Tre Skåningar O. En Dansk - E1 Ättekulla, Raus Mark

2008-06-27

Arrangör: Helsingborgs SOK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
653
Form:
Flerdagetapp
Startande:
642
Distans:
Okänd
Fullföljande:
627
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 3500 meter34 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
22:006:170:00Guld
2
Lisa Pettersson
OK Dacke
22:056:190:05Guld
3
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
23:186:391:18Guld
4
Madelene Lööf
Mariestads FK
23:586:511:58Guld
5
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
24:266:592:26Guld
6
Frida Andersson
OK Dacke
24:477:052:47Guld
7
Anna Olsson
Lunds OK
24:567:072:56Guld
8
Anna Hellner
Istrums SK
25:297:173:29Silver
9
Lina Svensson
OK Skogsfalken
25:317:173:31Silver
10
Linda Klasson
Ulricehamns OK
25:477:223:47Silver
11
Maria Ling
Jönköpings OK
25:587:253:58Silver
12
Lina Hulander
Ulricehamns OK
26:127:294:12Silver
13
Karin Kullman
OK Alehof
27:337:525:33Silver
14
Eva Dahl
OK Alehof
28:018:006:01Silver
15
Sofia Killander
Hästveda OK
28:038:016:03Silver
16
Isabell Håkansson
Sävedalens AIK
28:058:016:05Silver
17
Malin Schölin
Örkelljunga FK
28:078:026:07Silver
18
Caroline Lagesson
OK Gisle
29:198:237:19Silver
19
Diana Persson
FK Göingarna
29:268:257:26Silver
20
Martina Petersson
Burseryds IF
29:478:317:47Silver
21
Kristina Aspvall
Ronneby OK
30:228:418:22Silver
22
Maria Ossiansson
IK Hakarpspojkarna
30:298:438:29Silver
23
Madeleine Gunnarsson
OK Pan-Kristianstad
31:288:599:28Brons
24
Hanna Weimann
IK Uven
32:089:1110:08Brons
25
Susanne Sjöö
Tullinge SK
32:169:1310:16Brons
26
Charlotte Wedlin
Sävedalens AIK
33:139:2911:13Brons
27
Louise Pihl
Lunds OK
33:289:3411:28Brons
28
Emma Kriblad
Hjärnarps GH OL
33:339:3511:33Brons
29
Anna Hulander
Ulricehamns OK
34:039:4412:03
30
Sandra Wedlin
Sävedalens AIK
36:4910:3114:49
31
Andrea Berg
Göteborg-Majorna OK
38:4511:0416:45
32
Frida Severinson
OK Nackhe
38:4611:0516:46
33
Rocio Huerta-Balague
Falköpings AIK OK
39:1011:1117:10
34
Anna Larsson
IF Hagen
40:3411:3518:34
 
H21 3800 meter57 startande, 57 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Daniel Erlandsson
OK Skogsfalken
20:525:290:00Guld
2
Thomas Johannesson
Ronneby OK
20:585:310:06Guld
3
Tobias Thorsson
IK Trenne Ullared
21:045:330:12Guld
4
Markus Johansson
IFK Göteborg
22:165:521:24Guld
4
Mikael Pihl
Lunds OK
22:165:521:24Guld
6
Henrik Svensson
OK Vilse 87
22:275:541:35Guld
7
Per-Åke Nilsson
FK Göingarna
22:345:561:42Guld
8
Patrik Johansson
Kexholms SK
22:455:591:53Guld
9
Joakim Gunnarsson
Tumba-Mälarhöjden OK
22:526:012:00Guld
10
Filip Holm
Hjobygdens OK
23:056:042:13Guld
11
Mikael Persson
Härlövs IF
23:126:062:20Guld
12
Jesper Håkansson
FK Göingarna
23:136:072:21Guld
13
Thomas Josarp
FK Friskus-Varberg
23:186:082:26Guld
14
Henrik Larsson
FK Göingarna
23:396:132:47Guld
15
Måns Lennermo
Nässjö OK
23:406:142:48Guld
16
Simon Lennermo
Nässjö OK
24:006:193:08Guld
17
Richard Johansson
OK Pan-Kristianstad
24:046:203:12Silver
18
Mattias Killander
Hästveda OK
24:086:213:16Silver
19
Mattias Eriksson
Lunds OK
24:136:223:21Silver
20
Mads K. Larsen
Spring CUP OK
24:206:243:28Silver
20
Roine Schölin
Örkelljunga FK
24:206:243:28Silver
22
Måns Sandgren
OK Orion
24:226:253:30Silver
23
Henrik Johansson
Falköpings AIK OK
24:346:283:42Silver
23
Victor Axbom
OK Landehof
24:346:283:42Silver
25
Stefan Dahl
OK Alehof
24:356:283:43Silver
26
Marcus Andersson
Matteus SI
24:416:303:49Silver
27
P-O Derebrant
SOK Aneby
24:466:313:54Silver
28
Pontus Johansson
Kexholms SK
24:566:344:04Silver
29
Magnus Larsson
FK Göingarna
25:036:364:11Silver
30
Andreas Lundblad
OK Nackhe
25:066:364:14Silver
31
Robert Westman
OK Alehof
25:116:384:19Silver
32
Jacob Hansen
Spring CUP OK
25:346:444:42Silver
33
Martin Andersson
FK Finn
25:406:454:48Silver
34
Andreas Eriksson
Lunds OK
25:486:474:56Silver
35
Johan Palmér
Ulricehamns OK
26:176:555:25Silver
36
Fredrik Ståhl
Hjärnarps GH OL
26:367:005:44Silver
37
Martin Kriblad
Hjärnarps GH OL
26:427:025:50Silver
38
Niklas Nilsson
Härlövs IF
26:477:035:55Silver
39
Johan Ericsson
Hammarby IF OF
27:157:106:23Silver
39
Andreas Skymberg
Sävedalens AIK
27:157:106:23Silver
41
Filip Reimers
Hästveda OK
27:257:136:33Silver
42
Daniel Evaldsson
SK Graal
27:287:146:36Silver
43
Magnus Fransson
SOK Aneby
27:467:186:54Silver
44
Andreas Blomqvist
FK Boken
27:487:196:56Silver
45
Simon Månsson
Örkelljunga FK
27:597:227:07Silver
46
Tobias Killander
Hästveda OK
28:467:347:54Silver
47
Daniel Halvardsson
Växjö OK
28:477:347:55Silver
48
Tobias Govik
Stångenäs AIS
29:457:508:53Silver
49
Henrik Johansson
OK Pan-Kristianstad
30:488:069:56Brons
50
Tobias Persson
OK Kompassen
30:518:079:59Brons
51
Gert Olsson
Tockarps IK
32:008:2511:08Brons
52
Lars Kullman
OK Alehof
32:038:2611:11
53
Klas Johansson
Växjö OK
36:479:4115:55
54
Emil Alexandersson
Hylte OK
39:2810:2318:36
55
Vincent Lingehed
Falköpings AIK OK
44:5411:4924:02
56
Christer Svensson
Ronneby OK
59:3515:4138:43
57
Tobias Noborn
IFK Göteborg
63:0716:3742:15
 
