Skaraborgsmästerskap

2008-05-11

Arrangör: Lidköpings VSK

Nivå:
Distrikt
Anmälda:
589
Form:
Individuell
Startande:
551
Distans:
Medel
Fullföljande:
535
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 3600 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Berggren
Sävedalens AIK
26:457:260:00Guld
2
Emma Green
Sävedalens AIK
27:437:420:58Guld
3
Maria Ossiansson
IK Hakarpspojkarna
29:378:142:52Guld
4
Veronica Hilmersson
OK Klyftamo
34:489:408:03Silver
5
Karin Holm
Dalaportens OL
37:1910:2210:34Silver
6
Ulrika Fredriksson
Gudhems IF
37:5810:3311:13Silver
7
Jessica Gustafsson
OK Klyftamo
38:3310:4311:48
8
Rocio Huerta-Balague
Falköpings AIK OK
54:5715:1628:12
 
H21 4300 meter20 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simon Jakobson
Tibro OK
24:315:420:00Guld
2
Calle Andersson
OK Skogsstjärnan
27:296:232:58Guld
3
Anders Påhlman
Istrums SK
28:176:353:46Silver
4
Kristoffer Sideby
Göteborg-Majorna OK
28:496:424:18Silver
5
Robert Enbom
Vänersborgs SK
28:546:434:23Silver
6
Jonas Karlsson
Dalaportens OL
29:016:454:30Silver
7
Björn Mårtensson
OK Skogsstjärnan
29:406:545:09Silver
8
David Jonsson
OK Klyftamo
30:257:045:54Silver
9
Richard Tengström
Vänersborgs SK
30:337:066:02Silver
10
Fredrik Johansson
OK Skogsstjärnan
31:387:217:07Silver
11
Marcus Kvarndal
Ulricehamns OK
33:197:458:48Silver
12
Simon Markendahl
OK Klyftamo
34:388:0310:07Silver
13
Henrik Johansson
Falköpings AIK OK
36:228:2711:51
14
Johan Nyman
IF Hagen
36:268:2811:55
15
Magnus Lund
IK Gandvik
36:508:3412:19
16
Filip Holm
Hjobygdens OK
39:529:1615:21
17
Joacim Gustafsson
OK Klyftamo
42:339:5418:02
18
Lars Karlsson
OK Skogsstjärnan
46:5710:5522:26
19
Rickard Hilmersson
OK Klyftamo
47:0210:5622:31
20
Jonas Holst
Istrums SK
51:2011:5626:49
 
D20 3000 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Agnes Abrahamsson
Främmestads IK
25:028:210:00Guld
2
Anna Widmark
IF Hagen
33:4111:148:39Silver
3
Charlotta Berggren
Ljungskile FK
34:2811:299:26Silver
4
Maria Klamfelt
Tibro OK
35:2511:4810:23Silver
 
H20 4000 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jens Nyström
IF Hagen
31:037:460:00Guld
2
David Fors
OK Skogsstjärnan
32:348:091:31Guld
Jonatan Svensson
IF Hagen
Diskvalificerad9:47
 
D18 3000 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Markendahl
OK Klyftamo
28:369:320:00Guld
2
Ida Larsson
OK Klyftamo
29:579:591:21Guld
3
Cajsa Banck
IF Hagen
31:1210:242:36Guld
4
Ida Pettersson
Främmestads IK
34:0711:225:31Silver
5
Jonna Gunnerek
OK Klyftamo
39:2013:0710:44Silver
6
Lisa Andersson
Ryda SK
48:4816:1620:12
7
Lina Dahlberg
Falköpings AIK OK
56:3918:5328:03
8
Malin Larsson
Hjobygdens OK
63:1621:0534:40
 
H18 3600 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Markendahl
OK Klyftamo
23:116:260:00Guld
2
Albin Evertsson
OK Klyftamo
24:226:461:11Guld
3
Fredrik Schmiterlöw
Hjobygdens OK
26:357:233:24Guld
4
Rasmus Persson
Falköpings AIK OK
26:537:283:42Guld
5
Adam Fredén
Falköpings AIK OK
27:517:444:40Silver
6
Anton Kööhler
Trollhättans SOK
30:108:236:59Silver
7
Simon Börjeson
Ryda SK
30:318:297:20Silver
8
Oskar Börjeson
Ryda SK
31:088:397:57Silver
9
Olle Åsberg
Tibro OK
32:309:029:19Silver
10
Albin Svahn
Främmestads IK
37:4810:3014:37
11
Johan Kaminsky
IF Hagen
41:0411:2417:53
12
Isak Andrén
Tibro OK
41:2011:2918:09
13
Tommy Stenkvist
Ryda SK
43:4712:1020:36
 
D16 3100 meter14 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin Olsson
Tibro OK
29:349:320:00Mästare
2
Ellinor Johansson
OK Skogsstjärnan
30:509:571:16Mästare
3
Ellen Larsson
IF Hagen
34:3711:105:03Elit
4
Emilia Henrysson
Tibro OK
36:4211:507:08Elit
5
Malin Bengtsson
Mariestads FK
37:4812:128:14Guld
6
Anna Larsson
IF Hagen
38:3712:279:03Guld
7
Malin Dahlberg
Falköpings AIK OK
39:5912:5410:25Guld
8
Klara Fredriksson
Falköpings AIK OK
40:2813:0310:54Silver
9
Anna Olsson
Tibro OK
43:0613:5413:32Silver
10
Sara Andersson
OK Flundrehof
48:0215:3018:28Brons
11
Johanna Alfredsson
Vänersborgs SK
49:4716:0420:13Brons
12
Sara Spens
Tibro OK
50:2516:1620:51Brons
13
Sofia Andrén
Hjobygdens OK
58:0918:4528:35Järn
Åsa Bogren
IF Hagen
Diskvalificerad17:22
 
