Idre 3-dagars Etapp 2

2007-06-27

Arrangör: Idrefjällens OK

Nivå:
Nationell
Anmälda:
496
Form:
Flerdagetapp
Startande:
473
Distans:
Medel
Fullföljande:
436
Visa huvudsida för resultat Hoppa till klass Andra sidor för den här resultatlistan Visa resultat för klubb Rapportera fel i resultat
 
H17-20 2740 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Henrik Brus
Västerbergslagens OL
37:4413:460:00
 
D21 Lång 3100 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sofia Holmgård
Kils OK
38:0712:180:00Guld
2
Carina Svensson
Bredaryds SOK
40:5313:112:46Guld
3
Hanna Brus
Västerbergslagens OL
40:5913:132:52Guld
4
Helena Andersson
FK Friskus-Varberg
41:0213:142:55Guld
5
Maria von Schmalensé
Täby OK
42:5513:514:48Guld
6
Stina Granefelt
OK Tyr
43:5714:115:50Silver
7
Anna Niklasson
Linköpings OK
46:2214:578:15Silver
8
Elin Björkman
Täby OK
51:2316:3513:16Silver
9
Sara Timner
Sundsvalls OK
56:5118:2018:44Brons
10
Helén Persson
Linköpings OK
57:2618:3219:19Brons
11
Sofie Sihver
IFK Lidingös Skid o OK
71:4023:0733:33
12
Sieglinde Kundisch
USV TU Dresden
73:2823:4235:21
 
H21 Lång 3980 meter31 startande, 30 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Åkerman
Malungs OK Skogsmårdarna
32:198:070:00Guld
2
Thomas Carlsson
Rehns BK
33:338:261:14Guld
3
Pelle Engstrand
Rehns BK
35:238:533:04Guld
4
Björn Ljunggren
OK Hammaren
35:539:013:34Guld
5
Johan Lindahl
Täby OK
36:429:134:23Guld
6
Tobias Eliasson
Sundsvalls OK
38:559:476:36Silver
7
Johan Granath
Leksands OK
38:599:486:40Silver
8
Peter Arnesson
Ulricehamns OK
39:029:486:43Silver
9
Peter Aronsson
Linköpings OK
40:0110:037:42Silver
10
Sven Lundbäck
Stora Tuna OK
40:4710:158:28Silver
11
Lars Håkan Sandvik
Täby OK
41:4110:289:22Silver
12
Jon Petersson
IK Hakarpspojkarna
41:5510:329:36Silver
13
Truls Persson
IFK Göteborg
42:0010:339:41Silver
14
Henrik Olsson
Täby OK
42:2710:4010:08Silver
15
Per Backlund
Söders-Tyresö
42:4710:4510:28Silver
16
Anders Jansson
Täby OK
43:0810:5010:49Silver
17
Niklas Olsson
Täby OK
43:1810:5310:59Silver
18
Tomas Hallmén
OK Tisaren
43:3710:5811:18Silver
19
Mikael Pihel
OK Tisaren
44:3111:1112:12Silver
20
Lars Jonhed
KFUM Örebro OK
45:0511:2012:46Silver
21
Robbin Kantarp
OK Hällen
45:1911:2313:00Silver
22
Jesper Lysell
Rehns BK
45:3011:2613:11Silver
23
Jonas Vikström
Köping-Kolsva OK
45:3911:2813:20Silver
24
Jacob Westerberg
Linköpings OK
48:1012:0615:51Brons
25
Jerker Lysell
Rehns BK
48:1512:0715:56Brons
26
Göran Anlind
Täby OK
50:5312:4718:34
27
Lars-Olof Magnell
Katrineholms OK
51:1912:5419:00
28
Per Magnusson
OK Nolaskogsarna
56:2714:1124:08
29
Magnus Olofsson
FK Friskus-Varberg
58:4514:4626:26
30
Erik Göthlin
KFUM Örebro OK
64:4316:1632:24
Markus Adolfsson
Linköpings OK
Ej godkänd
 
H20 Lång 3660 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
39:3410:490:00Guld
2
Linus Karlsson Mood
Rehns BK
44:1612:064:42Silver
3
Simon Hannus
Midälva OK
51:5814:1212:24Silver
4
Jimmy Andersson
OK Kullingshof
68:3918:4529:05
 
D18 Lång 3100 meter14 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristin Löfgren
Järfälla OK
34:3111:080:00Guld
2
Lilian Forsgren
OK Tisaren
46:0014:5011:29Silver
3
Angelica Rask
OK Enen
50:0316:0915:32Brons
4
Anna Widmark
IF Hagen
54:0517:2719:34
5
Julia Edström
Sundsvalls OK
56:2918:1321:58
6
Matilda Lagerholm
Tumba-Mälarhöjden OK
56:5418:2122:23
7
Jill Johansson
Midälva OK
60:5519:3926:24
8
Magdalena Olsson
IFK Moras OK
61:1019:4426:39
9
Josefin Aronsson
OK Tisaren
70:0822:3735:37
10
Ronja Hill
Tumba-Mälarhöjden OK
72:2223:2137:51
11
Hanna Axelsson
OK Skogshjortarna
80:3425:5946:03
12
Fanny Kurppa
Angelniemen Ankkuri
95:3130:4961:00
Maja Dahlqvist
Storviks IF
Ej godkänd
Amanda Eskebaek
Midälva OK
Ej godkänd
 
