SM Medel Kval

2007-09-21

Arrangörer: Halmstad OK | Laholms IF OK | OK Lindena | Oskarströms OK | Simlångsdalens IF

Nivå:
Nationell
Anmälda:
758
Form:
Individuell
Startande:
699
Distans:
Medel
Fullföljande:
685
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 Kval 1 4600 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lina Bäckström
OK Linné
36:107:520:00Guld
2
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
37:148:061:04Guld
3
Cecilia Bratt
OK Orion
37:248:081:14Guld
4
Ida Wikström Holmgren
IFK Lidingös Skid o OK
38:458:252:35Guld
5
Kicki Skog
Tullinge SK
39:158:323:05Guld
6
Emma Engstrand
Stora Tuna OK
39:188:333:08Guld
7
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
40:048:433:54Guld
8
Ingela Alvmyren
Halmstad OK
40:068:433:56Guld
9
Annica Påhlstorp
IFK Göteborg
40:088:433:58Guld
10
Lina Svensson
OK Skogsfalken
40:268:474:16Guld
11
Anna Runesson
OK Vivill
40:288:484:18Guld
12
Anna Niklasson
Linköpings OK
41:208:595:10Silver
13
Susanne Rutqvist
IFK Umeå
42:069:095:56Silver
14
Annica Gustafsson
IF Thor
42:219:126:11Silver
15
Maria Sjölander
OK Rodhen
42:289:146:18Silver
16
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
42:329:156:22Silver
17
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
42:549:206:44Silver
18
Ellinor Fransson
Ärla IF
42:559:206:45Silver
19
Sara Helander
Domnarvets GOIF
43:299:277:19Silver
20
Linda Larsson
Järfälla OK
44:379:428:27Silver
21
Frida Andersson
Falkenbergs OK
44:509:458:40Silver
22
Jennie Andersson
Sävedalens AIK
45:489:579:38Silver
23
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
46:2410:0510:14Silver
24
Åsa Boberg
IF Rigor
47:1510:1611:05Silver
25
Emma Green
Sävedalens AIK
48:5310:3812:43Silver
26
Lin Eriksson
Linköpings OK
49:4810:5013:38Silver
27
Åsa Franzén
Södertälje-Nykvarn Orientering
50:0610:5313:56Silver
28
Lisa Palm
Lessebo OK
51:2611:1115:16Silver
29
Isabell Håkansson
Sävedalens AIK
52:3411:2616:24Brons
 
D21 Kval 2 4590 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Petra Thomasson
Leksands OK
33:317:180:00Guld
2
Annika Billstam
OK Linné
33:507:220:19Guld
3
Carina Svensson
Bredaryds SOK
34:217:290:50Guld
4
Sofia Forsgren
OK Skogsfalken
35:587:502:27Guld
5
Johanna Bygdell
Halmstad OK
36:137:532:42Guld
6
Sofie Johansson
OK Linné
36:448:003:13Guld
7
Elin Sjölander
OK Rodhen
37:198:083:48Guld
8
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
37:248:093:53Guld
9
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
37:318:104:00Guld
10
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
37:348:114:03Guld
11
Gillgren Lena
Stora Tuna OK
37:448:134:13Guld
12
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
37:528:154:21Guld
13
Ieva Sargautyte
IFK Moras OK
38:028:174:31Silver
14
Sofi Thorsell
Västerås SOK
38:098:194:38Silver
15
Emma Öberg
OK Hällen
38:308:234:59Silver
16
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
38:408:255:09Silver
17
Johanna Lindberg
OK Denseln
38:588:295:27Silver
18
Sofia Lundberg
Göteborg-Majorna OK
40:168:466:45Silver
19
Emma Johansson
Domnarvets GOIF
40:338:507:02Silver
20
Lina Åkesson
OK Linné
40:418:527:10Silver
21
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
41:018:567:30Silver
22
Sara Bengtsson
OK Linné
41:599:098:28Silver
23
Karolina Norin
IFK Göteborg
42:229:148:51Silver
24
Annika Östman
Sävedalens AIK
42:489:199:17Silver
25
Emma Isaksson
Skogslöparna
43:039:239:32Silver
26
Stina Banck
IF Hagen
44:319:4211:00Silver
27
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
45:029:4911:31Silver
28
Jana Macinská
OK Orion
45:269:5411:55Silver
29
Karolina Källstrand
Åmåls OK
47:2910:2113:58Silver
30
Carin Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
47:5910:2714:28Silver
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
 
D21 Kval 3 4590 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Jansson
IF Hagen
32:437:080:00Guld
2
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
35:087:392:25Guld
3
Maria Magnusson
FK Friskus-Varberg
36:047:513:21Guld
4
Eva Öhlund
Ulricehamns OK
36:127:533:29Guld
5
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
36:418:003:58Guld
6
Johanna Svensson
OK Hällen
36:558:034:12Guld
7
Anette Carlsson
KFUM Örebro OK
37:018:044:18Silver
8
Jenny Röjgård
OK Kolmården
37:278:104:44Silver
9
Gunilla Svärd
IF Thor
37:488:145:05Silver
10
Jenny Eriksson
IF Thor
37:598:175:16Silver
11
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
38:308:235:47Silver
12
Helena Andersson
OK Tisaren
38:398:255:56Silver
13
Inga Kazlauskaite
OK Linné
38:498:276:06Silver
14
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
39:138:336:30Silver
15
Anna Mårsell
Stora Tuna OK
39:338:376:50Silver
16
Anna Holmgren
Vittjärvs IK
39:578:427:14Silver
17
Petra Halvarsson
IF Thor
40:448:528:01Silver
18
Lina Schols
Alfta-Ösa OK
40:498:548:06Silver
19
Hanna Aludden
Tullinge SK
40:548:558:11Silver
20
Lena Nordlund
Leksands OK
41:058:578:22Silver
21
Frida Nero
Ronneby OK
41:148:598:31Silver
22
Jenny Tirén
OK Ravinen
41:419:058:58Silver
23
Emelie Holmström
OK Ravinen
41:549:089:11Silver
24
Elisabet Larsson
Göteborg-Majorna OK
42:139:129:30Silver
25
Johanna Jonsson
IK Hakarpspojkarna
42:429:189:59Silver
26
Amie Samuelsson
OK 64 Torpa
42:559:2110:12Silver
27
Emma Andersson
Ärla IF
43:029:2310:19Silver
28
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
43:509:3311:07Silver
29
Maria Ivermark
Istrums SK
43:529:3311:09Silver
30
Cecilia Kleist
OK Roxen
44:119:3811:28Silver
31
Teres Gustavsson
Ronneby OK
52:4711:3020:04
32
Elin Hultman
OK Hällen
52:5211:3120:09
33
Marie Fransson
Lunds OK
56:2912:1823:46
 