H16 3500 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eric Sand
IK Gandvik
30:558:500:00Mästare
2
Joel Andersson
IK Gandvik
33:439:382:48Mästare
3
Andreas Brag Jonsson
IK Gandvik
39:4611:228:51Guld
4
Robert Blomqvist
Tibro OK
44:2612:4213:31Silver
5
Isak Krantz
IK Gandvik
53:5415:2422:59Brons
6
Fredrik Bergfeldt
OK Klyftamo
79:1822:3948:23Järn
Gustav Hagström
Falköpings AIK OK
Diskvalificerad15:32
 
D14 2200 meter13 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Hagström
Falköpings AIK OK
14:496:440:00Elit
2
Nathalie Rygh
Mariestads FK
16:047:181:15Elit
3
Victoria Gunnerek
OK Klyftamo
19:118:434:22Silver
4
Viktoria Strandberg
Falköpings AIK OK
21:419:516:52Silver
5
Annie Hyrefelt
Ryda SK
23:0910:318:20Brons
6
Ebba Andrén
Tibro OK
28:2512:5513:36Järn
7
Linnea Åsberg
Tibro OK
30:1913:4715:30Järn
8
Amanda Blennow
Falköpings AIK OK
32:2114:4217:32Järn
9
Linnéa Johansson
IK Gandvik
33:3015:1418:41Järn
10
Matilda Karlsson
IF Hagen
33:3315:1518:44Järn
11
Linnea Herngren
IF Hagen
35:2916:0820:40Järn
12
Johanna Andersson
Mariestads FK
36:0316:2321:14Järn
13
Hanna Larsson
Hjobygdens OK
39:4918:0625:00Järn
 
H14 2900 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Andersson
Ryda SK
26:479:140:00Elit
2
Jakob Karlsson
OK Skogsstjärnan
28:369:521:49Elit
3
Oskar Kråklind
Tibro OK
29:5310:183:06Elit
4
Oscar Niklasson
Falköpings AIK OK
35:2612:138:39Silver
5
Olle Månsson
SOK Träff
42:4714:4516:00Brons
6
Kim Wicktorsson
Tibro OK
47:2816:2220:41Brons
7
Jonatan Fredriksson
Falköpings AIK OK
54:1418:4227:27Järn
8
Carl Andersén
IK Gandvik
63:2321:5136:36Järn
9
Gustav von Haugwitz
SOK Träff
67:3423:1840:47Järn
 
D12 2300 meter17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stina Larsson
IF Hagen
20:098:460:00Guld
2
Johanna Niklasson
SOK Träff
21:019:080:52Guld
3
Elsa Henrysson
Tibro OK
22:179:412:08Guld
4
Svea Hagrydh
Vänersborgs SK
22:279:462:18Guld
5
Elsa Wilhelmsson
Falköpings AIK OK
22:299:472:20Guld
6
Matilda Herngren
IF Hagen
22:349:492:25Guld
7
Sabina Ravnell
Gudhems IF
23:0910:043:00Guld
8
Sofie Andersson
Ryda SK
23:2410:103:15Guld
9
Linn Eriksson
Ryda SK
24:2710:384:18Silver
10
Klara Andrén
Hjobygdens OK
24:2810:384:19Silver
11
Johanna Öberg
Ryda SK
26:3111:326:22Silver
12
Tove Lång
IF Hagen
26:4011:366:31Silver
13
Sofia Löseth
Falköpings AIK OK
27:1411:507:05Silver
14
Hanna Lyon
Falköpings AIK OK
29:3212:509:23Brons
15
Linnéa Bogren
IF Hagen
29:3612:529:27Brons
16
Olivia Hultman
Tibro OK
34:5315:1014:44Järn
17
Cecilia Lund
Ryda SK
47:3420:4127:25Järn
 
H12 2300 meter17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marcus Bengtsson
Mariestads FK
17:177:310:00Guld
2
Martin Olsson
Tibro OK
17:337:380:16Guld
3
Oskar Johansson
OK Klyftamo
18:007:500:43Guld
4
Erik Andersson
Ryda SK
19:288:282:11Guld
5
Ola Holtbring
OK Amne
19:298:282:12Guld
6
Martin Karlsson
OK Klyftamo
20:419:003:24Silver
7
Henrik Andersson
OK Flundrehof
21:389:244:21Silver
8
Philip Karlsson
OK Klyftamo
22:009:344:43Silver
9
Erik Widmark
IF Hagen
22:089:374:51Silver
10
Filip Karlsson
IF Hagen
22:339:485:16Silver
11
Linus Wicktorsson
Tibro OK
23:2110:096:04Silver
12
Olof Lennartsson
OK Flundrehof
24:4610:467:29Brons
13
Filip Södervall
IK Gandvik
25:0310:537:46Brons
14
Oskar Larsson
Tibro OK
28:1212:1610:55Järn
15
Viktor Ottersten
SOK Träff
37:3416:2020:17Järn
16
Sebastian Odh
OK Klyftamo
38:3416:4621:17Järn
17
Christoffer Wallgren
Istrums SK
39:5317:2022:36Järn
 
