SM-kort, Kval

2001-09-14

Arrangör: Alfta-Ösa OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
869
Form:
Individuell
Startande:
786
Distans:
Medel
Fullföljande:
758
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
D21A 3520 meter39 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Emma Engstrand
Stora Tuna IK
26:007:230:00Guld
2
Lucie Böhm
IFK Lidingös Skid o OK
26:207:290:20Guld
3
Karin Noborn
Sundsvalls OK
26:237:300:23Guld
4
Jenny Wallsten
OK Orion
26:397:340:39Guld
5
Anna Garin
Strängnäs-Malmby OL
27:057:421:05Guld
6
Lina Bäckström
Täby OK
27:247:471:24Guld
7
Emma Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
27:347:501:34Guld
8
Magdalena Danielsson
IFK Lidingös Skid o OK
28:007:572:00Guld
9
Weronika Carlsson
OK Orion
28:228:042:22Guld
10
Malin Nilsson
IFK Lidingös Skid o OK
28:358:072:35Guld
11
Petra Halvarson
OK Kåre
29:048:153:04Silver
12
Stina Grenholm
Ulricehamns OK
29:418:263:41Silver
12
Laila B Höglund
FK Herkules
29:418:263:41Silver
14
Åsa Gunnarsson
IK Hakarpspojkarna
30:048:334:04Silver
15
Marlena Jansson
OK Tisaren
30:418:434:41Silver
16
Åsa Hedin
OK Linné
30:478:454:47Silver
17
Linda Ryen
OK Djerf
31:028:495:02Silver
18
Carolin Jonasson
IK Hakarpspojkarna
31:318:575:31Silver
19
Cecilia Einarsson
OK Hedströmmen
31:328:585:32Silver
20
Maria Holmstrand
Trollhättans SK
31:358:585:35Silver
21
Lisa Bigsten
FK Herkules
31:469:015:46Silver
22
Louise Göthfors
Järfälla OK
31:569:045:56Silver
23
Emma Andersson
Sävedalens AIK
32:379:166:37Silver
24
Anna Karin Olm
IF Thor
32:409:176:40Silver
25
Anna Windevall
FK Friskus-Varberg
32:429:176:42Silver
26
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
33:319:317:31Silver
26
Charlotte Wahlström
Almby IK
33:319:317:31Silver
28
Åsa Lindqvist
Skogslöparna
33:399:347:39Silver
29
Jenny Karlsson
OK Linné
35:059:589:05Silver
30
Anna Andersson
OK Denseln
35:1710:019:17Silver
31
Karin Arvidsson
Skogslöparna
37:5110:4511:51Brons
32
Helena Andersson
OK Tyr
38:2110:5412:21Brons
33
Marie Svensk
Linköpings OK
40:3211:3114:32
34
Anna Grönroos
OK Alehof
40:3511:3214:35
35
Kajsa Gustavsson
Nyköpings OK
41:4211:5115:42
36
Hanna Rangert
IK Hakarpspojkarna
45:4713:0019:47
37
Anna Nygård
Västerås SOK
51:3514:3925:35
Kajsa Guterstam
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
Johanna Larsson
Göteborg-Majorna OK
Ej godkänd
 
D21B 3460 meter39 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Danute Månsson
OK Pan-Kristianstad
27:598:050:00Guld
2
Elin Dahlstedt
IFK Lidingös Skid o OK
28:018:060:02Guld
3
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
28:558:210:56Guld
4
Anette Granstedt
IK Hakarpspojkarna
29:138:271:14Guld
5
Ulrika Jönsson
OK Pan-Kristianstad
29:218:291:22Guld
6
Pia Birkebæk
Stora Tuna IK
29:438:351:44Guld
7
Malin Jonsson
OK Tyr
30:038:412:04Guld
8
Katarina Allberg
Sundsvalls OK
30:138:442:14Guld
9
Anke Xylander
Söders-Tyresö
30:198:462:20Guld
10
Ida Wikström-Holmgren
Vittjärvs IK
30:258:472:26Guld
10
Anna Mårsell
Linköpings OK
30:258:472:26Guld
12
Maria Sandström
OK Ravinen
30:368:512:37Guld
13
Lena Gummesson
Nybro OK
30:378:512:38Guld
14
Kicki Skog
Tullinge SK
30:398:522:40Guld
15
Malin Sand
Uddevalla OK
31:179:023:18Silver
16
Åsa Hellquist
Sol Tranås
31:199:033:20Silver
17
Sofia Holmgård
Kils OK
31:309:063:31Silver
18
Therese Persson
OK Tyr
31:389:093:39Silver
19
Karolina Arewång
Domnarvets GOIF
31:529:133:53Silver
20
Linda Larsson
OK Hedströmmen
32:279:234:28Silver
21
Pernilla Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:409:264:41Silver
22
Lena Nilsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:569:314:57Silver
23
Lotta J-Sundblad
Eksjö SOK
33:059:345:06Silver
24
Malin Lindskog
Söders-Tyresö
34:039:506:04Silver
25
Emma Tryggeson
Göteborg-Majorna OK
34:129:536:13Silver
26
Eva Hallsten
Täby OK
34:339:596:34Silver
27
Camilla Sjöberg
Skogslöparna
38:3911:1010:40Silver
28
Linn Nilsson
OK Tyr
39:0911:1911:10Silver
29
Emelie Svalin
OK Alehof
40:1711:3912:18Brons
30
Helena Nordin
Skogslöparna
40:3811:4512:39Brons
31
Sarah Olofsson
Ronneby OK
40:5711:5012:58Brons
32
Kristin Backåkers
IFK Hedemora OK
41:5912:0814:00Brons
33
Annika Ridell
IF Thor
43:1512:3015:16
34
Iva Navratilova
Hagaby GOIF
44:1512:4716:16
35
Ingela Eriksson
Gävle OK
44:5512:5916:56
36
Louise Woxlin
Alfta-Ösa OK
46:0413:1918:05
37
Stina Granefelt
OK Tyr
47:5213:5019:53
Nina Karlsson
OK Denseln
Ej godkänd
Therese Bergqvist
Leksands OK
Ej godkänd
 
D21C 3530 meter36 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Röjgård
Södertälje-Nykvarn Orientering
26:337:310:00Guld
2
Carina Svensson
Eksjö SOK
26:447:340:11Guld
3
Cecilia Nilsson
OK Orion
27:287:470:55Guld
4
Hanna Palm
IK Hakarpspojkarna
27:437:511:10Guld
5
Helena Sönsteröd
Stora Tuna IK
28:518:102:18Guld
6
Anna Haglund
OK Hedströmmen
29:248:202:51Guld
7
Anna Envall
IK Hakarpspojkarna
29:308:212:57Guld
8
Petra Thomasson
Ulricehamns OK
29:358:233:02Guld
9
Lotta Thureson-Giberg
Södertälje-Nykvarn Orientering
29:388:243:05Guld
10
Yvonne Andersson
Tullinge SK
29:468:263:13Guld
11
Karolina Samuelsson
Sundbybergs IK
30:088:323:35Silver
12
Rebecka Österberg
Linköpings OK
30:108:333:37Silver
13
Johanna Isaksson
Leksands OK
30:168:343:43Silver
14
Marie Svensson
OK Pan-Kristianstad
30:358:404:02Silver
15
Ingela Rolands
Insjöns IF OK
30:528:454:19Silver
16
Pia Olsson
OK Pan-Kristianstad
30:548:454:21Silver
17
Karin Skogholm
Tumba-Mälarhöjden OK
30:598:474:26Silver
18
Camilla Pettersson
OK Ravinen
31:158:514:42Silver
19
Helena Lindén
Växjö OK
31:328:564:59Silver
19
Malin Svensson
OK Orion
31:328:564:59Silver
21
Linda Sjögren
IFK Hedemora OK
31:428:595:09Silver
22
Karin Aneland
OK Skogshjortarna
31:519:015:18Silver
23
Åsa Zetterberg-Eriksson
OK Djerf
31:559:025:22Silver
24
Annika Påhlstorp
Stora Tuna IK
32:029:045:29Silver
25
Lin Thorsell
IF Thor
32:039:055:30Silver
26
Linda Eriksson
Dalaportens OL
32:069:065:33Silver
27
Caroline Kaipe
Västerbergslagens OL
33:219:276:48Silver
28
Eva Nordkvist
Leksands OK
33:399:327:06Silver
29
Kristina Kull
Sävedalens AIK
33:459:347:12Silver
30
Karin Kjellman
Sundsvalls OK
33:599:387:26Silver
31
Maria von Schmalensé
Täby OK
34:269:457:53Silver
32
Maria Sibileva
Ronneby OK
35:3510:059:02Silver
33
Tina Olm-Junegard
Tullinge SK
35:4910:099:16Silver
34
Anna Berggren
Gävle OK
37:4110:4111:08Silver
35
Lina Palmér
Ulricehamns OK
39:2611:1012:53Brons
Angela Bergström
Stora Tuna IK
Ej godkänd
 
