SM Långdistans - Kval

2008-09-20

Arrangör: Södertälje-Nykvarn OF

Nivå:
Nationell
Anmälda:
680
Form:
Individuell
Startande:
605
Distans:
Lång
Fullföljande:
583
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21a 6470 meter35 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Eliasson
Stora Tuna OK
41:336:250:00Guld
2
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
45:066:583:33Guld
3
Lina Bäckström
OK Linné
46:407:135:07Guld
4
Johanna Svensson
OK Hällen
47:267:205:53Silver
5
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
47:517:246:18Silver
6
Anna Ställberg
Tullinge SK
49:247:387:51Silver
7
Jenny Röjgård
OK Kolmården
49:437:418:10Silver
8
Elin Andersson-Skantze
Järla IF OK
49:467:428:13Silver
9
Ieva Sargautyte
IFK Moras OK
49:487:428:15Silver
10
Helena Forsberg
Skogslöparna
51:017:539:28Silver
11
Katarina Lövgren
IFK Moras OK
51:107:549:37Silver
12
Linda Larsson
Järfälla OK
51:277:579:54Silver
13
Maria Sjölander
OK Rodhen
51:578:0210:24Silver
14
Susanne Rutqvist
IFK Umeå
52:178:0510:44Silver
15
Inga Kazlauskaite
OK Linné
52:218:0510:48Silver
16
Emma Andersson
Ärla IF
52:368:0811:03Silver
17
Sofia Törnqvist
Alfta-Ösa OK
52:558:1111:22Silver
18
Marie-Louise Johansson
Göteborg-Majorna OK
53:018:1211:28Silver
19
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
54:388:2713:05Silver
20
Ekaterina Orekhova
OK Linné
54:588:3013:25Silver
21
Andrea Westerdahl
Linköpings OK
56:028:4014:29Silver
22
Maria von Schmalensé
Täby OK
56:198:4214:46Silver
23
Linda Nordin Abaji
Ulricehamns OK
56:368:4515:03Silver
24
Karin Lundberg
Järfälla OK
56:598:4815:26Silver
25
Eva Nordkvist
IF Thor
57:238:5215:50Silver
26
Karolina Norin
IFK Göteborg
57:508:5616:17Silver
27
Sara Helander
Domnarvets GOIF
58:058:5916:32Silver
28
Hanna Persson
Ulricehamns OK
58:129:0016:39Silver
29
Christine Persson
Gävle OK
58:289:0216:55Silver
30
Matilda Andersson
OK Kåre
58:349:0317:01Silver
31
Cecilia Kleist
Linköpings OK
58:459:0517:12Silver
32
Ingela Alvmyren
Halmstad OK
63:579:5322:24Brons
33
Anna Holmgren
IFK Umeå
63:599:5322:26Brons
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
Ej godkänd
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
Ej godkänd
 
D21b 6500 meter30 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Søes Signe
IFK Lidingös Skid o OK
45:487:030:00Guld
2
Emma Engstrand
Stora Tuna OK
46:357:100:47Guld
3
Karolina A. Höjsgaard
Domnarvets GOIF
47:197:171:31Guld
4
Anna Mårsell
Stora Tuna OK
47:417:201:53Guld
5
Linnea Lidström
OK Kolmården
48:007:232:12Guld
6
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
48:107:252:22Guld
7
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
49:377:383:49Guld
8
Sofi Thorsell
Västerås SOK
49:477:403:59Guld
9
Maria Kleijn
Södertälje-Nykvarn Orientering
49:487:404:00Guld
10
Sara Eskilsson
Haninge SOK
50:157:444:27Guld
11
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
51:598:006:11Silver
12
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
52:038:006:15Silver
13
Petra Olander
Långhundra IF
53:128:117:24Silver
14
Elin Sjölander
OK Rodhen
53:598:188:11Silver
15
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
54:148:218:26Silver
16
Malin Sand
IK Hakarpspojkarna
54:158:218:27Silver
17
Anna Zetterberg
Västerås SOK
55:178:309:29Silver
18
Terese Herlin
Attunda OK
56:238:4010:35Silver
19
Sara Bengtsson
OK Linné
57:588:5512:10Silver
20
Ellinor Fransson
Ärla IF
58:038:5612:15Silver
21
Maria Arvidsson
Göteborg-Majorna OK
59:489:1214:00Silver
22
Lisa Silvemark
Dalaportens OL
60:329:1914:44Silver
23
Lin Thorsell
IFK Umeå
60:339:1914:45Silver
24
Camilla Sjöberg
IFK Umeå
63:519:4918:03Silver
25
Anastasiia Danylova
Stora Tuna OK
63:589:5018:10Silver
26
Linn Pettersson
Tullinge SK
64:229:5418:34Silver
27
Katarina Lindén
Växjö OK
69:2210:4023:34Brons
28
Linda Ericsson
Haninge SOK
69:4710:4423:59Brons
29
Sofia Lundberg
Göteborg-Majorna OK
70:3610:5224:48
30
Maria Thelin
Jönköpings OK
80:4612:2634:58
 
