Rehns BK:s Hösttävling

2000-09-20

Arrangör: Rehns BK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
451
Form:
Individuell
Startande:
403
Distans:
Lång
Fullföljande:
349
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Elit 0 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingela Rolands
Insjöns IF OK
59:160:00Guld
2
Anna Berggren
Gävle OK
74:4415:28Silver
3
Ewa Edejern
IFK Bergvik
75:0715:51Silver
4
Malin Widelund
Svärdsjö IF
78:1218:56Silver
5
Ulrica Swärd-Bütikofer
Forsa OK
80:1420:58Silver
6
Åsa Jernberg
Gävle OK
81:3122:15Silver
7
Anna Simes
OK Kåre
81:4322:27Silver
8
Sandra Elmefjäll
Gävle OK
107:5848:42
Helena Backlund
Gävle OK
Ej godkänd
 
H21 Elit 0 meter25 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Allberg
Sundsvalls OK
85:400:00Guld
2
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
85:590:19Guld
3
Lasse Jansson
Gävle OK
86:491:09Guld
4
Mikael Palmberg
OK Hammaren
88:413:01Guld
5
Urs Bütikofer
Forsa OK
89:373:57Guld
6
Mikael Ingelsson
OK Hammaren
90:054:25Guld
7
Jonas Buud
IFK Moras OK
90:465:06Guld
8
Harry Hietanen
Gävle OK
92:366:56Guld
9
Anders Johansson
OK Vargen
93:037:23Guld
10
Björn Wrahme
IFK Moras OK
95:029:22Silver
11
Lars-Håkan Bengtsson
Gävle OK
95:159:35Silver
12
Christer Carlsson
Alfta-Ösa OK
95:4310:03Silver
13
Klas Backlund
Ockelbo OK
99:1413:34Silver
14
Jerker Boman
Gävle OK
103:0517:25Silver
15
Jonas Andersson
IF Thor
106:5221:12Silver
16
Fredrik Persson
Ockelbo OK
107:4122:01Silver
17
Lars Jonsson
VK Uvarna
110:3824:58Silver
18
Mikael Holm
Gävle OK
115:1529:35Silver
Lars Lindholm
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Anders Holm
Storviks IF
Ej godkänd
Lars Ohlsson
Gävle OK
Ej godkänd
Lars Lindgren
OK Ödmården
Ej godkänd
Mattias Eriksson
Gävle OK
Ej godkänd
Ingemar Stålberg
Gävle OK
Ej godkänd
Henrik Åström
OK Hedströmmen
Ej godkänd
 
D20 Elit 0 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Gillgren
Gävle OK
53:150:00Guld
2
Linda Byström
Alfta-Ösa OK
53:240:09Guld
3
Sara Skyttner
Ljusdals OK
56:283:13Guld
4
Ylva Ericson
Alfta-Ösa OK
62:068:51Silver
5
Kristin Söderlund
Alfta-Ösa OK
62:409:25Silver
6
Sofi Thorsell
Forsa OK
65:3512:20Silver
7
Elin Woxlin
Alfta-Ösa OK
67:0013:45Silver
Anna Dyrsmeds
Domnarvets GOIF
Ej godkänd
 
H20 Elit 0 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sven Larsson
Särna SK
64:100:00Guld
2
Erik Pettersson
Stora Tuna IK
67:243:14Guld
3
Jonas Vestbom
Ockelbo OK
67:393:29Guld
4
Johan Engström
Alfta-Ösa OK
94:0629:56Brons
Andreas Eriksson
Storviks IF
Ej godkänd
 
D21 0 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Byström
Alfta-Ösa OK
42:360:00Guld
2
Ulrika Jakobsson
Alfta-Ösa OK
55:3312:57Silver
3
Jenny Windahl
Gävle OK
56:3013:54Silver
4
Linda Arvidsson
Edsbyns OK
59:0916:33Silver
5
Stina Backlund
Ockelbo OK
67:0624:30
 
H21 0 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Sundberg
Söderhamns OK
51:540:00Guld
2
Mattias Borg
Gävle OK
52:090:15Guld
3
Martin Sundström
Söderhamns OK
63:5111:57Silver
4
Lennart Berglund
Alfta-Ösa OK
81:0329:09
David Holmqvist
OK Ödmården
Ej godkänd
 