H18 Lång 3460 meter19 startande, 16 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Boström
Tumba-Mälarhöjden OK
38:0611:010:00Guld
2
Carl Magnusson
IF Hagen
40:2211:402:16Guld
3
Per Olsson
Skogslöparna
42:3012:174:24Guld
4
Peter Eriksson
Linköpings OK
45:0113:016:55Silver
5
Simon Andersson
OK Kullingshof
45:5713:177:51Silver
6
Axel Wikström
Söders-Tyresö
48:5914:0910:53Silver
7
Jonas Fryksten
Härnösands OK
50:4614:4012:40Silver
8
Oliver Lindblad Petersen
Söders-Tyresö
55:0915:5617:03Brons
9
Emil Hammarström
OK Måsen
55:2816:0217:22Brons
10
Albin Pettersson
Mariestads FK
55:4016:0517:34Brons
11
Calle Stenberg
OK Skogshjortarna
60:1117:2422:05
12
Anders Karlsson
Tumba-Mälarhöjden OK
66:1919:1028:13
13
Nils Jansson
Rasbo IK
72:1920:5434:13
14
Björn Karlsson
Rehns BK
74:1221:2736:06
15
Anders Granberg
OK Klemmingen
75:5221:5637:46
16
Eric Englöf
Köping-Kolsva OK
76:1322:0238:07
Jonas Gustafsson
Mariestads FK
Ej godkänd
Jonatan Svensson
IF Hagen
Ej godkänd
John Sterner
IF Hagen
Ej godkänd
 
D35 Lång 2710 meter10 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kristin Bökseth
OL Trollelg
35:1313:000:00Guld
2
Carina Gustafsson
OK Gynge
38:2214:093:09Guld
3
Sofia Westerberg
OK Kolmården
45:1016:409:57Silver
4
Lena Ljungberg
Tumba-Mälarhöjden OK
47:0517:2211:52Silver
5
Susanne Lindh
Avesta OK
51:2618:5916:13Brons
6
Anna Nordin
Sundsvalls OK
52:0919:1516:56Brons
7
Elisabet Hult
Rotebro IS OK
56:3720:5421:24
8
Malin Lamm
Frölunda OL
67:3124:5532:18
9
Ann Tingström
OK Klemmingen
73:5527:1738:42
Lena Lindman
Finspångs SOK
Ej godkänd
 
H35 Lång 3650 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Jonas Olsson
OK Roxen
37:2210:140:00Guld
2
Johan Swartz
OK Orion
38:3210:331:10Guld
3
Per Magnusson
Linköpings OK
38:4710:381:25Guld
4
Erik Bengtsson
FK Åsen
41:3311:234:11Guld
5
Dan Johansson
OK Tor
43:5512:026:33Silver
6
Stefan Jonsson
OK Ravinen
44:0512:056:43Silver
7
Pär Hedlund
IFK Enskede
46:2412:439:02Silver
8
Ingvar Åkesson
IK Hakarpspojkarna
46:5012:509:28Silver
9
Mikael Gustafsson
OK Gynge
55:5615:1918:34Brons
10
Andreas Grote
OLC Skog Fribourg
61:4916:5624:27
11
Johan Mellquist
Eskilstuna OL
70:2419:1733:02
 
D21 3100 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Josefin Norell
Söders-Tyresö
46:4715:050:00Guld
2
Malin Svensson
OK Hammaren
47:0015:100:13Guld
3
Lena Birkebaek
Stora Tuna OK
54:0817:287:21Silver
4
Eva Tiselius
OK Kåre
65:3621:1018:49Silver
5
Lina Jonhed
KFUM Örebro OK
66:1221:2119:25Brons
6
Maria Ling
Jönköpings OK
67:2821:4620:41Brons
7
Maria Wallgren
Selånger SOK
73:0223:3426:15
8
Karin Löfgren
Järfälla OK
109:0835:1262:21
Caroline Jönsson
FK Friskus-Varberg
Ej godkänd
 
