanna Axelsson
IK Hakarpspojkarna
36:4110:457:39Silver
11
Sofia Johnsson
Midälva OK
37:2010:578:18Silver
12
Elisa Elstner
OK Linné
37:2610:598:24Silver
13
Julia Frisk
OK Orion
38:2411:169:22Silver
14
Caroline Gustafsson
IF Hagen
38:5611:259:54Silver
15
Elin Vedin
Midälva OK
40:1211:4711:10Silver
16
Julia Thorén
Eksjö SOK
40:4311:5611:41Silver
16
Camilla Lundgren
Kils OK
40:4311:5611:41Silver
18
Lisa Johannesson
Trollhättans SOK
41:2912:1012:27Silver
19
Linnéa Hedlund
Köping-Kolsva OK
41:3712:1212:35Silver
20
Sanna Batz
Skarpnäcks OL
41:4712:1512:45Silver
21
Kristin Ander
OK Landehof
46:2413:3617:22
22
Camilla Öhman
Vallentuna-Össeby OL
46:2513:3717:23
23
Ylva Kindlundh
Alfta-Ösa OK
46:4713:4317:45
24
Annika Blomberg
Göteborg-Majorna OK
49:3614:3320:34
25
Susanne De Bourg
Ronneby OK
52:0915:1823:07
26
Terese Wängdahl
OK Gipen
54:4816:0425:46
27
Ida Åkesson
Forsa OK
65:4019:1536:38
28
Helena Lindqvist
Västerås SOK
79:2123:1650:19
Elisabeth Åhman
Rånäs OK
Ej godkänd
 
D20 Kval B 3400 meter27 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Beata Falk
Hagaby GOIF
29:078:340:00Guld
2
Elsa Jansson
Främmestads IK
30:549:051:47Guld
3
Alva Olsson
Västerås SOK
31:489:212:41Guld
4
Rebecka Nylin
OK Tisaren
31:509:222:43Guld
5
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
33:159:474:08Silver
6
Kristin Boman
SOK Viljan
34:1710:055:10Silver
7
Klara Wingstedt
IK Hakarpspojkarna
35:1910:236:12Silver
8
Ida Hedman
OK Hällen
35:3810:296:31Silver
9
Lina Sundqvist
OK Kåre
35:4610:316:39Silver
10
Sanna Svensson
Främmestads IK
36:2210:427:15Silver
11
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
36:5310:517:46Silver
12
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
37:2511:008:18Silver
13
Kristin Skaar
Ryda SK
37:3411:038:27Silver
14
Ida Olsson
OK Orion
38:4911:259:42Silver
15
Rebecca Bjärrenholt
Rånäs OK
39:4511:4110:38Silver
16
Sara Garpenlund
KFUM Örebro OK
39:4711:4210:40Silver
16
Ida Petersson
IK Hakarpspojkarna
39:4711:4210:40Silver
18
Linnéa Ivarsson Sandberg
OK Denseln
40:0611:4810:59Silver
19
Emma Carlsson
Skarpnäcks OL
40:2811:5411:21Silver
20
Sofia Carlsson
Västerås SOK
41:5012:1812:43Silver
21
Elin Pramlid
OK Klemmingen
42:2912:3013:22Silver
22
Karin Hedberg
OK Linné
42:4012:3313:33Silver
23
Georgia Whitla
Leksands OK
42:5512:3713:48Silver
24
Martina Morell
OK Kåre
45:2413:2116:17Brons
25
Johanna Lännevall
OK Roslagen
48:0714:0919:00
26
Åsa Holmgren
Västerås SOK
51:1515:0422:08
Therese Sahlin
Midälva OK
Ej godkänd
 
H20 Kval A 4470 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
31:397:050:00Guld
2
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
32:307:160:51Guld
3
Erik Liljequist
OK Älme
32:577:221:18Guld
4
Henrik Berg
Bromma-Vällingby SOK
33:207:271:41Guld
5
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
34:247:422:45Guld
6
Mikael Andersson
Linköpings OK
34:327:442:53Guld
7
Peter Eriksson
Linköpings OK
35:167:533:37Guld
8
Emil Tengvall
Vänersborgs SK
35:367:583:57Guld
8
Oskar Eklöf
IK Ymer