D21 Kval 4 4630 meter32 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Eliasson
Stora Tuna OK
32:397:030:00Guld
2
Lina Persson
OK Skogsfalken
34:287:271:49Guld
3
Emma Andersson
Sävedalens AIK
35:077:352:28Guld
4
Lotta Saetre
OK Orinto
37:138:024:34Silver
5
Katarina Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
37:148:034:35Silver
6
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
37:528:115:13Silver
7
Eva Nordkvist
Leksands OK
38:348:205:55Silver
8
Louise Göthfors
Göteborg-Majorna OK
39:158:296:36Silver
9
Jenny Bagge Johansson
Halmstad OK
39:408:347:01Silver
10
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
39:438:357:04Silver
11
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
39:548:377:15Silver
12
Johanna Berggren
Sävedalens AIK
40:198:427:40Silver
13
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
40:278:447:48Silver
14
Alexandra Vejedal
IFK Lidingös Skid o OK
40:358:467:56Silver
15
Karin Boström
Järfälla OK
40:478:498:08Silver
16
Emelie Eklöf
Stora Tuna OK
41:318:588:52Silver
17
Åsa Lindqvist
Umeå OK
41:539:039:14Silver
18
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
42:269:109:47Silver
19
Linnea Lidström
OK Landehof
42:429:1310:03Silver
20
Maria Gustafsson
Sävedalens AIK
43:049:1810:25Silver
21
Linda Byström
IF Thor
43:309:2410:51Silver
22
Anna Quayle
Sundsvalls OK
43:479:2711:08Silver
23
Anna Olsson
Lunds OK
43:539:2911:14Silver
24
Ylva Ericson
Alfta-Ösa OK
44:339:3711:54Silver
25
Susanna Mårtensson
Stora Tuna OK
44:589:4312:19Silver
26
Sara Lundblad
Tullinge SK
45:019:4312:22Silver
27
Karin Lundberg
Ärla IF
46:109:5813:31Silver
28
Eva-Lotta Bengtsson
Lunds OK
46:3410:0313:55Silver
29
Mari Troeng
OK Linné
47:0110:0914:22Brons
30
Sara Johansson
Kristinehamns OK
47:4510:1915:06Brons
31
Sara Svensson
Göteborg-Majorna OK
49:0410:3616:25Brons
32
Kristina Roberto
OK Linné
58:1112:3425:32
 
H21 Kval 1 5980 meter36 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
35:335:570:00Guld
2
Henrik Löfås
Stora Tuna OK
36:286:060:55Guld
3
Tomas Stenström
OK Linné
36:396:081:06Guld
4
Fredrik Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
36:576:111:24Guld
5
Emil Wingstedt
Växjö OK
37:276:161:54Guld
6
Jan Troeng
OK Linné
37:326:171:59Guld
7
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
37:406:182:07Guld
8
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
37:436:182:10Guld
9
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
37:476:192:14Guld
10
Christian Håkansson
Ronneby OK
37:486:192:15Guld
11
Oskar Svärd
Ulricehamns OK
37:536:202:20Guld
12
Robbin Kantarp
OK Hällen
38:176:242:44Guld
13
Jörgen Ohlin
OK Linné
38:256:252:52Guld
14
Mats Röjgård
OK Kolmården
38:316:262:58Guld
15
Pavlo Ushkvarok
Stora Tuna OK
38:406:283:07Guld
16
Emil Bengtsson
FK Friskus-Varberg
38:566:313:23Guld
17
Håkan Petersson
IFK Göteborg
38:596:313:26Guld
18
Lukas Peterson
IFK Umeå
39:026:323:29Guld
19
Thomas Asp
IFK Göteborg
39:266:363:53Guld
20
Torgny Lindström
Ronneby OK
39:336:374:00Guld
21
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
39:576:414:24Guld
22
Daniel Kaipe
Leksands OK
40:056:424:32Silver
23
Björn Ljunggren
OK Hammaren
40:226:454:49Silver
24
Erik Engstrand
IFK Göteborg
40:276:464:54Silver
25
Per-Anders Eggertsen
IFK Göteborg
40:306:464:57Silver
26
Henric Carlsson
IFK Lidingös Skid o OK
40:366:475:03Silver
27
Jonas Engström
OK Hällen
41:026:525:29Silver
27
Jan Olm
Kils OK
41:026:525:29Silver
29
Mikael Andersson
IK Hakarpspojkarna
41:106:535:37Silver
30
Lars-Håkan Bengtsson
Gävle OK
41:306:565:57Silver
31
Dan Wester
Järla IF OK
42:287:066:55Silver
32
Martin Johnsson
IFK Lidingös Skid o OK
44:207:258:47Silver
33
Henrik Lundgren
Sävedalens AIK
44:437:299:10Silver
34
Henrik Olsson
Täby OK
46:497:5011:16Silver
35
Patrik Svedberg
IFK Umeå
48:238:0512:50Silver
David Andersson
IK Hakarpspojkarna
Ej godkänd
 
H21 Kval 2 5970 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
35:345:570:00Guld
2
Niclas Jonasson
Leksands OK
35:546:010:20Guld
3
Peter Öberg
OK Hällen
36:316:070:57Guld
4
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
36:336:070:59Guld
5
Anders Holmberg
Järla IF OK
37:046:131:30Guld
6
David Bejlum
Vänersborgs SK
37:066:131:32Guld
7
Erik Rost
Malungs OK Skogsmårdarna
37:446:192:10Guld
8
Staffan Eriksson
Stora Tuna OK
38:216:252:47Guld
9
Jens Molin
Södertälje-Nykvarn Orientering
38:296:272:55Guld
10
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
38:346:283:00Guld
11
Joakim Hederskog
IK Hakarpspojkarna
38:466:303:12Guld
12
Pål Skogtjärn
Södertälje-Nykvarn Orientering
38:566:313:22Guld
13
Daniel Nilsson
OK Skogsfalken
39:096:333:35Guld
14
Petter Jönsson
Järla IF OK
39:366:384:02Guld
15
John Fredriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
39:376:384:03Guld
16
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
39:456:394:11Guld
17
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
39:576:424:23Guld
17
Johan Höij
OK Linné
39:576:424:23Guld
19
Joakim Karlsson
IK Hakarpspojkarna
40:246:464:50Silver
20
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
40:446:495:10Silver
21
Martin Hogedal
OK Orion
41:036:535:29Silver
22
Johan Alfredsson
Stora Tuna OK
41:056:535:31Silver
23
Greger Berglund
IFK Lidingös Skid o OK
41:066:535:32Silver
24
Ivan Forsgren
OK Tisaren
41:106:545:36Silver
25
Anders Hultgren
IFK Lidingös Skid o OK
41:206:555:46Silver
26
Mårten Martinsson
Kils OK
42:067:036:32Silver
27
Tobias Olsson
OK Alehof
42:177:056:43Silver
28
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
42:217:066:47Silver
29
Fredrik Persson
OK Pan-Kristianstad
42:477:107:13Silver
30
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
43:137:147:39Silver
31
Josef Nordlund
OK Linné
43:227:167:48Silver
32
Jonathan Gunnarsson
OK Pan-Kristianstad
43:587:228:24Silver
33
Jonas Palm
Sävedalens AIK
45:067:339:32Silver
34
Magnus Öhling
Västerås SOK
47:067:5311:32Silver
Jakob Jansson
Järla IF OK
Ej godkänd
 