D20 3400 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Sandström
OK Stigen
23:246:530:00Guld
2
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
23:416:580:17Guld
3
Angelika Larsson
Örkelljunga FK
25:437:342:19Guld
4
Lisa Weimann
IK Uven
26:287:473:04Guld
5
Pernilla Olsson
Skåneslättens OL
26:427:513:18Guld
6
Helena Isaksson
OK Löftan
26:457:523:21Guld
7
Emma Marthinsson
Hylte OK
26:467:523:22Guld
8
Susanne De Bourg
Ronneby OK
30:328:597:08Silver
 
H20 3400 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Törnroth
Hjobygdens OK
19:185:410:00Guld
2
Patrik Lindeberg
Skåneslättens OL
19:195:410:01Guld
3
Pär Josefsson
Kalmar OK
20:055:540:47Guld
4
Anton Hemlin
IK Uven
20:215:591:03Guld
5
Calle Stenberg
OK Skogshjortarna
20:336:031:15Guld
6
David Boman
Stångenäs AIS
21:346:212:16Guld
7
Oskar Lyding
Hylte OK
22:546:443:36Silver
8
Sven Norén
Boxholm-Mjölby OL
23:386:574:20Silver
9
Ludvig Uppström
Mariestads FK
27:288:058:10Silver
10
Emil Bruhn
Boxholm-Mjölby OL
28:328:249:14Silver
11
Anton Pettersson
Mariestads FK
30:288:5811:10Brons
12
Björn Lövdahl
Hässleholms OK
42:0912:2422:51
 
D18 2800 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sanna Linsefors
Lunds OK
17:436:200:00Guld
2
Elin Strandhagen
Göteborg-Majorna OK
18:196:330:36Guld
3
Sofie Hansen
Skåneslättens OL
18:226:340:39Guld
4
Britta Norén
Boxholm-Mjölby OL
18:486:431:05Guld
5
Emma Bergman
OK Skogsfalken
18:536:451:10Guld
6
Ann-Sofie Larsson
Örkelljunga FK
19:256:561:42Guld
7
Jannie Hagård
Rävetofta OK
19:507:052:07Guld
8
Klara Hall
Järla IF OK
20:097:122:26Silver
9
Lisa Borssén
OK Kroppefjäll
21:147:353:31Silver
10
Elin Thuresson
Burseryds IF
21:457:464:02Silver
11
Cecilia Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
23:338:255:50Silver
 
H18 3200 meter19 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Niklas Olsson
Skåneslättens OL
17:385:310:00Guld
2
Gustav Åhrén
Motala AIF OL
17:445:330:06Guld
3
Mattias Johansson
FK Boken
18:185:430:40Guld
4
Jonas Hemlin
IK Uven
18:385:491:00Guld
5
Niclas Ståhl
FK Herkules
19:045:581:26Guld
6
Daniel Samuelsson
IK Trenne Ullared
19:186:021:40Guld
7
Lukas Brodin
Hylte OK
19:326:061:54Guld
8
Martin Lindeberg
Skåneslättens OL
19:426:092:04Guld
9
Gustav Stenberg
OK Skogshjortarna
19:566:142:18Guld
10
Johan Kristensson
Skåneslättens OL
20:106:182:32Silver
11
Nils Spetz
Ulricehamns OK
20:516:313:13Silver
12
Daniel Nilsson
Andrarums IF
21:126:383:34Silver
13
Patrik Andersson
Hylte OK
22:186:584:40Silver
14
Rasmus Schurmann
Hylte OK
22:226:594:44Silver
15
Adam Fredén
Falköpings AIK OK
22:397:055:01Silver
16
Tobias Johansson
Laholms IF OK
23:027:125:24Silver
17
Carl O Johansson
Halmstad OK
24:567:487:18Silver
18
Birger Andersson
IK Uven
28:128:4910:34
19
Jakob Segerslätt
Skåneslättens OL
28:208:5110:42
 
D16 2500 meter12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Josefin Tjernlund
OK Vilse 87
15:536:210:00Mästare
2
Ellinor Tjernlund
OK Vilse 87
16:376:390:44Mästare
3
Elin Svensson
Nässjö OK
16:576:471:04Mästare
4
Anna Bredfelt
Lunds OK
17:116:521:18Mästare
5
Maja Pettersson
OK Dacke
18:357:262:42Elit
6
Jenny Olsson
Örkelljunga FK
19:257:463:32Elit
7
Anna Jonson
Ronneby OK
19:357:503:42Elit
8
Maja Andersson
OK Dacke
19:517:563:58Elit
9
Camilla Nilsson
OK Torfinn
21:568:466:03Silver
10
Emma Månsson
Örkelljunga FK
26:1710:3110:24Brons
11
Emmy Thuresson
Burseryds IF
28:3911:2812:46Brons
Amanda Johansson
Halmstad OK
Ej godkänd
 