D16 0 meter3 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Hägglund
OK Hammaren
47:100:00Mästare
Lisa Olsson
OK Hammaren
Ej godkänd
Lina Schols
Edsbyns OK
Ej godkänd
 
H16 0 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Lindberg
Söderhamns OK
34:410:00Mästare
2
David Börjesson
Forsa OK
37:362:55Mästare
3
Tobias Fogeby
Rehns BK
39:505:09Elit
4
Erik Zetterberg
OK Nordanstig
45:1010:29Guld
Kjell Winblad
Rehns BK
Ej godkänd
 
D14 0 meter11 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Sundqvist
OK Kåre
29:480:00Elit
2
Stina Edejern
IFK Bergvik
30:320:44Elit
3
Anna Lundgren
OK Hammaren
31:331:45Elit
4
Maria Rost
Alfta-Ösa OK
31:461:58Elit
5
Madelene Skyttner
Ljusdals OK
35:235:35Guld
6
Linda Olsson
Ljusdals OK
39:229:34Silver
7
Sara Hägglund
OK Hammaren
41:5912:11Silver
8
Andrea Åkerman
Gävle OK
46:4516:57Brons
9
Sandra Öhrn
IFK Bergvik
49:1819:30Brons
Linda Eriksson
Gävle OK
Ej godkänd
Sofia Törnqvist
Storviks IF
Ej godkänd
 
H14 0 meter21 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Eriksson
Gävle OK
25:260:00Elit
2
Thomas Carlsson
Alfta-Ösa OK
26:150:49Elit
3
Tobias Ahlqvist
Sundbybergs IK
27:021:36Elit
4
Anders Engman
Forsa OK
27:111:45Elit
5
Olle Berglund
Forsa OK
27:442:18Elit
6
Emanuel Arvidsson
Edsbyns OK
28:092:43Elit
7
Jonas Mattsson
Rehns BK
28:152:49Elit
8
Fredrik Lundagårds
Alfta-Ösa OK
28:162:50Elit
9
Pär Olofsson
Rehns BK
28:192:53Elit
10
David Törnkvist
Rehns BK
29:494:23Guld
11
Martin Sundlöf
Gävle OK
32:086:42Silver
12
Mattias Karlsson
Rehns BK
32:146:48Silver
13
Martin Ahnlén
OK Hammaren
32:176:51Silver
14
Erik Mellerstedt
Kovlands IF
33:308:04Silver
15
Niklas Skyttner
Ljusdals OK
34:589:32Silver
16
Per Nilsson
Rehns BK
37:1611:50Silver
17
Martin Woxlin
Alfta-Ösa OK
38:5013:24Silver
18
Nicklas Östh
Ljusdals OK
39:1813:52Silver
19
Torgny Dovner
Kovlands IF
49:3224:06Järn
Karl Lemoine
Gävle OK
Ej godkänd
David Sundström
Söderhamns OK
Ej godkänd
 
D12 0 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ylva Kindlundh
Alfta-Ösa OK
27:190:00Guld
2
Malin Winblad
Rehns BK
28:211:02Guld
3
Sarah Hoof
Alfta-Ösa OK
29:131:54Guld
4
Pernilla Eriksson
Gävle OK
34:056:46Silver
5
Lisa Fröjdfeldt
Gävle OK
36:128:53Silver
6
Maria Calleberg
Söderhamns OK
36:289:09Silver
7
Ellinor Fogeby
Rehns BK
36:579:38Silver
8
Linnéa Kvick
Forsa OK
38:5111:32Brons
9
Siri Dovner
Kovlands IF
39:4412:25Brons
10
Sofia Lemoine
Gävle OK
40:1913:00Brons
11
Erika Lindström
Alfta-Ösa OK
49:0821:49Järn
 
H12 0 meter15 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Daniel Arvidsson
Edsbyns OK
22:070:00Guld
2
Jerker Lysell
Rehns BK
23:101:03Guld
3
Olle Olofsson
Rehns BK
23:231:16Guld
4
Anton Tynong
Gävle OK
23:301:23Guld
5
Jesper Lysell
Rehns BK
23:541:47Guld
6
Stefan Rosenqvist
IFK Bergvik
23:571:50Guld
7
Jimmy Larsson
Alfta-Ösa OK
29:507:43Silver
8
Mattis Rönnestrand
Forsa OK
32:0910:02Brons
9
Jonas Larsson
Järbo OK
34:3312:26Brons
10
Linus Englund
Alfta-Ösa OK
35:5213:45Järn
11
Niklas Astner
Ockelbo OK
39:5617:49Järn
12
Fredrik Broman
Alfta-Ösa OK
42:1620:09Järn
13
Tom Stridh
Rehns BK
53:2331:16Järn
Pelle Engstrand
Rehns BK
Ej godkänd
Per Zetterberg
OK Nordanstig
Ej godkänd
 