D16 2460 meter22 startande, 22 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ida Hylander
Nyköpings OK
28:4911:430:00Mästare
2
Pinja Kurppa
Angelniemen Ankkuri
35:3514:286:46Guld
3
Filippa Lundberg
Västerås SOK
36:5715:018:08Guld
4
Amanda Utter
Västerås SOK
38:2815:389:39Silver
5
Louise Markstedt
OK Södertörn
39:0215:5210:13Silver
6
Maria Björklund
Bjursås OK
40:2816:2711:39Silver
7
Anna Magnell
Katrineholms OK
41:3416:5412:45Silver
8
Sofie Johansson
Midälva OK
41:4416:5812:55Silver
9
Hanna Holmgren
Västerås SOK
42:5417:2614:05Silver
10
Kajsa Hammarström
OK Måsen
43:1017:3314:21Silver
11
Stina Skyttner
Ljusdals OK
44:2618:0415:37Brons
12
Pernilla Blom
Rehns BK
44:3818:0915:49Brons
13
Frida Walan
IFK Enskede
46:2218:5117:33Brons
14
Johanna Mikkelä
OK Hedströmmen
48:0819:3419:19Brons
15
Frida Forshällen
Turebergs IF
48:2819:4219:39Brons
16
Emma Olsson
Torsås OK
48:5419:5320:05Brons
17
Camilla Nilsson
OK Torfinn
49:3820:1120:49Brons
18
Sofie Wetter
Arboga OK
51:0720:4722:18Järn
19
Lisa Pedersen
OK Skogshjortarna
52:4321:2623:54Järn
20
Cajsa Grape
Stora Tuna OK
52:5621:3124:07Järn
21
Erika Knutsson
Nybro OK
53:2521:4324:36Järn
22
Ramona H-Järnving
Rotebro IS OK
65:1026:2936:21Järn
 
H16 2740 meter21 startande, 19 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christian Tingström
OK Klemmingen
23:508:420:00Mästare
2
Tim Bjärengren
OK Hällen
28:2010:204:30Elit
3
Patrik Axelsson
Tumba-Mälarhöjden OK
29:4210:505:52Guld
4
Björn Gabrielsson
Korsnäs IF OK
29:5810:566:08Guld
5
Gustav Karlsson
Katrineholms OK
35:4313:0211:53Silver
6
Martin Regborn
Hagaby GOIF
35:5213:0512:02Silver
7
Viktor Öhlén
Surahammars SOK
36:0513:1012:15Silver
8
Niklas Olsson
IFK Moras OK
36:2613:1812:36Silver
9
Anton Sundin
Strängnäs-Malmby OL
36:2913:1912:39Silver
10
Andreas Holmberg
Korsnäs IF OK
38:4714:0914:57Brons
11
Måns Sandgren
OK Orion
40:0614:3816:16Brons
12
Max Molitor
Katrineholms OK
42:0715:2218:17Brons
13
Anders Carnland
Frösö IF
43:5516:0220:05Järn
14
André Sahlsten
Skarpnäcks OL
44:4816:2120:58Järn
15
Ola Jansson
Rasbo IK
48:4717:4824:57Järn
16
Erik Gabrielsson
Korsnäs IF OK
49:2918:0425:39Järn
17
Kalle Bergman
OK Ravinen
57:2520:5733:35Järn
18
Torsten Gustafsson
Katrineholms OK
60:3422:0636:44Järn
19
Mattias Hallmans
Frösö IF
67:0124:2843:11Järn
Marcus Stråhle
Söderhamns OK
Ej godkänd
Fredrik Urby
Västerås SOK
Ej godkänd
 
D14 2310 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Helena Markstedt
OK Södertörn
33:5914:430:00Elit
2
Jenny Skoog
Katrineholms OK
52:1622:3818:17Brons
3
Anna Wallin
Sjövalla FK
58:5325:2924:54Brons
4
Siri Jeppsson
Katrineholms OK
67:1229:0533:13Järn
 
H14 2310 meter7 startande, 6 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Magnusson
OK Nolaskogsarna
27:0611:440:00Elit
2
Erik Björklund
Bjursås OK
29:5212:562:46Elit
3
Martin Larsson
Hestra IF
32:2314:015:17Guld
4
Conrad Tingström
OK Klemmingen
34:5915:097:53Silver
5
Jens Åkerman
Gävle OK
40:5417:4213:48Silver
6
Gustav Magnusson
IF Hagen
53:5823:2226:52Järn
Joakim Virtanen
Midälva OK
Ej godkänd
 
D12 1600 meter10 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stina Magnusson
OK Nolaskogsarna
19:2012:050:00Guld
2
Karin Karlsson
Katrineholms OK
21:4813:382:28Guld
3
Jorunn Lindström
Sundsvalls OK
23:4014:484:20Silver
4
Ebba Westerberg
OK Kolmården
23:5414:564:34Silver
5
Malin Gabrielsson
Korsnäs IF OK
25:5116:096:31Silver
6
Clara Wallin
Sjövalla FK
26:3916:397:19Silver
7
Frida Edman
Korsnäs IF OK
27:0416:557:44Brons
8
Anna Björklund
Bjursås OK
28:1917:428:59Brons
9
Ida Lindell
Stigsökarna
32:2320:1413:03Järn
10
Klara Holmgård
Kils OK
56:5435:3437:34Järn
 