H16 2700 meter19 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Henriksson
Ronneby OK
16:316:070:00Mästare
2
David Johansson
Rydboholms SK
16:586:170:27Mästare
3
Philip Pålsson
Tockarps IK
17:286:280:57Mästare
4
Fredrik Sambergs
IS Kullen
18:496:582:18Mästare
5
Axel Karlsson
Simlångsdalens IF
18:506:592:19Mästare
6
Anton Ledelius
IK Uven
19:437:183:12Elit
7
Björn Edvinsson
Ronneby OK
20:447:414:13Elit
8
Carl-Johan Bergman
OK Älme
21:167:534:45Guld
9
Mattias Engström
Hjärnarps GH OL
21:418:025:10Guld
10
Tobias Edström
OK Gisle
21:518:065:20Guld
11
Henrik Dahlrot
IK Uven
22:178:155:46Guld
12
Peter Andersson
Hylte OK
23:058:336:34Silver
13
Oskar Åhrén
Motala AIF OL
23:278:416:56Silver
14
Sebastian Ståhl
IS Kullen
24:329:058:01Silver
15
Jens Åkerman
Gävle OK
26:129:429:41Brons
16
Johan Lövdahl
Hässleholms OK
27:3310:1211:02Brons
17
Nils Ewald
IS Kullen
28:3310:3412:02Brons
18
Jonathan Schurmann
Hylte OK
29:5211:0413:21Brons
Johan Salomonsson
Vänersborgs SK
Ej godkänd
 
D14 2200 meter19 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erica Andersson
Lunds OK
14:146:280:00Elit
2
Jessica Nilsson
OK Torfinn
15:237:001:09Elit
3
Moa Svensson
Nässjö OK
15:587:151:44Elit
4
Karin Bredfelt
Lunds OK
16:217:262:07Elit
5
Klara Hemlin
IK Uven
16:267:282:12Elit
6
Minda Langmoen
Kungälvs OK
17:197:523:05Guld
7
Lisa Nyberg
FK Åsen
17:277:563:13Guld
8
Sara Hagström
Falköpings AIK OK
19:168:455:02Silver
9
Kajsa Spetz
Ulricehamns OK
19:198:475:05Silver
10
Emelie Lennartsdotter
Hästveda OK
20:019:065:47Silver
11
Moa Olsson
Örkelljunga FK
20:169:136:02Silver
12
Maja Arborelius
IS Kullen
23:0510:308:51Brons
13
Elsa Palmkvist
Lunds OK
23:1610:359:02Brons
14
Lisa Johansson
FK Friskus-Varberg
23:4410:479:30Brons
15
Jessica Bjelk
Hästveda OK
24:1511:0110:01Brons
16
Bothilde Benedik Nielse
OK 73
24:2911:0810:15Brons
17
Rebecca Ågren
Ronneby OK
25:3211:3611:18Brons
18
Fanny Wahlström
Hylte OK
30:1813:4616:04Järn
19
Silje Björsvik
FK Göingarna
33:5015:2319:36Järn
 
H14 2200 meter20 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Adam Granstedt
IK Hakarpspojkarna
13:075:580:00Elit
2
Anton Johansson
OK Orion
13:136:000:06Elit
3
Johan Sandlund
OK Njudung
13:206:040:13Elit
4
Erik Bengtsson
IS Kullen
13:496:170:42Elit
5
Simon Engel
Hässleholms OK
14:136:281:06Elit
6
Victor Flingmark
Uddevalla OK
14:286:351:21Elit
7
Philip Persson
OK Orion
14:366:381:29Elit
8
Anton Månsson
Örkelljunga FK
15:186:572:11Elit
9
Oskar Stenberg
OK Skogshjortarna
15:537:132:46Elit
10
Max Berggren
OK Denseln
16:067:192:59Guld
11
Joel Kristiansson
Hässleholms OK
16:397:343:32Guld
12
Robin Larsson
FK Göingarna
17:277:564:20Silver
13
Per Edvinsson
Ronneby OK
17:468:054:39Silver
14
Per Samuelsson
IK Trenne Ullared
19:108:436:03Silver
15
Alexander Björsvik
FK Göingarna
19:358:546:28Silver
16
Jacob Nilsson
Ronneby OK
21:249:448:17Silver
17
Anton Blom
IK Uven
21:389:508:31Silver
18
Per Moberg
Vänersborgs SK
23:3410:4310:27Brons
19
Joel Johansson
SOK 68
27:1512:2314:08Järn
20
Johan Brink
Markaryds FK
29:4313:3016:36Järn
 
D12 1900 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tilda Johansson
OK Orion
12:066:220:00Guld
2
Marica Andersson
Lunds OK
13:166:591:10Guld
3
Moa Pettersson
OK Dacke
14:247:352:18Guld
4
Märta Berggren
OK Kolmården
14:517:492:45Guld
5
Sofia Wiell
OK Kolmården
16:078:294:01Silver
6
Elin Brink
Markaryds FK
17:058:594:59Brons
7
Pim Hedberg
Lunds OK
17:459:215:39Brons
8
Anna Bengtsson
IS Kullen
19:5810:317:52Brons
9
Sara Josarp
FK Friskus-Varberg
22:0111:359:55Järn
10
Matilda Arborelius
IS Kullen
22:0211:369:56Järn
11
Ida Svenningsson
Lunds OK
23:4512:3011:39Järn
12
Anna Moberg
Vänersborgs SK
24:0712:4212:01Järn
13
Frida Jönsson
FK Boken
29:5115:4317:45Järn
Moa Granstedt
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
 
H12 1900 meter17 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Ossiansson
IK Hakarpspojkarna
12:166:270:00Guld
2
Mattias Johansson
Stångenäs AIS
13:006:510:44Guld
3
Albin Schurmann
Hylte OK
13:577:211:41Guld
4
Oskar Jonasson
FK Finn
14:577:522:41Guld
4
Henrik Eklund
Växjö OK
14:577:522:41Guld
6
Hampus Larsson
FK Göingarna
14:597:532:43Guld
7
Henrik Johannesson
Ronneby OK
16:288:404:12Silver
8
Johan Eklund
Växjö OK
17:058:594:49Brons
9
Oscar Philipsson
Markaryds FK
17:399:175:23Brons
10
Viktor Sambergs
IS Kullen
18:439:516:27Brons
11
Jonatan Porle
Växjö OK
20:3010:478:14Järn
12
Axel Wahlström
Hylte OK
24:2712:5212:11Järn
13
Joel Einarsson
OK Torfinn
25:5413:3813:38Järn
14
Sondre Björsvik
FK Göingarna
28:4415:0716:28Järn
15
Björn Samuelsson
IK Trenne Ullared
33:2917:3721:13Järn
Anton Larsson
FK Göingarna
Ej godkänd
Erik Kristiansson
Hässleholms OK
Ej godkänd
 