35:367:583:57Guld
10
Edgars Sparans
Ärla IF
35:548:024:15Guld
11
Patrik Lindeberg
Skåneslättens OL
36:188:074:39Silver
12
Simon Andersson
Forsa OK
36:418:125:02Silver
13
Andris Jubelis
OK Klemmingen
36:508:145:11Silver
14
John Rocke
OK Ravinen
37:248:225:45Silver
15
Kärlis Dislers
IK Hakarpspojkarna
37:518:286:12Silver
16
Rickard Rosgren
OK Njudung
38:188:346:39Silver
17
Rasmus Leo
Bredaryds SOK
38:538:427:14Silver
18
Patrik Karlsson
OK Skogsmunken
39:248:497:45Silver
19
Andreas Peterson
Hagaby GOIF
41:019:119:22Silver
20
Fredric Gustafsson
Jönköpings OK
43:089:3911:29Silver
21
Rickard Ericsson
Kristinehamns OK
43:369:4511:57Silver
22
Mattias Argårds
IFK Moras OK
43:529:4912:13Silver
23
Erik Memmi
Halmstad OK
44:029:5112:23Silver
24
Rikard Larsson
Forsa OK
47:2810:3715:49Brons
25
Olof Eriksson
OK Linné
48:3010:5116:51Brons
26
David Modig
OK Alehof
49:1311:0117:34
27
Erik Melén
Motala AIF OL
50:5311:2319:14
28
Erik Pettersson
Nyköpings OK
52:4411:4821:05
29
Oskar Pettersson
Jönköpings OK
55:0612:2023:27
 
H20 Kval B 4480 meter30 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Aronsson
OK Tisaren
30:526:530:00Guld
2
Erik Johansson
Halmstad OK
31:387:040:46Guld
3
Anton Tynong
Gävle OK
32:007:091:08Guld
4
Mattias Andersson
OK Tisaren
33:267:282:34Guld
5
Espen Mr Jakobsen
IFK Göteborg
35:047:504:12Silver
6
Daniel Hájek
Täby OK
35:307:554:38Silver
7
Gustav Nordström
Gävle OK
35:387:574:46Silver
8
Hans Persson
Skogslöparna
36:078:045:15Silver
9
Samuel Andersson
IK Gandvik
36:118:055:19Silver
10
Vojtech Kral
Hagaby GOIF
36:408:115:48Silver
11
Calle Grape
IFK Moras OK
37:308:226:38Silver
12
Erik Nilsson-Simkovics
Ulricehamns OK
38:038:307:11Silver
13
Magnus Yngvesson
Robertsfors IK
38:298:357:37Silver
14
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
38:338:367:41Silver
15
Anders Carlsson
Halmstad OK
38:378:377:45Silver
16
Niklas Profors
Köping-Kolsva OK
38:448:397:52Silver
17
Fredrik Johansson
Bredaryds SOK
39:058:438:13Silver
18
Nicolas Simonin
OK Tisaren
39:098:448:17Silver
19
Jonas Lundgren
Stora Tuna OK
40:179:009:25Silver
20
Joel Francén
Tjällmo-Godegårds OK
41:329:1610:40Silver
21
Zemgus Zagata
OK Älvsjö-Örby
42:019:2311:09Silver
22
Emil Blomberg
Nyköpings OK
43:119:3812:19Silver
23
Calle Stenberg
OK Skogshjortarna
44:159:5313:23Brons
24
Emil Johansson
OK Tisaren
44:4810:0013:56Brons
25
Thom Barbus
OK Dacke
52:0711:3821:15
Karl Jansson
Främmestads IK
Ej godkänd
Jens Nyström
IF Hagen
Ej godkänd
Daniel Örn
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Petter Irewall
Tjällmo-Godegårds OK
Ej godkänd
Jonathan Svensson
Växjö OK
Ej godkänd
 
H20 Kval C 4500 meter28 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Petter Eriksson
OK Rodhen
31:317:000:00Guld
2
Kalle Johansson
Halmstad OK
31:497:040:18Guld
3
Kent Ohlsson
Haninge SOK
34:087:352:37Guld
4
Linus Karlsson Mood
Rehns BK
34:517:453:20Guld
5
Jonas Wallin
Vänersborgs SK
35:007:473:29Guld
6
Jerker Lysell
Rehns BK
35:237:523:52Guld
7
Olle Olofsson
Rehns BK