H21 Kval 3 5950 meter34 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
William Lind
Sävedalens AIK
35:385:590:00Guld
2
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
35:395:590:01Guld
3
Martin Johansson
IFK Moras OK
37:076:141:29Guld
4
Tobias Noborn
IFK Göteborg
37:236:171:45Guld
5
Patrik Martner
Leksands OK
37:426:202:04Guld
6
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
38:006:232:22Guld
7
Emil Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
38:016:232:23Guld
8
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
38:126:252:34Guld
9
Tommy Lindberg
OK Roslagen
38:506:323:12Guld
10
Casper Giding
IFK Lidingös Skid o OK
38:526:323:14Guld
11
Andreas Johansson
Ulricehamns OK
38:546:323:16Guld
12
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
39:096:353:31Guld
13
Johan Strandberg
Järla IF OK
39:136:353:35Guld
14
Mattias Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
39:376:393:59Guld
15
Håkan Gunnarsson
OK Orion
39:466:414:08Guld
16
Oskar Carlborg
Nyköpings OK
39:496:424:11Guld
17
Peter Hemmyr
IFK Umeå
39:586:434:20Guld
18
Hans Brolund
OK Denseln
40:046:444:26Silver
19
Jonas Bäckström
Sundsvalls OK
40:056:444:27Silver
20
Petter Haraldsson
IFK Lidingös Skid o OK
40:316:494:53Silver
21
Greger Tysk
Leksands OK
40:326:494:54Silver
22
Andreas Johansson
IFK Göteborg
40:566:535:18Silver
23
Mattias Mårts
Stora Tuna OK
41:076:555:29Silver
24
Magnus Persson
OK Tisaren
41:126:555:34Silver
25
Andreas Ferm
OK Skogsfalken
41:366:595:58Silver
26
Tobias Wahlgren
IK Hakarpspojkarna
41:407:006:02Silver
27
Rickard Svensson
Västerås SOK
41:467:016:08Silver
28
Lars Magnusson
OK Linné
42:097:056:31Silver
29
Erik Martinsson
Linköpings OK
42:147:066:36Silver
30
Håkan Svensson
Bredaryds SOK
43:537:238:15Silver
31
Martin Larsson
IFK Göteborg
44:217:278:43Silver
32
Karl Tiselius
Dalaportens OL
45:417:4110:03Silver
Albert Mollén
OK Denseln
Ej godkänd
Stefan Sjölund
Skogslöparna
Ej godkänd
 
H21 Kval 4 5990 meter37 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mattias Millinger
OK Linné
34:315:460:00Guld
2
Marius Mazulis
Malungs OK Skogsmårdarna
36:226:041:51Guld
3
Erik Andersson
OK Denseln
36:436:082:12Guld
4
Mikael Olofsson
IFK Göteborg
36:496:092:18Guld
5
Isak Bergman
Södertälje-Nykvarn Orientering
37:236:142:52Guld
6
Mats Troeng
OK Linné
37:256:152:54Guld
7
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
37:296:152:58Guld
7
Crister Nygren
Norbergs OK
37:296:152:58Guld
9
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
37:306:162:59Guld
10
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
37:336:163:02Guld
11
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
37:416:173:10Guld
12
Anders Kleist
OK Denseln
37:526:193:21Guld
13
Fredrik Pettersson
Linköpings OK
38:286:253:57Guld
14
Johan Greger Larsson
IFK Göteborg
38:446:284:13Guld
15
Ulf Troeng
OK Linné
38:476:284:16Guld
16
Tomas Hallmén
OK Tisaren
39:116:324:40Silver
17
Anders Österlund
Västerås SOK
39:256:354:54Silver
18
Martin Hammarberg
Malungs OK Skogsmårdarna
39:296:354:58Silver
19
Johan Lindahl
Täby OK
39:476:385:16Silver
20
Elis Bengtsson
Malungs OK Skogsmårdarna
39:496:395:18Silver
21
Kalle Larsson
OK Linné
40:026:415:31Silver
22
Kalle Dalin
Leksands OK
40:046:415:33Silver
23
Rikard Pentonen
Hestra IF
40:146:435:43Silver
24
Linus Larsson
FK Göingarna
40:196:445:48Silver
25
Harri Karlsson
OK Denseln
40:286:455:57Silver
26
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
41:206:546:49Silver
27
Martin Ivarsson
Vänersborgs SK
41:426:587:11Silver
28
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
41:436:587:12Silver
29
Truls Persson
IFK Göteborg
41:557:007:24Silver
30
Johan Nordlund
Leksands OK
42:217:047:50Silver
31
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
42:247:057:53Silver
32
Liutauras Bilevicius
OK Linné
42:367:078:05Silver
33
Ulrik Imberg
OK Linné
44:397:2710:08Silver
34
Anders Boström
Järfälla OK
45:597:4111:28Silver
35
Kristoffer Sideby
Göteborg-Majorna OK
48:388:0714:07Silver
Jan Johansson
IFK Umeå
Ej godkänd
Mikael Nordström
OK Linné
Ej godkänd
 