H12 1600 meter15 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eddie Edström
Sundsvalls OK
14:389:090:00Guld
2
Emil Thellsén
OK Roxen
21:0913:136:31Brons
3
Petter Andersson
Sundsvalls OK
21:2713:246:49Brons
4
Per Lindman
Finspångs SOK
21:4713:377:09Brons
5
Måns Hellgren
OK Södertörn
21:5613:437:18Brons
6
Erik Nygren-Wåhlin
OK Södertörn
22:0413:487:26Brons
7
Viktor Nordling
Sundsvalls OK
22:2814:037:50Brons
8
Johan Nordin
Sundsvalls OK
23:3514:448:57Järn
8
Amund Faller Råheim
OK ØST
23:3514:448:57Järn
10
Hugo Lindell
Långhundra IF
27:5417:2613:16Järn
11
Karl-Erik Alvelid
Kalmar OK
28:4617:5914:08Järn
12
Marcus Sandström
OK Södertörn
31:0219:2416:24Järn
13
Björn Detterfelt
Linköpings OK
34:3021:3419:52Järn
14
Markus Larsson
Hestra IF
37:2423:2322:46Järn
15
Henrik Jonasson
Älvdalens IF OK
54:4634:1440:08Järn
 
D10 1410 meter11 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Åshild Faller Råheim
OK ØST
13:399:410:00Brons
2
Tora Westerberg
OK Kolmården
15:5711:192:18Brons
3
Jonna Jungåker
Korsnäs IF OK
17:4812:374:09Brons
4
Erica Edman
Korsnäs IF OK
18:0912:524:30Brons
5
Hanna Hugosson
Sundsvalls OK
18:3713:124:58Brons
6
Caroline Johansson
Sundsvalls OK
19:5014:046:11Brons
7
Stina Nordin
Sundsvalls OK
20:2814:316:49Brons
8
Ebba Mellquist
Eskilstuna OL
21:0614:587:27Brons
9
Linnea Gustafsson
OK Gynge
22:4716:109:08Järn
10
Elsa Holmgård
Kils OK
26:3918:5413:00Järn
11
Klara Alvelid
Kalmar OK
30:0221:1816:23Järn
 
H10 1410 meter1 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Lamm
Frölunda OL
13:499:480:00
 
D40 2710 meter12 startande, 11 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maria Widmark
IF Hagen
39:3314:360:00Guld
2
Inger Westerberg
IF Hagen
50:3018:3810:57Silver
3
Gunnel Rask
OK Enen
51:2018:5711:47Silver
4
Anna Backlund
OK Södertörn
51:4619:0612:13Silver
5
Catrin Sterner
IF Hagen
57:0521:0417:32Brons
6
Eva Sandström
OK Gipen
57:3621:1518:03Brons
7
Lotta Stigsdotter
IF Hagen
58:2121:3218:48Brons
8
Catrin Johansson
Sundsvalls OK
58:5021:4319:17Brons
9
Eva Rabe-Magnusson
IF Hagen
61:3422:4322:01
10
Carina Hill
Tumba-Mälarhöjden OK
61:5522:5122:22
11
Berit Wetter
Arboga OK
76:4028:1737:07
Anna Fröberg
OK Roxen
Ej godkänd
 
H40 3350 meter22 startande, 21 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Stefan Thellsén
OK Roxen
38:3911:320:00Guld
2
Ola Jernström
Dalaportens OL
38:4411:340:05Guld
3
Johan Hammarström
OK Måsen
41:5812:323:19Guld
4
Göran Hellgren
OK Södertörn
43:1712:554:38Silver
5
Mikael Westerberg
OK Kolmården
43:3713:014:58Silver
6
Martin Gustafsson
Mariestads FK
44:3513:195:56Silver
7
Magnus Runsvik
OK Kåre
46:4013:568:01Silver
8
Per Nordling
Sundsvalls OK
46:5514:008:16Silver
9
Mats Jonsell
IF Thor
48:2014:269:41Silver
10
Rolf Johansson
Sundsvalls OK
49:5314:5311:14Silver
11
Lars Karlsson
OK Hammaren
50:2815:0411:49Silver
12
Lars Björking
OK Skogshjortarna
52:3715:4213:58Silver
13
Olle Lindman
Finspångs SOK
54:0616:0915:27Silver
14
Anders Lamm
Frölunda OL
56:0516:4417:26Brons
15
Jonas Detterfelt
Linköpings OK
56:2516:5017:46Brons
16
Urban Freij
Snättringe SK
60:2518:0221:46
17
Richard Lindström
Sundsvalls OK
62:2318:3723:44
18
Tomas Edström
Sundsvalls OK
62:4418:4424:05
19
Hans Jonsson
Väsby OK
70:2421:0131:45
20
Frode Haugskott
OL Trollelg
73:3221:5734:53
21
Mikael Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
76:3922:5338:00
Ulf K. Rask
OK Enen
Ej godkänd
 
