DM Natt

2007-09-01

Arrangör: Bergnäsets AIK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
126
Form:
Individuell
Startande:
113
Distans:
Natt
Fullföljande:
105
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
H21 0 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Bennitz
OK Renen
56:140:00Guld
2
Frans Wickbom
I 19 IF
65:078:53Silver
3
Lars Lundkvist
Seskarö IF
65:159:01Silver
4
Fredrik Engström
OK Renen
65:559:41Silver
5
Melker Pettersson
OK Renen
67:3611:22Silver
6
Mats Luspa
IFK Kiruna
71:1415:00Silver
7
Donald McCarthy
OK Renen
72:5216:38Silver
 
D18 0 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ylva Abrahamsson
Gammelstads IF
35:240:00Guld
2
Thérese Eriksson
Arvidsjaurs OK
37:372:13Guld
3
Josefin Sipola
Vittjärvs IK
38:383:14Guld
4
Johanna Tholerud
Övertorneå IF
42:307:06Silver
5
Elin Saloniemi
Övertorneå IF
51:1315:49Brons
 
H18 0 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simon Waller
OK Vargen
40:400:00Guld
2
Ivar Svartholm
Gammelstads IF
44:293:49Guld
3
Jacob Westborg
Vittjärvs IK
47:587:18Silver
 
D16 0 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Malin Andersson
OK Nolaskogsarna
25:510:00Mästare
2
Hanna Kivijärvi
OK Renen
26:551:04Mästare
3
Linda Norén
Arvidsjaurs OK
30:244:33Elit
4
Evelina Christoffersson
OK Renen
30:294:38Elit
 
H16 0 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Niklas Henriksson
Gammelstads IF
29:080:00Mästare
2
Carl Holmgren
Vittjärvs IK
32:293:21Mästare
3
Markus Lundholm
OK Renen
34:255:17Elit
4
Viktor Brännmark
Älvsby IF OK
34:275:19Elit
5
Samuel Aasa
Övertorneå IF
52:5323:45Brons
 
D14 0 meter13 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Linnea Sundström
OK Renen
21:150:00Elit
2
Evelina Wickbom
Vittjärvs IK
23:242:09Elit
3
Andrea Wickbom
Vittjärvs IK
24:142:59Elit
4
Amanda Holmgren
Vittjärvs IK
25:113:56Guld
5
Helena Lundkvist
OK Vargen
26:595:44Guld
6
Josefine Tuoremaa
Vittjärvs IK
30:038:48Silver
7
Anna Johansson-Ström
Vittjärvs IK
31:4710:32Silver
8
Julia Sipola
Vittjärvs IK
34:1613:01Brons
9
Sigrid Holmgren
Bergnäsets AIK
36:0614:51Brons
10
Siri Westborg
Vittjärvs IK
40:1018:55Järn
11
Emma Bergström
OK Vargen
41:4420:29Järn
12
Stina von Heijne
Bergnäsets AIK
42:2121:06Järn
Hanna Larsson
Bergnäsets AIK
Ej godkänd
 
H14 0 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunnar Holmgren
Bergnäsets AIK
20:420:00Elit
2
Fredrik Ögren
Bergnäsets AIK
21:501:08Elit
3
Viktor von Heijne
Bergnäsets AIK
23:392:57Elit
4
Jonas Larson
Bergnäsets AIK
25:074:25Guld
5
Per Ögren
Bergnäsets AIK
28:417:59Silver
Nils Fredriksson
OK Renen
Ej godkänd
 
D40 0 meter2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anneli Wickbom
Vittjärvs IK
37:000:00Guld
Susanne Andersson
Piteå IF
Ej godkänd
 
H40 0 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Robert Sundqvist
OK Renen
34:140:00Guld
2
Kent Tuoremaa
Vittjärvs IK
43:169:02Silver
3
Lars Johansson
Vittjärvs IK
44:1810:04Silver
4
Ahti Aasa
Övertorneå IF
52:2118:07Brons
5
Jan Lindström
Seskarö IF
64:5030:36
 
H45 0 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fredrik Salén
OK Renen
36:140:00Guld
2
Anders Abrahamsson
Gammelstads IF
39:042:50Guld
3
Sture Norén
Älvsby IF OK
39:543:40Guld
4
Henry Barsk
Övertorneå IF
49:4613:32Silver
5
Håkan Tholerud
Övertorneå IF
58:0021:46
6
Björn Lundsten
Vittjärvs IK
58:2522:11
7
Carl-Johan Westborg
Vittjärvs IK
59:1423:00
 