D20 Kval 1 4000 meter26 startande, 26 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Adolfsson
OK Kåre
35:328:530:00Guld
2
Frida Bakkman
SOK Viljan
35:348:540:02Guld
3
Ida Johansson
IFK Moras OK
36:219:050:49Guld
4
Malin Sand
OK Tisaren
36:229:050:50Guld
5
Caroline Gustavsson
Istrums SK
36:529:131:20Guld
6
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
36:539:131:21Guld
7
Sanna Eriksson
IF Rigor
38:219:352:49Guld
8
Johanna Hallberg
IFK Moras OK
38:489:423:16Guld
9
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
38:539:433:21Guld
10
Helene Söderlund
IFK Moras OK
39:089:473:36Guld
11
Linnea Börjars
Kils OK
39:159:493:43Guld
12
Jennie Runesson
Göteborg-Majorna OK
39:309:533:58Guld
13
Eva Svensson
IFK Moras OK
39:569:594:24Guld
14
Anastasiia Danylova
Stora Tuna OK
40:5110:135:19Silver
15
Sofie Sihver
IFK Lidingös Skid o OK
41:0710:175:35Silver
16
Ida-Maria Svensson
Lidköpings VSK
41:1510:195:43Silver
17
Fredrika Vångell
Linköpings OK
41:4710:276:15Silver
18
Jonna Samuelsson
OK 64 Torpa
42:1810:356:46Silver
19
Hanna Sunnerheim Sjöberg
OK Linné
45:0111:159:29Silver
20
Linn Pettersson
Tullinge SK
45:3311:2310:01Silver
21
Elin Hamrefors
OK Landehof
45:3611:2410:04Silver
22
Anna Månsson
OK Löftan
46:3011:3810:58Silver
23
Josefin Persson
Tullinge SK
46:4611:4211:14Silver
24
Kristin Ander
OK Landehof
50:4212:4115:10Silver
25
Sofia Carlsson
Västerås SOK
54:1513:3418:43Brons
26
Susanne De Bourg
Ronneby OK
54:2613:3718:54Brons
 
D20 Kval 4 3940 meter27 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elsa Jansson
Främmestads IK
34:328:460:00Guld
2
Sara Eskilsson
Haninge SOK
35:279:000:55Guld
3
Karin Persson
Hagaby GOIF
35:399:031:07Guld
4
Elin Kristoffersson
Alfta-Ösa OK
36:029:091:30Guld
5
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
36:229:141:50Guld
6
Sofia Törnqvist
Alfta-Ösa OK
36:249:141:52Guld
7
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
36:529:212:20Guld
8
Lina Sundqvist
OK Kåre
37:049:242:32Guld
9
Kristin Boman
SOK Viljan
37:469:353:14Guld
10
Josefine Carlsson
SOK Viljan
38:169:433:44Guld
11
Helena Strand
OK Landehof
38:209:443:48Guld
12
Maria Arvidsson
Kalmar OK
38:249:453:52Guld
13
Maria Schmiterlöw
Hjobygdens OK
39:009:544:28Guld
14
Maria Jonsson
Midälva OK
39:089:564:36Silver
15
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
39:229:594:50Silver
16
Lovisa Berg
OK Milan
41:0610:266:34Silver
17
Anna-Lotta Irevall
Tjällmo-Godegårds OK
41:0810:266:36Silver
18
Helena Lidhage
Ulricehamns OK
41:2210:306:50Silver
19
Tina Eriksson
Järfälla OK
43:2911:028:57Silver
20
Maria Brodin
OK Djerf
46:4611:5212:14Silver
21
Karin Hedberg
OK Linné
47:2812:0312:56Silver
22
Elin Winblad
Hagaby GOIF
48:1812:1613:46Silver
23
Josefine Lindberg
OK Denseln
49:0812:2814:36Silver
24
Emma Larsson
Sol Tranås
49:1012:2914:38Silver
25
Malin Sundqvist
Tullinge SK
49:5012:3915:18Silver
26
Matilda Österberg
Linköpings OK
51:3113:0516:59Brons
27
Jenny Adolfsson
Lerums SOK
63:5716:1429:25
 
H20 Kval 1 4660 meter32 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Rasmus Leo
Bredaryds SOK
31:126:420:00Guld
2
Mikael Kristensson
OK Torfinn
31:376:470:25Guld
3
Jimmy Larsson
Malungs OK Skogsmårdarna
31:466:490:34Guld
4
Johan Aronsson
OK Tisaren
32:046:530:52Guld
5
Stepan Kodeda
IFK Moras OK
32:216:571:09Guld
6
Michal Krajcik
OK Orion
32:377:001:25Guld
7
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
33:117:071:59Guld
8
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
34:017:182:49Guld
9
Simon Andersson
Forsa OK
34:237:233:11Guld
10
Emil Tengvall
Vänersborgs SK
34:467:283:34Guld
11
Niclas Tjernlund
OK Vilse 87
34:557:303:43Guld
12
Anatolijs Tarasovs
Ärla IF
35:097:333:57Guld
13
Sebastian Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
35:327:384:20Guld
14
David Holmström
OK Roslagen
35:447:404:32Guld
15
Olle Karlsson
Tullinge SK
35:457:404:33Guld
16
Simon Larsson
Markbygdens OK
36:057:454:53Silver
17
Jonas Wallin
Vänersborgs SK
36:127:465:00Silver
18
Linus Lauri
OK Tisaren
36:267:495:14Silver
19
Jonathan Rosendahl
Västerås SOK
36:507:545:38Silver
20
Johan Wikström
OK Tyr
37:178:006:05Silver
21
Linus Karlsson Mood
Rehns BK
38:508:207:38Silver
22
Gabriel Ireståhl
Sol Tranås
38:568:217:44Silver
23
Karl Levin
OK Tyr
39:068:237:54Silver
24
David Modig
OK Alehof
39:168:268:04Silver
25
Tomas Reibring
Nyköpings OK
39:298:288:17Silver
26
Oskar Jacobson
OK Tisaren
39:438:318:31Silver
27
Anders Olby
Västerås SOK
41:468:5810:34Silver
28
Jonatan Westlund
OK Tyr
42:149:0411:02Silver
29
Erik Memmi
Halmstad OK
42:209:0511:08Silver
30
Linus Bohman
Hjärnarps GH OL
44:159:3013:03Silver
31
Linus Pilblad
OK Skogsfalken
46:5010:0315:38Brons
32
Erik Jonsson
Hestra IF
50:4310:5319:31
 