D21c 6550 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annica Gustafsson
IF Thor
45:416:580:00Guld
2
Helena Jansson
IF Hagen
46:207:040:39Guld
3
Annika Billstam
IFK Lidingös Skid o OK
48:417:263:00Guld
4
Emma Johansson
Domnarvets GOIF
48:477:273:06Guld
5
Maria Magnusson
FK Friskus-Varberg
49:477:364:06Guld
6
Linda Byström
IF Thor
51:067:485:25Silver
7
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
51:307:525:49Silver
8
Sofia Holmgård
Kils OK
51:387:535:57Silver
9
Helena Andersson
OK Tisaren
53:128:077:31Silver
10
Petra Halvarsson
IF Thor
53:168:087:35Silver
11
Maria Henriques
Söders-Tyresö
53:538:148:12Silver
12
Sofia Karlsson
Tullinge SK
54:048:158:23Silver
13
Josefine Carlsson
SOK Viljan
55:198:279:38Silver
14
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
55:238:279:42Silver
15
Emma Andersson
Sävedalens AIK
55:388:309:57Silver
16
Johanna Lindberg
OK Denseln
56:388:3910:57Silver
17
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
56:578:4211:16Silver
18
Anna Quayle
Sundsvalls OK
58:298:5612:48Silver
19
Sara Johansson
Kristinehamns OK
58:368:5712:55Silver
20
Jennie Runesson
Göteborg-Majorna OK
58:418:5813:00Silver
21
Maria Andersson
Järla IF OK
59:349:0613:53Silver
22
Susanna Mårtensson
Stora Tuna OK
59:389:0613:57Silver
23
Sofia Adolfsson
OK Kåre
60:089:1114:27Silver
24
Lina Schols
Alfta-Ösa OK
60:379:1514:56Silver
25
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
61:209:2215:39Silver
26
Ida Johansson
IFK Moras OK
61:399:2515:58Silver
27
Louise Göthfors
Göteborg-Majorna OK
62:319:3316:50Silver
28
Annika Ridell
IF Thor
63:439:4418:02Silver
29
Linn Bjurström
Domnarvets GOIF
64:259:5018:44Silver
30
Diana Soldagg
Tumba-Mälarhöjden OK
64:579:5519:16Silver
31
Johanna Jonsson
IK Hakarpspojkarna
66:3310:1020:52Brons
 
H21a 10490 meter29 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
58:115:330:00Guld
2
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
62:335:584:22Guld
3
Erik Engstrand
IFK Göteborg
62:596:004:48Guld
4
Julian Dent
Malungs OK Skogsmårdarna
63:046:014:53Guld
5
Mattias Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
63:546:055:43Guld
6
Jörgen Ohlin
OK Linné
64:426:106:31Guld
7
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
64:486:116:37Guld
8
Thomas Carlsson
Malungs OK Skogsmårdarna
65:266:147:15Silver
9
Daniel Attås
OK Tisaren
65:446:167:33Silver
10
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
66:056:187:54Silver
11
Johan Nordlund
Leksands OK
66:466:228:35Silver
12
Johan Lindahl
Täby OK
66:486:228:37Silver
13
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
67:076:248:56Silver
14
Martin Ivarsson
Vänersborgs SK
67:106:248:59Silver
15
Erik Martinsson
Linköpings OK
68:156:3010:04Silver
16
Per-Åke Olsson
OK Ravinen
68:536:3410:42Silver
17
Stefan Sjölund
Skogslöparna
69:056:3510:54Silver
18
Crister Nygren
Norbergs OK
69:386:3811:27Silver
19
Jesper Håkansson
FK Göingarna
71:276:4913:16Silver
20
Emil Folino Nielsen
OK Denseln
72:146:5314:03Silver
21
Erik Sisell
Gävle OK
73:196:5915:08Silver
22
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
73:557:0315:44Silver
23
Adam Kovacs
OK Pan-Kristianstad
74:237:0516:12Silver
24
Fredrik Noborn
OK Linné
76:067:1517:55Silver
25
Joakim Gunnarsson
Tumba-Mälarhöjden OK
76:107:1617:59Silver
26
Jonatan Francén
Tjällmo-Godegårds OK
76:177:1618:06Silver
27
Håkan Andersson
Västerås SOK
78:007:2619:49Silver
28
Johan Persson
Hagaby GOIF
84:508:0526:39Brons
Per Öberg
OK Hällen
Ej godkänd
 
H21b 10550 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Wingstedt
Växjö OK
60:105:420:00Guld
2
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
61:295:501:19Guld
3
John Fredriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
62:095:531:59Guld
4
Hans Brolund
OK Denseln
62:135:542:03Guld
5
Jan Troeng
OK Linné
62:315:562:21Guld
6
Henrik Löfås
Stora Tuna OK
63:386:023:28Guld
7
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
63:566:043:46Guld
8
Emil Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
64:336:074:23Guld
9
Daniel Wernersson
Göteborg-Majorna OK
65:026:104:52Guld
10
Jakob Jansson
Järla IF OK
65:516:155:41Guld
11
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
66:586:216:48Guld
12
Markus Martinelle
Gävle OK
67:146:227:04Guld
13
Per Carlborg
Nyköpings OK
67:236:237:13Guld
14
Erik Tengvall
Vänersborgs SK
67:326:247:22Guld
15
Per Ek
Nyköpings OK
67:396:257:29Guld
16
Erik Andersson
OK Denseln
67:486:267:38Guld
17
Anders Kleist
OK Denseln
68:086:277:58Silver
18
Liutauras Bilevicius
OK Linné
68:586:328:48Silver
19
Dan Wester
Järla IF OK
69:226:359:12Silver
20
Ulrik Imberg
OK Linné
70:156:4010:05Silver
21
Johan Sundén
Västerås SOK
70:256:4010:15Silver
22
Per Sjögren
KFUM Örebro OK
72:146:5112:04Silver
23
Anders Påhlman
Istrums SK
72:266:5212:16Silver
24
Jan Johansson
KFUM Örebro OK
73:106:5613:00Silver
25
Peter Aronsson
Linköpings OK
73:517:0013:41Silver
26
Mårten Waldenfjord
Järfälla OK
73:527:0013:42Silver
27
Jonas Engström
OK Hällen
75:247:0915:14Silver
28
Jonas Bäckström
Malungs OK Skogsmårdarna
75:407:1015:30Silver
29
Tomas Johansson
IFK Umeå
77:497:2317:39Silver
30
Michal Krajcik
OK Orion
81:037:4120:53Silver
31
Erik Råberg
OK Tyr
87:238:1727:13Brons
 