D10 0 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maja Dahlqvist
Storviks IF
13:540:00Brons
2
Emma Hoof
Alfta-Ösa OK
14:130:19Brons
3
Cecilia Frenell Staaf
Forsa OK
14:520:58Brons
4
Bodil Kindlundh
Alfta-Ösa OK
15:572:03Brons
5
Anna-Karin Lindström
Alfta-Ösa OK
16:002:06Brons
6
Linn Bylars
Forsa OK
16:202:26Brons
7
Emma Edejern
IFK Bergvik
17:483:54Brons
8
Emma Olsson
Ljusdals OK
20:547:00Brons
9
Ellika Granath
Ljusdals OK
21:047:10Brons
10
Pernilla Blom
Rehns BK
22:308:36Järn
11
Emma Jonsson
Forsa OK
24:3110:37Järn
12
Emma Andersson
Forsa OK
30:1316:19Järn
13
Frida Larsson
Järbo OK
32:3018:36Järn
 
H10 0 meter15 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olov Ericson
Alfta-Ösa OK
13:020:00Brons
2
Claes Rosenqvist
IFK Bergvik
13:170:15Brons
3
Tomas Astner
Ockelbo OK
14:301:28Brons
4
Magnus Willhelmsson
Forsa OK
14:391:37Brons
5
Jakob Eriksson
Gävle OK
14:431:41Brons
6
Jonathan Wäng
Alfta-Ösa OK
17:214:19Brons
7
Martin Gunnarsson
Ockelbo OK
17:414:39Brons
8
Simon Sjöhed
Gävle OK
17:434:41Brons
9
Andreas Calleberg
Söderhamns OK
18:595:57Brons
10
Sven Elfsberg
Ockelbo OK
21:148:12Brons
11
Lukas Lundman
Alfta-Ösa OK
21:228:20Brons
12
Björn Karlsson
Rehns BK
21:598:57Brons
13
Simon Rönnestrand
Forsa OK
23:4010:38Järn
14
Jonatan Lysell
Rehns BK
24:5811:56Järn
Thomas Holt
Ljusdals OK
Ej godkänd
 
D35 0 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åsa Kindlundh
Alfta-Ösa OK
39:040:00Guld
2
Marita Östberg
Alfta-Ösa OK
43:574:53Guld
3
Bitte Eriksson
Gävle OK
46:457:41Silver
4
Monica Johansson
Gävle OK
47:248:20Silver
5
Lena Ahnlen
OK Hammaren
51:0812:04Silver
6
Ingela Eriksson
Gävle OK
53:4514:41Silver
7
Katarina Hoffsten-Sundq
OK Kåre
60:2521:21Brons
 
H35 0 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Hans Lemoine
Gävle OK
52:200:00Guld
2
Stefan Hedlund
Alfta-Ösa OK
53:170:57Guld
3
Jan Lindberg
Korsnäs IF OK
54:081:48Guld
4
Thomas Carlsson
Valbo AIF
57:184:58Guld
5
Karl-Erik Engblom
Valbo AIF
69:5717:37Silver
 
D40 0 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristina Bratberg
OK Hammaren
37:100:00Guld
2
Mona Åkerman
Gävle OK
37:110:01Guld
3
Annika Staaf-Frenell
Forsa OK
37:330:23Guld
4
Åsa Boberg
Söderhamns OK
39:362:26Guld
5
Karin Persson
Gävle OK
41:304:20Guld
6
Anki Teike
Forsa OK
46:129:02Silver
7
Evis Persson
Ljusdals OK
47:5610:46Silver
8
Leena Backlund
Leksands OK
51:5814:48Silver
Eva Woxlin
Alfta-Ösa OK
Ej godkänd
 