D21D 3440 meter37 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunilla Svärd
IF Thor
25:057:180:00Guld
2
Jenny Borgström
Svärdsjö IF
25:247:230:19Guld
3
Jenny Johansson
Ulricehamns OK
27:007:511:55Guld
4
Charlotte Lindkvist
OK Denseln
27:197:562:14Guld
5
Eva Jurenikova
Domnarvets GOIF
27:328:002:27Guld
6
Susanne Petersson
Sundsvalls OK
27:348:012:29Guld
7
Madelene Allmungs
Leksands OK
27:388:022:33Guld
8
Katrin Hallsten
Täby OK
27:588:082:53Guld
9
Annika Björk
Domnarvets GOIF
28:048:102:59Guld
10
Riina Kuuselo
IFK Lidingös Skid o OK
28:298:173:24Guld
11
Rose-Marie Forslund
IFK Hedemora OK
28:538:243:48Guld
12
Marie-Louise Engström
Leksands OK
28:588:253:53Guld
13
Elisabeth Hansson
IFK Lidingös Skid o OK
29:408:374:35Silver
14
Anna Falk
Sundbybergs IK
29:448:394:39Silver
15
Jenny Erlandsson
Sundsvalls OK
29:508:404:45Silver
16
Johanna Svensson
IF Thor
30:018:444:56Silver
17
Åsa Holmstrand
Trollhättans SK
30:178:485:12Silver
18
Regula Hulliger
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:218:495:16Silver
19
Jenny Nilsson
OK Djerf
30:558:595:50Silver
20
Annika Lundström
Sundbybergs IK
31:169:056:11Silver
21
Johanna Maxén
Stora Tuna IK
31:189:066:13Silver
22
Anna Rosjö
IK Hakarpspojkarna
31:199:066:14Silver
23
Annette Carlsson
Almby IK
31:279:096:22Silver
24
Linda Nordin
Sundbybergs IK
31:339:106:28Silver
25
Anna Zetterberg
IF Thor
31:349:116:29Silver
26
Maria Wallström
Nyköpings OK
32:469:327:41Silver
27
Christina Jonsson
Eksjö SOK
32:579:357:52Silver
28
Ulrika Eriksson
Stora Tuna IK
33:329:458:27Silver
29
Maria Clevnert
Söders-Tyresö
33:389:478:33Silver
30
Susanne Rutqvist
Gammelstads IF
34:049:548:59Silver
31
Lisa Larsson
Svaide Roma SOK
35:0210:119:57Silver
32
Maria Junevik
Leksands OK
36:2510:3511:20Silver
33
Malin Wiklund
Almby IK
36:2810:3611:23Silver
34
Stina Strömstedt
IFK Moras OK
37:3910:5712:34Brons
35
Linda Sjögren
IK Hakarpspojkarna
38:1911:0813:14Brons
36
Annica Clevnert
Söders-Tyresö
38:5211:1813:47Brons
37
Annika Nilsson
Växjö OK
43:3912:4118:34
 
H21A 4290 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
25:496:010:00Guld
2
Hans Mård
Järfälla OK
25:576:030:08Guld
3
Andreas Rangert
IK Hakarpspojkarna
26:126:060:23Guld
4
Johan Näsman
IFK Lidingös Skid o OK
26:176:080:28Guld
5
Mikael Palmberg
OK Hammaren
26:216:090:32Guld
6
Mats Troeng
Storviks IF
26:486:150:59Guld
7
Ulf Bergkvist
OK Hammaren
26:556:161:06Guld
8
Håkan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
27:106:201:21Guld
9
Jesper Stenström
Vänersborgs SK
27:246:231:35Guld
10
Mikael Olofsson
FK Friskus-Varberg
27:366:261:47Guld
11
Niclas Jonasson
Leksands OK
27:556:302:06Guld
12
Anders Axelsson
Södertälje-Nykvarn Orientering
27:576:312:08Guld
13
Johan G Larsson
IFK Göteborg
28:186:362:29Guld
14
Håkan Öhlund
IK Hakarpspojkarna
28:406:412:51Guld
15
Jan Johansson
IFK Umeå
29:126:483:23Silver
16
Johan Ahlström
Västerås SOK
29:186:503:29Silver
17
Pessi Liukkonen
Sundsvalls OK
29:386:543:49Silver
18
Tommy Andersson
Vänersborgs SK
29:406:553:51Silver
19
Joakim Carlsson
OK Tisaren
29:436:563:54Silver
20
Sergej Detkov
Ronneby OK
29:586:594:09Silver
21
Ola Hultin
OK Roslagen
29:596:594:10Silver
22
Lars-Håkan Bengtsson
Gävle OK
30:047:014:15Silver
23
Anders Hedman
OK Hällen
30:077:014:18Silver
24
Andreas S Johansson
Göteborg-Majorna OK
30:227:054:33Silver
25
Pontus Halldin
OK Tylöskog
30:337:074:44Silver
26
Jonas Eklund
OK Roslagen
30:457:104:56Silver
27
Andreas Ferm
FK Göingarna
31:117:165:22Silver
28
Pontus Jonsson
OK Orion
31:407:235:51Silver
29
Niklas Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
31:487:255:59Silver
30
Henrik Berlin
OK Orion
32:137:316:24Silver
31
Johan Israelsson
IFK Moras OK
33:597:558:10Silver
32
Martin Larbo
IFK Lidingös Skid o OK
34:198:008:30Silver
33
Martin Pettersson
Sävedalens AIK
35:568:2310:07Silver
34
Urs Bütikofer
Forsa OK
36:298:3010:40Silver
Vidas Armalis
SOIK Hellas
Ej godkänd
 
