SM Långdistans, Final

2007-09-16

Arrangör: OK Löftan

Nivå:
Nationell
Anmälda:
187
Form:
Individuell
Startande:
184
Distans:
Lång
Fullföljande:
180
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21 8800 meter30 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simone Niggli-Luder
Ulricehamns OK
69:117:520:00Guld
2
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
69:557:570:44Guld
3
Lina Bäckström
OK Linné
70:177:591:06Guld
4
Helena Jansson
IF Hagen
72:168:133:05Guld
5
Annika Billstam
OK Linné
72:268:143:15Guld
6
Elin Andersson-Skantze
Järla IF OK
73:008:183:49Guld
7
Carina Svensson
Bredaryds SOK
73:298:214:18Guld
8
Katarina Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
74:078:254:56Guld
9
Emma Engstrand
Stora Tuna OK
74:518:305:40Guld
10
Emma Andersson
Sävedalens AIK
76:208:407:09Guld
11
Sofie Johansson
OK Linné
76:248:417:13Guld
12
Ida Wikström Holmgren
IFK Lidingös Skid o OK
77:058:467:54Silver
13
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
77:378:498:26Silver
14
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
78:308:559:19Silver
15
Anna Mårsell
Stora Tuna OK
78:398:569:28Silver
16
Petra Thomasson
Leksands OK
79:479:0410:36Silver
17
Kicki Skog
Tullinge SK
81:349:1612:23Silver
18
Sofia Forsgren
OK Skogsfalken
81:569:1912:45Silver
19
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
82:009:1912:49Silver
20
Louise Göthfors
Göteborg-Majorna OK
84:259:3615:14Silver
21
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
84:469:3815:35Silver
22
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
85:149:4116:03Silver
23
Johanna Bygdell
Halmstad OK
86:379:5117:26Silver
24
Sofi Thorsell
Västerås SOK
87:129:5518:01Silver
25
Annica Gustafsson
IF Thor
89:2710:1020:16Silver
26
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
93:1010:3523:59Silver
27
Helena Andersson
OK Tisaren
95:3010:5126:19Silver
28
Alexandra Vejedal
IFK Lidingös Skid o OK
98:2911:1129:18Silver
29
Frida Andersson
Falkenbergs OK
110:1912:3241:08
Lena Eliasson
Stora Tuna OK
Ej godkänd
 
H21 14830 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
96:446:310:00Guld
2
Mattias Millinger
OK Linné
98:326:391:48Guld
3
Anders Holmberg
Järla IF OK
98:506:402:06Guld
4
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
99:586:443:14Guld
5
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
100:326:473:48Guld
6
Martin Johansson
IFK Moras OK
100:526:484:08Guld
7
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
101:036:494:19Guld
8
Niclas Jonasson
Leksands OK
102:206:545:36Guld
9
Jan Troeng
OK Linné
102:506:566:06Guld
10
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
103:186:586:34Guld
11
Tobias Noborn
IFK Göteborg
103:256:586:41Guld
12
Mats Troeng
OK Linné
103:416:596:57Guld
13
William Lind
Sävedalens AIK
104:257:027:41Guld
14
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
105:087:058:24Guld
15
Mikael Olofsson
IFK Göteborg
105:317:078:47Guld
16
Martin Larsson
IFK Göteborg
105:447:089:00Guld
17
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
106:247:109:40Guld
18
Jonas Engström
OK Hällen
106:347:119:50Guld
19
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
107:077:1310:23Silver
20
Johan Höij
OK Linné
108:437:2011:59Silver
21
Marius Mazulis
Malungs OK Skogsmårdarna
109:077:2112:23Silver
22
Thomas Asp
IFK Göteborg
109:297:2312:45Silver
23
Kalle Dalin
Leksands OK
110:237:2713:39Silver
24
Daniel Nilsson
OK Skogsfalken
111:457:3215:01Silver
25
Crister Nygren
Norbergs OK
112:377:3615:53Silver
26
Pål Skogtjärn
Södertälje-Nykvarn Orientering
112:397:3615:55Silver
27
Mattias Niggli
Ulricehamns OK
113:547:4117:10Silver
28
Anders Österlund
Västerås SOK
114:277:4317:43Silver
29
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
118:418:0021:57Silver
30
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
119:458:0423:01Silver
31
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
124:108:2227:26Silver
32
Per Sjögren
KFUM Örebro OK
124:208:2327:36Silver
33
Michal Horacek
Södertälje-Nykvarn Orientering
127:048:3430:20Silver
34
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
135:379:0938:53Silver
Patrik Martner
Leksands OK
Ej godkänd
 