H21c 10540 meter30 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
61:365:510:00Guld
2
Martin Johansson
IFK Moras OK
61:445:510:08Guld
3
Håkan Petersson
IFK Göteborg
62:445:571:08Guld
4
Mats Troeng
OK Linné
63:296:011:53Guld
5
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
63:426:032:06Guld
6
Erik Axelsson
Finspångs SOK
63:546:042:18Guld
7
Mats Röjgård
OK Kolmården
63:576:042:21Guld
8
Fredrik Pettersson
Linköpings OK
64:426:083:06Guld
9
Patrik Karlsson
Växjö OK
65:396:144:03Guld
10
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
66:196:184:43Guld
11
Erik Pettersson
Visborgs OK
66:456:205:09Guld
12
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
67:306:245:54Guld
12
David Bejlum
Vänersborgs SK
67:306:245:54Guld
14
Joakim Hederskog
IK Hakarpspojkarna
67:526:266:16Guld
15
Lasse Jansson
Gävle OK
68:016:276:25Guld
16
Martin Lindskog
OK Ravinen
68:456:317:09Guld
17
Johan Eklöv
Tumba-Mälarhöjden OK
68:486:327:12Guld
18
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
69:226:357:46Silver
19
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
69:346:367:58Silver
20
Fredrik Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
69:466:378:10Silver
21
Håkan Gunnarsson
OK Orion
70:336:428:57Silver
22
Sigge Lundedal
OK Denseln
71:086:459:32Silver
23
Jonathan Rosendahl
Västerås SOK
71:256:479:49Silver
24
Markus Johansson
IFK Göteborg
72:156:5110:39Silver
25
Björn Olovsson
OK Linné
74:267:0412:50Silver
26
Lars Soldagg
Tumba-Mälarhöjden OK
81:507:4620:14Silver
27
Lukas Gustavsson
Linköpings OK
82:007:4720:24Silver
28
Mathias Wilhelmsson
IF Thor
83:007:5221:24Silver
29
Ola Hultin
OK Roslagen
85:068:0423:30Silver
Joel Sjölander
IFK Umeå
Ej godkänd
 
H21d 10550 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Michal Horacek
Södertälje-Nykvarn Orientering
61:595:530:00Guld
2
Graham Gristwood
IFK Lidingös Skid o OK
63:326:011:33Guld
3
Per Brolund
OK Denseln
65:006:103:01Guld
4
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
65:086:103:09Guld
5
William Lind
Sävedalens AIK
65:096:113:10Guld
6
Robbin Kantarp
OK Hällen
65:296:123:30Guld
7
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
65:416:143:42Guld
8
Jonas Pilblad
IFK Göteborg
65:506:143:51Guld
9
Mats Fröberg
OK Linné
66:046:164:05Guld
10
Anders Österlund
Västerås SOK
66:136:174:14Guld
11
Mattias Millinger
OK Linné
66:186:174:19Guld
12
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
66:406:194:41Guld
13
Mattias Mårts
Stora Tuna OK
67:096:225:10Guld
14
Rasmus Söes
OK Pan-Kristianstad
67:406:255:41Guld
15
Tommy Lindberg
OK Roslagen
68:176:286:18Guld
16
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
69:106:337:11Silver
17
Patrik Lind
Ärla IF
69:126:347:13Silver
18
Göran Thimberg
Söders-Tyresö
70:146:398:15Silver
19
Ulf Troeng
OK Linné
70:526:438:53Silver
20
Josef Nordlund
OK Linné
71:456:489:46Silver
21
Pål Skogtjärn
Södertälje-Nykvarn Orientering
72:476:5410:48Silver
22
Björn Ljunggren
OK Hammaren
73:266:5811:27Silver
23
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
74:067:0112:07Silver
24
Patrik Martner
Leksands OK
74:237:0312:24Silver
25
Anders Hultgren
IFK Lidingös Skid o OK
76:227:1414:23Silver
26
Anders Lindberg
OK Tyr
76:527:1714:53Silver
27
Jakob Nilsson
IFK Umeå
76:557:1714:56Silver
28
Johan Eriksson
Gävle OK
78:237:2616:24Silver
29
Jan Hollbeck
Bromma-Vällingby SOK
78:557:2916:56Silver
30
Martin Hammarlund
Motala AIF OL
102:299:4340:30
Fredrik Rosén
Jönköpings OK
Ej godkänd
 