D10 1600 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin Granstedt
IK Hakarpspojkarna
13:318:270:00Brons
2
Hilda Svensson
Nässjö OK
14:208:580:49Brons
3
Lisa Berggren
OK Kolmården
14:249:000:53Brons
4
Jenny Bredfelt
Lunds OK
15:349:442:03Brons
5
Emilia Schölin
Örkelljunga FK
24:0615:0410:35Järn
6
Sara Granstedt
IK Hakarpspojkarna
24:5315:3311:22Järn
7
Julia Lundh
Hästveda OK
27:5717:2814:26Järn
 
H10 1600 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
August Mollén
OK Denseln
10:286:330:00Brons
2
Melker Larsson
FK Göingarna
11:076:570:39Brons
3
Emil Pettersson
OK Dacke
13:548:413:26Brons
4
Olle Josarp
FK Friskus-Varberg
14:519:174:23Brons
5
Samuel Giselsson
Ronneby OK
16:0010:005:32Brons
6
Isac Ericsson
Växjö OK
17:4411:057:16Järn
7
Albin Månsson
Växjö OK
19:1412:018:46Järn
8
Tobias Berntsson
Stångenäs AIS
21:3113:2711:03Järn
9
Viktor Ossiansson
IK Hakarpspojkarna
22:3214:0512:04Järn
10
Lukas Granstedt
IK Hakarpspojkarna
24:2115:1313:53Järn
11
Axel Svenningsson
Lunds OK
25:2615:5414:58Järn
12
Adam Segerslätt
Skåneslättens OL
29:2418:2318:56Järn
 
D35 3400 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Giselsson
Ronneby OK
23:527:010:00Guld
2
Karin Noborn
IFK Göteborg
25:457:341:53Guld
3
Berit Bengtsson
OK Lindena
26:037:402:11Guld
4
Annica Berggren
Matteus SI
27:248:043:32Silver
5
Marie Anebreid
Tidaholm SOK Sisu
28:168:194:24Silver
6
Annika Ericsson
Växjö OK
28:338:244:41Silver
7
Anna Ljungqvist
Lunds OK
30:188:556:26Silver
8
Annika Larsson
FK Göingarna
31:029:087:10Silver
9
Helena Sandberg
IK Hakarpspojkarna
34:5610:1611:04Brons
10
Pia Larsson
FK Göingarna
41:4912:1817:57
11
Mona Adolfsson
Växjö OK
41:5512:2018:03
12
Susanne Olling Nielsen
OK 73
49:2514:3225:33
 
H35 3500 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Dennis Persson
Växjö OK
20:565:590:00Guld
2
Ola Söderberg
OK Skogsfalken
22:346:271:38Guld
3
Torgny Lundh
Hästveda OK
22:356:271:39Guld
4
Jan-Ove Wiking
Istrums SK
22:596:342:03Guld
5
Fabian Ljungquist
Lunds OK
23:056:362:09Guld
6
Göran Kimell
Gotlands Bro OK
23:186:392:22Guld
7
Håkan Eriksson
Hästveda OK
23:426:462:46Guld
8
Ola Eriksson
Hästveda OK
23:446:472:48Guld
9
Jens Sörvik
Lunds OK
24:517:063:55Silver
10
Emil Bendroth
Rävetofta OK
25:517:234:55Silver
11
Anders Svensson
Laholms IF OK
26:247:335:28Silver
12
Håkan Persson
Laholms IF OK
26:457:395:49Silver
13
Mattias Ossiansson
IK Hakarpspojkarna
29:398:288:43Silver
14
Peter Johansson
Simlångsdalens IF
32:449:2111:48
15
Frode Benedikt Nielsen
OK 73
55:0215:4334:06
 
D40 2800 meter22 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marie Olsson
Örkelljunga FK
19:487:040:00Guld
2
Agneta Nordholm
Sävedalens AIK
20:037:100:15Guld
3
Eva Pettersson
OK Dacke
20:237:170:35Guld
4
Gunilla Karlsson
Växjö OK
20:297:190:41Guld
5
Suzy Larsson
OK Skogshjortarna
20:317:200:43Guld
6
Anna Eriksson
OK Landehof
20:347:210:46Guld
7
Anna Åhrén
Motala AIF OL
21:107:341:22Guld
8
Ingrid Johansson
Laholms IF OK
21:197:371:31Guld
9
Helena Kristiansson
Hässleholms OK
22:408:062:52Silver
10
Lena Thuresson
Burseryds IF
23:598:344:11Silver
11
Ann-Sofie Brink
Markaryds FK
24:378:484:49Silver
12
Anneli Carlsson
FK Finn
24:388:484:50Silver
13
Susanne Johannesson
Ronneby OK
24:508:525:02Silver
14
Ulrika Andersson
Hylte OK
26:009:176:12Silver
15
Gunilla Gustavsson
OK Orion
26:119:216:23Silver
16
Carina Langmoen
Kungälvs OK
26:489:347:00Silver
17
Ann-Kristin Spetz
Ulricehamns OK
27:539:588:05Silver
18
Susanne Burström
FK Boken
28:0810:038:20Silver
19
Tina Ledelius
IK Uven
28:5110:189:03Silver
20
Lisa Nilsson
OK Torfinn
33:3211:5913:44
21
Birgitta Olsson
Örkelljunga FK
37:3713:2617:49
22
Carina Stenberg
OK Skogshjortarna
47:1416:5227:26
 
