SM Medel Final

2007-09-22

Arrangörer: Simlångsdalens IF | Oskarströms OK | OK Lindena | Laholms IF OK | Halmstad OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
212
Form:
Individuell
Startande:
209
Distans:
Medel
Fullföljande:
207
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Final 5250 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Eliasson
Stora Tuna OK
35:046:410:00Guld
2
Annika Billstam
OK Linné
36:106:531:06Guld
3
Lina Persson
OK Skogsfalken
36:557:021:51Guld
4
Helena Jansson
IF Hagen
37:077:042:03Guld
5
Katarina Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
37:197:062:15Guld
6
Emma Engstrand
Stora Tuna OK
37:207:072:16Guld
7
Carina Svensson
Bredaryds SOK
38:187:183:14Guld
8
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
38:357:213:31Guld
9
Gunilla Svärd
IF Thor
38:387:223:34Guld
10
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
39:127:284:08Guld
11
Cecilia Bratt
OK Orion
39:217:304:17Guld
12
Petra Thomasson
Leksands OK
39:247:304:20Guld
13
Emma Andersson
Sävedalens AIK
39:317:324:27Guld
14
Sofie Johansson
OK Linné
39:377:334:33Guld
15
Maria Magnusson
FK Friskus-Varberg
39:597:374:55Guld
16
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
40:227:415:18Silver
17
Sofia Forsgren
OK Skogsfalken
40:337:435:29Silver
18
Jenny Bagge Johansson
Halmstad OK
40:457:465:41Silver
19
Jenny Röjgård
OK Kolmården
40:597:485:55Silver
20
Johanna Bygdell
Halmstad OK
41:137:516:09Silver
21
Lina Bäckström
OK Linné
41:247:536:20Silver
22
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
42:088:027:04Silver
23
Johanna Svensson
OK Hällen
42:318:067:27Silver
24
Eva Öhlund
Ulricehamns OK
42:338:067:29Silver
25
Ida Wikström Holmgren
IFK Lidingös Skid o OK
42:398:077:35Silver
26
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
42:508:107:46Silver
27
Anette Carlsson
KFUM Örebro OK
42:548:107:50Silver
27
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
42:548:107:50Silver
29
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
43:168:148:12Silver
30
Elin Sjölander
OK Rodhen
43:398:198:35Silver
31
Ingela Alvmyren
Halmstad OK
44:188:269:14Silver
32
Louise Göthfors
Göteborg-Majorna OK
44:228:279:18Silver
33
Lotta Saetre
OK Orinto
45:488:4310:44Silver
34
Eva Nordkvist
Leksands OK
45:508:4410:46Silver
35
Kicki Skog
Tullinge SK
47:128:5912:08Silver
36
Annica Påhlstorp
IFK Göteborg
52:4710:0317:43Brons
 
H21 Final 6470 meter38 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Wingstedt
Växjö OK
36:085:350:00Guld
2
Peter Öberg
OK Hällen
36:305:380:22Guld
3
Mikael Olofsson
IFK Göteborg
37:245:471:16Guld
4
Erik Andersson
OK Denseln
37:285:471:20Guld
5
Mattias Millinger
OK Linné
37:295:481:21Guld
5
Anders Holmberg
Järla IF OK
37:295:481:21Guld
7
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
37:485:511:40Guld
8
Jan Troeng
OK Linné
37:555:521:47Guld
9
Mats Troeng
OK Linné
38:055:531:57Guld
10
William Lind
Sävedalens AIK
38:225:562:14Guld
11
Tobias Noborn
IFK Göteborg
38:425:592:34Guld
12
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
38:516:002:43Guld
13
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
39:036:022:55Guld
14
Henrik Löfås
Stora Tuna OK
39:056:022:57Guld
15
Marius Mazulis
Malungs OK Skogsmårdarna
39:136:043:05Guld
16
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
39:186:043:10Guld
17
Fredrik Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
39:216:053:13Guld
18
Niclas Jonasson
Leksands OK
39:296:063:21Guld
19
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
39:376:073:29Guld
20
Tomas Stenström
OK Linné
39:446:083:36Guld
21
Christian Håkansson
Ronneby OK
40:106:124:02Guld
22
Erik Rost
Malungs OK Skogsmårdarna
40:116:134:03Guld
23
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
40:366:174:28Guld
24
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
40:546:194:46Guld
25
Isak Bergman
Södertälje-Nykvarn Orientering
41:006:204:52Guld
26
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
41:066:214:58Silver
27
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
41:246:245:16Silver
28
Emil Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
41:286:255:20Silver
29
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
41:376:265:29Silver
30
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
41:546:295:46Silver
31
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
41:596:295:51Silver
32
Jens Molin
Södertälje-Nykvarn Orientering
42:136:316:05Silver
33
Crister Nygren
Norbergs OK
43:106:407:02Silver
34
Casper Giding
IFK Lidingös Skid o OK
44:016:487:53Silver
35
David Bejlum
Vänersborgs SK
44:156:508:07Silver
36
Tommy Lindberg
OK Roslagen
44:546:568:46Silver
37
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
46:407:1310:32Silver
38
Staffan Eriksson
Stora Tuna OK
48:367:3112:28Silver
 
