USM

2008-09-20

Arrangör: Söderhamns OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
492
Form:
Individuell
Startande:
492
Distans:
Lång
Fullföljande:
481
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D16 4500 meter99 startande, 95 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tove Alexandersson
Stora Tuna OK
38:178:300:00Mästare
2
Lovisa Adolfsson
Tullinge SK
40:208:582:03Mästare
3
Hanna Axelsson-Meyerson
OK Linné
40:228:582:05Mästare
4
Annie Forsberg
OK Ravinen
40:539:052:36Mästare
5
Josefin Tjernlund
OK Vilse 87
40:559:062:38Mästare
6
Lisa Pedersen
OK Skogshjortarna
41:209:113:03Mästare
7
Emma Pettersson
Vimmerby OK
43:499:445:32Elit
8
Klara Alm
Länna IF
43:589:465:41Elit
9
Helena Karlsson
Bromma-Vällingby SOK
44:129:495:55Elit
10
Therese Westher
OK Djerf
44:189:516:01Elit
11
Rebecka Heinrup
Tullinge SK
44:509:586:33Elit
12
Sara Lundsten
Vittjärvs IK
45:3910:097:22Elit
13
Frida Erkers
Leksands OK
46:0810:157:51Elit
14
Julia Lauri
OK Tisaren
46:1210:167:55Elit
15
Frida Nilsson
Skellefteå OK
46:3310:218:16Elit
16
Annika Ledskog
Linköpings OK
46:5510:268:38Elit
17
Karin E. Gustafsson
Hagaby GOIF
47:0310:278:46Guld
18
Anna Bredfelt
Lunds OK
47:0610:288:49Guld
19
Maja Pettersson
OK Dacke
47:5410:399:37Guld
20
Lisa Andersson
Ärla IF
48:0710:429:50Guld
21
Maria Johansson
OK Skärmen
48:1410:439:57Guld
22
Ylva Gunnarsdotter
Tenhults SOK
48:1510:439:58Guld
23
Joline Ingelsson
OK Hammaren
48:3110:4710:14Guld
24
Amanda Leo
Bredaryds SOK
48:3510:4810:18Guld
25
Anette Önerud
OK Ravinen
49:3011:0011:13Guld
26
Kajsa Hammarström
OK Måsen
49:3611:0111:19Guld
27
Kristin Schyberg
Fjärås AIK
49:5111:0511:34Guld
28
Malin Bengtsson
Mariestads FK
50:0711:0811:50Guld
29
Louise Perleroth
OK Landehof
50:2711:1312:10Guld
30
Stina Skyttner
Ljusdals OK
50:2911:1312:12Guld
31
Paulina Sjöberg
Njurunda OK
50:3611:1512:19Guld
32
Viktoria Helmersson
Ockelbo OK
50:5011:1812:33Guld
32
Lina Nilsson
OK Tranan
50:5011:1812:33Guld
34
Linda Edström
Sundsvalls OK
50:5911:2012:42Guld
35
Marie Spångmyr
Leksands OK
51:1111:2212:54Silver
36
Ellinor Johansson
OK Skogsstjärnan
51:1411:2312:57Silver
37
Lisa Andersson
OK Enen
51:1511:2312:58Silver
37
Alicia Walheim
Robertsfors IK
51:1511:2312:58Silver
39
Anna Larsson
IF Hagen
51:1611:2412:59Silver
40
Frida Forshällen
Attunda OK
51:3911:2913:22Silver
40
Maria Björklund
Bjursås OK
51:3911:2913:22Silver
42
Ellinor Tjernlund
OK Vilse 87
51:4511:3013:28Silver
43
Filippa Lundberg
Västerås SOK
51:4611:3013:29Silver
44
Malin Jensen
OK Kontinent
51:5911:3313:42Silver
45
Elina Westerlund
FK Boken
52:0911:3513:52Silver
46
Stefanie Andersson
Vimmerby OK
52:2511:3914:08Silver
47
Anna Lindmark
Skarpnäcks OL
52:3411:4114:17Silver
48
Lisa Reichenberg
Idefjordens SK
52:4611:4414:29Silver
49
Julia Lundquist
Nybro OK
52:5511:4614:38Silver
50
Hanna Käll
Tumba-Mälarhöjden OK
53:0611:4814:49Silver
51
Klara Tollmar
Nyköpings OK
53:1711:5015:00Silver
52
Anna Arvidsson
Kalmar OK
53:2211:5215:05Silver
53
Charlotte Kung
Garphyttans IF
53:4711:5715:30Silver
54
Sofia Grawé
Ärla IF
54:0512:0115:48Silver
55
Charlotta Klevedal
Kvillebyns SK
54:2212:0516:05Silver
56
Malin Johansson
Sundsvalls OK
54:4512:1016:28Silver
57
Camilla Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