H20 Kval 2 4630 meter32 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Pelle Engstrand
Rehns BK
31:306:480:00Guld
2
Duncan Coombs
OK Tyr
31:316:480:01Guld
3
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
31:346:490:04Guld
4
Petter Eriksson
OK Rodhen
32:026:550:32Guld
5
Markus Johansson
IFK Göteborg
32:096:570:39Guld
6
Johan Eriksson
Gävle OK
32:106:570:40Guld
7
Mattias Andersson
OK Tisaren
32:387:031:08Guld
8
Erik Liljequist
OK Älme
32:597:071:29Guld
9
Jan Benes
Rehns BK
33:077:091:37Guld
10
Emil Andersson
Ärla IF
33:187:121:48Guld
11
Johan Edin
Malungs OK Skogsmårdarna
33:327:152:02Guld
12
Thomas Carlsson
Rehns BK
33:517:192:21Guld
13
Rickard Rosgren
OK Njudung
34:037:212:33Guld
14
Emil Backlund
Dalaportens OL
34:487:313:18Guld
15
Tobias Killmann
OK Tyr
35:027:343:32Guld
16
Patrik Lindeberg
Hjärnarps GH OL
35:127:363:42Guld
17
Niklas Profors
Köping-Kolsva OK
35:247:393:54Guld
18
Jens Öström
OK Tyr
35:407:424:10Guld
19
Ola Nyberg
OK Pan-Kristianstad
36:207:514:50Silver
20
Johan Hamelius
Stora Tuna OK
36:497:575:19Silver
21
Johan Olausson
OK Orion
37:098:015:39Silver
22
Rickard Ericsson
Kristinehamns OK
37:558:116:25Silver
23
Jonathan Svensson
Växjö OK
38:348:207:04Silver
24
Jonas Lundgren
Stora Tuna OK
39:238:307:53Silver
25
Erik Pettersson
Nyköpings OK
40:268:448:56Silver
26
Daniel Persson
Skogslöparna
40:548:509:24Silver
27
Olle Olofsson
Rehns BK
41:138:549:43Silver
28
Anders Ohlsson
Tullinge SK
42:589:1711:28Silver
29
Lukas Gustavsson
Linköpings OK
44:479:4013:17Silver
30
Emil Svensson
Hjärnarps GH OL
45:079:4513:37Brons
31
Karl Jansson
Främmestads IK
46:4410:0615:14Brons
32
Erik Stillemark
IF Hallby
52:4111:2321:11
 
H20 Kval 3 4630 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Patrik Karlsson
Växjö OK
29:426:250:00Guld
2
Anton Östlin
Linköpings OK
31:406:501:58Guld
3
Erik Pettersson
Visborgs OK
32:377:032:55Guld
4
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
32:517:063:09Guld
5
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
33:087:093:26Silver
6
Mikael Andersson
Korsnäs IF OK
33:117:103:29Silver
7
Johan Andersson
Järla IF OK
33:527:194:10Silver
8
Niklas Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
33:577:204:15Silver
9
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
34:147:244:32Silver
10
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
34:187:244:36Silver
11
Samuel Andersson
IK Gandvik
34:267:264:44Silver
12
Daniel Attås
OK Tisaren
34:527:325:10Silver
13
Mattias Nilsson
OK Alehof
35:057:355:23Silver
14
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
35:087:355:26Silver
15
Margers Kietis
Ärla IF
35:167:375:34Silver
16
Erik Zander
IFK Moras OK
36:007:476:18Silver
17
Martin Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
36:147:506:32Silver
18
Simon Lindberg
Västerås SOK
36:167:506:34Silver
19
Andreas Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
36:317:536:49Silver
20
Emanuel Winblad
Linköpings OK
37:028:007:20Silver
21
Patrik Lind
Ärla IF
37:418:087:59Silver
22
Emil Hyttinen
Eskilstuna OL
37:508:108:08Silver
23
Erik Melén
Motala AIF OL
38:328:198:50Silver
24
Johan Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
39:118:289:29Silver
25
Vidar Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
39:178:299:35Silver
26
Markus Nilsson
OK Nackhe
39:418:349:59Silver
27
Niklas Olsson
Täby OK
40:038:3910:21Silver
28
Björn Norman
KFUM Örebro OK
41:168:5511:34Silver
29
Anton Udd
Markbygdens OK
42:089:0612:26Silver
30
Mattias Jonsson
Nybro OK
43:099:1913:27Brons
31
Lars Lundström
IF Hallby
49:0710:3719:25
32
Niclas Lindblom
Stigmännen Karlshamns OK
50:1810:5220:36
33
Jonas Olsson
OK 64 Torpa
52:1011:1622:28
 
D18 Kval 1 3810 meter33 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ida Lindkvist
OK Denseln
32:288:310:00Guld
2
Lisa Larsen
Täby OK
33:198:450:51Guld
3
Kristin Löfgren
Järfälla OK
33:278:470:59Guld
4
Linnea Längberg
Järla IF OK
33:528:531:24Guld
5
Ellen Jansson
Järla IF OK
34:058:571:37Guld
6
Johanna Persson
Tullinge SK
34:148:591:46Guld
7
Rebecka Nylin
OK Tisaren
35:249:172:56Guld
8
Malin Sandström
Järla IF OK
35:379:213:09Guld
9
Angelica Rask
OK Enen
36:169:313:48Guld
10
Sanna Svensson
Främmestads IK
36:189:323:50Guld
11
Åsa Holmgren
Västerås SOK
36:239:333:55Guld
12
Lisa Lindström
Bredaryds SOK
36:329:354:04Guld
13
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
37:519:565:23Silver
14
Frida Andersson
OK Dacke
38:039:595:35Silver
15
Annika Johnson
OK Klemmingen
38:1110:015:43Silver
16
Anna Segersson
OK 64 Torpa
38:2010:045:52Silver
17
Sarah Tibell
Linköpings OK
38:2410:055:56Silver
18
Lina Mattsson
OK Kåre
38:2710:065:59Silver
19
Lina Sandström
OK Stigen
41:2610:528:58Silver
20
Therese Rosendahl
Västerås SOK
41:4410:579:16Silver
21
Malin Williamsson
Rånäs OK
41:5611:009:28Silver
22
Lina Larsson
Vänersborgs SK
42:0011:019:32Silver
23
Sanna Batz
Skarpnäcks OL
42:1411:059:46Silver
24
Malin Settergren
Oskarströms OK
44:3311:4212:05Silver
25
Agnes Abrahamsson
Främmestads IK
44:3411:4212:06Silver
26
Johanna Estving
Lerums SOK
44:5011:4612:22Silver
27
Johanna Börjesson
FK Friskus-Varberg
45:4612:0113:18Silver
28
Isabell Ring
OK Tyr
46:4812:1714:20Silver
29
Jenny Asztalos
Tumba-Mälarhöjden OK
48:3112:4416:03Brons
30
Tove Udd
Markbygdens OK
50:1013:1017:42
31
Emma Zetterström
Skarpnäcks OL
51:3313:3219:05
32
Amanda Eklund
Rånäs OK
52:0113:3919:33
33
Josefine Larsson
Sol Tranås
56:0214:4223:34
 