D10 2100 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Strandberg
Falköpings AIK OK
14:126:460:00Brons
2
Vilma Blennow
Falköpings AIK OK
15:247:201:12Brons
3
Johanna Hagström
Falköpings AIK OK
15:257:201:13Brons
4
Lina Lundberg
Istrums SK
17:308:203:18Brons
5
Malin Jansson
Hjobygdens OK
18:478:574:35Brons
6
Elsa Lyon
Falköpings AIK OK
23:2411:099:12Järn
7
Hanna Mårtensson
OK Skogsstjärnan
24:3911:4410:27Järn
8
Linnea Andersen
IK Gandvik
25:2112:0411:09Järn
9
Karin Månsson
SOK Träff
26:0912:2711:57Järn
10
Alice Södervall
IK Gandvik
29:1613:5615:04Järn
11
Hedvig Reisen
IF Hagen
31:2414:5717:12Järn
12
Nathalie Johnson
Lidköpings VSK
40:5819:3026:46Järn
Therese Johansson
Ryda SK
Diskvalificerad13:38
 
H10 2100 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rickard Olsson
Tibro OK
18:098:390:00Brons
2
David Ekbladh
IK Gandvik
19:329:181:23Brons
3
Rikard Kråklind
Tibro OK
20:039:331:54Brons
4
David Bergsten
IK Gandvik
20:089:351:59Brons
5
Axel Johansson
IK Gandvik
22:4410:504:35Brons
6
Calle Hultman
Tibro OK
23:0611:004:57Brons
7
Ola Löseth
Falköpings AIK OK
24:0611:295:57Brons
8
Viktor Ossiansson
IK Hakarpspojkarna
26:0712:267:58Brons
9
Svante Larsson
Hjobygdens OK
35:2616:5217:17Järn
 
D35 3000 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Södervall
IK Gandvik
26:398:530:00Guld
2
Helena Kortered
Trollhättans SOK
26:408:530:01Guld
3
Marie Anebreid
Tidaholm SOK Sisu
40:2513:2813:46
 
H35 4000 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Svensson
Ulricehamns OK
28:257:060:00Guld
2
Jan-Ove Wiking
Istrums SK
29:007:150:35Guld
3
Jonas Niklasson
Falköpings AIK OK
32:288:074:03Silver
4
Mattias Ossiansson
IK Hakarpspojkarna
35:178:496:52Silver
 
D40 3000 meter17 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marita Karlsson
OK Skogsstjärnan
27:199:060:00Guld
2
Lena Carlsson
Göteborg-Majorna OK
27:299:100:10Guld
3
Maria Bogren
IF Hagen
29:189:461:59Guld
4
Maria Skogsberg-Karlsson
Mariestads FK
31:1310:243:54Silver
5
Caroline Hagström
Falköpings AIK OK
31:4410:354:25Silver
6
Monica Wallenius
OK Skogsstjärnan
31:4510:354:26Silver
7
Cathrine Herngren
IF Hagen
39:0813:0311:49Silver
8
Annki Gunnerek
OK Klyftamo
39:5813:1912:39Silver
9
Susanne Hartikka
OK Skogsvargarna
40:0313:2112:44
10
Ann-Kristin Jansson
Hjobygdens OK
40:4013:3313:21
11
Tina Karling-Hellsvik
IK Gandvik
41:1313:4413:54
12
Pia Brag-Jonsson
IK Gandvik
41:4913:5614:30
12
Lena Bogren
IF Hagen
41:4913:5614:30
14
Ewa Holmberg
IF Hagen
43:2214:2716:03
15
Lena Reisen
IF Hagen
49:5516:3822:36
16
Lena Markendahl
OK Klyftamo
50:2216:4723:03
17
Lisa Wahlström
Istrums SK
50:2916:5023:10
 
H40 3400 meter20 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thomas Bogren
IF Hagen
22:386:390:00Guld
2
Bo Hallberg
Falköpings AIK OK
22:496:430:11Guld
3
Henrik Karlsson
OK Skogsstjärnan
23:466:591:08Guld
4
Björn Öberg
Främmestads IK
24:007:041:22Guld
5
Olsson Anders
OK Klyftamo
25:047:222:26Guld
6
Jonas Hagström
Falköpings AIK OK
25:217:272:43Guld
7
Tony Gustavsen
Istrums SK
26:317:483:53Silver
8
Mikael Palgrim
Vänersborgs SK
27:087:594:30Silver
9
Fredrik Karlsson
OK Klyftamo
28:088:165:30Silver
10
Joachim Friberg
Istrums SK
28:208:205:42Silver
11
Peter Brämerson
Tibro OK
28:538:306:15Silver
12
Roger Gunnarsson
Falköpings AIK OK
29:098:346:31Silver
13
Jens Lindström
Tibro OK
29:168:366:38Silver
14
Magnus Blennow
Falköpings AIK OK
29:438:447:05Silver
15
Niclas Carlsson
OK Älgen
29:468:457:08Silver
16
Peter Strömdahl
OK Skogsvargarna
31:379:188:59Silver
17
Stefan Linderoth
IF Hagen
32:209:319:42Silver
18
Åke Wijkmark
IF Hagen
33:119:4610:33
19
Erik Löseth
Falköpings AIK OK
41:1012:0618:32
20
Peter Ravnell
Gudhems IF
44:1813:0221:40
 