H21e 10480 meter32 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Haldin
IFK Göteborg
60:415:470:00Guld
2
Dimitri Tsvetkov
OK Tisaren
62:205:571:39Guld
3
Anders Skarholt
Södertälje-Nykvarn Orientering
62:435:592:02Guld
4
Tobias Noborn
IFK Göteborg
62:536:002:12Guld
5
Csaba Gösswein
OK Linné
63:566:063:15Guld
6
Christian Christensen
IFK Göteborg
64:036:073:22Guld
7
Rikard Claesson
Stora Tuna OK
64:076:073:26Guld
8
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
64:306:093:49Guld
9
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
64:476:114:06Guld
10
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
65:046:134:23Guld
11
Martin Hammarberg
Malungs OK Skogsmårdarna
65:266:154:45Guld
12
Martin Larsson
IFK Göteborg
65:556:175:14Guld
13
Tomas Hallmén
OK Tisaren
66:156:195:34Guld
14
Pavlo Ushkvarok
Stora Tuna OK
66:356:215:54Guld
15
Albert Mollén
OK Denseln
68:196:317:38Silver
16
Anders Johansson
Tullinge SK
69:366:388:55Silver
17
Tom Quayle
Sundsvalls OK
69:416:399:00Silver
18
Martin Ivarsson
IFK Göteborg
70:006:419:19Silver
18
Magnus Saager
OK Orion
70:006:419:19Silver
20
Jan Johansson
IFK Umeå
71:286:4910:47Silver
21
Ivan Forsgren
OK Tisaren
72:076:5311:26Silver
22
Jan Hilding
Hestra IF
73:197:0012:38Silver
23
Rikard Pentonen
Hestra IF
73:437:0213:02Silver
24
Sören Nilsson Påledal
Linköpings OK
73:577:0313:16Silver
25
Markus Adolfsson
Linköpings OK
74:457:0814:04Silver
26
Linus Larsson
FK Göingarna
75:307:1214:49Silver
27
Per-Anders Eggertsen
IFK Göteborg
77:597:2617:18Silver
28
Per Forsgren
Tumba-Mälarhöjden OK
78:437:3118:02Silver
29
Anton Lif
Rehns BK
86:138:1425:32Brons
30
Pär L. Olofsson
Rehns BK
90:018:3529:20Brons
Henrik Jansson
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
Henrik Wiklund
Bromma-Vällingby SOK
Ej godkänd
 
D20a 5150 meter25 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
38:117:250:00Guld
2
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
39:117:371:00Guld
3
Kristin Löfgren
Järfälla OK
42:078:113:56Guld
4
Lina Sundqvist
OK Kåre
42:498:194:38Guld
5
Hanna Axelsson
IK Hakarpspojkarna
45:048:456:53Silver
6
Emma Carlsson
Skarpnäcks OL
45:138:477:02Silver
7
Åsa Holmgren
Västerås SOK
47:129:109:01Silver
8
Sanna Svensson
Främmestads IK
47:409:159:29Silver
9
Georgia Whitla
Leksands OK
49:009:3110:49Silver
10
Rebecca Bjärrenholt
Rånäs OK
49:409:3911:29Silver
11
Klara Wingstedt
IK Hakarpspojkarna
49:529:4111:41Silver
12
Tina Eriksson
Järfälla OK
51:3310:0113:22Silver
13
Sanna Batz
Skarpnäcks OL
51:3710:0113:26Silver
14
Elin Vedin
Midälva OK
51:5910:0613:48Silver
14
Johanna Lännevall
OK Roslagen
51:5910:0613:48Silver
16
Terese Wängdahl
OK Gipen
56:4211:0118:31Brons
17
Lisa Westerberg
OK Milan
62:0912:0423:58
18
Annika Blomberg
Göteborg-Majorna OK
62:4012:1024:29
19
Karin Hedberg
OK Linné
63:4312:2225:32
20
Charlotte Ihrfors
IFK Lidingös Skid o OK
68:0113:1229:50
21
Therese Sahlin
Midälva OK
78:0115:0939:50
22
Carin Reinholdsson
IF Thor
87:5017:0349:39
Caroline Gustafsson
IF Hagen
Ej godkänd
Alva Olsson
Västerås SOK
Ej godkänd
Rebecka Siebers
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
 
D20b 5150 meter21 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
42:058:100:00Guld
2
Maria Jonsson
Midälva OK
44:568:432:51Guld
3
Karin Persson
Hagaby GOIF
45:068:453:01Guld
4
Beata Falk
Hagaby GOIF
45:258:493:20Guld
5
Marie Pettersson
OK Djerf
45:318:503:26Guld
6
Elsa Jansson
Främmestads IK
46:219:004:16Guld
7
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
48:159:226:10Silver
8
Camilla Lundgren
Kils OK
48:169:226:11Silver
9
Elin Pramlid
OK Klemmingen
48:279:246:22Silver
10
Ida-Maria Svensson
Lidköpings VSK
50:599:548:54Silver
11
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
51:5910:069:54Silver
12
Sofia Carlsson
Västerås SOK
53:3510:2411:30Silver
13
Ida Hedman
OK Hällen
54:2810:3512:23Silver
14
Julia Frisk
OK Orion
57:2711:0915:22Silver
15
Sofia Johnsson
Midälva OK
60:4811:4818:43Silver
16
Rebecka Nylin
OK Tisaren
61:1911:5419:14Brons
17
Kristin Skaar
Ryda SK
61:3311:5719:28Brons
18
Anna Johansson
Haninge SOK
68:3713:1926:32
19
Lisa Johannesson
Trollhättans SOK
70:1613:3928:11
20
Emelie Norberg
Järfälla OK
70:4513:4428:40
21
Andreia Silva
OK Klemmingen
73:1814:1431:13
 
