SM Långdistans, Kval

2007-09-15

Arrangörer: OK Löftan | Fjärås AIK | IF Rigor

Nivå:
Nationell
Anmälda:
577
Form:
Individuell
Startande:
540
Distans:
Lång
Fullföljande:
506
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21a 5830 meter27 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Simone Niggli-Luder
Ulricehamns OK
48:028:140:00Guld
2
Åsa Hellqvist
OK Skogsfalken
51:168:483:14Guld
3
Anna Mårsell
Stora Tuna OK
52:148:584:12Guld
4
Emma Andersson
Sävedalens AIK
53:519:145:49Guld
5
Frida Andersson
Falkenbergs OK
53:549:155:52Guld
6
Petra Thomasson
Leksands OK
57:129:499:10Silver
7
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
57:159:499:13Silver
8
Helena Andersson
OK Tisaren
57:179:509:15Silver
9
Kicki Skog
Tullinge SK
57:439:549:41Silver
10
Sofi Thorsell
Västerås SOK
58:2610:0110:24Silver
11
Frida Nero
Ronneby OK
58:3710:0310:35Silver
12
Elin Dahlstedt-Tysk
Leksands OK
58:5910:0710:57Silver
13
Åsa Lindqvist
Umeå OK
59:5310:1611:51Silver
14
Linnea Lidström
OK Landehof
59:5410:1611:52Silver
15
Søes Signe
IFK Lidingös Skid o OK
60:3910:2412:37Silver
16
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
60:4710:2612:45Silver
17
Anna Niklasson
Linköpings OK
61:0310:2813:01Silver
18
Lina Svensson
OK Skogsfalken
61:5110:3713:49Silver
19
Anna Elffors
OK Orion
63:3010:5415:28Silver
20
Susanne Rutqvist
IFK Umeå
64:2111:0216:19Silver
21
Jana Macinská
OK Orion
64:2311:0316:21Silver
22
Ellinor Fransson
Ärla IF
64:5111:0716:49Silver
23
Hanna Svensson
Ulricehamns OK
65:2711:1417:25Silver
24
Ingela Alvmyren
Halmstad OK
65:4211:1617:40Silver
25
Emma Green
Sävedalens AIK
65:5511:1817:53Silver
26
Amie Samuelsson
OK 64 Torpa
76:3613:0828:34
27
Sofia Lundberg
Göteborg-Majorna OK
86:5814:5538:56
 
D21b 5700 meter29 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Eliasson
Stora Tuna OK
47:598:250:00Guld
2
Emma Engstrand
Stora Tuna OK
50:208:502:21Guld
3
Katarina Borg
Södertälje-Nykvarn Orientering
51:239:013:24Guld
4
Carina Svensson
Bredaryds SOK
51:299:023:30Guld
5
Annica Gustafsson
IF Thor
53:299:235:30Silver
6
Johanna Bygdell
Halmstad OK
53:379:245:38Silver
7
Sofia Forsgren
OK Skogsfalken
54:449:366:45Silver
8
Johanna Gunnarsson
OK Hällen
55:059:407:06Silver
9
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
56:099:518:10Silver
10
Louise Göthfors
Göteborg-Majorna OK
56:129:528:13Silver
11
Cecilia Bratt
OK Orion
56:259:548:26Silver
12
Anna-Karin Mattsson
Skattkärrs IF
56:439:578:44Silver
13
Josefine Engström
Alfta-Ösa OK
58:2910:1610:30Silver
14
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
58:3110:1610:32Silver
15
Eva Öhlund
Ulricehamns OK
60:2210:3512:23Silver
16
Johanna Berggren
Sävedalens AIK
60:2410:3612:25Silver
17
Åsa Franzén
Södertälje-Nykvarn Orientering
61:0010:4213:01Silver
18
Emma Öberg
OK Hällen
61:2310:4613:24Silver
19
Johanna Jonsson
IK Hakarpspojkarna
62:5411:0214:55Silver
20
Lin Eriksson
Linköpings OK
63:1411:0615:15Silver
21
Emma Johansson
Domnarvets GOIF
63:4411:1115:45Silver
22
Elgh Karin
Sävedalens AIK
64:1811:1716:19Silver
23
Elisabet Larsson
Göteborg-Majorna OK
65:0111:2417:02Silver
24
Linda Byström
IF Thor
65:3511:3017:36Silver
25
Tiina Laas
OK Skogshjortarna
67:4911:5419:50Silver
26
Anna Olsson
Lunds OK
68:2011:5920:21Brons
27
Emma Isaksson
Skogslöparna
68:5712:0620:58Brons
28
Isabell Håkansson
Sävedalens AIK
76:4413:2828:45
Johanna Svensson
OK Hällen
Ej godkänd
 