D45 2600 meter13 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Arnoldsson
Tidaholm SOK Sisu
24:499:330:00Guld
2
Ingrid Schmiterlöw
Hjobygdens OK
25:139:420:24Guld
3
Maria Widmark
IF Hagen
26:5210:202:03Guld
4
Gun Lundberg
Istrums SK
28:3110:583:42Silver
5
Susanne Olsson
Tidaholm SOK Sisu
29:2311:184:34Silver
6
Ann Hilmersson
OK Klyftamo
32:5012:388:01Silver
7
Birgitta Lennartsson
OK Skogsstjärnan
33:3412:558:45Silver
8
Ann-Mari Johansson
OK Klyftamo
37:1914:2112:30
9
Britt Andersson
Ryda SK
42:4416:2617:55
10
Anette von Haugwitz
SOK Träff
49:2319:0024:34
Ulla Fredriksson
Falköpings AIK OK
Diskvalificerad
Elisabeth Fredriksson
Gudhems IF
Diskvalificerad8:38
Kerstin Larsson
IF Hagen
Diskvalificerad15:53
 
H45 3400 meter21 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karl Olsson
Tibro OK
23:446:590:00Guld
2
Lasse Karlsson
Gudhems IF
23:587:030:14Guld
3
Klas Fredriksson
IF Hagen
25:117:241:27Guld
4
Lars Holmberg
IF Hagen
25:197:271:35Guld
5
Bernt Henriksson
Gudhems IF
26:317:482:47Guld
6
Bengt Lundberg
Istrums SK
27:468:104:02Silver
7
Tommy Rygh
Mariestads FK
28:048:154:20Silver
8
Jonas Lundgren
Tibro OK
28:518:295:07Silver
9
Hans Gunnerek
OK Klyftamo
29:408:445:56Silver
10
Erik Hellsvik
IK Gandvik
29:528:476:08Silver
11
Anders Axelsson
Trollhättans SOK
30:098:526:25Silver
12
Hans Kööhler
Trollhättans SOK
31:419:197:57Silver
13
Stefan Hornebrant
Trollhättans SOK
31:539:238:09Silver
14
Arne Sääf
Gudhems IF
32:529:409:08Silver
15
Uno Sand
IK Gandvik
34:5010:1511:06
16
Klas Larsson
OK Klyftamo
43:0912:4119:25
17
Krister Karlsson
Istrums SK
44:0912:5920:25
18
Pär Larsson
IF Hagen
46:3913:4322:55
19
Anders Dahlberg
Falköpings AIK OK
49:5514:4126:11
20
Sören Wilhelmsson
Falköpings AIK OK
53:0715:3729:23
Anders Lindblom
SOK Träff
Diskvalificerad24:21
 
D50 2500 meter18 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inger Westerberg
IF Hagen
20:108:040:00Guld
2
Birgitta Andersson
Främmestads IK
20:478:190:37Guld
3
Eva Rabe-Magnusson
IF Hagen
20:518:200:41Guld
4
Gunnel Hultqvist
IF Hagen
25:0210:014:52Silver
5
Iréne Banck
IF Hagen
25:5410:225:44Silver
6
Elise Johansson
Falköpings AIK OK
27:1110:527:01Silver
7
Gunilla Johansson
OK Skogsstjärnan
28:2211:218:12Silver
8
Inger Johansson
OK Klyftamo
28:2411:228:14Silver
9
Titti Nilsson
OK Skogsstjärnan
29:5111:569:41Silver
10
Ing-Marie Hjert
Falköpings AIK OK
30:2612:1010:16
11
Christina Berggren
Ljungskile FK
30:4812:1910:38
12
Monica Abrahamsson
Gudhems IF
32:4813:0712:38
13
Pia Svensson
Falköpings AIK OK
38:4915:3218:39
14
Monika Andersson
OK Skogsstjärnan
45:2418:1025:14
15
Margareta Netz
Trollhättans SOK
46:1018:2826:00
16
Annika Andersson
OK Skogsstjärnan
50:1220:0530:02
17
Marite Åkerström
SOK Träff
50:2320:0930:13
18
Radka Kühnel
Trollhättans SOK
55:1422:0635:04
 
H50 3000 meter22 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Torbjörn Löfving
Tibro OK
22:187:260:00Guld
2
Per Sterner
IF Hagen
22:217:270:03Guld
3
Thomas Hjert
Falköpings AIK OK
23:257:481:07Guld
4
Jerker Netz
Trollhättans SOK
23:507:571:32Guld
5
Jan-Åke Sörliklev
Trollhättans SOK
24:088:031:50Guld
6
Tore Bengtsson
Mariestads FK
24:108:031:52Guld
7
Uno Magnusson
IF Hagen
26:318:504:13Silver
8
Per-Erik Carlsson
IF Hagen
26:408:534:22Silver
9
Jan Albertsson
Istrums SK
27:039:014:45Silver
10
Svante Andrén
Tibro OK
27:119:044:53Silver
11
Tommy Roos
Falköpings AIK OK
28:509:376:32Silver
12
Dick Nyman
Uddevalla IS
29:579:597:39Silver
13
Peder Johansson
OK Skogsstjärnan
30:2510:088:07Silver
14
Per Sture Wennerberg
OK Klyftamo
30:4410:158:26Silver
15
Per-Anders Furusköld
IK Gandvik
31:3410:319:16Silver
16
Lennart Larsson
OK Flundrehof
35:3211:5113:14
16
Bengt Johansson
OK P4
35:3211:5113:14
18
Lars Nilsson
OK Skogsstjärnan
37:1012:2314:52
19
Göran Banck
IF Hagen
41:2013:4719:02
20
Kaj Abrahamsson
Främmestads IK
41:2313:4819:05
21
Göran Berggren
Ljungskile FK
42:2214:0720:04
22
Bengt Andersson
Främmestads IK
42:3714:1220:19
 