H20a 8730 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
52:185:590:00Guld
2
Johan Goth
Linköpings OK
53:446:091:26Guld
3
Timo Sild
OK Triangeln
53:466:101:28Guld
4
Johan Aronsson
OK Tisaren
55:036:182:45Guld
5
Yury Tambasov
Sävedalens AIK
56:116:263:53Guld
5
Gustav Nordström
Gävle OK
56:116:263:53Guld
7
Anders Carlsson
Halmstad OK
56:426:304:24Guld
8
Kalle Johansson
Halmstad OK
58:106:405:52Guld
9
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
60:226:558:04Silver
10
Johan Wikström
OK Tyr
60:556:598:37Silver
11
Jonathan Svensson
Växjö OK
61:227:029:04Silver
12
Eric Rosander
Finspångs SOK
61:327:039:14Silver
13
Mattias Andersson
OK Tisaren
61:337:039:15Silver
14
Erik Pettersson
Nyköpings OK
63:307:1611:12Silver
15
Nicolas Simonin
OK Tisaren
64:017:2011:43Silver
16
Jonas Sandström
Järla IF OK
64:197:2212:01Silver
17
Jens Öström
OK Tyr
65:007:2712:42Silver
18
Marcus Andersson
OK Pan-Kristianstad
65:197:2913:01Silver
19
Axel Mattsson
Järla IF OK
66:067:3413:48Silver
20
Erik Zander
IFK Moras OK
67:037:4114:45Silver
21
Daniel Hájek
Täby OK
67:277:4415:09Silver
22
Niklas Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
67:347:4415:16Silver
23
Ruairi Short
Tullinge SK
68:327:5116:14Silver
24
Calle Stenberg
OK Skogshjortarna
71:018:0818:43Silver
25
Simon Andersson
Forsa OK
71:058:0918:47Silver
26
Viktor Hermansson
OK Stigen
72:508:2120:32Silver
27
Oskar Pettersson
Jönköpings OK
81:089:1828:50
28
Erik Andersson
OK Södertörn
82:369:2830:18
29
Anton Marmelid
Helsingborgs SOK
85:299:4833:11
 
H20b 8720 meter31 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Johansson
Halmstad OK
50:495:500:00Guld
2
Samuel Andersson
IK Gandvik
54:176:143:28Guld
3
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
54:336:153:44Guld
4
Pelle Engstrand
Rehns BK
54:496:174:00Guld
5
Jonas Wallin
Vänersborgs SK
55:066:194:17Guld
6
Anton Tynong
Gävle OK
56:386:305:49Guld
7
Jesper Lysell
Rehns BK
57:006:326:11Guld
8
Emil Jönsson
Halmstad OK
57:136:346:24Silver
9
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
57:256:356:36Silver
10
Erik Liljequist
OK Älme
57:546:387:05Silver
11
Emil Backlund
Dalaportens OL
58:106:407:21Silver
12
Mikus Zagata
OK Älvsjö-Örby
58:536:458:04Silver
13
Espen Mr Jakobsen
IFK Göteborg
59:176:488:28Silver
14
Kärlis Dislers
IK Hakarpspojkarna
60:056:539:16Silver
15
Martin Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
60:176:559:28Silver
16
Hampus Olesund
OK Landehof
61:187:0210:29Silver
17
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
62:167:0811:27Silver
18
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
63:307:1712:41Silver
19
Emil Tengvall
Vänersborgs SK
63:507:1913:01Silver
20
Peter Eriksson
Linköpings OK
64:247:2313:35Silver
21
Niklas Profors
Köping-Kolsva OK
64:267:2313:37Silver
22
Gabriel Ireståhl
Sol Tranås
65:077:2814:18Silver
23
Linus Karlsson Mood
Rehns BK
65:317:3114:42Silver
24
Anders Boström
Tumba-Mälarhöjden OK
66:177:3615:28Silver
25
Oscar Vångell
Linköpings OK
66:197:3615:30Silver
26
Kristian Dahlström
IFK Moras OK
69:187:5718:29Silver
27
David Modig
OK Alehof
69:448:0018:55Silver
28
Rickard Ericsson
Kristinehamns OK
71:278:1220:38Silver
29
Emil Blomberg
Nyköpings OK
76:148:4525:25Brons
Olof Eriksson
OK Linné
Ej godkänd
Tom Olausson
OK Orion
Ej godkänd
 
H20c 8660 meter27 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Andersson
Ärla IF
52:056:010:00Guld
2
Carl Wiking
OK Kåre
53:506:131:45Guld
3
Zsolt Lenkei
IFK Moras OK
53:556:141:50Guld
4
Jerker Lysell
Rehns BK
54:356:182:30Guld
5
Stepan Kodeda
IFK Moras OK
54:386:192:33Guld
6
Erik Holmberg
IK Hakarpspojkarna
55:376:253:32Guld
7
Rasmus Leo
Bredaryds SOK
55:546:273:49Guld
8
Mikael Andersson
Linköpings OK
57:086:365:03Guld
9
Anton Östlin
Linköpings OK
57:196:375:14Guld
10
Andris Jubelis
OK Klemmingen
57:246:385:19Guld
11
Patrik Lindeberg
Skåneslättens OL
57:456:405:40Guld
12
Kent Ohlsson
Haninge SOK
58:206:446:15Guld
13
Petter Eriksson
OK Rodhen
58:306:456:25Guld
14
Linus Lauri
OK Tisaren
59:006:496:55Guld
15
Henrik Berg
Bromma-Vällingby SOK
59:596:567:54Silver
16
Victor Silvemark
Dalaportens OL
62:317:1310:26Silver
17
Hans Persson
Skogslöparna
62:407:1410:35Silver
18
Olof Sandgren
OK Älme
63:147:1811:09Silver
19
Tiago Romao
OK Klemmingen
64:237:2612:18Silver
20
Fredrik Larsson
Hagaby GOIF
65:197:3313:14Silver
21
Emil Johansson
OK Tisaren
68:057:5216:00Silver
22
Olof Krantz
IK Gandvik
70:498:1118:44Silver
23
Joel Lännevall
OK Roslagen
76:198:4924:14Brons
24
Mattias Olofsson
OK Enen
91:2610:3339:21
25
Mårten Sundh
Sundbybergs IK
98:0511:2046:00
Oskar Eklöf
IK Ymer
Ej godkänd
Fredric Gustafsson
Jönköpings OK
Ej godkänd
 