H40 3400 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tommy Johansson
Stångenäs AIS
20:386:040:00Guld
2
Magnus Svensson
Nässjö OK
20:426:050:04Guld
3
Mats Granstedt
IK Hakarpspojkarna
20:546:090:16Guld
4
Stefan Pålsson
Tockarps IK
21:036:110:25Guld
5
Bo Hallberg
Falköpings AIK OK
21:516:261:13Guld
6
Magnus Larsen
FK Boken
22:256:361:47Guld
7
Jan Thuresson
Burseryds IF
22:296:371:51Guld
8
Kjell Einarsson
OK Skogshjortarna
22:376:391:59Guld
9
Håkan Karlsson
FK Finn
22:386:392:00Guld
10
Magnus Månsson
Växjö OK
22:586:452:20Guld
11
Joakim Berntsson
Stångenäs AIS
23:246:532:46Guld
12
Anders Claesson
Burseryds IF
23:306:552:52Guld
13
Lars Danielson
Matteus SI
24:497:184:11Silver
14
Peter Berggren
Matteus SI
25:477:355:09Silver
15
Ingmar Wahlström
Hylte OK
25:547:375:16Silver
16
Ola Andertoft
Markaryds FK
26:067:415:28Silver
17
Anders Pettersson
OK Dacke
26:277:475:49Silver
18
Håkan Flingmark
Uddevalla OK
26:317:485:53Silver
19
Tomas Nilsson
Hässleholms OK
27:077:596:29Silver
20
Stefan Spetz
Ulricehamns OK
27:178:016:39Silver
21
Håkan Andersson
OK Dacke
28:078:167:29Silver
22
Max Prang
Fredensborg OK
28:228:217:44Silver
23
Magnus Porle
Växjö OK
28:528:298:14Silver
24
Anders Andersson
Hylte OK
30:018:509:23Brons
25
Hans-Inge Reimers
Hästveda OK
30:078:519:29Brons
26
Ulf Linderfalk
Skåneslättens OL
30:088:529:30Brons
27
Kent Jönsson
FK Boken
30:328:599:54Brons
28
Stefan Magnusson
Malmö OK
30:338:599:55Brons
29
Stefan Edvardsson
OK Torfinn
30:469:0310:08Brons
30
Lars Göran Killander
Hästveda OK
31:109:1010:32Brons
31
Ingemar Blom
IK Uven
31:169:1210:38Brons
32
Jonas Palmkvist
Lunds OK
31:439:2011:05Brons
33
Sven Eriksson
OK Landehof
33:059:4412:27
34
Morgan Bjelk
Hästveda OK
34:2810:0813:50
35
Thomas Johansson
Malmö OK
37:3711:0416:59
36
Roland Eriksson
Hästveda OK
40:5812:0320:20
 
D45 2800 meter26 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anneli Berggren
OK Denseln
17:476:210:00Guld
2
Ingela Andersson
Lunds OK
19:006:471:13Guld
3
Lena Henriksson
Ronneby OK
20:027:092:15Silver
4
Eva Eklund
Växjö OK
20:057:102:18Silver
5
Agneta Erfors
OK Torfinn
20:097:122:22Silver
6
Kerstin Tjernlund
OK Vilse 87
21:057:323:18Silver
7
Britta Sahlin
Vänersborgs SK
21:097:333:22Silver
8
Lotta Schurmann
Hylte OK
21:297:403:42Silver
9
Lena Sandgren Swartz
OK Orion
21:547:494:07Silver
10
Lena Arnoldsson
Tidaholm SOK Sisu
22:057:534:18Silver
11
Ingrid Schmiterlöw
Hjobygdens OK
22:087:544:21Silver
12
Lisbeth Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
22:368:044:49Silver
13
Annette Falck-Larsson
Vänersborgs SK
23:148:185:27Silver
14
Agneta Johansson
Rydboholms SK
25:499:138:02Silver
15
Annika Marthinsson
Hylte OK
25:569:168:09Silver
16
Annica Andersson
Lunds OK
27:009:399:13Brons
17
Inga-marie Samuelsson
IK Trenne Ullared
27:209:469:33Brons
18
Tina Hagård
Rävetofta OK
27:359:519:48Brons
19
Marita Philipsson
Markaryds FK
28:0710:0310:20
20
Sussi Jonson
Ronneby OK
28:1610:0610:29
21
Lena Olsson
Skåneslättens OL
28:1710:0610:30
22
Gudrun Nilsson
Andrarums IF
30:3310:5512:46
23
Christina Segerslätt
Skåneslättens OL
31:4611:2113:59
24
Sölvi Björsvik
FK Göingarna
32:1011:2914:23
25
Maria Wallin-Johansson
OK Skogshjortarna
34:4312:2416:56
26
Marita Salomonsson
Vänersborgs SK
38:0213:3520:15
 
H45 3200 meter29 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Bornetun
Skillingaryds FK
19:516:120:00Guld
2
Conny Bruhn
Boxholm-Mjölby OL
21:156:381:24Guld
3
Magnus Ihreskog
Gotlands Bro OK
21:246:411:33Guld
4
Bo Granstedt
IK Hakarpspojkarna
21:376:451:46Guld
5
Andres Laas
OK Skogshjortarna
22:166:582:25Silver
6
Thommy Bergman
Stigmännen Karlshamns OK
22:517:083:00Silver
7
Per Sandlund
OK Njudung
22:557:103:04Silver
8
Ingemar Månsson
Ronneby OK
22:587:113:07Silver
9
Bengt Marthinsson
Hylte OK
23:017:123:10Silver
10
Peter Larsson
FK Boken
23:447:253:53Silver
11
Lars Ohlsson
FK Göingarna
23:457:253:54Silver
12
Anders Berg
IS Kullen
24:087:334:17Silver
13
Leif Moberg
Vänersborgs SK
24:307:394:39Silver
14
Smén Nilsson
Andrarums IF
25:027:495:11Silver
15
Jörgen Göransson
FK Göingarna
25:037:505:12Silver
16
Bengt-Åke Jonasson
FK Finn
25:047:505:13Silver
17
Torbjörn Salomonsson
Vänersborgs SK
25:508:045:59Silver
18
Christer Johansson
Halmstad OK
26:038:086:12Silver
19
Pål Bengtsson
IS Kullen
26:278:166:36Silver
20
Krister Karlsson
OK Nackhe
26:308:176:39Silver
21
Håkan Eriksson
OK Räven
27:148:317:23Silver
22
Nils-Olof Larsson
Vänersborgs SK
29:279:129:36Brons
23
Pär Stenberg
OK Skogshjortarna
30:399:3510:48Brons
24
Pi Persson
OK Orion
31:229:4811:31
25
Per Erlandsson
OK Skogsfalken
31:399:5311:48
26
Dag Svensson
Hylte OK
31:489:5611:57
27
Jonas Olsson
Örkelljunga FK
42:4013:2022:49
28
Jonas Ledelius
IK Uven
48:0215:0128:11
Sven Giselsson
Ronneby OK
Ej godkänd
 