36:448:105:13Silver
8
Erik Sagvolden
Göteborg-Majorna OK
36:458:105:14Silver
9
Carl Wiking
OK Kåre
37:078:155:36Silver
10
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
37:528:256:21Silver
11
Tobias Killmann
OK Tyr
37:598:266:28Silver
12
Joel Lännevall
OK Roslagen
38:008:276:29Silver
13
Anton Östlin
Linköpings OK
38:118:296:40Silver
14
Linus Lauri
OK Tisaren
38:508:387:19Silver
15
Jonas Sandström
Järla IF OK
39:028:407:31Silver
16
Gabriel Ireståhl
Sol Tranås
39:088:427:37Silver
17
Carl Magnusson
IFK Moras OK
39:238:457:52Silver
18
Mikus Zagata
OK Älvsjö-Örby
40:128:568:41Silver
19
Andis Laveikis
OK Klemmingen
40:499:049:18Silver
20
Robin Johansson
OK Skogsfalken
42:239:2510:52Silver
21
Jens Öström
OK Tyr
42:589:3311:27Silver
22
Anders Boström
Tumba-Mälarhöjden OK
44:079:4812:36Silver
23
Johan Wikström
OK Tyr
46:1810:1714:47Brons
24
Andreas Liljegren
Gotlands Bro OK
49:3311:0118:02
25
Mårten Sundh
Sundbybergs IK
55:1712:1723:46
Emil Jönsson
Halmstad OK
Ej godkänd
Erik Zander
IFK Moras OK
Ej godkänd
Oscar Vångell
Linköpings OK
Ej godkänd
 
H20 Kval D 4510 meter30 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Andersson
Ärla IF
33:197:230:00Guld
2
Pelle Engstrand
Rehns BK
33:237:240:04Guld
3
Zsolt Lenkei
IFK Moras OK
34:117:350:52Guld
4
Emil Backlund
Dalaportens OL
34:487:431:29Guld
5
Johan Goth
Linköpings OK
35:437:552:24Guld
6
Olof Sandgren
OK Älme
35:447:552:25Guld
7
Eric Rosander
Finspångs SOK
36:308:063:11Guld
8
Victor Silvemark
Dalaportens OL
36:538:113:34Guld
9
Jesper Lysell
Rehns BK
36:568:113:37Guld
10
Erik Holmberg
IK Hakarpspojkarna
38:208:305:01Silver
11
Arturs Paulins
Rehns BK
38:218:305:02Silver
12
Martin Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
39:218:446:02Silver
13
Kristian Dahlström
IFK Moras OK
39:478:496:28Silver
14
Yury Tambasov
Sävedalens AIK
41:419:158:22Silver
15
Linus Bohman
Hjärnarps GH OL
42:129:218:53Silver
16
Jimmy Larsson
Malungs OK Skogsmårdarna
43:019:329:42Silver
17
Ruairi Short
Tullinge SK
43:479:4210:28Silver
18
Axel Mattsson
Järla IF OK
44:039:4610:44Silver
19
Fredrik Larsson
Hagaby GOIF
44:239:5011:04Silver
20
Kuba Dragowski
Järla IF OK
44:289:5211:09Silver
21
Thomas Werme
Södertälje-Nykvarn Orientering
44:379:5411:18Silver
22
Niklas Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
45:1210:0111:53Silver
23
Erik Andersson
OK Södertörn
46:2210:1713:03Silver
24
Mattias Olofsson
OK Enen
48:1910:4315:00Brons
25
David Eriksson
Hagaby GOIF
49:5411:0416:35Brons
26
Jonatan Westlund
OK Tyr
52:0611:3318:47
27
Hampus Olesund
OK Landehof
52:4011:4119:21
28
Johan Nyman
IF Hagen
54:1412:0220:55
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Erik Folkesson Blom
OK Älme
Ej godkänd
 
D18 Kval A 3270 meter34 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tove Alexandersson
Stora Tuna OK
32:209:530:00Guld
2
Anna Segersson
OK 64 Torpa
33:1110:090:51Guld
3
Anna Gustafsson
Jönköpings OK
33:4810:201:28Guld
4
Sofia Grawé
Ärla IF
34:4710:382:27Guld
5
Sarah Tibell
Linköpings OK