D18a 4680 meter26 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linnea Martinsson
OK Tyr
35:397:370:00Guld
2
Lilian Forsgren
OK Tisaren
36:057:430:26Guld
3
Kajsa Risby
OK Kåre
38:278:132:48Guld
4
Anna Bachman
Täby OK
38:308:142:51Guld
5
Magdalena Olsson
IFK Moras OK
40:568:455:17Silver
6
Therese Klintberg
Eksjö SOK
42:038:596:24Silver
7
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
45:129:399:33Silver
8
Lovisa Onsbring Gustafson
Eskilstuna OL
45:419:4610:02Silver
9
Bente Rost
Alfta-Ösa OK
47:0710:0411:28Silver
10
Anna Gustafsson
Jönköpings OK
47:1810:0611:39Silver
11
Amanda Eklund
Rånäs OK
47:5310:1412:14Silver
12
Beatrice Gustavsson
OK Bävern
47:5610:1512:17Silver
13
Ulrika Lindstam
Sol Tranås
49:2410:3313:45Silver
14
Maria Ohlsson
OK Dacke
50:0710:4314:28Silver
15
Ellinor Karlsson
IK Hakarpspojkarna
51:3011:0015:51Brons
16
Marika Lindahl
OK Milan
52:1111:0916:32Brons
17
Kristin Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
52:1511:1016:36Brons
18
Anna Birkestål
Köping-Kolsva OK
55:2311:5019:44
19
Jenny Asztalos
Tumba-Mälarhöjden OK
56:2112:0220:42
20
Josefine Nilsson
Helsingborgs SOK
58:5412:3523:15
21
Lovisa Nilsson
Lerums SOK
59:5512:4824:16
22
Josefin Bengtsson
OK Tyr
62:3113:2126:52
23
Julia Bergström
Nyköpings OK
65:1213:5629:33
24
Anna Åhman
Rånäs OK
85:2018:1449:41
Kajsa Isaksson
Mullsjö SOK
Ej godkänd
Linnéa Wiking
OK Kåre
Ej godkänd
 
D18b 4750 meter25 startande, 24 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Forsberg
OK Kolmården
37:197:510:00Guld
2
Emeli Pettersson
Tullinge SK
37:267:530:07Guld
3
Josefin Aronsson
OK Tisaren
39:318:192:12Guld
4
Anna Segersson
OK 64 Torpa
40:248:303:05Guld
5
Mia Kaisajuntti
OK Skogsfalken
41:268:434:07Guld
6
Linn Bränneby
OK Kolmården
42:078:524:48Silver
7
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
43:009:035:41Silver
8
Elin Ström
Tullinge SK
43:329:106:13Silver
9
Maria Nordström
Gävle OK
44:479:267:28Silver
10
Sofie Hansen
Skåneslättens OL
49:0210:1911:43Silver
11
Louise Markstedt
OK Södertörn
49:3110:2512:12Silver
12
Frida Andersson
OK Dacke
50:2210:3613:03Silver
13
Sara Johansson
Bredaryds SOK
50:5110:4213:32Silver
14
Elisabeth Ahlgren
Täby OK
51:5010:5514:31Silver
15
Hanna Johansson
Skattkärrs IF
53:4111:1816:22Silver
16
Ronja Hill
Tumba-Mälarhöjden OK
53:4411:1916:25Silver
17
Elna Forsberg
Värend GN OL
54:2011:2617:01Brons
18
Anna Håkansson
OK Kolmården
55:0311:3517:44Brons
19
Benita Hansson
Gotlands Bro OK
56:0911:4918:50Brons
20
Emma Edejern
Alfta-Ösa OK
57:3812:0820:19Brons
21
Malin Svensson
IK Vista
57:5612:1220:37Brons
22
Sofia Levin
OK Tyr
59:0012:2521:41
23
Ida Forsén
Tullinge SK
63:1713:1925:58
24
Cecilia Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
71:2515:0234:06
Rebecka Adolfsson
OK Kåre
Ej godkänd
 
D18c 4730 meter23 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ida Lindkvist
OK Denseln
38:298:080:00Guld
2
Kristin Hylander
Nyköpings OK
39:318:211:02Guld
3
Maria Westher
OK Djerf
39:428:241:13Guld
4
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
43:079:074:38Silver
5
Svensson Elin
OK Skogsfalken
43:149:084:45Silver
6
Moa Johanson
OK Skogsstjärnan
44:289:245:59Silver
7
Louise Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
44:399:266:10Silver
8
Angelica Rask
OK Enen
46:009:447:31Silver
9
Lovisa Persson
OK Tisaren
47:089:588:39Silver
10
Bodil Kindlundh
Alfta-Ösa OK
47:2310:018:54Silver
11
Caroline Lennartsson
OK Skogsstjärnan
48:0110:099:32Silver
12
Sofie Landqvist
Köping-Kolsva OK
49:4810:3211:19Silver
13
Maja Dahlqvist
Storviks IF
50:0110:3411:32Silver
14
Emma Bergman
OK Skogsfalken
51:5010:5813:21Silver
15
Sandra Karlsson-Bierfeldt
Ärla IF
55:0311:3816:34Brons
16
Tove Udd
Markbygdens OK
55:2511:4316:56Brons
17
Amy Rankka
Linköpings OK
55:3111:4417:02Brons
18
Maria Bois
Malungs OK Skogsmårdarna
56:2211:5517:53Brons
19
Johanna Mikkelä
OK Hedströmmen
58:2612:2119:57Brons
20
Lisa Borssén
OK Kroppefjäll
69:1914:3930:50
21
Amanda Hallén
Trollhättans SOK
77:4216:2639:13
Amanda Jonasson
Attunda OK
Ej godkänd
Lisa Hallberg
IFK Moras OK
Ej godkänd
 