D21c 5670 meter28 startande, 27 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Annika Billstam
OK Linné
48:238:320:00Guld
2
Elin Andersson-Skantze
Järla IF OK
50:128:511:49Guld
3
Lina Bäckström
OK Linné
50:518:582:28Guld
4
Helena Jansson
IF Hagen
51:539:093:30Guld
5
Malin Sand
IFK Lidingös Skid o OK
51:549:093:31Guld
6
Sofie Johansson
OK Linné
53:559:315:32Guld
7
Ida Wikström Holmgren
IFK Lidingös Skid o OK
55:579:527:34Silver
8
Alexandra Vejedal
IFK Lidingös Skid o OK
56:119:557:48Silver
9
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
56:339:588:10Silver
10
Linnea Gustavsson
Visborgs OK
56:4310:008:20Silver
11
Jenny Bagge Johansson
Halmstad OK
57:0610:048:43Silver
12
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
57:1110:058:48Silver
13
Annica Påhlstorp
IFK Göteborg
57:4010:109:17Silver
14
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
59:0510:2510:42Silver
15
Lotta Saetre
OK Orinto
60:0410:3611:41Silver
16
Windevall Anna
Sävedalens AIK
61:3810:5213:15Silver
16
Susanna Mårtensson
Stora Tuna OK
61:3810:5213:15Silver
18
Emma Andersson
Ärla IF
62:1110:5813:48Silver
19
Johanna Lindberg
OK Denseln
64:0011:1715:37Silver
20
Sara Johansson
Kristinehamns OK
64:0511:1815:42Silver
21
Sofia Gustafson
Sävedalens AIK
66:0411:3917:41Silver
22
Sara Helander
Domnarvets GOIF
68:2912:0520:06Silver
23
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
69:0212:1120:39Brons
24
Andrea Westerdahl
Linköpings OK
73:3812:5925:15Brons
25
Marie-Louise Johansson
Göteborg-Majorna OK
74:3413:0926:11
26
Maria Ivermark
Istrums SK
75:5713:2427:34
27
Marie Fransson
Lunds OK
80:4714:1532:24
Maria Magnusson
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
 
H21a 9420 meter30 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
62:436:390:00Guld
2
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
66:007:003:17Guld
3
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
67:037:074:20Guld
4
Michal Horacek
Södertälje-Nykvarn Orientering
67:117:084:28Guld
5
William Lind
Sävedalens AIK
67:397:114:56Guld
6
Crister Nygren
Norbergs OK
68:407:175:57Guld
7
Kalle Dalin
Leksands OK
71:257:358:42Silver
8
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
71:397:368:56Silver
9
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
72:047:399:21Silver
10
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
72:117:409:28Silver
11
Pavlo Ushkvarok
Stora Tuna OK
72:507:4410:07Silver
12
Per Brolund
OK Denseln
73:007:4510:17Silver
13
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
73:397:4910:56Silver
14
Albert Mollén
OK Denseln
74:007:5111:17Silver
15
Jakob Jansson
Järla IF OK
74:187:5311:35Silver
16
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
74:207:5311:37Silver
17
Johan Hellman
OK Tyr
75:358:0112:52Silver
18
Petter Haraldsson
IFK Lidingös Skid o OK
76:218:0613:38Silver
19
Henrik Eriksson
Sävedalens AIK
76:368:0813:53Silver
20
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
76:418:0813:58Silver
21
Isak Bergman
Södertälje-Nykvarn Orientering
78:398:2115:56Silver
22
Ulrik Imberg
OK Linné
79:238:2616:40Silver
23
Greger Tysk
Leksands OK
79:508:2817:07Silver
24
Magnus Carlstedt
Sävedalens AIK
82:448:4720:01Silver
25
Kalle Larsson
OK Linné
84:288:5821:45Silver
26
Truls Persson
IFK Göteborg
86:379:1223:54Silver
27
Rasmus Grönlund
Lunds OK
91:289:4328:45Brons
28
Karl Tiselius
Dalaportens OL
95:5610:1133:13
Kristoffer Sideby
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
Fredrik Noborn
OK Linné
Ej godkänd
 
H21b 9460 meter30 startande, 28 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jan Troeng
OK Linné
66:447:030:00Guld
2
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
68:417:161:57Guld
3
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
69:077:182:23Guld
4
Marius Mazulis
Malungs OK Skogsmårdarna
69:167:192:32Guld
5
Andreas Jansson
IK Hakarpspojkarna
69:377:222:53Guld
6
Niclas Jonasson
Leksands OK
70:057:253:21Guld
7
Anders Österlund
Västerås SOK
71:157:324:31Guld
8
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
71:257:334:41Guld
9
Per Sjögren
KFUM Örebro OK
71:327:344:48Guld
10
Casper Giding
IFK Lidingös Skid o OK
73:537:497:09Guld
11
Fredrik Pettersson
Linköpings OK
74:297:527:45Silver
12
Mattias Karlsson
Växjö OK
75:207:588:36Silver
12
David Bejlum
Vänersborgs SK
75:207:588:36Silver
14
Yuri Omelchenko
OK Orion
75:277:598:43Silver
15
Joakim Hederskog
IK Hakarpspojkarna
75:327:598:48Silver
16
Lukas Peterson
IFK Umeå
75:478:019:03Silver
17
Emil Lauri
IFK Lidingös Skid o OK
76:048:029:20Silver
18
Anders Axenborg
Göteborg-Majorna OK
77:198:1010:35Silver
18
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
77:198:1010:35Silver
20
Per-Anders Eggertsen
IFK Göteborg
80:028:2813:18Silver
21
Johan Lindahl
Täby OK
80:158:2913:31Silver
22
Greger Berglund
IFK Lidingös Skid o OK
81:458:3815:01Silver
23
Anders Påhlman
Istrums SK
82:088:4115:24Silver
24
Rickard Svensson
Västerås SOK
82:108:4115:26Silver
25
Josef Nordlund
OK Linné
83:138:4816:29Silver
26
Henrik Olsson
Täby OK
83:468:5117:02Silver
27
Linus Larsson
FK Göingarna
85:169:0118:32Silver
28
Mikael Lundqvist
Falkenbergs OK
90:319:3423:47Silver
Jan Johansson
IFK Umeå
Ej godkänd
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
 