H40 0 meter19 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stefan Carlsson
Alfta-Ösa OK
44:570:00Guld
2
Thomas Ericsson
Alfta-Ösa OK
46:592:02Guld
3
Peter Skyttner
Ljusdals OK
47:412:44Guld
4
Pär Jonsson
Gävle OK
50:165:19Silver
5
Hans Levin
Eskilstunafors OL
50:205:23Silver
6
Sören Calleberg
Söderhamns OK
54:259:28Silver
7
Jan-Erik Skyttner
Ljusdals OK
55:4810:51Silver
8
Sten Ove Norman
Viksjöfors OK
56:1011:13Silver
9
Tommy Berger
Gävle OK
56:5111:54Silver
10
Jan Zetterberg
OK Nordanstig
57:5212:55Silver
11
Göran Hedman
Valbo AIF
58:5213:55Silver
12
Kjell Boman
Söderhamns OK
59:2314:26Silver
13
Börje Ahnlén
OK Hammaren
60:1815:21Silver
14
Per-Erik Björklund
Bjursås OK
64:2119:24Brons
15
Jan Olsson
OK Hammaren
70:4625:49
16
Lars Dovner
Kovlands IF
112:4967:52
Mats Carlsson
OK Ödmården
Ej godkänd
Leif Edejern
IFK Bergvik
Ej godkänd
Torbjörn Hägglund
OK Hammaren
Ej godkänd
 
D45 0 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ing-Marie Åsenlund
Gävle OK
33:090:00Guld
2
Annika Gillgren
Gävle OK
37:504:41Guld
3
Britt-Marie Byström
Alfta-Ösa OK
39:075:58Silver
4
Helena Hemström
Gävle OK
41:508:41Silver
5
Eva Engman
Forsa OK
47:1814:09Silver
6
Margareta Lemoine
Gävle OK
50:1717:08Brons
Susanne Nordlander
Gävle OK
Ej godkänd
 
H45 0 meter17 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rolf Lundberg
OK Ödmården
44:420:00Guld
2
Sven Bergström
Forsa OK
45:160:34Guld
3
Bo Mellerstedt
Kovlands IF
45:421:00Guld
4
Kaj Hoof
Alfta-Ösa OK
49:234:41Guld
5
Raul Lindström
Alfta-Ösa OK
49:364:54Guld
6
Bengt-Åke Palmkvist
Leksands OK
52:147:32Silver
7
Mats Helgesen
Järbo OK
53:398:57Silver
8
Bengt Fröjdfeldt
Gävle OK
54:189:36Silver
9
Hans-Olof Fröjd
Oslättforspojkarnas IK
55:1410:32Silver
10
Tommy Östh
Ljusdals OK
55:2110:39Silver
11
Mats Hemström
Gävle OK
55:4911:07Silver
12
Rune Sundström
Söderhamns OK
56:2311:41Silver
13
Erik Broman
Alfta-Ösa OK
58:3613:54Silver
14
Sven Larsson
Särna SK
59:3514:53Silver
15
Christer Engman
Forsa OK
61:5817:16Silver
16
Maths Östberg
Alfta-Ösa OK
62:0117:19Silver
Jerry Olsson
Edsbyns OK
Ej godkänd
 
D50 0 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Barbro Edström
Kovlands IF
38:320:00Guld
2
Margareta Ahlqvist
Sundbybergs IK
39:290:57Guld
3
Barbro Carlsson
Alfta-Ösa OK
42:173:45Guld
4
Karin Delin
Alfta-Ösa OK
43:044:32Silver
5
Kristin Pettersson
Stora Tuna IK
44:285:56Silver
6
Lilly Britt Hanses
IK Jarl Rättvik
48:5310:21Silver
7
Kyllikki Mattsson
Forsa OK
51:0912:37Silver
8
Bodil Thunholm
IK Jarl Rättvik
51:2212:50Silver
9
Christina Flordal
Ljusdals OK
52:2213:50Silver
Ing-Mari Holm
Storviks IF
Ej godkänd
 
