SM Långdistans - Final

2008-09-21

Arrangör: Södertälje-Nykvarn OF

Nivå:
Nationell
Anmälda:
198
Form:
Individuell
Startande:
195
Distans:
Lång
Fullföljande:
191
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 9200 meter30 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Jansson
IF Hagen
63:056:510:00Guld
2
Elin Andersson-Skantze
Järla IF OK
65:047:041:59Guld
3
Lina Bäckström
OK Linné
65:547:102:49Guld
4
Anna Mårsell
Stora Tuna OK
65:567:102:51Guld
5
Emma Engstrand
Stora Tuna OK
66:117:123:06Guld
6
Annika Billstam
IFK Lidingös Skid o OK
67:167:194:11Guld
7
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
67:337:214:28Guld
8
Søes Signe
IFK Lidingös Skid o OK
67:447:224:39Guld
9
Johanna Svensson
OK Hällen
68:487:295:43Guld
10
Lena Eliasson
Stora Tuna OK
68:517:295:46Guld
11
Emma Johansson
Domnarvets GOIF
68:527:295:47Guld
12
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
69:117:316:06Guld
13
Linnea Lidström
OK Kolmården
69:337:346:28Guld
14
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
70:227:397:17Guld
15
Annica Gustafsson
IF Thor
70:597:437:54Guld
16
Maria Magnusson
FK Friskus-Varberg
71:407:478:35Silver
17
Maria Kleijn
Södertälje-Nykvarn Orientering
72:077:509:02Silver
18
Jenny Röjgård
OK Kolmården
72:137:519:08Silver
19
Sara Eskilsson
Haninge SOK
73:087:5710:03Silver
20
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
73:588:0210:53Silver
21
Sofia Holmgård
Kils OK
74:588:0911:53Silver
22
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
75:258:1212:20Silver
23
Petra Halvarsson
IF Thor
77:128:2314:07Silver
24
Sofi Thorsell
Västerås SOK
78:168:3015:11Silver
25
Anna Ställberg
Tullinge SK
79:428:4016:37Silver
26
Ieva Sargautyte
IFK Moras OK
80:338:4517:28Silver
27
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
80:368:4617:31Silver
28
Linda Byström
IF Thor
80:558:4817:50Silver
29
Helena Forsberg
Skogslöparna
81:568:5418:51Silver
Helena Andersson
OK Tisaren
Ej godkänd
 
H21 15120 meter40 startande, 40 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
87:115:460:00Guld
2
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
89:215:552:10Guld
3
Henrik Löfås
Stora Tuna OK
90:185:583:07Guld
4
William Lind
Sävedalens AIK
90:235:593:12Guld
5
Mats Haldin
IFK Göteborg
90:566:013:45Guld
6
Dimitri Tsvetkov
OK Tisaren
91:076:023:56Guld
7
Emil Wingstedt
Växjö OK
91:326:034:21Guld
8
Graham Gristwood
IFK Lidingös Skid o OK
91:356:034:24Guld
9
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
91:446:044:33Guld
10
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
92:136:065:02Guld
11
Tobias Noborn
IFK Göteborg
92:506:085:39Guld
12
Hans Brolund
OK Denseln
93:036:095:52Guld
13
Anders Skarholt
Södertälje-Nykvarn Orientering
94:036:136:52Guld
14
Mats Troeng
OK Linné
94:096:146:58Guld
14
Michal Horacek
Södertälje-Nykvarn Orientering
94:096:146:58Guld
16
Martin Johansson
IFK Moras OK
94:116:147:00Guld
17
Csaba Gösswein
OK Linné
94:176:147:06Guld
18
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
94:546:177:43Guld
19
John Fredriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
95:216:188:10Guld
20
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
96:026:218:51Guld
21
Emil Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
96:106:228:59Guld
22
Erik Axelsson
Finspångs SOK
96:206:229:09Guld
23
Jan Troeng
OK Linné
96:376:239:26Guld
24
Mats Röjgård
OK Kolmården
96:436:249:32Guld
25
Jonas Pilblad
IFK Göteborg
96:576:259:46Guld
26
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
97:426:2810:31Silver
27
Per Brolund
OK Denseln
97:476:2810:36Silver
28
Erik Engstrand
IFK Göteborg
99:326:3512:21Silver
29
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
99:356:3512:24Silver
30
Mattias Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
100:166:3813:05Silver
31
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
100:196:3813:08Silver
32
Julian Dent
Malungs OK Skogsmårdarna
100:226:3813:11Silver
33
Fredrik Pettersson
Linköpings OK
100:416:4013:30Silver
34
Rikard Claesson
Stora Tuna OK
101:576:4514:46Silver
35
Christian Christensen
IFK Göteborg
102:006:4514:49Silver
36
Håkan Petersson
IFK Göteborg
102:086:4514:57Silver
37
Robbin Kantarp
OK Hällen
102:276:4715:16Silver
38
Jörgen Ohlin
OK Linné
102:326:4715:21Silver
39
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
104:056:5316:54Silver
40
Thomas Carlsson
Malungs OK Skogsmårdarna
104:446:5617:33Silver
 