H21c 9370 meter33 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Holmberg
Järla IF OK
62:166:390:00Guld
2
Mattias Millinger
OK Linné
65:116:572:55Guld
3
Patrik Martner
Leksands OK
66:237:054:07Guld
4
Daniel Nilsson
OK Skogsfalken
66:457:074:29Guld
5
Mikael Olofsson
IFK Göteborg
66:497:084:33Guld
5
Jonas Engström
OK Hällen
66:497:084:33Guld
7
Magnus Palm
Göteborg-Majorna OK
67:067:104:50Guld
8
Johan Höij
OK Linné
67:487:145:32Guld
9
Jakob Lööf
OK Pan-Kristianstad
67:587:155:42Guld
10
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
68:297:196:13Guld
11
Emil Wingstedt
Växjö OK
69:357:267:19Guld
12
Erik Engstrand
IFK Göteborg
70:067:297:50Silver
13
Ulf Troeng
OK Linné
70:237:318:07Silver
14
Tomas Stenström
OK Linné
70:467:338:30Silver
15
Oskar Carlborg
Nyköpings OK
72:037:419:47Silver
16
Per Carlborg
Nyköpings OK
72:467:4610:30Silver
17
Markus Martinelle
Gävle OK
73:327:5111:16Silver
18
Christian Håkansson
Ronneby OK
73:417:5211:25Silver
19
Håkan Gunnarsson
OK Orion
74:558:0012:39Silver
20
Lars-Håkan Bengtsson
Gävle OK
76:208:0914:04Silver
21
Jan Johansson
KFUM Örebro OK
78:218:2216:05Silver
22
Henrik Lundgren
Sävedalens AIK
79:398:3017:23Silver
23
Andreas Johansson
IFK Göteborg
80:398:3618:23Silver
24
Jesper Håkansson
FK Göingarna
81:008:3918:44Silver
25
Anders Hultgren
IFK Lidingös Skid o OK
81:108:4018:54Silver
26
Martin Ivarsson
Vänersborgs SK
82:048:4619:48Silver
27
Robbin Kantarp
OK Hällen
82:188:4720:02Silver
28
Mikael Andersson
IK Hakarpspojkarna
83:288:5421:12Silver
29
Joakim Berglund
Sävedalens AIK
84:399:0222:23Silver
30
Fredrik Persson
OK Pan-Kristianstad
90:349:4028:18Brons
Henrik Jansson
OK Tisaren
Ej godkänd
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
Ej godkänd
Peder Kock
Rehns BK
Ej godkänd
 
H21d 9350 meter32 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
64:496:560:00Guld
2
Pål Skogtjärn
Södertälje-Nykvarn Orientering
65:237:000:34Guld
3
Martin Larsson
IFK Göteborg
65:407:010:51Guld
4
Martin Johansson
IFK Moras OK
65:597:031:10Guld
5
Tobias Noborn
IFK Göteborg
67:007:102:11Guld
6
Mats Troeng
OK Linné
67:417:142:52Guld
7
Daniel Andreas Wernerss
Göteborg-Majorna OK
67:577:163:08Guld
8
Thomas Asp
IFK Göteborg
68:127:183:23Guld
9
Mattias Niggli
Ulricehamns OK
68:167:183:27Guld
10
Björn Widén
Södertälje-Nykvarn Orientering
68:297:193:40Guld
11
Tomas Hallmén
OK Tisaren
69:217:254:32Guld
12
Erik Rost
Malungs OK Skogsmårdarna
69:227:254:33Guld
13
Mattias Johansson
IFK Lidingös Skid o OK
69:237:254:34Guld
14
Henrik Löfås
Stora Tuna OK
69:547:295:05Guld
15
Tommy Lindberg
OK Roslagen
70:267:325:37Guld
16
Tobias Wahlgren
IK Hakarpspojkarna
71:087:366:19Guld
17
Anders Kleist
OK Denseln
71:527:417:03Guld
18
Jens Molin
Södertälje-Nykvarn Orientering
72:107:437:21Silver
19
Jörgen Ohlin
OK Linné
72:137:437:24Silver
20
Martin Hammarberg
Malungs OK Skogsmårdarna
74:007:559:11Silver
21
Rikard Pentonen
Hestra IF
74:508:0010:01Silver
22
Dan Norin
Gävle OK
75:278:0410:38Silver
22
Stefan Sjölund
Skogslöparna
75:278:0410:38Silver
24
Ivan Forsgren
OK Tisaren
76:018:0811:12Silver
25
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
76:088:0911:19Silver
26
Gunnar Elveljung
IFK Göteborg
81:518:4517:02Silver
27
Hans Brolund
OK Denseln
87:449:2322:55Silver
28
Elis Bengtsson
Malungs OK Skogsmårdarna
89:529:3725:03Silver
29
Anders Jansson
Täby OK
95:4610:1530:57Brons
Jacob Johansson
Falkenbergs OK
Ej godkänd
Mats Röjgård
OK Kolmården
Ej godkänd
Tobias Thorsson
IK Trenne Ullared
Ej godkänd
 