55:1012:1616:53Silver
58
Julia Andersson
OK Enen
55:1712:1717:00Silver
59
Ellen Larsson
IF Hagen
55:2312:1817:06Silver
60
Erika Hugoson
Nässjö OK
55:2712:1917:10Silver
61
My Martinsson
OK Tyr
56:0612:2817:49Silver
62
Matilda Gustafsson
Stora Tuna OK
56:1512:3017:58Silver
63
Frida Vesterlund
Robertsfors IK
57:2812:4619:11Silver
64
Sara Bengtsson
Långhundra IF
58:1012:5619:53Silver
65
Carolina Mikaelsdotter
Västerås SOK
58:1912:5820:02Silver
66
Johanna Christoferson
Tormestorps IF
58:3913:0220:22Silver
67
Emma Jonsson
Forsa OK
59:0813:0820:51Brons
68
Linn Söderström
Oskarströms OK
59:2213:1221:05Brons
69
Elin Sandahl
OK Tyr
59:2513:1221:08Brons
70
Amanda Utter
Västerås SOK
59:3413:1421:17Brons
71
Josefin Nilsson
Midälva OK
60:1313:2321:56Brons
72
Johanna Johansson
OK Nackhe
61:1113:3622:54Brons
73
Sofie Johansson
Sundsvalls OK
61:3713:4223:20Brons
74
Linda Westerberg
Trollhättans SOK
62:2613:5224:09Brons
75
Sofie Svensson
Björkfors GOIF
62:2813:5324:11Brons
76
Sara Nilsson
Skellefteå OK
62:5513:5924:38Brons
77
Hanna Björklund
OK Kåre
63:1414:0324:57Brons
78
Amanda Martinsson
Falkenbergs OK
63:4214:0925:25Brons
79
Emelie Malmberg
Göteborg-Majorna OK
63:5114:1125:34Brons
80
Amelie Pettersson
Hässleholms OK
64:0014:1325:43Brons
81
Emma Andersson
OK Hammaren
64:2014:1826:03Brons
82
Anna Magnell
Katrineholms OK
64:4014:2226:23Brons
83
Hanna Kivijärvi
OK Renen
65:3114:3427:14Brons
84
Louise Borg
OK Enen
65:3914:3527:22Brons
85
Evelina Christoffersson
OK Renen
66:1314:4327:56Brons
86
Emma Rosén
OK Njudung
66:4114:4928:24Brons
87
Annett Persson
Skogslöparna
67:5515:0629:38Brons
88
Julia Nilsson
GOIF Tjalve
68:3315:1430:16Brons
89
Lotta Lindersson
Gamleby OK
70:0515:3431:48Järn
90
Malin Hedberg
Lerums SOK
70:0915:3531:52Järn
91
Erika Knutsson
Nybro OK
70:5215:4532:35Järn
92
Frida Strandberg
Sävedalens AIK
72:5016:1134:33Järn
93
Hanna Wåhlin
OK Skogsfalken
74:5816:4036:41Järn
94
Anna Larsson
Falköpings AIK OK
78:2917:2640:12Järn
95
Camilla Nilsson
OK Torfinn
79:4417:4341:27Järn
Amanda Anttila-Eriksson
Länna IF
Ej godkänd
Elin Månsson
OK Löftan
Ej godkänd
Hanna Holmgren
Västerås SOK
Ej godkänd
Sara Jonsson
OK Klyftamo
Ej godkänd
 
H16 5700 meter118 startande, 116 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Regborn
Hagaby GOIF
36:596:290:00Mästare
2
Fredrik Ingelsson
Ockelbo OK
38:586:501:59Mästare
3
Fredrik Edén
OK Kåre
39:196:542:20Mästare
4
Fredrik Carlsson
Täby OK
39:547:002:55Mästare
5
Johan Högstrand
Markbygdens OK
40:097:033:10Mästare
6
Ola Svahn
IFK Moras OK
41:177:154:18Elit
7
Oskar Svensson
Finspångs SOK
41:237:164:24Elit
8
Johan Sandström
OK Gipen
42:087:245:09Elit
9
Joakim Carlsson
Täby OK
42:157:255:16Elit
10
Egil Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
42:167:255:17Elit
11
Max Peter Bejmer
Bromma-Vällingby SOK
42:417:295:42Elit
12
Love Sintring
Hagaby GOIF
42:507:315:51Elit
13
Andreas Holmberg
IFK Moras OK
43:247:376:25Elit
14
Eric Börjeskog
OK Tor
44:027:447:03Elit
15
Johan Salomonsson
Vänersborgs SK
44:397:507:40Elit
16
Jesper Öström
OK Tyr
44:597:548:00Elit
17
Victor Bergstrand
Motala AIF OL
45:067:558:07Guld
18
Måns Bränneby
OK Kolmården
45:217:578:22Guld
19
Max Coxner
Lerums SOK
45:327:598:33Guld
20