D20 6860 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Beata Falk
Hagaby GOIF
49:217:120:00Guld
2
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
51:147:281:53Guld
3
Kristin Löfgren
Järfälla OK
52:477:423:26Guld
4
Elsa Jansson
Främmestads IK
55:118:035:50Guld
5
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
56:048:106:43Silver
6
Karin Persson
Hagaby GOIF
57:188:217:57Silver
7
Maria Jonsson
Midälva OK
58:018:278:40Silver
8
Lina Sundqvist
OK Kåre
58:458:349:24Silver
9
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
59:328:4110:11Silver
10
Emma Carlsson
Skarpnäcks OL
61:459:0012:24Silver
11
Marie Pettersson
OK Djerf
63:229:1414:01Silver
12
Elin Vedin
Midälva OK
64:179:2214:56Silver
13
Sanna Batz
Skarpnäcks OL
64:209:2314:59Silver
13
Ida-Maria Svensson
Lidköpings VSK
64:209:2314:59Silver
15
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
64:249:2315:03Silver
16
Hanna Axelsson
IK Hakarpspojkarna
65:019:2915:40Silver
17
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
67:359:5118:14Silver
18
Sanna Svensson
Främmestads IK
67:529:5418:31Silver
19
Camilla Lundgren
Kils OK
68:189:5718:57Silver
20
Elin Pramlid
OK Klemmingen
69:1510:0619:54Silver
21
Julia Frisk
OK Orion
71:3210:2622:11Brons
22
Ida Hedman
OK Hällen
74:1410:4924:53Brons
23
Rebecca Bjärrenholt
Rånäs OK
75:5811:0426:37Brons
24
Tina Eriksson
Järfälla OK
76:5011:1227:29
25
Klara Wingstedt
IK Hakarpspojkarna
80:1211:4130:51
26
Georgia Whitla
Leksands OK
81:4411:5532:23
27
Sofia Johnsson
Midälva OK
83:2212:0934:01
28
Åsa Holmgren
Västerås SOK
83:3612:1134:15
29
Sofia Carlsson
Västerås SOK
85:4612:3036:25
 
H20 11510 meter29 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
69:376:030:00Guld
2
Erik Liljequist
OK Älme
70:306:080:53Guld
3
Stepan Kodeda
IFK Moras OK
70:336:080:56Guld
4
Erik Johansson
Halmstad OK
71:136:111:36Guld
5
Anton Östlin
Linköpings OK
72:026:152:25Guld
6
Pelle Engstrand
Rehns BK
72:426:193:05Guld
7
Jerker Lysell
Rehns BK
73:306:233:53Guld
8
Jonas Wallin
Vänersborgs SK
73:406:244:03Guld
9
Anders Carlsson
Halmstad OK
75:126:325:35Guld
10
Samuel Andersson
IK Gandvik
75:416:356:04Guld
11
Emil Andersson
Ärla IF
75:456:356:08Guld
12
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
76:036:366:26Guld
13
Zsolt Lenkei
IFK Moras OK
76:046:376:27Guld
14
Kalle Johansson
Halmstad OK
76:156:376:38Guld
15
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
76:196:386:42Guld
16
Erik Holmberg
IK Hakarpspojkarna
76:326:396:55Guld
17
Mikael Andersson
Linköpings OK
76:366:396:59Guld
18
Johan Aronsson
OK Tisaren
76:396:407:02Guld
19
Anton Tynong
Gävle OK
76:426:407:05Guld
20
Gustav Nordström
Gävle OK
76:476:407:10Guld
20
Carl Wiking
OK Kåre
76:476:407:10Guld
22
Johan Goth
Linköpings OK
78:416:509:04Silver
23
Yury Tambasov
Sävedalens AIK
79:006:529:23Silver
24
Andris Jubelis
OK Klemmingen
79:026:529:25Silver
25
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
81:427:0612:05Silver
26
Johan Wikström
OK Tyr
85:177:2515:40Silver
27
Rasmus Leo
Bredaryds SOK
85:357:2615:58Silver
28
Emil Jönsson
Halmstad OK
85:447:2716:07Silver
Jesper Lysell
Rehns BK
Ej godkänd
 