D20a 4610 meter24 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Martina Karlsson
IK Hakarpspojkarna
40:348:480:00Guld
2
Frida Bakkman
SOK Viljan
40:408:490:06Guld
3
Ida Johansson
IFK Moras OK
40:528:520:18Guld
4
Caroline Gustavsson
Istrums SK
41:369:011:02Guld
5
Sanna Eriksson
IF Rigor
42:219:111:47Guld
6
Frida Aspnäs
Sidensjö IK
42:299:131:55Guld
7
Eva Svensson
IFK Moras OK
43:089:212:34Guld
8
Johanna Hallberg
IFK Moras OK
44:009:333:26Guld
9
Anastasiia Danylova
Stora Tuna OK
45:279:524:53Guld
10
Helena Lidhage
Ulricehamns OK
45:409:545:06Guld
11
Fredrika Vångell
Linköpings OK
46:2510:045:51Silver
12
Josefine Carlsson
SOK Viljan
47:1310:156:39Silver
13
Kristin Boman
SOK Viljan
47:4610:227:12Silver
14
Jonna Samuelsson
OK 64 Torpa
47:5310:237:19Silver
15
Maria Schmiterlöw
Hjobygdens OK
48:4910:358:15Silver
16
Sofia Adolfsson
OK Kåre
49:1510:418:41Silver
17
Maria Brodin
OK Djerf
49:3810:469:04Silver
18
Ida-Maria Svensson
Lidköpings VSK
50:5411:0210:20Silver
19
Matilda Österberg
Linköpings OK
54:3211:5013:58Silver
20
Kristin Ander
OK Landehof
54:3711:5114:03Silver
21
Malin Sundqvist
Tullinge SK
56:5112:2016:17Silver
22
Karin Hedberg
OK Linné
58:2612:4117:52Brons
23
Susanne De Bourg
Ronneby OK
63:2813:4622:54
Hanna Sunnerheim Sjöberg
OK Linné
Ej godkänd
 
D20b 4620 meter22 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Elsa Jansson
Främmestads IK
40:148:430:00Guld
2
Karin Persson
Hagaby GOIF
42:139:081:59Guld
3
Maria Arvidsson
Kalmar OK
42:189:092:04Guld
4
Sara Eskilsson
Haninge SOK
42:289:122:14Guld
5
Maria Jonsson
Midälva OK
42:319:122:17Guld
6
Lina Strand
Göteborg-Majorna OK
44:019:323:47Guld
7
Sofia Törnqvist
Alfta-Ösa OK
44:469:414:32Guld
8
Linnéa Johnsson
OK Nackhe
45:149:475:00Guld
9
Lina Sundqvist
OK Kåre
45:239:495:09Guld
10
Helena Strand
OK Landehof
46:039:585:49Silver
11
Linn Pettersson
Tullinge SK
47:3310:187:19Silver
12
Linnea Börjars
Kils OK
48:0710:257:53Silver
13
Lovisa Berg
OK Milan
49:1410:399:00Silver
14
Elin Kristoffersson
Alfta-Ösa OK
49:5510:489:41Silver
15
Elin Hamrefors
OK Landehof
50:4610:5910:32Silver
16
Elin Karlsson
Turebergs IF
55:1411:5715:00Silver
17
Anna Månsson
OK Löftan
55:2612:0015:12Silver
18
Anna-Lotta Irevall
Tjällmo-Godegårds OK
57:3112:2717:17Silver
19
Michelle Johansson
Idefjordens SK
60:0913:0119:55Brons
20
Emma Larsson
Sol Tranås
70:2815:1530:14
21
Jenny Adolfsson
Lerums SOK
79:2117:1139:07
Josefin Bengtsson
Långhundra IF
Ej godkänd
 
H20a 7810 meter26 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stepan Kodeda
IFK Moras OK
60:367:460:00Guld
2
Oscar Stensson-Bohman
Nybro OK
63:268:072:50Guld
3
Emil Tengvall
Vänersborgs SK
63:288:082:52Guld
4
Johan Aronsson
OK Tisaren
63:588:113:22Guld
5
Johan Strand
Göteborg-Majorna OK
64:328:163:56Guld
6
Erik Ivarsson Sandberg
OK Denseln
65:028:204:26Guld
7
Rickard Rosgren
OK Njudung
67:108:366:34Guld
8
Emil Backlund
Dalaportens OL
67:128:366:36Guld
9
Jimmy Larsson
Malungs OK Skogsmårdarna
67:398:407:03Guld
10
Johan Hamelius
Stora Tuna OK
69:128:528:36Silver
11
Johan Wikström
OK Tyr
70:028:589:26Silver
12
Linus Lauri
OK Tisaren
70:219:009:45Silver
13
Niklas Olofsson-Bierfeldt
Ärla IF
70:309:029:54Silver
14
Mikael Kristensson
OK Torfinn
70:329:029:56Silver
15
Niclas Tjernlund
OK Vilse 87
71:289:0910:52Silver
16
Jonathan Svensson
Växjö OK
71:479:1111:11Silver
17
Rickard Ericsson
Kristinehamns OK
71:579:1311:21Silver
18
Patrik Lindeberg
Hjärnarps GH OL
72:319:1711:55Silver
19
Niklas Profors
Köping-Kolsva OK
75:289:4014:52Silver
20
Gabriel Ireståhl
Sol Tranås
75:479:4215:11Silver
21
David Holmström
OK Roslagen
81:1110:2420:35Silver
22
Erik Pettersson
Nyköpings OK
83:5510:4523:19Silver
23
Robin Johansson
OK Skogsfalken
91:0611:4030:30Brons
24
Erik Melén
Motala AIF OL
91:0811:4030:32Brons
25
Simon Lindberg
Västerås SOK
95:4812:1635:12
Karl Jansson
Främmestads IK
Ej godkänd
 
