SM Klassisk Distans Final

1998-08-30

Arrangör: Eksjö SOK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
240
Form:
Individuell
Startande:
233
Distans:
Lång
Fullföljande:
227
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 0 meter37 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marlena Jansson
OK Tisaren
61:340:00Guld
2
Katarina Borg
Södertälje-Nykvarn OF
62:110:37Guld
3
Lena Hasselström
OK Renen
62:260:52Guld
4
Katarina Allberg
Sundsvalls OK
63:091:35Guld
5
Cecilia Nilsson
OK Orion
64:433:09Guld
6
Karin Öhman
Kvarnsvedens GOIF OK
65:394:05Guld
7
Karin Hellman
Sundsvalls OK
65:434:09Guld
8
Maria Gustafsson
OK Ravinen
66:004:26Guld
9
Annika Björk
Domnarvets GOIF
67:275:53Guld
10
Karin Craig
Tullinge SK
68:056:31Guld
11
Emma Engstrand
Rehns BK
68:236:49Guld
12
Charlotte Lindkvist
OK Ravinen
68:417:07Guld
13
Lina Karlberg
IFK Lidingös Skid o OK
68:487:14Guld
14
Jenny Borgström
Svärdsjö IF
68:597:25Guld
15
Ingela Rolands
Leksands OK
70:178:43Silver
16
Jenny Pålsson
Domnarvets GOIF
70:489:14Silver
17
Yvonne Norman
Leksands OK
71:019:27Silver
18
Maria Ossiansson
IK Hakarpspojkarna
72:0210:28Silver
19
Anna Danielsson
OK Nolaskogsarna
72:2810:54Silver
20
Danute Månsson
OK Pan-Kristianstad
72:5311:19Silver
21
Maria Sandström
OK Ravinen
73:0711:33Silver
22
Annika Lundström
Sundbybergs IK
73:1611:42Silver
23
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
73:3712:03Silver
24
Madelené Allmungs
Visby IF Gute SOK
74:0812:34Silver
25
Charlotte Larsson
Södertälje-Nykvarn OF
75:4714:13Silver
26
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
75:5414:20Silver
27
Pia Olsson
OK Orion
76:4515:11Silver
28
Camilla Pettersson
OK Ravinen
77:0915:35Silver
29
Catarina Öberg
Stora Tuna IK
77:2315:49Silver
30
Karolina Arewång
Domnarvets GOIF
78:0716:33Silver
31
Anna Mårsell
Linköpings OK
79:1117:37Silver
32
Karolina Samuelsson
Sundbybergs IK
79:2817:54Silver
33
Kristina Aneland
OK Skogshjortarna
79:4618:12Silver
34
Weronika Carlsson
OK Orion
81:1719:43Silver
35
Malin Svensson
OK Orion
83:2721:53Silver
36
Elisabeth Bäckström
Täby OK
88:4527:11Brons
Annika Zell
Sundsvalls OK
Ej godkänd
 