D50 2500 meter28 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ann-Christin Nero
Ronneby OK
19:147:420:00Guld
2
Ina Lindeberg
Skåneslättens OL
19:457:540:31Guld
3
Birgitta Olsson
OK Skogsfalken
20:258:101:11Guld
4
Randveig Berg
Göteborg-Majorna OK
21:138:291:59Guld
5
Christine Edenbrandt
Lunds OK
22:138:532:59Silver
6
Birgitta Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
22:459:063:31Silver
7
Barbro Liljequist
OK Älme
22:479:073:33Silver
8
Britt Thörn
OK Vilse 87
23:199:204:05Silver
9
Elisabet Månsson
OK Löftan
24:039:374:49Silver
10
Ylva Gefvert
OK P4
24:389:515:24Silver
11
Marie-Louise Karlqvist
Svaide Roma SOK
26:0910:286:55Silver
12
Gunilla Sandström
OK Stigen
26:2410:347:10Silver
13
Åsa Svensson
OK Pan-Kristianstad
26:4710:437:33Silver
14
Lena Håkansson
IK Uven
28:0611:148:52Silver
15
Marianne Klasson
Ulricehamns OK
28:1511:189:01Silver
16
Ann Laas
OK Skogshjortarna
28:3211:259:18Silver
17
Anna-Lena Govik
Stångenäs AIS
30:2212:0911:08Brons
18
Elsie Bengtsson
Rävetofta OK
30:3412:1411:20Brons
19
Marianne Thorsson
IK Trenne Ullared
32:2312:5713:09
20
Ingrid Nyberg
FK Åsen
35:4714:1916:33
21
Ulla Hallgren
OK Skogshjortarna
36:4114:4017:27
22
Annika Gustafson
OK Gipen
36:5114:4417:37
23
Berit Eklöf
Matteus SI
40:2416:1021:10
24
Ingrid Borgkvist
IS Kullen
45:4418:1826:30
25
Linda Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
52:4521:0633:31
26
Marie-Louise Häll
Växjö OK
54:1121:4034:57
Elisabet Hemlin
IK Uven
Ej godkänd
Helen Axelsson
IK Uven
Ej godkänd
 
H50 2800 meter40 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tommy Patriksson
Matteus SI
16:265:520:00Guld
2
Ulf Palmér
Ulricehamns OK
16:355:550:09Guld
3
Tommy Berger
Gävle OK
17:266:141:00Guld
4
Lars Gunnarsson
Skåneslättens OL
17:346:161:08Guld
5
Tore Tjernlund
OK Vilse 87
18:156:311:49Guld
6
Inge Josefsson
Stångenäs AIS
18:376:392:11Guld
7
Håkan Forsman
Ronneby OK
18:396:402:13Guld
8
Sten Segerslätt
Skåneslättens OL
18:456:422:19Guld
9
Lars Edenbrandt
Lunds OK
18:526:442:26Guld
10
Karl Mollén
OK Denseln
19:096:502:43Silver
10
Peter Henriksson
Ronneby OK
19:096:502:43Silver
12
Mats Strandhagen
Göteborg-Majorna OK
19:286:573:02Silver
13
Kennet Sandström
OK Stigen
19:306:583:04Silver
14
Johan Ryberg
Stigmännen Karlshamns OK
19:477:043:21Silver
15
Kenth Edin
Boxholm-Mjölby OL
20:037:103:37Silver
16
Lars Elfving
OK Gipen
20:087:113:42Silver
17
Roger Thörn
OK Vilse 87
20:167:143:50Silver
18
Nils-Olof Bodin
Almby IK
20:247:173:58Silver
19
Torgny Ottosson
OK Torfinn
20:317:204:05Silver
20
Bertil Axbom
OK Landehof
20:347:214:08Silver
21
Per Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
20:547:284:28Silver
22
Henrik Carlsson
IK Uven
21:177:364:51Silver
23
Göran Håkansson
IK Uven
21:337:425:07Silver
24
Lars Göran Nyberg
FK Åsen
21:357:435:09Silver
25
Robert Govik
Stångenäs AIS
21:547:495:28Silver
26
Conny Sahlin
Vänersborgs SK
22:117:555:45Silver
27
Peter Larsson
OK Gipen
22:238:005:57Silver
28
Mikael Svensson
OK Pan-Kristianstad
22:268:016:00Silver
29
Owe Törnroth
Hjobygdens OK
22:328:036:06Silver
30
Bengt Klasson
Ulricehamns OK
22:458:086:19Silver
31
Lennart Borgqvist
IS Kullen
22:518:106:25Silver
32
Jan Bertil Lundblad
OK Nackhe
24:148:397:48Brons
33
Per Svenningsson
Lunds OK
24:458:508:19Brons
34
Johan Wedlin
Sävedalens AIK
24:538:538:27Brons
35
Jan Axelsson
IK Uven
25:018:568:35Brons
36
Göran Liljequist
OK Älme
25:088:598:42Brons
37
Lars Eklund
Växjö OK
26:499:3510:23
Lars Strand
OK Älme
Ej godkänd
Christer Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
Ej godkänd
Urban Larsson
IF Hagen
Ej godkänd
 
D55 2500 meter20 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Tykesson
Rävetofta OK
20:138:050:00Guld
2
Ingela Nelsén
Falkenbergs OK
20:278:110:14Guld
3
Gunnel Månsson
OK Vilse 87
20:318:120:18Guld
4
Gunilla Hogedal
Vänersborgs SK
22:559:102:42Guld
5
Britt-Marie Magnusson
Laholms IF OK
23:169:183:03Guld
6
Monica Lööf
Mariestads FK
23:459:303:32Guld
7
Berith Pettersson
Vänersborgs SK
24:149:424:01Silver
8
Karin Axelsson
IK Uven
25:0810:034:55Silver
9
Ingrid Norén
Boxholm-Mjölby OL
25:0910:044:56Silver
10
Åsa Ståhl
Hjärnarps GH OL
27:3711:037:24Silver
11
Inger Andersson
Stångenäs AIS
28:1911:208:06Silver
12
Evamarie Lundahl
IF Hagen
29:2011:449:07Silver
13
Sonja Hammar
OK Kompassen
30:2512:1010:12Brons
14
Pia Andersson
Falkenbergs OK
31:2012:3211:07Brons
15
Birgitta Wiklund
OK Skogsvargarna
32:0612:5011:53
16
Gisela Löfving
Tibro OK
32:1312:5312:00
17
Margareta Schölin
Tockarps IK
33:4013:2813:27
18
Karin Lindqvist
Växjö OK
33:4813:3113:35
19
Rose-Marie Jidetoft
Stångenäs AIS
34:4413:5414:31
20
Ulla Olsson
FK Boken
39:3915:5219:26
 