D20 Final 4330 meter30 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elsa Jansson
Främmestads IK
32:337:310:00Guld
2
Sara Eskilsson
Haninge SOK
33:057:380:32Guld
3
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
34:247:571:51Guld
4
Sofia Adolfsson
OK Kåre
34:448:012:11Guld
5
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
34:458:022:12Guld
6
Lina Sundqvist
OK Kåre
34:518:032:18Guld
7
Frida Bakkman
SOK Viljan
35:168:092:43Guld
8
Elin Kristoffersson
Alfta-Ösa OK
35:268:112:53Guld
9
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
36:388:284:05Guld
10
Eva Svensson
IFK Moras OK
36:568:324:23Guld
11
Maria Jonsson
Midälva OK
36:598:324:26Guld
12
Johanna Hallberg
IFK Moras OK
37:028:334:29Silver
13
Caroline Gustavsson
Istrums SK
37:158:364:42Silver
14
Josefine Carlsson
SOK Viljan
38:118:495:38Silver
15
Malin Sand
OK Tisaren
38:288:535:55Silver
16
Maria Arvidsson
Kalmar OK
38:328:545:59Silver
17
Linnea Börjars
Kils OK
38:418:566:08Silver
18
Sanna Eriksson
IF Rigor
38:438:566:10Silver
19
Karin Persson
Hagaby GOIF
38:558:596:22Silver
20
Ida Johansson
IFK Moras OK
39:149:046:41Silver
21
Kristin Boman
SOK Viljan
39:329:086:59Silver
22
Helena Strand
OK Landehof
40:099:167:36Silver
23
Jennie Runesson
Göteborg-Majorna OK
40:379:238:04Silver
24
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
40:429:248:09Silver
25
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
41:069:308:33Silver
25
Anastasiia Danylova
Stora Tuna OK
41:069:308:33Silver
27
Maria Schmiterlöw
Hjobygdens OK
42:059:439:32Silver
28
Sofie Sihver
IFK Lidingös Skid o OK
42:169:469:43Silver
29
Helene Söderlund
IFK Moras OK
44:4710:2112:14Silver
Sofia Törnqvist
Alfta-Ösa OK
Ej godkänd
 
H20 Final 5690 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anton Östlin
Linköpings OK
33:275:530:00Guld
2
Patrik Karlsson
Växjö OK
33:515:570:24Guld
3
Johan Aronsson
OK Tisaren
34:386:051:11Guld
4
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
34:506:071:23Guld
5
Erik Liljequist
OK Älme
35:056:101:38Guld
6
Mikael Kristensson
OK Torfinn
35:246:131:57Guld
7
Emil Andersson
Ärla IF
35:256:131:58Guld
8
Stepan Kodeda
IFK Moras OK
35:316:152:04Guld
9
Erik Pettersson
Visborgs OK
35:576:192:30Guld
10
Michal Krajcik
OK Orion
36:046:202:37Guld
11
Rasmus Leo
Bredaryds SOK
36:086:212:41Guld
12
Petter Eriksson
OK Rodhen
36:146:222:47Guld
13
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
36:396:263:12Guld
14
Mattias Andersson
OK Tisaren
36:426:273:15Guld
15
Duncan Coombs
OK Tyr
36:456:283:18Guld
16
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
37:086:323:41Guld
17
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
37:146:333:47Guld
18
Markus Johansson
IFK Göteborg
37:206:343:53Guld
19
Johan Eriksson
Gävle OK
38:026:414:35Silver
20
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
38:366:475:09Silver
21
Niklas Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
38:576:515:30Silver
22
Mikael Andersson
Korsnäs IF OK
39:176:545:50Silver
23
Simon Andersson
Forsa OK
39:266:565:59Silver
24
Jan Benes
Rehns BK
39:336:576:06Silver
25
Jimmy Larsson
Malungs OK Skogsmårdarna
39:456:596:18Silver
26
Emil Tengvall
Vänersborgs SK
39:477:006:20Silver
27
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
40:257:066:58Silver
28
Johan Andersson
Järla IF OK
40:407:097:13Silver
29
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
41:297:178:02Silver
 