H20b 7840 meter29 startande, 29 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Liljequist
OK Älme
60:437:450:00Guld
2
Emil Andersson
Ärla IF
61:167:490:33Guld
3
Pelle Engstrand
Rehns BK
62:087:561:25Guld
4
Petter Eriksson
OK Rodhen
62:267:581:43Guld
5
Jan Benes
Rehns BK
63:268:052:43Guld
6
Thomas Carlsson
Rehns BK
63:588:103:15Guld
7
Mikael Andersson
Korsnäs IF OK
64:498:164:06Guld
8
Karl Levin
OK Tyr
65:288:214:45Guld
9
Johan Eriksson
Gävle OK
65:388:224:55Guld
10
Erik Pettersson
Visborgs OK
66:538:326:10Guld
11
Ola Nyberg
OK Pan-Kristianstad
67:178:356:34Guld
12
Emanuel Winblad
Linköpings OK
67:488:397:05Guld
13
Mattias Andersson
OK Tisaren
67:528:397:09Guld
14
Emil Johansson
OK Tisaren
69:188:508:35Silver
15
Samuel Andersson
IK Gandvik
69:498:549:06Silver
16
Jonathan Rosendahl
Västerås SOK
69:588:559:15Silver
17
Jonas Wallin
Vänersborgs SK
70:559:0310:12Silver
18
Oskar Eklöf
IK Ymer
72:289:1511:45Silver
19
Mattias Jonsson
Nybro OK
73:269:2212:43Silver
20
Tomas Reibring
Nyköpings OK
73:349:2312:51Silver
21
Markus Nilsson
OK Nackhe
75:319:3814:48Silver
22
Erik Memmi
Halmstad OK
77:489:5517:05Silver
23
Emil Hyttinen
Eskilstuna OL
83:1510:3722:32Silver
24
Lukas Gustavsson
Linköpings OK
85:2310:5324:40Silver
25
Sebastian Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
85:5210:5725:09Silver
26
Lars Lundström
IF Hallby
87:1311:0726:30Brons
27
Linus Bohman
Hjärnarps GH OL
88:3711:1827:54Brons
28
Jonas Andersson
IF Rigor
94:1712:0233:34
29
Anton Udd
Markbygdens OK
97:5712:3037:14
 
H20c 7780 meter27 startande, 25 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Filip Dahlgren
Hagaby GOIF
59:167:370:00Guld
2
Ola Martner
Göteborg-Majorna OK
59:497:410:33Guld
3
Anton Östlin
Linköpings OK
60:397:481:23Guld
4
Daniel Attås
OK Tisaren
61:437:562:27Guld
5
Rasmus Leo
Bredaryds SOK
62:368:033:20Guld
6
David Lingfors
IK Hakarpspojkarna
63:008:063:44Guld
7
Patrik Karlsson
Växjö OK
63:378:114:21Guld
8
Markus Johansson
IFK Göteborg
64:358:185:19Guld
9
Mikael Eliasson
Göteborg-Majorna OK
65:118:235:55Guld
10
Linus Karlsson Mood
Rehns BK
66:598:377:43Silver
11
Patrik Lind
Ärla IF
67:558:448:39Silver
12
Johan Andersson
Järla IF OK
69:048:539:48Silver
13
Fredrik Johansson
Bredaryds SOK
70:319:0411:15Silver
14
Simon Andersson
Forsa OK
70:379:0511:21Silver
15
Emil Kalered
Skogspojkarnas OK
70:599:0711:43Silver
16
Martin Hederskog
Malungs OK Skogsmårdarna
71:189:1012:02Silver
17
Tobias Killmann
OK Tyr
72:229:1813:06Silver
18
Niklas Serrander
Södertälje-Nykvarn Orientering
72:339:2013:17Silver
19
Johan Olausson
OK Orion
73:539:3014:37Silver
20
Jens Öström
OK Tyr
74:559:3815:39Silver
21
Oskar Jacobson
OK Tisaren
75:139:4015:57Silver
22
Andreas Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
77:349:5818:18Silver
23
Niklas Olsson
Täby OK
85:0810:5725:52Brons
24
David Modig
OK Alehof
87:3411:1528:18Brons
25
Jonas Olsson
OK 64 Torpa
110:5314:1551:37
Johan Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
Ej godkänd
Emil Svensson
Hjärnarps GH OL
Ej godkänd
 