H21B 4270 meter35 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Öberg
OK Hällen
25:105:540:00Guld
2
Jamie Stevenson
IFK Hedemora OK
25:315:590:21Guld
3
Jonas Pilblad
OK Skogsfalken
25:436:010:33Guld
4
Sven Olsson
Leksands OK
25:486:030:38Guld
5
Rikard Gunnarsson
OK Orion
26:116:081:01Guld
6
Martin Larsson
IFK Göteborg
26:236:111:13Guld
7
Erik Öhlund
Ulricehamns OK
26:516:171:41Guld
8
Petri Noponen
IFK Lidingös Skid o OK
26:556:181:45Guld
9
Jens Nordström
IFK Hedemora OK
27:086:211:58Guld
10
Mattias Karlsson
IK Hakarpspojkarna
27:176:232:07Guld
11
Edvin Karlsson
OK Denseln
27:206:242:10Guld
12
Martin Claesson
Hestra IF
27:336:272:23Guld
13
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
27:346:272:24Guld
14
Linus Kaisajuntti
IFK Lidingös Skid o OK
27:416:292:31Guld
15
Björn Widén
Linköpings OK
28:136:363:03Guld
16
Dan Norin
Gustavsbergs IF
28:236:393:13Guld
17
Johan Håkansson
Ronneby OK
28:316:413:21Guld
18
Anders Berg
Linköpings OK
28:356:423:25Guld
19
Michael Mamleev
Ronneby OK
28:466:443:36Guld
20
Radek Novotny
Hagaby GOIF
28:496:453:39Guld
21
Niklas Bratt
OK Orion
29:046:483:54Silver
22
Mattias Allberg
Sundsvalls OK
29:246:534:14Silver
23
Peter Hemmyr
IFK Umeå
29:306:554:20Silver
24
Ali Kuosku
Järfälla OK
29:336:554:23Silver
25
Anders Dalin
Leksands OK
29:416:574:31Silver
26
Henrik Tryggeson
OK Pan-Kristianstad
30:077:034:57Silver
27
Mathias Jansson
Hagaby GOIF
30:217:065:11Silver
28
Anders Karlsson
Linköpings OK
30:307:095:20Silver
29
Jens Molin
SOIK Hellas
31:227:216:12Silver
30
Marcus Karlsson
IK Hakarpspojkarna
32:307:377:20Silver
31
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
33:117:468:01Silver
32
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
33:257:508:15Silver
33
Magnus Granqvist
OK Orion
34:017:588:51Silver
34
Ola Cliffordson
Sävedalens AIK
34:378:069:27Silver
35
Robert Johansson
IK Stern
38:409:0313:30Brons
 
H21C 4240 meter34 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jimmy Birklin
Malungs OK Skogsmårdarna
24:335:470:00Guld
2
Martin Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
25:356:021:02Guld
3
Håkan Petersson
Nybro OK
25:396:031:06Guld
4
Thomas Asp
IFK Göteborg
26:336:162:00Guld
5
Peter Jacobsson
OK Ravinen
26:396:172:06Guld
6
Johan Ivarsson
IK Hakarpspojkarna
26:446:182:11Guld
6
Daniel Wernersson
OK Orinto
26:446:182:11Guld
8
Mikael Ingelsson
OK Hammaren
26:476:192:14Guld
9
Magnus Cederlöf
IFK Hedemora OK
27:416:323:08Guld
10
Peter Miketinac
IFK Göteborg
27:536:353:20Guld
11
Martin Jönsson
FK Friskus-Varberg
27:586:363:25Guld
12
Peter Falk
OK Kåre
28:276:433:54Silver
13
Johan Ingemarsson
Hestra IF
28:316:443:58Silver
14
Lasse Jansson
Gävle OK
28:596:504:26Silver
15
Jonas Haraldsson
IFK Lidingös Skid o OK
29:196:554:46Silver
16
Klas Dalberg
IFK Göteborg
29:206:554:47Silver
17
Fridolf Eskilsson
IK Hakarpspojkarna
29:417:005:08Silver
18
Jonas Martner
Tolered-Utby Ol-klubb
29:467:015:13Silver
19
Ingemar Stålberg
Gävle OK
29:537:035:20Silver
20
Tommy Lindberg
OK Roslagen
30:287:115:55Silver
21
Klas Karlsson
IK Hakarpspojkarna
30:357:136:02Silver
22
Andreas J Johansson
Göteborg-Majorna OK
30:497:166:16Silver
23
Tom Quayle
IFK Hedemora OK
30:597:186:26Silver
24
Jan Olm
Kils OK
31:207:236:47Silver
25
Mathias Nilsson
Sävedalens AIK
31:317:266:58Silver
26
Christian Mittelholzer
IF Thor
31:557:327:22Silver
27
Peter Löfås
Stora Tuna IK
33:077:498:34Silver
28
Olov Vikström
Sundsvalls OK
33:197:518:46Silver
29
Martin Granqvist
OK Orion
33:537:599:20Silver
30
Niklas Lindberg
Malungs OK Skogsmårdarna
35:188:2010:45Silver
31
Johan Nordlund
Leksands OK
37:078:4512:34Brons
32
Robert Wallsten
Leksands OK
38:159:0113:42
Magnus Palm
Kjula-Standard OK
Ej godkänd
Anders Kleist
OK Denseln
Ej godkänd
 
H21D 4310 meter38 startande, 37 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Öberg
OK Hällen
26:076:040:00Guld
2
Anders Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
26:146:050:07Guld
3
Pär Hansson
FK Friskus-Varberg
26:266:080:19Guld
4
Joakim Ingelsson
OK Hammaren
26:406:110:33Guld
5
Mats Röjgård
OK Kolmården
26:426:120:35Guld
6
Johan Modig
OK Pan-Kristianstad
26:486:130:41Guld
7
Per Ek
IFK Lidingös Skid o OK
26:556:150:48Guld
8
Kalle Dalin
Leksands OK
26:566:150:49Guld
9
Staffan Eriksson
Malungs OK Skogsmårdarna
27:236:211:16Guld
10
Andreas Johansson
Ulricehamns OK
27:326:231:25Guld
11
Oskar Gustafsson
Boxholm-Mjölby OL
27:446:261:37Guld
12
Björn Ljunggren
OK Hammaren
28:066:311:59Guld
13
Fredrik Löwegren
IFK Lidingös Skid o OK
28:076:312:00Guld
14
Nils Olsson
Stora Tuna IK
28:136:332:06Guld
15
Tobias Bengtsson
IFK Hedemora OK
28:456:402:38Guld
15
Martin Andersson
OK Ravinen
28:456:402:38Guld
17
Erik Groth
KFUM Örebro OK
28:486:412:41Guld
18
Jörgen Ohlin
OK Roslagen
28:506:412:43Guld
19
Greger Tysk
Leksands OK
28:566:432:49Guld
20
Matti Envall
IK Hakarpspojkarna
28:586:432:51Guld
21
Magnus Bergman
OK Kåre
29:066:452:59Guld
22
Johan Sundén
Södertälje-Nykvarn Orientering
29:106:463:03Guld
23
Michael Wehlin
Södertälje-Nykvarn Orientering
29:156:473:08Guld
24
Anders Jönsson
OK Triangeln
29:356:523:28Guld
25
Pål Skogtjärn
OK Linné
29:536:563:46Guld
25
Sven Lundbäck
Vittjärvs IK
29:536:563:46Guld
27
Mattias Grahn
OK Orion
30:097:004:02Silver
28
Magnus Johansson
OK Ravinen
30:107:004:03Silver
29
Magnus Nordström
Kils OK
30:467:084:39Silver
30
Grant Bluett
Malungs OK Skogsmårdarna
30:487:094:41Silver
31
Henric Brohede
Kils OK
30:597:114:52Silver
32
Arto Rautiainen
IFK Göteborg
31:007:124:53Silver
33
Rikard Claesson
Leksands OK
31:047:124:57Silver
34
Oskar Arlebo
KFUM Örebro OK
31:217:165:14Silver
35
Henrik Persson
Tullinge SK
32:067:275:59Silver
36
Oskar Axelsson
Hestra IF
33:157:437:08Silver
37
Torgny Lindström
Ronneby OK
38:539:0112:46Brons
Jonas Buud
IFK Moras OK
Ej godkänd
 