D45 2520 meter9 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mona Åkerman
Gävle OK
36:4714:360:00Guld
2
Kristine Ø. Tollefsen
OK ØST
37:2714:520:40Guld
3
Marianne Bandixen
OLG Pfäffikon
40:3816:073:51Guld
4
Lena Sandgren Swartz
OK Orion
42:1416:465:27Silver
5
Carolyn H-Järnving
Rotebro IS OK
51:4520:3214:58Silver
6
Katrin Toberer
OLC Winterthur
63:1125:0426:24
7
Jette Axelsson
Tumba-Mälarhöjden OK
80:1631:5143:29
8
Christina Englöf
Köping-Kolsva OK
93:3437:0856:47
Pia Boudrie
Väsby OK
Ej godkänd
 
H45 3350 meter14 startande, 10 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Johan Markstedt
OK Södertörn
37:0211:030:00Guld
2
Roger Åsberg
OK Hedströmmen
37:1611:070:14Guld
3
Roger Hugosson
Sundsvalls OK
40:1112:003:09Guld
4
Åke Sundin
Hällefors OK
43:0612:526:04Silver
5
Lars-Åke Andersson
Arboga OK
43:1112:536:09Silver
6
Uno Johansson
Midälva OK
49:0114:3811:59Silver
7
Bjørnar Tollefsen
OK ØST
54:5616:2417:54Brons
8
Tomas Holmberg
Tumba-Mälarhöjden OK
75:4722:3738:45
9
Norbert Zenker
USV TU Dresden
102:1330:3165:11
10
Tomas Virtanen
Midälva OK
109:1132:3672:09
Bo Eskebaek
Midälva OK
Ej godkänd
Jan Nordin
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Tommy Eriksson
GOIF Tjalve
Ej godkänd
Ulf Wallin
Sjövalla FK
Ej godkänd
 
D50 2520 meter15 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gudrun Wegeland
OK Nolaskogsarna
34:0713:320:00Guld
2
Agneta Nilsson
Eskilstuna OL
38:1015:094:03Guld
3
Elisabet Öström
OK Tyr
39:0915:325:02Silver
4
Katarina Kvick
Forsa OK
48:2519:1314:18Silver
5
Inga-Lill Andersson
Midälva OK
52:1920:4618:12Brons
6
Elisabet Norsell-Karlsson
Rehns BK
54:0321:2719:56
7
Catharina Forsén
OK Denseln
54:3121:3820:24
8
Eva Andreasson
Borås GIF
59:5323:4625:46
9
Helena Bachman
Täby OK
60:5624:1126:49
10
Birgitta Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
62:0824:3928:01
11
Britt-Marie Forsgren
OK Tisaren
67:1126:4033:04
12
Margareta Granberg
OK Klemmingen
82:2932:4448:22
Ingrid Öhlén
Surahammars SOK
Ej godkänd
Evamarie Lundahl
IF Hagen
Ej godkänd
Päivi Niemi
Rajamäen Rykmentti
Ej godkänd
 
H50 2940 meter19 startande, 18 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Lars Olofsson
Rehns BK
29:169:570:00Guld
2
Jan-Olof Björklund
Bjursås OK
34:0711:364:51Silver
3
Anders Löfgren
Järfälla OK
34:2911:445:13Silver
4
Olov Öström
OK Tyr
38:5813:159:42Silver
5
Arto Niemi
Rajamäen Rykmentti
39:1013:199:54Silver
5
Hannu Kurppa
Angelniemen Ankkuri
39:1013:199:54Silver
7
Håkan Carnland
Frösö IF
41:2214:0412:06Silver
8
Uno Magnusson
IF Hagen
43:0114:3813:45Brons
9
Jonny Svensson
OK Vilse 87
43:4014:5114:24Brons
10
Torgny Johansson
OK Eken
45:2115:2616:05Brons
11
Sönke Bandixen
OLG Pfäffikon
45:3115:2916:15Brons
12
Torgny Jeppson
Katrineholms OK
45:3315:3016:17Brons
13
Per Ove Wallén
Täby OK
45:5215:3616:36Brons
14
Per-Olof Larsson
Hestra IF
47:3416:1118:18
15
Bengt Petersson
IK Hakarpspojkarna
48:2116:2719:05
16
Hansruedi Kohler
OLG Dachsen
50:3617:1321:20
17
Christian Toberer
OLC Winterthur
54:4318:3725:27
18
Thomas Sandström
OK Gipen
103:3035:1274:14
Per Nilsson
Stigmännen Karlshamns OK
Ej godkänd
 
D55 2520 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Karin Axelsson
Finspångs SOK
40:3416:060:00Guld
2
Lena Granefelt
OK Tyr
41:4316:331:09Guld
3
Lena Hedman
Vandrarringen
58:1923:0817:45Brons
4
Harriet Gunnarsson
Storviks IF
61:1524:1820:41Brons
5
Eva Marie Gran
OK ØST
68:0927:0327:35
6
Karin Larsson
OK Kompassen
73:2829:0932:54
7
Lisbeth Damsgaard
Randers OK
77:3630:4837:02
 