H21 0 meter40 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
87:050:00Guld
2
Jimmy Birklin
Tolered-Utby Ol-klubb
90:393:34Guld
3
Per Ek
OK Kolmården
90:453:40Guld
4
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
91:434:38Guld
5
Steven Hale
OK Tyr
91:454:40Guld
6
Michael Wehlin
Södertälje-Nykvarn OF
92:235:18Guld
7
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
92:255:20Guld
8
Jörgen Mårtensson
Strängnäs-Malmby OL
93:146:09Guld
9
Håkan Svensson
Bredaryds SOK
93:476:42Guld
10
Niclas Jonasson
Leksands OK
93:486:43Guld
11
Peter Jacobsson
OK Ravinen
94:287:23Guld
12
Tomas Hallmén
Hagaby GOIF
94:317:26Guld
13
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
94:337:28Guld
14
Anders Berg
OK Kolmården
94:567:51Guld
15
Lars Holmquist
Sundsvalls OK
95:128:07Guld
16
Anders Dalin
Leksands OK
95:228:17Guld
17
Håkan Öhlund
IK Hakarpspojkarna
95:338:28Guld
18
Jan Hilding
Hestra IF
96:028:57Guld
19
Magnus Johansson
IFK Hedemora
96:149:09Guld
20
Arto Rautiainen
IFK Göteborg
96:169:11Guld
21
Tobias Andersson
OK Orion
96:369:31Guld
22
Robert Wallsten
Leksands OK
96:549:49Guld
23
Lasse Jansson
Gävle OK
97:1310:08Silver
24
Jörgen Olsson
OK Pan-Kristianstad
97:2310:18Silver
25
Elis Bengtsson
OK Skogsmårdarna
97:3610:31Silver
26
Andreas Rangert
IK Hakarpspojkarna
98:1811:13Silver
27
Niklas Lindberg
OK Roslagen
99:5612:51Silver
28
Jan Olm
Kils OK
100:3413:29Silver
29
Mikael Palmberg
OK Hammaren
100:4613:41Silver
30
Henrik Modig
OK Pan-Kristianstad
101:3514:30Silver
31
Jon Engkvist
Ronneby OK
102:2415:19Silver
31
Tomas Jonsson
Järfälla OK
102:2415:19Silver
33
Olov Vikström
Sundsvalls OK
105:1218:07Silver
34
Klas Karlsson
IK Hakarpspojkarna
105:1318:08Silver
35
Martin Johansson
OK Orion
107:2320:18Silver
36
Christer Ivarsson
Söders OL
112:4025:35Silver
37
Claes Pettersson
Västerås SOK
121:1334:08Silver
Yuri Omelchenko
OK Orion
Ej godkänd
Thomas Asp
IFK Göteborg
Ej godkänd
Klas Dalberg
IFK Göteborg
Ej godkänd
 
D20 0 meter39 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Jurenikova
IFK Lidingös Skid o OK
57:040:00Guld
2
Lotta Risberg
Strängnäs-Malmby OL
57:450:41Guld
3
Lin Thorsell
Forsa OK
58:311:27Guld
4
Malin Sand
Uddevalla OK
59:312:27Guld
5
Jenny Boberg
FK Friskus-Varberg
59:412:37Guld
6
Emma Nilsson
Stora Tuna IK
60:012:57Guld
7
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
60:173:13Guld
8
Lena Wallén
Täby OK
62:135:09Guld
9
ROSE MARIE FORSLUND
Rembo IK
62:285:24Guld
10
Christin Johansson
Göteborg-Majorna OK
63:456:41Guld
11
Annica Påhlstorp
Emmaboda Verda OK
64:497:45Silver
12
Caroline Johansson
Falkenbergs OK
65:098:05Silver
13
Lina Lilja
Ronneby OK
65:278:23Silver
14
Lena Nilsson
Södertälje-Nykvarn OF
65:298:25Silver
15
Annieke Baljeu
Frölunda OL
65:508:46Silver
16
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
66:289:24Silver
17
Anna Bigsten
FK Herkules
66:409:36Silver
18
Hanna Andersson
Lessebo OK
66:479:43Silver
19
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
66:499:45Silver
20
Cecilia Westman
Leksands OK
67:0610:02Silver
21
Caroline Kaipe
Västerbergslagens OL
67:2410:20Silver
22
Linda Nääs
Leksands OK
67:5610:52Silver
23
Johanna Maxén
Timrå SOK
68:3211:28Silver
23
Anna Windevall
FK Friskus-Varberg
68:3211:28Silver
25
Lina Svensson
OK Skogsfalken
69:1012:06Silver
26
Lena Gummesson
Nybro OK
70:4013:36Silver
27
Anna Linder
Leksands OK
70:4613:42Silver
28
CHRISSIE SCHÖLIN
OK Kompassen
70:5313:49Silver
29
Karin Arvidsson
Högåkers OK
71:3514:31Silver
30
Stina Eriksson
Gammelstads IF
71:4414:40Silver
31
Hanna Svensson
Ulricehamns OK
73:3316:29Silver
32
Emma Arlebo
KFUM Örebro OK
74:2717:23Silver
33
Therése Persson
OK Skogshjortarna
75:4818:44Silver
34
Nina Andersson
Tibro AIK SOK
76:1419:10Silver
35
Lina Palmér
Ulricehamns OK
78:1421:10Silver
36
Susanne Rutqvist
Gammelstads IF
78:4221:38Silver
37
Jennie Hellström
Stora Tuna IK
79:5322:49Silver
38
Maria Sjölander
OK Rodhen
80:5723:53Silver
39
Maria Holmstrand
Trollhättans SK
82:4325:39Brons
 