Lenell Joel
OK Ravinen
45:358:008:36Guld
21
Joakim Berg
Bromma-Vällingby SOK
45:378:008:38Guld
22
Henrik Jonsson
OK Rodhen
45:418:018:42Guld
23
Robert Vångell
Linköpings OK
45:568:048:57Guld
24
Mats Halvarsson
Fjärås AIK
45:598:049:00Guld
25
Hugo Mattsson
Skåneslättens OL
46:088:069:09Guld
26
Love Berzell
Attunda OK
46:348:109:35Guld
27
Fredrik Henriksson
Ronneby OK
46:468:129:47Guld
28
Joakim Karlsson
Mariestads FK
46:568:149:57Guld
28
Karl-Johan Westberg
OK Tranan
46:568:149:57Guld
30
Carl-Johan Fredman
Hestra IF
47:218:1810:22Guld
31
Daniel Svensson
IFK Moras OK
47:548:2410:55Guld
32
Johannes Henriksson
Helsingborgs SOK
48:008:2511:01Guld
33
Anton Hallor
OK Tisaren
48:028:2611:03Guld
34
Marcus Allerhed
IFK Moras OK
48:088:2711:09Guld
35
Tommy Pap
Sol Tranås
48:148:2811:15Guld
36
Christer Garpenlund
KFUM Örebro OK
48:188:2811:19Guld
37
Fredrik Forsberg
Tullinge SK
48:318:3111:32Guld
38
Tobias Mattsson
Trollhättans SOK
48:438:3311:44Guld
38
Martin Blomgren
Stora Tuna OK
48:438:3311:44Guld
40
Per Skyggeson
OK Nackhe
48:458:3311:46Guld
41
Johan Montén
Domnarvets GOIF
49:038:3612:04Silver
42
Pontus Petersson
Nybro OK
49:078:3712:08Silver
42
Linus Rapp
IFK Moras OK
49:078:3712:08Silver
44
Joel Andersson Skantze
Järla IF OK
49:308:4112:31Silver
45
Fredrik Bergfeldt
OK Klyftamo
49:438:4312:44Silver
46
Adrian Pauli
Istrums SK
50:228:5013:23Silver
47
Tobias Nilsson
OK Skogsfalken
50:328:5213:33Silver
48
Fredrik Carlsson
OK Hällen
50:378:5313:38Silver
49
John Sjöqvist
Linköpings OK
50:558:5613:56Silver
50
Markus Lundholm
OK Renen
50:578:5613:58Silver
51
Andreas Bergander
Eksjö SOK
51:028:5714:03Silver
51
Erik Adriansson
OK Kåre
51:028:5714:03Silver
53
Johan Engström
OK Orion
51:078:5814:08Silver
54
Kalle Larsson
Forsa OK
51:138:5914:14Silver
55
Johan Ekelöv
Skåneslättens OL
51:199:0014:20Silver
56
Jonathan Anderson
Kexholms SK
51:509:0614:51Silver
57
Andreas Nilsson
Markaryds FK
51:519:0614:52Silver
58
Marcus Jansson
Garphyttans IF
51:559:0614:56Silver
59
Max Molitor
Katrineholms OK
52:119:0915:12Silver
60
Fredrik Nilsson
Örkelljunga FK
52:319:1315:32Silver
61
Dan Börjesson
Hestra IF
52:329:1315:33Silver
62
Jonas Nilsson
OK Nackhe
52:389:1415:39Silver
63
Andreas Calleberg
Söderhamns OK
53:099:1916:10Silver
64
Torbjörn Jacobsson
OK Rodhen
53:169:2116:17Silver
65
Jon Åkesson
Forsa OK
53:469:2616:47Silver
66
Erik Toomingas
Sundsvalls OK
53:499:2616:50Silver
67
Simon Mellin
Sundbybergs IK
53:599:2817:00Silver
68
John Börjesson
Hestra IF
54:059:2917:06Silver
69
Erik Siebers
IK Hakarpspojkarna
54:429:3617:43Silver
70
Jonas Sundberg
Istrums SK
55:089:4018:09Silver
71
Joel Nilsson
Lerums SOK
55:179:4218:18Silver
72
Sergey Forsberg
Umedalens IF
55:409:4618:41Silver
73
David Johansson
Rydboholms SK
55:519:4818:52Silver
74
Daniel Pettersson
Västerviks OK
55:599:4919:00Silver
75
Erik Jansson
Garphyttans IF
56:109:5119:11Brons
76
Adam Georgsson
OK Nackhe
56:399:5619:40Brons
77
Joel Andersson
IK Gandvik
57:2610:0520:27Brons
78
Albin Thunberg
OK Alehof
57:3810:0720:39Brons
79
Mattias Engström
Hjärnarps GH OL
57:5510:1020:56Brons
80
Martin Jansson
OK Rodhen
58:0710:1221:08Brons
81
André Sahlsten
OK Ravinen
58:1710:1421:18Brons
82
Fredrik Urby
Västerås SOK
58:2410:1521:25Brons