35:0010:422:40Guld
6
Josefine Nilsson
Helsingborgs SOK
36:3011:104:10Guld
7
Ida Lindkvist
OK Denseln
36:3411:114:14Guld
8
Lovisa Adolfsson
Tullinge SK
36:4411:144:24Guld
9
Linn Bränneby
OK Kolmården
37:2211:265:02Silver
10
Benita Hansson
Gotlands Bro OK
38:3211:476:12Silver
11
Sofia Levin
OK Tyr
38:3411:486:14Silver
12
Magdalena Olsson
IFK Moras OK
39:1912:016:59Silver
13
Frida Emanuelsson
Domnarvets GOIF
39:4712:107:27Silver
14
Emma Zetterström
Skarpnäcks OL
42:1512:559:55Silver
15
Erika Johansson
OK Skogsfalken
43:0913:1210:49Silver
16
Kajsa Isaksson
Mullsjö SOK
43:3613:2011:16Silver
17
Linnea Längberg
Järla IF OK
43:5113:2511:31Silver
18
Amanda Hallén
Trollhättans SOK
44:0013:2711:40Silver
19
Sofie Hansen
Skåneslättens OL
44:1413:3211:54Silver
20
Marika Lindahl
OK Milan
44:1813:3311:58Silver
21
Therese Carlsson
Jönköpings OK
45:2713:5413:07Silver
22
Elin Strandhagen
Göteborg-Majorna OK
45:4614:0013:26Silver
23
Emma Jonsson
Forsa OK
46:0114:0413:41Silver
24
Erika Herbert
Gävle OK
46:1214:0813:52Silver
25
Åsa Lindström
Bredaryds SOK
47:2214:2915:02Brons
26
Anna Brodin
OK Djerf
49:4115:1217:21Brons
27
Lovisa Falk
Hagaby GOIF
49:5315:1517:33Brons
28
Elin Svensson
OK Skogsfalken
51:3115:4519:11
29
Cajsa Banck
IF Hagen
52:3816:0620:18
30
Anna Sjöström
Lunds OK
53:1816:1820:58
31
Therese Hansen
Skåneslättens OL
54:4616:4522:26
32
Angelica Rask
OK Enen
64:0019:3431:40
Bente Rost
Alfta-Ösa OK
Ej godkänd
Linnéa Wiking
OK Kåre
Ej godkänd
 
D18 Kval B 3280 meter34 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Forsberg
OK Kolmården
27:438:270:00Guld
2
Anna Bachman
Täby OK
30:359:192:52Guld
3
Therese Klintberg
Eksjö SOK
32:5410:025:11Silver
4
Malin Sandström
Järla IF OK
33:3010:135:47Silver
5
Karolin Ohlsson
Tullinge SK
33:3210:135:49Silver
6
Kajsa Risby
OK Kåre
33:5210:206:09Silver
7
Josefin Aronsson
OK Tisaren
34:3110:316:48Silver
8
Elin Sundqvist
Tullinge SK
34:4110:346:58Silver
9
Klara Hall
Järla IF OK
35:5410:578:11Silver
10
Maria Westher
OK Djerf
36:0611:008:23Silver
11
My Westlund
OK Tyr
36:1611:038:33Silver
12
Louise Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
36:2011:058:37Silver
13
Amanda Eklund
Rånäs OK
36:2211:058:39Silver
14
Cajsa Grape
Stora Tuna OK
36:2311:068:40Silver
15
Ida Hylander
Nyköpings OK
37:1611:229:33Silver
16
Sanna Linsefors
Lunds OK
37:3811:289:55Silver
17
Sara Rensgard
OK Renen
37:4311:3010:00Silver
18
Elna Forsberg
Värend GN OL
39:3312:0311:50Silver
19
Amanda Leo
Bredaryds SOK
40:2112:1812:38Brons
20
Bodil Kindlundh
Alfta-Ösa OK
40:5612:2913:13Brons
21
Lise Mortensen
Långhundra IF
42:3913:0014:56Brons
22
Hanna Pramlid
OK Klemmingen
43:0013:0715:17Brons
23
Ulrika Lindstam
Sol Tranås
43:3513:1715:52
24
Lovisa Onsbring Gustafson
Eskilstuna OL
43:4113:1915:58
25
Jenny Asztalos
Tumba-Mälarhöjden OK
43:5913:2516:16
26
Lisa Andersson
Ärla IF
44:1613:3016:33
27
Pernilla Petersson
Burseryds IF
46:0514:0318:22
28
Ronja Hill
Tumba-Mälarhöjden OK
46:2414:0918:41
29
Lovisa Nilsson
Lerums SOK