D20 7850 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sara Eskilsson
Haninge SOK
68:348:440:00Guld
2
Caroline Gustavsson
Istrums SK
70:128:571:38Guld
3
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
70:369:002:02Guld
4
Elsa Jansson
Främmestads IK
72:269:143:52Guld
5
Lina Sundqvist
OK Kåre
74:119:275:37Guld
6
Sofia Törnqvist
Alfta-Ösa OK
74:409:316:06Guld
7
Frida Bakkman
SOK Viljan
75:039:346:29Guld
8
Eva Svensson
IFK Moras OK
76:019:417:27Silver
9
Maria Arvidsson
Kalmar OK
76:109:427:36Silver
10
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
76:559:488:21Silver
11
Karin Persson
Hagaby GOIF
77:109:508:36Silver
12
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
78:219:599:47Silver
13
Helena Lidhage
Ulricehamns OK
79:0810:0510:34Silver
14
Josefine Carlsson
SOK Viljan
79:2710:0710:53Silver
15
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
80:0610:1211:32Silver
16
Helena Strand
OK Landehof
80:5810:1912:24Silver
17
Johanna Hallberg
IFK Moras OK
81:1110:2112:37Silver
18
Fredrika Vångell
Linköpings OK
81:5810:2613:24Silver
19
Ida Johansson
IFK Moras OK
82:0810:2813:34Silver
20
Linn Pettersson
Tullinge SK
82:3610:3114:02Silver
21
Linnea Börjars
Kils OK
83:1810:3714:44Silver
22
Jonna Samuelsson
OK 64 Torpa
84:1110:4315:37Silver
23
Anastasiia Danylova
Stora Tuna OK
87:4511:1119:11Silver
24
Lovisa Berg
OK Milan
89:1711:2220:43Silver
25
Maria Schmiterlöw
Hjobygdens OK
90:1511:3021:41Silver
26
Elin Kristoffersson
Alfta-Ösa OK
90:4211:3322:08Silver
27
Sanna Eriksson
IF Rigor
91:2211:3822:48Silver
28
Elin Hamrefors
OK Landehof
93:0211:5124:28Silver
29
Kristin Boman
SOK Viljan
94:2012:0125:46Silver
 
H20 10810 meter30 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
72:396:430:00Guld
2
Anton Östlin
Linköpings OK
74:386:541:59Guld
3
Emil Andersson
Ärla IF
75:357:002:56Guld
4
Stepan Kodeda
IFK Moras OK
76:057:023:26Guld
5
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
78:267:155:47Guld
6
Thomas Carlsson
Rehns BK
78:317:165:52Guld
7
Pelle Engstrand
Rehns BK
78:567:186:17Guld
8
Johan Aronsson
OK Tisaren
79:027:196:23Guld
9
Rasmus Leo
Bredaryds SOK
79:177:206:38Guld
10
Markus Johansson
IFK Göteborg
79:447:237:05Guld
11
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
79:457:237:06Guld
12
Patrik Karlsson
Växjö OK
80:297:277:50Guld
13
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
80:307:277:51Guld
14
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
81:467:349:07Silver
15
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
82:147:369:35Silver
16
Petter Eriksson
OK Rodhen
82:247:379:45Silver
17
Jan Benes
Rehns BK
83:317:4410:52Silver
18
Daniel Attås
OK Tisaren
83:347:4410:55Silver
19
Rickard Rosgren
OK Njudung
84:007:4611:21Silver
20
Emil Tengvall
Vänersborgs SK
84:447:5012:05Silver
21
Erik Pettersson
Visborgs OK
85:147:5312:35Silver
22
Jimmy Larsson
Malungs OK Skogsmårdarna
85:567:5713:17Silver
23
Johan Eriksson
Gävle OK
86:207:5913:41Silver
24
Linus Karlsson Mood
Rehns BK
89:288:1716:49Silver
25
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
89:398:1817:00Silver
26
Karl Levin
OK Tyr
89:438:1817:04Silver
27
Erik Liljequist
OK Älme
91:338:2818:54Silver
28
Emil Backlund
Dalaportens OL
92:348:3419:55Silver
29
Johan Hamelius
Stora Tuna OK
95:118:4822:32Silver
30
Mikael Andersson
Korsnäs IF OK
96:178:5423:38Silver
 