D18a 4190 meter31 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristin Löfgren
Järfälla OK
35:598:350:00Guld
2
Jenny Bengtsson
Långhundra IF
39:099:213:10Guld
3
Lisa Pettersson
OK Dacke
39:219:233:22Guld
4
Hanna Axelsson
OK Skogshjortarna
39:539:313:54Guld
5
Linnea Längberg
Järla IF OK
40:139:364:14Silver
6
Kristin Edvardsen
Göteborg-Majorna OK
40:439:434:44Silver
7
Johanna Lönnkvist
Tullinge SK
41:029:485:03Silver
8
Lovisa Ljung
OK Njudung
41:379:565:38Silver
9
Ellen Jansson
Järla IF OK
41:479:585:48Silver
10
Camilla Lundgren
Kils OK
41:5310:005:54Silver
11
Nilsson Lovisa
Stora Tuna OK
41:5410:005:55Silver
12
Rebecka Adolfsson
OK Kåre
41:5910:016:00Silver
13
Julia Davidsson
OK Klemmingen
42:4110:116:42Silver
14
Frida Andersson
OK Dacke
43:3210:237:33Silver
15
Klara Wingstedt
Bodafors OK
43:3610:247:37Silver
16
Annika Blomberg
Göteborg-Majorna OK
43:5610:297:57Silver
17
Sara Profors
Köping-Kolsva OK
44:0110:308:02Silver
18
Julia Frisk
OK Orion
45:1010:479:11Silver
19
Kajsa Risby
OK Kåre
45:2810:519:29Silver
20
Rebecka Olsson
OK Skogsfalken
45:4010:549:41Silver
21
Linnéa Ivarsson Sandberg
OK Denseln
45:4810:569:49Silver
22
Sarah Tibell
Linköpings OK
46:0110:5910:02Silver
23
Stina Persson
Gamleby OK
46:5911:1311:00Silver
24
Frida Forsberg
OK Ravinen
47:2011:1811:21Silver
25
Maria Ohlsson
OK Dacke
47:4011:2311:41Silver
26
Charlotte Olsson
OK Denseln
49:1311:4513:14Silver
27
Lisa Lindström
Bredaryds SOK
51:2012:1515:21Brons
28
Josefine Nilsson
Helsingborgs SOK
51:5312:2315:54Brons
29
Lisa Johannesson
Trollhättans SOK
53:4212:4917:43Brons
30
Matilda Johansson
Lunds OK
54:0012:5318:01Brons
31
Stina Jeppsson
Lunds OK
60:1814:2324:19
 
D18b 4190 meter33 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Lönnkvist
Tullinge SK
37:348:580:00Guld
2
Alva Olsson
Västerås SOK
38:239:100:49Guld
3
Elin Ström
Tullinge SK
39:599:332:25Guld
4
Benita Hansson
Gotlands Bro OK
40:209:382:46Guld
5
Sofia Salomonsson
Vänersborgs SK
40:599:473:25Guld
6
Rebecka Nylin
OK Tisaren
41:439:574:09Guld
7
Mia Kaisajuntti
OK Skogsfalken
42:2610:084:52Silver
8
Katarina Svahn
IFK Moras OK
42:3110:094:57Silver
9
Malin Leijon-Lind
Haninge SOK
42:5510:155:21Silver
10
Lina Sandström
OK Stigen
43:3810:256:04Silver
10
Emeli Pettersson
Tullinge SK
43:3810:256:04Silver
12
Isabell Ring
OK Tyr
44:2410:366:50Silver
13
Elin Eriksson
Västvärmlands OK
44:3910:397:05Silver
14
Mathilda Carlsson
OK Stigen
45:2910:517:55Silver
15
Sanna Batz
Skarpnäcks OL
45:3510:538:01Silver
16
Malin Williamsson
Rånäs OK
46:3011:068:56Silver
17
Britta Norén
Boxholm-Mjölby OL
46:5711:129:23Silver
18
Angelica Rask
OK Enen
47:4411:2410:10Silver
18
Lina Mattsson
OK Kåre
47:4411:2410:10Silver
20
Ulrika Lindstam
Sol Tranås
47:4611:2410:12Silver
21
Rebecca Bjärrenholt
Rånäs OK
49:1611:4511:42Silver
22
Kristin Skaar
Ryda SK
50:5512:0913:21Silver
23
Malin Rylander
Stora Tuna OK
52:4812:3615:14Silver
24
Åsa Holmgren
Västerås SOK
54:1412:5716:40Brons
25
Lisa Rönnols
Täby OK
55:5213:2018:18Brons
26
Emma Lindgren
Visborgs OK
56:5213:3419:18Brons
27
Josefine Ahlbäck
OK Torfinn
57:2313:4219:49Brons
28
Anna Johansson
Haninge SOK
60:0414:2022:30
29
Maria Johansson
OK Löftan
60:1214:2222:38
30
Caroline Ivarsson
Lunds OK
64:0915:1926:35
Frida Hildingsson
Lunds OK
Ej godkänd
Linn Bylars
Forsa OK
Ej godkänd
Sofie Karlsson
Rånäs OK
Ej godkänd
 