H50 0 meter16 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ove Åberg
Storviks IF
42:210:00Guld
2
Karl-Olov Borg
Gävle OK
44:352:14Guld
3
Hans Johansson
Orsa IF OK
44:462:25Guld
4
Lasse Holm
Storviks IF
48:075:46Silver
5
Sten Aludden
Gävle OK
52:4610:25Silver
6
Bengt Lindberg
Gävle OK
53:5011:29Silver
7
Bror Fureskog
Alfta-Ösa OK
54:4512:24Silver
8
Stefan Gullback
IF Strategen
54:4812:27Silver
9
Dan Thorsell
Forsa OK
55:1512:54Silver
10
Bengt Erik Engman
Hudiksvalls IF
56:5514:34Silver
11
Tommy Olausson
Tullinge SK
62:0019:39Brons
12
Jon Flordal
Ljusdals OK
64:0821:47Brons
13
Jörgen Ahlqvist
Sundbybergs IK
68:5526:34
14
Sven-Åke Windahl
Gävle OK
84:4642:25
Knut Staffan Stålberg
Ockelbo OK
Ej godkänd
Börje Ström
Viksjöfors OK
Ej godkänd
 
D55 0 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Leandersson
Älvdalens IF OK
35:170:00Guld
2
Laila Näslund
Timrå SOK
40:375:20Silver
3
Siv Andersson
Kungsgårdens SK
49:2614:09Silver
4
Ingrid Jarlebring
IFK Bergvik
50:5415:37Silver
 
H55 0 meter19 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åke Höglund
Timrå SOK
40:510:00Guld
2
Owe Edström
Kovlands IF
42:391:48Guld
3
Göran Berg
Sundsvalls OK
43:312:40Guld
4
Rolf Jakobsson
Alfta-Ösa OK
44:283:37Guld
5
Jim Persson
VK Uvarna
45:144:23Guld
6
Lennart Persson
IFK Bergvik
46:315:40Silver
7
Leif Blomqvist
Söderhamns OK
48:307:39Silver
8
Rune Jonsson
Ljusdals OK
50:239:32Silver
9
Sture Bergström
OK Hammaren
51:0310:12Silver
10
Kurt Andersson
Storviks IF
51:1610:25Silver
11
Ingvar Forsberg
Ockelbo OK
52:0411:13Silver
12
Håkan Forsgren
Gävle OK
53:1312:22Silver
13
Kjell Eriksson
VK Uvarna
55:0814:17Silver
14
Gunnar Bengtsson
Timrå SOK
56:4815:57Silver
15
Rolf Lindberg
Söderhamns OK
64:4023:49
16
Rolf Sten Erland Våleman
Söderhamns OK
70:0229:11
17
Rolf Svedberg
Alfta-Ösa OK
81:0440:13
Lars Olov Wängborg
Viksjöfors OK
Ej godkänd
Hans Gösta Norberg
IFK Bergvik
Ej godkänd
 
D60 0 meter12 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Vera Blom
Hudiksvalls IF
35:310:00Guld
2
Maja-Lisa Bergström
Selånger SOK
36:020:31Guld
3
Anita Asp
Ockelbo OK
43:147:43Silver
4
Inga-Lisa Eriksson
Hofors OK
43:177:46Silver
5
Kerstin Ahnlén
OK Hammaren
45:299:58Silver
6
Gun Marianne Krohn
Hudiksvalls IF
45:3910:08Silver
7
Ingrid Erlandsson
Söderhamns OK
46:2310:52Silver
8
Siv Alm
Ljusne-Ala OK
48:0612:35Silver
9
Maj-Britt Järnkrok
Ljusdals OK
52:3417:03Brons
10
Marta Irene Bergström
Hudiksvalls IF
85:5350:22
Ingrid Olsson
OK Hammaren
Ej godkänd
Margareta Gavlefors
OK Hammaren
Ej godkänd
 
H60 0 meter20 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karl-åke Dahlgren
Svärdsjö IF
40:050:00Guld
2
John Berglund
Alfta-Ösa OK
45:245:19Guld
3
Kjell Wennergrund
Järbo OK
46:586:53Silver
4
Kjell Molarin
IF Strategen
47:036:58Silver
5
Erik Lindberg
Karlsbyhedens IK
47:467:41Silver
6
Karl Gunnar Backlund
Ockelbo OK
48:027:57Silver
7
Sven-Åke Englund
Gävle OK
48:118:06Silver
8
Lars Enar Persson
Ockelbo OK
48:398:34Silver
9
Lars Berg
Karlsbyhedens IK
48:538:48Silver
10
Bo Andersson
Valbo AIF
50:4610:41Silver
11
Arne Pettersson
IFK Moras OK
53:0012:55Silver
12
Alvar Jönsson
Hofors OK
53:5713:52Silver
13
Adil Carlsson
Valbo AIF
54:0013:55Silver
14
Olle Näslund
Timrå SOK
55:0515:00Silver
15
Lars Södersten
Orsa IF OK
56:5916:54Silver
16
Jan-Olov Språng
OK Hammaren
57:2317:18Silver
17
Bror Nylund
Oslättforspojkarnas IK
66:1626:11
18
Lars Evert Bergström
Hudiksvalls IF
66:4226:37
19
Hans Magnus Crister Mejyr
Gävle OK
68:1128:06
Sven Leandersson
Älvdalens IF OK
Ej godkänd
 