D55 2100 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristina Larsson
OK Klyftamo
25:0111:550:00Guld
2
Gullan Andersson
IK Gandvik
27:1713:002:16Guld
3
Christina Jansson
IF Hagen
33:2015:528:19Silver
4
Birgitta Johansson
IK Gandvik
35:3116:5510:30Silver
 
H55 3000 meter18 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sten Olsson
OK Klyftamo
25:128:240:00Guld
2
Per Ivarsson
Trollhättans SOK
25:498:360:37Guld
3
Robert Jessen
Främmestads IK
26:208:471:08Guld
4
Lars Ekberg
Trollhättans SOK
26:538:581:41Guld
5
Hans Ekberg
Trollhättans SOK
28:249:283:12Guld
6
Kjell Kaminsky
IF Hagen
28:399:333:27Guld
7
Göran Johansson
IK Gandvik
33:0311:017:51Silver
8
Conny Svahn
Främmestads IK
34:0711:228:55Silver
9
Inge Andersson
OK Skogsstjärnan
35:2011:4710:08Silver
10
Nils Börje Gustavsson
Trollhättans SOK
37:5312:3812:41
11
Lennart Jakobson
Tibro OK
37:5812:3912:46
12
Hans Andersson
IK Gandvik
38:0112:4012:49
13
Bo Andersson
Falköpings AIK OK
39:0013:0013:48
14
Håkan Lööf
Mariestads FK
40:0013:2014:48
15
Jan-Åke Emilsson
Gudhems IF
46:3215:3121:20
16
Bo Andersson
IK Gandvik
48:4816:1623:36
17
Lars Löfholm
Lidköpings VSK
52:0517:2226:53
18
Lars-Eric Andersson
Falköpings AIK OK
54:4318:1429:31
 
D60 2100 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anne-Marie Tiveljung
IK Gandvik
26:1312:290:00Guld
2
Kajsa Toftén
Hjobygdens OK
27:0212:520:49Guld
3
Ulla Öhrström
OK Amne
29:3014:033:17Guld
4
Ingrid Tengeland
IK Gandvik
31:4615:085:33Silver
5
Siv Rödström
OK Skogsstjärnan
31:5415:115:41Silver
6
Ingrid Kristina Johansson
Hjobygdens OK
33:1715:517:04Silver
7
Ylva Jansson
IF Hagen
39:0918:3912:56
 
H60 2500 meter21 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karl Evert Svensson
IF Hagen
18:147:180:00Guld
2
Stig Johansson
Falköpings AIK OK
19:357:501:21Guld
3
Hans-Gösta Bernhard
Mariestads FK
20:168:062:02Guld
4
Styrbjörn Jansson
IF Hagen
21:298:363:15Silver
5
Rolf Einarsson
IF Hagen
23:159:185:01Silver
6
Bror Palgrim
Vänersborgs SK
23:579:355:43Silver
7
Lars-Olof Gustafsson
OK Klyftamo
24:169:426:02Silver
8
Sune Gustafsson
Tibro OK
24:339:496:19Silver
9
Per-Arne Johansson
OK Gipen
24:439:536:29Silver
10
Karl Bergstrand
Hjobygdens OK
24:499:566:35Silver
11
Lars-Gunnar Sandgren
Tibro OK
25:2610:107:12Silver
12
Rolf Gabrielsson
Falköpings AIK OK
26:4110:408:27Silver
13
Lars Wahlström
Istrums SK
27:1810:559:04
14
Reits Hall
OK Amne
31:0612:2612:52
15
Sven Erik Johansson
Mariestads FK
31:1512:3013:01
16
Bengtåke Andersson
OK Amne
35:1514:0617:01
17
Anders Petersson
Tibro OK
39:2415:4621:10
18
Christer Henriksgård
OK Klyftamo
45:1618:0627:02
19
Jan Rödström
OK Skogsstjärnan
49:5219:5731:38
Roland Nilsson
Falköpings AIK OK
Diskvalificerad
Enar Höglund
IK Wilske
Diskvalificerad15:40
 
D65 2000 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulla Lindhe
IK Stern
24:1112:060:00Guld
2
Gunnel Palgrim
Vänersborgs SK
25:2212:411:11Guld
3
Birgit Karlsson
Mariestads FK
25:2612:431:15Guld
4
Birgitta Stenström
Vänersborgs SK
27:4713:543:36Guld
5
Anna-Stina Lindström
OK Skogsstjärnan
28:4014:204:29Silver
6
Kerstin Wallenius
OK Skogsstjärnan
29:5214:565:41Silver
7
Margareta Johansson
Trollhättans SOK
30:2515:136:14Silver
8
Anne-Catrine Persson
Mariestads FK
31:4415:527:33Silver
9
Kerstin Hagström
IK Gandvik
33:0516:338:54Silver
10
Birgitta Parkner
OK Landehof
33:5116:569:40Silver
11
Ulla Höök
OK Klyftamo
35:1117:3611:00Silver
12
Margit Ryberg
OK Klyftamo
41:1020:3516:59
13
Lena Waern
Trollhättans SOK
41:2020:4017:09
14
Gunnel Forsblad
IK Wilske
63:1231:3639:01
15
Louise Lindberg
IK Wilske
77:2838:4453:17
 