D20A 3160 meter22 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lena Eliasson
IK Hakarpspojkarna
29:079:130:00Guld
2
Emma Andersson
Ärla IF
31:229:562:15Guld
3
Jenny Eriksson
OK Rodhen
31:289:572:21Guld
4
Marie Arnesson
OK Löftan
33:4710:414:40Silver
5
Bodil Halvarsson
OK Kåre
33:5510:444:48Silver
6
Maria Gunnarsson
Kristinehamns OK
34:3910:585:32Silver
7
Sofie Bakkman
FK Friskus-Varberg
35:4311:186:36Silver
8
Ellinor Fransson
Ärla IF
36:5011:397:43Silver
9
Erika Ödlund
Linköpings OK
38:0412:038:57Silver
10
Maria Magnusson
KFUM Örebro OK
38:5312:189:46Silver
11
Katrin Hagelberg
Åmåls OK
42:1013:2113:03Silver
12
Anna Hammarberg
Sundsvalls OK
42:2913:2713:22Silver
13
Elin Dahlin
Domnarvets GOIF
44:0413:5714:57Brons
14
Sofia Byström
Alfta-Ösa OK
45:4914:3016:42Brons
15
Josefina Norin
Kungälvs OK
50:1315:5321:06
16
Erika Christensson
IFK Lidingös Skid o OK
51:2916:1822:22
17
Lina Åkesson
OK Skogshjortarna
51:5516:2622:48
18
Matilda Löfgren
Långvikens OK
52:4316:4123:36
19
Åsa Mårsell
Göteborg-Majorna OK
59:2918:4930:22
Annelie Litzell
OK Kullingshof
Ej godkänd
Helena Borg
Ärla IF
Ej godkänd
Åsa Persson
Ljusdals OK
Ej godkänd
 
D20B 3140 meter20 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kajsa Nilsson
FK Göingarna
28:219:020:00Guld
2
Hanna Westerdahl
Göteborg-Majorna OK
31:119:562:50Guld
3
Eva Elfving
Domnarvets GOIF
31:3110:023:10Guld
4
Linda Ericsson
Haninge SOK
34:0410:515:43Silver
5
Emma Johansson
Kristinehamns OK
34:3010:596:09Silver
6
Elin Sjölander
OK Rodhen
34:5911:086:38Silver
7
Ida Thuresson
OK Pan-Kristianstad
35:5611:277:35Silver
8
Sara Helander
Domnarvets GOIF
36:1211:327:51Silver
9
Kerstin Bennitz
IF Thor
36:1711:337:56Silver
10
Jenny Sander
Leksands OK
36:4811:438:27Silver
11
Karolina Karlsson
Bredaryds SOK
38:1812:129:57Silver
12
Madeleine Näslund
Täby OK
38:3012:1610:09Silver
13
Sara Johansson
Kristinehamns OK
38:4412:2010:23Silver
14
Johanna Ring
Kinnaströms SK
39:3812:3711:17Silver
15
Karin Elfving
Domnarvets GOIF
41:0113:0412:40Brons
16
Martina Fritschy
Gustavsbergs IF
41:3613:1513:15Brons
17
Karin Lundell
OK Hällen
42:1213:2613:51Brons
18
Lisa Nordin
Skogslöparna
50:5216:1222:31
19
Elisabet Larsson
Sol Tranås
51:5516:3223:34
20
Gunilla Bohman
Hjärnarps GH OL
54:2817:2126:07
 
D20C 3110 meter23 startande, 23 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Bergkvist
IFK Moras OK
29:029:200:00Guld
2
Elin Woxlin
Alfta-Ösa OK
29:359:310:33Guld
3
Caroline Green
OK Vivill
32:3510:293:33Guld
4
Lina Persson
OK Skogsfalken
32:5310:343:51Guld
5
Kajsa Dahlberg
IFK Kiruna
33:2910:464:27Silver
6
Anna Ställberg
Tullinge SK
34:2011:025:18Silver
7
Anna Nordh
Uddevalla OK
34:2211:035:20Silver
8
Ylva Ericson
Alfta-Ösa OK
36:5311:527:51Silver
9
Maria Bengtsson
FK Friskus-Varberg
37:2012:008:18Silver
10
Pia Åström
Långvikens OK
37:4912:108:47Silver
11
Malin Björkqvist
OK Pan-Kristianstad
38:3912:269:37Silver
12
Sanna Johansson
OK Hällen
39:3612:4410:34Silver
13
Caroline Eriksson
Tullinge SK
39:4312:4610:41Silver
14
Sandra Andersson
OK Skogshjortarna
43:1413:5414:12Brons
15
Jennifer Gull
FK Friskus-Varberg
43:2013:5614:18Brons
16
Sofie Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
44:0214:1015:00Brons
17
Lotta Lewis-Jonsson
Helsingborgs SOK
44:0714:1115:05Brons
18
Camilla Berglund
Sävedalens AIK
45:1114:3216:09Brons
19
Josefina Berntsson
OK Löftan
46:5915:0617:57
20
Cecilia Thomasson
Ulricehamns OK
47:1115:1018:09
21
Sofie Svensson
Motala AIF OL
49:1515:5020:13
22
Karin Trolin
Forsa OK
50:3116:1521:29
23
Elsa Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
51:5016:4022:48
 
D20D 3100 meter18 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johanna Gunnarsson
Kristinehamns OK
30:039:420:00Guld
2
Sofia Olsson
OK Skogsfalken
30:199:470:16Guld
3
Sofi Thorsell
Forsa OK
30:309:500:27Guld
4
Emma Tarandi
IFK Lidingös Skid o OK
31:4310:141:40Guld
5
Sara Svensson
OK Kullingshof
32:0710:222:04Guld
6
Frida Nero
Ronneby OK
32:4810:352:45Guld
7
Sara Grenmark
OK Hällen
34:2311:054:20Guld
8
Sofia Ebermark
Älvsby IF
35:4311:315:40Silver
9
Helena Ackelman
IF Thor
36:1811:436:15Silver
10
Karolina Norin
Kungälvs OK
36:2811:466:25Silver
11
Johanna Karlsson
Köping-Kolsva OK
36:3911:496:36Silver
12
Jenny Persson
Kristinehamns OK
36:4911:536:46Silver
13
Eleonor Samuelsson
Sundbybergs IK
37:1812:027:15Silver
14
Jenny Sallkvist
Bergnäsets AIK
38:2312:238:20Silver
15
Klara Håmås
IK Hakarpspojkarna
39:3412:469:31Silver
16
Sara Holmberg
Göteborg-Majorna OK
40:1312:5810:10Silver
17
Lara Prince
Söders-Tyresö
45:2514:3915:22Brons
18
Matilda Thorsson
Tullinge SK
47:2615:1817:23
 