H65 0 meter20 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Ahnlén
OK Hammaren
34:090:00Guld
2
Rune Hedlund
Forsa OK
35:201:11Guld
3
Jack Erling Bjurkvist
Söderhamns OK
36:502:41Guld
4
Arne Norman
Viksjöfors OK
42:268:17Silver
5
Hans Gretas
Segersta OK
45:1311:04Silver
6
Tore Sjöberg
Storviks IF
45:1611:07Silver
7
Rune Trapp
Sollerö IF
45:2611:17Silver
8
Lennart Hed
Orsa IF OK
47:1513:06Silver
9
Torgny Järnkrok
Ljusdals OK
49:2515:16Silver
10
Ingvar Tynong
Söderhamns OK
49:3315:24Silver
11
Bror Ingels
IK Jarl Rättvik
52:0918:00Brons
12
Göran Bloom
Gävle OK
52:5818:49Brons
13
Einar Skött
Orsa IF OK
53:1719:08
14
Rolf Krohn
Hudiksvalls IF
53:2019:11
15
Ronald Sundberg
IF Strategen
58:2524:16
16
Runar Persson
OK Hammaren
70:4836:39
Bo Westlund
IF Strategen
Ej godkänd
Börje Elfström
OK Hammaren
Ej godkänd
Sune Persson
Ljusne-Ala OK
Ej godkänd
Gunnar Modig
OK Ödmården
Ej godkänd
 
D70 0 meter6 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maj Eriksson
IFK Bergvik
44:430:00Guld
2
Stina Zackari
Sundsvalls OK
47:392:56Guld
3
Margareta Hansson
Storviks IF
48:283:45Guld
4
Ulla Kindlundh
Gävle OK
81:2836:45
Berit Ors
Orsa IF OK
Ej godkänd
Lisa Gustavsson
Storviks IF
Ej godkänd
 
H70 0 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Nils Fogeby
Järfälla OK
39:280:00Guld
2
Lennart Persson
Sundsvalls OK
41:011:33Guld
3
Olle Åkerlund
IK Jarl Rättvik
44:174:49Silver
4
Yngve Larsson
IF Strategen
48:088:40Silver
5
Gustav Eriksson
Hofors OK
48:519:23Silver
6
Gunno Olsson
Sundsvalls OK
51:2311:55Silver
7
Lennart Lind
IFK Moras OK
54:3115:03Silver
8
Einar Sjödin
Ljusdals OK
58:0018:32Brons
9
Gustav Westlund
IFK Bergvik
60:0520:37Brons
10
CLAES-GÖRAN RÖING
EASTERN WASHINGTON USA
60:1620:48Brons
11
Börje Nygren
IF Strategen
62:1722:49
12
BROR SVEDBERG
Alfta-Ösa OK
62:4823:20
Åke Henriksson
OK Dellen
Ej godkänd
 
H75 0 meter8 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sten Zackari
Sundsvalls OK
42:350:00Guld
2
Erik Eriksson
Ljusdals OK
48:275:52Silver
3
Nils Sköldmark
Edsbyns OK
48:476:12Silver
4
Evald Ögren
IF Strategen
53:4711:12Silver
5
Martin Östberg
Alfta-Ösa OK
70:5528:20
6
Stig Olsson
Stockholms Godtemplares IF
91:2048:45
Bernt Lindström
IFK Bergvik
Ej godkänd
Eddy Åkerlind
IFK Bergvik
Ej godkänd
 