48:1914:4420:36
30
Stina Jeppsson
Lunds OK
48:3814:5020:55
31
Caroline Edlund
OK Nolaskogsarna
49:3915:0821:56
32
Veronika Aspvall
Ronneby OK
53:5816:2726:15
Emma Bergman
OK Skogsfalken
Ej godkänd
Sara Johansson
Bredaryds SOK
Ej godkänd
 
D18 Kval C 3270 meter36 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linnea Martinsson
OK Tyr
30:279:190:00Guld
2
Helena Karlsson
Bromma-Vällingby SOK
31:059:300:38Guld
3
Lilian Forsgren
OK Tisaren
31:199:350:52Guld
4
Emeli Pettersson
Tullinge SK
32:019:471:34Guld
5
Julia Davidsson
OK Klemmingen
32:199:531:52Guld
6
Frida Gustafsson
Jönköpings OK
33:2210:122:55Guld
7
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
33:4010:183:13Guld
8
Frida Forsberg
OK Ravinen
34:0510:253:38Guld
9
Amy Rankka
Linköpings OK
35:0910:454:42Silver
10
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
35:3410:535:07Silver
11
Lisa Rönnols
Täby OK
36:2711:096:00Silver
12
Linn Johansson
OK Ravinen
37:3811:317:11Silver
13
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
37:5311:357:26Silver
14
Julia Lauri
OK Tisaren
38:0211:387:35Silver
15
Carin Rosander
Finspångs SOK
38:4711:528:20Silver
16
Therese Westher
OK Djerf
38:5811:558:31Silver
17
Hanna Westerberg
Göteborg-Majorna OK
39:0011:568:33Silver
18
Ann-Sofie Karlsson
Årsunda IF
39:1712:018:50Silver
19
Julia Bergström
Nyköpings OK
39:5212:119:25Silver
20
Lisa Lindström
Bredaryds SOK
41:5112:4811:24Silver
21
Ellinor Karlsson
IK Hakarpspojkarna
42:0612:5211:39Silver
22
Sofie Landqvist
Köping-Kolsva OK
42:2412:5811:57Silver
23
Sofie Karlsson
Rånäs OK
43:0913:1212:42Silver
24
Louise Markstedt
OK Södertörn
43:4813:2413:21Silver
25
Hanna Johansson
Skattkärrs IF
44:0013:2713:33Silver
26
Maria Nordström
Gävle OK
45:2513:5314:58Brons
27
Sofia Forngren
OK Enen
48:1814:4617:51
28
Cecilia Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
48:5714:5818:30
29
Amanda Jonasson
Attunda OK
49:5815:1719:31
30
Tove Udd
Markbygdens OK
50:0615:1919:39
31
Anna Birkestål
Köping-Kolsva OK
50:5815:3520:31
32
Sandra Karlsson-Bierfeldt
Ärla IF
51:4515:5021:18
33
Emma Edejern
Alfta-Ösa OK
52:0915:5721:42
Sara Bergander
Eksjö SOK
Ej godkänd
Ida Forsgren
Forsa OK
Ej godkänd
Maja Dahlqvist
Storviks IF
Ej godkänd
 
D18 Kval D 3290 meter34 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Katarina Svahn
IFK Moras OK
29:489:030:00Guld
2
Elin Ström
Tullinge SK
30:149:110:26Guld
3
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
30:549:241:06Guld
4
Lisa Pettersson
OK Dacke
33:2810:103:40Silver
5
Alexandra Bjärrenholt
Rånäs OK
33:4810:164:00Silver
6
Linda Lindkvist
OK Denseln
34:0110:204:13Silver
7
Lina Blomqvist
OK Skogsfalken
35:2510:465:37Silver
8
Kristin Hylander
Nyköpings OK
35:3010:475:42Silver
9
Linn Grälls
OK Kåre
35:5010:536:02Silver
10
Kristin Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
36:1211:006:24Silver
11
Moa Johanson
OK Skogsstjärnan
37:0711:177:19Silver
12
Rebecca Bejbom
Uddevalla OK
37:2011:217:32Silver
13
Mia Kaisajuntti
OK Skogsfalken
38:1011:368:22Silver