H65 2400 meter22 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Finbom
OK Landehof
19:508:160:00Guld
2
Jan Elfsberg
Falköpings AIK OK
20:038:210:13Guld
3
Henrik Bergman
OK Tranan
21:048:471:14Guld
4
Lars-Erik Larsson
OK Amne
24:0010:004:10Silver
5
Ingemar Wiklund
OK Skogsvargarna
24:2610:114:36Silver
6
Allsing Carlsson
OK Skogsvargarna
25:2910:375:39Silver
7
Åke Nordberg
OK Klyftamo
25:3010:385:40Silver
8
Heikki Rissanen
Mariestads FK
25:3910:415:49Silver
9
Bengt Andersson
Tidaholm SOK Sisu
25:4510:445:55Silver
10
Knut Oskar Höök
OK Klyftamo
26:0310:516:13Silver
11
John Henriksson
Tibro OK
26:4411:086:54Silver
12
Henrik Hvoslef
IK Stern
26:4711:106:57Silver
13
Lennart Karlsson
Främmestads IK
27:4611:347:56Silver
14
Leif Olofsson
OK Flundrehof
27:5411:388:04Silver
15
Sune Hagström
IK Gandvik
28:0011:408:10Silver
16
Harry Sundberg
OK Klyftamo
28:5112:019:01Silver
17
Bengt Åkerström
SOK Träff
30:5212:5211:02
18
Karl-Inge Karlsson
Istrums SK
33:1013:4913:20
19
Bertil Ryberg
OK Klyftamo
33:2113:5413:31
20
Gunnar Johansson
Mariestads FK
36:0415:0216:14
21
Roland Axelsson
OK P4
38:2215:5918:32
22
Bo Lindberg
IK Wilske
47:3619:5027:46
 
D70 2000 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kerstin Fredriksson
Ljungskile FK
27:1213:360:00Guld
2
Anita Pehrsson
Istrums SK
29:4314:522:31Guld
3
Gunni Ekberg
Ätrans IF
30:0015:002:48Guld
4
Margareta Holmberg
IF Hagen
32:0516:034:53Silver
5
Birgit Lång
OK Klyftamo
32:2616:135:14Silver
6
Britta Sahl
IF Hagen
42:4021:2015:28
 
H70 2400 meter12 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Leif Johansson
Trollhättans SOK
26:4011:070:00Guld
2
Kjell Persson
Mariestads FK
28:1011:441:30Guld
3
Lars Lång
OK Klyftamo
28:4812:002:08Guld
4
Göran Malmberg
IK Gandvik
29:0912:092:29Guld
5
Ingemar Holmberg
IF Hagen
30:5512:534:15Silver
6
Bengt Hallén
Trollhättans SOK
31:1113:004:31Silver
7
Bernt Olsson
OK Klyftamo
32:2513:305:45Silver
8
Gunnar Waern
Trollhättans SOK
35:1114:408:31Silver
9
Harry Brandkvist
Tidaholm SOK Sisu
41:1817:1314:38
10
Kurt Stenberg
IK Gandvik
42:5117:5116:11
Sven Eriksson
OK Skogsstjärnan
Diskvalificerad11:20
Bo Pehrson
Istrums SK
Diskvalificerad27:01
 
D75 2000 meter2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Signe Nyman
Uddevalla IS
33:3516:480:00Guld
Ruth Nyström
OK Amne
Diskvalificerad29:19
 
H75 2300 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Yngve Malmlöf
Falköpings AIK OK
25:4311:110:00Guld
2
Stig Sahl
IF Hagen
25:5511:160:12Guld
3
Helmer Ekberg
Ätrans IF
29:5913:024:16Silver
4
Torsten Björkeroth
OK P4
30:0413:044:21Silver
5
Said Johansson
Uddevalla IS
33:3514:367:52Silver
 
H80 2300 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingvar Johansson
Falköpings AIK OK
35:2115:220:00Guld
2
KarlErik Fransson
Trollhättans SOK
43:3718:588:16Silver
 
H 17-20 3500 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Wessmark
OK Flundrehof
38:3911:030:00
 
D20 Motion 3100 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jennie Matsson
OK Klyftamo
55:3317:550:00
 
D35 Motion 3100 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Angelica Brandqvist
Tibro OK
34:1211:020:00Silver
2
Ann-Christin Blennow
Falköpings AIK OK
35:4511:321:33Silver
3
Carina Olsson
Falköpings AIK OK
43:0913:558:57Brons
4
Karin Mårtensson
OK Skogsstjärnan
47:4215:2313:30Brons
5
Ammi Andersson
Mariestads FK
51:2916:3617:17Brons
6
Kristina Lyon
Falköpings AIK OK
54:4617:4020:34
 
H35 Motion 3400 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tommy Hartikka
OK Skogsvargarna
44:1813:020:00Silver
2
Thomas Asplund
OK Skogsvargarna
52:5915:358:41Silver
 
D45 Motion 2200 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ingrid Jessen
Främmestads IK
24:3511:100:00Silver
2
Margareta Fredriksson
IF Hagen
26:0211:501:27Silver
3
Maria Löfvall
IF Hagen
30:5714:046:22Silver
4
Agneta Lennartsson
OK Flundrehof
35:1015:5910:35Brons
5
Ros-Marie Dahlberg
Falköpings AIK OK
38:1417:2313:39
6
Kristina Svenning
Falköpings AIK OK
44:0420:0219:29
 
H45 Motion 3100 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Kjellberg
OK Flundrehof
27:078:450:00Silver
2
Mark Reisen
IF Hagen
42:3513:4415:28Brons
3
Roger Odh
OK Klyftamo
46:3415:0119:27
4
Krister Wessmark
OK Flundrehof
48:5215:4621:45
 
D55 Motion 2000 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristina Johansson
OK Gipen
59:2829:440:00
 
H55 Motion 2200 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Conny Johansson
IK Gandvik
37:5717:150:00
 