H20A 4010 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Adolfsson
OK Bävern
27:086:460:00Guld
2
Jan Troeng
Storviks IF
28:047:000:56Guld
2
Per Andréasson
OK Skogsfalken
28:047:000:56Guld
4
Henrik Wass
IF Hagen
29:547:272:46Guld
5
Daniel Blohm
OK Klemmingen
30:537:423:45Guld
6
Fredrik Persson
OK Pan-Kristianstad
31:137:474:05Silver
7
Fredrik Martinsson
Umeå OK
31:547:574:46Silver
8
Erik Lennartsson
SOK Viljan
32:148:025:06Silver
9
Jonas Palm
Lessebo OK
32:228:045:14Silver
10
Patrik Nordgren
Sävedalens AIK
33:348:226:26Silver
11
Per Eklöf
OK Milan
33:368:236:28Silver
12
Martin Sand
Uddevalla OK
33:578:286:49Silver
13
Håkan Nyberg
IFK Lidingös Skid o OK
34:288:367:20Silver
14
Karl Lindgren
Värend GN OL
35:118:468:03Silver
15
Magnus Karlsson
OK Hällen
35:288:518:20Silver
16
Jimmy Berglund
Tjällmo-Godegårds OK
36:509:119:42Silver
17
Robert Andreasson
OK Skogsfalken
37:209:1910:12Silver
18
Jerker Martinsson
Mariestads FK
37:249:2010:16Silver
19
Jonas Kjäll
FK Friskus-Varberg
37:299:2110:21Silver
20
Daniel Lindahl
Lessebo OK
37:409:2410:32Silver
21
Peter Aronsson
Linköpings OK
37:459:2510:37Silver
22
Antonio Lopez
Ulricehamns OK
38:189:3311:10Silver
23
Johan Svedelius
Umeå OK
38:359:3711:27Silver
24
John Gahlin
Brännans IF
38:479:4011:39Silver
25
Henrik Holma
Vittjärvs IK
38:599:4311:51Silver
26
Anders Falkeby
Uddevalla OK
39:029:4411:54Silver
27
Tobias Rydlinge
Skellefteå OK
39:349:5212:26Silver
28
Patrik Eklund
IF Thor
40:3910:0813:31Brons
29
Johan Höök
Västerbergslagens OL
41:2310:1914:15Brons
30
Mårten Martinsson
Degerfors OK
41:4810:2514:40Brons
31
Rickard Boman
Söderhamns OK
46:0911:3119:01
32
Jonas Pettersson
Tierps SOK
73:2518:1946:17
Henrik Svenningsson
OK Vilse 87
Ej godkänd
 
H20B 4020 meter33 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Isak Bergman
Bredaryds SOK
27:436:540:00Guld
2
Erik Engstrand
Rehns BK
28:147:010:31Guld
3
Per-Anders Eggertsen
IF Hagen
28:547:111:11Guld
4
Andreas Ernstad
OK Njudung
29:037:141:20Guld
5
Viktor Funcke
Norbergs OK
29:247:191:41Guld
6
Erik Andersson
OK Denseln
30:107:302:27Guld
7
Jonathan Alm
Järfälla OK
30:407:382:57Guld
8
Crister Nygren
IF Thor
30:467:393:03Guld
9
Jesper Eriksson
OK Roxen
31:037:433:20Silver
10
Martin Moberg
Mariestads FK
32:017:584:18Silver
11
Johan Schagerlind
OK Bävern
32:067:594:23Silver
12
Anders Axling
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:148:014:31Silver
13
Andreas Eriksson
Storviks IF
32:188:024:35Silver
14
Jonas Salén
Ulricehamns OK
32:398:074:56Silver
15
Erik Engsten
OK Rodhen
33:108:155:27Silver
16
Gabriel Bengtsson
Stigmännen Karlshamns OK
34:038:286:20Silver
17
Henrik Eriksson
Linköpings OK
34:238:336:40Silver
18
Jon Petersson
IK Hakarpspojkarna
34:348:366:51Silver
19
Oskar Sibeck
OK Djerf
34:498:407:06Silver
20
Joakim Ferm
FK Göingarna
35:178:477:34Silver
21
Fredrik Larsson
Norbergs OK
35:338:517:50Silver
22
Anders Henriksson
Västerbergslagens OL
36:599:129:16Silver
23
Rasmus Westergren
Kalmar OK
39:319:5011:48Silver
24
Dan Winnberg
IK Trenne Ullared
39:439:5312:00Silver
25
Björn Olovsson
Brännans IF
39:459:5312:02Silver
26
Anders Jansson
Täby OK
41:5210:2514:09Brons
27
Håkan Olsson
OK Hammaren
42:3010:3414:47Brons
28
David Granath
Tjällmo-Godegårds OK
42:5110:4015:08Brons
29
Karl Rundberg
FK Friskus-Varberg
45:5211:2518:09
30
Fredrik Eriksson
Bredaryds SOK
46:5611:4019:13
31
Martin Schagerlind
OK Bävern
47:4811:5320:05
32
Petter Lindberg
Gävle OK
48:1812:0120:35
Marcus Wiklund
Stora Tuna IK
Ej godkänd
 
H20C 4020 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Brolund
Kristinehamns OK
29:307:200:00Guld
2
Tobias Olsson
OK Alehof
29:597:280:29Guld
3
Markus Holm
Västerbergslagens OL
30:327:361:02Guld
4
David Andersson
Västerbergslagens OL
30:397:371:09Guld
5
Tomas Stenström
Västerbergslagens OL
30:567:421:26Guld
6
Sven Lees
OK Kåre
31:017:431:31Guld
7
Per Janzon
Norbergs OK
31:147:461:44Guld
8
Andreas Ivarsson
OK Skogshjortarna
31:377:522:07Guld
9
Joakim Antonsson
OK Löftan
32:418:083:11Guld
10
Patrik Engström
Sundsvalls OK
33:448:234:14Silver
11
Anders Lidman
Umeå OK
33:498:254:19Silver
12
Max Samuelsson
Gotlands Bro OK
33:548:264:24Silver
13
Magnus Svensson
OK Kolmården
37:079:147:37Silver
14
Jonas Sundberg
Söderhamns OK
37:099:147:39Silver
15
Henrik Svensson
OK Vilse 87
38:049:288:34Silver
16
David Eberlen
OK Skogshjortarna
38:109:308:40Silver
17
Henrik Karlsson
Rånäs OK
38:169:318:46Silver
18
Rikard Bernhard
IF Hagen
38:279:348:57Silver
19
Tobias Thorsson
IK Trenne Ullared
39:419:5210:11Silver
20
Gustav Grenmyr
IK Hakarpspojkarna
39:509:5510:20Silver
21
Jörgen Johansson
Vittjärvs IK
39:539:5510:23Silver
22
Joakim Gustafsson
Ulricehamns OK
39:599:5710:29Silver
23
Oscar Svalin
OK Alehof
40:5910:1211:29Silver
24
Johan Palmér
Ulricehamns OK
44:5711:1115:27Brons
25
Erik Johansson
Växjö OK
46:4111:3717:11
26
Nils Öqvist
Umeå OK
47:2911:4917:59
27
Truls Persson
OK Alehof
48:2012:0118:50
28
Erik Reinholdson
Järfälla OK
51:1612:4521:46
29
Daniel Liljedahl
OK Pan-Kristianstad
51:2812:4821:58
30
Petter Ottevik
IK Hakarpspojkarna
57:2114:1627:51
Marcus Wadell
Ulricehamns OK
Ej godkänd
 
H20D 4020 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Pettersson
Ärla IF
29:057:140:00Guld
2
Hans Brolund
Kristinehamns OK
29:167:170:11Guld
3
Olov Gohde
Dalaportens OL
30:047:290:59Guld
4
Per-Åke Bligård
OK Vilse 87
30:257:341:20Guld
5
Erik Lärfars
Leksands OK
30:557:411:50Guld
6
Andreas Aronsson
IF Hagen
31:127:462:07Guld
7
Thomas Gustafsson
Norbergs OK
31:167:472:11Guld
8
Per Fredberg
Kristinehamns OK
31:197:472:14Guld
9
Peder Kock
Rehns BK
31:227:482:17Guld
9
Björn Liljequist
OK Älme
31:227:482:17Guld
11
Göran Anlind
Täby OK
31:317:502:26Guld
12
Johan Höij
Norbergs OK
32:268:043:21Guld
13
Anders Boström
Järfälla OK
32:318:053:26Guld
14
Andreas Seirup
Strängnäs-Malmby OL
33:008:133:55Guld
15
Anders Johansson
IK Hakarpspojkarna
33:028:133:57Silver
16
Patrik Blom
Rehns BK
33:048:143:59Silver
17
Jon Larsson
OK Kullingshof
33:158:164:10Silver
18
Andreas Jansson
OK Älme
33:468:244:41Silver
19
Oskar Lindfors
OK Skogsfalken
33:488:244:43Silver
20
Björn Wistrand
OK Tor
34:308:355:25Silver
21
Kalle Ingvarsson
OK Vilse 87
34:348:365:29Silver
22
Krister Höije
Mariestads FK
35:098:456:04Silver
23
Mikael Löfving
IF Hagen
36:539:107:48Silver
24
Johan Hedlöf
Rånäs OK
36:549:117:49Silver
25
Stefan Andersson
FK Friskus-Varberg
36:559:117:50Silver
26
Anders Sundin
Skogslöparna
37:279:198:22Silver
27
Johan Jonsson
OK Tisaren
37:329:208:27Silver
28
Nils Örlander
Värend GN OL
38:179:319:12Silver
29
Johan Svensson
OK Vilse 87
39:319:5010:26Silver
30
Erik Johansson
OK Kullingshof
39:349:5110:29Silver
31
Oskar Håkansson
Ronneby OK
39:509:5510:45Silver
32
Beat Roth
Leksands OK
42:0210:2712:57Silver
33
Martin Hammarlund
Motala AIF OL
48:0111:5718:56
34
Daniel Nilsson
IK Hakarpspojkarna
53:3713:2024:32
Simon Nyström
Hagaby GOIF
Ej godkänd
 