D18 Kval 2 3750 meter35 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
32:048:330:00Guld
2
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
32:058:330:01Guld
3
Linn Bränneby
OK Kolmården
32:148:360:10Guld
4
Viktoria Ernstsson
FK Göingarna
33:178:531:13Guld
5
Elin Ström
Tullinge SK
33:288:551:24Guld
6
Maria Westher
OK Djerf
33:418:591:37Guld
7
Svensson Elin
OK Skogsfalken
34:179:092:13Guld
8
Lilian Forsgren
OK Tisaren
34:329:132:28Guld
9
Maria Nordström
Gävle OK
35:019:202:57Guld
10
Marie Pettersson
OK Djerf
35:089:223:04Guld
11
Hanna Axelsson
OK Skogshjortarna
35:229:263:18Guld
12
Lisa Rönnols
Täby OK
36:279:434:23Guld
13
Alexandra Bjärrenholt
Rånäs OK
37:5010:055:46Silver
14
Camilla Lundgren
Kils OK
38:1010:116:06Silver
15
Linnea Martinsson
OK Tyr
38:2010:136:16Silver
16
Sara Nilsson
OK Tisaren
38:2310:146:19Silver
17
Klara Wingstedt
Bodafors OK
38:4810:216:44Silver
18
Annika Blomberg
Göteborg-Majorna OK
39:4310:357:39Silver
19
Åsa Söderblom
Falkenbergs OK
40:1010:438:06Silver
20
Josefin Bertilsson
FK Herkules
40:3110:488:27Silver
21
Lina Blomqvist
OK Skogsfalken
40:5010:538:46Silver
22
Johanna Lännevall
OK Roslagen
41:3711:069:33Silver
23
Josefine Nilsson
Helsingborgs SOK
42:0411:1310:00Silver
24
Åsa Lindström
Bredaryds SOK
42:0511:1310:01Silver
25
Charlotte Olsson
OK Denseln
43:0611:3011:02Silver
26
Terese Wängdahl
OK Gipen
43:3611:3811:32Silver
27
Ronja Hill
Tumba-Mälarhöjden OK
44:0011:4411:56Silver
28
Ida Petersson
IK Hakarpspojkarna
44:0811:4612:04Silver
29
Erika Herbert
Gävle OK
44:3311:5312:29Silver
30
Kajsa Isaksson
Mullsjö SOK
47:1512:3615:11Brons
31
Elisabeth Åhman
Rånäs OK
47:5012:4515:46Brons
32
Hanna Nilsson Lindgren
Stora Tuna OK
51:3713:4619:33
33
Lisa Kalered
Skogspojkarnas OK
55:5414:5423:50
Maria Ohlsson
OK Dacke
Ej godkänd
Malin Jacobsson
OK Rodhen
Ej godkänd
 
D18 Kval 3 3790 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Katarina Svahn
IFK Moras OK
32:358:360:00Guld
2
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
33:278:500:52Guld
3
Tove Alexandersson
Stora Tuna OK
33:568:571:21Guld
4
Emma Carlsson
Skarpnäcks OL
34:008:581:25Guld
5
Alva Olsson
Västerås SOK
34:189:031:43Guld
6
Julia Frisk
OK Orion
34:489:112:13Guld
7
Frida Forsberg
OK Ravinen
36:019:303:26Guld
8
Magdalena Olsson
IFK Moras OK
36:039:313:28Guld
9
Kristin Skaar
Ryda SK
36:329:383:57Guld
10
Lina Lindqvist
FK Herkules
36:359:394:00Guld
11
Therese Klintberg
Eksjö SOK
36:379:404:02Guld
12
Benita Hansson
Gotlands Bro OK
36:429:414:07Guld
13
Emelie Olsson
OK Kompassen
36:439:414:08Guld
14
Mathilda Carlsson
OK Stigen
36:529:444:17Guld
15
Lisa Pettersson
OK Dacke
37:199:514:44Silver
16
Sofia Levin
OK Tyr
38:3910:126:04Silver
17
Maja Dahlqvist
Storviks IF
38:4210:136:07Silver
18
Hanna Johansson
Skattkärrs IF
39:0010:176:25Silver
19
Sarah Hoof
Alfta-Ösa OK
39:2010:236:45Silver
20
Lina Persson
Hagaby GOIF
40:1010:367:35Silver
20
Lovisa Nilsson
Lerums SOK
40:1010:367:35Silver
22
Louise Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
41:4011:009:05Silver
23
Julia Davidsson
OK Klemmingen
44:0611:3811:31Silver
24
Rebecca Bejbom
Uddevalla OK
44:3511:4612:00Silver
25
Lisa Hallberg
IFK Moras OK
44:4411:4812:09Silver
26
Sofie Karlsson
Rånäs OK
45:3112:0112:56Silver
27
Stina Öst
KFUM Örebro OK
46:1612:1213:41Silver
28
Hanna Sandborgh
IFK Lidingös Skid o OK
46:3012:1613:55Silver
29
Britta Norén
Boxholm-Mjölby OL
50:3513:2118:00
30
Frida Hildingsson
Lunds OK
54:5314:2922:18
Sofie Hansen
FK Boken
Ej godkänd
 