D18d 4720 meter28 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Katarina Svahn
IFK Moras OK
35:277:310:00Guld
2
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
39:038:163:36Guld
3
My Westlund
OK Tyr
39:058:173:38Guld
4
Lisa Larsen
Täby OK
40:538:405:26Silver
5
Elin Sundqvist
Tullinge SK
41:218:465:54Silver
6
Sarah Tibell
Linköpings OK
41:518:526:24Silver
7
Malin Sandström
Järla IF OK
42:599:067:32Silver
8
Lovisa Larsson
Hagaby GOIF
43:349:148:07Silver
9
Ellen Jansson
Järla IF OK
45:339:3910:06Silver
10
Lisa Pettersson
OK Dacke
46:439:5411:16Silver
11
Lovisa Falk
Hagaby GOIF
46:469:5411:19Silver
12
Ann-Sofie Karlsson
Årsunda IF
47:1310:0011:46Silver
13
Klara Hall
Järla IF OK
48:4310:1913:16Silver
14
Lisa Rönnols
Täby OK
49:1910:2713:52Silver
15
Britta Norén
Boxholm-Mjölby OL
50:1610:3914:49Silver
16
Åsa Lindström
Bredaryds SOK
51:1210:5115:45Brons
17
Pernilla Petersson
Burseryds IF
51:2410:5315:57Brons
18
Rebecca Bejbom
Uddevalla OK
51:3510:5616:08Brons
19
Sofie Wetter
Arboga OK
52:2011:0516:53Brons
20
Malin Williamsson
Rånäs OK
53:0711:1517:40Brons
21
Carin Rosander
Finspångs SOK
53:1611:1717:49Brons
22
Frida Gustafsson
Jönköpings OK
53:5311:2518:26Brons
23
Julia Davidsson
OK Klemmingen
55:0711:4119:40
24
Sofie Karlsson
Rånäs OK
62:0813:1026:41
25
Emma Zetterström
Skarpnäcks OL
65:0113:4629:34
26
Linda Nilsson
OK Skogsstjärnan
66:5514:1131:28
27
Sara Karlsson
OK Skogsstjärnan
68:5014:3533:23
28
Lisa Kalered
Skogspojkarnas OK
69:5714:4934:30
 
H18a 6520 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Runesson
OK Tisaren
37:575:490:00Guld
2
Johan Kärrström
Tullinge SK
40:596:173:02Guld
3
Olle Kalered
Skogspojkarnas OK
41:046:183:07Guld
4
Göran Winblad
Rehns BK
41:146:193:17Guld
5
Erik Pettersson
Attunda OK
42:046:274:07Silver
6
Christian Kollberg
Järla IF OK
42:126:284:15Silver
7
Anton Sjökvist
Stora Tuna OK
42:586:355:01Silver
8
Jonas Nordström
OK Älvsjö-Örby
43:506:435:53Silver
9
Simon Waller
OK Vargen
44:266:496:29Silver
10
Måns Sandgren
OK Orion
44:536:536:56Silver
11
Niklas Olofsson
Helsingborgs SOK
44:586:547:01Silver
12
Jakob Enmark
Gävle OK
45:236:587:26Silver
13
Olof Dahlgren
Hagaby GOIF
46:097:058:12Silver
14
Johan Norberg
Gamleby OK
46:417:108:44Silver
15
Andreas Karlsson
Mariestads FK
46:497:118:52Silver
16
Christian Nilsson
OK Löftan
46:557:128:58Silver
17
Tim Bjärengren
OK Hällen
47:097:149:12Silver
18
Gustav Åhrén
Motala AIF OL
48:297:2610:32Silver
19
Andreas Berg
Linköpings OK
49:117:3311:14Silver
20
Olov Ericson
Alfta-Ösa OK
49:157:3311:18Silver
21
Ola Grankvist
Täby OK
49:217:3411:24Silver
22
Carl-Johan Högberg
Eskilstuna OL
50:117:4212:14Silver
23
Niklas Österlund
IK Ymer
50:407:4612:43Silver
24
Tobias Toresson
Södertälje-Nykvarn Orientering
51:077:5013:10Silver
25
Christoffer Ohlsson
Uddevalla OK
51:407:5513:43Silver
26
Christoffer Andersén
IK Gandvik
51:467:5613:49Silver
27
Pontus Johansson
Kexholms SK
53:408:1415:43Silver
28
Henrik Tosteberg
Linköpings OK
54:358:2216:38Brons
29
Christoffer Winander-Schönning
Järfälla OK
54:498:2416:52Brons
30
Oskar Börjeson
Ryda SK
58:278:5820:30
31
Sacha Andersson
Alfta-Ösa OK
73:5411:2035:57
 
H18b 6580 meter30 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Boström
Järla IF OK
40:046:050:00Guld
2
Oskar Sjöberg
Täby OK
41:536:221:49Guld
3
Sebastian Månsson
Hagaby GOIF
46:387:056:34Silver
4
Oscar Riis
Gamleby OK
47:297:137:25Silver
5
Henrik Sundqvist
Stora Tuna OK
47:367:147:32Silver
6
Joakim Svensk
Stora Tuna OK
47:407:157:36Silver
7
Rickard Ohlsson
Haninge SOK
48:117:198:07Silver
8
Tobias Augustsson
Tjällmo-Godegårds OK
48:177:208:13Silver
9
Simon Hedlund
Köping-Kolsva OK
48:227:218:18Silver
10
Erik Johansson
OK Tranan
49:257:319:21Silver
11
Christoffer Ekman
OK Hällen
50:077:3710:03Silver
12
Johan Lindberg
OK Denseln
51:107:4711:06Silver
13
Markus Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
51:587:5411:54Silver
14
Johan Bergagård
OK Landehof
52:247:5812:20Silver
15
Rasmus Elmelid
Skåneslättens OL
53:118:0513:07Silver
16
Tobias Pettersson
Västerviks OK
53:258:0713:21Silver
17
Johan Fröberg
GOIF Tjalve
54:538:2014:49Silver
18
Anton Sundin
Strängnäs-Malmby OL
54:568:2114:52Silver
19
Gustav Eklöf
IK Ymer
55:478:2915:43Silver
20
Johan Kristensson
Skåneslättens OL
56:118:3216:07Silver
21
Niklas Vedin
Södertälje-Nykvarn Orientering
61:369:2221:32Brons
22
Marcus Ramström
Strängnäs-Malmby OL
62:109:2722:06
23
Adam Sandstedt
Eksjö SOK
62:379:3122:33
24
Oskar Daniels
Attunda OK
63:379:4023:33
25
Viktor Stensson
Helsingborgs SOK
66:5110:1026:47
26
Torbjörn Kölzow
OK Ravinen
68:0610:2128:02
27
Edvard Davidsson
OK Klemmingen
68:5510:2828:51
28
Johan Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
71:1210:4931:08
29
Jonas Lundin
Sundbybergs IK
77:2811:4637:24
Oskar Ljungqvist
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
 