H55 2940 meter16 startande, 13 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Per Erik Fogel
OK Kåre
43:1414:420:00Guld
2
Anders Derebrant
SOK Aneby
43:5214:550:38Guld
3
Agne Bengtsson
OK Kompassen
45:1915:252:05Guld
4
Mats Andersson
Midälva OK
46:0715:412:53Guld
5
Öisten Hagen
OK ØST
49:0416:415:50Silver
6
Sven Larsson
Särna SK
49:1316:445:59Silver
7
Rolf Karlsson
Rehns BK
50:1417:057:00Silver
8
Ulf Kjellin
OK Hedströmmen
52:0517:438:51Silver
9
Ronnie Mcgrail
Randers OK
53:2318:0910:09Silver
10
Gunnar Munktelius
Surahammars SOK
64:0921:4920:55Brons
11
Lars Persson
OK Kompassen
64:4022:0021:26Brons
12
Björn Åhs
Leksands OK
71:0024:0927:46
13
Kurt Eriksson
Vandrarringen
94:2232:0651:08
Jan Åsberg
Häverödals SK
Ej godkänd
Göran Larsson
OK Kompassen
Ej godkänd
Pär Ericsson
Linköpings OK
Ej godkänd
 
D60 2170 meter7 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Kerstin Johansson
Markbygdens OK
42:5219:450:00Guld
2
Ingrid Rex Wallström
IK Uven
42:5519:470:03Guld
3
Britt Rangert
Växjö AIS
43:4020:070:48Guld
4
Edla Fornander
Västerbergslagens OL
49:4322:556:51Silver
5
Ulla Ling
Jönköpings OK
55:0325:2212:11Silver
6
Marie-Louise Lundström
OK Löftan
55:4625:4212:54Silver
7
Karin Bengtsson
OK Kompassen
81:4537:4038:53
 
H60 240 meter15 startande, 14 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Bo-Göran Gunnarsson
Markbygdens OK
30:16126:070:00Guld
2
Matti Kattilakoski
Kaustisen Pohjan-veikot
33:01137:342:45Guld
3
Ingvar Svensson
Söders-Tyresö
33:08138:032:52Guld
4
Lars Tuvesson
Ulricehamns OK
33:20138:533:04Guld
5
Karl Börje Karlsson
OK Nalle
34:59145:464:43Guld
6
Christer Sandh
OK Roxen
35:33148:075:17Silver
7
Roger Danielsson
Linköpings OK
37:52157:477:36Silver
8
Lars Johansson
Hägersta GF
39:06162:558:50Silver
9
Jan-Olov Rask
OK Enen
39:35164:569:19Silver
10
Hans L Andersson
Västerbergslagens OL
43:55182:5913:39Silver
11
Bertil Granberg
OK Klemmingen
44:28185:1714:12Brons
12
Rolf Jönsson
Katrineholms OK
51:41215:2121:25
13
Bengt-Rune Wallström
IK Uven
52:12217:3021:56
14
Per-Olof Fernberg
IS Skanne
65:18272:0535:02
Tommy Hallmén
Vingåkers OK
Ej godkänd
 
D65 2170 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gun Edström
OK Nipan
57:0226:170:00Guld
2
Birgitta Ericsson
Köping-Kolsva OK
60:0327:403:01Guld
3
Monica Krig
OK Nipan
62:4428:555:42Guld
4
Gunborg Westin
Leksands OK
78:0235:5821:00Silver
 
H65 240 meter22 startande, 20 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sverre Johnsson
OK Ravinen
29:26122:380:00Guld
2
Torbjörn Ericsson
Köping-Kolsva OK
33:55141:194:29Silver
3
Torsten Dalström
Kvarnsvedens GOIF OK
34:37144:145:11Silver
4
Gunnar Bengtsson
Midälva OK
36:13150:546:47Silver
5
Erland Ling
Jönköpings OK
38:53162:019:27Silver
6
Johnny Brandt
Hällefors OK
40:22168:1210:56Silver
7
Karl-Erik Jonsson
OK Nolaskogsarna
40:29168:4111:03Silver
8
Sven Gustav Dahlberg
IK Jarl Rättvik
41:32173:0312:06Silver
9
Stig Haugskott
OL Trollelg
46:48195:0017:22
10
Hans-Erik Hansson
Köping-Kolsva OK
46:49195:0417:23
11
Lars Edström
OK Nipan
47:08196:2317:42
12
Arne Wallberg
OK Eken
49:13205:0419:47
13
Gustav Krig
OK Nipan
49:40206:5720:14
14
Bo Hedman
Vandrarringen
57:38240:0828:12
15
Amund Herrebröden
OK ØST
58:10242:2228:44
16
Sven Leandersson
Älvdalens IF OK
63:29264:3134:03
17
Elof Höglund
Timrå SOK
63:43265:2934:17
18
Harry Lundström
OK Löftan
68:14284:1838:48
19
Bo Erik Larsson
OK Milan
84:45353:0855:19
20
Kenneth Ljungberg
Nyköpings OK
93:40390:1764:14
Harald Wibye
OK Moss
Ej godkänd
Jan Olof Hedberg
Gagnefs OK
Ej godkänd
 