D18 Kval 4 3730 meter34 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Beata Falk
Hagaby GOIF
29:287:540:00Guld
2
Anna Forsberg
OK Kolmården
32:488:483:20Guld
3
Elin Månsson
OK Löftan
33:188:563:50Silver
4
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
34:309:155:02Silver
5
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
34:599:235:31Silver
6
Sara Profors
Köping-Kolsva OK
35:189:285:50Silver
7
Anna Johansson
Haninge SOK
35:289:316:00Silver
8
Emeli Pettersson
Tullinge SK
35:329:326:04Silver
9
Rebecka Adolfsson
OK Kåre
36:239:456:55Silver
10
Linda Nilsson
Andrarums IF
37:3810:058:10Silver
11
Louise Fridholm
Ringsjö OK
37:3910:068:11Silver
12
Elin Pramlid
OK Klemmingen
38:1410:158:46Silver
13
Rebecca Bjärrenholt
Rånäs OK
38:3610:219:08Silver
14
Anna Bachman
Täby OK
39:0210:289:34Silver
15
Mia Kaisajuntti
OK Skogsfalken
40:3410:5311:06Silver
16
Josefin Aronsson
OK Tisaren
40:3610:5311:08Silver
17
Åsa Axén
Motala AIF OL
40:3910:5411:11Silver
18
My Westlund
OK Tyr
40:4210:5511:14Silver
19
Matilda Lagerholm
Tumba-Mälarhöjden OK
40:4910:5711:21Silver
20
Kristin Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
41:0911:0211:41Silver
21
Malin Rylander
Stora Tuna OK
41:1911:0511:51Silver
22
Jannie Hagård
Rävetofta OK
43:0511:3313:37Brons
23
Ulrika Lindstam
Sol Tranås
43:3511:4114:07Brons
24
Caroline Ivarsson
Lunds OK
43:5511:4614:27Brons
25
Lovisa Ljung
OK Njudung
43:5911:4814:31Brons
26
Emma Lindgren
Visborgs OK
45:2612:1115:58Brons
27
Stina Jeppsson
Lunds OK
47:3812:4618:10
28
Sara Bergander
Eksjö SOK
47:4312:4818:15
29
Ylva Fonselius
FK Herkules
48:1012:5518:42
30
Matilda Johansson
Lunds OK
49:4713:2120:19
31
Cecilia Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
53:2014:1823:52
32
Charlotte Ihrfors
IFK Lidingös Skid o OK
55:3914:5526:11
33
Rebecka Hallerby
IFK Lidingös Skid o OK
55:4714:5726:19
Lisa Johannesson
Trollhättans SOK
Ej godkänd
 
H18 Kval 1 4130 meter38 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Johansson
Halmstad OK
26:236:230:00Guld
2
Jesper Lysell
Rehns BK
27:286:391:05Guld
3
Oskar Sjöberg
Täby OK
28:246:532:01Guld
4
Simon Christoferson
Tormestorps IF
28:266:532:03Guld
5
Hampus Olesund
OK Landehof
29:137:042:50Guld
6
Jonas Sandström
Järla IF OK
29:157:052:52Guld
7
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
30:007:163:37Guld
8
Martin Regborn
Hagaby GOIF
30:017:163:38Silver
9
Simon Hollbeck
Bromma-Vällingby SOK
30:317:234:08Silver
10
Henrik Berggren
OK Denseln
30:397:254:16Silver
11
Olof Sandgren
OK Orion
30:527:284:29Silver
12
Nicolas Simonin
OK Tisaren
31:017:314:38Silver
13
Rasmus Elmelid
Ringsjö OK
31:177:344:54Silver
14
Johan Kärrström
Tullinge SK
31:257:365:02Silver
15
Rickard Ohlsson
Haninge SOK
32:327:536:09Silver
16
Christian Tingström
OK Klemmingen
32:377:546:14Silver
17
Andreas Karlsson
Mariestads FK
32:507:576:27Silver
18
Viktor Hermansson
OK Stigen
33:208:046:57Silver
19
Thom Barbus
OK Dacke
33:458:107:22Silver
20
Alexander Moberg
OK Tyr
34:068:157:43Silver
21
Jakob Enmark
Gävle OK
35:078:308:44Silver
22
Jonas Nordström
OK Älvsjö-Örby
35:188:338:55Silver
23
Daniel Steen
Haninge SOK
35:208:338:57Silver
24
Albin Ridefelt
OK Linné
35:288:359:05Silver
25
Måns Sandgren
OK Orion
36:118:469:48Silver
26
Jakob Eriksson
Gävle OK
36:168:479:53Silver
27
Simon Waller
OK Vargen
36:258:4910:02Silver
28
Björn Öhrstrand
OK Orion
37:339:0611:10Silver
29
Simon Andersson
OK Kullingshof
38:099:1411:46Brons
30
Jonas Kärrström
Tullinge SK
38:169:1611:53Brons
31
Anders Karlsson
Tumba-Mälarhöjden OK
38:229:1711:59Brons
32
Rasmus Persson
Falköpings AIK OK
38:429:2212:19Brons
33
Oskar Hektor
Järla IF OK
39:039:2712:40Brons
34
Axel Wikström
Söders-Tyresö
39:569:4013:33Brons
35
David Hansson
Markbygdens OK
40:519:5314:28Brons
36
Eric Englöf
Köping-Kolsva OK
40:589:5514:35Brons
37
Pontus Johansson
Kexholms SK
41:059:5714:42
38
Anders Reimertz
Eksjö SOK
53:2712:5727:04
 
H18 Kval 2 4160 meter39 startande, 36 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Runesson
OK Tisaren
27:446:400:00Guld
2
Johan Lindberg
OK Denseln
28:446:541:00Guld
3
Erik Folkesson Blom
OK Älme
28:546:571:10Guld
4
Anders Carlsson
Halmstad OK
30:167:172:32Guld
5
Andreas Allerhed
IFK Moras OK
30:267:192:42Guld
6
Erik Andersson
IK Gandvik
31:127:303:28Silver
7
Jakob Wallenhammar
Hagaby GOIF
31:157:313:31Silver
8
Marcus Andersson
OK Pan-Kristianstad
31:207:323:36Silver
9
Erik Pettersson
Rotebro IS OK
31:297:343:45Silver
10
Rassmus Andersson
Stora Tuna OK
31:437:373:59Silver
11
Martin Sand
OK Tisaren
31:467:384:02Silver
12
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
31:537:404:09Silver
13
Karl Walheim
Robertsfors IK
32:177:464:33Silver
14
Magnus Yngvesson
Robertsfors IK
32:247:474:40Silver
14
Petter Irewall
Tjällmo-Godegårds OK
32:247:474:40Silver
16
Mattias Argårds
IFK Moras OK
32:537:545:09Silver
17
Thomas Werme
Södertälje-Nykvarn Orientering
33:168:005:32Silver
18
Hans Persson
Skogslöparna
33:498:086:05Silver
19
Håkan Granefelt
OK Tyr
34:068:126:22Silver
20
Mathias Hallmén
Rotebro IS OK
34:148:146:30Silver
21
Axel Bengtsson
Sol Tranås
34:178:146:33Silver
22
Johan Antonsson
OK Löftan
35:068:267:22Silver
23
Mattias Johansson
FK Boken
35:138:287:29Silver
24
Joel Francén
Tjällmo-Godegårds OK
36:268:458:42Silver
25
Erik Bernérus
Sävedalens AIK
36:518:519:07Silver
26
Axel Mattsson
Järla IF OK
37:198:589:35Silver
27
Olof Dahlgren
Hagaby GOIF
37:228:599:38Silver
28
Emil Alexandersson
Stora Tuna OK
37:349:029:50Silver
29
Per Olsson
Skogslöparna
38:479:1911:03Silver
30
Johan Lundqvist
OK Gynge
39:229:2811:38Silver
31
Erik Gustafsson
OK Nackhe
40:279:4312:43Brons
32
Emil Blomberg
Nyköpings OK
41:5210:0414:08Brons
33
Anders Boström
Tumba-Mälarhöjden OK
42:5910:2015:15Brons
34
Per Frost
IFK Moras OK
43:4010:3015:56
35
Karl Larsson
OK Klemmingen
44:4310:4516:59
36
Jesper Ackelman
OK Enen
57:1313:4529:29
Johan Samuelsson
Halmstad OK
Ej godkänd
Mattias Olofsson
OK Enen
Ej godkänd
Lukas Petersson
Ronneby OK
Ej godkänd
 