D50 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Inger Wennberg
OK Renen
38:370:00Guld
2
Ann Jansson
Älvsby IF OK
42:273:50Guld
 
H50 0 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tore Eriksson
Arvidsjaurs OK
38:560:00Guld
2
Lars-Gunnar Falk
Vittjärvs IK
40:121:16Guld
3
Karl-Erik Lindbäck
Älvsby IF OK
41:132:17Guld
4
Urban Engström
Vittjärvs IK
51:0712:11Silver
 
D55 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Irene Danielsson
Piteå IF
34:240:00Guld
2
Kerstin Barbro Malmborg
OK Renen
36:191:55Guld
 
H55 0 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Roland Jansson
Älvsby IF OK
35:080:00Guld
2
Jan Lindelöf
Seskarö IF
37:001:52Guld
3
Hans Ylipää
Seskarö IF
39:414:33Guld
4
Kjell Sandström
Bodens BK
40:044:56Silver
5
Lars-Gunnar Nordström
Gammelstads IF
42:107:02Silver
6
Torbjörn Lundberg
Piteå IF
42:437:35Silver
7
Christer Norén
Arvidsjaurs OK
43:488:40Silver
8
Göran Wuopio
Vittjärvs IK
50:5015:42Silver
 
H60 0 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eje Andersson
OK Renen
38:280:00Guld
2
Kjell Mörtberg
OK Renen
39:120:44Guld
3
Olle Dahlhägg
Övertorneå IF
42:344:06Guld
4
Conny Lagerskog
Arvidsjaurs OK
47:299:01Silver
5
Olle Dådring
Vidsels IK
57:3219:04Brons
6
Åke Saloniemi
Övertorneå IF
59:4021:12
Clas-Göran Lund
Bodens BK
Ej godkänd
 
D65 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Laila Myrlund
Piteå IF
35:360:00Guld
2
Ann Persson
Piteå IF
51:3616:00Brons
 
H65 0 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per-Anders Brännström
Arvidsjaurs OK
34:180:00Guld
2
Henken Eriksson
Vittjärvs IK
34:590:41Guld
3
Karl Erik Nyström
Seskarö IF
36:282:10Guld
4
Gösta Klippmark
Haparanda OK
39:475:29Silver
 
D70 0 meter2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maud Nordström
Vittjärvs IK
49:170:00Guld
Ingrid Wickbom
Vittjärvs IK
Ej godkänd
 
H70 0 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Nore Westin
Vittjärvs IK
32:530:00Guld
2
Lennart Gref
OK Renen
37:204:27Silver
3
Gunnar Westin
Arvidsjaurs OK
37:524:59Silver
4
Arne Ragnar Blombäck
OK Renen
38:185:25Silver
5
Martin Johansson
OK Vargen
46:3013:37Silver
6
Folke Eriksson
Vittjärvs IK
69:5437:01
Ingemar Lundström
Arvidsjaurs OK
Ej godkänd
 
H75 0 meter5 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elis Gustafsson
Bodens BK
40:360:00Guld
2
Lars Nilsson
Bodens BK
48:428:06Silver
3
Jan Wickbom
I 19 IF
52:5112:15Silver
Sigge Carlsson
Vittjärvs IK
Ej godkänd
Börje Lahti
Vittjärvs IK
Ej godkänd
 
Öppen 1 0 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elin Nordlund
Piteå IF
27:330:00Brons
2
Anna Andersson
Piteå IF
60:3833:05
 
Öppen 4 0 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Agnes Leffler-Rosendahl
OK Renen
22:470:00Brons
2
Kalle Henriksson
Gammelstads IF
23:481:01Brons
3
Axel Christoffersson
OK Renen
24:071:20Brons
4
Victor Henriksson
Seskarö IF
25:102:23Brons
 
Öppen 8 0 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Lidman
Umeå OK
32:340:00Brons
2
Jens Häggström
Vittjärvs IK
34:081:34Brons
3
Ann Enman
Gammelstads IF
39:387:04Brons
4
Magnus Blomberg
Gammelstads IF
40:498:15Brons
5
Hans Rönnbäck
OK Renen
43:2310:49
6
Esbjörn Nyström
Seskarö IF
50:4018:06
7
Erik Nilsson
Umedalens IF
63:5331:19