D70 2170 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Britta Löwegren
Västerås SOK
59:4527:320:00Guld
2
Marita Karlsson
OK Alferna
60:0127:390:16Guld
 
H70 2410 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Göran Ekebjär
OK Kåre
21:258:530:00Guld
2
John Vallin
Stora Tuna OK
22:219:160:56Guld
3
Janne Månsson
Leksands OK
25:0910:263:44Silver
4
Lars-Erik Lindell
Väsby OK
26:0310:494:38Silver
5
Richard Welander
OK Älvsjö-Örby
29:2412:127:59Silver
6
Holger Persson
OK Eken
31:1412:589:49Brons
7
Leif Hjertqvist
IK Stern
32:5313:3911:28Brons
8
Bo Löwegren
Västerås SOK
34:1414:1212:49
9
Eugeny Tarantsev
OK Yeisk
42:0217:2620:37
 
D75 2170 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Maj Boudrie
Väsby OK
67:5631:180:00Guld
2
Märta Frykholm
Södertälje-Nykvarn Orientering
71:2332:543:27Guld
 
H75 2170 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Gunnar Smistad
OL Trollelg
42:4319:410:00Guld
2
Kaj Nilsson
Stora Tuna OK
53:1424:3210:31Silver
3
Lars-Erik Jernström
Norbergs OK
56:2325:5913:40Silver
 
H80 1850 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Margen Adolfsson
Björkfors GOIF
48:0726:010:00Guld
2
Hugo Krause
Tolered-Utby Ol-klubb
56:3030:328:23Silver
3
Nisse Bohman
OK Kompassen
60:3032:4212:23Silver
4
Göte Åkerman
Särna SK
72:0338:5723:56Brons
 
H85 1850 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Tage Johansson
Västerås SOK
49:2426:420:00Guld
2
KnutÅke Andersson
IFK Göteborg
53:2328:513:59Guld
 
H21 Kort 3650 meter5 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christian Enberg
Linköpings OK
41:0211:150:00Guld
2
Gustav Östling
OK Skogshjortarna
41:2211:200:20Guld
3
Andreas Claesson
OK Kullingshof
80:2622:0239:24
Per Andersson
Midälva OK
Ej godkänd
Marcus Johnsson
OK Kullingshof
Ej godkänd
 
D21 Motion 2440 meter0 startande, 0 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
 
D35 Motion 2440 meter5 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ulrika Jansson
OK Kåre
55:1122:370:00Silver
2
Liz Åström
Sundsvalls OK
57:2323:312:12Silver
3
Åsa Detterfelt
Linköpings OK
63:0825:527:57Silver
4
Berit Faller
OK ØST
64:4726:339:36Silver
5
Karin Ekebjär
Kalmar OK
73:3330:0918:22Brons
 
H35 Motion 2440 meter3 startande, 3 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Peter Edman
Korsnäs IF OK
28:5611:510:00Silver
2
Mikael Svensson
FK Herkules
33:3813:474:42Silver
3
Stefan Ljungberg
Tumba-Mälarhöjden OK
62:2625:3533:30
 
D45 Motion 2440 meter3 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Eva Boström
Tumba-Mälarhöjden OK
77:1431:390:00Silver
2
Eva Löfgren
Järfälla OK
122:2250:0945:08
Gunilla Maria Brus
Västerbergslagens OL
Ej godkänd
 
H45 Motion 2440 meter4 startande, 4 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Mats Bergh
IFK Moras OK
38:2015:430:00Silver
2
Jan-Eric Goth
Kvarnsvedens GOIF OK
45:0718:296:47Silver
3
Ove Pettersson
Älvdalens IF OK
50:3320:4312:13Brons
4
Per Nikolaisen
OK ØST
61:2325:0923:03
 
U1 1410 meter12 startande, 12 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Ronja Jungåker
Korsnäs IF OK
16:5912:030:00Järn
2
Björn Johansson
Sundsvalls OK
18:0612:501:07Järn
3
Guro Tollefsen
OK ØST
18:3813:131:39Järn
4
Lisa Magnell
Katrineholms OK
21:0514:574:06Järn
5
Anna Hallmén
OK Tisaren
24:2817:217:29Järn
6
Lisa Hallmén
OK Tisaren
26:0818:329:09Järn
7
Samuel Jonasson
Älvdalens IF OK
26:2518:449:26Järn
8
Ola Olsson
OK Tor
28:4920:2611:50Järn
9
Mattias Jonasson
Älvdalens IF OK
29:2820:5412:29Järn
10
Emil Jonsell
IF Thor
30:0521:2013:06Järn
11
Maja Hult
Rotebro IS OK
35:2625:0818:27Järn
12
Linnea Mellquist
Eskilstuna OL
52:4037:2135:41Järn
 