H55 2700 meter29 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kent Granqvist
Västerviks OK
17:506:360:00Guld
2
Conny Yngve Ingemar Jidetoft
Stångenäs AIS
19:287:131:38Guld
3
Åke Johansson
Rydboholms SK
19:527:212:02Guld
4
Lars Hogedal
Vänersborgs SK
20:017:252:11Silver
5
Anders Bertil Månsson
Örkelljunga FK
20:027:252:12Silver
6
Hans Ekberg
Trollhättans SOK
20:197:312:29Silver
7
Roland Hulander
Ulricehamns OK
20:257:342:35Silver
8
Anders Eriksson
IF Hagen
20:347:372:44Silver
9
Jörgen Nilsson
Ronneby OK
21:267:563:36Silver
10
Lars Grehn
Mullsjö SOK
21:578:084:07Silver
11
Bengt Aspvall
Ronneby OK
22:208:164:30Silver
11
Göran Larsson
Vänersborgs SK
22:208:164:30Silver
13
Kalle Lindqvist
Växjö OK
22:218:174:31Silver
14
Leif Johansson
Kexholms SK
23:318:435:41Silver
15
Bo Månsson
OK Löftan
24:028:546:12Silver
16
Thomas Johansson
Almby IK
24:048:556:14Silver
17
Björn Johansson
Hjortens SK
24:078:566:17Silver
18
Roland Dahlman
Malmö OK
24:229:016:32Silver
19
Christer Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
25:229:247:32Silver
20
Karl Uno Andersson
Falkenbergs OK
26:019:388:11Brons
21
Anders Isaksson
Fjärås AIK
26:539:579:03Brons
22
Håkan Lööf
Mariestads FK
27:1810:079:28Brons
23
Sören Karlsson
Mullsjö SOK
28:2610:3210:36
24
Sven-Olof Fransson
SOK Aneby
28:4310:3810:53
25
Gunnar Joelsson
Matteus SI
29:5511:0512:05
26
Per Pilerot
IK Stern
30:3311:1912:43
27
Ingemar Andersson
Stångenäs AIS
30:3911:2112:49
Agne Karlsson
Simlångsdalens IF
Ej godkänd
Lars Ekberg
Trollhättans SOK
Ej godkänd
 
D60 2100 meter27 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kajsa Toftén
Hjobygdens OK
19:279:160:00Guld
2
Britt Forsell Pirozzi
Lunds OK
19:299:170:02Guld
3
Anita Andersson
OK Skogshjortarna
20:309:461:03Guld
4
Maj-Britt Byström
Rävetofta OK
20:369:491:09Guld
5
Gull Svensson
Tockarps IK
21:1210:061:45Guld
6
Monica Bråhn
Jönköpings OK
21:5110:242:24Guld
7
Kerstin Ernvid
Nitta IF
22:1310:352:46Silver
8
Enid Ingemarsson
Hestra IF
22:3310:443:06Silver
9
Kaarina Voudinmäki
Mullsjö SOK
22:4310:493:16Silver
10
Eva Isaksson
OK Skogshjortarna
23:3711:154:10Silver
11
Gunilla Holst
Bottnaryds IF
24:1911:354:52Silver
12
Lena Jönsson
Laholms IF OK
24:3811:445:11Silver
13
Lizzie Hansen
OK Landehof
25:0211:555:35Silver
14
Marita Pusa
FK Boken
25:0711:585:40Silver
15
Monica Larsson
OK Tranan
25:1011:595:43Silver
16
Ulla Ling
Jönköpings OK
25:3012:096:03Silver
17
Kerstin Spetz
Nitta IF
25:4912:186:22Silver
18
Maja-Lisa Hansson
OK Lindena
26:1812:316:51Silver
19
Barbro Andersson
OK Skogshjortarna
27:1913:007:52Silver
19
Kerstin Nilsson
OK Gynge
27:1913:007:52Silver
21
Britt Olsson
SK Graal
27:5613:188:29Silver
22
Margareta Sjöberg
Lunds OK
29:5914:1710:32Brons
23
Karin Bengtsson
OK Kompassen
32:4715:3713:20
24
Birgit Ljung
OK Gipen
36:0917:1316:42
25
Kristin Lindberg
Lunds OK
36:2117:1916:54
26
Lisbritt Johansson
Stångenäs AIS
39:1918:4319:52
27
Reidun Karlsen
Stavanger OK
48:5723:1929:30
 
H60 2500 meter26 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Agne Bengtsson
OK Kompassen
16:536:450:00Guld
2
Bill Schölin
Tockarps IK
17:597:121:06Guld
3
Kalle Johansson
OK Skogshjortarna
19:247:462:31Silver
4
Anders Berglund
OK Skogshjortarna
20:108:043:17Silver
5
Ove Thorsson
IK Trenne Ullared
20:118:043:18Silver
6
Stig Johansson
Bredaryds SOK
20:258:103:32Silver
7
Lars Olsson
FK Boken
21:008:244:07Silver
8
Roger Danielsson
Linköpings OK
21:088:274:15Silver
9
Vidar Löfving
Tibro OK
21:528:454:59Silver
10
Benkt Anderson
Lunds OK
22:228:575:29Silver
11
Lars Persson
OK Kompassen
24:099:407:16Brons
12
John Olandersson
Örkelljunga FK
24:209:447:27Brons
13
Bengt Ståhl
Hjärnarps GH OL
25:2610:108:33Brons
14
Kjell Erlandsson
OK Lindena
25:3810:158:45Brons
15
Allan Wikström
Stångenäs AIS
25:4510:188:52Brons
16
Bo Andersson
Matteus SI
25:5210:218:59Brons
17
Ronny Ragnarsson
OK Skogshjortarna
27:0710:5110:14
18
Oskar Johansson
Stångenäs AIS
27:3811:0310:45
19
Christer Nelsén
Falkenbergs OK
29:1811:4312:25
20
Hans Gösta Ulf Jönsson
Laholms IF OK
29:5011:5612:57
21
Sven Erik Johansson
Mariestads FK
30:0312:0113:10
22
Gust Lennart Magnusson
Laholms IF OK
32:0512:5015:12
23
Lars-Olov Dahlberg
OK Landehof
32:1012:5215:17
24
Mårten Svensson
Stångenäs AIS
33:3913:2816:46
25
Leif Olofsson
OK Kompassen
34:3613:5017:43
26
Kjell Andersson
OK Skogshjortarna
43:2817:2326:35
 