U1 2200 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Daniel Bogren
IF Hagen
18:458:310:00Järn
2
Oscar Roos
SOK Träff
20:199:141:34Järn
3
Emelie Ottersten
SOK Träff
23:1610:354:31Järn
4
Sofia Jansson
Hjobygdens OK
24:3511:105:50Järn
5
Jenny Wallgren
Istrums SK
24:4511:156:00Järn
6
Johan Holmberg
IF Hagen
25:2111:316:36Järn
7
Kevin Scott
Mariestads FK
26:2712:017:42Järn
8
Ida Roos
SOK Träff
28:1812:529:33Järn
9
Olle Eimersson
Främmestads IK
41:5019:0123:05Järn
10
Matilda Tengström
Främmestads IK
41:5519:0323:10Järn
 
U2 2100 meter14 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martin Scott
Mariestads FK
15:067:110:00Järn
2
Ida Holtbring
OK Amne
19:399:214:33Järn
3
Johanna Stattin-Gustavsson
SOK Träff
20:579:595:51Järn
4
Elin Hagrydh
Vänersborgs SK
21:0710:036:01Järn
5
Tuva Carlsson Wallum
Sävedalens AIK
21:4910:236:43Järn
6
Linnea Bengtsson Crease
Sävedalens AIK
22:0410:306:58Järn
7
Carl Holmberg
IF Hagen
22:3210:447:26Järn
8
Anton Gustafsson
Lidköpings VSK
23:3911:168:33Järn
9
Jakob Hagrydh
Vänersborgs SK
26:0412:2510:58Järn
10
Ida Olsson
IF Hagen
27:5713:1912:51Järn
11
Adam Hilmersson
OK Klyftamo
28:1513:2713:09Järn
12
Nelly Lidman
Tibro OK
29:0013:4913:54Järn
13
Gunnar Löfqvist
IF Hagen
29:0513:5113:59Järn
14
Simon Larsson
Hjobygdens OK
34:0916:1619:03Järn
 
U3 2300 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Lundberg
Istrums SK
22:069:370:00Järn
2
Dennis Alexandersson
IF Hagen
23:0210:010:56Järn
3
Edvin Jonsson
Lidköpings VSK
24:4510:462:39Järn
4
David Samuelsson
Tibro OK
25:0910:563:03Järn
5
Johanna Kjellberg
OK Flundrehof
30:2513:138:19Järn
6
Erika von Heideken
Istrums SK
32:0913:5910:03Järn
7
Karolin Alfredsson
Vänersborgs SK
35:2415:2313:18Järn
8
Johanna Andersson
Lidköpings VSK
36:0215:4013:56Järn
9
Filippa Andersson
Lidköpings VSK
36:0615:4214:00Järn
10
Olivia Borg
IF Hagen
64:4628:1042:40Järn
 
U4 2200 meter6 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Albin Åsberg
Tibro OK
26:3412:050:00Järn
2
Sofia Svenning
Falköpings AIK OK
32:5514:586:21Järn
3
Henrik Sjöberg
IK Gandvik
35:4816:169:14Järn
4
Julia Löfquist
IF Hagen
39:0217:4512:28Järn
5
Kajsa Lång
IF Hagen
39:0317:4512:29Järn
6
Malin Isaksson
IF Hagen
45:0220:2818:28Järn
 
Inskolning 2200 meter16 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
Tove Eriksson
Ryda SK
GodkändJärn
Oskar Ahlm
IK Gandvik
GodkändJärn
Samuel Ekman
OK Kullingshof
GodkändJärn
Lukas Andrén
Tibro OK
GodkändJärn
Henrik Reisen
IF Hagen
GodkändJärn
Sofie Jonsson
Lidköpings VSK
GodkändJärn
Erik Johansson
Ryda SK
GodkändJärn
Victoria Karlsson
OK Klyftamo
GodkändJärn
Edvin Henrysson
Tibro OK
GodkändJärn
Axel Lyon
Falköpings AIK OK
GodkändJärn
Alma Wilhelmsson
Falköpings AIK OK
GodkändJärn
Ellen Blennow
Falköpings AIK OK
GodkändJärn
Henrik Hallberg
Falköpings AIK OK
GodkändJärn
Hanna Bergsten
IK Gandvik
GodkändJärn
Eric Matsson
OK Klyftamo
GodkändJärn
Erica Bogren
IF Hagen
GodkändJärn
 
Öppen 1 2200 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anna Karlsson
OK Klyftamo
17:448:040:00Brons
2
Tommy Holtbring
OK Amne
31:3714:2213:53
3
Theresa Linderot
Istrums SK
34:3615:4416:52
4
Marianne Andersson
Falköpings AIK OK
49:5922:4332:15
 
Öppen 2 2300 meter18 startande, 17 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Axel Abrahamsson
Främmestads IK
22:069:370:00Brons
2
Ulf Nyström
IF Hagen
26:1911:274:13Brons
3
Annika Wessmark
OK Flundrehof
32:0713:5810:01
4
Barbro Classon
OK Flundrehof
32:0913:5910:03
5
Chistina Johansson
Ryda SK
33:3114:3411:25
6
Andreas Kjellkvist
Tibro OK
34:0214:4811:56
7
Carina Alfredsson
Vänersborgs SK
37:1416:1115:08
8
Åsa Muschke
Falköpings AIK OK
40:3817:4018:32
9
Linnea Muschke
Falköpings AIK OK
40:5117:4618:45
10
Mary Svensson
OK Klyftamo
43:0318:4320:57
11
Birgit Johansson
Istrums SK
44:0019:0821:54
12
Stig Hjerp
Istrums SK
47:3720:4225:31
13
Axel Fahlgren
SOK Träff
47:5920:5225:53
14
Rickard Skoglund
Tibro OK
53:1623:1031:10
15
Anders Nilsson
Ryda SK
56:2324:3134:17
16
Anki Åsberg
Tibro OK
58:1125:1836:05
17
Urban Åsberg
Tibro OK
58:5325:3636:47
Thore Johansson
IK Gandvik
Diskvalificerad17:31
 