U2 1700 meter6 startande, 5 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Erik Widmark
IF Hagen
26:4815:460:00Järn
2
Gunnar Löfqvist
IF Hagen
26:5715:510:09Järn
3
Linus Backlund
OK Södertörn
36:0321:129:15Järn
4
Emma Åkesson
IK Hakarpspojkarna
36:3221:299:44Järn
5
Malin Törnblom
Söders-Tyresö
42:5425:1416:06Järn
Julia Löfquist
IF Hagen
Ej godkänd
 
U3 1600 meter2 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Thuné Jacob
IF Hagen
33:0520:410:00Järn
2
Caroline Berglind
OK Södertörn
39:2424:386:19Järn
 
U4 2310 meter2 startande, 1 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Fanny Karlsson
OK Hedströmmen
90:4139:150:00Järn
Elin Nygren-Wåhlin
OK Södertörn
Ej godkänd
 
Öppen 1 1410 meter8 startande, 8 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Haugskott
OL Trollelg
18:5213:230:00Brons
2
Arvid Westerberg
OK Kolmården
24:3617:275:44Brons
3
Sverre Lindell
Långhundra IF
25:3818:116:46
4
Rose Marie Groundstroem
Björkfors GOIF
28:1220:009:20
5
Mika Petersson
IK Hakarpspojkarna
34:4424:3815:52
6
Lisa Jonasson
Älvdalens IF OK
38:3627:2319:44
7
Solfrid Nikolaisen
OK ØST
50:3735:5431:45
8
Agneta Fornander
Klubblös
77:0054:3758:08
 
Öppen 2 1600 meter9 startande, 9 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Frida Blom
Rehns BK
21:5713:430:00Brons
2
Annika Tollefsen
OK ØST
24:0915:062:12Brons
3
Linda Eriksson
Södertälje-Nykvarn Orientering
30:5519:198:58
4
Moberg Magnell Birgitta
Katrineholms OK
31:1319:319:16
5
Erik Flodin
Finspångs SOK
37:0423:1015:07
6
Unni Herrebröden
OK ØST
47:0029:2325:03
7
Liselotte Löfqvist
IF Hagen
52:3332:5130:36
8
Sven-Olof Karlsson
Växjö AIS
54:2233:5932:25
9
Monica Britta Maria Lindgren
Linköpings OK
68:1242:3846:15
 
Öppen 3 2440 meter4 startande, 2 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Christer Lundstedt
Sundsvalls OK
69:5528:390:00Brons
2
Kerstin Sundberg
OK Kåre
78:4032:148:45Brons
Gunilla Larsson
Sundsvalls OK
Ej godkänd
Karin Hedlund
IFK Enskede
Ej godkänd
 
Öppen 7 2170 meter8 startande, 7 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Sven Larsson
Leksands OK
31:0114:180:00Brons
2
Ewa Edman
Korsnäs IF OK
52:5524:2321:54
3
Gith Thellsén
OK Roxen
52:5924:2521:58
4
Frank Danielsson
Markbygdens OK
57:5626:4226:55
5
Karin Wallén
Täby OK
65:5630:2334:55
6
Torbjörn Johansson
Sundsvalls OK
74:1834:1443:17
7
Herlof Jensen
Svendborg OK
93:3743:0862:36
Wieland Kundisch
USV TU Dresden
Ej godkänd
 
Öppen 8 2710 meter16 startande, 15 fullföljande
Pl. Namn Förening Tid Km-tid Tid+Märke
1
Anders Rahmqvist
IFK Lidingös Skid o OK
33:1412:160:00Brons
2
Anders Z Zederin
IK Trenne Ullared
39:3514:366:21Brons
3
Karl Bodeman
Täby OK
39:4014:386:26Brons
4
Anders Larsson
OK Milan
41:0415:097:50Brons
5
Kent Åström
Sundsvalls OK
41:2015:158:06Brons
6
Mikael Kristensson
OK Torfinn
43:0715:559:53Brons
7
Anders Lövgren
OK Milan
44:3016:2511:16Brons
8
Pia Birkebæk
Stora Tuna OK
44:3916:2911:25Brons
9
Ida Johansson
IFK Moras OK
50:2318:3517:09
10
Mats Strandhagen
Göteborg-Majorna OK
51:0718:5217:53
11
Jonas Brånalt
Astra Zeneca IF
51:3019:0018:16
12
Weronica Zederin
IFK Göteborg
65:4524:1632:31
13
Anders Johansson
IFK Moras OK
71:3126:2338:17
14
Ann Nilsson
Markaryds FK
73:1727:0340:03
15
Marie-Louise Persson
FK Herkules
83:0130:3849:47
Peter Tengbrant
Idrefjällens OK
Ej godkänd