14
Lisa Borssén
OK Kroppefjäll
39:1811:579:30Silver
15
Rebecka Heinrup
Tullinge SK
39:3112:019:43Silver
16
Hanna Käll
Tumba-Mälarhöjden OK
39:3412:029:46Silver
17
Maria Ohlsson
OK Dacke
39:4012:039:52Silver
18
Josefin Bengtsson
OK Tyr
39:4912:0610:01Silver
19
Lovisa Larsson
Hagaby GOIF
40:3312:2010:45Silver
20
Lisa Kalered
Skogspojkarnas OK
40:3412:2010:46Silver
21
Annika Johnson
OK Klemmingen
40:5612:2711:08Silver
22
Malin Williamsson
Rånäs OK
41:0812:3011:20Silver
23
Malin Andersson
OK Nolaskogsarna
41:4512:4111:57Silver
24
Lovisa Persson
OK Tisaren
42:3412:5612:46Silver
25
Malin Rylander
Stora Tuna OK
42:4813:0113:00Silver
26
Beatrice Gustavsson
OK Bävern
45:0713:4315:19Brons
27
Frida Andersson
OK Dacke
45:2713:4915:39Brons
28
Kajsa Hammarström
OK Måsen
46:0414:0016:16
29
Anette Nyström
OK Nolaskogsarna
47:1314:2117:25
30
Anna Åhman
Rånäs OK
52:2115:5522:33
31
Malin Eriksson
Tierps SOK
56:0917:0426:21
Britta Norén
Boxholm-Mjölby OL
Ej godkänd
Louise Borg
OK Enen
Ej godkänd
Anna Håkansson
OK Kolmården
Ej godkänd
 
H18 Kval A 4000 meter38 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Ridefelt
OK Linné
27:126:480:00Guld
2
Olle Boström
Järla IF OK
29:487:272:36Guld
3
Oskar Ljungqvist
IK Hakarpspojkarna
30:567:443:44Guld
4
Simon Sanderi
Lidköpings VSK
31:067:473:54Silver
5
Oskar Svensson
Finspångs SOK
32:418:105:29Silver
6
John Persson
OK Alehof
32:498:125:37Silver
7
Henning Hall
Nyköpings OK
33:238:216:11Silver
8
Oskar Daniels
Attunda OK
33:478:276:35Silver
8
Gustav Stenberg
OK Skogshjortarna
33:478:276:35Silver
10
Erik Blomgren
Stora Tuna OK
34:048:316:52Silver
11
Marcus Fredlund
Tullinge SK
34:258:367:13Silver
12
Pontus Petersson
Nybro OK
34:358:397:23Silver
13
Robert Sandberg
OK Roslagen
34:428:417:30Silver
14
Love Berzell
Attunda OK
34:598:457:47Silver
14
Andreas Allerhed
IFK Moras OK
34:598:457:47Silver
16
Anton Österblad
FK Boken
35:338:538:21Silver
17
Adam Sandstedt
Eksjö SOK
35:528:588:40Silver
18
Oliver Lindblad Petersen
Söders-Tyresö
36:149:039:02Silver
19
Sebastian Månsson
Hagaby GOIF
37:059:169:53Silver
20
Gustav Eklöf
IK Ymer
37:069:179:54Silver
21
Henrik Sundqvist
Stora Tuna OK
37:159:1910:03Silver
22
Love Sintring
Hagaby GOIF
37:539:2810:41Silver
23
Pontus Johansson
Kexholms SK
38:099:3210:57Silver
24
Adam Karlsson
Hagaby GOIF
39:289:5212:16Silver
25
Olov Ericson
Alfta-Ösa OK
40:0010:0012:48Silver
26
Axel Roos Hansson
Täby OK
40:3110:0813:19Brons
27
Per Olsson
Skogslöparna
40:4510:1113:33Brons
28
Daniel Knutsen
Gävle OK
43:2510:5116:13
29
Johan Kaminsky
IF Hagen
43:3010:5316:18
30
Viktor Öhlén
Surahammars SOK
44:5111:1317:39
31
Erik Bernérus
Sävedalens AIK
49:5812:3022:46
32
Tobias Toresson
Södertälje-Nykvarn Orientering
50:4112:4023:29
33
Carl-Anton Ingmarsson
OK Vilse 87
53:1313:1826:01
34
Emil Nilsson
Torsås OK
54:2213:3627:10
35
Johan Englöf
Köping-Kolsva OK
62:4115:4035:29
Viktor Stensson
Helsingborgs SOK
Ej godkänd
Niklas Olsson
Skåneslättens OL
Ej godkänd
Axel Wikström
Söders-Tyresö