D18A 2870 meter34 startande, 32 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Karlsson
Tullinge SK
27:259:330:00Guld
2
Lena Persson
OK Skogsfalken
27:539:430:28Guld
3
Johanna Edin
Kovlands IF
28:139:500:48Guld
4
Emelie Holmström
IK Gandvik
28:159:510:50Guld
5
Ulrika Andersson
IK Gandvik
29:1810:131:53Guld
6
Hanna Höij
Stora Tuna IK
29:2910:162:04Guld
7
Lisa Axelsson
Hjobygdens OK
30:1110:312:46Guld
8
Elin Andersson-Skantze
Järla IF OK
31:0210:493:37Silver
9
Helena Bergagård
Tolered-Utby Ol-klubb
31:3010:594:05Silver
10
Anna Lampinen
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:0311:104:38Silver
11
Elin J0hansson
Dalaportens OL
32:3711:225:12Silver
12
Emelie Eklöf
IK Hakarpspojkarna
33:0911:335:44Silver
13
Emma Dahlskog
OK Djerf
33:3511:426:10Silver
14
Kristin Andrée
Järla IF OK
33:5111:486:26Silver
15
Josefin Norell
Söders-Tyresö
33:5211:486:27Silver
16
Anna Edenbrandt
Lunds OK
34:1411:566:49Silver
17
Jenny Pettersson
Hjobygdens OK
35:3612:248:11Silver
18
Sofia Börjeskog
OK Tor
35:3812:258:13Silver
19
Lina Lindberg
Malungs OK Skogsmårdarna
37:1212:589:47Silver
20
Marie Andersson
OK Stigen
37:3113:0410:06Silver
21
Anna Nykvist
Södertälje-Nykvarn Orientering
37:5613:1310:31Silver
22
Camilla Bohman
Hjärnarps GH OL
38:5713:3411:32Silver
23
Malin Videhall
Gammelstads IF
39:0613:3711:41Silver
24
Anna Olsson
OK Skogsfalken
42:2614:4715:01Brons
25
Carin Emanuelsson
IFK Lidingös Skid o OK
43:4415:1416:19
26
Therese Bengtsson
FK Friskus-Varberg
43:4815:1616:23
27
Anna Werner
Östersunds OK
43:5715:1916:32
28
Helena Lydell
OK Rodhen
47:5716:4220:32
29
Stina Lindqvist
Järfälla OK
49:5117:2222:26
30
Therese Nyström
OK Roxen
50:2617:3423:01
31
Erica Karlsson
Hagaby GOIF
52:1818:1324:53
32
Jenny Winblad
Hagaby GOIF
64:5122:3637:26
Madelene Rystedt
Stora Tuna IK
Ej godkänd
Josefin Antonsson
OK Löftan
Ej godkänd
 
D18B 2740 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ida Svensson
Sjövalla FK
26:099:330:00Guld
2
Sanna Öhman
Tumba-Mälarhöjden OK
26:309:400:21Guld
3
Hanna Aludden
Gävle OK
26:369:420:27Guld
4
Lina Gustafsson
Vittjärvs IK
26:469:460:37Guld
5
Sara Lundblad
Tullinge SK
27:029:520:53Guld
6
Sofie Johansson
Tierps SOK
27:5310:111:44Guld
7
Anna Lidström
IFK Lidingös Skid o OK
28:0410:151:55Guld
8
Anna Thomasdotter
Västerås SOK
28:1810:202:09Guld
9
Julia Gunnarsson
Lerums SOK
29:0010:352:51Guld
10
Ann-Charlotte Sander
Leksands OK
29:3710:493:28Guld
11
Therese Gustavsson
Ronneby OK
29:4410:513:35Guld
12
Johanna Selling
Bondsjöhöjdens IK
29:5410:553:45Guld
13
Charlotta Nilsson
FK Göingarna
30:0310:583:54Silver
14
Sigrid Larsson
Leksands OK
30:1511:024:06Silver
15
Linda Axelsson
IK Uven
30:4011:124:31Silver
16
Kristina Lag
Tierps SOK
30:4111:124:32Silver
17
Eva Wuopio
Vittjärvs IK
31:0711:214:58Silver
18
Ellen Ericson
Alfta-Ösa OK
32:3111:526:22Silver
19
Stina Jansson
Främmestads IK
33:1312:077:04Silver
20
Emilia Nilsson
FK Göingarna
33:1712:097:08Silver
21
Therese Tillenius
Dalaportens OL
33:2312:117:14Silver
22
Johanna Lindberg
Boxholm-Mjölby OL
33:4812:207:39Silver
23
Maria Svensson
Hjärnarps GH OL
34:0312:267:54Silver
24
Linn Gustavsson
Hjobygdens OK
34:1912:318:10Silver
25
Sofia Andersson
OK Hällen
34:5712:458:48Silver
26
Kristina Gatel
IF Thor
35:0412:488:55Silver
27
Johanna Östlin
Linköpings OK
35:1712:539:08Silver
28
Linda Byström
Alfta-Ösa OK
35:2512:569:16Silver
29
Kristin Carlsson
Tjällmo-Godegårds OK
35:4213:029:33Silver
30
Annika Magnusson
Stigmännen Karlshamns OK
36:4813:2610:39Silver
31
Linda Håkansson
IFK Hedemora OK
37:0413:3210:55Silver
32
Elin Hultman
OK Hällen
37:2213:3811:13Silver
33
Linn Axelsson
Ärla IF
39:3614:2713:27Brons
34
Ida Norberg
Gammelstads IF
39:5114:3313:42Brons
Ida Svensson
Halmstad OK
Ej godkänd
 