83
Marcus Stråhle
Söderhamns OK
58:2610:1521:27Brons
84
Philip Dahlstedt
GOIF Tjalve
58:3110:1621:32Brons
85
Alexander Nilsson
Gotlands Bro OK
58:4610:1921:47Brons
86
Felix Palmgren
Bodafors OK
58:5910:2122:00Brons
87
Isak Lundgren
Umeå OK
59:0010:2122:01Brons
88
Rikard Wadman
Västerås SOK
59:1110:2322:12Brons
89
Johan Hagström
Falkenbergs OK
59:1910:2422:20Brons
90
Johan Blick
OK Alehof
59:5410:3122:55Brons
91
Pontus Lamberg
IF Thor
60:1410:3423:15Brons
92
Herman Andersson
Lidköpings VSK
60:4410:3923:45Brons
93
Eric Sand
IK Gandvik
60:4810:4023:49Brons
94
Björn Ikonen
OK Vilse 87
60:5510:4123:56Brons
95
Martin Frisk
Markbygdens OK
62:1010:5425:11Brons
96
Axel Karlsson
Simlångsdalens IF
62:1210:5525:13Brons
97
Linus Ericson
Södertälje-Nykvarn Orientering
62:1310:5525:14Brons
98
Martin Kvarnström
Kils OK
62:2110:5625:22Brons
99
Anton Tegendal
OK Linné
62:2310:5725:24Brons
100
Björn Larsson-Snygg
Njurunda OK
62:4111:0025:42Brons
101
Emil Åström
Sundsvalls OK
62:5711:0325:58Brons
102
Martin Bengtsson
IS Kullen
63:0311:0426:04Brons
103
Kasper Carlsson
Hässleholms OK
64:0911:1527:10Brons
104
Arvid Lindqvist-Käll
OK Älme
66:2711:3929:28Järn
105
Tobias Beckius
Åmotfors OK
68:4512:0431:46Järn
106
Johan Wästberg
OK Milan
69:4712:1532:48Järn
107
Simon Bengtsson
FK Friskus-Varberg
70:0612:1833:07Järn
108
Carl Holmgren
Bergnäsets AIK
70:3512:2333:36Järn
109
Viktor Johansson
Simrishamns OK
70:5212:2633:53Järn
110
Marcus Andersson
Rånäs OK
71:2112:3134:22Järn
111
Johan Bergman
OK Renen
71:4712:3634:48Järn
112
Jörgen Magnusson
OK Reftele
72:1812:4135:19Järn
113
Johan Dahlberg
IFK Kiruna
74:5313:0837:54Järn
114
Isak Krantz
IK Gandvik
81:0414:1344:05Järn
115
August Tynong
Gävle OK
86:5315:1549:54Järn
116
Joel Udd
Markbygdens OK
88:3415:3251:35Järn
Kalle Bergman
OK Ravinen
Ej godkänd
Niklas Olsson
IFK Moras OK
Ej godkänd
 
D15 3900 meter99 startande, 97 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Alexandra Bjärrenholt
Rånäs OK
31:218:020:00Mästare
2
Hilda Forsgren
Täby OK
34:068:452:45Mästare
3
Amilia Björklund
Sävedalens AIK
34:228:493:01Mästare
4
Linda Lindkvist
OK Denseln
34:328:513:11Mästare
5
Helena Markstedt
OK Södertörn
37:039:305:42Elit
6
Michaela Hallqvist
Malungs OK Skogsmårdarna
37:059:315:44Elit
7
Elin Svensson
Nässjö OK
37:319:376:10Elit
8
Frida Winterås
Västerbergslagens OL
37:559:436:34Elit
9
Julia Almén
Linköpings OK
38:059:466:44Elit
10
Hedvig Markgren
Täby OK
38:069:466:45Elit
11
Amanda Holmgren
Vittjärvs IK
38:109:476:49Elit
12
Evelina Johansson
Vänersborgs SK
38:129:486:51Elit
13
Sofia Johansson
Trollhättans SOK
38:429:557:21Elit
14
Linnea Sundström
OK Renen
39:1010:037:49Guld
15
Linnea Holmqvist
Hagaby GOIF
39:4510:128:24Guld
16
Sofie Svensson
Vimmerby OK
39:5310:148:32Guld
17
Linnea Gustavsson
Uddevalla OK
39:5910:158:38Guld
18
Amanda Thellsén
OK Roxen
40:0110:168:40Guld
19
Lisa Nilsson-Lindgren
Stora Tuna OK
40:0910:188:48Guld
20
Lovisa Hansson
Bredareds IF
40:3410:249:13Guld
21
Emma Bergström
OK Vargen
40:4310:269:22Guld
22
Elin Olsson
Tibro OK
41:2010:369:59Guld
23
Therese Enenge
Bredareds IF
41:2710:3810:06Guld
24
Elina Mikaelsson
OK Nolaskogsarna
41:3810:4110:17Guld
25
Linnea Faxén
Linköpings OK
41:4010:4110:19Guld
26
Maja Falk