H18c 6510 meter32 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rassmus Andersson
Stora Tuna OK
40:446:150:00Guld
2
Gustav Bergman
OK Ravinen
43:376:422:53Guld
3
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
44:076:473:23Guld
4
Oskar Nordmark
Järfälla OK
44:136:483:29Guld
5
Simon Andersson
OK Kullingshof
44:536:544:09Guld
6
Andreas Allerhed
IFK Moras OK
45:377:004:53Guld
7
John Persson
OK Alehof
45:427:014:58Guld
8
Oscar Carlsson
Eksjö SOK
46:477:116:03Silver
9
Oliver Lindblad Petersen
Söders-Tyresö
46:597:136:15Silver
10
Johan Antonsson
OK Löftan
49:067:338:22Silver
11
Alexander Moberg
OK Tyr
49:257:358:41Silver
12
Jakob Andersson
Bredaryds SOK
49:387:378:54Silver
13
Karl Walheim
Robertsfors IK
50:167:439:32Silver
14
Johan Peterson
Hagaby GOIF
50:197:449:35Silver
15
Johan Sonesson
IFK Moras OK
50:397:479:55Silver
16
Robert Sandberg
OK Roslagen
51:147:5210:30Silver
17
Gustav Stenberg
OK Skogshjortarna
51:207:5310:36Silver
18
Emil Svalbring
Målilla OK
51:247:5410:40Silver
19
Erik Fernlund
Säterbygdens OK
52:218:0211:37Silver
20
Axel Wikström
Söders-Tyresö
53:168:1112:32Silver
21
Adam Karlsson
Hagaby GOIF
53:328:1312:48Silver
22
Carl Sundelius
Järfälla OK
54:468:2514:02Silver
23
Martin Lindeberg
Skåneslättens OL
54:528:2614:08Silver
24
Rickard Börjesson
Hestra IF
56:208:3915:36Silver
25
Henrik Hammas
Attunda OK
56:338:4115:49Silver
26
Viktor Lindberg
OK Roslagen
57:138:4716:29Silver
26
Niklas Olsson
Skåneslättens OL
57:138:4716:29Silver
28
Daniel Nilsson
Skåneslättens OL
63:269:4522:42
29
Anton Österblad
FK Boken
65:1310:0124:29
30
Albin Evertsson
OK Klyftamo
69:3410:4128:50
31
Jon Henriksson
OK Skogsfalken
80:0412:1839:20
Tommy Batz
Skarpnäcks OL
Ej godkänd
 
H18d 6560 meter28 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Leandersson
OK Tyr
40:026:060:00Guld
2
Albin Ridefelt
OK Linné
40:106:070:08Guld
3
Christian Tingström
OK Klemmingen
48:217:228:19Silver
4
Marcus Fredlund
Tullinge SK
48:597:288:57Silver
5
Jonas Kärrström
Tullinge SK
50:047:3810:02Silver
6
Martin Sand
OK Tisaren
50:237:4110:21Silver
7
Mathias Hallmén
Attunda OK
50:347:4310:32Silver
8
Daniel Martinsson
OK Kroppefjäll
50:377:4310:35Silver
9
Felix Larsson
OK Skogsfalken
52:107:5712:08Silver
10
John Sjösäter
Eksjö SOK
52:398:0212:37Silver
11
Tobias Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
52:438:0212:41Silver
12
Adam Ivarsson
Haninge SOK
54:478:2114:45Silver
13
Axel Roos Hansson
Täby OK
56:098:3416:07Silver
14
Oscar Andersson
Stora Tuna OK
56:288:3616:26Silver
15
Simon Eklöv
OK Linné
56:518:4016:49Silver
16
Simon Sanderi
Lidköpings VSK
57:388:4717:36Silver
17
Emil Hammarström
OK Hällen
57:468:4817:44Silver
18
Anton Wiberg
OK Skogsfalken
57:548:5017:52Silver
19
Albin Pettersson
Mariestads FK
59:409:0619:38Brons
20
Pontus Lindqvist
OK Njudung
61:289:2221:26Brons
21
Niklas Reinholdsson
IF Thor
64:209:4824:18
22
Thomas Pettersson
IF Thor
66:2510:0726:23
23
Anders Hedberg
Lerums SOK
69:0510:3229:03
24
Emil Nilsson
Torsås OK
72:1111:0032:09
25
Emil Kretz
OK Ravinen
76:0411:3636:02
26
Per Frost
IFK Moras OK
76:5711:4436:55
27
Magnus Fransson
Ärla IF
84:1612:5144:14
Niclas Eckhoff
Helsingborgs SOK
Ej godkänd