D18C 2770 meter34 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Katarina Bergander
OK Linné
25:169:070:00Guld
2
Annika Gustavsson
Strängnäs-Malmby OL
25:599:230:43Guld
3
Karin Boman
SOK Viljan
26:009:230:44Guld
4
Alexandra Vejedal
OK Mark
27:069:471:50Guld
5
Kristin Söderlund
Alfta-Ösa OK
28:0310:082:47Guld
6
Emma Pihl Skoog
OK Linné
28:1110:102:55Guld
7
Linda Ohlsson
Köping-Kolsva OK
28:2410:153:08Guld
8
Charlotte Gustafsson
OK Hällen
29:2210:364:06Silver
9
Ida Arnesson
Ulricehamns OK
29:2410:374:08Silver
10
Sofi Rönnestrand
Forsa OK
29:4110:434:25Silver
11
Sara Svensson
OK Pan-Kristianstad
29:4410:444:28Silver
12
Stina Andreasson
Gustavsbergs IF
29:4610:454:30Silver
13
Johanna Gull
FK Friskus-Varberg
29:4810:454:32Silver
14
Anna-Karin Nilsson
Malungs OK Skogsmårdarna
31:1611:176:00Silver
15
Pernilla Nilsson
Halmstad OK
31:2411:206:08Silver
16
Natalie Egli
Söders-Tyresö
31:4011:266:24Silver
17
Isabell Håkansson
IK Uven
31:5511:316:39Silver
18
Marie Ohlin
Rånäs OK
32:0711:366:51Silver
19
Jenny Allared
Hagaby GOIF
32:4111:487:25Silver
20
Sofia Söllvander
OK Rodhen
33:0211:567:46Silver
21
Maria Andersson
Gustavsbergs IF
33:1311:597:57Silver
22
Marie Andersson
Jönköpings OK
34:2812:279:12Silver
23
Katarina Alm
Järfälla OK
34:2912:279:13Silver
24
Caroline Axnér
IF Thor
34:5812:379:42Silver
25
Linnéa Tall
Köping-Kolsva OK
35:2012:4510:04Silver
26
Sara Skyttner
Ljusdals OK
35:2412:4710:08Silver
27
Caroline Wilbois
Tullinge SK
35:2912:4910:13Silver
28
Emma Olofsson
Västerbergslagens OL
36:1313:0410:57Silver
29
Karin Elgh
Köping-Kolsva OK
36:1613:0611:00Silver
30
Hanna Lundell
OK Hällen
37:0913:2511:53Brons
31
Martina Johansson
Halmstad OK
39:2914:1514:13Brons
32
Karin Sörensen
Järla IF OK
41:1814:5516:02
33
Lin Eriksson
Linköpings OK
48:3317:3223:17
34
Sandra Johansson
OK Kullingshof
49:4317:5724:27
 
D18D 2780 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jenny Hallebro
OK Klemmingen
24:058:400:00Guld
2
Lena Gillgren
Gävle OK
25:429:151:37Guld
3
Hanna Mattsson
IK Uven
25:449:151:39Guld
4
Sofia Thorsson
Halmstad OK
27:249:513:19Guld
5
Sofia Arvidsson
Alfta-Ösa OK
27:5710:033:52Guld
6
Karin Jarlekrantz
Västerås SOK
28:1810:114:13Silver
7
Emma Öberg
OK Hällen
29:1810:325:13Silver
8
Emma Löfdahl
Köping-Kolsva OK
30:0410:495:59Silver
9
Frida Hall
Dalaportens OL
30:0910:516:04Silver
10
Elin Wallquist
Svaide Roma SOK
30:3010:586:25Silver
11
Louise Furubom
Söderhamns OK
30:4911:056:44Silver
12
Lina Nero
Ronneby OK
31:0911:127:04Silver
13
Emma Palmér
Ulricehamns OK
32:1311:358:08Silver
14
Camilla Andersson
Falköpings AIK
32:4311:468:38Silver
15
Lina Hulander
Ulricehamns OK
33:2812:029:23Silver
16
Elin Hjertson
OK Linné
33:3412:049:29Silver
17
Kristin Karlsson
Eksjö SOK
34:0912:1710:04Silver
18
Karin Valinger
Umeå OK
34:5612:3410:51Silver
19
Stina Edejern
IFK Bergvik
35:3212:4711:27Silver
20
Frida Kjäll
FK Friskus-Varberg
36:0112:5711:56Brons
21
Elisabeth Halvarsson
Östersunds OK
36:2513:0612:20Brons
22
Susanne Sjöö
OK Gipen
36:3513:1012:30Brons
23
Helen Rosenkvist
Hjärnarps GH OL
37:1013:2213:05Brons
24
Elin Lundgren
Brännans IF
37:5513:3813:50Brons
25
Fanny Deckner
Skarpnäcks OL
38:5814:0114:53
26
Linnea Larsson
Uddevalla OK
39:2114:0915:16
27
Stina Albinsson
Bredaryds SOK
42:4415:2218:39
28
Emelie Agnedal
OK Linné
47:0916:5823:04
29
Elin Falk
IF Thor
47:1316:5923:08
30
Madelene Lööf
Mariestads FK
51:2218:2927:17
Emmy Ivarsson
Gävle OK
Ej godkänd
 
H18A 3720 meter35 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Strandberg
Gustavsbergs IF
25:486:560:00Guld
2
Mattias Millinger
Västerås SOK
26:147:030:26Guld
3
Oskar Ryno
OK Tisaren
26:577:151:09Guld
4
Henrik Olsson
Täby OK
27:407:261:52Guld
5
Sebastian Wiman
Täby OK
28:017:322:13Guld
6
Josef Nordlund
Länna IF
28:427:432:54Guld
7
Kristofer Skog
Halmstad OK
28:517:453:03Guld
8
Johan Häll
IF Thor
29:127:513:24Silver
9
Johan Lindahl
Rotebro IS
29:558:034:07Silver
10
Adam Larsson
OK Roxen
29:588:034:10Silver
11
Erik Svahn
OK Tor
30:158:084:27Silver
12
Pontus Karlsson
Rotebro IS
30:178:084:29Silver
13
Emil Lauri
OK Tisaren
30:258:114:37Silver
14
Martin Härberg
Järla IF OK
30:448:164:56Silver
15
Anders Frisk
Rotebro IS
30:568:195:08Silver
16
Henrik Jansson
OK Älme
31:038:215:15Silver
17
Johan Engström
Alfta-Ösa OK
32:338:456:45Silver
18
Tommy Engvall
Södertälje-Nykvarn Orientering
32:568:517:08Silver
19
Philip Gustavsson
IFK Göteborg
33:309:007:42Silver
20
Gustav Veide
Väsby OK
34:009:088:12Silver
21
Robin Grankvist
Väsby OK
34:049:098:16Silver
22
Tomas Regnander
Järfälla OK
34:239:158:35Silver
23
Johan Holm
Norbergs OK
34:489:219:00Silver
24
Per Gustavsson
Hjärnarps GH OL
37:3610:0611:48Brons
25
Olle Winroth
FK Friskus-Varberg
38:3410:2212:46Brons
26
Martin Eliasson
IK Hakarpspojkarna
38:5410:2713:06Brons
27
Martin Sundström
Söderhamns OK
39:2710:3613:39Brons
28
Christian Karldén
Kvillebyns SK
40:2610:5214:38
29
Isak Jakobsson
Tibro OK
41:4411:1315:56
30
Rickard Sundström
OK Renen
41:4911:1416:01
31
Magnus Nordström
OK Älvsjö-Örby
43:2211:3917:34
32
Atte Axelsson
Tjällmo-Godegårds OK
43:3811:4417:50
33
Magnus Svensson
Hjärnarps GH OL
44:5212:0419:04
34
Anders Ohls
Kvarnsvedens GOIF OK
52:5214:1327:04
Markus Adolfsson
Tullinge SK
Ej godkänd
 