Ulricehamns OK
41:5310:4410:32Guld
27
Lisa Risby
OK Kåre
41:5810:4610:37Guld
28
Karin Elofsson
Fjärås AIK
42:0410:4710:43Silver
29
Johanna Erlandsson
OK Skogsfalken
42:3610:5511:15Silver
30
Sofia Nilsson
Umeå OK
42:3710:5611:16Silver
31
Sara Svensson
Hässleholms OK
43:0011:0211:39Silver
32
Anna Linde
OK Linné
43:0311:0211:42Silver
33
Erika Lindqvist
Sävedalens AIK
43:1511:0511:54Silver
34
Marielle Andersson
OK Vilse 87
43:3111:0912:10Silver
35
Annika Nilsson
Täby OK
43:5111:1512:30Silver
36
Anne Hansson
Markbygdens OK
44:1911:2212:58Silver
37
Johanna Holmén
Hylte OK
45:0811:3413:47Silver
38
Sofia Forngren
OK Enen
45:2411:3814:03Silver
39
Bettina Hoelgaard
Ärla IF
45:3111:4014:10Silver
40
Martina Karlsson
Norbergs OK
45:4111:4314:20Silver
41
Lina Lång
Stora Tuna OK
46:1211:5114:51Silver
42
Agnes Adolfsson
Vimmerby OK
46:3111:5615:10Silver
43
Lisa Winberg
Stenungsunds OK
46:3311:5615:12Silver
44
Anna Åhlin
Helsingborgs SOK
46:4712:0015:26Silver
45
Saga Jönsson
Hässleholms OK
46:4812:0015:27Silver
46
Ebba Roos
Helsingborgs SOK
47:1712:0715:56Silver
47
Hanna Wadsten
OK Landehof
47:1812:0815:57Silver
48
Hanna Thelberg
Valbo AIF
47:2812:1016:07Silver
49
Elida Ottmer
Tormestorps IF
47:3012:1116:09Silver
50
Stina Berg
IS Kullen
47:4212:1416:21Silver
51
Josefina Almén
Linköpings OK
47:4812:1516:27Silver
52
Linda Öström
Norbergs OK
48:0112:1916:40Silver
53
Frida Persson
Nässjö OK
48:3212:2717:11Silver
54
Amanda Åström
Midälva OK
48:3412:2717:13Silver
55
Klara Åhsberg-Ottosson
Sjövalla FK
48:5812:3317:37Silver
56
Jenny Eriksson
Karlsbyhedens IK
48:5912:3417:38Silver
57
Frida Björklund
Sjövalla FK
49:2612:4118:05Brons
58
Sandra Johansson
Västerås SOK
49:3012:4218:09Brons
59
Märta-Stina Lindqvist-Käll
OK Älme
49:3212:4218:11Brons
60
Stina Olandersson
OK Tyringe
50:2612:5619:05Brons
61
Lina Josefsson
Rydboholms SK
50:2712:5619:06Brons
62
Hanna Olsson
Ljusdals OK
50:4713:0119:26Brons
62
Andrea Wickbom
Vittjärvs IK
50:4713:0119:26Brons
64
Jessica Levin
OK Tyr
51:0213:0519:41Brons
65
Eva Adolfsson
Vimmerby OK
51:3813:1420:17Brons
66
Matilda Stensson
Helsingborgs SOK
51:4513:1620:24Brons
67
Angelica Jörnling
Eksjö SOK
51:5713:1920:36Brons
68
Anna Lundqvist
Kils OK
52:0613:2220:45Brons
69
Madeleine Attfors
Tolered-Utby Ol-klubb
52:3113:2821:10Brons
70
Madeleine Ahlström
Västerås SOK
52:5113:3321:30Brons
71
Sara Ivarsson
OK Kullingshof
52:5713:3521:36Brons
72
Jenny Skoog
Katrineholms OK
53:1813:4021:57Brons
73
Rebecka Höög
Laxå OK
53:3713:4522:16Brons
74
Matilda Hektor
Järla IF OK
54:0713:5322:46Brons
75
Linnea Östergren
Växjö OK
54:5514:0523:34Brons
76
Elin Olsson
FK Göingarna
55:1314:0923:52Brons
77
Matilda Wästholt
Ljusdals OK
55:5314:2024:32Brons
78
Lovisa Mannfolk
Ulricehamns OK
56:0414:2324:43Brons
79
Julia Scherlin
Nyköpings OK
57:1114:4025:50Järn
80
Therese Huhta
OK Måsen
57:2414:4326:03Järn
81
Mathilda Holmström
OK Ravinen
58:5915:0727:38Järn
82
Louise Gustavsson
KFUM Örebro OK
59:1415:1127:53Järn
83
Mirjam Andersson
Svaide Roma SOK
59:3315:1628:12Järn
84
Sandra Boman
Lustens OK
59:4715:2028:26Järn
85
Agnes Lindström
Attunda OK
61:2315:4430:02Järn
86
Maja Andersson
OK Dacke
61:4315:4930:22Järn
87
My Larsson
Nässjö OK
61:4915:5130:28Järn
88
Lovisa Svensson