H18 Kval 3 4100 meter38 startande, 38 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emil Jönsson
Halmstad OK
27:586:490:00Guld
2
Gustav Nordström
Gävle OK
28:056:510:07Guld
3
Anton Tynong
Gävle OK
28:296:570:31Guld
4
Jerker Lysell
Rehns BK
28:407:000:42Guld
5
Gustav Bergman
OK Ravinen
29:277:111:29Guld
6
Carl Wiking
OK Kåre
29:537:171:55Guld
7
Henrik Sundqvist
Stora Tuna OK
30:157:232:17Guld
8
Fredric Gustafsson
Jönköpings OK
30:567:332:58Guld
9
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
31:447:443:46Silver
10
Olle Kalered
Skogspojkarnas OK
31:567:473:58Silver
11
John Sjösäter
IK Hakarpspojkarna
32:037:494:05Silver
12
Christian Nilsson
OK Löftan
32:447:594:46Silver
13
Arturs Paulins
Rehns BK
32:457:594:47Silver
14
Andreas Berg
Linköpings OK
32:488:004:50Silver
15
Kent Ohlsson
Haninge SOK
33:118:065:13Silver
16
Markus Fredlund
Tumba-Mälarhöjden OK
33:268:095:28Silver
17
Johan Sonesson
IFK Moras OK
33:318:105:33Silver
18
Adam Ivarsson
Haninge SOK
33:438:135:45Silver
19
Simon Sjöhed
Gävle OK
33:488:155:50Silver
20
Peter Markendahl
OK Klyftamo
33:588:176:00Silver
21
Jesper Wassblad
Vänersborgs SK
34:118:206:13Silver
22
Rickard Börjesson
Hestra IF
34:178:226:19Silver
23
Fredrik Larsson
Hagaby GOIF
34:348:266:36Silver
24
Eric Rosander
Finspångs SOK
34:568:316:58Silver
25
Anton Broberg-Holm
IK Gandvik
35:178:367:19Silver
26
Kristian Dahlström
IFK Moras OK
35:318:407:33Silver
27
Johan Nyman
IF Hagen
35:548:457:56Silver
28
David Eriksson
Hagaby GOIF
36:589:019:00Silver
29
Niclas Eckhoff
Helsingborgs SOK
37:459:129:47Silver
30
Simon Markendahl
OK Klyftamo
38:429:2610:44Silver
31
Oskar Backlund
Dalaportens OL
38:569:3010:58Silver
32
Emil Svalbring
Målilla OK
39:479:4211:49Silver
33
Filip Bergman
KFUM Örebro OK
40:169:4912:18Brons
34
Daniel Örn
IK Hakarpspojkarna
41:0910:0213:11Brons
35
Daniel Nilsson
Andrarums IF
41:2510:0613:27Brons
36
Johan Hartikainen
Katrineholms OK
42:3510:2314:37Brons
37
Oskar Pettersson
Jönköpings OK
42:5910:2915:01Brons
38
Jakob Lindeborg
Täby OK
44:5910:5817:01
 
H18 Kval 4 4180 meter34 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kalle Johansson
Halmstad OK
27:186:320:00Guld
2
Olle Boström
Järla IF OK
28:196:461:01Guld
3
Victor Silvemark
Dalaportens OL
28:516:541:33Guld
4
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
29:167:001:58Guld
5
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
29:177:001:59Guld
6
Oscar Vångell
Linköpings OK
29:197:012:01Guld
7
Jonas Leandersson
OK Tyr
30:107:132:52Guld
8
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
31:197:304:01Silver
9
Anders Hedberg
Lerums SOK
31:217:304:03Silver
10
Andreas Peterson
Hagaby GOIF
31:537:384:35Silver
11
Erik Nyström
OK Tyr
31:587:394:40Silver
12
Carl Magnusson
IF Hagen
32:047:404:46Silver
13
Patrik Karlsson
OK Skogsmunken
32:247:455:06Silver
14
Erik Blomgren
Stora Tuna OK
32:297:465:11Silver
15
David Bejmer
Bromma-Vällingby SOK
32:377:485:19Silver
16
Peter Eriksson
Linköpings OK
32:447:505:26Silver
17
Oskar Ljungqvist
Kexholms SK
33:047:555:46Silver
18
Oliver Lindblad Petersen
Söders-Tyresö
33:217:596:03Silver
19
Oskar Daniels
Rotebro IS OK
33:288:006:10Silver
20
Adam Sandstedt
Eksjö SOK
33:418:036:23Silver
21
Simon Sanderi
Lidköpings VSK
34:338:167:15Silver
22
Johan Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
34:568:217:38Silver
23
Tobias Augustsson
Tjällmo-Godegårds OK
35:258:288:07Silver
24
Simon Eklöv
OK Linné
36:198:419:01Silver
25
Andreas Liljegren
Gotlands Bro OK
36:228:429:04Silver
26
Mats Ernfridsson
OK 64 Torpa
36:268:439:08Silver
27
Pontus Petersson
Lessebo OK
36:318:449:13Silver
28
John Hedlund
Köping-Kolsva OK
37:078:539:49Silver
29
Carl-Anton Ingmarsson
OK Vilse 87
38:359:1411:17Silver
30
Jens Kvarnström
OK Landehof
38:379:1411:19Silver
31
Jon Henriksson
OK Skogsfalken
38:509:1711:32Silver
32
Viktor Stensson
Helsingborgs SOK
39:259:2612:07Silver
33
Adam Reger
Stora Tuna OK
40:239:4013:05Brons
34
Mathias Johansson
KFUM Örebro OK
44:2610:3817:08