H18B 3620 meter36 startande, 34 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Oskar Malmberg
IFK Umeå
26:117:140:00Guld
2
Erik Rost
Alfta-Ösa OK
26:337:200:22Guld
3
Nicklas Wargbo
IFK Hedemora OK
26:597:270:48Guld
4
Erik Blomdal
IK Hakarpspojkarna
27:007:280:49Guld
5
Mikael Axin
Hagaby GOIF
28:117:472:00Guld
6
Petter Haraldsson
Gustavsbergs IF
28:177:492:06Guld
7
Kristoffer Norin
Tjällmo-Godegårds OK
28:377:542:26Guld
8
Carl Pramlid
OK Klemmingen
29:228:073:11Guld
9
Tobias Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:508:314:39Silver
10
Marcus Lundagårds
Alfta-Ösa OK
30:518:314:40Silver
11
Anders Holmberg
Järla IF OK
30:578:334:46Silver
12
Jakob Gustavsson
Alvesta SOK
31:138:375:02Silver
13
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
31:358:435:24Silver
14
Mattias Karlsson
Växjö OK
31:538:485:42Silver
15
Emil Ljungdahl
Hjärnarps GH OL
32:148:546:03Silver
16
Rikard Wass
IF Hagen
32:238:576:12Silver
17
Erik De Vahl
Brännans IF
33:079:096:56Silver
18
Linus Åberg
Tjällmo-Godegårds OK
34:039:247:52Silver
19
Andreas Ericsson
Köping-Kolsva OK
34:059:257:54Silver
20
Philip Malmgren
FK Göingarna
34:409:358:29Silver
21
Patrik Magnusson
Boxholm-Mjölby OL
35:239:469:12Silver
22
Erik Sonesson
IFK Moras OK
35:449:529:33Silver
23
Per-Anders Kumlin
Växjö OK
36:1610:0110:05Silver
24
Mattias Johansson
OK Pan-Kristianstad
36:5010:1010:39Silver
25
Karl Larsson
OK Kullingshof
36:5210:1110:41Silver
26
Pontus Olsen
Södertälje-Nykvarn Orientering
36:5510:1210:44Silver
27
Klas Engström
Vittjärvs IK
37:1010:1610:59Silver
28
Henrik Löfås
Stora Tuna IK
38:0110:3011:50Brons
29
Andreas Maxén
Timrå SOK
38:5110:4412:40Brons
30
Pontus Blom
IFK Moras OK
43:3912:0317:28
31
Johan Larsson
Länna IF
44:0112:1017:50
32
Marcus Johnsson
OK Kullingshof
47:4413:1121:33
33
Christian Ahlström
Ronneby OK
48:2413:2222:13
34
Mats Törnros
Tumba-Mälarhöjden OK
55:3015:2029:19
Daniel Gunnarsson
SOK Viljan
Ej godkänd
Joakim Werme
Södertälje-Nykvarn Orientering
Ej godkänd
 
H18C 3660 meter38 startande, 35 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mårten Ohlsson
Köping-Kolsva OK
27:187:280:00Guld
2
Karl Tiselius
OK Kåre
27:437:340:25Guld
3
Martin Lindqvist
Stenungsunds OK
28:017:390:43Guld
4
Rikard Pentonen
Hestra IF
28:357:491:17Guld
5
Anders Håkansson
IFK Hedemora OK
28:517:531:33Guld
6
Johan Spetz
Stenungsunds OK
28:577:551:39Guld
7
Henric Carlsson
SOK Viljan
29:067:571:48Guld
7
Oskar Strindhagen
Ronneby OK
29:067:571:48Guld
9
Pär Hansson
Rehns BK
29:268:032:08Guld
10
Kalle Larsson
Kjula-Standard OK
29:338:042:15Guld
11
Jonas Engström
OK Hällen
29:538:102:35Guld
12
Andreas Johansson
Rydboholms SK
30:138:152:55Guld
13
Marcus Millegård
Sävedalens AIK
30:158:162:57Guld
14
Anders Hansson
Rehns BK
30:178:162:59Guld
15
Emil Svensson
Motala AIF OL
30:498:253:31Guld
16
Hannes Kock
Rehns BK
31:258:354:07Silver
17
Martin Ivarsson
Trollhättans SOK
31:308:364:12Silver
18
Erik Waldemarsson
Köping-Kolsva OK
32:008:454:42Silver
19
John Niklasson
OK Klemmingen
32:168:494:58Silver
20
Martin Hammarberg
Sundsvalls OK
32:468:575:28Silver
21
Anders Lindberg
OK Tisaren
32:548:595:36Silver
22
Erik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
33:009:015:42Silver
23
Johnny Hålsjö
OK Alehof
33:219:076:03Silver
24
Peter Söderlund
IFK Moras OK
34:179:226:59Silver
25
Mattias Karlsson
Emmaboda Verda OK
34:419:297:23Silver
26
Niklas Landqvist
Köping-Kolsva OK
35:499:478:31Silver
27
Simon Svensson
OK Pan-Kristianstad
37:2210:1310:04Silver
28
Fabian Andén
Södertälje-Nykvarn Orientering
38:1010:2610:52Silver
29
Ove Eriksson
OK Klemmingen
43:0911:4715:51
30
Efrain Hjelm
Lunds OK
43:1711:5015:59
31
Johan Axelsson
Tierps SOK
43:5111:5916:33
32
Johan Hasselström
Motala AIF OL
44:2112:0717:03
33
Erik Nilsson
Stora Tuna IK
45:3712:2818:19
34
Joel Englund
Nyköpings OK
46:0212:3518:44
35
Johan Hedlund
FK Friskus-Varberg
52:5914:2925:41
Magnus Rabe
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
Erik Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
Ej godkänd
Dan Öberg-Hjelm
Rehns BK
Ej godkänd
 
H18D 3610 meter35 startande, 33 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sven Larsson
Leksands OK
25:437:070:00Guld
2
Martin Johansson
Dalaportens OL
26:027:130:19Guld
3
Erik Modig
OK Pan-Kristianstad
26:497:261:06Guld
4
Andreas Davidsson
OK Klemmingen
26:557:271:12Guld
5
Oskar Carlborg
Nyköpings OK
28:157:502:32Guld
6
Magnus Strand
OK Landehof
28:337:552:50Guld
7
Ulf Troeng
Storviks IF
28:538:003:10Guld
8
Magnus Saager
Ronneby OK
29:208:083:37Silver
9
Henrik Eliasson
IFK Göteborg
29:358:123:52Silver
10
Olle Pettersson
Haninge SOK
29:458:144:02Silver
11
Jakob Johansson
FK Friskus-Varberg
29:508:164:07Silver
12
Jonas Vestbom
Ockelbo OK
30:008:194:17Silver
13
Per Carlborg
Nyköpings OK
30:108:214:27Silver
14
Petter Jönsson
Halmstad OK
31:318:445:48Silver
15
Marcus Andersson
Västerbergslagens OL
31:518:496:08Silver
16
Kristjan Laas
OK Skogshjortarna
32:008:526:17Silver
17
Dan Wester
Gustavsbergs IF
34:039:268:20Silver
18
Jonas Nyberg
OK Pan-Kristianstad
34:199:308:36Silver
19
Joakim Hederskog
IFK Göteborg
34:249:328:41Silver
20
Robbin Kantarp
OK Hällen
35:419:539:58Silver
21
Jacob Adolfsson
Lerums SOK
35:439:5410:00Silver
22
Andreas Hedin
OK Hammaren
37:4510:2712:02Brons
23
Erik Thorsson
Tullinge SK
38:4510:4413:02Brons
24
Rickard Holmqvist
Hestra IF
39:1110:5113:28Brons
25
Kristofer Tåqvist
Västerås SOK
39:3910:5913:56Brons
26
Rikard Seger
Hjärnarps GH OL
42:1811:4316:35
27
Martin Hultman
OK Hällen
42:3211:4716:49
28
Henrik Tengvall
Boxholm-Mjölby OL
44:1412:1518:31
29
Andreas Källming
IK Hakarpspojkarna
45:1012:3119:27
30
Karl Larsson
Uddevalla OK
47:1513:0521:32
31
Tomas Karlsson
OK Klemmingen
50:5514:0625:12
32
Ragnar Freij
Lunds OK
54:1615:0228:33
33
Joakim Berglund
Sävedalens AIK
68:1718:5542:34
Stefan Karlsson
Växjö OK
Ej godkänd
Alfred Hurtig
Tjällmo-Godegårds OK
Ej godkänd