D18c 4150 meter33 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Marie Pettersson
OK Djerf
36:458:510:00Guld
2
Lisa Larsen
Täby OK
38:269:161:41Guld
3
Beata Falk
Hagaby GOIF
38:279:161:42Guld
4
Anna Bachman
Täby OK
39:029:242:17Guld
5
Anna Forsberg
OK Kolmården
39:299:312:44Guld
6
Therese Klintberg
Eksjö SOK
40:209:433:35Guld
7
Kristin Jansson
Västvärmlands OK
41:3010:004:45Silver
8
Sanna Svensson
Främmestads IK
41:5110:055:06Silver
9
Emma Carlsson
Skarpnäcks OL
42:0710:095:22Silver
10
Lina Blomqvist
OK Skogsfalken
42:5610:216:11Silver
11
Svensson Elin
OK Skogsfalken
43:1910:266:34Silver
12
Lilian Forsgren
OK Tisaren
43:2010:276:35Silver
13
Lovisa Nilsson
Lerums SOK
44:1710:407:32Silver
14
Åsa Lindström
Bredaryds SOK
45:2610:578:41Silver
15
Josefin Bertilsson
FK Herkules
45:3410:598:49Silver
16
Hanna Johansson
Skattkärrs IF
46:4511:1610:00Silver
17
Elisabeth Åhman
Rånäs OK
46:5211:1810:07Silver
18
Linda Nilsson
Andrarums IF
47:2911:2710:44Silver
19
Elin Pramlid
OK Klemmingen
48:5511:4712:10Silver
20
Josefine Larsson
Sol Tranås
48:5611:4712:11Silver
21
Malin Settergren
Oskarströms OK
49:1611:5212:31Silver
22
Magdalena Olsson
IFK Moras OK
49:2811:5512:43Silver
23
Angelika Larsson
Örkelljunga FK
49:5412:0113:09Silver
24
Ida Petersson
IK Hakarpspojkarna
50:1812:0713:33Silver
25
Lisa Hallberg
IFK Moras OK
51:1212:2014:27Silver
26
Maja Dahlqvist
Storviks IF
51:4212:2714:57Silver
27
Terese Wängdahl
OK Gipen
54:0813:0317:23Brons
28
Louise Carlsson
Boxholm-Mjölby OL
57:0313:4520:18
29
Amanda Jonasson
Väsby OK
63:4015:2026:55
30
Josefin Sipola
Vittjärvs IK
65:1115:4228:26
31
Johanna Börjesson
FK Friskus-Varberg
69:0916:4032:24
Charlotte Ihrfors
IFK Lidingös Skid o OK
Ej godkänd
Kajsa Isaksson
Mullsjö SOK
Ej godkänd
 
H18a 5740 meter35 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Pettersson
Rotebro IS OK
43:177:320:00Guld
2
Erik Johansson
Halmstad OK
43:257:340:08Guld
3
Victor Silvemark
Dalaportens OL
43:557:390:38Guld
4
Simon Christoferson
Tormestorps IF
44:267:441:09Guld
5
Rassmus Andersson
Stora Tuna OK
44:587:501:41Guld
6
Emil Hjalmarsson
OK Njudung
45:337:562:16Guld
7
Richard Sjöholm
OK Pan-Kristianstad
45:437:582:26Guld
8
Emil Jönsson
Halmstad OK
46:098:022:52Guld
9
Olle Kalered
Skogspojkarnas OK
47:068:123:49Guld
10
Viktor Larsson
Hagaby GOIF
47:118:133:54Guld
11
Karl Walheim
Robertsfors IK
48:158:244:58Guld
12
Johan Sonesson
IFK Moras OK
51:599:038:42Silver
12
Rickard Börjesson
Hestra IF
51:599:038:42Silver
14
Mathias Hallmén
Rotebro IS OK
52:549:139:37Silver
15
Axel Mattsson
Järla IF OK
53:439:2110:26Silver
16
Viktor Hermansson
OK Stigen
54:089:2610:51Silver
17
Simon Andersson
OK Kullingshof
54:309:3011:13Silver
18
Petter Irewall
Tjällmo-Godegårds OK
54:409:3111:23Silver
19
Niklas Olofsson
Helsingborgs SOK
55:079:3611:50Silver
20
Andreas Allerhed
IFK Moras OK
55:339:4112:16Silver
21
Thom Barbus
OK Dacke
55:399:4212:22Silver
22
Erik Andersson
IK Gandvik
57:009:5613:43Silver
23
Simon Waller
OK Vargen
57:029:5613:45Silver
24
Johan Kärrström
Tullinge SK
58:0510:0714:48Silver
25
Tommy Söderberg
OK Hällen
58:0910:0814:52Silver
26
Erik Gustafsson
OK Nackhe
61:2810:4318:11Silver
27
David Hansson
Markbygdens OK
62:5710:5819:40Brons
28
Rasmus Elmelid
Ringsjö OK
64:4311:1621:26Brons
29
Niclas Eckhoff
Helsingborgs SOK
68:2711:5625:10
30
Emil Blomberg
Nyköpings OK
71:3112:2828:14
31
Daniel Nilsson
Andrarums IF
74:0212:5430:45
Olof Dahlgren
Hagaby GOIF
Ej godkänd
Olof Sandgren
OK Orion
Ej godkänd
Axel Bengtsson
Sol Tranås
Ej godkänd
Björn Öhrstrand
OK Orion
Ej godkänd
 