D18 6020 meter31 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
51:138:300:00Guld
2
Beata Falk
Hagaby GOIF
53:538:572:40Guld
3
Anna Forsberg
OK Kolmården
53:548:572:41Guld
4
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
58:379:447:24Silver
5
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
58:459:467:32Silver
6
Kristin Löfgren
Järfälla OK
61:2210:1210:09Silver
7
Alva Olsson
Västerås SOK
61:4910:1610:36Silver
8
Linnea Längberg
Järla IF OK
62:1110:2010:58Silver
9
Marie Pettersson
OK Djerf
62:4810:2611:35Silver
10
Lisa Larsen
Täby OK
64:2610:4213:13Silver
11
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
64:5210:4713:39Silver
12
Sanna Svensson
Främmestads IK
65:3810:5414:25Silver
13
Therese Klintberg
Eksjö SOK
65:4710:5614:34Silver
14
Kristin Jansson
Västvärmlands OK
66:2011:0115:07Silver
15
Anna Bachman
Täby OK
67:0011:0815:47Silver
16
Katarina Svahn
IFK Moras OK
67:0311:0815:50Silver
17
Elin Ström
Tullinge SK
67:4011:1416:27Silver
18
Benita Hansson
Gotlands Bro OK
67:4611:1516:33Silver
19
Mia Kaisajuntti
OK Skogsfalken
68:2011:2117:07Silver
20
Emma Carlsson
Skarpnäcks OL
68:2211:2117:09Silver
21
Hanna Axelsson
OK Skogshjortarna
71:1111:4919:58Silver
22
Ellen Jansson
Järla IF OK
72:3612:0421:23Silver
23
Rebecka Nylin
OK Tisaren
77:1612:5026:03Brons
24
Lisa Pettersson
OK Dacke
77:5612:5726:43Brons
25
Lina Blomqvist
OK Skogsfalken
78:1913:0127:06Brons
26
Lina Sandström
OK Stigen
80:2013:2129:07
27
Camilla Lundgren
Kils OK
84:2114:0133:08
28
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
92:5715:2641:44
29
Lovisa Ljung
OK Njudung
101:5216:5550:39
Emeli Pettersson
Tullinge SK
Ej godkänd
Kristin Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
 
H18 9220 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Boström
Järla IF OK
62:396:480:00Guld
2
Erik Johansson
Halmstad OK
63:246:530:45Guld
3
Anton Tynong
Gävle OK
64:307:001:51Guld
4
Victor Silvemark
Dalaportens OL
65:517:093:12Guld
5
Olle Kalered
Skogspojkarnas OK
66:277:123:48Guld
6
Jerker Lysell
Rehns BK
67:177:184:38Guld
6
Kalle Johansson
Halmstad OK
67:177:184:38Guld
8
Jesper Lysell
Rehns BK
67:287:194:49Guld
9
Gustav Bergman
OK Ravinen
68:377:275:58Guld
10
Anders Carlsson
Halmstad OK
70:517:418:12Silver
11
Jakob Wallenhammar
Hagaby GOIF
71:047:428:25Silver
12
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
71:177:448:38Silver
13
Johan Runesson
OK Tisaren
71:447:479:05Silver
14
Rassmus Andersson
Stora Tuna OK
71:477:479:08Silver
15
Erik Pettersson
Rotebro IS OK
72:097:509:30Silver
16
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
72:487:5410:09Silver
17
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
73:057:5610:26Silver
18
Kent Ohlsson
Haninge SOK
74:268:0411:47Silver
19
Henrik Berg
Bromma-Vällingby SOK
74:428:0612:03Silver
20
Hans Persson
Skogslöparna
75:048:0912:25Silver
21
Andreas Peterson
Hagaby GOIF
75:298:1112:50Silver
22
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
76:158:1613:36Silver
23
Marcus Andersson
OK Pan-Kristianstad
76:398:1914:00Silver
24
Oscar Vångell
Linköpings OK
78:178:2915:38Silver
25
Simon Christoferson
Tormestorps IF
79:368:3816:57Silver
26
Martin Lindeberg
Ringsjö OK
81:148:4918:35Silver
27
Gustav Nordström
Gävle OK
85:309:1622:51Silver
28
Emil Jönsson
Halmstad OK
86:019:2023:22Silver
29
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
102:5411:1040:15