OK Klemmingen
62:5716:0831:36Järn
89
Louise Nordahl
Hjärnarps GH OL
64:0816:2732:47Järn
90
Elin Skogh
Österfärnebo IF
65:4916:5334:28Järn
91
Anna Jonson
Ronneby OK
68:0317:2736:42Järn
92
Sabina Hedlund
Köping-Kolsva OK
68:5017:3937:29Järn
93
Louise Sjölund
Söderhamns OK
69:4317:5338:22Järn
94
Linnea Svensson
Fjärås AIK
70:1118:0038:50Järn
95
Sofia Andrén
Hjobygdens OK
72:3218:3641:11Järn
96
Malin Dahlberg
Falköpings AIK OK
73:4818:5542:27Järn
97
Fanny Majlöv
OK Nackhe
91:5723:3560:36Järn
Frida Ansin
Svaide Roma SOK
Ej godkänd
Minna Sahlsten
Skarpnäcks OL
Ej godkänd
 
H15 5200 meter120 startande, 118 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Daniel Wejås
Nyköpings OK
37:557:180:00Mästare
2
Emil Svensk
Stora Tuna OK
37:567:180:01Mästare
3
Erik Malmberg
Kvarnsvedens GOIF OK
39:407:381:45Mästare
4
Robin Pousette
Rånäs OK
40:227:462:27Mästare
5
Oskar Ek-Larsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
41:267:583:31Mästare
6
Mandus Ridefelt
OK Linné
41:408:013:45Mästare
7
Marcus Berggren
GOIF Tjalve
42:278:104:32Elit
8
Rasmus Palmqvist
Järfälla OK
42:418:134:46Elit
9
Henrik Olsson
Täby OK
42:528:154:57Elit
10
Fredrik Ögren
Bergnäsets AIK
44:028:286:07Elit
11
Gunnar Holmgren
Bergnäsets AIK
44:088:296:13Elit
12
Filip Aguirre
OK Kolmården
44:428:366:47Elit
13
Fredrik Bjernulf
Sundbybergs IK
44:488:376:53Elit
14
Emil Börjesson
Lidköpings VSK
44:518:386:56Elit
15
Magnus Glännefors
Söders-Tyresö
44:568:387:01Elit
16
Viktor Blomqvist
OK Skogsfalken
45:368:467:41Elit
17
Erik Magnusson
OK Nolaskogsarna
46:028:518:07Guld
18
Jonas Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
46:048:528:09Guld
19
Philip Pålsson
Skåneslättens OL
46:088:528:13Guld
20
Rasmus Elmertoft
Norbergs OK
46:258:568:30Guld
21
Mikael Mellberg
Tumba-Mälarhöjden OK
47:259:079:30Guld
22
Krister Kölzow
OK Ravinen
47:399:109:44Guld
23
Karl Dannbring
Skåneslättens OL
47:419:109:46Guld
24
Martin Olsson
Täby OK
47:499:129:54Guld
25
Gustav Kvick
Forsa OK
48:079:1510:12Guld
26
Erik Sköld
Linköpings OK
48:239:1810:28Guld
27
Martin Larsson
Hestra IF
48:259:1910:30Guld
28
Johannes Uhr
OK Milan
48:279:1910:32Guld
28
Simon Skogman
Markbygdens OK
48:279:1910:32Guld
30
Pontus Öström
OK Tyr
48:299:1910:34Guld
31
Jens Wängdahl
OK Gipen
48:379:2110:42Guld
32
Oskar Engman
OK Denseln
48:449:2210:49Guld
33
Anton Bergström
Nyköpings OK
48:599:2511:04Guld
34
Ulrik Nordberg
Tierps SOK
49:189:2911:23Guld
35
Axel Wrådhe
Attunda OK
49:319:3111:36Guld
36
Lucas Wändel
Lunds OK
49:359:3211:40Guld
37
Erik Boman
Gävle OK
49:449:3411:49Guld
38
Filip Olsson
OK Skogsfalken
49:469:3411:51Guld
39
Joakim Eliasson
OK Alehof
50:009:3712:05Guld
39
Oscar Björck
OK Älme
50:009:3712:05Guld
41
Johan Gunnarsson
Lerums SOK
50:019:3712:06Silver
42
Viktor von Heijne
Bergnäsets AIK
50:029:3712:07Silver
43
Johan Hinder
Tolered-Utby Ol-klubb
50:369:4412:41Silver
44
David Johansson
IK Dran
50:439:4512:48Silver
45
Joakim Nordling
Sundsvalls OK
50:469:4612:51Silver
46
Anton Helgman
OK Tyr
51:249:5313:29Silver
47
Anton Sundgren
Vallentuna-Össeby OL
51:339:5513:38Silver
47
Jonas Lindahl
OK Milan
51:339:5513:38Silver
49
Sebastian Ekman
Västvärmlands OK
51:5910:0014:04Silver
50
Gustav Hagström
Falköpings AIK OK
52:1010:0214:15Silver