Öppen 4 2200 meter18 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Kråklind
Tibro OK
21:319:470:00Brons
2
Anna-Lisa Andersson
Lidköpings VSK
23:2010:361:49Brons
3
Anna-Lena Olsson
Tibro OK
24:1010:592:39Brons
4
Ludvig Kristoffersson
IK Gandvik
24:4911:173:18Brons
5
Benny Alfredsson
Vänersborgs SK
25:2511:333:54Brons
6
Victoria Alfredsson
Vänersborgs SK
25:4211:414:11Brons
7
Anna Kristoffersson
IK Gandvik
26:3512:055:04Brons
8
Dennis Roos
SOK Träff
27:1312:225:42Brons
9
Christoffer Engesvik
Ryda SK
27:1712:245:46Brons
10
Annica Henrysson
Tibro OK
28:0712:476:36Brons
11
Karl-Erik Fogelstrand
Ryda SK
28:3012:576:59Brons
12
Mats Andrén
Hjobygdens OK
30:3013:528:59
13
Thomas Henrysson
Tibro OK
32:2314:4310:52
14
Rune Pettersson
Främmestads IK
33:4015:1812:09
15
Sven-Olof Andersson
Ryda SK
34:0315:2912:32
16
Linnéa Hall
OK Amne
36:0116:2214:30
17
Susanne Nicklasson
Istrums SK
41:5719:0420:26
18
Carina Wallgren
Istrums SK
41:5919:0520:28
 
Öppen 5 3400 meter20 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Möller
OK Skogsstjärnan
34:1110:030:00Brons
2
Herman Andersson
OK Skogsstjärnan
43:3312:499:22Brons
3
Hans Toftén
Hjobygdens OK
45:2613:2211:15Brons
4
Magnus Andersson
Tidaholm SOK Sisu
46:4913:4612:38
5
Mats Karlsson
IF Hagen
47:0013:4912:49
6
Jan Sahl
IF Hagen
47:0213:5012:51
7
Sofia Magnell
Lidköpings VSK
48:5314:2314:42
8
Sofia Klasson
OK Flundrehof
51:4315:1317:32
9
Hans Tuvesson
IF Hagen
55:3316:2021:22
10
Göran Johansson
IK Gandvik
56:3816:3922:27
11
Ove Palmqvist
Mariestads FK
61:5618:1327:45
12
Eva Sjöström
IF Hagen
70:3820:4636:27
13
Cronje Forsgren
Tidaholm SOK Sisu
72:0521:1237:54
14
Britt-Mari Rydberg
Istrums SK
72:5921:2838:48
15
Anders Herngren
IF Hagen
81:3223:5947:21
16
Hans Norrgård
Mariestads FK
90:0826:3155:57
17
Axel Broholm
SOK Träff
91:4426:5957:33
18
Hanna von Haugwitz
SOK Träff
98:5029:0464:39
Helena Bengtsson
Göteborg-Majorna OK
Diskvalificerad10:49
Linnéa Lennartsson
OK Flundrehof
Diskvalificerad10:59
 
Öppen 7 3000 meter19 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jörgen Fors
Istrums SK
28:539:380:00Brons
2
Kent Andersson
OK Skogsstjärnan
33:3411:114:41Brons
3
Per Gustafsson
Ryda SK
33:4811:164:55Brons
4
Henrik Sahlström
Främmestads IK
34:1411:255:21Brons
5
Gunnar Johansson
OK Skogsvargarna
34:3111:305:38Brons
6
Anna Nyberg
Falköpings AIK OK
34:4211:345:49Brons
7
Johan Andersson
Främmestads IK
35:2611:496:33Brons
8
Lars Börjesson
Istrums SK
36:2112:077:28Brons
9
Anders Hermansson
Falköpings AIK OK
41:0213:4112:09
10
Ove Muschke
Falköpings AIK OK
41:5213:5712:59
11
Nina Gumaelius
Hjobygdens OK
42:2814:0913:35
12
Tommy Karlsson
Gudhems IF
47:4715:5618:54
13
Leif Rydberg
Istrums SK
47:5015:5718:57
14
Malin Marthinsson
Lidköpings VSK
54:4618:1525:53
15
Hans Gädda
Vänersborgs SK
56:1218:4427:19
16
Ann-Charlotte Jakobsson
Istrums SK
56:2218:4727:29
17
Mats Persson
Falköpings AIK OK
56:3918:5327:46
18
Håkan Johansson
Mariestads FK
63:5121:1734:58
19
Anders Rogne
IK Hakarpspojkarna
72:1924:0643:26
 
Öppen 8 4500 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stefan Johansson
IK Gandvik
38:198:310:00Brons
2
Per Sterner
IF Hagen
44:249:526:05Brons
3
Jonas Månsson
SOK Träff
46:2810:208:09Brons
4
Rikard Fredriksson
Falköpings AIK OK
52:2411:3914:05
5
Henrik Linderoth
Istrums SK
56:5712:3918:38
6
Thomas Kristoffersson
IK Gandvik
75:1116:4236:52
7
Mårten Dario
Nyköpings OK
79:5917:4641:40