H20 0 meter39 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Troeng
Storviks IF
73:360:00Guld
2
Håkan Petersson
Nybro OK
76:383:02Guld
3
Jonas Haraldsson
Gustavsbergs IF
77:073:31Guld
4
Linus Kaisajuntti
OK Skogsfalken
78:174:41Guld
5
Jörgen Ohlin
Rånäs OK
78:324:56Guld
6
Andreas Ferm
FK Göingarna
80:176:41Guld
7
Ola Lindqvist
OK Skogsfalken
80:206:44Guld
8
Martin Granqvist
FK Göingarna
81:137:37Guld
9
Martin Lampinen
Södertälje-Nykvarn OF
81:347:58Guld
10
Erik Axelsson
Finspångs Aik
83:129:36Silver
11
Fredrik Noborn
Sundsvalls OK
83:289:52Silver
12
Oskar Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
84:0110:25Silver
13
Greger Tysk
Leksands OK
84:5211:16Silver
14
Magnus Palm
Kjula-Standard OK
85:1711:41Silver
14
Rikard Gunnarsson
Härlövs IF
85:1711:41Silver
16
Per Arvidsson
Stora Tuna IK
87:0513:29Silver
17
Mattias Nordin
Gustavsbergs IF
87:2813:52Silver
18
Erik Johnsson
OK Skogshjortarna
87:3614:00Silver
19
Magnus Nyström
Mariestads FK
89:3616:00Silver
20
Daniel Nilsson
OK Skogsfalken
90:0016:24Silver
21
Björn Nilsson
Jönköpings OK
90:2616:50Silver
22
Erik Wiberg
Järla IF OK
90:2816:52Silver
23
Manne Wiklund
Gustavsbergs IF
92:2518:49Silver
24
Martin Windling
Bondsjöhöjdens IK
93:0019:24Silver
25
Anders Olsson
OK Tranan
93:0719:31Silver
26
Markus Båth
Ronneby OK
93:1719:41Silver
27
Karl-Johan Bernhard
Mariestads FK
93:4120:05Silver
28
Johan Karlsson
Kjula-Standard OK
94:1320:37Silver
29
Anders Karlsson
OK Hällen
96:2022:44Silver
30
Mårten Frendelius
Hagaby GOIF
96:3422:58Silver
31
Håkan Bengtsson
Värend GN OL
97:0423:28Silver
32
Johan Millinger
Västerås SOK
97:5724:21Silver
33
Rickard Svensson
OK Vilse 87
98:0524:29Silver
34
Niklas Ingelsson
Storviks IF
101:2927:53Silver
35
Jonas Knutsson
Ulricehamns OK
102:1728:41Silver
36
Anders Gunnarsson
OK Mark
104:3831:02Brons
37
Jonas Bengtsson
OK Kompassen
105:0531:29Brons
38
Bengt Leandersson
IFK Moras OK
105:5632:20Brons
Jakob Jansson
Haninge SOK
Ej godkänd
 