Ej godkänd
 
H18 Kval B 3980 meter38 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gustav Bergman
OK Ravinen
27:537:000:00Guld
2
Erik Pettersson
Attunda OK
30:507:452:57Guld
3
Olle Kalered
Skogspojkarnas OK
30:527:452:59Guld
4
Christoffer Ekman
OK Hällen
31:578:024:04Silver
5
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
32:178:074:24Silver
6
Niklas Olofsson
Helsingborgs SOK
33:298:255:36Silver
7
Måns Sandgren
OK Orion
34:488:456:55Silver
8
Oscar Carlsson
Eksjö SOK
34:508:456:57Silver
9
Simon Eklöv
OK Linné
34:568:477:03Silver
10
Erik Classon
OK Orinto
35:268:547:33Silver
11
Alexander Moberg
OK Tyr
35:418:587:48Silver
12
Simon Hollbeck
Bromma-Vällingby SOK
35:468:597:53Silver
13
Johan Norberg
Gamleby OK
36:109:058:17Silver
14
Anton Sjökvist
Stora Tuna OK
36:139:068:20Silver
15
Rickard Börjesson
Hestra IF
37:169:229:23Silver
16
Gustav Åhrén
Motala AIF OL
37:229:239:29Silver
17
Marcus Ramström
Strängnäs-Malmby OL
37:249:249:31Silver
18
Andreas Bergander
Eksjö SOK
37:289:259:35Silver
19
John Sjösäter
Eksjö SOK
37:409:289:47Silver
20
Tommy Söderberg
OK Hällen
37:429:289:49Silver
21
Adam Ivarsson
Haninge SOK
37:599:3310:06Silver
22
Fredrik Forsberg
Tullinge SK
38:549:4611:01Silver
23
Eric Börjeskog
OK Tor
39:079:5011:14Silver
24
Tobias Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
39:269:5411:33Silver
25
Henrik Tosteberg
Linköpings OK
39:319:5611:38Silver
26
Johan Antonsson
OK Löftan
41:0410:1913:11Brons
27
Edvard Davidsson
OK Klemmingen
41:2010:2313:27Brons
28
Emil Gunnarsson
Eksjö SOK
41:4810:3013:55Brons
29
Mikael Lundstedt
Sundsvalls OK
44:2711:1016:34
30
Michael Refors
Järla IF OK
45:2311:2417:30
31
Jon Åkesson
Forsa OK
45:5311:3218:00
32
Victor Bergstrand
Motala AIF OL
49:0412:2021:11
33
Johan Bergagård
OK Landehof
49:1612:2321:23
34
Oscar Andersson
Stora Tuna OK
51:5313:0224:00
35
Joakim Johansson
FK Friskus-Varberg
54:2613:4126:33
36
Per Frost
IFK Moras OK
61:0715:2133:14
Daniel Martinsson
OK Kroppefjäll
Ej godkänd
Jonas Kärrström
Tullinge SK
Ej godkänd
 
H18 Kval C 3970 meter37 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Leandersson
OK Tyr
27:236:540:00Guld
2
Martin Regborn
Hagaby GOIF
27:467:000:23Guld
3
Johan Runesson
OK Tisaren
29:287:252:05Guld
4
Rickard Ohlsson
Haninge SOK
29:597:332:36Guld
5
Simon Andersson
OK Kullingshof
30:467:453:23Guld
6
Karl Walheim
Robertsfors IK
30:587:483:35Guld
7
Johan Kärrström
Tullinge SK
31:007:493:37Guld
8
Simon Waller
OK Vargen
31:578:034:34Silver
9
Kalle Bergman
OK Ravinen
31:588:034:35Silver
10
Göran Winblad
Rehns BK
32:038:044:40Silver
11
Joakim Svensk
Stora Tuna OK
32:328:125:09Silver
12
Jakob Andersson
Bredaryds SOK
32:408:145:17Silver
13
Simon Hedlund
Köping-Kolsva OK
34:368:437:13Silver
14
Martin Sand
OK Tisaren
34:478:467:24Silver
15
Oskar Nordmark
Järfälla OK
35:138:527:50Silver
16
Christoffer Winander-S
Järfälla OK
35:148:527:51Silver
17
Carl Sundelius
Järfälla OK
36:009:048:37Silver
18
Johan Fröberg
GOIF Tjalve
37:269:2610:03Silver
19