D18 Final 3990 meter36 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
30:347:400:00Guld
2
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
30:547:450:20Guld
3
Kristin Löfgren
Järfälla OK
31:117:490:37Guld
4
Tove Alexandersson
Stora Tuna OK
31:467:581:12Guld
5
Maria Westher
OK Djerf
32:138:041:39Guld
6
Anna Forsberg
OK Kolmården
32:298:081:55Guld
7
Beata Falk
Hagaby GOIF
33:138:192:39Guld
8
Lisa Larsen
Täby OK
33:268:232:52Guld
9
Linnea Längberg
Järla IF OK
33:368:253:02Guld
10
Linn Bränneby
OK Kolmården
33:558:303:21Guld
11
Alva Olsson
Västerås SOK
34:288:383:54Guld
12
Malin Sandström
Järla IF OK
34:528:444:18Guld
13
Elin Ström
Tullinge SK
34:598:464:25Guld
14
Katarina Svahn
IFK Moras OK
35:178:514:43Silver
15
Ida Lindkvist
OK Denseln
35:318:544:57Silver
16
Emeli Pettersson
Tullinge SK
35:348:555:00Silver
17
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
35:388:565:04Silver
18
Emma Carlsson
Skarpnäcks OL
35:518:595:17Silver
19
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
36:179:065:43Silver
20
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
36:339:105:59Silver
21
Rebecka Nylin
OK Tisaren
37:089:186:34Silver
22
Magdalena Olsson
IFK Moras OK
37:189:216:44Silver
23
Lilian Forsgren
OK Tisaren
37:269:236:52Silver
24
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
38:039:327:29Silver
25
Julia Frisk
OK Orion
38:049:327:30Silver
26
Elin Månsson
OK Löftan
38:059:337:31Silver
27
Ellen Jansson
Järla IF OK
38:109:347:36Silver
28
Frida Forsberg
OK Ravinen
39:139:508:39Silver
29
Sara Profors
Köping-Kolsva OK
39:159:508:41Silver
30
Anna Johansson
Haninge SOK
40:1010:049:36Silver
31
Rebecka Adolfsson
OK Kåre
40:2010:079:46Silver
32
Kristin Skaar
Ryda SK
40:4010:1210:06Silver
33
Johanna Persson
Tullinge SK
41:4410:2811:10Silver
34
Maria Nordström
Gävle OK
41:5910:3111:25Silver
35
Svensson Elin
OK Skogsfalken
42:0610:3311:32Silver
36
Angelica Rask
OK Enen
45:1111:1914:37Brons
 
H18 Final 5120 meter40 startande, 39 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Johansson
Halmstad OK
30:265:570:00Guld
2
Johan Runesson
OK Tisaren
30:486:010:22Guld
3
Victor Silvemark
Dalaportens OL
30:496:010:23Guld
4
Kalle Johansson
Halmstad OK
31:476:121:21Guld
5
Olle Boström
Järla IF OK
31:506:131:24Guld
6
Jerker Lysell
Rehns BK
32:146:181:48Guld
7
Gustav Bergman
OK Ravinen
32:166:181:50Guld
8
Jonas Leandersson
OK Tyr
32:206:191:54Guld
9
Anton Tynong
Gävle OK
32:416:232:15Guld
10
Anders Carlsson
Halmstad OK
32:596:272:33Guld
11
Jonas Sandström
Järla IF OK
33:096:282:43Guld
12
Oskar Sjöberg
Täby OK
33:346:333:08Guld
13
Erik Folkesson Blom
OK Älme
33:396:343:13Guld
14
Johan Lindberg
OK Denseln
33:496:363:23Guld
15
Rassmus Andersson
Stora Tuna OK
33:506:363:24Guld
16
Simon Hollbeck
Bromma-Vällingby SOK
33:576:383:31Guld
17
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
34:186:423:52Guld
18
Martin Regborn
Hagaby GOIF
34:236:433:57Guld
19
Jesper Lysell
Rehns BK
34:446:474:18Guld
20
Simon Christoferson
Tormestorps IF
34:576:504:31Guld
21
Jakob Wallenhammar
Hagaby GOIF
35:076:524:41Silver
22
Oscar Vångell
Linköpings OK
35:136:534:47Silver
23
Emil Jönsson
Halmstad OK
35:356:575:09Silver
24
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
35:436:595:17Silver
25
Henrik Berggren
OK Denseln
36:077:035:41Silver
26
Henrik Sundqvist
Stora Tuna OK
36:317:086:05Silver
27
Andreas Peterson
Hagaby GOIF
37:237:186:57Silver
28
Erik Andersson
IK Gandvik
37:317:207:05Silver
29
Fredric Gustafsson
Jönköpings OK
37:427:227:16Silver
30
Olle Kalered
Skogspojkarnas OK
37:437:227:17Silver
31
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
37:477:237:21Silver
32
Erik Pettersson
Rotebro IS OK
38:027:267:36Silver
33
Andreas Allerhed
IFK Moras OK
38:097:277:43Silver
34
Hampus Olesund
OK Landehof
38:547:368:28Silver
35
Carl Wiking
OK Kåre
39:217:418:55Silver
36
Marcus Andersson
OK Pan-Kristianstad
40:127:519:46Silver
37
Gustav Nordström
Gävle OK
41:138:0310:47Silver
38
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
41:318:0711:05Silver
39
Anders Hedberg
Lerums SOK
41:408:0811:14Silver
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
Ej godkänd