D18 0 meter39 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Bäckström
OK Österåker
52:420:00Guld
2
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
53:180:36Guld
3
Linda Sjögren
IFK Hedemora
53:190:37Guld
4
Anna Persson
Växjö OK
53:531:11Guld
5
Erika Ödlund
OK Gipen
55:523:10Guld
5
Lina Åkesson
OK Skogshjortarna
55:523:10Guld
7
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
55:553:13Guld
8
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
57:044:22Guld
9
Kajsa Guterstam
Trosabygdens OK
57:074:25Guld
10
Linda Larsson
OK Hedströmmen
58:225:40Guld
11
Malin Jakobsson
Hällefors OK
59:376:55Silver
12
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
60:027:20Silver
13
Hilda Stenberg
Turebergs IF
60:387:56Silver
14
Marlene Karlsson
IFK Hedemora
61:068:24Silver
15
Hanna Idefjärd
OK Njudung
61:098:27Silver
16
Jenny Eriksson
OK Rodhen
61:188:36Silver
17
Eva Nordkvist
IK Jarl Rättvik
61:368:54Silver
18
Elina Nilsson
FK Göingarna
61:408:58Silver
19
Emma Söderström
Domnarvets GOIF
62:5010:08Silver
20
Karin Kjellman
VK Uvarna
63:1110:29Silver
21
Madeleine Larsson
Söders OL
63:3010:48Silver
22
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
63:3210:50Silver
23
Emma Tryggeson
Hässleholms OK
63:5111:09Silver
24
Lisa Larsson
SOK Svaide
64:1111:29Silver
25
Ida Pihl-Skoog
OK Linné
64:1411:32Silver
26
Marit Strömberg
IFK Hedemora
64:2811:46Silver
27
Sofia Gustafson
Sävedalens AIK
65:3312:51Silver
28
Ellinor Fransson
Ärla IF
66:3813:56Silver
29
Anna Hammarberg
Sundsvalls OK
67:1914:37Silver
30
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
67:4515:03Silver
31
Sara Johansson
Kristinehamns OK
67:4715:05Silver
32
Elna Martinsson
FK Göingarna
68:3915:57Silver
33
Elsa Nilsson
OK Hammaren
69:0116:19Silver
34
Malin Persson
Gudhems IF
71:0818:26Silver
35
Lisa Johansson
Åmåls OK
71:3418:52Silver
36
Cecilia Nygren
Lycksele IF
71:4018:58Silver
37
Birgitta Håkansson
Sölvesborgs OK
73:0620:24Silver
38
Anna Nordh
Uddevalla OK
78:2225:40Brons
39
Sofia Johnsson
Dalaportens OL
79:3926:57Brons
 
H18 0 meter39 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
57:230:00Guld
2
Björn Carlsson
OK Tisaren
58:231:00Guld
3
Per Andréasson
OK Skogsfalken
58:561:33Guld
4
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
59:402:17Guld
5
Anders Hedman
OK Hällen
61:043:41Guld
6
David Andersson
Västerbergslagens OL
61:504:27Guld
7
Gustaf Granath
OK Skogsströvarna
61:574:34Guld
8
Daniel Wernersson
OK Orinto
62:074:44Guld
9
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
62:335:10Guld
10
Andreas Ernstad
OK Njudung
63:426:19Guld
11
Ingemar Åkerman
Tullinge SK
63:466:23Guld
12
Anders Höije
Mariestads FK
64:136:50Silver
13
Harri Karlsson
OK Denseln
64:257:02Silver
14
Oskar Strand
OK Landehof
64:417:18Silver
15
Markus Martinelle
Gävle OK
64:557:32Silver
16
Jonas Zachrison
Mariestads FK
64:577:34Silver
17
Jan Troeng
Storviks IF
65:147:51Silver
18
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
65:167:53Silver
19
Jonatan Larsson
Uddevalla OK
67:009:37Silver
20
Thorbjörn Aldgård
Söders OL
67:3410:11Silver
21
Henrik Lindström
Ulricehamns OK
67:5310:30Silver
22
Rasmus Lindberg
Bromma-Vällingby SOK
68:1610:53Silver
23
Alexander Blom
OK Skärmen
68:1810:55Silver
24
Karl Lindgren
Värend GN OL
68:3411:11Silver
25
Andreas Englund
OK Njudung
68:4611:23Silver
26
Fredrik Persson
Berga SOK
68:4711:24Silver
27
Fredrik Thuren
Ronneby OK
69:1011:47Silver
28
Martin Solli
Stora Tuna IK
69:3412:11Silver
29
Lars Nordqvist
Västerbergslagens OL
70:5713:34Silver
30
Stefan Andersson
FK Friskus-Varberg
71:0813:45Silver
31
Daniel Karlsson
Eksjö SOK
71:1613:53Silver
32
Per Brolund
Kristinehamns OK
71:1813:55Silver
33
Fredrik Persson
FK Åsen
71:2314:00Silver
34
Kristoffer Karlström
OK Nipan
71:4214:19Silver
35
Henrik Eriksson
OK Eken
74:5517:32Silver
36
Martin Hogedal
IF Hagen
75:1617:53Silver
37
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
76:2419:01Silver
38
Andreas Seirup
Strängnäs-Malmby OL
82:5525:32Brons
Anders Hultgren
FK Göingarna
Ej godkänd