51
Viktor Runnby
Göteborg-Majorna OK
52:1710:0314:22Silver
52
Harald Henriksson
Järla IF OK
52:2610:0514:31Silver
53
Lennart Johansson
Nyköpings OK
53:1810:1515:23Silver
54
Markus Wallin
Stora Tuna OK
53:2910:1715:34Silver
55
Johan Forsgren
OK Kåre
53:4110:1915:46Silver
56
Conrad Tingström
OK Klemmingen
53:4710:2115:52Silver
57
Oskar Svensson
OK Tyr
53:5810:2316:03Silver
58
David Arborelius
IS Kullen
53:5910:2316:04Silver
59
Måns Östman
Göteborg-Majorna OK
54:1410:2616:19Silver
60
Anton Oddmo
Härlövs IF
54:3610:3016:41Silver
61
Jonathan Erlandsson
Uddevalla OK
54:5910:3417:04Silver
62
Martin Ahlberger
Hestra IF
55:0710:3617:12Silver
63
Jonathan Andersson
Stora Tuna OK
55:2510:3917:30Silver
64
Oskar Andersson
OK Gynge
55:2910:4017:34Silver
65
Janne Selkälä
Köping-Kolsva OK
55:3910:4217:44Silver
66
Erik Larsson
OK Nackhe
55:4010:4217:45Silver
67
Anders Ohlsson
Uddevalla OK
55:4310:4317:48Silver
68
Anders Johansson
Rehns BK
55:4810:4417:53Silver
69
Jesper Sjögren
OK Kullingshof
55:5810:4618:03Silver
70
Gustaf Onsbring Gustafson
Eskilstuna OL
56:0410:4718:09Silver
71
Ludvig Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
56:1510:4918:20Silver
72
Linus Lindberg
Skogslöparna
56:2510:5118:30Silver
73
Niklas Helmertz
FK Herkules
56:2910:5218:34Silver
74
Olov Johansson
Umeå OK
56:4110:5418:46Silver
75
Rasmus Karlsson
Härlövs IF
56:4710:5518:52Silver
76
Linus Cedervärn
Ulricehamns OK
57:2411:0219:29Silver
77
Emil Andersson
OK Kullingshof
57:4011:0519:45Silver
78
Tobias Forsén
Tullinge SK
58:2011:1320:25Brons
79
Axel Barkestedt
OK Kullingshof
58:3811:1720:43Brons
80
Viktor Tovesson
OK Orion
58:5511:2021:00Brons
81
Ola Brönnheden
Vimmerby OK
58:5911:2121:04Brons
81
Charlie Stolt
Rehns BK
58:5911:2121:04Brons
83
Martin Karlsson
OK Tylöskog
59:0511:2221:10Brons
84
Gabriel Andersson
Ulricehamns OK
59:2611:2621:31Brons
85
Joar Svartholm
Gammelstads IF
60:1311:3522:18Brons
86
Simon Samuelsson
IK Ymer
60:2111:3622:26Brons
87
Eric Hansson
Nässjö OK
60:2811:3822:33Brons
88
Robert Pettersson
IF Thor
61:2511:4923:30Brons
88
Linus Lager
Nässjö OK
61:2511:4923:30Brons
90
Jakob Redtzer
Attunda OK
61:5511:5424:00Brons
91
Jonas Sundvall
OK Nolaskogsarna
61:5711:5524:02Brons
92
Mattias Pauli
Istrums SK
62:3212:0224:37Brons
93
Erik Classon
OK Orinto
62:3612:0224:41Brons
94
Rasmus Bäck
OK Kullingshof
62:4212:0324:47Brons
95
Jakob Holgersson
SOK Aneby
63:0212:0725:07Brons
96
Linus Wahl
IK Vista
63:0312:0825:08Brons
97
Gustav Larsson
Forsa OK
63:4612:1625:51Brons
98
Jonathan Winther
Västerbergslagens OL
63:5012:1725:55Brons
99
Björn Edvinsson
Ronneby OK
64:2112:2326:26Brons
100
Joakim Wigertz
Långhundra IF
64:4912:2826:54Brons
101
Joakim Eriksson
Tierps SOK
65:1812:3327:23Brons
102
Ludvig Berglin
Lessebo OK
65:3112:3627:36Brons
103
Andreas Brag Jonsson
IK Gandvik
65:3912:3827:44Brons
104
Hampus Andersson
OK Tyringe
66:3712:4928:42Brons
105
Rasmus Blockgren
Falkenbergs OK
66:4512:5028:50Brons
105
Joel Johnsson
OK Nackhe
66:4512:5028:50Brons
107
Anton Philipsson
Markaryds FK
66:4612:5028:51Brons
108
Oliver Andersson
Västerås SOK
67:5813:0430:03Järn
109
Albin Östling
OK Skogshjortarna
68:1013:0730:15Järn
110
Pontus Johansson
OK Kullingshof
69:0413:1731:09Järn
111
Emil Lindström