D21 Motion 0 meter6 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marianne Björklund
Bjursås OK
39:530:00Silver
2
Siv Gyllenhammar
Gävle OK
46:036:10Silver
3
Carina Hägglund
OK Hammaren
47:227:29Silver
4
Annika Östberg
Gävle OK
48:378:44Silver
Marianne Ericson
Alfta-Ösa OK
Ej godkänd
Katarina Hansson
OK Hammaren
Ej godkänd
 
H21 Motion 0 meter3 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulf Eriksson
Gävle OK
49:240:00Silver
Håkan Englund
Alfta-Ösa OK
Ej godkänd
Per Kärnebro
Gävle OK
Ej godkänd
 
D45 Motion 0 meter2 startande, 0 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Gun Lindberg
Söderhamns OK
Ej godkänd
Eva Friskman
Gävle OK
Ej godkänd
 
H45 Motion 0 meter8 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunnar Jernberg
Gävle OK
44:300:00Silver
2
Hans Nilsson
Söderhamns OK
45:491:19Silver
3
Hans Linde
Söderhamns OK
46:021:32Silver
4
Roger Kärnebro
Gävle OK
57:1812:48Brons
5
Rolf Göran Vilhelm Bodin
Söderhamns OK
60:1015:40Brons
6
Leif Persson
Ljusdals OK
61:3817:08Brons
Göran Nilsson
Valbo AIF
Ej godkänd
Lars Ekengren
Söderhamns OK
Ej godkänd
 
D12 LÄtt 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mikaela Granath
Ljusdals OK
24:530:00
2
Frida Ahnlén
OK Hammaren
27:412:48
 
H12 LÄtt 0 meter5 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Morgan Wäng
Alfta-Ösa OK
28:160:00
2
Henrik Fröjd
Rehns BK
29:211:05
3
Krister Sundlöf
Gävle OK
31:533:37
4
Kristian Persson-Hodén
Rehns BK
34:015:45
Andreas Hedlund
Järbo OK
Ej godkänd
 
Inskolning 0 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Björn F. Staaf
Forsa OK
GodkändJärn
JOSEFIN INGELSSON
OK Hammaren
GodkändJärn
Lina Grönberg
Ockelbo OK
GodkändJärn
Fredrik Ingelsson
Ockelbo OK
GodkändJärn
August Tynong
Gävle OK
GodkändJärn
Stina Skyttner
Ljusdals OK
GodkändJärn
Frida Blom
Rehns BK
GodkändJärn
Gudrun Dovner
Kovlands IF
GodkändJärn
 
Öppen 1 0 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sebastian Persson-Hodén
Rehns BK
33:120:00Brons
2
Anders Fröjd
Rehns BK
33:190:07Brons
3
CHRISTOFFER BLIXÖ
Klubblös
33:470:35Brons
4
Lars Öberg
Gävle OK
36:473:35Brons
5
Johan Astner
Ockelbo OK
38:205:08Brons
6
JANICKA ALMEN
Klubblös
60:4627:34
 
Öppen 4 0 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Birger Byström
Alfta-Ösa OK
21:530:00Brons
2
Carina Gustavsson
Alfta-Ösa OK
22:350:42Brons
3
Mikael Rosenqvist
IFK Bergvik
24:192:26Brons
4
MAGNUS EMBRETTSEN
SVP
26:004:07Brons
5
Karin Forsgren
Gävle OK
26:134:20Brons
6
Christoffer Ågren
Gävle OK
26:414:48Brons
7
Eva Ivarsson
OK Hammaren
29:257:32
8
Svante Ohlsson
Söderhamns OK
34:1312:20
9
Enar Hedberg
Alfta-Ösa OK
38:3716:44
10
Gun Östling
Ockelbo OK
39:0317:10
11
Henry Engström
Alfta-Ösa OK
42:4820:55
12
Tage Erlandsson
Söderhamns OK
64:5843:05
Tomas Sundqvist
OK Kåre
Ej godkänd
 
Öppen 8 0 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Joakim Gustavsson
Alfta-Ösa OK
41:250:00Brons
2
Emil Flordal
Ljusdals OK
41:550:30Brons
3
Rune Ivarsson
OK Hammaren
45:584:33Brons
4
Camilla Stålberg
Ockelbo OK
49:518:26Brons
5
Gösta Palm
Alfta-Ösa OK
59:0717:42
6
Lennart Willhelmsson
Forsa OK
60:5219:27
7
Ingvar Kindlundh
Gävle OK
66:4825:23