D65 2100 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gun Larsson
OK Lindena
19:189:110:00Guld
2
Elisabeth Ramhult
FK Friskus-Varberg
20:409:501:22Guld
3
Britt Rangert
Växjö AIS
21:0510:021:47Guld
4
Elisabeth Kimell
Gotlands Bro OK
22:1610:362:58Silver
5
Birgitta Stenström
Vänersborgs SK
22:4510:503:27Silver
6
Mona Carlson
OK Skogshjortarna
27:0112:527:43Silver
7
Britt Mari Johansson
Tormestorps IF
29:0113:499:43Brons
8
Kerstin Hagström
IK Gandvik
31:4715:0812:29
9
Anita Nilsson
OK Torfinn
33:4016:0214:22
10
Birgitta Parkner
OK Landehof
36:4217:2917:24
11
Birgit Gunnarsson
Kramfors-Alliansen
37:0617:4017:48
12
Doris Nilsson
Göteborgs SK
38:5418:3119:36
Ingalill Joelsson
Matteus SI
Ej godkänd
 
H65 2500 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Finbom
OK Landehof
19:187:430:00Guld
2
Erland Ling
Jönköpings OK
20:498:201:31Guld
3
Ronny Andersson
OK Skogshjortarna
22:008:482:42Guld
4
Arne Joelsson
Matteus SI
22:198:563:01Silver
5
Kent Carlgren
OK Skogshjortarna
23:119:163:53Silver
6
Allsing Carlsson
OK Skogsvargarna
23:339:254:15Silver
7
Christer Westberg
IFK Göteborg
23:379:274:19Silver
8
Bo Svensson
Tockarps IK
23:489:314:30Silver
9
Ulf Waldenfjord
Linköpings OK
23:519:324:33Silver
10
Sven-Erik Forsell
Lunds OK
24:159:424:57Silver
11
Raimo Salminen
Växjö OK
24:309:485:12Silver
12
Ingemar Wiklund
OK Skogsvargarna
25:0710:035:49Silver
13
Sune Hagström
IK Gandvik
25:0910:045:51Silver
14
Kjell-Åke Isaksson
OK Skogshjortarna
25:1110:045:53Silver
14
Ivan Ernvid
Nitta IF
25:1110:045:53Silver
16
Göran Bengtsson
FK Finn
25:1210:055:54Silver
17
Sven Falkman
Örkelljunga FK
25:5210:216:34Silver
18
Leif Nilsson
Göteborgs SK
26:2610:347:08Silver
19
Bertil Ingemarsson
Hestra IF
26:2710:357:09Silver
20
Rune Spetz
Nitta IF
26:4310:417:25Silver
21
Arne Karlsen
Stavanger OK
26:5610:467:38Silver
22
Gerth Sällström
Lessebo OK
26:5710:477:39Silver
23
Tom Lindberg
Lunds OK
27:3111:008:13Silver
24
Kjell Nilsson
OK Gynge
27:4211:058:24Silver
25
Bengt Andersson
Matteus SI
27:5711:118:39Silver
26
Lars-Åke Larsson
OK Tranan
28:5111:329:33Silver
27
Curt Tillman
Linköpings OK
36:2114:3217:03
28
Bengt Olsson
SK Graal
38:0515:1418:47
29
Allan Hammar
OK Kompassen
41:1316:2921:55
 
D70 2000 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inez Johansson
OK Nackhe
22:2011:100:00Guld
2
Karin Jönsson
Falkenbergs OK
24:2512:132:05Guld
 
H70 2100 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingemar Alfredsson
IK Uven
19:409:220:00Guld
2
Bo Wadensjö
FK Finn
19:449:240:04Guld
3
Sören Bråhn
Jönköpings OK
19:509:270:10Guld
4
Harry Söderberg
FK Friskus-Varberg
19:579:300:17Guld
5
Lennart Östanbäck
Markbygdens OK
21:1910:091:39Guld
6
Burne Nilsson
OK Torfinn
21:3910:191:59Guld
7
Klas Tykesson
Rävetofta OK
21:5110:242:11Guld
8
Karl-Erik Jonasson
Kalmar OK
22:1010:332:30Silver
9
Jan-Eric Nelking
FK Åsen
22:3510:452:55Silver
10
Totte Holm
Markbygdens OK
23:0110:583:21Silver
11
Hans Gunnarsson
Kramfors-Alliansen
24:3711:434:57Silver
12
Kurt Stenberg
IK Gandvik
25:4812:176:08Silver
13
Torsten Jonsson
Markaryds FK
30:0914:2110:29Brons
14
Göran Holmberg
Markaryds FK
34:1516:1914:35
 
H75 2000 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jan Jönsson
Falkenbergs OK
20:4010:200:00Guld
2
Arvid Johansson
OK Nackhe
21:5610:581:16Guld
3
Gösta Hansson
Bromma-Vällingby SOK
22:5111:262:11Guld
4
Bengt Edvardsson
OK Torfinn
30:0515:029:25Brons
5
Nils Andersson
OK Kompassen
47:4323:5227:03
Åke Strand
Örkelljunga FK
Ej godkänd
 
D80 2000 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Viola Gunborg Karlsson
OK Gynge
29:0014:300:00Guld
2
Aster Olsson
SK Graal
40:1920:1011:19Silver
 
H80 2000 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stig-Allan Jönsson
Halmstad Garnisons IF
17:588:590:00Guld
2
Yngve Hederström
OK Skogshjortarna
22:5711:294:59Silver
3
Harry Ahlqvist
Växjö OK
23:4211:515:44Silver
4
Gunnar Karlsson
OK Gynge
26:1713:088:19Brons
5
Yngve Olsson
SK Graal
50:4325:2232:45