Johan Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
37:439:3010:20Silver
20
Anton Sundin
Strängnäs-Malmby OL
37:469:3110:23Silver
21
Jon Henriksson
OK Skogsfalken
38:069:3610:43Silver
22
Niklas Österlund
IK Ymer
38:379:4411:14Silver
23
Emil Svalbring
Målilla OK
38:529:4711:29Silver
24
Christoffer Ohlsson
Uddevalla OK
39:079:5111:44Silver
25
Christoffer Andersén
IK Gandvik
39:4410:0112:21Silver
26
Niclas Eckhoff
Helsingborgs SOK
39:5810:0412:35Silver
27
Emil Hammarström
OK Hällen
41:4510:3114:22Brons
28
Anton Wiberg
OK Skogsfalken
42:2910:4215:06Brons
29
Johan Allard
Tjällmo-Godegårds OK
43:1410:5315:51
30
Martin Berggren
Järfälla OK
45:4211:3118:19
31
Tomas Axelson
OK Löftan
51:2812:5824:05
32
Jonas Lundin
Sundbybergs IK
55:5414:0528:31
33
Anders Reimertz
Eksjö SOK
58:3114:4431:08
Egil Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
Christian Kollberg
Järla IF OK
Ej godkänd
Ola Grankvist
Täby OK
Ej godkänd
Johan Salomonsson
Vänersborgs SK
Ej godkänd
 
H18 Kval D 3990 meter38 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Oskar Sjöberg
Täby OK
28:087:030:00Guld
2
Johan Lindberg
OK Denseln
29:507:291:42Guld
3
Jakob Enmark
Gävle OK
30:027:321:54Guld
4
Anders Hedberg
Lerums SOK
31:467:583:38Guld
5
Rassmus Andersson
Stora Tuna OK
31:477:583:39Guld
6
Mathias Hallmén
Attunda OK
31:527:593:44Guld
7
Rasmus Elmelid
Skåneslättens OL
32:008:013:52Guld
8
Fredrik Carlsson
Täby OK
32:098:034:01Silver
9
Felix Larsson
OK Skogsfalken
32:588:164:50Silver
10
Christian Nilsson
OK Löftan
34:428:426:34Silver
11
Christian Tingström
OK Klemmingen
34:518:446:43Silver
12
Albin Pettersson
Mariestads FK
35:138:507:05Silver
13
Joakim Carlsson
Täby OK
35:158:507:07Silver
14
Mandus Ridefelt
OK Linné
35:318:547:23Silver
15
Andreas Berg
Linköpings OK
36:119:048:03Silver
16
Andreas Karlsson
Mariestads FK
36:359:108:27Silver
17
Tim Bjärengren
OK Hällen
37:249:229:16Silver
18
Johan Sonesson
IFK Moras OK
37:349:259:26Silver
19
Simon Sjöhed
Gävle OK
37:369:259:28Silver
20
Carl-Johan Högberg
Eskilstuna OL
38:109:3410:02Silver
21
Olof Dahlgren
Hagaby GOIF
38:289:3810:20Silver
22
Mats Wållberg
Tväråbäcks IK
39:269:5311:18Silver
23
Torbjörn Kölzow
OK Ravinen
40:0310:0211:55Silver
24
Tobias Augustsson
Tjällmo-Godegårds OK
40:0510:0311:57Silver
25
Martin Lindeberg
Skåneslättens OL
40:1010:0412:02Silver
26
Pontus Lindqvist
OK Njudung
40:1210:0512:04Silver
27
Gustav Eriksson
Stora Tuna OK
40:1510:0512:07Silver
28
Oscar Riis
Gamleby OK
40:4010:1212:32Silver
29
Adam Hellstadius
OK Hällen
41:3110:2413:23Brons
30
Markus Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
42:1110:3414:03Brons
31
Mikael Anttila-Eriksson
Länna IF
44:0411:0315:56
32
Rasmus Persson
Falköpings AIK OK
44:3811:1116:30
33
Daniel Nilsson
Skåneslättens OL
45:3811:2617:30
34
Johan Kristensson
Skåneslättens OL
45:4411:2817:36
35
Viktor Lindberg
OK Roslagen
47:3611:5619:28
36
Thomas Pettersson
IF Thor
56:2014:0728:12
37
Henrik Hammas
Attunda OK
90:0322:3461:55
Johan Wihlborg
OK Vilse 87
Ej godkänd