Sol Tranås
69:5013:2631:55Järn
112
Erik Ramberg
Hallstahammars OK
71:2313:4433:28Järn
113
Jonas Lundgren
Linköpings OK
72:4513:5934:50Järn
114
Rasmus Löfgren
OK Linné
72:4614:0034:51Järn
115
Isak Forsberg
Högåkers OK
73:0314:0335:08Järn
116
Emil Vejlens
Visborgs OK
77:3214:5539:37Järn
117
Johnny Andersson
Målilla OK
80:3515:3042:40Järn
118
Erik Book
OK Enen
95:1018:1857:15Järn
Albin Sjöhed
Gävle OK
Ej godkänd
Martin Løvald Hellberg
Täby OK
Ej godkänd
 
Ö D15 3900 meter18 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Magnus Svensson
Nässjö OK
28:587:260:00
2
Annika Carlberg
Vallentuna-Össeby OL
34:458:555:47
3
Julia Ohlsson
Uddevalla OK
38:469:569:48
3
Agnes Leo
Bredaryds SOK
38:469:569:48
5
Frida Jönsson Hellstadius
Södertälje-Nykvarn Orientering
38:559:599:57
6
Gunnar Larsson
OK Enen
39:0810:0210:10
7
Karin Svensson
Finspångs SOK
39:1510:0410:17
8
Siri Jeppsson
Katrineholms OK
40:4410:2711:46
9
Anna Gunnars
IFK Moras OK
46:1411:5117:16
10
Stina Nordström
OK Triangeln
48:4912:3119:51
11
Elin Brunnberg
Vallentuna-Össeby OL
48:5612:3319:58
12
Ulrika Meyerson
OK Linné
49:2012:3920:22
13
Inger Edin
Sidensjö IK
49:5812:4921:00
14
Malin Engström
OK Kåre
54:0213:5125:04
15
Charlotte Sandberg
OK Roslagen
65:4316:5136:45
16
Lovisa Nilsson
OK Linné
65:5416:5436:56
17
Frida Stenbäck
Rånäs OK
66:2417:0237:26
18
Filippa Alsén
OK Roslagen
67:3917:2138:41
 
Ö D16 4500 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tomas Edström
Sundsvalls OK
37:278:190:00
2
Anneli Berggren
OK Denseln
50:2311:1212:56
3
Åsa Wadensjö-Leo
Bredaryds SOK
51:3511:2814:08
4
Anna-Lena Tynong
Gävle OK
52:5111:4515:24
5
Lennart Hävrén
Tullinge SK
52:5811:4615:31
Anton Svensson
Söderhamns OK
Ej godkänd
 
Ö H15 5200 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ludvig Åhlund
OK Nolaskogsarna
43:058:170:00
2
Johan Hansson
Nässjö OK
43:268:210:21
3
Olov Öström
OK Tyr
46:098:533:04
4
Oskar Åström
Sundsvalls OK
47:119:044:06
5
Anders Vedin
Midälva OK
47:129:054:07
6
Didrik Hall
Nyköpings OK
47:229:074:17
7
Victor Flingmark
Uddevalla OK
48:359:215:30
8
Sven Bergström
Forsa OK
53:3310:1810:28
9
Martin Bergström
Kvarnsvedens GOIF OK
57:5611:0814:51
10
Jan Åhlund
OK Nolaskogsarna
64:0112:1920:56
11
Örjan Tingström
OK Klemmingen
64:5412:2921:49
12
Bengt Lingegård
OK Gipen
76:5714:4833:52
13
Marcus Boman
Stångenäs AIS
77:2314:5334:18
 
Ö H16 5700 meter19 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
37:376:360:00
2
Mikael Ingelsson
Ockelbo OK
39:236:551:46
3
Jan Nordin
Sundsvalls OK
40:257:052:48
4
Niklas Skyttner
Forsa OK
40:327:072:55
5
Jan Sjöhed
Gävle OK
41:127:143:35
6
Stefan Ring
OK Löftan
42:077:234:30
7
NiklasÅ Wrane
Söders-Tyresö
42:167:254:39
8
Fredrik Smedberg
OK Skogsfalken
43:137:355:36
9
Stefan Carlsson
Alfta-Ösa OK
43:507:416:13
10
Mats Walheim
Robertsfors IK
44:177:466:40
11
Kenneth Svensson
Finspångs SOK
44:447:517:07
12
Stefan Jonsson
OK Klyftamo
44:507:527:13
13
Harry Hietanen
Gävle OK
45:067:557:29
14
Rolf Wikström
OK Tyr
47:098:169:32
15
Leif Edejern
IFK Bergvik
48:438:3311:06
16
Jörgen Edin
Sidensjö IK
51:279:0213:50
17
Jörgen Blästa
Njurunda OK
58:1410:1320:37
18
Torbjörn Halvarsson
Fjärås AIK
63:4711:1126:10
19
Johnny Blästa
Njurunda OK
67:5011:5430:13