D18 5950 meter32 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Segersson
OK 64 Torpa
45:297:390:00Guld
2
Linn Bränneby
OK Kolmården
47:287:591:59Guld
3
Ida Lindkvist
OK Denseln
47:317:592:02Guld
4
Lilian Forsgren
OK Tisaren
47:327:592:03Guld
5
Anna Forsberg
OK Kolmården
47:408:012:11Guld
6
Lisa Larsen
Täby OK
48:038:052:34Guld
7
Linnea Martinsson
OK Tyr
48:068:052:37Guld
8
Emeli Pettersson
Tullinge SK
48:258:082:56Guld
9
Anna Bachman
Täby OK
48:388:103:09Guld
10
Kajsa Risby
OK Kåre
49:168:173:47Guld
11
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
49:378:204:08Guld
12
Katarina Svahn
IFK Moras OK
49:438:214:14Guld
13
Therese Klintberg
Eksjö SOK
50:368:305:07Guld
14
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
50:548:335:25Guld
15
Sarah Tibell
Linköpings OK
51:138:365:44Silver
16
Elin Ström
Tullinge SK
51:468:426:17Silver
17
Mia Kaisajuntti
OK Skogsfalken
53:168:577:47Silver
18
My Westlund
OK Tyr
53:419:018:12Silver
19
Maria Westher
OK Djerf
54:019:058:32Silver
20
Kristin Hylander
Nyköpings OK
54:369:119:07Silver
21
Malin Sandström
Järla IF OK
57:349:4112:05Silver
22
Moa Johanson
OK Skogsstjärnan
57:479:4312:18Silver
23
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
57:589:4512:29Silver
24
Lovisa Onsbring Gustafson
Eskilstuna OL
58:229:4912:53Silver
25
Josefin Aronsson
OK Tisaren
59:269:5913:57Silver
26
Lovisa Larsson
Hagaby GOIF
60:0510:0614:36Silver
27
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
60:1510:0814:46Silver
28
Louise Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
61:0010:1515:31Silver
29
Magdalena Olsson
IFK Moras OK
63:2910:4018:00Silver
30
Angelica Rask
OK Enen
64:2810:5018:59Silver
31
Elin Sundqvist
Tullinge SK
65:4211:0320:13Brons
Svensson Elin
OK Skogsfalken
Ej godkänd
 
H18 9490 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Runesson
OK Tisaren
57:216:030:00Guld
2
Albin Ridefelt
OK Linné
57:296:030:08Guld
3
Gustav Bergman
OK Ravinen
57:476:050:26Guld
4
Jonas Leandersson
OK Tyr
58:446:111:23Guld
5
Oskar Sjöberg
Täby OK
59:146:141:53Guld
6
Olle Boström
Järla IF OK
59:276:162:06Guld
7
Rassmus Andersson
Stora Tuna OK
59:506:182:29Guld
8
Erik Pettersson
Attunda OK
60:486:243:27Guld
9
Olle Kalered
Skogspojkarnas OK
61:216:284:00Guld
10
Rickard Ohlsson
Haninge SOK
61:256:284:04Guld
11
Joakim Svensk
Stora Tuna OK
63:326:426:11Guld
12
Anton Sjökvist
Stora Tuna OK
64:236:477:02Silver
13
Martin Sand
OK Tisaren
64:396:497:18Silver
14
Christian Tingström
OK Klemmingen
65:356:558:14Silver
15
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
66:206:598:59Silver
16
Felix Larsson
OK Skogsfalken
67:027:049:41Silver
17
Mathias Hallmén
Attunda OK
67:057:049:44Silver
18
Oskar Nordmark
Järfälla OK
67:387:0810:17Silver
19
Sebastian Månsson
Hagaby GOIF
67:457:0810:24Silver
20
Henrik Sundqvist
Stora Tuna OK
69:087:1711:47Silver
21
Christian Kollberg
Järla IF OK
69:277:1912:06Silver
22
Simon Waller
OK Vargen
70:047:2312:43Silver
22
Göran Winblad
Rehns BK
70:047:2312:43Silver
24
Simon Hedlund
Köping-Kolsva OK
70:127:2412:51Silver
25
Johan Kärrström
Tullinge SK
71:087:3013:47Silver
26
Simon Andersson
OK Kullingshof
71:317:3214:10Silver
27
Oscar Carlsson
Eksjö SOK
72:347:3915:13Silver
27
Oscar Riis
Gamleby OK
72:347:3915:13Silver
29
Oliver Lindblad Petersen
Söders-Tyresö
73:397:4616:18Silver
30
Marcus Fredlund
Tullinge SK
75:357:5818:14Silver
31
Daniel Martinsson
OK Kroppefjäll
78:518:1921:30Silver
32
Tobias Augustsson
Tjällmo-Godegårds OK
79:428:2422:21Silver
33
Jonas Kärrström
Tullinge SK
82:118:4024:50Brons
34
Andreas Allerhed
IFK Moras OK
88:209:1830:59
John Persson
OK Alehof
Ej godkänd