H18b 5750 meter37 startande, 31 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Olle Boström
Järla IF OK
42:297:230:00Guld
2
Gustav Bergman
OK Ravinen
44:147:421:45Guld
3
Jerker Lysell
Rehns BK
46:118:023:42Guld
4
Jesper Lysell
Rehns BK
48:048:225:35Silver
5
Gustav Nordström
Gävle OK
48:298:266:00Silver
6
Andreas Peterson
Hagaby GOIF
48:498:296:20Silver
6
Henrik Berg
Bromma-Vällingby SOK
48:498:296:20Silver
8
Kent Ohlsson
Haninge SOK
49:518:407:22Silver
9
Johan Runesson
OK Tisaren
50:058:437:36Silver
10
Marcus Andersson
OK Pan-Kristianstad
51:368:589:07Silver
11
Andreas Karlsson
Mariestads FK
53:109:1510:41Silver
12
Axel Wikström
Söders-Tyresö
54:049:2411:35Silver
13
Peter Eriksson
Linköpings OK
54:059:2411:36Silver
14
Oskar Ljungqvist
Kexholms SK
54:349:2912:05Silver
15
Daniel Örn
IK Hakarpspojkarna
54:409:3012:11Silver
16
Adam Sandstedt
Eksjö SOK
54:449:3112:15Silver
17
Oliver Lindblad Petersen
Söders-Tyresö
54:549:3312:25Silver
18
Fredric Gustafsson
Jönköpings OK
55:179:3712:48Silver
19
David Eriksson
Hagaby GOIF
56:419:5114:12Silver
20
Jesper Wassblad
Vänersborgs SK
57:2910:0015:00Silver
21
Johan Samuelsson
Halmstad OK
58:3110:1116:02Silver
22
Andreas Liljegren
Gotlands Bro OK
58:5710:1516:28Silver
23
Henrik Sundqvist
Stora Tuna OK
59:0810:1716:39Silver
24
Oskar Backlund
Dalaportens OL
62:4210:5420:13Brons
25
Andreas Berg
Linköpings OK
62:4610:5520:17Brons
26
Jonas Kärrström
Tullinge SK
64:3211:1322:03Brons
27
Johan Antonsson
OK Löftan
65:2811:2322:59
28
Emil Gunnarsson
Eksjö SOK
67:1811:4224:49
29
Mattias Johansson
FK Boken
69:4912:0927:20
30
Jon Henriksson
OK Skogsfalken
83:0414:2740:35
31
Carl-Anton Ingmarsson
OK Vilse 87
85:0214:4742:33
Henrik Berggren
OK Denseln
Ej godkänd
Hampus Olesund
OK Landehof
Ej godkänd
Emil Svalbring
Målilla OK
Ej godkänd
Simon Markendahl
OK Klyftamo
Ej godkänd
Jens Kvarnström
OK Landehof
Ej godkänd
Eric Rosander
Finspångs SOK
Ej godkänd
 
H18c 5750 meter34 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kalle Johansson
Halmstad OK
45:547:590:00Guld
2
Jakob Wallenhammar
Hagaby GOIF
47:368:171:42Guld
3
Anton Tynong
Gävle OK
47:388:171:44Guld
4
Oscar Vångell
Linköpings OK
48:198:242:25Guld
5
Anders Carlsson
Halmstad OK
48:438:282:49Guld
6
Hans Persson
Skogslöparna
48:498:292:55Guld
7
Christian Hjalmarsson
OK Njudung
49:098:333:15Guld
8
Martin Lindeberg
Ringsjö OK
50:128:444:18Guld
9
Johan Sjögren
Tjällmo-Godegårds OK
50:398:494:45Guld
10
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
50:408:494:46Guld
11
Erik Folkesson Blom
OK Älme
51:088:545:14Silver
12
Erik Nyström
OK Tyr
51:459:005:51Silver
13
Simon Sanderi
Lidköpings VSK
52:499:116:55Silver
14
Gustav Eklöf
IK Ymer
53:379:197:43Silver
15
Johan Lindberg
OK Denseln
53:519:227:57Silver
16
Carl Wiking
OK Kåre
54:299:298:35Silver
17
Patrik Karlsson
OK Skogsmunken
54:379:308:43Silver
18
Anders Hedberg
Lerums SOK
55:279:399:33Silver
19
Simon Sjöhed
Gävle OK
55:379:409:43Silver
20
Adam Ivarsson
Haninge SOK
59:2310:2013:29Silver
21
Oskar Daniels
Rotebro IS OK
59:3010:2113:36Silver
22
Simon Eklöv
OK Linné
60:5510:3615:01Silver
23
Oskar Pettersson
Jönköpings OK
61:0610:3815:12Silver
24
Peter Markendahl
OK Klyftamo
61:5410:4616:00Silver
25
Ivar Svartholm
Gammelstads IF
64:4311:1518:49Silver
26
Erik Bernérus
Sävedalens AIK
65:3111:2419:37Brons
27
Kristian Dahlström
IFK Moras OK
65:5311:2719:59Brons
28
Mats Ernfridsson
OK 64 Torpa
66:1911:3220:25Brons
29
Johan Lundqvist
OK Gynge
71:5712:3126:03
30
John Hedlund
Köping-Kolsva OK
76:1013:1530:16
31
Jakob Lindeborg
Täby OK
80:0713:5634:13
32
Emil Alexandersson
Stora Tuna OK
83:0814:2737:14
Jakob Eriksson
Gävle OK
Ej godkänd
Oskar Sjöberg
Täby OK
Ej godkänd